Een hard gelag. tiet Betouftiikste 52e Jaargang No. 15683 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 10 Augustus 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENS DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3 25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13982 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250-, Wijsvinger 150-, Elke andere vinger 50.-. Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400 -, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 10 Augustus. Wat is een Automobilist? In Augustus gaat het grootste deel van het menschdom met vacantie en de overigen, thuisblijvend en veel minder hard werkend dan anders, besteden hun vrijen tijd o.a. met het scheppen van moeilijkheden waarvoor zij anders geen aandacht en geduld zouden heb ben. Zoo heeft de politierechter van Bow Street Court Londen nu uitgemaakt dat een dron ken man die in een auto zit de beheerder van deze auto is letterlijk: belast is met de zorg voor deze auto zoodat hij gestraft kan worden, zelfs al kan de auto niet rijden. In dit geval kon dat inderdaad niet. want een andere man had het contactsleuteltje meege nomen en was daarmee verdwenen, zoodat de 37-jarige John Rankin (verdachte in deze zaaki niets anders met de auto kon beginnen dan erin zitten. Hij kreeg geen boete, maar werd veroordeeld in de kosten van het proces, bedragende tweeënveertig gulden. De Engelsche bladen hebben zich op dit Augustus-probleem geworpen en kunnen er niet uit komen. Zij weten geen andere ver klaring te geven dan dat de politierechter in Bow Street ,.de erkende rechtsopvatting" volgde, hetgeen niet schijnt te pleiten voor de soepelheid van het Engelsche recht. Dat voelen zij blijkbaar ook, want de News- Chronicle vraagt: „Wat is, in dergelijke omstandigheden, een auto? Stel dat de motor eruit verwijderd was. zou het dan nog een auto zijn? Stel dat de wielen er af genomen waren, zou de dronken inzittende dan nog in overtreding zijn? Nog veel meer vragen doen zich voor. Al lereerst wel deze: Wat is in zulke omstan digheden een automobilist? Stel dat de man heelemaal niet weet hoe hij een auto in gang moet zetten, laat staan besturen. Dit geval is denkbaar, want kunt gij u niet den autobestuurder voorstellen die een dronken passagier in zijn wagen achter laat, zelf verdwijnend omdat het gezelschap hem niet aanstaat? Ik wel. Nude politie rechter in Bow-Street zou den man veroor- deelen, als zijnde ,.in charge of a car". Een andere mogelijkheid is dat een dronken voorbijganger, begeerig zijn roes uit te slapen, zich daartoe begeeft in een onbeheerd staan de auto. Het geval klinkt wat ongewoon, maar ondenkbaar is het geenszins. In Amsterdam bv. zal dat zeker wel eens gebeurd zijn. Stel dat het in Londen geschiedt, waar de „cockney" niet minder originaliteit bezit dan in onze hoofdstad de Jordaner. Weer zou de politierechter in Bow Street zich aan de er kende rechtsopvattingen dienen te houden. Vreemde toestanden. Stel dat gij, in Londen vertoevend, in een taxi uit rijden gaat. Gij zijt een respectabel Nederlander, en dus ganschelijk vrij van ster ken drank. Ergens stopt de chauffeur omdat hij den weg niet meer weet, en gaat ernaar informeeren. Gij blijft achter in de taxi. Die staat op een straathoek, of te ver van het trottoir of zooiets. In elk geval hindert het ding het verkeer. Er komt een agent die u zegt dat gij als beheerder van een auto het verkeer belemmert, en sleept u voor den kadi. Prettig idee: tweeënveertig gulden kosten van het „proces". Nu had John Rankin het wel „hoogerop kunnen zoeken", maar dat zal hij zeker niet gedaan hebben, want de Engelsche proces kosten zijn niet gering en als hij daar telkens weer in veroordeeld werd zou het eindigen met John Rankin's faillissement. Hij zou een analogie gaan opleveren met het trieste geval van dien anderen Engelschman, Jonathan Gray, die stierf bij 't verdedigen van zijn Recht op den Weg. Hij had gelijk, volmaakt gelijk toen hij doorreed, maar hij ging dood, even dood als wanneer-ie in 't ongelijk was geweest. John Rankin heeft berust, wijzer zijnde dan Jonathan Gray, en de Engelsche kranten slagen er niet in te bewijzen dat een man zon der contactsleuteltje niet als verantwoordelijk bestuurder van een auto beschouwd kan wor den. Maar merkwaardig is het dat niemand heeft opgemerkt dat de fout lag bij den ver- baliseerenden politieagent, die alle narigheid en dispuut voorkomen zou hebben als hij. met volkomen negatie van de auto, John Rankin bekeurd had wegens openbare dronken schapA U ziet uit deze Engelsche historie, dat de rechtsproblemen aangaande het verkeer ook in andere landen hun moeilijkheden opleve ren. Ik moet erbij vermelden dat op denzelf den dag voor een anderen Londenschen po litierechter een student uit Cambridge, wiens rijbewijs in November voor één jaar was in getrokken en die nu toch weer gereden had en de verkeerssignalen genegeerd, omdat hij dronken was. veroordeeld werd tot 200 boete en intrekking van zijn rijbewijs voortien jaar. Dat lijkt 'n staaltje van goede rechtspleging. R. P. Typografenstaking te Dublin geëindigd. DUBLIN. 10 Augustus (V.D.) Gisteren is de typografenstaking te Dublin beëindigd. Het conflict in de dagbladdrukkerijen is echter nog niet bijgelegd. Veertien dagen geleden is de staking cok bij de dagbladen uitgebroken, toen de zetters weigerden een verklaring der dagbladdirecteuren te zetten, waarin naar de meening der arbeiders een onjuiste uiteenzetting van het conflict werd gegeven. De dagbladdirecteuren willen thans de garantie hebben, dat de zetters al het materiaal zullen verwerken, dat hun door de redactie wordt gegeven. Noch de arbeiders noch de ondernemers willen de zaak aan arbitrage onderwerpen, zoolang deze kwestie niet is opgehelderd. Onze gratis Ongevallen verzekering. Uitkeering van Vierhonderd Gulden. Aan een onzer abonnè's, de heer G. W. -Stroo, wonende Oost-Indiëstraat 66 rd. te Haarlem keerden wij een bedrag uit van 400. wegens een aan hem overkomen ongeval (on herstelbaar gezichtsverlies uit het rechter oog). DE ADMINISTRATIE. Het plan van Tilburg. Door een Leidsche commissie aanbevolen. Mr. A. J. Romijn, voorzitter van het Leidsche Crisis Comité, installeerde 5 Juni 1933 een commissie die tot taak kreeg het vraagstuk der werkloosheid te bestudeeren. In deze com missie hadden zitting mevrouw K. C. van Rijnbach-van Gelder en de heeren Dr. M. R. J. Brinkgreve, lr. P. Fehmers, N. C. F. van Ginkel, Dr. P. G. Knibbe, Dr. Ir. C. Kooy en Mr. F. J. J. Trapman. De drie Leidsche Mid- denstandsvereenigingen wezen de leden van eenige sub-commissies aan. Verder verkreeg de commissie de medewerking van Prof. Dr. Tinbergen en Prof. Dr. Verrijn Stuart. De commissie heeft thans bij het Crisis comité een plan voor Leiden uitgewerkt, dat (naar de commissie mededeelt) ..groote over eenkomst" vertoont met het Plan van Til burg. De voornaamste afwijking vinden wij in de regeling voor de financiering. De commissie zegt verder, dat zij het „zéér betreurt, dat het Plan van Tilburg indertijd in den Haarlemschen gemeenteraad strandde op politieke overwegingen". Zij zou het ten zeerste toejuichen indien naast een proef met het Leidsche Plan ook (elders) een proef werd genomen met het Plan van Tilburg, waardoor men tot leerzame vergelijkingen zou kunnen komen. (Wij herinneren er aan, dat met het „Plan van Tilburg" het plan bedoeld wordt dat on ze redacteur C. J. van Tilburg September 1933 in ons blad publiceerde). De werkloosheid te Haarlem. Is weer veel hooger dan verleden jaar. In het begin van dit jaar werd het geluk kige verschijnsel geconstateerd, dat het aan tal werkloozen eenige honderden beneden dat van het overeenkomende tijdvak van 1933 was. Helaas is daar den laatsten tijd een ongunstige wending in gekomen. Thans is het aantal werkloozen weer opgeloopen tot bij de 5000. Het is zelfs een kleine 400 hoo ger dan in Augustus 1933. De oorzaak moet o.a. gezocht worden in het feit, dat de bedrijvigheid in de bouw vakken weer voor een groot deel tot staan gekomen is. Met verlangen wordt uitgezien naar het tijdstip waarop de werkverruiming ingevolge het 60 millioenenplan der regeering voor Haarlem zal beginnen. De Haarlemsche plannen zijn evenwel nog niet door Den Haag goedgekeurd. In een Bloemendaalsch huis mag slechts een gezin wonen. Bepaling der bouwverordening gericht tegen vestiging van werkloozen? Zooals overal is ook te Bloemendaal een bouwverordening, waarbij de gemeente voor schriften betreffende de woningen kan vast leggen. Eén bepaling is dat woningen voor één gezin ook slechts door één gezin bewoond mogen worden en deze verordening heeft eenige Bloemendalers nu getroffen. Het geval is namelijk dat de gemeente streng de hand gaat houden aan de bouwver ordening en hier en daar reeds regelend is opgetreden. Bewoners van huizen die zonder voorafgaande toestemming veranderingen hebben laten aanbrengen. zoowel binnen- als buitenshuis, hebben die veranderingen weer teniet moeten doen. Van gemeentewege verzekerde men ons dat dit geschiedt ter wille van het karakter van Bloemendaal. Er bestaan in de gemeente wel enkele woningen die oor spronkelijk voor twee gezinnen zijn bedoeld, maar het ligt in het voornemen om in de toe komst geen woningen meer te bouwen voor meer dan een gezin. De veranderingen nu wa ren alle zóó dat een ééngezins-woning geschikt werd gemaakt voor twee gezinnen. Wettelijk kan men niet verhinderen dat iemand betalende logés heeft of personen in pension, maar daarvoor mogen dan geen ver anderingen in of buiten het huis worden aan gebracht. Van andere zijde meende men dat deze handhaving van de bouwverordening slechts „een stok was om den hond te slaan" en dat het eenige oogmerk was te voorkomen dat werkloozen uit andere plaatsen zich in Bloe mendaal zouden gaan vestigen omdat daar de steun hooger is. Wellicht is dat soms inder daad het geval, doch gezien het feit dat slechts ruim 20 gezinnen zijn aangeschreven aangebrachte veranderingen te verwijderen en vele van hen niet werkloos zijn, gelooveu wij dat het hier hoofdzakelijk betreft hand having van de bouwverordening ter wille van het karakter van Bloemendaal. Aan den anderen kant moet men echter weer niet vergeten dat velen door de bepaling zijn gedupeerd. Wij spraken o.a. een oudere dame, die haar huis alleen dan kan bewonen als zij het gedeeltelijk kan verhuren. Officieel is daartegen gee... bezwaar, maar het wordt niet toegestaan dat een tweede gas-, water-, of electriciteitsmeter wordt geplaatst ter re gistratie van het verbruik van de andere be woonster of bewoner. Evenmin is toegestaan een soort keukentje bij te bouwen en voor ve len zijn zulke dingen een vereischte. Elders zijn deze meters reeds weggenomen, die toentertijd door de betreffende bedrijven zijn geplaatst, waarbij de bouwverordening geheel over het hoofd is gezien! Anderen heb ben uitstel gekregen, doch t.z.t. zullen alle maatregelen die men heeft genomen om van eengezinswoningen huizen voor meer dan één gezin te maken, moeten verdwijnen. Ook al tellen deze twee gezinnen samen maar twee personen. GEREF. VER. VOOR DRANKBESTRIJDING Tot voorzitter der Geref. Ver. voor Drank bestrijding is gekozen ds. J. v. Herksen, te Ermelo. Ds. v. Herksen is, voordat hij voor predikant ging studeeren, onderwijzer te IJmuiden geweest. Later is hij o.m. predikant te Hillegom geweest. WIELRIJDSTER OVER TRAMRAILS GESLIPT. Donderdagmiddag twaalf uur is op den Zijlweg een 50-jarige dame met haar fiets geslipt over de tramrails, die daar een eind boven het plaveisel uitsteken. Zij viel en kreeg een wond aan de linkerhand. Door een lid van den Ongevallendienst werd zij ver bonden. waarna zij ter verdere behandeling naar het Sint Elisabeths Gasthuis werd ver voerd. Met gestolen auto te water. Drietal avonturiers weet zich te redden. ROERMOND, 10 Augustus. Gisteravond heeft een te Roermond Ingekwartierd mili tair, zekere S. afkomstig uit Roermond, een op de markt staande personenauto ont vreemd. toebehoorende aan den heer Aerts uit Roggel en met deze auto in gezelschap van den militair Ph. en zekeren L., beiden uit Roermond, een tochtje gemaakt naar de voorstad St. Jacob. Toen de auto op den weg naar Herten ter hoogte van de stoom wasscherij van de Gebr. Giesbers was gekomen, reed de auto met in zittenden in de Roer. Door het inslaan van de ruiten wisten de jongemannen zich uit de auto te werken. L. moest met ernstige ver wondingen naar het ziekenhuis worden ver voerd, S. werd in bewusteloozen toestand naar zijn woning overgebracht, terwijl Ph. ernstige verwondingen aan het gelaat kreeg. Het schijnt, dat de jongemannen onder den invloed van sterken drank hebben verkeerd. De auto is hedenochtend op het droge ge bracht. De nieuwe Japansche minister president Okada. die men hier met zijn kleinkind afgebeeld ziet, hecht zeer aan de traditie en kleedt zich nooit anders dan in de oud-Japansche dracht. De filmster Buster Keaton is failliet verklaard met een enorm bedrag aan schulden). Buster Keaton is de filmster. Die nooit lacht in het publiek. Naar de wet der tegenstelling Vindt men dat juist oerkomiek. Hoe dolgek de situatie, Buster lacht nog voor geen goud, En zijn uitgestreken facie. Blijft maar droevig, strak en koud. Jaren heeft hij in die houding. Wel voor goud. gepersisteerd. Op de lijst der filmvermogens Stond hij heel hoog genoteerd. Als hij zijn salaris opstreek En de film was af ten lest'. Kon hij lachen onder 't motto: Wie het laatst lacht, lacht het best. Toen bezocht de wereldcrisis Elk bedrijf, de film incluis. Buster Keaton kreeg nu spoedig Ook zijn droeve trekken.thuis. En zijn roemvolle carrière Leidde op een droeven dag, Na het hard gelach der massa, Voor hem tot een hard gelag. Weer te ver in zee gegaan. Jongen te Zandvoort verdronken. Dame op het laatste oogenblik gered. De zee had Donderdag weer bijna twee slachtoffers geëischt en in beide gevallen was onvoorzichtigheid de oorzaak. Donderdagmiddag waren drie dames op het vrije strand ten Zuiden van Zandvoort gaan baden. Zij gingen daarbij te ver, zoodat wel dra verdrinkingsgevaar bestond. Twee hun ner konden nog bijtijds terugkeeren, maar aan de derde, mej. Van Velsen, mocht dit niet gelukken. Zij zou zeker verdronken zijn, wanneer niet Jacob Kraayenoord, lid dei- Zand voortsche Reddingsbrigade, gekleed in zee was gegaan en haar op het veilige strand had gebracht. Zij was reeds bewusteloos, maar nadat zij bij den post van de Reddingsbri gade behandeld was, kon zij naar huis terug keeren. Donderdagavond negen uur waren drie jon gens uit het tentenkamp tusschen de posten van de Reddingsbrigade en van de politie in zee gegaan. Eén hunner, de 18-jarige meu belmaker A. Rosema uit Amsterdam, die niet zwemmen kon, verdween plotseling in de diepte en kwam niet meer boven. Hij was ter plaatse in een gevaarlijke mui terecht geko men. Onmiddellijk gingen leden van de Red dingsbrigade en politie met zoeklichten zoe ken, maar tegen half elf hield men hier mee op. Men zal moeten wachten tot het oogenblik. dat de zee haar zooveelste slachtoffer terug geeft. Dc leiding der Oostenrijkse!» N. S. D. A. P. in Munchen ontbonden. sag. 4 De Oostenrijksche bondskanselier Schuschnigg heeft vandaag een bespreking met den Hongaarschen premier Gocmbocs. pag- 4 Twee Canadecsohc vliegers hebben een ge slaagde Occaanvlueht ondernomen. pag. 4 olgens den president der Boliviaanschc re publiek zou dc Cliaco-oorlog spoedig ten einde zijn. pag. 4 Polen heeft een economisch aecoord met Dan zig gesloten. pag. 4 Mr. A. Tak. procureur-generaal bij den Hoo- gen Raad is plotseling overleden. pag. 3 Belangrijke beslissing der l'trcchtsche recht bank ten aanzien van vorderingen op werk- loozcnkassen. pag 3 Dc inlagen bij dc Rijkspostspaarbank in 1933 zijn gedaald. pag. 3 De werkloosheid in Haarlem is sterk gestegen. pag. 1 Te Westerwolde is een fraude bij de graan- ccntrulc ontdekt. pag. 2 Te Zandvoort is gisteren een jongen bij het baden in zee verdronken. pag. 1 Een uitvoerverbod van suikerbibit uit Ned. In- dië wordt overwogen. pag. 3 De wedstrijd N. C. B. XI-tal-Harrow Wande rers eindigt in een draw. pag. 2 Laatste berichten. Pag. 9 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Wat is een automobilist. pag. 1 Van onzen Weenschen correspondent: Het lij dende protestantisme in Oostenrijk. pag. 4 Ko Zwccres: Prikkelbaar volkje. pag. 3 H. G. Cannegietcr: Dat doet dc deur dicht. pag. 5 Voor dc Jeugd. pag. 7 en 8 DE AANRIJDING BIJ HET POSTKANTOOR De teraardebestelling van den heer W. Slegtkamp, die in het Diaconessenhuis is over leden aan de gevolgen van de bij de aanrij ding bij het Postkantoor gekregen wonden, zal plaats hebben op Zaterdag 11 Augustus a.s. te 12 uur op de Alg. Begraafplaats, ingang Kleverlaan. CHR. GEREF. JONGELINGSVEREENI- GINGEN. De verhouding tot N.S.B. en C.D.U. Onder voorzitterschap van ds. H. Janssen leger- en vlootpredikant is te Utrecht de al- gemeene vergadering gehouden van den bond van Chr. Geref. Jongelingsvereenigingen. De periodiek aftredende bondsbestuursle den. de heeren: Ds. H. Janssen en W. Vos Hzn. werden herkozen. In de vacature Ds. A. M. Berkhoff werd gekozen Ds. C J. de Bruin uit Veenendaal. Met applaus werd begroet een voorstel van Ds. Janssen, de Koningin een telegram van trouw en aanhankelijkheid te zenden. Staan de werden hierop 2 coupletten van ons volks lied gezongen, waarmee tegelijk de ochtend vergadering was beëindigd. De J V, ..Obadja". van Amsterdam had een voorstel ingediend om leden aangesloten bii N.SB. of C.D.U. te schorsen. De J.V ..Daniël' van Haarlem, ging iets verder en vroeg om een definitieve uitspraak van de Generale Synode. Ds. Janssen lichtte de houding t.o.v. deze kwestie van bondsbestuurszijae breed toe Aannemen van personen, die de beginselen van N.S.B. of C.D.U. aanhangen achtte spr. ongewenscht. Met de leden, die deze begin selen zijn toegedaan, moet men uiterst lank moedig zijn. Propageeren die leden deze beginselen or de vergaderingen, dan dienen deze leden royeerd te worden. Nadat nos enkele af vaardigden hun meening hadden kenbaa gemaakt, ging de vergadering accoord met het ontvangen advies. Wijzigingen in het Duitsche kabinet. Beperkte toepassing der amnestie. BERLIJN, 10 Augustus. (V.D.) Naar van welingelichte zijde verluidt, zouden binnen kort verschillende wijzigingen in het Rijks- kabinet verwacht kunnen worden. Vermoede lijk zullen daaromtrent echter geen mededec- lingcn worden gedaan dan nadat de volks stemming op 19 Augustus a.s. achter den rug is. In de afgekondigde amnestie ziet men een poging van Hitler tot vergrooting van zijn populariteit, juist met het oog op deze volks stemming. De amnestie is tengevolge van de eraan ver bonden beperkingen echter van niet groote beteekenis. Naar schatting zal het aantal ge straften, dat onder de amnestie-bepalingen valt, in geheel Duitschland de drieduizend niet overschrijden. De bij het Rijksdagbrand- proces vrijgesproken doch nog steeds in ge vangenschap verkeerende communist Torg- ler zal er buiten vallen, evenals de commu nistische leider Ernst Thaellmann, die ver moedelijk binnenkort voor een der volks rechtbanken terecht zal staan. Noodweer boven het Loiregebied. Waterhoos richt groote schade aan. PARIJS. 10 Aug. (V. D.) De omgeving van Charolles in het departement Saóne et Loire is gisteren geteisterd door een waterhoos die groote schade aanrichtte. In verscheidene dorpen stond het water in de huizen 50 a 60 c.M. hoog en verscheidene boerderijen brand den af door het inslaan van den bliksem. Veel paarden en runderen zijn in de vlam men omgekomen. MONDORGELCLUB ZONDER INSTRU MENTEN. AMSTERDAM. 9 Aug. Vandaag deed de president van de Rechtbank uitspraak in het kort geding tusschen het oude bestuur van de mondaccordeonvereeniging „Oost-Indlë" als eischer en de penningmeesteresse als gedaag de. (Men zie pag 3.) Deze laatste was uit het bestuur getreden en had de instrumenten onder zich gehouden. Zij weigerde de Instru menten aan het oude bestuur af te geven. Het oude bestuur eischte in kort geding te ruggave van de instrumenten De president achtte den eisch echter niet ontvankelijk daar het hier een vooruitloopen van de beslissing in hoofdzaak zou betreffen. De eisch werd af gewezen en eischer veroordeeld in de kosten. NEDERLAND SC HE CIRCUSCOMBINATIE GEVORMD. Onder leiding van den bekenden hooge- choolrijder Otto Schumann en de heeren "Jjsen uit Overveen en Mrkkenle uit Heerlen s volgens de Tel. een Nederlandse!» circus, combinatie tot stand gekomen, die gedurende eenige maanden ons land zal bereizen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1