Dr. H. j^BERLACE WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1934 A R C E M'S DAGBLAD Betalingsverkeer met Duitschland. Verplichte betaling aan Nederlandsche Bank. Ruimer Zondagsverkoop. Wet in het Staatsblad opgenomen. Overtreding der nieuwe bepalingen wordt gestraft. Gelijk in een gedeelte van onze vorige op lage is medegedeeld heeft de regeering een maatregel genomen betreffende de vereffe ning van schulden wegens van 15 Augustus af uit Duitschland in Nederland ingevoerde goederen. Mitsdien is een ieder, die op of na 15 Augus tus goederen uit Duitschland herkomstig, in Nederland invoert, ingevolge het Koninklijk besluit van 5 Juli 1933 No. 70 verplicht bij den invoer aan de ambtenaren der invoerrechten en accijnzen de volgende documenten over te leggen: 1. Een verklaring van dengene. die de goe deren ten invoer aangeeft opslag in entre pot daaronder begrepen vermeldende naam en woonplaats van den leverancier (afzen der) en van den ontbieder (geadresseerde): 2. een verklaring van den ontbieder, hou dende een verbintenis om hetgeen hij met betrekking tot de ingevoerde goederen aan den leverancier verschuldigd is of mocht wor den. af te dragen aan de Nederlandsche Bank. zonder zich op schuldvergelijking of andere kwijting te beroepen; 3. een door den leverancier onderteekende copie-factuur of ander stuk. vermeldende het bedrag van zijn vordering, den vervaldatum of de vervaldata en verdere betalingscondi ties, of. zoo nog geen vordering is ontstaan, de omstandigheden en voorwaarden, waaron der de levering plaats heeft. Kan het onder 3 bedoelde document niet worden overgelegd, dan kan voorloopig wor den volstaan met een verklaring van den ontbieder, welke dezelfde gegevens bevat. Het enkele feit. dat de betaling van den kooDprijs aan den invoer is voorafgegaan, geeft geen vrijstelling van de overlegging en inzending der vereischte documenten. De ontbieder zal desverkiezende bij zijn ver bintenis. om het verschuldigde bij de Neder landsche Bank te storten kunnen vermelden, dat en waarom hij meent, ter zake niets meer schuldig te zijn of te zullen worden. Het bovenstaande is niet van toepassing op: a. met vrijdom van rechten ingevoerde di plomatieke of consulaire zendingen en kan selarij benoodigdeheden; b. in het z.g.n. kleine grensverkeer voor de dagelijksche behoeften der grensbewoners ingevoerde, niet voor handel of bedrijf be stemde. goederen; c. als bagage ingevoerde goederen, voor zoover aannemelijk is, dat ten aanzien van deze goederen geen betalingsverplichtingen tegenover het in aanmerking komende land meer bestaan of alsnog zullen ontstaan; d. goederen, zooals in internationaal ver keer gebezigde vervoermiddelen met toebe- hooren. monsters zonder handelswaarde of ten weder uitvoer bestemd, retourzendingen, verhuisboedels. erfgoed, huwelijksgoed, met vrijdom van rechten ingevoerde producten van of benoodigdheden voor grenslanderijen en dergelijke goederen. De voor de ingevoerde goederen verschul digde koopsom of', indien de goederen bij den Invoer nog niet verkocht zijn. de uit den eer sten verkoop in Nederland verschuldigde kooDSom moet worden overgemaakt aan de Nederlandsche Bank. Dit kan geschieden op de gewone wijzen: overschrijving door mid del van bank- of postrekening, storting Staatsblad 450 bevat de wet tot wijziging der Winkelsluitingswet. De wijziging is uitgegeven 14 Augus tus. Ingevolge het bepaalde in de artikelen 4 en 5 van genoemde wijzigingswet, is de moge lijkheid geopend, om van het tijdstip af I waarop deze wet in werking treedt, name lijk (behoudens voor wat betreft het bepaal de in het 2de en 3de lid van art. 5) twee maanden na den dag, volgende op dien van haar afkondiging, ten aanzien van vijf cate gorieën winkels, een regeling toepassing te doen vinden, waarbij de bestaande verkoop- I gelegenheid op Zondag eenigermate wordt verruimd, resp. een dergelijke verkoopgele- 1 genheid in het leven wordt geroepen. Bedoelde regeling zal slechts dan toepas sing kunnen vinden, indien en voor zoo- I ver de gemeenteraad verklaard heeft van I oordeel te zijn, dat de tegenwoordige buiten gewone omstandigheden daartoe aanleiding geven. Daartoe hebben de gemeenteraden dus tot 15 October a.s. gelegenheid. ut; gewone wijz.cnuvuowuyvu del van bank- of postrekening, contanten enz. Hierdoor is de Nederlandsche debiteur rechtens van zijn betalingsverplichting be vrijd. Het op andere wijze vereffenen of doen te niet gaan van vorderingen waarop deze rege ling van toepassing is, wordt misdrijf gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of een geldboete van ten hoogste f 10.000. De verplichting tot storting is onafhanke lijk van het feit of bovenbedoelde documen ten al dan niet zijn overgelegd. Niet-overleg- ging der documenten wordt eveneens als mis drijf gestraft. Tegelijk met de overmaking aan de Neder landsche Bank moeten aan het Nederland sche Clearinginstituut verschillende gegevens worden medegedeeld onder gebruikmaking van het daarvoor voorgeschreven formulier. Exemplaren van het formulier zullen van Vrijdag 17 dezer bij de verschillende kanto ren van de Nederlandsche Bank en de groote bankinstellingen alsmede bij het Nederland sche Clearinginstituut te 's-Gravenhage ver krijgbaar zijn. HET GEVAARLIJKE AUTOPORTIER. Gistermiddag om half twee reed een Bra- bantsch wielrenner G., op den Antwerpschen Straatweg nabij Bergen op Zoom, toen een auto hem achterop reed. Even nadat de auto den wielrenner was gepasseerd, stopte de be stuurder en deed een der inzittenden een portier open. Dit had tot gevolg, dat de ren ner G. in volle vaart tegen het portier aan reed. Hij werd bewusteloos opgenomen en per ziekenauto naar het Algemeene Burger- gasthuis vervoerd. Zijn toestand was ernstig. Dubbel pand te Rotterdam uitgebrand. Groote schade aangericht. Dinsdagavond heeft te Rotterdam een felle en hardnekkige brand gewoed in het dubbele pand van de firma Harmsen en Geerlink, handel in galanterieën, glaswaren, tuinslan gen en andere artikelen, aan de Delftsche- straat. Dit pand bestaat uit een benedenverdie ping, twee etages en een zolder. Op de be nedenverdieping achterin is omstreeks kwart voor zes brand ontstaan. Het personeel was om half zes vertrokken en een kwartier la ter ontdekte een wagenmaker, wiens zaak aan de overzijde van de straat gelegen is, dat er rook uit de vensters kwam. De brandweer is toen gewaarschuwd en daar de brand zich zeer gevaarlijk liet aan zien, werd groot materiaal naar den brand gezonden. De deuren van het perceel moesten worden ingehakt om zich toegang te verschaf fen. Het was onmogelijk met het blusch- materiaal in het pakhuis door te dringen wegens de enorme rookontwikkeling. Er was n.l. zeer veel emballage en vooral ook zeer veel stroo aanwezig, hetgeen de rookontwik keling ten sterkste bevorderde. Aanvankelijk werd begonnen met het blus- jschen met eenige stralen van slangenwagens en twee van een motorspuit. Al heel spoedig echter moest men nog meer groot materiaal requireeren. Tenslotte werd er gewerkt met 14 stralen. Aan de voorzijde in de sti'aat, vanaf de daken naast het pand en tegenover het pand en vanaf loodsjes en tuinen aan de achter zijde werd gespoten, zoodat men den brand had ingesloten en voor uitbreiding geen ge-1 vaar meer bestond. I In het pand woedde het vuur echter heel hardnekkig, zoodat de beneden verdieping en de twee étages totaal uitbrandden, waarna :1e vlammen cok de zolder bereiiten. en het dak doorbrandde. Even hebben de vlammen boven het dak uitgeslagen, maar dit werd met het vele bluschmateriaal weldra bedwongen. De schade, die zeer aanzienlij k wordt ge acht, daar een groot aantal goederen aan wezig waren, wordt door verzekering gedekt Onderzoek naar spoorweg- ongeluk te Amsterdam geëindigd. Dossier ter beschikking van de Justitie. Naar wij vernemen is het onderzoek dat op last van de justitie door de politie van het bureau Linnaeusstraat te Amsterdam is in gesteld naar het ernstig spoorwegongeluk dat d Augustus bij het Weesperpoortstation is geschied, vrijwel geëindigd. Nog deze week zal het dossier ter beschikking van de justi tie worden gesteld. Drie personen voor de rechtbank? Met vrij groote zekerheid zou volgens de Tel kunnen worden aangenomen, dat in verband met het ongeluk drie personen terecht zullen staan; de wagenvoerder van den Dieseltrein de perronchef en de machinist van den stoom trein. Noodlijdende gemeenten nog meer aan banden. Minister kan maximumbedrag van kapitaalsuitgaven vaststellen. Door de Engelsche pers herdacht. Bij te ongunstige verhouding tusschen schuldenlast en draagkracht. Auto tegen trein gebotst. Weer een ongeluk op een „onbewaakte" Vader en zoon zwaar gewond. Dinsdagmiddag te ongeveer kwart, over vijf is op den onbewaakten overweg onder de ge meente Beilen, nabij het Oranjekanaal aan de Halerbrug, een auto, waarin twee personen gezeten waren, tegen den trein, die uit Mep- pel kwam, opgereden. De wagen werd totaal vernield. De inzittenden, beiden manufactu- riers uit Makkinga werden ernstig gewond en zijn in zorgwekkenden toestand naar het zie kenhuis te Assen overgebracht. Het ongeluk moet aan onoplettendheid van den bestuurder van de auto worden toege schreven. Deze heeft den sneltrein uit de rich ting Groningen laten passeeren en heeft toen blijkbaar verzuimd zich ervan te vergewissen of ook van den anderen kant gevaar dreigde. Het noodlottig gevolg van deze onachtzaam heid was, dat de wagen pardoes tegen den voorbij rij denden trein botste. Nader vernemen wij. dat de slachtoffers zijn de 46-jarige R. Nienhuis en diens 18-jarige zoon. De toestand van den laatsten was hoogst ernstig, hij was enkele uren na het ongeluk nog niet tot het bewustzijn teruggekeerd. De toestand van den vader liet zich iets gunstiger aanzien, doch was eveneens zeer ernstig. De auto is door den trein een eind meege sleurd en tusschen dezen en een haltegebouw tje gekraakt. De trein is daarna tot stilstand gebracht. VIJFTIEN CANDIDAAT-VERKEERS VLIEGERS. Met niet minder dan vijftien candidaten is heden op Schiphol de nieuwe cursus inzake opleiding tot verkeeersvlieger begonnen. De jongelui, die allen in het bezit zijn van het diploma H.B S. met 5-jarigen cursus of een daaraan gelijkstaand diploma hetgeen verplicht is blijven tot eind September ge detacheerd bij de Nationale Luchtvaartschool, die in de opleiding een zeer belangrijkel scha kel vormt, omdat hun daar de eerste beginse len van de vliegkunst worden bijgebracht en de leeraren zich omtrent hun geschiktheid een oordeel kunnen vormen. Vacatures in handelsdelegatie te Batavia. Benoeming in Nederland? Een Aneta-telegram uit Batavia meldt: Nu de Gouverneur-Generaal binnenkort voor een reis door de Molukken zijn zetel verlaat en dan door den vice-president van den Raad van Ned.-Indië den heer Meyer Ranneft zal moeten worden vervangen en mede door het overlijden van Ir. Wellenstein en het op handen zijnde vertrek van den heer Span jaard naar Holland, moet thans voorzien worden in het voorzitterschap van de Neder landsche handelsdelegatie, terwijl in deze delegatie twee plaatsen onbezet zijn. Hierin kan slechts worden voorzien door een benoeming in Nederland. Dit onderwerp heeft thans de volle aandacht van het pu bliek in Ned.-Indië en Japan. Ook de Douglas-machine naar Melbourne? NOODTOESTAND VOOR GARNALEN- VISSCHERS. Door den sterk verminderden afzet naar het buitenland is de noodtoestand in de gar- nalenvisscherij, bepaaldelijk te Stellendam, hoogst précair geworden. In verband daar mede heeft nu het Tweede-Kamerlid de heer van Dis den minister van Economische Zaken gevraagd, of deze bereid is te bevorderen, dat zoo spoedig mogelijk een regeling voor de consumptiegarnalen wordt getroffen, waar door aan de moordende concurrentie een ein de komt en waarbij met de belangen der visschers wordt rekening gehouden, opdat dezen voortzetting van het bedrijf mogelijk; Wordt gemaakt. J Nog een heel klein kansje. Petroleum-productie van Balikpapan loopt terug. Reserves misschien weldra uitgeput. Nieuwe gebieden op N. Guinea? Naar het „A.I.D. de Preangerbode" meldt, loopt de productie van Balikpapan gestadig terug, zoodat de Bataafsohe Petroleum Maat schappij met uitputting rekening houdt. In verband hiermede zou oa. groote aandacht aan de op Nieuw-Guinea te ontginnen con cessies zijn besteed. Hiernaast, bestaat nog de mogelijkheid om vergunningen te krijgen voor het winnen van petroleum in het Barito-gebied, van waaruit de petroleum per pijpleiding naar Balikpapan kan worden vervoerd. Het ,A.ID. de Preanger-Bode" beschouwt het als vaststaand, dat het oliebedrijf te Ba likpapan behouden blijft, daar de uitvoering der defensiemiddelen voor deze haven voort gang vindt. Over de petroleumpolitiek in Ned.-Indië konden verder geen inlichtingen worden ver kregen. Wel werd een terugloopende produc tie van Balikpapan erkend, terwijl de defen- sieposten voor de verdediging van deze ha ven bestemd, uiteraard voortvloeien uit het feit dat in Balikpapan millioenen zijn geïn vesteerd en mede uit een oogpunt van het algemeen belang, dat door deze petroleum haven wordt gediend. De K L.M meldt ons. dat haar van een deelneming aan de Mac Robertson-races door den vliegtuigbestuurder Parmentier aan boord van het Pander-vliegtuig PH-OST on der leiding van den vliegtuigbestuurder Asjes niets bekend is. De heer Parmentier is op het oogenblik te Los Angeles om het Douglas- vliegtuig van de K.L.M. daar over te nemen. Dit vliegtuig maakt deze week zijn proefvluch ten en zal daarna worden overgevlogen naar New-York. Vervolgens wordt het per schip naar Nederland verzonden, waar het in de eerste helft van September zal aankomen Indien alles vlot verloopt, zal er nog eer kans zij het ook een zeer kleine kans zijn. dat dit vliegtuig, bemand door de be stuurders Parmentier en Moil, aan de vlucht naar Australië zal deelnemen. t Groote koude in den Preanger. Strenge nachtvorst. Veel schade in theetuinen aangericht. Op sommige ondernemingen der Pengalen- gansche 'hoogvlakten in den Preanger heeft het. naar Aneta d.d. 14 Aug. uit Bandoeng meldt, in den afgeloopen nacht 2 1/2 graad gevroren. Over geheele theetuinen lag een dek van rijp en er is veel schade aangericht. De heer Bertling, hoofdadministrateur van de thee-onderneming Sedep. die bijna dertig jaar daar is gevestigd, herinnert zich niet zulk een koude, over zoo een groote opper vlakte. te hebben medegemaakt. Hij schatte de temperatuur in de hoogst gelegen tuinen op circa acht graden Celsius onder nul. In een groentetuin van een onderneming was de boerenkool met ijs bedek;. Op de on derneming Taloeng waren alle daken en plan kenwoningen wit-berijpt Op het water lag ijs ter dikte van een rijksdaalder. i Uitgegeven is een Staatsblad, bevattende een Koninklijk besluit van 27 Juli 1934. tot vaststelling van den algemeenen maatregel van bestuur, als bedoeld in artikel 6 der wet van 22 December 1933 tot steun aan nood lijdende gemeenten. Genoemd wetsartikel bepaalt, dat, indien de schuldenlast eener gemeente, na aftrek van de schulden der rendabele gemeentebe drijven doch met inbegrip van de leeningen, waarvan de gemeente de betaling van rente en aflossing heeft gegarandeerd, zich vol gens regelen, bij algemeenen maatregel van bestuur te stellen, te ongustig verhoudt tot de draagkracht der gemeente, de met de uit voering van de wet belaste ministers aan het gemeentebestuur voor de vaststelling van de begrooting zullen mededeelen het maximum bedrag der uitgaven, dat naar hun meening in het begrootingsjaar ten laste van den ka- pitaaldienst mag worden gebracht. Het thans afgekondigde Koninklijk besluit is de algemeene maatregel van bestuur, waarvan in deze bepaling sprake is. De methode, volgens welke in genoemde regelen de draagkracht wordt vastgesteld, is behoudens nuances, dezelfde aLs die. welke gevolgd is in de kortingswet, in het wetsont werp tot wijziging van de wet o p de finan- cieele verhouding en in de regeling van de Rijksbijdragen in de werkloosheidslasten over 1933 en 1934. Voorts wordt de aandacht gevestigd op ar tikel 6, luidende: ..1. De schuldenlast van elke gemeente wordt bepaald door de som van de niet af geloste gedeelten van de door de gemeente gesloten geldleeningen en van de niet afge loste gedeelten van de geldleeningen, waar van de gemeente de betaling van rente en of aflossing heeft gegarandeerd, te verminde ren met het niet afgeloste gedeelte der geld leeningen, aangegaan ten behoeve van ren dabele gemeentebedrijven en het aldus ver kregen verschil te berekenen per inwoner. 2. Onder geldleeningen worden mede be- grepen kasgeldleeningen al of niet in reke ning-courant opgenomen bij derden of bij gemeentelijke spaarbanken, stortings- en op haaldiensten of giro-instellingen. 3. Als rendabele gemeentebedrijven worden 'alleen de takken van dienst aangemerkt, ten aanzien waarvan artikel 252 der Gemeente wet toepassing heeft gevonden, en welker ex ploitatie naar het oordeel van Onze Ministers van Financiën en Binnenlandsche Zaken voldoende waarborgen oplevert, dat de rente en aflossing van het in die takken van dienst vastgelegde kapitaal uit de inkomsten van |den tak van dienst kunnen worden bestreden, zonder eenige bijdrage van de gemeente an. ders dan wegens betaling van door den tak van dienst, ten hoogste tegen het voor der den geldende tarief, aan de gemeente ge dane leveringen of bewezen diensten". Nog wordt gewezen op artikel 10, luidende: „Indien Onze Ministers van Financiën en .Binnenlandsche Zaken, na het betrokken College van Gedeputeerde Staten te hebben gehoord, van oordeel zijn, dat het in artikel 7 bedoelde percentage in een gemeente te hoog moet worden geacht, doen zij zooveel mogelijk vóór 15 Augustus aan het gemeen tebestuur mededeeling van het maximumbe drag der uitgaven, dat naar hun meening in het eerstvolgend begrootingsjaar ten laste van den kapitaaldienst mag worden ge bracht". Artikel 7 bepaalt, dat voor elke gemeente jaarlijks de schuldenlast per inwoner wordt uitgedrukt in procenten van de draagkracht I per inwoner. Londen 13 Augustus. „De bouw van de Beurs vormde wellicht een keerpunt in de ge schiedenis der architectuur", zegt de Times. j De Times schrijft naar aanleiding van den dood van Dr. Berlage dat hU over de gansche wereld werd erkend als een pionier en als de leider der Modernisten. Hij was de eerste Modernist die de Britse he Koninklijke Gau- den Medaille voor Architectuur ontving. Het blad geeft een overzicht van Berlage's loop baan en verklaart dat zijn werk reeds in 1890 een krachtigen stoot gaf tot de bevrijding der architectuur uit haar sterke conventie boeien. Zijn strijd tegen reactie vereischte veel vastberadenheid en moed. Hij beschouw de bouwen als een maatschappelijke taak welke vorm en inhoud moest geven aan de cultureele waarden van het tijdperk en hij besefte de moeilijkheid in het scheppen van architecturale triomfen in een tijdperk dat zelf niet groot zou kunnen zijn. De schrijver meent dat de bouw van de Beurs in Amster dam wellicht een keerpunt vormde In de ge schiedenis der architectuur. Hij geeft dan een opsomming van de voornaamste gebouwen, door Berlage ontworpen, de kantoren van W. H. Miiller In Bury Street, Londen, niet ver getend. Het artikel in de Times besluit: „In alle gebouwen, welke Berlage ontwierp, trachtte hij zooveel mogelijk Nederlandsch materiaal te gebruiken. Hij slaagde er in den Neder- landschen baksteen populair te maken en vele van zijn gebouwen ontleenen hun schoon heid en eenvoudig karakter aan het gebruik van dezen steen. Dr. Berlage werd zoowel in zijn vaderland als er buiten geraadpleegd over stadsuitbreiding, een onderwerp waarin hij een erkend deskundige was". Dat de Nederlandsche architectuur met den dood van Dr. Berlage een van zijn grootste beoefenaren heeft verloren is het oordeel van de Daily Telegraph. Ook dit blad herinnert aan het gebouw in Bury Street en aan de in ternationale erkenning, welke Berlage kreeg zooals zijn landgenoot Cuypers vroeger had ontvangen met de uitreiking aan hem van de Koninklijke Gouder. Medaille van het Koninklijk Instituut van Britsche Architec ten. Dit blad verbindt Berlage's naam aan dien van Wagner en Loos in Weenen en van Lethaby en Webb in Engeland, die tegen het einde van de vorige eeuw een architectonl- schen stijl leerden en in praktijk brachten, welke gebaseerd was op den waren aard van bouwen en zijn materialen. De nieuwe func tionalistische beweging acht de schrijver de uitkomst van hun voorbeeld, hoewel deze be weging eigen wegen is gaan volgen. GEVOLG DER DROOGLEGGING. Opening schoenfabriek te Bunschoten. De burgemeester van Bunschoten zal mor gen de eerste steen leggen van de door de N V. IJselmeer. Maatschappij voor de Schoenindus trie te Bunschoten te stichten schoenfabriek. De vestiging van deze industrie hier ter plaat se is een gevolg van de drooglegging van de Zuiderzeee en geschiedt met steun van het Rijk en de gemeente. Voor het overgroote deel zullen op deze fabriek geplaatst worden vis schers of andere, bij de afsluiting der Zuider zee gedupeerden. Veertig jaren Ned. bouw Mjj. Scheep»- Belangrijk jubileum in de scheepsbouw- industrie. Motorrijder tegen autobus gereden. Aan de gevolgen overleden. Dinsdagavond tegen tien uur heeft te Mier- lo, ter hoogte van ..Molenheide" een ernstig ongeluk plaats gehad. Een motorrijder, de heer P. Leene, gemeenteveldwachter reed met een groote vaart tegen de autobus uit Geldrop. i Met een zware hersenschudding is het slacht offer. dat tevens de beenen gebroken had, naar het ziekenhuis te Helmond vervoerd, waar het iater is overleden. De persoon, die op de duo was gezeten, be kwam geen letsel. De autobus had slechts enkele minuten ver traging. EEN NEDERLANDER IN TIROL VERONGELUKT. Aan den Oostenrijkschen kant van de Zug- spitze is de Amsterdamsche effectenmakelaar Robert Denz, die sedert eenlgen tijd in Tirol vertoefde, neergestort. Zijn lijk werd gevon den aan den voet van een 250 meter hoogen bergwand. De heer Denz was vooral in de Dolomieten een bekend bergtourist en was een bekend lid van de Nederlandsche Alpinistenvereenlglng. LANDGOEDEREN OPENGESTELD. Bij beschikking van de ministers van Eco- nomische Zaken en van Financiën zijn de na volgende landgoederen onder de natuur- schoonwet gerangschikt: Kasteel Deurne. groot ruim 10 H.A., gelegen aan den weg van Deurne naar Venraai; met uitzondering van de naaste omgeving van het kasteel heeft men op het landgoed vrije wan deling. Overcinge, groot bijna 50 H.A., gelegen ten Zuid Westen van Havelte en ten Noord Westen van de Drentsche Hoofdvaart nabij de buurt schap Eursinge. De Bisschopsberg. groot ongeveer 130 HA, gelegen ter weerszijden van den harden weg van Havelte naar Steenwijk ten Westen van het gehucht Derp Met uitzondering van het gedeelte binnen de buitenste poort van het landgoed Overcinge zijn beide laatst genoemde landgoederen opengesteld op vertoon van wandelkaarten. Een tot ver over de landsgrenzen bekende I onderneming, de N.V. Nederlandsche Scheeps bouw-Maatschappij te Amsterdam, zal 25 Augustus a.s. veertig jaren bestaan. Een ju bileum. dat zeker alom belangstelling ver- 1 dient, ook in dezen tijd van crisis, die zijn funesten invloed niet het minst op de scheeps bouwindustrie in ons land om van het buitenland niet te spreken! heeft doen gelden. Het oorspronkelijke terrein, waarop de a.s. jubilaresse haar bedrijf Is begonnen en tot bloei heeft gebracht, was gelegen op Oosten burg, een historisch plekje Amsterdam, wijl hier reeds in de 17e eeuw zeeschepen werden gebouwd, waarmede Hollanders hun roem als zeevaarders vestigden en ter ontdekking \an nieuwe landen het zeegat uitvoeren. De tijd kwam echter, dat de plaatselijke omstandigheden niet meer toelieten, da: de werf haar oude plaats behield; de afmetin gen der te bouwen schepen werden van dien aard, dat zij moest worden verplaatst. Reeds in de oorlogsjaren, in 1916. was men begonnen met den bouw van een nieuwe werf op een terrein buiten de stad, gelegen ain de overzijde van het IJ. welks breedte ruim vol doende was om schepen van welke afmetin gen ook een aan alle eischcn van veiligheid beantwoordende tewaterlating te verzekeren. In 1924 werd deze werf in gebruik genomen; de oude werf bleef tot 1927 in bedrijf voor den bouw van schepen van kleiner type. In gemeld jaar werd echter, ter meerdere con- Icentratie, de werf van Oostenburg opge heven. Ook op de nieuwe werf, die over vier hel lingen beschikt, drie maal zoo groot is als de oude en ten volle aan de eischen van de mo derne techniek voldoet, heeft de N. S. M. verscheidene schepen van allerlei type en grootte gebouwd, zoowel in opdracht van Ne derlandsche als buitenlandsche reederijen. Oplichting om wapensmokkel te financieren. Acht personen in arrest. ARBEIDER DOOR DRIJFRIEM GEGREPEN. Dinsdagmiddag is in een chemische fabriek te Enschede een 40-jarige arbeider door een drijfriem gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer werd zwaar verminkt. Enkele dagen geleden hebben wij gemeld, dat eenige personen te Groningen gearres teerd waren wegens oplichting. Thans is uit het onderzoek gebleken, dat de gelden ge bruikt werden voor wapensmokkel. Daar de geldschieter echter zonder veel moeite geld gaf. deden de heeren niet veel moeite om aan revolvers te komen en bezorgden hem op een dag twee kisten thuis, welke wapenen zouden bevatten, doch waarin baksteenen bleken te 1 zitten. In totaal zitten nu acht personen ach- I ter slot en grendel,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5