DE BILT 1 VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Nieuwe fraude bij graan- centrale ontdekt. Thans té Westerwolde. Geknoei bij het denatureeren van rogge. Dezer dagen is de justitie op het spoor ge komen van ernstige corruptie ten nadeele van de Crisis Graan Centrale te Westerwolde. Reeds zijn gearresteerd de graan ha nde laren M. te Bellingwolde, J. B. en E. B. te Vlaohtwedde en de 30-jarlge J. B. te Onst- wcdde. Allen zijn in het huis van bewaring te Gro ningen ingesloten. Er zijn nog meer arresta ties te verwachten. Naar .,Het Volksblad" verneemt, hebben de knoeierijen plaats gehad bij het denatureercn van rogge. Het onderzoek duurt voort. Koop en verkoop van bloembollen. Verschillende voorwaarden. De Nederlandsche Bloembollen kweekers- Centrale deelt dd. 9 Augustus aan hare ge- organiseerden mede, dat bij aflevering van leverbare Narcissen, het gewicht op de afle veringsnota's als op de contra-nota's moet worden vermeld. Dih moet ook vermeld worden op de aan- voernota's bij de veilingen. Tevens moeten voor leverbare Hyacinten en Tulpen zoowel op de koopbriefjes als op de afleveringsnota's en contra-nota's de maten en prijzen worden vermeld. Tegelijkertijd wordt er nadrukkelijk op ge wezen, dat koopen onder minimumprijzen niet toelaatbaar is. Wanneer eventueele koo pen onder de minimumprijzen zijn ge schied moeten deze worden hersteld. Dit geldt ook voor koopen waarbij tegelij kertijd een gefingeerde verkoop plaats vindt. Gelegenheid tot herstel van de minimum prijs zal worden gegeven tot 3 dagen na het verschijnen dezer publicatie, terwijl bij niet- herstel hiervan, de gevolgen voor rekening van betrokkenen komen. LEZINGEN OVER DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Evenals zulks geschied is in het. wintersei zoen 1933-1934 zal de heer J. B. Uges (Nono), van begin September a.s. af wederom lezingen met lichtbeelden houden over onze spoorwe gen. De lezingen, waarvoor geen vergoeding ver schuldigd is. kunnen aangevraagd worden bij den Dienst der Exploitatie Hoofdadministra tiegebouw der Ned. Spoorwegen te Utrecht. Lagere loonen en salarissen In den Haag? Eischen van Minister De Wilde. Vermindering der personeels-uitgaven met 11/2 millioen. De minister van Binnenlandsche Zaken, zou volgens een bericht in de Msb., aan het Haag- sche gemeentebestuur 'n schrijven hebben ge zonden waarin hij den uitdrukkelijken wensch te kennen geeft dat op de salarissen en loo nen van het Haagsch gemeentepersoneel nog maals belangrijk bezuinigd wordt. In dit schrijven, dat, naar het blad meent te weten, in een alles behalve vriendelijken toon schijnt te zijn gesteld, verlangt de minister, dat de gemeentelijke salarissen en loonen meer in overeenstemmi">T zullen worden ge bracht met het rapport-Schouten. Volgens de verlangens van den minister zouden bijvoorbee.ld de salarissen van de di- recbeuren van bedrijven en diensten met on geveer f 1500 per jaar moeten worden ver minderd. terwijl de loonen der arbeiders met circa f3 per week zouden moeten worden verlaagd. De verwezenlijking van de denkbeelden van don minister zou voor den Haag een vermin dering op de salarisuitgaven beteekenen van ongeveer 1 12 millioen gulden. Het gemeentebestuur is na ontvangst van dit schrijven onmiddellijk met den minister in correspondentie getreden. DE ONDEUGDELIJKE REMMEN. Door de Haarlemsche politie is Donderdag weer tegen vier bestuurders van motorrijtui gen (waarbij één op zes wielen) proces-ver baal opgemaakt, omdat de remmen van hun wagens niet voldoende werkten. Autoverkeer naar en van België geregeld. Toerauto's en toeristenbussen vrij. Bij een bespreking tusschen ambtelijke ver tegenwoordigers van België en Nederland over het autoverkeer tusschen beide landen, was men eenstemmig van meening. dat men aan het toeristenverkeer zoo weinig mogelijk be lemmeringen in den weg moet leggen. Zij hebben zich derhalve beraden over het sluiten van een verdrag, dat in belde landen de particuliere toerauto's. die in' het andere land zijn ingeschreven, geheel zal vrij stellen van verkeersbelasting zonder dat men een fiscaal carnet noodig heeft. Zij waren voorts van meening. dat deze vrij stelling van verkeersbelasting diende te wor den uitgebreid tot autobussen die. in een der beide landen ingeschreven, rondreizen maken in het andere land. behoudens de verplichting voor de bestuurders om de passagiers in een speciaal boekje te laten aanteekenen. De voor gestelde vrijstelling zou niet verleend kunnen worden in geval autobussen leeg in het andere land komen of er leeg uit vertrekken daar de verplaatsing dan geen duidelijk toeristisch ka rakter draagt. Het spreekt vanzelf, dat de be palingen der vrijstelling van toepassing moe ten zijn op de geregelde autobuslijnen, die tusschen beide landen loopen. In afwachting van het sluiten van zulk een verdrag zal het bovenomschreven regime, dat goedgekeurd is door de competente Neder landsche en Belgische autoriteiten, reeds thans toegepast worden op toerlstenreizen. Desbe treffende Instructies zijn aan de grensbureaux der beide landen gegeven. meldt: Hoogste barometerstand 766.7 m.M. te La Coruna. Laagste barometerstand 744.4 m.M. te Torshavn. en voorspelt: Matigen tijdelijk toenemenden Zuidelijken tot Westelijken wind. Half tot zwaar bewolkt of betrokken. Regenbuien. Later opklarend. Iets koeler. Uit het Buitenland BUIIG EN VEEL WIND. De depressie in het Noorden is stationair geworden op de Noorsche Zee. Langs den Zuidrand trekken secundaire minima, die tusschen den 50sten en 60sten breedtegraad den wind doen toenemen en ongestadig weer veroorzaken met nu en dan regenbuien. De dalingen drongen door in het Oostzee gebied en Scandinavië. De hooge druk op den Oceaan houdt eveneens stand en breidde zich naar Centraal-Europa uit. Hoewel de onweersregens in Zwitserland en de Alpen nog aanhouden (alle toppen van de Alpen en van de Duitsche middelgebergten zijn in wolken gehuld), is er thans uitzicht, dat het weer althans Zuidelijk in de Alpen verbeteren zal. De hitte in Oost-Europa houdt aan. In Noord-Scandinavië kwam een koude inval met zwaren regen. Het minder gunstige weer gaat niet gepaard met sterke afkoe ling. Het is te voorzien, dat het weer in de eer ste dagen buiig zal blijven en onbestendig met vrij sterke winden. Barometer 761 m.M. 759 mM. Stand van heden Vorige stand Neiging: Vooruit. Opgave van Fa. KEEP, Opticien, Gr. Houtstraat 137, Telefoon 11640. Thermometer 10 Augustus: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 71 F. 62 F. 68 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 10 Augustus. Ondertrouwd 9 Augustus: A. G. Luttik en M. Weijers; P. S. Stokman en J. W. T. Smits; J. Boven en H. F. A. Sitter; A. J. Buis en G. E. Sonnemans; J. E. Erdman en G. Visser; J. A. Buijs en J. M. Weber; E. Kerker en A. J. van Roode; J. W. Volkers en R. A. Wiarda. Getrouwd 9 Augustus: H. J. ter Horst en C. M. L. Ruigrok v. d. Werven; E. J. H. v. Mil- ligen en J.M. W. Huijbers; P. G. Kee en J. G. Kroon; A van Welsenes en A. C. E. Huijk- man; F. M. Kruijff en J. H. de Bruin. Bevallen 7 Augustus: B. W. van Wetering Pisa, d.; 8 Augustus: H. M. Huijboomvan Hooff, z.; 9 Augustus: A. M. Derr—le Febre, d. TAXI OVER DEN KOP GESLAGEN. Donderdagmiddag half vier wilde de be stuurder van een taxi, toen hij uit de richting Haarlem op den Rijksstraatweg reed, bij den Overtonweg aan het verkeer, dat van dien weg kwam, voorrang verleenen. Daartoe haalde hij naar links uit, maar botste daarbij tegen een vrachtauto, die van de tegenover gestelde richting kwam. De taxi reed nog on geveer negen meter door en sloeg toen om, gelukkig zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. De taxi werd zóó ernstig bescha- didg, dat zij moest worden weggesleept. De vrachtauto kreeg alleen schade aan het lin- kerwiel. Tegen den taxi-chauffeur werd procesverbaal opgemaakt. ONZE GOODWILL-GEZANTEN WEER THUIS. (Met de „Veendam" zijn Donderdagavond de 22 goodwill gezanten die een reis naar Amerika hebben gemaakt, weer te Rotterdam gearri veerd. De jongens en meisjes waren over de ontvangst en het verblijf zeer enthousiast. De reis hadden ze buitengewoon mooi ge vonden. SPORT EN SPEL. Lawntennis in Indië. Finale Ezerman-Beker te Medan. Vele ouderen in het Haarlemsche sportwe- reldje zullen zich uit den tijd toen de Francken's Verwey's en andere spelers van H. F. C. voetbalhelden van den dag waren, zonder moeite nog een ander sportsman van meer dan gewonen aanleg in de herinnering halen: Cees ten Cate. Een bijzonder voetballer was ten Cate en ook de samenstellers van het Nederlandsch elftal in die dagen gingen hem niet voorbij. Indië eischte hem daarna op en op Medan wijdde hij zich in zijn vrije uren aan het tennissen. Na twee jaar. in 1915, won hij reeds zijn eerste kampioenschap, daarna door tal van andere gevolgd. In 1934 kwam hij in de finale van den wedstrijd om den Ezerman- beker. Zijn tegenstander was Toen Timmer, onze nationale kampioen van reeds zoovele jaren, sterk de aandacht op zich ging doen vestigen, was zijn eenige waardige en even jeugdige tegenstander Cor Bryan. Hij werd spoedig onze tweede natio nale enkelspeler en met Timmer een onver slaanbaar double. Maar het Oosten eischte spoedig ook Bryan op. Hij ging naar Japan en won daar vele tennlsprijzen. Toen kwam hij naar Deli en men verheugde zich daar op de komst van een jong speler van erkende kracht, die het moderne speltype vertegen woordigde. In den Ezerman-beker stonden ten Cate en hij tegenover elkaar in de finale. Een leeftijdsverschil van 16 jaar scheidde hen. Er leek weinig hoop te zijn voor den veteraan, zijn tennishegemonie ter Oostkust van Suma tra leek ten einde te zullen loopen. De eerste ontmoeting moest echter ontijdig worden gestaakt .wegens invallende duisternis. Ten GOEDKOOPE REIS-MARKEIM KENNEMER BANKVEREENIGING HOUTPLEIN 8 (Adv. Ingez. Med.) Cate had de eerste set gewonnen met 8-6, Bryan de tweede met 6-4, de derde kwam tot 4-4. De vele supporters van ten Cate hoop ten weer. Toen eenige dagen later weder ge heel opnieuw werd begonnen, won Bryan de eerste set met 6-4. Toen de tweede 4-1 voor den jongen speler stond, leek het pleit beslecht. Maar toen nam de geroutineerde tacticus de overhand. Hij won 5 games ach tereen, daarmede de sets one-all makende. En de derde won hij ook, met 6-2. De Ezerman- beker kwam daardoor definitief in ten Cate's bezit en tevens verwierf hij opnieuw den kampioenstitel van de Medan tennisclub. Merkwaardig genoeg had de oudere speler den jongeren niet alleen een lesje in tactiek gegeven, maar hem ook in uithoudingsver mogen overtroffen. Het leek ons aardig om dit mooie suucces van een eens zoo bekend Haarlemsch sports man te vermelden. Waardoor tevens den veteranen weer eens een hart onder den riem worde gestoken en den jongeren bescheiden heid worde bijgebracht. N.C.B.-elftalHarrow Wanderers. TWEEDE DAG. P. Labouchère bat scoort breekt een record redt voor zijn team de situatie op wonderbaarlijke wijze, zoodat een haast zeker schijnende inningsnederlaag uitsluitend door zijn toedoen op onnavolgbare wijze bijna wordt omgezet in een meer derheid op de eerste innings! Van 9 voor 91 wordt het 301 all out! P. Labouchère 155 not out. Wij schreven in ons vorig nummer iets over een „captainsinnings". Welnu, Labouchère heeft die gespeeld, en hoe! Geweldig, enorm! Het N.C.ë.-elftal heeft niet gebat, neen, Labouchère deed dit, hij was aan het woord en bleef dit, tot het laatst toe. Wij hebben al heel wat cricket hier gezien en goed cricket ook, maar zoo'n innings als Labouchère Don- derdagmiddag speelde, zagen wij nooit tevoren en dan de omstan digheden in aanmerking genomen, waaronder die innings werd ge speeld! Een totaal van de tegen partij van 312, vijf wickets van het eigen elftal neer voor nog geen 70 runs en dan als zevende man inkomen met de verant woordelijkheid van captain op den koop toe! Maar Labouchère dééd het, meesterlijk! Te half twee werd begonnen. Met Breuning (10) zette Laubouchère een stand op van 57 runs (hij scoorde!); met Karl Neuerburg (24) een stand van 62 runs; met Klink (7) een van runs en met Ingliss Arkel (11) een van 77 runs: Labouchère scoorde! Het werden tenslotte 3QLruns; niemand had ook maar een moment gedacht, toen Vrijdag hervat werd, dat er zelfs een kansje zou zijn om de follow-on te redden! (212 runs) en nu werd het totaal van de Harrow Wanderers bijna gepasseerd; het had er zelfs allen schijn van op het laatst tusschen Labouchère en Ingliss Arkel, maar toen laatstgenoemde helaas door den umpire l.b.w. werd gegeven en kon vertrekken, was het gebeurd; Rekkers sloeg vlug 2 vieren, één slechte en één goede en speelde toen vrij onnoozel den bal in handen van de cover-point. Af geloopen; heel jammer. P. Labouchère met zijn zéér bijzondere 155 bleef not out. Hij gaf geen enkele kans (hoog stens een paar gelukkig geplaatste slagen), sloeg 5 zessen en een 25-tal vieren, dus een 130 runs alléén aan boundaries uit zijn totaal van 155. Dat is iets heel bijzonders. Zijn boun dary strokes waren alle schitterend getimed en ontzettend hard geslagen. Het weinig talrijke publiek heeft waar schijnlijk nog nimmer een dergelijke aan trekkelijke innings, en gespeeld onder zulke moeilijke omstandigheden, aanschouwd. Want Labouchère deed het vrijwel geheel alleen; zeker, ieder der andere spelers maakte iets, maar ecnigen steun van beteekenis heeft hij niet gehad. Hij zorgde er voor dat de score omhoog vioog, het was ongelooflijk! Geen enkele van de zeven Engelsche bowlers bleef gespaard. Hopton met 3 voor 19. die Vrijdag met Wrigley begon kreeg de beste cijfers. Na hem Duveen met 4 voor 66. Op Wrigley 0—57 sloeg Labouchère in één over vier vieren en een zes! Bij het eindigen van de Hollandsche innings werd voor de thee gepauzeerd. Het record voor de hoogste score van een Hollandschen cricketer uit een Hollandsche combinatie tegen Engelschen gescoord, dat op naam stond van H. van Manen (147), brak Labouchère Vrijdagmiddag eveneens. Na de theepauze gingen de Engelschen weer batten tot 6 uur en maakten in dezen tijd 100 runs, waarvoor zij echter 5 wickets ver loren. De Hollandsche aanval was nu beter op dreef; vooral Ingliss Arkel, die twee wickets wist te veroveren, onderscheidde zich. Alzoo eindigde deze zeer aantrekkelijke cricketmatch van het N.CB.-elftal tegen de Harrow Wanderers in een voor de Hollanders alleszins verdiende draw. lste Innings N. C. B.-elftal. H. Healy bowled Hopton 1 W. Kramer c. and b. Hopton 13 F. Wunder c. Studd b Lawrence 10 H. de la Mar c Stewart Brown b J. G. Hopton 21 A. v. Baasbank c Hopton b A Duveen 13 H. Breuning c Brooke b Welch 10 P. Labouchère not out 155 K. Neuerburg st. Brooke b Duveen 24 H. Klink bowled Welch 7 E. Ingliss Arkel l.b.w. b Duveen 11 L. Rekkers c Wrigley b Duveen 8 Extra's 28 Totaal 301. Bowlingcijfcrs: O. M. R. W. J. G. Hopton 10 4 19 3 E. W. Wrigley 12 2 57 A. Duveen 19 7 66 4 W M. Welch 30 7 77 2 A. S. Lawrence 7 1 25 G. Stogdon 6 1 25 R. D. Steward Brown 2 6 VOETBAL. KINHEIM—E. D. O. Kinheim opent a.s. Zaterdag het nieuwe seizoen met een vriendschappelijken wedstrijd tegen E.D.O. De wedstrijd begint te 6.30 uur en wordt gespeeld in Van Gelder s Sportpark. Kinheim brengt het volgende elftal in het veld: C. Druijven, Rozemeijer, J. Stals, W. Stals, W. Groeneveld, Nieman. Raaijmakers v. d. Kamp, H. Groeneveld. Michel Jr., Ellen. DAMMEN. ZEESTRANDWEDSTRIJD DAMCLUB „IJMUIDEN"HAARL. DAMCLUB Onder bijzonder groote belangstelling had Donderdagavond jl. op de terrassen van Bad huis List te IJmuiden de zeestrandwedstrijd plaats tusschen de beide eerste tientallen dei- Damclub IJmuiden en Haarlemsche Damclub om den List-wisselbeker. De gedétailleerde uitslag luidt als volgt: Damcl. IJmuiden Haarl. Damclub. B. DukelH. G. Teunisse 1—1 A. LigthartJ. W. van Dartelen 1—1 P. LeijteA. de Jong 0—2 C. Suijk—H. Greeuw 2—0 F. BasstraP. J. Bijrij 1—1 J. SmitJ. van Looij 0—2 H. SchaapPh. G. Amelung Jr. 2—0 H. LarosJ. Poppen 0—2 C. BaisTh. C. v. d. Sluijs 2—0 K. de JongJ. Zurel 0—2 Totaal 9-11 Door deze overwinning kwam de Haarlem sche Damclub definitief in het bezit van den List-wisselbeker. De Haarlemmers hadden vier invallers voor P. J. van Dartelen, J. B. Sluiter Jr., J. v. d. Giessen en J. P. van Eijk. WATERPOLO. H. V. G. B.—HAARLEM (0—5) Voor dezen wedstrijd bestond flinke belang stelling. H. V. G. B. heeft een sprekende ne derlaag geleden en het moet gezegd worden, dat Haarlem, althans wat haar voorhoede betreft, beter polo heeft gespeeld dan de thuisclub. H. V. G. B. scoorde geen enkel doelpunt, doch dit ligt hoofdzakelijk aan haar zwakke voorhoede, waarin slechts Van Ommeren een behoorlijk schot loste. De achterspelers van H. V. G. B. weerden zich in de eerste helft van deze ontmoeting uitstekend. De duisternis begint reeds te vallen als scheidsrechter Dogger de volgende ploegen laat aantreden: Haarlem: Suerhoff, Captein, W. Hoelsken, T. Hoelsken, Zeeman, Pieters, van Hemsbergen. H. V. G. B.: Drijver, Bouwer, van Ommeren, Bongertman, Goedings, Rol, Glatz, Al dadelijk begint Haarlem met een serie aanvallen, die evenwel door goed verdedigen geen resultaat opleveren. De tegen-aanvallen van H. V. G. B. worden hoofdzakelijk door Van Ommeren geleid. Er wordt veel gezwommen, hetgeen de ontmoeting wel interessant maakt. Even voor rust krijgt Zeeman een vrijen worp te nemen. Het leder komt bij Pieters, die de score op fraaie wijze opent (01). Een aanval tusschen Van Hemsbergen en Zeeman wordt op het laatste moment door Bongertman onderbroken. De H. V. G. B.-voor hoede lost enkele schoten, doch deze gaan alle naast, zoodat Suerhof er niet aan te pas be hoeft te komen. Een geweldig hard schot van P. van Ommeren komt tegen den paal. In de tweede helft is Haarlem hoofdzakelijk aan het woord geweest. De H. V. G. B. achter hoede is niet meer zoo op dreef. Van Hems bergen en Zeeman zien kans, de score tot 0-5 op te voeren. Mogelijk waren enkele ballen houdbaar, maar als excuus voor Glatz geldt, dat hij tegen het einde nagenoeg verkleumd was, daar hij reeds met H. V. G. B. 2 tegen de Dolfijn 3 had gespeeld. H. V. G. B. 2—DE DOLFIJN 3 (0—5) Ook H. V. G. B. 2 heeft met flinke cijfers verloren. De Dolfijn bracht een sterk zeven tal in het veld, dat hoofdzakelijk uit snelle zwemmers bestond. De achterhoede der Am sterdammers zwom herhaaldelijk op en trok daardoor het H. V. G. B.-team uiteen. Voor de rust wist de Dolfijn tweemaal te scoren; het overige deel der doelpunten werd in de tweede helft gefabriceerd. De Amsterdammers wonnen volkomen verdiend. HONKBAL IIET PROGRAMMA. Op het programma van Zaterdag en Zondag komen de volgende wedstrijden voor: Zaterdag: Eerste klasse: Z.R.C.Quick. Tweede klasse: A.M.V.J.H.H.C. II A.F.C.—Blauw Wit II V.V.G.A. II—Shell. Haarlemsche Competitie. Haarlem IIS.SPt. SwastikaRH.B.S Zondag: Eerste klasse: HaarlemAjax H.H.C.V.V.G.A. Tweede klasse: E.D.O. D.E.C. Haarlemsche Competitie: E.D.O. in—D.E.V. Vooral het Haarlemsche publiek heeft dus wel keus. Op het gemeentelijk sportterrein aan de Kleverlaan zijn drie wedstrijden bij te wonen. Zaterdagmiddag ontvangt daar Haarlem II de Hoogovenmenschen. Dat zal wel een over winning voor de Haarlemmers worden. Zondagmorgen wordt aan de Kleverlaan de wedstrijd Haarlem—Ajax gespeeld. Op het oogenblik heeft Haarlem nog een goede kans op het kampioenschap. Om dit te behalen zijn nog twee wedstrijden noodig, nJ. eerst tegen Ajax en daarna tegen Blauw Wit. Het eenvoudigste zou zijn dat beide door Haar lem gewonnen werden. Maar het zijn beide sterke partijen. Ajax is wel iets in de rang lijst afgezakt, maar toch niet zoo dat er van een beduidend verschil kan worden gespro ken, zoodat we een zwaren strijd voor Haar lem verwachten, met een kleine kans op win nen. 's Middags staat H.H.C. voor een even zware taak. In het geval dat Haarlem van Ajax zou verliezen en dan weer van Blauw Wit zou winnen, kan H.H.C. nog hetzelfde punten- aantal bereiken als Blauw Wit en Haarlem. Ook onze jongere stadgenoote heeft dus nog kans. Dan moet echter verder alles gewon nen worden. Wat de tegenpartij van Zondagmiddag, V.V.G.A. betreft, geven we H.H.C. wel een kans, vooral als Moll weer van de partij is. Dan ontvangt E.D. O.Zondagmiddag D.E.C. Tusschen deze twee negentallen gaat de strijd om de eerste plaats in afd. Ha. Op het oogen blik gaat E D.O. aan het hoofd, maar D.E.C. volgt onmiddellijk. Voor het geval DEC. wint staan beide partijen gelijk. En als E.D.O. wint zijn onze stadgenooten, in het eerste jaar dat zij deelnemen aan de N.H.B.-com- petitie, kampioen hunner afdeeling, ook al zouden zij den dan nog resteerenden wed strijd verliezen. H.H.C. II trekt Zaterdagmiddag naar de Amsterdamsche Jongemannen. Als de rood witte reserves niet al te onvolledig gaan, zul len zij winnen en is het gevaar voor de bezet ting van de onderste plaats in II A vrijwel verdwenen. De R.H.B.S. schijnt plotseling opgehouden hebben te bestaan, geeft op geen enkel schrij ven antwoord. Swastika zal dan ook a.s. Za terdag wel weer een papieren overwinning behalen. E.D.O. III—D.E.V. wordt Zondagmorgen op het E.D.O.-terrein gespeeld. ATHLETIEK. De wereldspelen vo^ vrouwen. SUCCESSEN VOOR LANDGENOOTEN. Mej. Schuurman scneurt een spier. Donderdagmorgen zijn te Londen de we- reldspelen voor vrouwen begonnen. De Spe len werden plechtig geopend met een op- marsch der deelneemsters van niet minder dan 19 landen. Alle groepen droegen de na tionale vlaggen, terwijl de stoet geopend werd door de bekende Engelsche athlete Hiscock. Engeland sloot overigens de rij als gastvrouwe. Meer dan 300 dames zullen tegen elkaar den strijd aanbinden. Begonnen werd met de voorwedstrijden 60 Meter. Voor ons land startten in dit nummer mej. Aalten en mej. Schuurman. Cor Aal ten won haar serie in den tijd van precies acht sec., terwijl Tollien Schuurman haar serie in 7.6 sec. won. In beide series werden onze landgenooten op de tweede plaats gevolgd: door de Duitsche dames Grieme en Kuhl- mann. TOLLIEN SCHUURMAN. Des middags werden de halve finales op dezen afstand geloopen. Cor Aalten liep mede in de eerste demi-finale doch kon zich niet onder de eerte drie aankomenden plaat sen, zoodat zij niet geklasseerd werd voor de finale, welke aZterdag a.s. wordt geloopen. Tollien Schuurman daarentegen herhaalde haar fraaie prestatie uit de serie en won haar demi-finale in den tijd van 7.6 sec. voor Frl. Kuhlmann (Duitschland) en Miss Maguire (Engeland). Hierbij had mej. Schuurman het ongeluk, een spier te scheuren, zoodat zij van verdere deelneming moest afzien. In het nummer discuswerpen wist onze landgenoote mej. Pels met een worp van 34.99 Meter de finale te bereiken, welke eind strijd Zaterdag a.s. zal plaats hebben. Met haar komen in de finale de athleten Weiss (Polen) met 39.19 Meter, Svedberg (Zweden) met 38.16 Meter, Kraus (Duitschland) met 37.59 Meter. Mauermeyer (Duitschland) 35.31 Meter. Sejzik (Polen) met 35.23 Meter. Op het oogenblik neemt mej. Pels dus de zesde plaats in en zal nog trachten haar plaats in de finale te verbeteren. In het nummer 200 Meter hardloopen boek te ons land nog een succesje. Mej. Martin won haar serie in den tijd van 27.3 sec. Ter wijl Cor Aalten tweede werd in haar serie. De beste tijd op dit nummer werd gemaakt door Miss Hiscock (Engeland) met een tijd van 25 5 sec. Stella Walsh (Polen) maakte een tijd van 26 3 sec. De wedstrijden op dezen afstand worden Zaterdag voortgezet. In het nummer 80 Meter horden was ons land ook vertegenwoordigd. Mej. Ter Horst won haar serie in dit num mer in den tijd van 12.5 sec., waardoor zij zich voor de halve finale op Zaterdag plaat ste. Mej. Doorgeest werd gedisqualificeerd, omdat zij in haar serie oorzaak was van twee valsche starts. Ook de series 100 Meter hardloopen kregen Donderdag nog een beurt. Cor Aalten zag geen kans zich te plaatsen voor de volgende ronde, Maar Beb Martin werd tweede in haar serie, waardoor zij Zaterdag wederom mag starten. Tenslotte startte Nederland nog in het nummer 4 maal 100 Meter. Onze damesoloeg werd tweede in haar serie achter Engeland (tijd 49.1 sec.) Dit was in de tweede serie. Niettemin kan Nederland Zaterdag in de fi nale uitkomen, omdat in totaal zes ploegen hierin uitkomen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2