BIÜIMIIlflLUNl© VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 L ff~i Inlagen Rijkspostspaarbank in 1933 gedaald. Toch nog veel hooger dan in 1930. Aan het jaarverslag over 1933 der Rijkspost fpaarbank ontleenen wij het volgende: Van een toevloed van groote kapitalen, welke als gevolg van de vertrouwenscrisis na oen val van het Engelsche pond en mede in verband met de verhooging van het maximum rentegevend tegoed, in het laatst van 1931 en in een groot gedeelte van 1932 naar de bank vloeiden, is in 1933 zoo goed als geen sprake meer. In het verslagjaar valt voor de Rijks postspaarbank een begin van terugkeer tot normaler toestand waar te nemen. De verhoo ging van het maximum rentegevend tegoed zal uiteraard blijvend werken als een oor zaak van een grooter gemiddelde, zoowel van inleg als van saldo-tegoed. De inlagen, zoowel in aantal als bedrag, bleven belangrijk beneden die van 1931 en 1932, doch steken, voor zooveel het bedrag betreft, nog steeds ver uit boven die van 1930 en voorgaande jaren. Het aantal en bedrag der terugbetalingen blijven een stijgende lijn vertoonen. In 1933 beax-oeg het aantal inlagen 2.452.606 tegen 2,648,739 in 1932, terwijl het bedrag dier inlagen was f 184,053,136 tegen f 225.069.229 in het voorafgaande jaar. De inlagen vermin derden dus in aantal met 196.133 en in be drag met f 41,016.093. Terugbetaald werd in 1,747,196 posten f 180.164,430 of, na aftrek van de rente in den loop van het jaar uitbetaald bij geheele afbe taling van boekjes, f 179,831,308 tegen in 1932 in 1,644.206 posten f 164.976.141, vermeerde ring dus in aantal 102,990 en in bedrag f 14,855,166. Aan rente werd goedgeschreven f 13.411,437 (incl. de in den loop van het jaar uitbetaalde rente ad f 333.121). zoodat het tegoed der in leggers einde 1933 bedroeg f 528,696.821 zijn de f 17.295.191 meer dan einde 1932. Het aantal spaarbankboekjes steeg met 7,024, waardoor er 31 December 1933 2,267,676 in omloop waren. Het aantal staatsschuldboekjes vermin-1 derde in 1933 per saldo met 2,196 en daalde daardoor tot 22,519. Het nominale bedrag, ingeschreven op deze boekjes, verminderde in 1933 met f 3,862,050 en daalde daardoor tot f 34.662.300. Berekend naar den op 29 December geldenden beurs- koers hadden de titularissen van staats schuldboekjes te veoixleren f 29,484.618 tegen f 33,203.174 op het einde van 1932. Van de bevoegdheid, aan de inleggers ver leend om door tusschenkomst van de Rijks postspaarbank Nationale Schuld te koopen is in 1933 minder gebruik gemaakt dan in de laatste jaren. Uitgevoerd werden: in 1933 53 kooporders tot, een nominaal bedrag van f 68,700 en in 1932 59 kooporders tot een nominaal be drag van f 117,400. Sedert 1896 (het eerste jaar, waarin be doelde bevoegdheid bestond) in totaal 8,733 orders tot een bedrag van 7,773,650 (7,704.950) In 1933 werd, wegens belegging van gelden een gezamenlijke rente verkregeix van f 23,106.680 (21,622,116), wegens rentevergoe ding over de sommen, overgedragen van de Postspaarbank in Nederlandsch-Indië, de Koloniale Postspaarbank in Suriname en die in Curasao op de Rijkspostspaarbank, en om gekeerd, werd per saldo genoten f 5.081 (3,229), blijkens de met het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie loopende rekening- coui-ant met rente-berekening voor de gelden over en weer verschuldigd wegens inlagen en terugbetalingen op spaarbankboekjes, was per saldo aan rente te vorderen f 497,331 (682.987), te zamen f 23,608.994.(22,308,333). Uitgekeerd en bijgeschreven werda. we gens rente van bedragen ingeschreven op spaarbankboekjes f 13.411,437 (12.343.042), b. wegens rente van bedragen ingeschreven op staatsschuldboekjes f 749.668 867,951), voorts was op 31 December 1933 daarop nog ver schuldigd een rente van f 347,189 (387,168) totaal f 14.508,295 (13.598.161). De totale ren tewinst bedi-oeg in 1933 f 9.100.699 (8.710.171), in 1932 bedroeg deze f 8,710.171 (8,372.505), dus nieer in 1933 f 390.527 (337,666). Het voordeelig saldo der bedrijfsresultaten bedroeg f 98.060.812 (90.611.252) en het na- deelig saldo der waardewijziging f 19.130.809 (14.985,140). blijft dus f 78.929,902 75.626.111). De waarde der beleggingen op 1 Januari 1933 bedroeg f 539.771,985 (420.107,709.). Scheepje in zinkenden toestand aangetroffen. Het dreef onbemand op de Zuiderzee rond. Donderdagavond is door het rijksbeton- ningsvaartuig bij de strandvonderij te Enk huizen gebracht een houten, blauw geverfd zeiljachtje, voorzien van aanhangmotor. De plecht was zwaar beschadigd en de boeg spriet was gebroken. Het tuig bevond zich nog aan de mast. Het scheepje werd in zin kenden toestand op 10 K.M. uit de kust ge vonden. In plaats van een naam draagt het bootje aan beide zijden van de boeg slechts een „vraagteeken", Personen bevonden zich niet aan boord, terwijl men geen papieren e.d. heeft kunnen vinden. Er is voorts een bezinevat gesignaleerd in zee. dat vermoedelijk van het scheepje af komstig is, daar het voorzien was van een hulpmotor. Het scheepje is blauw en de zei len waren bruin. Men vermoedt, dat het scheepje is afgedreven, doordat het van de touwen is losgeslagen. Intusschen wordt nog een onderzoek ingesteld, al neemt men aan. dat hier geen persoonlijke ongelukken heb ben plaats gevonden. NOODLANDING MILITAIR VLIEGTUIG. Donderdagmiddag heeft een militair-vlie ger uit Soesterberg met het militaire vlieg tuig 505 nabij Eek en Wiel een noodlanding moeten maken. Het toestel kwam in een sloot terecht en bleef daar met den neus in den grond steken. De piloot bleef ongedeerd en zeide wegens het slechte zicht de noodlan ding te hebben moeten maken. Het toestel werd licht beschadigd. Explosie aan boord van een politieboot. Vermoedelijk een hoeveelheid benzine ontploft. Dondei'dagmiddag heeft er aan boord van de politieboot nr. 3 liggende ter reparatie in een van de gemeentedokken in de Dokhaven te Rotterdam, een explosie plaats gehad, ver moedelijk doordat vuur bij een hoeveelheid benzine is gekomen. Drie personen werden daardoor vrij ernstig gewond. De 42-jarige kapitein bij de rivierpolitie. Boer liep ernstige brandwonden aan gelaat, armen en beenen op; de 34-jarige dekknecht bij de rivierpolitie, C. v. d. Graaf, kreeg brand wonden aan armen en hoofd. Beiden zijn naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd en aldaar ter verpleging opgenomen. De 30-jarige machinist P. Lens. in dienst van de machine fabriek Katendrecht. kreeg brandwonden aan handen en hoofd, welke van minder ernstigen aard waren, zoodat hij, na in het ziekenhuis verbonden te zijn, naar huis kon terugkeeren. De chef van de rivierpolitie de heer J. Rie- üijk, stelde onmiddellijk na het ongeval een onderzoek in en begaf zich vervolgens naar hct ziekenhuis, teneinde de gewonden te hoo- ren. Uitbetaling coupons Koninklijke en Bataafsche. Nog geen uitspraak van het Haagsche Hof. De bij het Haagsche gerechtshof in hooger beroep aanhangige zaken tusschan de Veree- niging voor den Effectenhandel en de Ko ninklijke en de Bataafsche Petroleum Maat schappijen zijn nader aangehouden tot de rol van 3 September Zooals men weet had de Vereeniging voor den Effectenhandel uitbetaling op goudbasis gevraagd van de vervallen coupons van de door de Koninklijke en de Bataafsche in Ame rika uitgegeven dollarleeningen, hetgeen door deze maatschappijen is geweigerd. In de eer ste instantie heeft de rechtbank de vorde ring tegen de Koninklijke toegewezen, terwijl de Vereeniging in haar e-sch tegen de Bataaf sche niet ontvankelijk werd verklaard. ZESTIG JAAR BEROEPSBRANDWEER TE AMSTERDAM. Herdenking tot half September uitgesteld. Naar wij vernemen zal het interessante feit, dat 15 Augustus a.s de beroepsbrandweer in de hodfstad zestig jaar bestaat, op zeer een voudige wijze worden herdacht. Aangezien echter de dag van 15 Augustus midden in den vacantietijd valt. als gevolg waarvan verscheidene persoonlijkheden, die bij he tjubileum uit hoofde van hun functie geinteresseei'd zijn, elders verblijven zoo is ook de commandant de heer C. Gordijn Jr. met vaoantie is de herdenking uitgesteld tot half September a.s. „Thans laadt de Noord-Hollandsche imker 's avonds z'n kasten op de vrachtauto, en als den volgenden ochtend de bijtjes, wat baloorig door de lange reis, uit het vlieg gat kruipen, staat de heele rij midden tus- schen de geurige, honingrijke hei", zoo schreef ik in mijn vorig artikel. Maar voordat die bijen daar zijn komt er nog heel wat kijken. Nu zult u zich misschien afvragen, waarom de bijen nu juist naar die hei moeten. Begin Augustus zijn echter de meeste andei-e ho- ningbronnen als klaver boekweit en dergelijke reeds uitgeput, zoodat de imker wel gedwon gen is, zijn bijen naar de eenigst loonende plaats op dat tijdstip, d.i. de hei, te bren gen. Van de directie der N.V. Bijenstand ..Mel- lona" te Santpoort, ontving ik de vriendelijke uitnoodiging, eens een dergelijken tocht mee te maken. Natuurlijk greep ik dit aanbod met beide handen aan. en zoo betrad ik s avonds negen uur het modern ingerichte bijenpark. waar reeds een gezellige bedrijvigheid heerschte. Kasten en korven moeten in gereedheid ge bracht worden voor de lange reis. En dit moet op het laatste oogenblik geschieden, daar de bijtjes eerst tegen zonsondergang naar hun woning terugkeeren. Nu zou het zoo erg niet zijn als er wat bijen achterblijven, want nu. in den zomer, worden er per dag gemiddeld 2000 jonge werksters geboren. Maar erger is, dat de bijen, als ze het vlieggat gesloten vin den zich op de vliegplank neerzetten, en daar blijven zitten. En al kijkt de imker niet op een steekje meer of minder, om in het donker met de volle hand in zoo'n hoopje bijen te grijpen is toch wel wat teveel van het goede. Tegen negen uur zijr. de meeste echter wel binnen en de laatste, die nog rond het vlieg gat zitten, worden met de carbollap of met rook naar binnen gedreven. Daarna wordt de korf of kast zorgvuldig afgesloten, en in den zwaren Reo Speed Wagen geladen. Om elf uur zijn de zeventig kasten en zestig korven (in totaal vijf milltoen bijen) geladen, en kan de reis, na een kopje thee beginnen. Stoomketel uit elkaar gevlogen. Schade zeer groot, maar geen persoonlijke ongelukken. In de werkplaatsen van den Landbouw- bond St. Isidorus aan den Parallelweg te Weert is door onbekende oorzaak eensklaps een groote stoomketel geheel uit elkaar ge sprongen. Zware stukken machinedeelen vlo gen door de muren en het dak der gebouwen naar buiten; zij werden later meters ver op het land teruggevonden. Er ontstoixd ook een begin van brand, welke evenwel door de spoe dig aanwezig zijnde brandweerlieden met behulp van toegeschoten arbeiders kon wor den gebluscht. De aangerichte schade is zeer groot. Wonderlijk genoeg echter kwamen hierbij geen persoonlijke ongelukken voor. FIETSRIJDER LEVENSGEVAARLIJK GEWOND. Donderdagavond is zekere de Bresser te Helvoirt, toen hij in Den Bosch per fiets den weg wilde oversteken, door een.auto aange reden. Hij werd zeer ernstig gewond en is na verbonden te zijn naar zijn huis overgebracht. Het slachtoffer verkeert in levensgevaar. Mr. A. Tak overleden. Procureur-generaal bij den Hoogen Raad. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad mr. A. Tak. is Donderdagavond zeer onver wachts overleden. De heer Tak was gisteren van een reis terug gekomen en gevoelde zich licht ongesteld. Aanvankelijk dacht men niet. dat de ongesteldheid van eenige beteekenis was, doch in den loop van den avond nam de toestand een ernstige wending. Om kwart over 8 uur is mr. Tak ontslapen. Omtrent den levensloop van den overledene kan worden medegedeeld, dat mr. Tak den ouderdom van 70 jaar heeft bereikt. Hij studeerde aan de Leidsche Universiteit en promoveerde aldaar in 1889. In hetzelfde jaar trad hij reeds bij de Rechterlijke Macht in dienst. Aanvankelijk was hij werkzaam als kanton- rechter-plaatsvervanger te Schiedam. Daarna werd hij benoemd tot griffier bij het kanton gerecht te Hulst. Hier was hij werkzaam tot 1893, toen hij zich benoemd zag tot ambtenaar van 't Openbaar Ministerie te Middelburg, om later in dezelfde functie te worden benoemd te Haarlem. In 1900 werd mr. Tak tot substituut-offi cier van Justitie benoemd, eerst bij de Alk- maarsche Rechtbank en van 1902 tot 1905 bij de ï-echtbank te 's Hertogenbosch. In laatstgenoemd jaar zag mr. Tak zich tot een hoogere functie geroepen. Hij werd benoemd tot advocaat-generaal bij het Gerechtshof te 's Hertogenbosch. Tot 1913 was hij in 's Hertogenbosch werk zaam. Toen werd hij benoemd tot advocaat- generaal bij den Hoogen Raad der Neder landen. In 1927, toen de procureur-genei-aal mr Noyon zijn ambt neerlegde werd hij door mr. Tak opgevolgd. In zijn veeljarige loopbaan bij de Nederland- sche Justitie heeft mr. Tak zich doen kennen als een scherpzinnig jurist van groote be kwaamheid en veelzijdigheid. De conclusies, welke hij eerst als advocaat-generaal en latei- als procureur-generaal in belangrijke zaken nam, trokken veler aandacht. In de juridische' wereld genoot hij een groot aanzien. Mr. Tak was commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. Ook was hij lid van onderscheidene Staatscommissies. licht van den vrachtwagen, en heel ver daar voor .alleen richtbaar in de bochten, dat van den anderen luxe wagen. Telegraafpalen schieten voorbij, één oogen blik fel belicht, om daarna weer op te lossen in den zwarten nacht. Een bondswijzer. even belicht; Zwolle 80.8 K.M. En als we daar zijn is het nog zeker zestig of zeventig K.M. Als we bij Harderwijk zijn. begint het te rege nen. en alsnog in het donker, door Staphorst rijdend, regent het nog. Nu en dan wordt cr even gestopt om te kijken hoe de bijen het maken, maar dan gaat het weer verder, ver der door den nacht. Om half zes stoppen we weer. bij een zand weg, die niet veel meer is dan een breed kar- respoor, met een fietspad erlangs. Nu komen de laatste loodjes, u weet wel: die het zwaarst wegen. Zal de zware wagen over dezen zand weg de boerderij kunnen bereiken? Een paar honderd meter gaat het goed. Een smal brug getje kraaktmaar houdt. Dan. bij een klein boerderijtje, staat de wagen stil. De wie len slaan door. werpen zand en modder op. maar de wagen staat Slaperig komen ae boer en de boerin naar buiten, op het geluid van den motor. Zij le veren schoppen om de wielen uit te graven en critiek op onze pogingen om verder te ko men. „Je komt er nooit", zegt de boer als de wa gen na een paar meter weer blijft steken. ,.Je komt d'r in geen veertien dagen. Dat benne geen ding veur zandwege, dat mot op den straotweg bliev'n". Wij koppig, houden vol, duwen en trekken en eindelijk gaat de wagen er onder een hoe raatje weer vandoor. Koppig roept de boer nog: „Je komt d'r nooit nie". En inderdaad loopen we na een paar hon derd meter weer vast. Daar staan we. onder een druipende denneboom. Het landschap is grijs van den regen. Hier en daar ligt een kleir.e boerderij, met wat boomen er omheen. Verder is alles vlak en wijd, troosteloos en ver laten. Hoe mooi moet het hier zijn. als de zon haar stralen over het landschap uitgiet. Als er blanke wolken langs den blauwen hemel zwie ren en de insecten zoemen door de zomer lucht. De cultures in den Volksraad besproken. Uitvoerverbod van bibit overwogen Gunstiger financieele resultaten der bevolkinstheecultuur. Suikercompromis met China? De regeeringsgemachtigde voor de afdeeling Economische Zaken, de heer Paerels. waarne mend hoofd van het Departement van Econo mische Zaken, heeft, naar Aneta uit Batavia meldt, in eersten termijn geantwoord op de algemeene beschouwingen, door den Volks raad uitgebracht op de begrooting van het departement voor het dienstjaar 1935. Spreker ontkent, dat de Nivas verslechtering van den afzet van suiker zou hebben ge bracht. Speculaties a la baisse zijn met succes uitgevoerd. Door een andere verkooppolitiek dan die door de Nivas gevolgd, zou het on mogelijk geweest zijn de verkoopprijzen naar Britsch-Indië op peil te houden. Een uitvoerverbod op suikerbibit heeft de volle aandacht van de regeering. Maatregelen in die richting zijn in ernstige overweging. Voor onze suiker moet verder een intensieve propaganda in het buitenland worden ge voerd. De regeering heeft aandacht voor het denk beeld om met de regeering van China tot een compromis te geraken voor den afzet van sui ker in dit gebied. Het procédé voor de vervaardiging van een nieuwe brandstof door het mengen van ben zine met uit suiker vervaardigde alcohol, is in Nederland in ernstige studie, evenals hier te lande, waar het Proefstation voor de suiker te Pasoeroean zich met proefnemingen bezig houdt. De heer Paerels deelde verder mede dat de bevolkings-theecultuur na de restrictie veel gunstiger financieele resultaten mocht boeken dan daar voor. De bevolking leverde in 1932 aan opkoopfabrieken 49.7 millioen K.o. nat blad voor een totaal bedrag van V420.0O0. Gedurende de eerste helft van het jaar 1934 werd door de bevolking een hoeveelheid van 28.4 millioen KG. afgeleverd, waarvoor een bedrag van 1.982.000 werd ontvangen. Over een vol jaar berekend, zal dus de ontvangst van de bevolking voor opkoop-thee in 1934 bij na driemaal zooveel inbrengen als in 1932. Ten aanzien van de kinarestrictie deelde spreker mede. dat het kinabureau te Amster dam inderdaad van een makelaar een verzoek ontving voor de levering van twee millioen K G. kinabast. Hierop kon echter niet met tusschenpersonen onderhandeld worden. De zelfde makelaar vroeg nog een half mil lioen kilogram bast aan. benevens offerte voor een zeer groote hoeveelheid kinine en cru- dum. Desgevraagd verklaarde deze makelaar niet gemachtigd te zijn nadere inlichtingen te geven. De aanvraag is door het kinabureau beschouwd als een waaraan een speculatief element verbonden is. Deze aangelegenheid is door den regeeringscommissaris te Amsterdam verder opgenomen. MISLUKTE UITLOKKING TOT MOORD. De Rotterdamsche rechtbank heeft een ge vangenisstraf van drie maanden voorwaar delijk met een proeftijd van een jaar opge legd aan den 46-jarigen arbeider J. P. de J. uit Krimpen a.d. IJsel, die zich op 20 Maart had schuldig gemaakt aan het uitlokken tot een strafbaar feit. Hij had toen namelijk B. de Haan willen ovei'halen voor een belooning van f 200 zijn zuster, haar man en haar doch ter van het leven te berooven. krachten worden geconcentreerd op den vrachtwagen. Eindelijk geeft ook de chauffeur daarvan het op. Daar zitten we. een 800 meter van ons doel, maar hopeloos vast. In het ge zicht van den haven zijn we gestrand. Te voet gaat de heer Meza met een der knechts naar de boerderij. Wij kruipen bijeen in den overgebleven luxe wagen, en domme len in. luisterend naar het eentonig getik van den regen op het dak van de auto. Na een uurtje komen de pioniers terug be- moddei-d en met de mededeeling. dat waar schijnlijk de geheele lading op een wagen moet woi-den overgeladen. Dat is te veel. De chauffeur laat zich bepraten en met den moed der wanhoop werpen we ons nogmaals op den wagen. De sjorren en trekken, hijgen en transpireeren, vergeten den regen, den ken nog slechts aan die 800 meter weg. En werkelijk daar gaat de wagen weer. hortend en stootend. wij steeds duwend er achteraan. Met een hoeraatje worden we ingehaald op ae boerderij, waar de heele bevolking te hoop is geloopen om onze pogingen gade te slaan. Nu op de heide zelf gaat het beter en sleept de wagen de heele vracht tot waar de korven en kasten komen te staan. Meteen moet met het ontladen van de wa gen een begin gemaakt worden, daar de bijen ondanks den regen zoo spoedig mogelijk moeten worden losgelaten. Allen helpen mede en zoo staan weldra de twee rijen bijenwo ningen op een dikke laag stroo. Nu woi'den de vlieggaten vrij gemaakt, en onmiddellijk stroomen de bijen er uit. Gon zend vliegen ze tegen de kappen aan en zet ten zich op onze kleeren. Boven de bijenwo ningen hangt een dikke, bruine wolk van in secten. Een enkel bijtje vliegt reeds naar de nog schaars bloeiende heistruiken. Andere verkennen de omgeving, en over een paar uurtjes zijn ze wel weer gewend. Druipnat komen we op het boerderijtje aan. waar we heete koffie drinken in de kleine kamer, waar lange risten uitgeblazen eieren van de zoldering afhangen. Alles is hier kaal en armoedig. Rijke boeren, zooals bij ons in Noord-Holland en in de Haarlemmermeer hoef je niet te zoeken. Met hard werker, kun nen ze een schamel bestaantje halen uit der. schralen zandgrond. De terugtocht heeft plaats in den stroo menden regen. Groote plassen staar, op de wegen, en water druipt van de boomen. Maar de boeren zijn tevreden en verlangen naar meer. Gretig zuigt de dorstige aarde het kost bare vocht op. Als we Amersfoort naderen wordt het lich ter. en bij Laren is het droog. Trekkers en kampeerders trekken er bepakt en bezakt op uit. Optimisten? We gelooven het, tot wc hooren, dat het hier" heelemaal niet gere gend heeft. En zoo krijg ik toch nog gelijk, als we met een lekker zonnetje, slaperig in Haarlem terugkomen, aangegaapt door nieuwsgierigen, die van ons kennelijk verre gend uiterlijk niets begrijpen. Haarlem, 8 Augustus 1934. KO ZWEERES. Gepoogd zijn vriend te dooden. O.M. eischt vijf jaar gevangenisstraf. De rechtbank te 's-Hertogenbosch behan delde gisteren de strafzaak tegen den vijf tigjarigen timmerman B. A. B. uit Eindho ven. die verdacht werd van poging tot dood slag op H. v. <i. Wiel op 29 April j.l. te Eind hoven. De verdachte was dronken, zocht ru zie en bedreigde zijn vroegeren vriend, om daarna bij hem terug te keeren met een mes, waarmee hij v. d Wiel aan het hoofd ver wondde Deze wist den aanval af to slaan met een haak en een schop. Verdachte beriep zich echter op zelfverdediging. Na het getuigenverhoor deelde de Officier van Justitie mee. dat verdachte voor een zelfde handelwijze in 1S24 tot vijf Jaren ge vangenisstraf was veroordeeld. Toen stak hij iemand dood. Spr. achtte zelfs poging tot moord bewezen, maar eischte wegens poging tot doodslag vijf jaren gevangenisstraf. Uitspraak op 23 Augustus. Geen staking bij de naalden fabriek te Vaals. Overeenstemming tusschen partijen bereikt. Het dreigend conflict aan de Eerste Neder- landsche Naaldenfabriek te Vaals is afgewend. Door bemiddeling van den burgemeester was de voorgestelde loonsverlaging met 10". een week uitgesteld. Ondertusschen hadden de ar beiders zich In verbinding gesteld met den Nederlandschen R.K. Metaalbewerkersbond, welke besprekingen heeft gevoerd met de di rectie Het resultaat is geweest, dat de ver tegenwoordigers der organisatie de directie er van heeft kunnen overtuigen, dat de loons verlaging niet verantwoord zou zijn en het be drijf in nog grooter moeilijkheden zou komen. De loonsverlaging is dan ook voorloopig on gedaan gemaakt, terwijl de directie zal trach ten beschermende maatregelen voor het bedrijf te verkrijgen. De staking is dus door deze overeenstemming voorkomen. De stuurstangen haakten in elkaar. Onderwijzeres door vrachtauto gedood. Op den weg van Leur naar Zevenbergen fietsten Donderdagmiddag twee meisjes op het rijwielpad, toen zij plotseling een vracht auto achter zich zagen. Waarschijnlijk zijn de meisjes toen zenuwachtig geworden De stuurstangen der fietsen haakten In elkander met het gevolg dat de meisjes kwamen te val len. Een hunner, een onderwijzeres uit Heer len. die eenige dagen te Zevenbergen door bracht. kreeg een klap van de auto. Het meisje werd hierdoor ernstig gewond en is korten tijd later overleden. Vorderingen op werkloozen- kassen. Belangrijke beslissing der Utrechtsche rechtbank. Het persbureau V. D. schrijft ons: De Utrechtsche rechtbank heeft bij vonnis van 11 Juli j.l- een zeer belangrijke beslissing gegeven ten aanzien van de al of niet rechts geldigheid van eenige bepalingen, voorkomend In de reglementen van alle. door de overheid gesubsidieerde werkloozenkassen. Een lid van den Centralen Bond van werkmeesters en ander opzichthoudend per soneel, tevens lid van de werkloozenkas van dien bond, had bij genoemde rechtbank een procedure aanhangig gemaakt tegen dien bond. tot het verkrijgen van een bedrag van f 405 voor 90 dagen ultkeering .welke door den bond geweigerd werd op grond van regle mentaire bepalingen en ministcrieele beslis singen. De Centrale Bond verweerde zich verder tegen' de ingestelde vordering op grond van de volgende bepalingen, voorkomende in het reglement voor de werkloozenkas van dien bond, te weten: Art, 24 Aan leden, die voldoen aan het bepaalde in artikel 23. wordt bij onvrijwil lige werkloosheid een uitkeerlng verstrekt volgens de in dit reglement bepaalde regelen. Het bestuur beslist, of zal worden uitge keerd. zoomede of met het verstrekken van ultkeering zal worden voortgegaan. Art. 53. Geen lid zal ooit terzake van zijn uit dit reglement voortvloeiende aanspra ken den Bond in rechten kunnen betrek ken. Deze artikelen komen voor ln de reglemen ten van alle, door de overheid gesubsidieerde werkloozenkassen. Eischer hield echter staande, dat deze be palingen bindende kracht zouden missen, al thans ln strijd zouden zijn met de goede zeden, erbij voegende, dat. indien dergelijke bepalingen rechtskracht zouden hebben, zij toch de meest bedenkelijke inbreuk zouden maken op het recht, dat aan een leder top- komt om de rechtsaanspraken, die hij meent te hebben te doen gelden door onpartijdige rechters of arbiters. Hij beriep zich daarbij op een vonnis, door de rechtbank te Amsterdam gewezen op Maart 1914. waarbij het door den eischer in genomen standpunt in een soortgelijk geval, aLs juist was erkend. Er waren echter ook andere uitspraken en wel laatstelijk van den Amsterdamschen kan tonrechter dr. Höfolt. van 24 Januari 1929. De Utrechtsche rechtbank heeft bij vonnis van 11 Juli 1934 ten aanzien van de rechts geldigheid dezer bepalingen als volgt beslist: „Overwegende, dat deze bepalingen geenszins in strijd zijn met de openbare orde of goede zeden, noch op «anderen grond ongeldig, tenzij voor en zoover wat het laatstgenoemde voorschrift aan gaat (art, 53) bedoeld is. een lid den weg naar den rechter te versperren, zelfs indien door het Kasbestuur een beslis sing is genomen, niet overeenkomstig bil lijkheid en goede trouw, in welk geval im mers de bovenbedoelde strijdigheid onge twijfeld zou bestaan. Overwegende, dat derhalve een lid van gedaagde aan de beslissing van het Be stuur is gebonden en indien de beslissing in zijn nadeel uitvalt, in zijn te dier zake ingestelde vordering niet ontvankelijk is. tenzij hij mocht hebben gesteld, dat de beslissing indruischt, tegen de billijkheid en de goede trouw". De rechtbank heeft toen den eischer niet ontvankelijk verklaard in zijn rcchtvorderin- gen en hem veroordeeld in de kosten der pro cedure. Er heerschte in den laatsten tijd eenige on zekerheid omtrent de rechtsgeldigheid van de hierboven geciteerde artikelen. De Utrecht sche rechtbank heeft de geldigheid daarvan thans buiten twijfel gesteld. En nu gaat het. onder bescherming van den nacht dwars door ons landje naar het verre Drente. Langzaam, tergend langzaam draaien de wijzers van het klokje op het flauw ver lichte dashboard. Voor ons glimt het achter- Langzaam gaat het verder. Een van de .uxe wagens moet achtergelaten worden. Alle Groote volksverhuizing. Met vijf millioen bijen naar de Drentsche hei.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5