UIT HET BUITENLAND RADION NEERLANDSCn EABRIKAAT IS VOOR ELKE WASCH PARAAT HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct Radio-Programma WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 4 Buitenlandsche politiekrachten in het Saargebied? Dr. Knox richt zich tot den Volkenbond. Oostenrijk wenscht zijn leger uit te breiden. Mogendheden zouden geen bezwaar hebben. De overval op den Weenschen radiozender voor den krijgsraad. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS SAARGEBIED. (De president van de regeerlngscommissie van het Saargebied Dr. Knox heeft op 3 Augustus J.l. een pas gisteren gepubliceerde brief aan den secretaris-generaal van den Volkenbond gericht, waarin hij o.a. verklaart, dat de toestand in het Saargebied zich nog voortdurend toespitst ten gevolge van de propaganda van de Rijkszenders uit Dultsch- land en van het Duitsche Front ln het Saar gebied, waarvan bij de jongste huiszoeking gebleken is dat het contact heeft, zoowel met Duitsche instanties, als met verschil lende groepen in het Saargebied zelf. De po litiemacht in het Saargebied is onvoldoende gebleken en hoewel de regeerlngscommissie pogingen heeft gedaan om uit de Saarbevol- king zelf de voor uitbreiding van het politie corps noodige krachten te recruteeren en deze pogingen zal voortzetten, stuiten zij op groote moeilijkheden en zijn practisch on mogelijk gebleken. Dr. Knox verwacht der halve dat het noodig zal zijn politiekrachten voor het Saargebied uit andere landen te re cruteeren. waarvoor hem het meest geschikt lijken staten die lid zijn van den Volkenbond, waar de Duitsche taal wordt gesproken. Hij verzoekt den Volkenbondsraad tenslotte zoo spoedig mogelijk zich tot de in aanmerking komende staten te wenden met het verzoek, een dergelijke recruteering mogelijk te willen maken, OOSTENRIJK. (Gisteren is voor den krijgsraad te Weenen het proces begonnen tegen vijftien opstan delingen, die op 25 Juli het gebouw van de Ravag, waarin de Oostenrijksche radio-om roep is gevestigd, zijn binnengedrongen. Zij worden beschuldigd van hoogverraad, terwijl den verdachte Paul ook moord ten laste wordt gelegd, omdat hij met een pistoolschot den Ravag-employé, Heinrich Czermak, heeft gedood. In de acte van beschuldiging wordt een beschrijving gegeven van den overval, meldt het D.N.B. Toen de verdachten per auto voor het gebouw aankwamen, stond de politie agent Kauf in de poort. Hij werd overrom peld en tegen den grond geworpen. Dit zag de bewaker Fluch, die op korten afstand bij het ministerie van Financiën stond. Hij liep naar het Ravag-gebouw, teneinde den agent te helpen. Op dat oogenblik viel er een schot, dat hem doodde; dit werd blijkbaar afge vuurd door den opstandeling Schreck, die later om het leven is gekomen. Toen greep verdachte Paul zijn pistool en loste twee schoten; het eerste trof den chauffeur Czer- mack in de borst, zoodat hij onmiddellijk dood was. Toen de overrompeling was gelukt, dron gen de opstandelingen het Ravag-gebouw binnen. Zij kwamen in de uitzendkamer, waar verdachte Domes den omroep Theodor Ehrenberger met het pistool op de borst dwong via den zender bekend te maken, dal de regeering Doll fuss zou zijn afgetreden en dat dr. Rintelen zich zou hebben belast met de vorming van een nieuwe regeering. On derwijl waren de employé's in een vertrek bijeengedreven, waar zij met pistolen ln be dwang werden gehouden. Inmiddels arriveerde politieversterking, die met machinegeweren het vuur op de uitzend kamer opende. Dit gaf den opstandelingen aanleiding de personen, die zich daar bevon den. naar een ander vertrek over te brengen. Onderweg werd daarbij een onschuldig too- neelspcler. Rudolph Forstl, door een kogel der politie gedood. Een tweede tooneelspeler, ze kere Wodak. werd gewond. Daarop drong de politie met handgranaten ln de uitzendkamer binnen, waarbij door de uitwerking der handgranaten brand ont stond. De opstandelingen waren gedwongen naar de bovenste verdiepingen te vluchten. Domes gaf het bevel met schieten op te hou den en toen de eerste politie-afdeelingen binnendrongen, gaven de opstandelingen zich over. Afgezien van den aanvoerder Schreck, zijn bij de geheele actie vier personen ge dood .Twee van hen waren bewakers en de twee anderen lieden, die met den geheelen; strijd niets te maken hadden. Volgens een bericht in de Reichpost zal Rintelen, nadat hij hersteld zal zijn. voor een krijgsraad terecht staan. Het herstel van dr. Rintelen maakt goeden voortgang. Naar United Press volgens de Tel. uit be trouwbare bron verneemt heeft de Oosten rijksche bondsregeering uit vrees voor een nieuwen nationaal-socialistlschen Putsch aan de drie groote mogendheden, welke Oosten rijks onafhankelijkheid garandeeren. toe stemming gevraagd het vaste leger met acht duizend man te mogen uitbreiden. In de nota wordt gezegd, dat voor het be waren van de orde en rust in het binnenland en bovenal ter voorkoming van nieuwe ter reurdaden van de zijde der natlonaal-socia- listen. een uitbreiding van het 22,000 man sterke vaste leger met achtduizend man ge- wenscht Is. Volgens geruchten, welke te Londen de ronde doen. zijn de regeeringen van Enge land, Frankrijk en Italië het er over eens ge worden. geen bezwaar te maken tegen het verzoek van Oostenrijk om versterking van zijn leger. Op de beurs te Parijs was Dinsdag net gerucht ln omloop, dat vicc-kanselier Star hemberg een bezoek aan Parijs zal brengen om daar de kwestie der versterking van de Oostenrijksche weermacht en eventueel ook de kwestie van de invoering van een militie- leger ter sprake te brengen. In toonaangevende Weensche kringen wordt verzekerd, dat van een dergelijke reis niets bekend is. Men verklaart voorts, dat de kwestie van de legerversterking slechts door bondskanse lier Schuschnigg kan worden behandeld in diens kwaliteit van minister van defensie. of twee dagen zal doorbrengen, naar Weenen terugkeeren. Schuschnigg zal komen tijdens de groote manoeuvres, welke van 19 Augustus tot 24 Augustas plaats vinden en waaraan alle mi nisters en ook de duce zullen deelnemen. Het is dus mogelijk dat Schuschnigg niet naar Rome zal gaan, doch Mussolini elders zal ontmoeten. Deze ontmoeting, welke door prins Starhem berg is voorbereid, zal dus voor de Italiaan- sche regeering van aanzienlijke informatieve waarde zijn. Men bevestigt, dat de Oosten rijksche regeering een dossier opstelt, dat be trekking heeft op de verantwoordelijkheid van Duitschiand voor de recente gebeurtenis sen te Weenen. Oostenrijk. Karinthische opstandelingen naar Duitschiand. De .Reichspost" verneemt uit betrouwbare bron, dat de Duitsche consulaire autoriteiten den terugkeer naar Duitschiand verzorgen, via Hongarije, van groote groepen nationaal-so- cialistische Oostenrijksche opstandelingen, die naar Joegoslavië gevlucht zijn na de mislukte gevechten in Karinthië. Frankrijk. Abd el Krim van zijn verbanning ontheven? Abd el Krim. V. D. verneemt uit Parijs: In verschillende kringen doen geruchten de ronde, dat de regeering voornemens zou zijn den vroegeren leider der Marokkaansche opstandelingen Abd el Krim binnenkort ver lof te geven naar de Fransche zóne in Ma rokko terug te keeren. Nu Abd el Krim acht jaar in verbanning heeft geleefd en geheel onder den invloed van de Fransche beschaving is gekomen, verwacht men een gunstigen invloed van zijn aanwezig heid in de onlangs gepacificeerde deelen van Marokko. Er zouden reeds besprekingen hier over worden gevoerd tusschen den Franschen resident en den hoogen commissaris in Ma rokko. Duitschiand. Opwekkingen van Goebbels en Von Neurath voor 19 Augustus In het kader van de propagandacampagne voor de volksstemming hebben verschillende minister opwekkingen gepubliceerd. Goebbels zegt daarin o.a.: „In de goed te keuren wet wordt de opvolging van rijkspre sident von Hindenburg zoo eenvoudig en na tuurlijk mogelijk geregeld. Slechts kwaad willige menschen kunnen in deze regeling iets merkwaardigs zien. Want Hitler is op het oogenblik inderdaad de representant der na tie. naar binnen en naar buiten. Men kan zich niemand denken, die boven hem ge plaatst wordt en van wie hij bevelen zou krij gen. Daarom eischen wijalle macht in han den van Hitier!" Von Neurath zegt, dat het kernprobleem der Duitsche buitenlandsche politiek nog al tijd de kwestie der rechtsgelijkheid ls. Vrijdag groote radiorede van Hitier. Rijkskanselier Hitier zal Vrijdag 17 Augus- tus een bezoek brengen aan Hamburg. Ter gelegenheid daarvan zal hij een groote rede tot het Duitsche volk houden, die door alle Duitsche zenders zal worden uitgezonden van 20.50 tot 22.20 Amst. tijd. Oostenrijksche afdeeling der N. S. D. A. P. niet ontbonden? Uit Rome wordt aan de „Reichspost" ge meld. dat volgens mededeelingen uit officieele bron, Habicht en Frauenfeld niet gearresteerd zijn, en de Oostenrijksche sectie der N.S.D.A.P. niet is ontbonden. (Reuter). Uitbreiding der versterkingen bij de Belgische grens. De Fransche minister van oorlog Maar schalk Pétain heeft opdracht gegeven groo- tere spoed te betrachten bij het werk ter ver sterking van de noordelijke Fransche verdedi gingswerken nabij de Belgische grens. Het fort Maubeuge zal gemoderniseerd en uitgebreid worden en generaal Mabilais is belast met de organisatie van den versterkten sector in deze buurt. Met ingang van 1 October a.s. zal te Valenciennes een directie voor het fortificatie- werk worden ingesteld. Amerika. Wilson's benoeming te Genève Politieke kringen te Washington hechten groote waarde aan het besluit der regeering om den Amerikaanschen gezant te Bern, Wil son, te belasten met de leiding van de be trekkingen tusschen de Vereenigde Staten en den Volkenbond. Het staat volgens Reuter nog niet offi cieel vast, dat Wilson den titel zal krijgen van hooge-commissaris, of dat hij in zijn nieuwe functie zal optreden zonder dien titel en gewoon „waarnemer" genoemd blijven. Maar zelfs indien dat laatste het igeVal zou zijn, maakt de belangrijkheid van den post dien Wilson zal innemen en de reputatie die zijn persoon in Volkenbondskrmgen geniet, dit besluit van Washington veelbeteekenend. Volgens welingelichte kringen zou Wilson, met behoud van zijn functie te Bern, tevens belast worden met de taak om president Roosevelt permanent op de hoogte te houden van de geheele situatie in Europa. Braziliaansche passagiersboot vergaan. Dertig opvarenden verdronken. BAHIA, (Brazilië). 14 Augustus (V.D.) Op de rivier Sao Francisco is een passagiers boot vergaan. Er zouden dertig personen om het leven zijn gekomen. Ontvoering in den staat Ontario. Bandieten eischen 150.000 dollar losgeld. NEW-YORK, 15 Augustus (VD.) Uit Lon don (Ontario) wordt gemeld, dat de be kende brouwer John. Labatt, toen hij per auto naar huis terugkeerde door gangsters is ontvoerd. De roovers hebben een brief aan zijn fa milie gezonden, waarin zij binnen 24 uur een lesgeld van de familie eischten van 150.000 dollars. Zij dreigden hun slachtoffer te ver moorden, indien de politie in de zaak zou worden gemoeid. De gangsters hebben den broer van Labatt opdracht gegeven het geëischte losgeld te Toronto op te nemen en daar verdere in structies af te wachten. De broer van Labatt is reeds op weg naar Toronto. Kerkdieven dachten licht te maken Doch brachten het klokkenspel in beweging. PARIJS, 14 Augustus (V. D.) Gisteren, nacht deed zich te Lorient een incident voor, waardoor een geheele wijk in opschudding werd gebracht. Kerkdieven hadden zich toe gang tot de kerk geforceerd en na eenig zoe ken een electrische schakelaar gevonden, waarmee zij dachten licht te kunnen maken. Nauwelijks hadden zij echter op de knop ge drukt of alle kerkklokken begonnen te lui den. want de schakelaar bediende het eiec- trisch gedreven klokkenspel. De gealarmeer de bewoners haastten zich naar de kerk en zagen nog juist de ontstelde inbrekers, oie haastig de beenen hadden genomen en in het duister konden ontkomen. (Adv. lngez. Med.) Goering bij auto-ongeluk gewond. Met zijn wagen tegen vrachtauto opgereden. Goering. OBERSALSBERG, 15 Augustus (V.D.) De Pruisische minister-president Goering heeft Dinsdagavond om zeven uur op zijn tocht van München naar Berchtesgaden in de buurt van Bad Aibling een auto ongeluk gehad. Daarbij liep Goering een ernstige kwetsuur op aan de rechterzijde van den rug, zoomede lichte snijwonden in het gezicht en aan de knieën. Ook de overige inzittenden werden licht gewond. Het auto-ongeluk vond plaats, toen van de tegenovergestelde richting een vrachtauto naderde, welke direct ge volgd werd door een andere auto, welke de vrachtauto probeerde in te halen. "De weg werd hierdoor geblokkeerd en uit wijken was onmogelijk. Goering die sterk rechts hield, probeerde tusschen de beide auto's door te rijden, hetgeen hem evenwel niet gelukte, daar de weg ter plaatse zeer smal is. Zijn wagen kwam met groote kracht tegen de vrachtauto. De linkerzijde van den wagen van Goering werd geheel ver nield. De gewonden zijn naar het ziekenhuis te Rosenheim overgebracht, waar Roentgen- foto's zijn genomen en noodverbanden zijn gelegd. Na eenige uren kon Goering zijn tocht voortzetten naar zijn landhuis te Obersalz- berg, waar hij kort na middernacht aan- aankwam. De toestand van Goering is naar omstan digheden redelijk wel. Om één uur 's nachts arriveerde Hitier om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van den toestand van Goering. EEN GEVANGENISKRANT IN ENGELAND. De Engelsche gevangenen hebben thans hun eigen blad gekregen, dat binnen de ge vangenismuren geredigeerd en gedrukt wordt. In de gevangenis te Maidstone is juist het eerste nummer verschenen, dat over tien gevangenissen zal worden verspreid. Het blad het ..Weekly Newrs Sheet", wordt gratis ver strekt. Een ambtenaar van de gevangenis te Maidstone fungeert als redacteur. Daar het blaadje door de gevangenen zeer op prijs wordt gesteld, heeft men besloten het binnen kort in alle gevangenissen te laten circulee- ren. DOODELIJK ONGELUK BIJ MOTORRENNEN KEULEN, 14 Aug. Bij de eerste motorwed strijden op de nieuwe baan in het Stadtwald te Keulen slipte de rijder Weskutt en werd zoodanig gewond, dat hij korten tijd later aan de gevolgen is overleden. (Adv. lngez. Med.) ONZE DACELIJKSCHE KINDER VER TELLING. Italië. Een ontmoeting Mussolini Schuschnigg. De Oostenrijksche bondskanselier Kurt Schuschnigg zal Benito Mussolini op 21 Augus tus ontmoeten. Deze reis van Schuschnigg naar Italië volgt bijna direct op het verblijf van Starhemberg. Starhemberg zou via Venetië, waar hij een Zoo gingen ze, al pootjebadend, door het water naar land toe, maar opeens gaf de man, die geroeid had, een schreeuw en hief cneteen een been uit het water. Hij was blootsvoets en aan zijn groote teen zat een kreeft van wat-ben-Je-me! De scharen stevig dichtgeklcmd. De vlieger trachtte het beest los te krijgen en van dat oogenblik tmaakte Piet gebruik om hard weg te hollen, recht op het land aan. Het strand was erg smal en dade lijk daarop begon een rotsachtige, steile kust. maar hij zag een soort pad of trap naar boven en met vlugge sprongen liep hij er tegen op. Ritueele moorden in den Belgischen Kongo. Vijf „luipaardmenschen" ter dood veroordeeld. Te Stanleyville in Belgisch Kongo stonden voor de rechtbank 20 leden van de secte der Anioto's terecht, die van veertig moorden be schuldigd werden. De leden van deze secte, die een religieus karakter draagt, zijn inlanders die. gehuld in huiden van luipaarden, waarom de andere inlanders hen dan ook met bijgeioo- vige vrees „luipaard-menschen" noemen, moorden begaan die een zeker ritueel karakter zouden dragen. Vijf hunner werden ter dood veroordeeld en vijftien tot gevangenisstraffen en dwangar beid varieerend van 20 jaar tot levenslang. Middeleeuwsche gewelven voor smokkeldoeleinden. Ontdekking van douane te Aken. Het douanebureau te Aken is er wederom in geslaagd een groote smokkelalfaire op het spoor te komen. Reeds geruimen tijd had men waargenomen, dat regelmatig een uit Neder land komende auto naar een bepaalde ga rage reed, waar de wagen klaarblijkelijk werd uitgeladen. In de garage werden echter nooit smokkelwaren gevonden. Bij een nauwkeurige huiszoeking in de ga rage ontdekte men echter een gang, die op een diepte van 20 a 25 meter onder den grond doorliep en uitkwam in een gewelf onder een huis, dat ongeveer 50 meter van de garage was verwijderd. Bij nader onderzoek vond men verscheidene onderaardsche gangen, die af komstig zijn van middeleeuwsche vestingwer ken. De smokkelaars gebruikten deze gangen om hun smokkelwaren op te slaan. Men vond er o.a. 2100 K.G. koffie en 200 pond thee. De smokkelaar en zijn medeplichtigen zijn ge arresteerd. INVOER IN DUITSCHLAND GESTEGEN. De invoer in Duitschiand steeg in het eerste halfjaar met 10% ten opzichte van het over eenkomstige tijdvak van 1933, vooral door den overzeeschen grondstoffenimport, die sterk toenam. Tegenover een uitvoeroverschot in de eerste zes maanden van 1933 van M. 290 mill, stond thans een invoeroverschot van M. 216 mill. (Alg. Handelsblad). ^öiiiuinni|lllll||,|iiiiiiiiiiiiiiiiiniii|lll,l|,l|iiiiiuiiiHiwH«u||,ll"1Iliüiiiiiniiiiiinniflöll,iM DONDERDAG 16 AUGUSTUS. HILVERSUM 1875 M. AVRO 8.00 Tijdsein AVRO-Klok. 8.01 Gra- mofoon Muziek. 10.00 Tijdsein AVRO-Klok. 10.01 Morgenwijding. 10.15 Gram. Muziek. 10.30 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. 11.05 en 11.50 Pianospel door Egbert Veen. 12.30 Gramofoon Muziek. 1.30 Accordeon muziek door Van Dijk's Origineele Volendam- mers, afgewisseld met Gramofoon Muziek. 2.30 Causerie door Mevr. Lueij Pierson. 3.00 Kamermuziek door het Haagsche Trio. Theo van der Pas, piano. Willem Brederode, viool. Edvard Röntgen, cello. 3.45 Onderbreking v. h. programma voor het overschakelen naar den versterkten zender. 4.00 Rie Beyer leest voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gramofoon Muziek. 5.00 Half uur voor groote kinderen door Rie Beyer. 5.30 Aansluiting met „Paler mo", Cabaret Dancing. Het Walter Schacht orkest. Zang door Franco Gualtieri. Ensemble Henk Stuurop met zijn vroolijke kameraden Arys Swart en Rienus de Boer. 6.30 Sport- praatje door Han Hollander. 7.00 Orgelconcert door Jan Nieland. 7.30 Pianorecital door Johan Wiledrbeek. 8.00 Tijdsein AVRO-Klok. 8.01 Nieuwsberichten van Vaz Dias. 8.05 „Old Favourites" door het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep, afgewisseld door zang van „The Song Singers". 9.00 „The Song Singers". 9.15 Opera muziek door het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. 9.45 Lou Bandy zingt liedjes uit de revue „Dat zou je wel willen". 10.t:0 Het Om roeporkest o.l.v. Nico Treep .11.00 Nieuwsbe richten van Vaz Dias. 11.10 Vroolijke Gramo foon Muziek. 12.00 Tijdsein AVRO-Klok en Sluiting. HUIZEN 301.5 M. KRO 8.0(i Morgenconcert. NCRV 10.00 Leger des Keils-kwartiertje op Gramofoon-platen. 10.15 Morgendienst door Ds. C. J. Hoekendijk. 10.45 Gramofoon Muziek. KRO 11.00 Gramofoon Muziek. ll.30 Gods dienstig half uurtje door Pastoor L. H. Per- quin. 1200 Politieberichten. 12.15 Het KRO- Orkest o.l.v. Marinus van 't Woud. NCRV 2.00 Liederen-recital door Joh. Meyer. A. d. vleugel Harry Smeehuizen. 3.00 Populaire Gramofoon Muziek. 3.45 Verzorging van den zender. 4.00 Bijbellezing door Ds. A. C. van Uchelen. Zang J. H. Smit Duyzentkunst, bari ton. Orgel: H. Smit Duyzentkunst. 5.00 Cursus handenarbeid voor onze jeugd. 5.30 Concert door het Amsterdamsch Salon-Orkest o.l.v. D. H. Ph. Kiekens. 6.58 Overschakeling van den zender. 7.00 Politieberichten. 7.15 Gramo foon Muziek. 7.30 Weekoverzicht door Corn. A. Crayé. 8.00 Concert H Hermann, viool, L. Blaauw, Studio-orgel. 9.00 Lezing door P. J. van Muilen. 9.30 Amsterdamsch Dubbelman- nenkwartet o.l.v. A. Wolthers, afgewisseld door Gramofoon platen. 10.30 Gramofooq Muziek en Sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 6