JU*. Welkom thuis! FEUILLETON De wonderlijke belevenissen van dr. Kaiserlien door WILL AMBERG. (Nadruk verboden). 34) Wat die er wel van zou zeggen, als hij hoorde met welke obscure zaakjes zijn nicht zich bezig hield? En op dat oogenblik deed dr. Kaiserlien plotseling een nieuwe ontdekking, waarvan hij zelf vond, dat zij vrij laat kwam. Het had zijn eerste gedachte behooren te zijn en niet zijn laatste, dat er met dien professor Cinon wel eens iets niet in den haak kon zijn. Die man was er door zijn handig optreden inderdaad in geslaagd hem o meen tuin te leiden. Ineens doorzag kaiserlien de geheele situatie. Deze man. die zijn weg zoo opvallend tot twee maal toe gekruisd had. die zelf beweerde, dat hij in familiebetrekking stond tot Nora Tilden, deze man. die zich ook in het particuliere leven van den professor-titel bediende en die nu zoo overhaast vertrokken was vormde hij niet de derde schakel in de ketting? Het werd hem nu ook duidelijk, waarom Cinon eensklaps verdwenen was. Hij kende na tuurlijk het handschrift van Nora Tilden en had vanmiddag ontdekt dat hij. Kaiserlien. Nora Tilden's brief in handen had gekregen. Daarop had hij er de voorkeur aan gegeven zoo spoedig mogelijk ie verdwijnen, teneinde zichzelf en de overige leden van het syndicaat in veiligheid te brengen. „Overmorgen keer ik naar Duitschland terug besloot Kaiserlien, .Hammer mag l^en, wat hij wil!" IV. Hammer brak zich niet al te zeer het hoofd over het antwoord-telegram .dat van hem verlangd werd. Kaiserlien had geseind: „Com- missiebezoek dient uitgesteld: ..Mijn aanwezig heid elders vereischt". Nu. hèm was het goed: als Kaiserlien zich op kosten van het Sulfide syndicaat niet een paar zorgelooze weken gun de, moest hij dat zelf weten. Derhalve telegra feerde hij terug: „Comissiebezoek voorloopig uitgesteld. Syndicaat laat je geheel vrij". Twee dagen later zat Kaiserlien op de boot, welke hem na een mooie reis van vijf dagen in Triest aan land zette. Hier bleek, dat het geluk mèta hem was. want na eenige moeite slagde hij er in vast te stellen, dat Cinon twee dagen geleden in het Grand Hotel had overnacht en daarna zijn bagage voor Berlijn had laten opgeven. Op dus naar Berlijn! Hammer was stom verbaasd toen hij zijn vriend puotseüng voor zich zag. Maar Kaiserlien lette minder op zijn vriend dan op de stenotypiste die :n het aangrenzende vertrek zat. Was zij wat ontdaan geweest, toen hij zoo onverwachts binnentrad? Was die onrustige geaffaireerd- heid, waarmee zij elke twee minuten de kamer van haar chef binnentrad om dan tot dezen een of andere onbelangrijke vraag te richten, een gevolg van haar nieuwsgierigheid om iets meer te weten te komen omtrent de reden van zijn onverwachten terugkeer? Kaiserlien praatte aan een stuk door, maar bleef daarbij niet altijd bij de waarheid. „Niets, maar dan ook totaal niets ben ik te weten gekomen!'' verzekerde hij op veel lui- deren toon, dan anders zijn gewoonte was. Dat wicht in de kamer e~naast mocht er gerust nog een paar dagen plezier van hebben. ..Het eenige wat ik heb kunnen vaststellen is. dat Edith Wismuth mede in het spel is. Dat is alles!" „Dai is niet veel, beste jongen!" antwoord de Hammer, meevoelend. Hij begreep nog steeds niet, waarom Kaiserlien van de hem door het syndicaat geboden kam om nog eenige maanden in Palestina te blijven, geen gebruik had gemaakt. „Ben je overigens nogal tevreden over Ina Heldt?" informeerde Kaiserlien. „Zij werkt niet op mijn afdeeling. Zij zit op „Erts", maar haar chef vertelde mij dezer dagen, dat zij een uitstekende kracht is, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in touw voor de zaak". „Ik ben je zeer erkentelijk, dat je haar een baantje hebt bezorgd', prees Kaiserlien. „Wil je haar nog spreken?" „Als het kan. zou ik haar wel graag even de hand drukken". Dat was een kolfje naar Hammers hand. Hij liet zich met de centrale verbinden, de cen trale moest hem de afdeeling „Erts", geven daar verzocht hij om verbinding met den chef en dezen zette hij tenslotte uiteen, dat hij Ina Heldt een uur aan hem moest af staan. Toen Ina Heldt haar vroegeren werkgever zoo plotseling voor zich zag, gleed er even iets van blijde verrassing over haar gelaat. Kai serlien vond. dat zij er slecht uitzag. „Hoe maakt u het. mevrouw Heldt?", vroeg hij. haar de hand toestekend. „Dank u. met mij gaat het goed. Ik heb tenminste werk. En hoe staat het met uw nasporingen?'' „Ik ben nog niet veel verder gekomen". Zij werd plotseling ernstig. Als Hammer er niet bij was geweest, zou zij haar oude verwijt, dat Kaiserlien de hulp van de politie had moe ten inroepen, zeker hebben herhaald. „Kunt u zich nogal schikkel in uw nieuwe werkzaamheden? Ina Heldt haalde de schouders op. Het was duidelijk, dat zij in Hammer's tegenwoordig heid niet wilde klagen. „Wat zal ik u zeggen? Het is hier een groot bedrijf. Een mensch is hier niet veel meer dan een klein radertje aan een geweldige machine antwordde zij, ietwat terneerge slagen. Misschien komt de tijd nog wel eens. dat ik u verzoeken kan om mii weer in mhn labora torium te assisteeren", zei hij met een wat wrang glimlachje. Zij hield deze opmerking voor een welge meende troost, waarop zij nu maar niet verder moest ingaan. He: gesprek wilde, ook al ten gevolge van Hammer's aanwezigheid, niet vlotten en nadat hij haar beloofd had haar een der volgende avonden ten huize van haar ouders te zullen bezoeken, nam hij afscheid. Voorloopig had hij nog genoeg te doen. Uren lang trachtte hij op het Bevolkingsbureau te weten te komen, of daar een Edith Mismuth was ingeschreven, of misschien eer. Edith Go- tron? Neen. Een zekere professor Cinon dan? Ook niet. Nora Tilden? Eveneens onbekend. Ontstemd en ontmoedigd verliet hij einde lijk het gebouw. Maar het duurde niet lang, of hij keerde terug. Hij was op het idéé ge komen. dat hij het adres van Edith Wismuth wellicht op een andere manier gewaar zou kunnen worden. Z-ij was immers, wanneer Hasenstab's inlich tingen althans juist waren, met dr. Hans Kort he getrouwd! Dies Informeerde hij op nieuw. ditmaal naar mevrouw Edith Körthe. Er. werkelijk, die bestond, zij het dan. dat zij reeds sinds 2 jaar ais „zonder vaste woon plaats" stond genoteerd. Of haar echtgenoot dr. Hans Körthe heet te? Dat was inderdaad het geval. Opnieuw bladerde de ambtenaar in het kaartsysteem. Ja. dat kon wel uitkomen. Er stond: dr. Hans Körthe. advocaat, maar dat „advocaat" was '.aïer doorgehaald en daarbo ven was geschreven „zaakwaarnemer". Hij woonde in de Passauer straat no. 7. Daarmee was hij tenminste een stap ver der. Hij zou nu moeten probeeren in kennis te komen met den concierge van het perceel Pas- sauerstraat 7, die hem zeker wel nader zou kunnen inlichten over het huwelijk van Körthe. Maar daarmee was hij de bende en Nora Tilden nog niet op het spoor. HU zou verder moeten zoeken. V. Dienzelfden middag staat dr. Kaiserlien voor het huis in de Passauerstraat. De concierge van het gebouw schijnt een origineel type. Kaiserlien vraagt hem zoo onschuldig moge lijk of hij juist is ingelicht, dat hier een zekere dr. Körthe woont. Het Ls een zeer gewone vraag, die men met „ja of met „neen' kan beantworden. De concierge echter geeft hem een veelbe- teekend knipoogje vertrekt zijn gezicht tot een grimas en vraagt: „Hoeveel, meneer?" Kaiserlien meent den man te begrijpen en grabbelt al in zijn vestzakje, •Zoo was het niet bedoeld, meneer!" ver zekert de concierge, maar eerst nadat hij het geldstuk in zijn eigen zak heeft laten glijden, vervolgt hij: „Ik wou vragen „hoeveel hij u schuldig is?" Nu gaat Kaiserlien een licht op. Hij schijnt niet de eerste te zUn die zich voor dr. Korthe interesseert. Vermoedelijk 'nebben er al heel wat menschen vóór hem naar dr. Körthe ge ïnformeerd, en dat zijn dan zeker even zoovele schuldeischers geweest. „Het dunkt mij het beste dat lk mij ook maar a!s schuldcischer voordoe", denkt Kai serlien en de daad bij dit plan voegend, vraagt hij den concierge: „Denkt u. dat er kans be staat nog iets van hem los te krijgen?" De man tegenover hem haalt de schouders op. „Ik kan het u waarlijk niet zeggen, me neer. Voor zoover mij bekend is, zit hij diep in de schuld, maar dat is niet van vandaag of gisteren. Dat gaat al een paar Jaar zoo, maar tenslotte schijnen de menschen hun geld toch wel te krijgen. U begrijpt wel als de huishuur niet op tijd betaald werd, zou de eigenaar hem hier zeker niet zoo lang laten zitten". (Wordt TtTTOlfdjj Het gasmasker in dienst van de brandblussching, zooals bet werd gedemon streerd door de Londensche brandweer die deze week verschillende oefeningen hield Als de zon schijnt. De umpire bij de tenniskampioenschappen voor de Londensche schooljeugd wist zich op prectlsche wijze tegen de zonnestralen te beschutten In het Amsterdamsche stadion zijn Donderdagavond wielerwedstrijden gehouden. De bekende Nederlandsche stayer Cor Blekemolen voor dan aanvang van den wedstrijd over 75 K M achter groote motoren Jhr. E R v. d. Wijck, Kamerheer in dienst van H. M. de Koningin en oud-ordonnans van H, M,, is te Ommen overleden Het is thans vijftig jaar geleden, dat het eerste be stuurbare Fransche luchtschip .France van het Pare de Chalais Meudon opsteeg. Een kijkje in het histo risch gevaarte Het gezelschap Cor Ruys speelde in den Kon. Schouwburg te den Haag voor den 200sten maal De vier Mullers. V.l.rur Wim Kan, Jayues Reule, Cor Ruys en Louis de Bree, in de bloemen Op het strand te Zandvoort hield de Zandvoortsche vereeniging voor vreemdelingenverkeer een .Zand- bouwwerkenwedstrijd" voor kinderen, waarvan hier» boven een aardig snapshot Tijdens de wielerwedstrijden In het Amsterdamsche stadion op Donderdagavond viel af en toe een regenbul Door het strooien van zaagsel trachtte men het glad worden der baan te voor komen De Russische aviateurs, die op het oogenblik in Frankrijk vertoeven, brachten een bezoek aan het vliegveld te Villacoublay, waar zij de moderne luchtvaartinrichtingen en verschillende machines be zichtigden De twee en twintig jongelui, elf meisjes en elf Jongens, die elk een Nederlandsche provincie vertegenwoordigen en een bezoek hebben gebracht aan Amerika zijn Donderdagavond te Rotterdam met het s.s, .Veendam" van de H. A L weer in hel Vaderland teruggekeerd. De Jongelui en de leiders even voor het verlaten van het schip

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 9