Hei Befauftiiltsie IN MEMORIAM Breipraatjes. VEILIG VERKEER. 52e Jaargang No. 15687 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 15 Augustus 1934 HAARLEM'S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOÜRENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22. p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72lA. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN1—5 regels 1.75, elke regel meer 0 35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250 -, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor'Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alies indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. Dr. COENRAAD PROPER. Ik weet niet, of de redactie van dit blad over een portret beschikt van den man, dien het mij een ware behoefte is eerbiedig te herdenken in innige vriendschap en hoogach ting. Ik betwijfel het immers hij behoorde stellig niet tot diegenen wier conterfeitsel bij elke gelegenheid daartoe uit de lade te voorschijn wordt gehaald om in de dagblad pagina's te worden gereproduceerd, teneinde aandacht te vragen voor in het openbaar ver richte daden van meerdere, of ook wei vaak van mindere beteekenis. Hij zelf zou dit trouwens nimmer hebben verlangd zijn arbeid geschiedde in alle stilte en eenvoud. Maar men denke niet dat deze arbeid daarom minder belangrijk was. Indien het beeid van Dr. Coenraad Proper bewaard blijft en hieraan twijfelt wel niemand die hem eenigermate gekend heeft dan zal het zijn. niet in de redactioneele lade, doch in de harten van de velen die hij ten voorbeeld is geweest door zijn stalen plichtsbetrachting in de moeilijke omstandigheiden, veroorzaakt door een wankele gezondheid, en door de koesterende warmte van een nobel hart. Want welk een mensch, in den allerbesten zin des woords was hij! In het bezit van een gedegen kennis van zijn vak, daarbij van een nimmer falende geestdrift bij de vervulling van zijn zware taak, met daarbij de gave bij uitstek om wat hij zichzelf zoo volkomen had eigen gemaakt, aan anderen in helderen vorm mede te deelen, daarbij van een haast kinderlijken eenvoud, die hem steeds ertoe drong door zelfkritiek zijn eigen methoden nog te verbeteren met dit alles voor oogen ziet men in hem een docent zooals er slechts weinigen te vinden zijn. Niemand twijfelt er aan of Haarlem zal voor hem een plaatsver vanger vinden, zeer waarschijnlijk een veel jongere en men vergeve mij de bitterheid der opmerking een veel goedkoopere kracht doch bij dit alles gevoelt ieder, wien de opvoeding van het komende geslacht wer kelijk ter harte gaat. hoeveel deze jongere, zelfs indien hij de mate van plichtsbetrach ting welke zijn voorganger zoo bij uitstek kenmerkte als erfenis van hem aanvaardt, nog zal moeten leeren vóór hij voor zijn leer lingen zelfs bij benadering zal kunnen zijn wat Proper zoovele jaren was. (Deze man heeft inderdaad gewoekerd zoowel met de gaven als met den tijd van le ven die hem geschonken werd. Is het niet overbodig te zeggen dat wij hem niet zullen vergeten? Aan anderen laat ik het over een beschrij- ving te geven van wat in zijn leven is voor gevallen. Het belangrijkste ontsnapt in zulke gevallen vaak onze aandacht. En men heeft zich koel en zakelijk tot feiten te bepalen. Maar wanneer men aan Dr. Proper terug denkt, dan spreekt dn de eerste plaats het hart. En in innig medegevoelen gaat dan onze warme vriendschap uit tot zijn weduwe tot die dappere kleine vrouw die hem zoo onvermoeid en onverdroten terzijde heeft ge staan in maanden van ernstige ziekte. Moge zij in deze dagen ruimschoots ondervinden dat haar man vrienden heeft gehad. Moge het geschieden, dat zij, die eens zijn vriend schap ondervonden, die op eenig wijze den weldadigen invloed hebben ondergaan van zijn nobele persoonlijkheid, zich hiervoor dankbaar betoonen door haar de zekerheid te geven dat haar man naar waarde werd geschat. Er blijft ons één kleine troost: menschen als Dr. Coenraad Proper leven niet te ver geefs. WIESBADEN, 13 Juli 1934. j. b. Kunstafdeeling V. D. Expositie van H. J. Wesseling. De firma Vroom en Dreesmann heeft het voornemen de kunstafdeeling in haar win kelpaleis in de Groote Houtstraat aantrekke lijker te maken. Zij wil dit bereiken door ge regeld exposities te houden van het werk van een schilder of een beeldhouwer, zonder dat daaraan kosten verbonden zijn. De overtui ging bestaat, dat daardoor meteen aan de artisten in deze slechte tijden gewenschter steun wordt verleend. De kunstafdeeling is op de 5de étage, bekend om den lunchroom en den daktuin, gevestigd. Er komen dus veel bezoekers, waaronder vermoedelijk ook koopers zullen zijn van het werk van den exposeerenden kunstenaar. De firma staat geheel buiten dezen verkoop; wie wat koopen wil moet zich met den exposant in verbin ding stellen. De reeks exposities Is thans geopend met een tentoonstelling van den Haarlemschen kunstschilder H. J. Wesseling. Deze heeft er een tiental mooie schilderijen hangen, die opnieuw bewijzen, dat hij. behalve een zeer goed portretschilder, ook de gave bezit om landschappen op het doek te dóen leven. Natuurlijk is de expositie te klein van omvang om een volledig beeld te geven van het werk van den kunstenaar. Het doel. be langstelling daarvoor te wekken, wordt even wel bereikt. EXAMEN HANDENARBEID. Haarlem, 14 Aug. Geëxamineerd 13 vrl. candidaten Geslaagd de dames: J. G. C. van Noort, J. F. M. Grol, C. B. Booden, W Marinus, A. C. C. Lange. A. A de Jong. J. C. Breman, allen te Amsterdam. H. van der Lichte te Zeist. K. A. S. Vogel te Hilversum. A. Oosterling te Haarlem, Auto met drie inzittenden vermist. Zaterdagmiddag uit Amsterdam vertrokken. AMSTERDAM, 15 Augustus. Zaterdagmid dag om 1 uur heeft een auto, waarin drie Amsterdammers zaten, de stad verlaten. Sindsdien heeft de familie niets meer van deze menschen vernomen, van wie alleen be kend is, dat zij zouden gaan visschen. Geen van hen had medegedeeld, waarheen zij zou den gaan. De inzittenden waren de 45-jarige De Zwerver, de 38-jarige G. L. Been en de 40-jarige chauffeur C. W. Rosielle Nadat van de vermissing van de twee eerst genoemden gisteren aangifte was gedaan, is zulks vanmorgen geschied ten aanzien van den chauffeur. De auto. waarin het drietal heeft gereden is een beige vier-deurs Citroën, nieuw model. De politie, die het signalement van de drie menschen naar alle richtingen heeft ver spreid, is op alle mogelijkheden voorbereid. Tentoonstelling foto's van bekende Iandgenooten. De opening. Dinsdagmiddag had in de kunstzaal Ree kers aan den Wagenweg de opening plaats der aangekondigde tentoonstelling van foto's van bekende Iandgenooten, die gehouden wordt ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan der Ned. Fotografen-Patroons-Ver- eeniging. De voorzitter van de afdeeling Haarlem dier organisatie, de heer Weyert van Zanen. sprak een openingsrede uit. waarin hij het doel der tentoonstelling uiteenzette, nl. aan het publiek te toonen, waartoe de goede Ne- derlandsche vakfotograaf in staat is; dus: propaganda te maken voor de goede portret fotografie, (zoowel op technisch als op artis tiek terrein), welke kunst in de laatste ja ren. door verschillende oorzaken, „in de ver drukking" is gekomen. Hierna sprak de heer C. G. Leenheer, te Amsterdam, voorzitter der algemeene ver eeniging, een opwekkend woord. De expositie, die nog tot en met Zaterdag a.s. geopend blijft, geeft een goed beeld van het kunnen van den Nederlandschen be roepsfotograaf. De Ned. Reisweek. Medewerking van de N. Z. H. T. M. De Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Mij. geeft gedurende de „Nederlandsche Reisweek" (20 tot en met 27 Augustus), dagabonnemen ten uit tegen halven prijs. Op deze goedkoope dagabonnementen kan men op den dag van afgifte zooveel en zoovaak reizen als men wil, naar de langs de tramlijnen dezer maatschappij gelegen plaatsen Scheve- ningen, den Haag, Leiden, Katwijk, Noorawijk. Haarlem. Heemstede, Bloemendaal. Aerden- hout. Zandvoort. Amsterdam, Purmerend, Marken en Volendam. EXAMEN HOOFDAKTE. Haarlem. 14 Aug. Geëxamineerd 7 mnl cand. Geslaagd de hee- ren: C. M. van de Donk. Bennebroek; J. A. van Heistroet, St. Maarten; J. W. de Vries, Assen delft. Na de botsingen te Cork. O'Duffy bij de begrafenis van den gedooden boer. DUBLIN, 15 Augustus iV. D.) De leider der United Ireland Party of de z.g. p^nw'-- •- beweging, generaal O'Duffy, is gisteravond te Cork aangekomen ter bijwoning van o brenging van het lijk van den Maandag tij dens een botsing tusschen betoogers en po litie doodgeschoten boer. Lynch van het doo- den'huis naar een kerk in het centrum dei- stad. De begrafenis zal heden plaats vinden O'Duffy bezocht ook de zeven gewonde man nen in het ziekenhuis. Gisterochtend bleken op vele honderden plaatsen in het land de telefoon- en tele- graafleidingen te zijn doorgesneden, waar door groote storing ontstond. Tusschen Du blin en Cork was het telegraaf- en telefoon verkeer tot in den middag onderbroken. Van de daders ontbreekt elk spoor, doch het is duidelijk, dat men hier met een georgani seerde goed voorbereide actie te doen heeft. Een andere sabotagedaad werd gistermiddag te Dublin begaan, toen onbekenden in ben zine gedrenkte lappen en brandende lucifers in de brievenbussen wierpen van v het post kantoor bij St. Stephen's Green, waarin altijd veel brieven van autoriteiten, die in de buurt hun bureaux hebben, worden geworpen. Hon derden brieven werden vernield, alvorens de brandweer den brand kon blusschen. Affaire der „Zeven Provin ciën" in den Volksraad. Het lid Thamrin tot de orde geroepen. BATAVIA, 15 Augustus (Aneta). In de zitting van den Volksraad legde de regee ringsgemachtigde voor het departement der marine, de commandant der marine schout bij nacht Van Duim, een uitvoerige verklar- ring af inzake het werken vAn den bom op de „Zeven Provinciën", waarbij hij den in houd van het door Aneta-Holland geseinde bericht van 11 Augustus tot basis nam bij de bespreking van de begrooting van het depar tement van marine. Voor het dienstjaar 1935 ging de heer Truin uitvoerig in op de verkla ring door den marine-commandant afgelegd, waarbij hij het werpen van den trefbom ver dedigt. De heer Thamrin interumpeert: „Schande". De voorzitter verzoekt den heer Thamrin dit woord terug te nemen, hetgeen het Volksraadlid weigert.. Vervolgens wordt de heer Thamrin ten tweeden male tot de orde geroepen Toch een politiek testament van Von Hindenburg? Het zou gisteren door Von Papen aan Hitier overhandigd zijn. Ernstige bezwaren tegen de nat.-soc. politiek. BERLIJN. 15 Augustus 1 Reuter» Uit abso luut betrouwbare bron heeft Reuter bijzon derheden vernomen over een geheim bezoek dat Von Papen gisteren aan Hitier gebracht heeft in Beieren Von Papen, zoo wordt ge zegd, heeft aan Hitier een document over handigd, dat het politieke testament van Von Hindenburg bevat Het bestaan van dit document is in officieele kringen herhaalde malen ontkend. Wat zijn inhoud betreft zal het document waarschijnlijk een eerste klas politieke sen satie opleveren. Men verklaart, dat Von Hindenburg in zijn politieke testament ten zeerste de politieke en economische agitatie, waarin Duitsohland verkeert, betreurt en uitdrukking geeft aan zijn spijt over het feit. -lat de betrekkingen van Duitschland met 'iet buitenland niet verbeteren. Een der passages, waarin Von Hindenburg zijn ongerustheid over Duitschland laat uit komen zou in den vorm van een vraag aldus zijn opgesteld: „Wanneer zou de rots. die Duitschland en het Duitsche keizerrijk zal redden uit de woelige baren omhoog komen? Steuntrekker-grondbezitter. Niet alledaagsche combinatie in New Jersey. VOOR HET VERTREK NAAR WEENEN. De vroegere Duitsche vice-kanselier Von Papen onderhoudt zich voor zijn vertrek van het vliegveld Tempelhof met eenige journalisten. NEW-YORK, 14 Aug. 'V.D, Dezer dagen heeft de politie te New-York een man gear resteerd. dit reeds geruimen tijd van den dienst voor maatschappelijken steun een steunuitkeering voor hem en zijn negen kin deren ontving en in totaal reeds bijna 1000 '"•Har aan steun had ontvangen. De gedragingen van den man wekten ech ter argwaan op en de politie onderzocht of ae man misschien nog andere bronnen van inkomsten had. Daarbij kwam men tot de verrassende ontdekking dat hy eigenaar was van een boerderij in New-Jersey met 50 acre bouwland, dat hij bezitter was van verschei dene tractors, twee auto's en zeven race paarden. Op de boerderij vond men een to- matenkweekerij waar 25.000 bloeiende toma ten planten een rijke oogst beloofden. De man met een van zijn zoons konden door de autoriteiten van New-York gearresteerd worden. (De burgemeester van een Duitsch stadje laat vrouwen, die op straat bij buurpraatjes worden aange troffen, breinaalden en wol thuis bezorgen, loaarniede zij sokken voor den komenden winter moe ten breien). Er zijn momenten, dat 'k de rechtspraak, Volgens het nieuwe Duitsche plan. Om het maar zachtjes uit te drukken, Niet onverdeeld bewondren kan. Maar deze brave burgervader, In deze kleine Duitsche stad. Heeft op het teer gebied der rechtspraak. Een lumineus idee gehad. Hij zag de vrouwen babbelpraten, Op straat, soms vele uren lang. Hij gunde haar die buurpraat gaarne, Maar treurde om haar lediggang. Dus stuurde hij haar wol en naalden. Waarmee men wollen sokken breit. Hij zei: wie tijd heeft om te praten, Heeft ook voor s tenbreien tijd. Want praatjes vm.en nimmer gaatjes, Zelfs niet de gaatjes in een sok. Je krijgt een week voor twee paar sokken. Of anders met mij aan den stok. Toen ritselden alom de naalden, In deze kleine Duitsche stad. Men heeft er nimmer van tevoren, Zoo'n supersokken week gehad. Zoo streefde deze burgemeester. Op zijn wijs naar een nuttig doel. 't Wordt van den winter in dat stadje, Althans geen ouwe-sokkenboel. P GASUS. Duitschland blijft tot onder handelen bereid. De nieuwe betalingsregeling verraste Berlijn. BERLIJN, 15 Augustus (V D.) De „Frankfurter Zeitung" schrijft naar aanlei ding van de gisteren bekend gemaakte maat regelen der Nederlandsche regeering inzaKe de gedwongen clearing met Duitschland, dat technische kwesties betreffende het goede renverkeer nog eerder den doorslag hebben gegeven dan de eigenlijke rente- en transfer kwesties. Op het punt van het handelsverkeer be stonden voortdurend moeilijkheden. Eenigen tijd geleden had de Reichsbank de betalin gen op de speciale markenkonto's der bui tenlandsche circulatiebanken tijdelijk doen stopzetten en met de buitenlandsche circula tiebanken, in deeerste plaats met de -Neder landsche Bank, afzonderlijke overeenkomsten getroffen. Ook deze nieuwe overeenkomst schijnt niet bevredigend gefunctioneerd te hebben. Op de bij de Reichsbank ten gunste der Hoilandsche importeurs gehouden rekening hoopten zich de bedragen op, terwijl ander zijds de klachten uit Nederland over achter stallige of gebrekkige betalingen steeds toe namen. Klaarblijkelijk gaven de Hoilandsche importeurs er de voorkeur aan hun Inkoo- pen in Duitschland in guldens te betalen, zoodat de Nederlandsche Bank niet in staat was de bij de Reichsbank door de Duitsche importeurs gestorte bedragen in marken te verzilveren, waardoor de Nederlandsche le veranciers, schippers enz. moeite hebben hun vorderingen te innen. Door de ophooping van niet te verzilveren markendeposito's op de speciale rekening werd ook zekeren druk uitgeoefend op de buitenlandsche koers van de mark, al bestaat er op het oogenblik geen noemenswaardig disagio. De ..Frankfurter Zeitung" neemt derhalve aan. dat de Nederlandsche maatregel in de eerste plaats ten doel heeft het speciale konto bij de Reichsbank in te lasschen. Hel blad acht het te betreuren, dat Nederland tot een dergelijke stap heeft besloten, hoewel de mogelijkheden om door onderhandelingen tot 'n oplossing te komen nog geenszins waren uitgeput. Duitschland blijft ook thans nog tot onderhandelingen bereid. De Hoilandsche stap heeft te Berlijn groote verrassing ge wekt. Economische dwangmaatregelen bleken tot nog toe altijd nadeelig voor beide par tijen, zoodat het ten zeerste gewenscht is, dat van Duitsche bereidheid tot onderhandelen gebruik zal worden gemaakt. De Pruisische minister-president heeft bij een auto-ongeluk ernstige wonden opgeloopcn. pag. 4 Dr. Knox heeft den Volkenbond om buiten landsche politiekrachten in het Saargebied verzocht. pag 4 De mogendheden zouden geen bezwaren heb ben tegen een legeruitbreiding van Oosten rijk. pag- 4 De Fransche regeering zou voornemens zijn Abd el Krim van zijn verbanning te ont heffen. Dag. 4 Bij een ongeluk met een Braziliaansche pas sagiersboot zijn dertig personen omgekomen pag. 4 Het betalingsverkeer met Duitschland. v. PaS- 3 Noodlijdende gemeenten worden nog meer aan banden gelegd. pag- 3 Te Beilen is een auto op een onbewaakten overweg tegen den trein gebotst. De beide inzittenden werden zwaar gewond. pag. 3 De petroleumproductie van Balikpapan loopt terug. pas 3 De >vet tot verruiming van den Zondagsver koop is in het Staatsblad opgenomen. pas. 3 In memoriam dr. Proper. pag. 1. Een auto met drie inzittenden wordt sinds Za terdag vermist. pag. 1. Willy den Ouden Europeesch kampioen 100 M. vrije slag. pag. 7 Laatste berichten. pag. 5 ARTIKELEN. ENZ. Damrubriek. pag- 7 Nieuwe protesten tegen bisschop Müller. 1800 kerkelijke vertegenwoordigers te Barmen bijeen. WUPPERTHAL. 15 Augustus (V. D.) Te Barmen is een groote protcstvergadering ge houden. waaraan 1800 vertegenwoordigers uit 400 kerkelijke gemeenten in Westfalen cn het Rijnland hebben deelgenomen en waarin scherpe critiek is geoefend op de besluiten van de Donderdag j 1. te Berlijn gehouden nationale synode onder leiding van rijksbis schop Miiller. In deze vergadering werd verklaard, dat 21 wettig gekozen vertegenwoordigers niet ter synode aanwezig waren en waren vervangen door 21 anderen, die door den rijksbisschop waren aangewezen, ten einde hem de twee derde meerderheid te verzekeren, die hij noo- dig had Het aannemen van een wet. waar door achteraf alle door den rijksbisschop ge nomen maatregelen werden gelegaliseerd, had geen waarde, aangezien het in strijd was mei de kerkelijke constitutie. In een bijeenkomst van den raad der na tionale confessioneele synode te Barmen werd verklaard, dat deze organisatie de Duit sche protestantsche christenen vertegenwoor digt, doch weigert het gezag van den rijks bisschop en van de nationale synode te er kennen. Vertegenwoordigers van de confes sioneele synode hadden te Berlijn een onder houd met Von Neurath en andere leden der rijksregeering ter bespreking van den kerke- lijken toestand. „Geen Fransch-Duitsche oorlog meer." Duitsche ex-kroonprins in een interview. PARIJS. 15 Augustus (Reuter* De ex- Kroonprins heeft aan een vertegenwoordiger van het „Petit Journaal" verklaard: Er zal geen Fransch-Duitsche oorlog meer komen. Wat in mijn vermogen ligt zal ik doen om een Fransch-Duitsche toenadering te bevor deren. Wij zijn twee oude staten, die meer en meer eenzelfden karakter krijgen, zooals ook met Engeland het geval is. Wij hebben ge lijke idealen te verdedigen. GANDHI ZEVEN POND LICHTER. BOMBAY, 14 Aug. (Reuter). Het einde van het vasten van Gandhi heeft aanleiding gegeven tot religieuze plechtigheden, waarbij o.a. stukken uit den Bijbel werden voorge lezen. Gandhi, die gedurende zijn week vasten zeven pond is afgenomen, lijdt aan hevige misselijkheid WERVELWIND VERRAST DE BADERS TE BELGRADO. BELGRADO. 14 Aug 'V. D.) Een wervel wind welke een snelheid had van 56 mijl heeft vandaag de baders langs de oevers van de Donau verrast. Honderden vluchtten in hun badpakken stadwaarts, terwij! twaalf personen intusscher. zijn zoek geraakt. Tot. 16 Augustus waarschuwt, de politie nogdaarna gaat zij inge volge de wijzigingen van 'het Motor- en Rijwielreglement aan het bekeuren Zestien Augustus wordt een dag. Die niemand meer vergeten mag. Dan komt er veiliger verkeer Geen ongeluk gebeurt er meer Dan zullen fietsen en motoren En auto's wijzen naar bchooren. En och. misschien was 't niet zoo raa Als karrepaard en wandelaar. Tot veiligheid van ieders leven. Ook voortaan richting gingen geven. Op de hoeken, stadgenooten. Vindt men een soort van Don Qutchoten, Die met hun wijzers als een speer Vechten tegen slecht verkeer. Het juiste wijzen wordt een sport De wijze wijzers wijzen kort. Want wie een hoek is omgegaan En toch zyn wijzer uit laat staan. Die blijft helaas maar al te zeer Een groot gevaar in 't stadsverkeer.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1