UIT HET BUITENLAND HET PROTESTANTISME IN OOSTENRIJK. DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 4 HET BELANGRIJKSTE NIEUWS DUITSCHLAND. De Duitsehe regeering heeft, zooals wij in het grootste deel van onze vorige oplaag reeds hebben medegedeeld, nu de functie van Rijks kanselier en Rijkspresident is samengevoegd en de bevoegdheden van den Rijkspresident op den leider en Rijkskanselier Adolf Hitler zijn overgegaan, besloten tot afkondiging van een wet tot vrijstelling van straffen. Deze wet is gisteren in het Reichsgesetzblatt gepubli ceerd en daardoor van kracht geworden. Onder de algemeene politieke amnestie val len, onverschillig van welken aard de overtre ding was, alle overtredingen die gestraft zijn met straffen niet hooger dan 6 maanden ge vangenisstraf of duizend mark boete, indien de veroordeelde toen hij de overtreding be ging. niet of slechts gering voorbestraft was. Ook nog niet beëindigde processen vallen hier onder. De overtredingen, waarvan de amnestie wordt verleend, zijn o.a. beleediging van den leider en Rijkskanselier, handelingen in strijd met het belang van het Rijk of voortspruitend uit staatsvijandige gezindheid, beleedigingen en lichamelijk letsel, geuit en toegebracht bij een politiek meeningsverschil en andere over tredingen, waarvan gebleken is, dat de ver oordeelde zich door anderen heeft laten mee slepen. De Rijksregeering heeft voorts de lands- regeering opdracht gegeven alle gevallen van „Schutzhaft" zoo snel mogelijk te onderzoe ken en alle gearresteerden in vrijheid te stel len, wanneer de aanleiding tot de arrestatie niet belangrijk was of verwacht mag worden, dat de arrestant zijn vijandige houding tegen over den nationaal-socialistischen staat heeft opgegeven. Ook alle arrestaties in verband met de actie van 30 Juni j.l. dienen zorgvuldig on derzocht te worden. OOSTENRIJK. Naar „United Press' volgens de Tel. uit be trouwbare bron verneemt, is de leiding van de Oostenrijksche nationaal-socialistische partij in Miinchen ontbonden De leden van de Oostenrijksche partijleiding zijn met ver lof gezonden. De ontbinding is onmiddellijk gevolgd op Oostenrijks ver-klaring van instemming met de benoeming van Von Papen. Hiermede is een van de belangrijkste geschilpunten tus- schen Duitschland en Oostenrijk verdwenen, welke de betrekkingen tusschen de beide lan den in de laatste 18 maanden zeer naöeelig hadden beinvloed. In dezen maatregel ziet men een uiting van het. verlangen der Duitsehe regeering. om alles te deen wat in haar vermogen ligt om de spanning tusschen Duitschland en Oos tenrijk te verminderen. Waarschijnlijk is de ontbinding reeds eenige dagen geleden tus schen de betrokken landen overeengekomen. Men rekent er in politieke kringen op, dat door dezen maatregel een algeheele wending- in de Duitsehe politiek jegens Oostenrijk zal komen. Verder wordt aangenomen, dat de „1000 Mark Sperre", welke voor het Oostenrijksche toeristenverkeer funeste gevolgen heeft ge had, ook spoedig tot het verleden zal behoo- ren, al zal naar men weet een besluit in die richting door Weenen niet met onvermengde gevoelens worden begroet. Von Papen zal a s. Maandag naar zijn post te Weenen vertrekken. Naar aanleiding van zijn komst hield de Oostenrijksche minister voor Volksvoorlich ting. Adam. een radiorede voor don Ween- sclien zender, waarin hij verklaarde, dat de Weensche regeering het agrément voor Von Papon's benoeming heeft verleend, omdat zij den schijn wil vermijden alsof zij harerzijds niet alles zou willen doen om de heerschende spanning te verminderen. Adam verklaarde volgens de Tel.. met na druk, dat von Papen geen buitengewoon ge zant van Hitler is. maar een gewoon diplo matiek vertegenwoordiger der Duitsehe re geering. Hij wees er op. dat de Oostenrijksche regeering verwacht, dat von Papen zich niet zal mengen in de binnenlandsche politiek. Vooral moet hij niet beproeven, te ageeren voor nieuwe verkiezingen of voor een volks stemming over de regeering Schuschnigg. Een en ander noemde Adam volkomen uitge sloten. De politieke amnesties In Duitschland. Gevallen van Schutzhaft onder de loupe. - Betrokkenen bij den 30sten Juni op vrije voeten. Leiding der Oostenrijksche N. S. D. A. P. in München ontbonden. Een wenk voor Von Papen van bondscommissaris Adam. regeering besloten vereeniging van de functie van rijkspresident met die van rijkskanselier en het overdragen van de bevoegdheden, van den overleden rijkspresident op den leider en rijkskanselier Adolf Hitler goedkeurt. Voor ons kameraden van den nationaal-socialistischen Duitschen frontstrijdersbond (Stahlhelm) staat het vast, hoe wij op 10 Augustus zullen stemmen. (Maar ik wend mij ook, als oud frontsoldaat, tot alle Duitsehe volksgenooten buiten den bond en zeg, in den geest van generaal-veldmaarschalk von Hindenburg: Weest eensgezind. Zegt ja. Duitschland kan in de wereld slechts bestaan, wanneer het eensgezind is. Adolf Hitler, Front Heil". Duitschland. Wetgeving in de Evangelische Kerk. De Evangelische nationale synode heeft de wet goedgekeurd in zake de leiding der Duit sehe evangelische kerk en der landskerken. inhoudende: de kerkelijke wetgeving wordt alleen uitgeoefend door de Duitsehe evange lische kerk. De kerkwet der Duitsehe evange lische kerk en der landskerken wordt slechts goedgekeurd door de geestelijken der Duitsehe evangelische kerk. De kerkwet tot verzekering van de belijde nis houdt o.m. in: de wet voor het gebied der evangelisch-gereformeerde landskerk voor de provincie Hannover kan slechts worden uit gevaardigd op voorstel of in overleg met den landskerkenraad. Voorts is de kerkwet goedgekeurd inzake 4e bevoegdheid der geestelijken der Duitsch- evangelische kerk. Op de kerkgebouwen zullen slechts de beide rijksvlaggen mogen worden geheschen. Seldte doet een beroep op de eensgezindheid Minister Franz Seldte. leidder van de Stahlhelm heeft den volgenden oproep gepu bliceerd: „Diep onder den indruk hebben wy den rijkspresident, generaal-veldmaarschalk «von Hindenburg, den vader des vaderlands, naar zijn laatste rustplaats in Tannenberg bege leid. Meer dan ooit is het voor de geheele natie van belang eensgezind samen te werken overeenkomstig den werisch van den over leden generaal-veldmaavschalk. Op i9 Augustus wendt de leider en rijks kanselier zich tot het geheele Duitsehe volk. .ten einde te vragen of het de door de rijks- Na Von Schirach drLey. Uit Berlijn, 9 Augustus: Eenige personen die op lichtvaardige wijze onjuiste berichten over den leider van het Duitsehe Arbeidsfront Dr. Ley, hebben verspreid, zijn gearresterd. Oostenrijk. Een ontmoeting Goemboes Schuschnigg. Bondskanselier Dr. Schuschnigg heeft zich per vliegtuig naar Szegëdin begeven om daar met zijn secretaris, in het Hongaarsche na tionale theater een voorstelling bij te wonen van „Die Tragödie des Menschen" van Ma- dach. Schuschnigg zal zich vandaag naar Boeda pest begeven, waar hij met minister president Goemboes een bespreking zal hebben. Hij zou heden reeds weer terugkeeren naar Wee nen. Polen. Economisch accoord met Danzig. Reuter verneemt uit Warschau dat de eco nomische onderhandelingen tusschen Polen en Danzig, die geruimen tijd hebben geduurd, thans, tot een accoord hebben geleid, waar door een einde is gemaakt aan den onbevre- digenden toestand. In een communiqué van de Poolsche regee ring worden de details van het accoord. dat 6 dezer door Danzig en de Poolsche regeering is onderteekend. vastgesteld. Saargebied. Dimitrof op bezoek? De ..Berliner Boersenzeitung" meldt uit het Saargebied, dat het Duitsehe ..Vrijheids front" vergunning heeft gevraagd voor een reis van Dimitrof naar het Saargebied. waar hij op 26 Aug. a s. in een anti-facistische be tooging te Sulzbach zou willen spreken. China. Tsjang-Kai-Sjek neemt de leiding der regeeringstroepen te Foetsjau. Maarschalk Tsjang-Kai-Sjek heeft zich heden per vliegtuig naar Foetsjau begeven, om claar het bevel over te nemen over de re geeringstroepen, die tegen de communistische opstandelingen opereeren. Er worden steeds nieuwe versterkingen voor het regeerings leger gerequireerd. Zuid* Amerika. Oorlog in den Chaco spoedig ten einde? Uit La Paz, 9 Augustus: In de openingszit ting van het Boliviaansche Congres ver klaarde gisteren de president der republiek, dr. Salamanca, dat de oorlog met Paraguay in het Gran Chaco-gebied binnen afzienbaren tijd een einde zal vinden. Voorwaarde was slechts, dat Paraguay zich bereid verklaarde Bolivia het gebruik der Paraguaansche spoorlijnen in de Gran Chaco te garandee ren. De daarover geopende onderhandelingen hadden een gunstig verloop. De president van Bolivia heeft voorts de ontslagaanvragen van den minister van oor log en de minister van financiën ingewilligd Het verzoek om ontslag der overige leden van het kabinet is door hem afgewezen. Vacantie-gangers door noodweer verrast. Twee dooden, 18 vermisten. DENVER, 9 Augustus. OVJD.) In het ge bied ten Westen van Denver, waarheen veel vacan tie-uitstapjes worden gemaakt, heeft een hevige wolkbreuk zich ontlast. Twee per sonen zijn gedood, terwijl er achttien vermist worden, van wie men vreest, dat zij door het water zijn meegesleurd. Man door slangen aangevallen Hond brengt redding. Te Kambe in Burma werd een Engelschman door vier groote pythons in zijn woning aan gevallen Tevergeefs trachtte hij zich van de hem omstrengelende slangen te bevrijden toen zijn hond binnenkwam, die de slang aanviel en zich om de armen van den Engelschman had gewonden. Toen de man zijn armen eenmaal vrij had, slaagde hij erin de drie andere slan gen te dooden. GROOT AANTAL ARRESTATIES TE CON STANTINE. PARIJS, 9 Augustus (Reuter). Te Con- stantine, in Algerije, zijn totnogtoe 144 per sonen gearresteerd, die van diefstal, inbraak, huisvredebreuk, heling, moord en andere de licten beschuldigd worden. Het gerechtelijke onderzoek heeft reeds een aanvang geno men. Ofschoon de rust te Constantine hersteld schijnt, zoo bevinden zich de troepen voor- loopig nog in de stad. Er wordt nog voort durend gearbeid aan het opruimen van de straten, die een treurig beeld opleveren. De begrafenis van de 24 slachtoffers van Zaterdag vond plaats onder bescherming van de overheid. Bloedbad in een Mexicaansch dorp. Rooversbende doodt meer dan veertig inwoners. MEXICO, 9 Augustus (V.D.) Het dorp Vista Hermosa (Oxana) is volgens La Prensa gistermiddag het tooneel geweest van een ontzettend bloedbad. Een rooversbende viel het plaatsje binnen en. stak ongeveer 60 hui zen in brand. Alles wat de onverlaten van hun gading achtten roofden zij. In het geheel zijn 43 mannen, vrouwen en kinderen vermoord. De regeeringstroepen. welke ontboden werden, vonden bij aankomst te Vista Hermosa niet veel meer dan een puinhoop. De troepen ach tervolgden de roovers, die op hun vlucht twee dooden en een gewonde moesten achterlaten. Geslaagde Oceaanvlucht. Canadcesche vliegers te Hendon gedaald. LONDEN. 9 Augustus (V.D.) De Cana dcesche vliegers James Ayling en Leonhard F.eid, die Woensdag te Wasaga Beach (Ontario) met den tweedekker ;jTrail of Caribou waren opgestegen voor een vliegtocht over den At- lantischeri Oceaan, zijn vanavond om 6 uur 5 op het vliegveld Hendon gedaald. FRAN KRIJK—ZUID - AMERIKA DOOR DE LUCHT. Over twee jaar een wekelijksche dienst? PARIJS. 9 Augustus (V.D.) De Fransche minister voor de Luchtvaart schijnt ondanks alle tot nog toe ondervonden tegenslagen vastbesloten te zijn plannen inzake de in stelling van een regelmatigen luchtdienst tusschen Frankrijk en Zuid-Amerika met alle middelen door te zetten. Tgeenover een verslaggever van de „Excelsior" verklaarde hij, dat het in hoofdzaak een kwestie is van materiaal. Voorloopig zal eens per maand een regelmatige luchtverbinding worden on derhouden. In 1935 zullen twee vliegtuigen per maand vertrekken en in 1936 zal men een wekelijkschen dienst kunnen onderhouden. Een protest van den leider der Protestanten. (Van onzen Weenschen correspondent). OUD-BURGEMEESTER SEITZ NAAR EEN SANATORIUM. WEENEN, 9 Augustus (V.D.) Oud-burge meester Seltz is In een sanatorium opgenomen Men verwacht, dat hij bij zijn ontslag uit dit sanatorium op vrije voeten zal worden gesteld. ZWEEDSCHE PRINSEN MOETEN HUN ONDERSCHEIDINGEN AFSTAAN. STOCKHOLM, 9 Augustus (Reuter). De beide vroegere Zweedsche prinsen, Lennart en Sigvard Bernadotte, die afstand hebben ge daan van hun rechten door hun morganatisch huwelijk, zullen al hun ordeteekenen en on derscheidingen, moeten terugzenden. Hier onder bevindt zich ook de Orde van den Serafijn, de hoogste Zweedsche decoratie. WEENEN, 7 Augustus. Er heerscht in den laatsten tijd in Protes- tantsche kringen in Oostenrijk een zeer ern stige ongerustheid omtrent de toekomst, want het wordt steeds duidelijker, dat men er van staatswege naar streeft de Protestantsche Kerk in dit land gestadig meer en meer op den achtergrond te dringen. Van de gelijkstel ling van de Protestantsche met de R.K Kerk, zooals deze is vastgelegd in het vermaarde Pro testantenpatent van keizer Frans Jozef in het jaar 1861. welke „voor eeuwigdurende tijden' zou moeten worden gehandhaafd, zooals dat uitdrukkelijk werd vastgesteld, is in de prak tijk heel weinig meer overgebleven. Het con cordaat, dat de Oostenrijksche regeering met het Vaticaan gesloten heeft, is een „integree rend bestanddeel" van de nieuwe grondwet ge worden en tal van R.K. godsdienstoefeningen, missen en processies hebben een officieel staatskarakter gekregen. Soldaten en officie ren. onderwijzers, leeraars en professoren, staatsambtenaren en -beambten, zijn verplicht eraan deel te nemen, of zij nu tot het Katho licisme behooren of niet. Aan alle regiments vaandels en -vlaggen van het Oostenrijksche 'oondsleger werden eenigen tijd geleden beel tenissen van Maria aangebracht, niettegen staande er ook tal van Protestanten in het leger dienen en sedert een paar dagen zijn er ook nieuwe zilveren munten ter waarde van vijf schillingen in omloop, die de beeltenis van de Maria-figuur in de R.K. kerk van Maria- zell, een bekende bedevaartplaats in Stiermar ken, dragen. In alle openbare scholen zijn de kinderen sedert eenigen tijd verplicht RK. ge beden uit te spreken, zoodat tal van Protes tantsche ouders hun kinderen reeds, daar zij dit niet dulden, van de gewone openbare scho len hebben moeten wegnemen, teneinde hen naar bijzondere Protestantsche inrichtingen te sturen, waarvan men er in Oostenrijk niet zoo heel veel aantreft. De overgroote meerderheid van het Oosten rijksche volk heeft de Protestantsche Kerk eigenlijk nooit als gelijkwaardig aan de R.K. Kerk beschouwd. Het heeft in Protestantsche kringen thans groote teleurstelling en ontevredenheid en ook wel verontwaardiging verwekt, dat men van staatswege heeft weten te verhinderen, dat de herderlijke brief van den Superintendant van de Protestantsche Kerk. die in Oostenrijk zoo wel alle Calvinistische als Luthersche gemeen ten omvat, dr. Johannes Heinzelmann, van de kansels van alle Protestantsche kerken in den lande voorgelezen en in de dagbladen gepu bliceerd werd. Het bestuur van het bondsland Karinthië, in hetwelk de Superintendant, dien men als het onmiddellijke hoofd van alle Pro testantsche kerken in Oostenrijk beschouwen kan, zich op het oogenblik ophoudt, had tegen de publicatie van dezen „Hirtenbrief" gepro testeerd. En dr. Henzelmann. die nu wel wist, dat men zijn herderlijke schrijven in het ge heele land verbieden zou, heeft zijn brief daar om maar vrijwillig teruggetrokken om niet het ..slachtoffer van meer complicaties te worden. Niettegenstaande "de predikanten het" her derlijke schrijven geretourneerd hebben, is het mij toch gelukt in het bezit van zulk een brief te komen. Daardoor ben ik thans in staat U op de hoogte te brengen van de meest belang rijke gedeelten ervan, Deze luiden: Als vertrouwensman en geestelijke leider van onze kerk kan ik niet zwijgen over wat er in de laatste dagen gebeurd is; onze gemeen ten moeten voelen, dat de stem van de kerk de stem van het geweten is, welk er recht op heeft in het openbaar en door velen gehoord te worden. De verschrikkelijke dood van onzen bonds kanselier dr. Dollfuss, welke op gewelddadige wijze door op een dwaalspoor gebrachte men schen veroorzaakt werd, heeft de deelneming- van de geheele wereld opgewekt en een die pen indruk in het zieleleven van de volkeren gemaakt. Hij heeft in veel streken van ons Oostenrijksche vaderland, in het bijzonder in Stiermarken en in Karinthië, opstandelijke bewegingen tot gevolg gehad, in welke ook ge meenteleden, mannen en jongelingen, gewik keld werden, die zich nu voor het gerecht te verantwoorden hebben. De Protestantsche Kerk heeft het niet noo- dig in het openbaar te verzekeren, dat zij die afschuwelijke daad en die bewegingen van op standigheid tegen het gezag ten smartelijkste beklaagt; zij zou haar wezen verloochenen en haar bestaansrecht verliezen, wanneer zij het niet deed. Voor Oostenrijk is Dollfuss gestorven; zijn dood was een offer, dat hij voor het vaderland gebracht heeftWij verklaren het bereid willig met vele anderen. Maar deelneming in het aangezicht van dezen dood is niet het eenige, wat ons beweegt. Met hel oog op de toekomst van ons volk zijn ook wij vol ern stige bezorgdheid. De vraag wordt luid ver neembaar: Wat zal er nu gebeuren? Zal alles ermee afgeloopen zijn, wanneer men de schul digen bestraft, wanneer het standrecht spreekt en de deuren van de kerkers geopend worden? Heeft die rampzalige daad, aan welke de bondskanselier ten offer viel, hoe verwerpelijk zij ook is en altijd zal blijven, geen achter gronden, waarvan het weinig raadzaam, j ONZE DAGELIJKSCHE KINDER VER TELLING. Verder kwam hij niet, want het toestel gleed opeens onder een scherpe helling omlaag, zoodat hij een van de stangen een flinke stomp met zijn vuist gaf. Die stang had hem anders toch geen kwaad gedaan. Hou je nou kalm, dadelijk gaan we varen, dan kunnen we wel eens rustiger praten. Piet hield zich verder koest en stevig vast en hij maakte uit de verschillende opmerkingen op. dat het landing'stoestel werd ingetrokken en dat ze door middel van drijvers op zee zouden neerstrijken. Even later wieg den ze werkelijk heel rustig op het water. Waar of ze nu wel waren? misschien ook verkeerd is ze te verbet, gen? Is deze daad niet te begrijpen, wanneet zij in verband gebracht wordt met den samen! hang der gebeurtenissen, die in de laatst» jaren de ziel van het Oostenrijksche volk ij haar diepten in beroering gebracht hebben) Zijn de mannen, die in de laatste dagen naaj de wapens gegrepen hebben, als misdadigers te beschouwen of bevonden zich niet ondei hen de beste en edelste zonen van ons volk) Het zou niet goed zijn, wanneer men zulk» vragen wilde ontwijken, het zou beter zijn, me; het oog op den tragischen dood van den kan. selier, na te gaan, of er geen andere wege* zouden moeten worden ingeslagen om Oosten rijk te hernieuwen dan tot dusver. Men zegt en men herhaalt het met steens meer nadruk: wij strijden voor de vrijheid en de onafhankelijkheid van Oostenrijk, zoo- als de overleden kanselier daarvoor gekamj* heeft. Wie van ons zou dat niet willen doen) Alleen, dat daarbij ook aan de innerlijk; vrijheid en niet slechts aan vrijheid en on afhankelijkheid naar buiten gedacht moe- worden! Bezat ons volk die vrijheid? Beza; het die in de laatste anderhalf jaar? Eer groot en zeker niet het slechtste deel va: ons volk had niet de mogelijkheid zijn mee" ning te uiten, zijn wil te laten gelden en jr belangrijke levensvragen zijn recht te vinden. De vrijheid van geloof en van geweten schee: ernstig bedreigd, te zijn; de bepaling van dé wet. dat iedereen bij de vrije keuze van zijn godsdienstige bekentenis door de overheid beschermd moest worden, scheen uitgescha keld te zijn en de rechtsgeliikheid van d: Christelijke belijdenissen scheen twijfelachtig geworden te zijn. Zonder blijkbare redenen hebben huiszoekingen, arrestaties en aan houdingen plaats gevonden. Door openlijken en verborgen dwang werden de oprechtheid van de gezinnen en de standvastigheid van het karakter ten zeerste op de proef gesteld. Is het een wonder, wanneer een aanzienlijk en in essentieele belangen ontrecht deel van ons volk stormachtig naar vrijheid riep wanneer het een juk. dat het van dag tot dag onverdraaglijker drukte, met geweld van zich af wilde wei-pen? Zeer zeker: deze beperking van de vrijheid van ons volk was het niet alleen, die den bodem voor de onzalige daad van den 25en Juli hielp voor te bereiden. Wij zouden de waarheid niet de eer geven, die haar toe komt, wanneer wij het niet gemeenzaam mei allen, die ons vaderland beminnen, diep moesten betreuren, dat van een kant, van waar wij het het minst gewenscht hadden, de oneenigheden, die in ons Oostenrijksche volksgedeelte en tusschen ons en het- Duit sehe rijk ontstaan zijn. in plaats van uit den weg geruimd te worden nog meer verscherpt werden. Wij stemmen geheel in met de woorden, met welke de bondspresident afscheid geno men heeft van den dooden kanselier: dat het nu aan ons is aan de nalatenschap van den heengegane te voldoen, de golven van den haat- en van de vijandschap weer glad te maken en weer den waren vrede in de zoo vredeloos geworden wereld te brengen. Tk vraag echter ook aan de verantwoor delijke bestuurders van ons staatswezen: recht en gerechtigheid te laten heerschen en aan de verbittering van ons volk een einde te maken, opdat de vrede, naar welken wij allen verlangen, niet wensch blijft, maar werkelijkheid wordt!" Aldus de woorden van het hoofd van de Protestantsche kerk. Niettegenstaande de moeilijkheden heeft het aantal der lidmaten der Protestantsche kerk zich in den laatsten tijd enorm uitge breid. Na het bloedige oproer van de sociaal democraten in Februari hebben zich duizen den en duizenden in heel den lande, die tot geen enkel kerkgenootschap behoorden, tot de Protestantsche kerk gewend met het ver zoek om opgenomen te worden. In dichte drommen stroomden zij naar de Protestant sche predikanten toe. De wachtkamers van de pastoriëen bleken te klein te zijn. De meesten waren werklieden, die grootendeels in staats- en in gemeentedienst werkzaam waren, zooals bij de spoor- en tramwegen, in electriciteits- en gasfabrieken en bij de wa terleiding. De dominees vroegen hen waarom zij opeens Protestantsch wensohten te wor den. Ja. luidde het antwoord in de meeste gévallen, zij moesten aan het begin van de volgende maand hun papieren mee naar hun werk nemen, en zij waren bang. dat zij hun betrekking zouden verliezen, wanneer men zou ontdekken, dat zij er geen geloof op na hielden. Wanneer zulke lieden nu heel vroeger R.-K. geweest waren, wezen de dominees hen er op. dat het dan toch maar veel beter en zeer zeker veel gemakkelijker voor hen zou zijn, wanneer zij weer tot de R.-K. kerk zou den terugkeeren. Maar zij zeiden, „dat zij er de voorkeur aan gaven Protestant te worden, want de Pro testantsche kerk had niets met de politiek van de regeering' te doen, welke met machi negeweren en met kanonnen op de huizen van de arbeiders en hun gezinnen had laten schieten." Nu begon men al die nieuwelingen in de Protestantsche leer binnen te leiden. In groote scharen togen, voornamelijk in de avonduren, mannen en vrouwen, ouden van dagen en kinderen naar de verschillende ca techisatielokalen. die tjok- en t.iokvol zaten, In het geheel hebben zich in Oostenrijk meer dan 20.000 personen bij de Protestant sche kerk aangesloten. Daarvan 14.000 alleen te Weenen. In geheel Oostenrijk telt men ongeveer 300.000 Pro testanten, dat is ongeveer 5 pet. der bevolking. Men maakt het hen, die zich bij de Protes tantsche kerk willen aansluiten, van staats wege niet bijzonder gemakkelijk, integendeel men legt hen hinderpalen in den weg. Waar het doodeenvoudig is om R.-K. te worden, wanneer men dit niet is. moet men minstens drie maanden wachten, voordat men in de Protestantsche kerk kan worden opgenomen. Dit is een gevolg van een van de vele ..nood verordeningen" van de regeering. Het heet, dat men den lieden ..bedenktijd" wil geven. Wanneer iemand verklaard heeft, dat hii Protestant wil worden, heeft de staat het recht hem door een dokter te laten onder zoeken om te constateeren, of zijn geesteliike vermo?ens in orde zn'n. Fve^ti'^el moet de te onderzoeken „patiënt" dan zelf nog voor de kosten opkomen. Het is in de laatste maan den, zoo vertelde een dominéé, reeds een paar keer voorgekomen, dat men lieden, die lid maat van de Protestantsche kerk wilden worden, naar een krankzinnigengesticht ge stuurd heeft teneinde daar ondervraagd, uit gehoord en „bestudeerd" te worden. W. M. BEKAAR.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 6