Noodlottig ongeval bij het Pontveer. fata ZetH^a Dissonant. Hei BefaMftijksle 52e Jaargang No. 15684 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 11 Augustus 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 13.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 4 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon No#-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 4 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 4 Administratie: 10724, 14825 ,4 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclame* 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.80, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend k contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150 -, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 2000.-, Overlijden 600 -, Verlies van Hand, Voet of Oog 400 -, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. Dr. C. B. A. Proper Dr. C. B. AProper. Op 50-jarigen leef tijd is te Utrecht Don derdag plotseling over leden Dr. C. B. A. Pro per, leeraar in de En- gelsche taal eerst aan de Handelsschool al hier, gedurende het pas geëindigde school jaar aan het Gymna- I sium. i Coenraad Bart Anne Proper werd 15 Juli 1884 te Utrecht gebo ren. Na eerst eenigen tijd van 1903 tot September 1905 bij het onderwijs in Enge land werkzaam te zijn geweest, voleindigde hij zijn studies en werd daarna leeraar in 't Engelsch, eerst tijdelijk, later vast. aan het Gymnasium te Nijmegen (van September 1-908 tot November 1909'. Op 25 November 1909 aanvaardde hij het leeraarsambt aan de Handelsschool alhier. Toen de bekende wetswijziging hem daartoe in staat stelde, promoveerde hij, op 22 Maart 1929, aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam tot doctor in de letteren en wijs begeerte. op een proefschrift getiteld: „So cial elements in English Prose fiction, be tween 1700 and 1832". Dr. Proper stond bekend als een eminent leeraar, bezield met een groote liefde voor zijn vak. Als man van aangename omgangs vormen en uitmuntend docent was hij zeer gezien, zoowel bij zijn collega's als bij de leer lingen. Hij was ook een zeer gezocht opleider voor de akten Engelsch L.O. en M.O.A. In de exa men commissie voor laatstgenoemde akte ver vulde hij gedurende vele jaren, tot zijn plot seling overlijden, Donderdagmorgen te midden van zijn werkzaamheden, de functie van secre taris. Na het overlijden van den heer C. Heyman Was Dr. Proper de aangewezen man om hem op te volgen als voorzitter der Haarlem Branch van de English Association. De teraardebestelling is bepaald op Dinsdag 14 Augustus a.s. te Utrecht, op de begraaf plaats „Soestbergen" (Nwe Alg. Begraaf plaats). Vertrek van het sterfhuis, Fred. Hendrikstraat 90, te 11 uur v.m.). In Dr. C. B. A. Proper verliest het leeraren - corps der gemeente Haarlem, bekend door zijn hoog gehalte, een van zijn beste krachten. Zijn leerlingen en oud-leerlingen zullen hem her denken als een uitstekend docent, die op de prettigste wijze met hen omging en altijd groote belangstelling in hen had; zijn mede- leeraren kenden hem als een vriendelijk en hartelijk man en een voortreffelijk collega. Buiten' den onderwijskring heeft hij geduren de ettelijke jaren als bestuurslid tenslotte jarenlang als voorzitter, de afd. Haarlem van de English Association op voorbeeldige wijze geleid. Eenige jaren geleden werd hij gedurende de jaarlijksche examens te Utrecht, tijdens dewelke "hij thans plotseling overleed, zeer ernstig ongesteld. Ongeveer een jaar lang bleef hij ziek; hij herstelde tenslotte maar werd nimmer weer de oude ofschoon hij met volle energie zijn werk hervatte. Proper's heengaan op nog zoo jeugdigen leeftijd zal bij allen, die hem gekend hebben, ontroering en diep leedwezen hebben gewekt. Drie auto's en drie paaltjes. VELSEN. Luxe auto met zes inzittenden te water geraakt. Dochter van den bestuurder en een Duitsche dienstbode om het leven gekomen Zij die het hard hebben te verantwoorden. Een verkeerspaal is een vaak nuttige in stelling. Een baken in de verkeerszee ter wille van de kapiteins achter de autosturen. Een houvast van soms onschatbare waarde in een herfstmistje en 'n aantrekkingskracht bovendien voor velen. Er zijn verkeerspaaltjes die u lange verha len kunnen doen. Hoe ze reeds twee en twin tig keer met wortel en al uit den grond zijn gerukt door ruwe vrachtwagens en zachte luxe auto's bestuurd door bonkige chauf feurs of dames met groote hoeden en parfum. Hce ze drie en twintig keer met de beste wenschen weer zijn herplant om na eenigen tijd met een fiksche tik als nimmer tevoren, naast den diep omgeploagden grond te liggen, gehavend aan de verf. gedeukt in het ijzer. Drie auto's hebben een soort razzia gehou den hier. Een zeswieler had het gemunt op het paaltje op den vluchtheuvel van de Ri- viervischmarkt. Hij nam de bocht een klein beetje te kort en de zaak was voor mekaar, 't Paaltje was er uit. Op het Plein heeft een auto uit Amster dam vannacht voor de ruwe verplaatsing ge zorgd van een paaltje dat daar trotsch uit het plaveisel omhoog stak. nadat de chauf feur verblind was. En een vrachtwagen in den vroegen Zater dagmorgen had niet genoeg aan zoo'n nietig verkeerspaaltie, had een lichtpaal noodig, waarvoor hij er een op de Oostvest koos. Het werk werd onberispelijk afgeleverd: de paal knapte bij den grond af. Hier zou een defecte stuurinrichting de schuld zijn. en ofschoon de chauffeur wel ge lijk zal hebben, veronderstellen wij dat de in stallatie na de ontmoeting er zeker niet be ter op geworden is. Toch heeft de politie maar beslag gelegd op dien wagen. ARIE VAN DEN HEUVEL OVERLEDEN. Arie van den Heuvel, de bekende tooneel- kunstenaar ls plotseling overleden te Gent. waar hij algemeen regisseur was bij den Ko ninklijken Vlaamschen Schouwburg. Van den Heuvel was op 23 April 1860 te Rotterdam geboren. Pont voer van den steiger vóórdat de klep was opgehaald. om de nieuwsgierigen op een afstand te hou den. Doordat de pont no. 4. waarmede het on geval geschiedde, niet meer zou varen en dus slechts twee ponten beschikbaar waren, vormde zich aan de noordzijde van het ka naal een onafzienbare file auto's, die zich later tot Beverwijk zou uitstrekken. Daar veie bestuurders van deze auto's en andere voertuigen zich onder de toeschouwers meng den. bleef het verkeer ernstig gestremd. Eerst eenige uren, nadat de lijken der slachtoffers waren weggebracht kwam er eenige verruiming. De" autobussen hebben speciale maatrege len moeten nemen om het verkeer gaande te houden. De schipper van de pont S. genaamd, heeft gedurende eenigen tijd na het ongeval nog dienst gedaan op een der andere pon ten. Gisteravond is hij echter buiten dienst gesteld. Burgemeester Rambonnet was ge durende geruimen tijd aanwezig. Naar wij hedenmorgen bij informatie aan het Roode Kruis ziekenhuis vernamen, was de toestand van mevrouw Heynemann. die bij het verlaten van de onder water liggende auto door het glas van de stuk getrapte ruit een ernstige snij wonde aan een harer dijbeenen bekwam, zeer goed. Breestraat 6 Metalen Rollllm Camera 6X9 tl. 2.50 Color-lilms, S opn. 23« SellII. O 40 Soliede metalen statieven v.a. II. 1.50 Fraaie lederen box-tasschen II. 0.90 VOOR BEZITTERS VAN 8 m.M. apparaten Gevaert 8 m.M. film 15 Meter, incl. afwerken tl. 3.25 Fraaie, snelle en billijke afwerking van Uw vacantie-foto's. (Adv. lngez. Med.) De auto, waarmede 5 personen in de diepte verdwenen, wordt boven water gehaald. Men staat gereed de beide slachtoffers, die niet meer uit de auto konden komen, er uit te halen. Het pontveer te Velsen kan, nadat men het kleppensysteem eenige jaren geleden heeft ge wijzigd en nadat de afsluitboomen ook van de vrij varende pont gesloten werden als geen pont voor den steiger ligt, als een der veilig ste, zoo niet als het veiligste veer in ons land worden beschouwd. Zonder abnormale gebeur tenissen, zonder een zeker noodlot is een on geval dan ook als onmogelijk te beschouwen Alleen een samenloop van omstandigheden kan oorzaak zijn, dat er iets bijzonders ge beurt. Het is deze samenloop van omstandigheden, die noodlottig is geworden voor den heer G. H. Heymann, wonende Overtoom Amsterdam en zijn gezin, het is ook deze samenloop van omstandigheden, die twee jonge vrouwen het leven heeft gekost: De heer Heymann was met zijn gezin, be staande uit zijn echtgenoote en twee kinderen, benevens een Duitsche dienstbode, Lena Sliss- ler genaamd, afkomstig uit Bochum en een vriendje van zijn zoontje met zijn auto. een Hupmobile, gaan toeren. Over Purmerend, Alk maar en Beverwijk wilde de heer H. over de pont langs den nieuwen weg naaf Amsterdam terugrijden. Even vóór half vier kwam de auto vóór de juist voor afvaart gereedliggende vrij varende pont no. 4. Daar de pont nagenoeg geheel met auto's was afgeladen twijfelde de heer H. even. Hem werd echter door een der leden van het pontpersoneel een teeken gegeven, dat er nog ruimte voor hem over was. Van hetgeen daarna gebeurde teekenden wij uit den mond van ooggetuigen het volgende op. De auto reed langzaam den pontsteiger af. Reeds stond de auto met de voorwielen op het pontdek; de achterwielen rustten echter nog op de klep, toen de pont geheel onverwacht van den steiger afvoer. Niet zoodra miste de klep haar steunpunt of deze werd door het gewicht van de daarop rustende achterwielen van den auto omlaag gedrukt. Dit ging des te gemakkelijker omdat vier der passagiers achterin zaten. Nog even bleef de auto met de achterwielen op den rembalk steunen; van dit oogenblik maakte de bestuurder gebruik om uit de auto op den balk te springen. Nauwelijks was dit ge schied of tot zijn groote ontzetting verdween de auto in het ter plaatse 6 M. diepe water. Op het gegil van den heer H. snelden van alle kanten menschen toe. Men dacht niet anders of alle inzittenden, niemand wist toen nog, hoeveel dit waren, zouden een smarte- lijken dood in het water vinden Gelukkig was dit niet het geval Want spoe dig dook een jongen uit de diepte op. Dit was het vriendje, de 14-jarige Karei Bruijns. die kans had gezien, toen de auto reeds den ka naalbodem had bereikt, het portier, dat hij reeds losgemaakt had maar dat door den druk van het water weer was dichtgeduwd, te openen. Even later kwamen ook mevrouw Heymann en haar 14-jarig zoontje Guus bo ven water. Zij werden spoedig op het dróge gebracht. Bij de redding van deze.drie dren kelingen heeft vooral de rijwielhandelaar A. V. te Velsen zich zeer onderscheiden. Twee der inzittenden, de omstreeks 20-jarige dochter en de Duitsche dienstbode kwamen echter niet meer te voorschijn. Terwijl de heer Heymann, die zooals vanzelf spreekt, zeer onder den indruk was, om hem te kalmeeren naar Hotel de Prins werd gebracht, waarheen ook de beide jongens gezonden wer den. werd een kraanwagen gerequireerd. In middels was mevrouw Heijmann, die een diepe wond aan een harer beenen had. vermoedelijk doordat zij door een stukgeslagen portier raampje was gekropen, na voorloopig verbon den te zijn, naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk overgebracht. Op het gerucht van het ongeval was een groote menschenmenigte toegestroomd. Vol ontzetting staarde men naar de plaats, waar de auto in de diepte was verdwenen. Men ver moedde, dat daaronder twee menschen een ontzettenden doodstrijd voerden. Onderwijl was reeds spoedig een kraan wagen ter plaatse. Met veel moeite slaagde men er in, een touw aan de auto te bevestigen. Dit lastige karwei werd met bewonderens- waardigen moed verricht door den heer G. van H. te Velsen. Het bleek echter, dat het niet mogelijk was, den auto met behulp van den kraan wagen alleen uit het water te halen; doch spoedig was ook een drijvende kraan van den Rijkswaterstaat aanwezig. Met behulp van deze beide werktuigen had men de auto on geveer vijftig minuten nadat hij in de diepte was verdwenen, zoover boven water, dat men de lichamen der beide meisjes daaruit kon bevrijden. Een ontroering maakte zich van alle om standers meester, toen de beide lichamen te voorschijn kwamen Vele vrouwen konden haar ontroering niet meester blijven. Een vijftal doktoren en eenige leden van Het Roode Kruis begonnen direct pogingen in het werk te stellen, om de levensgeesten op te wekken. Ongeveer 40 minuten bleef men daar mede bezig, maar zooals wel gevreesd werd, bleven de pogingen vruchteloos. De lijken wer den daarna per ziekenauto naar het Roode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk overgebracht, waar zooals wij reeds schreven, ook mevrouw Heymann was opgenomen. Haar toestand was bevredigend De auto werd later naar den Kanaaldijk ge sleept en daar met behulp van den kraan wagen uit het water gehesehen. De auto was beschadigd aan den achterkant. Het mag een wonder heeten, dat dit onge luk niet meer slachtoffers heeft gekost en dat mevrouw H. en de beide jongens er in konden slagen, uit den auto te komen, terwijl deze reeds op den kanaalbodem lag. De 14-jarige Karei Bruijns kon nog door het portier naar buiten komen Mevrouw H. en ook haar zoon tje moesten zich door het stukgeslagen por tierraam naar buiten werken. Des avonds heeft het parket uit Haarlem een uitgebreid onderzoek ingesteld, waarvoor de pont. waarmede het ongeluk geschiedde, uit de vaart werd genomen. Voor ieder, die met de plaatselijke situatie bekend is, is het onbegrijpelijk hoe het onge val plaats heeft kunnen vinden en het kan niet anders of er is onoplettendheid in het spel. Van de hooge brug af kan de schipper de geheele pont overzien. Wanneer pont no. 4 af gaat varen, wordt eerst de afsluitboom op den wal neergelaten. Daarna gaat de dekknecht. die den boom neerlaat, op de punt bij de handle staan waarmede de inrichting welke de klep opheft in beweging wordt gebracht. Als de schipper gezien heeft, dat alles veilig is geeft hij een teeken met een bel. waarop de klep wordt opgehaald en daarna brengt de schipper van de brug af de pont in beweging. Dit laatste nu Ls geschied toen weliswaar de afsluitboom reeds was neergelaten, maar vóórdat de klep omhoog was. De eenige fout. die in het systeem zit, zou kunnen zijn, dat de pont niet tijdens op- en afrijden aan den steiger wordt vastgelegd, doch met behulp van de schroef tegen den steiger wordt geduwd Het spreekt van zelf. dat het gebeurde een groote consternatie en tevens een groote ver- keersstagnatie veroorzaakte. De heeie omge ving van het veer was met een dichte me nigte bezet en de gemeentepolitie, bijgestaan door de rijksveldwacht, had de handen vol 'De rechtbank te Amsterdam krijgt de oneenigheid in een mondaccordeonclub te behan delen, die geleid heeft tot het achterhouden van de instru menten der jotigens- en meis jesleden). In een mondaccordeonclub In de hoofdstad van ons land, Sloop op zeekren droeven morgen Tot mijn spijt een dissonant, Die de harmonie verstoorde Van het mooie samenspel. Tot d' accordeons verstomden. Slechts de monden klonken wel Wat de oorzaak wel mag wezen, Weet ik niet, maar er is mot, En 't gevolg is, d' instrumenten Blijven stil en achter'slot. Als ik hier eens mocht berechten, Zei ik stellig: brigadier, Breng de jongens en de meisjes En hun instrumenten hier. En dan zou ik hun verzoeken: Speel nu jullie mooiste lied, En dat, durf ik te beweren, Dat weerstond de ruzie niet. Er zijn altijd mooie dingen, Uit den kindermond gehoord, Zou men hier geen vrede vinden In een juichend slotaccoord? P. GASUS. Inbraak in veilinggebouw. Brandkast vakkundig opengesneden. Maar de buit viel tegen! In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in het kantoor van de groenten- veiling .De Eendracht" (firma Kluft en Tervoort) op de Meerkade te Beverwijk. Toen Zaterdagmorgen tegen 6 uur een boer van den heer Tervoort op weg naar het station het gebouw passeerde, zag hij tot zijn verbazing de deuren van het pakhuis openstaan. Hij waarschuwde den heer Kluft, die reeds op weg naar de veiling was. Deze kwam al spoedig tot de ontdekking, dat inbrekers hun slag hadden willen slaan. In het kantoor werden sporen van inbraak waar genomen en de brandkast bleek geforceerd te zijn. Onmiddellijk werd de poitie gewaarschuwd die in den prlllen Zaterdagmorgen een uit gebreid onderzoek instelde. In een poort naast het pakhuis werden de sporen aan getroffen van twee personen, die zich blijk, baar door een tuimelraam naar binnen had den weten te werken. Daarna hebben zij mei beitels het loketraampje geforceerd, waardoor zij het kantoor gemakkelijk konden binnen komen. Vervolgens hebben de indringers hun krachten beproefd op de brandkast, di op vakkundige wijze, vermoedelijk met een steekvlam, als ware het een sardineblikje, was opengesneden. Zij hebben zich meester gemaakt van het in de brandkast aanwezige geld. De buit was echter gering, want die leverde slechts voor 13 aan kwartjes op, benevens den inhoud van een loterijpotje van het personeel. In totaal werd een bedrag van ongeveer f 40 gestolen. Waarschijnlijk hebben de inbrekers in de veronderstelling verkeerd, dat in de brand kast een groote som geld aanwezig was. orn aat gewoonlijk op Vrijdag tijdens de groen temarkt aan het kantoor veel betalingen geschieden. Dat was echter misgerekenci. want deze gelden, die in den regel een aan zienlijk bedrag vertegenwoordigen, worden altijd door een der directeuren mee naar huis genomen. Zoo viel de opbrengst aus niet mee. Een tweede in het kantoor staande brand kast werd onaangeroerd gelaten. De in brekers hebben hun krachten op de ver keerde brandkast beproefd, want in de tweede was een groot bedrag aanwezig. De politie kwam bij het onderzoek tot de overtuiging, dat hier „vakbekwame" inbrekers aan het werk waren geweest. In de eerste plaats bleek dat uit de wijze, waarop zij het kantoor zijn binnengedrongen en waarop zij dit hebben verlaten, alsmede uit de des kundige manier, waarop de brandkast werd opengesneaen. Tenslotte moet uit het ont breken van vingerafdrukken worden afgeleid dat de indringers hun werk met handschoe nen aan hebben verricht. De politie is de vermoedelijke daders reeds op het spoor. Zij beschikt over een vrij vol ledig signalement en zij verwacht reeas heden in den loop van den dag tot arrestatie te kunnen overgaan. AANKOMST VAN BRITSCII PASSAGIERS SCHIP VERTRAAGD. LONDEN. 11 Augustus 'Reuter1. Men ver keert hier in groote ongerustheid over het stoomschip „Clacton Queen", dat met 800 passagiers aan boord reeds 3 12 uur geleden te Clacton had moeten aankomen Vannacht om kwart voor twee is een reddingboot uit gevaren om te zoeken naar het stoomschip, dat naar bericht word, in verband met het zware weder voor anker was gegaan. LONDEN. 11 Augustus (Reuter) Het stoom schip ..Clacton Queen", waromtrent men in ongerustheid had verkeerd, is hedenochtend om half vijf veilig binnengeloopen. De kapitein verklaarde, dat hij voor anker was gegaan, omdat hij door de duisternis de boeien der vaargeul niet kon zien. Dr. Schuschnlgg heeft in een interview zijn te volgen politiek uiteengezet. Dag. 4 Byrd heeft aan zijn expeditie te Little America geseind, dat hij in goede conditie verkeert. pag. 4 Na de periode van droogte ln de Verecnigde Staten worden thans verschillende staten door ovcrslroomingcit geteisterd. pag. 4 Minister Deckers heeft geantwoord op de vra gen van den heer Albarda over het werpen van een bom op „De Zeven Provinciën" Deze bom was niet als waarschuwing bedoeld. pag. 3 Vrijdagavond is bij Hilversum een rangecren- dc trein ontspoord. pag. 3 In verband met dc knoeierijen bij de graan- centralc te Westcrwoldc zijn nog drie per sonen gearresteerd. pag. 3 De kamers van koophandel zouden haar oor deel willen geven over voorontwerpen van wet liet bedrijfsleven betreffende. pag. 3 Vrijdagmiddag is te Velsen een auto van één der ponten gegleden. Twee inzittenden zijn verdronken. pag. 1 Dc heer dr. C. B. A. Proper is te Utrecht over- leden. pag. 1 Het raadsel van het geheimzinnige jacht, dat in zinkenden toestand op het ZJselmeer werd aangetroffen, is opgelost. pag. 6 Zondag zullen te Amsterdam de Amerikaan- sche athletcn hun krachten meten met hun beste tegenstanders. pag. 5 Bioscopen. pag. 9 Laatste berichten. pag- 2 ARTIKELEN. ENZ. Arthur Henderson: De positie der ontwapening niet hopeloos. pag- 4 Van onzen Stockholmschcn correspondent: Waar de Stockholmsche arbeider eet. pag. 7 Het land van Ahmed Zogoc. Een en ander uit de geschiedenis van Albanië. pag- 7 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Russische reiserva ringen. pag. 11 W. van der Tak: Het buitcnlandsche boek van deze maand. pag. 9 K. de Jong: Radiomuzick der weck. pag 9 L. N\: Mensch en machine in verbond met de natuur. pag. 8 J. de Rccdc: Reisindrukken uit Amerika. pag 8 Langs dc Straat. J. C. E.: „Das ewig weibliche" pag. 3 Dr. M. H. J.: De „philosopheerende" hond van Weimar. Pag- 7 Financieelc kroniek. De droogte in Amerika catastrophaal. pag. 6 Ko Zweeres: Roggcoogst in den Gclderschen Achterhoek. pag 6 Hel Haarlcmsche Stadsbeeld: De Klei»*- Hout weg. pag. 8

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1