Ceen appelflauwte. Hei BeiauQtiiksie 52e Jaargang No. 15688 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 16 Augustus 1934 HAARLEM'S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0 65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Noa-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTlëN15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclame» ƒ0.60 per regel. Reductie by abonnement. Vraag en aanbod 14 regel» ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. buiten Arrondissement dubbele prys. Onz» Groentjes 1—3 regeis ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000,-, Overlyden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles Indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrygbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. Crematie Dr. H. P. Berlage. Enorme belangstelling op Westerveld. Onder enorme belangstelling vooral uit kunstenaarskringen vond hedenmiddag de crematie plaats van het stoffelijk overschot van dr. H. P. Berlage. De baar werd door 14 architecten naar het crematorium gedragen. Achter de familie volgde een haast onafzienbare stoet van be langstellenden, die waren gekomen om den grooten bouwmeester naar zijn laatste rust plaats te begeleiden. Wij merkten o.a. op: de heeren D. Hannema, directeur van het Boy mans Museum te Rotterdam, G. D Gratama, directeur van het Frans Halsmuseum te Haar lem, C. van der Sluys, W. A. Kramer en A. Ri- cardo namens de sociëteit voor Cultureele Samenwerking te Amsterdam, mr. dr. R. F. Bakel, namens de Haagsche Academie voor Beeldende Kunsten, H. F. Boot. voorzitter K.Z.O.D. te Haarlem. W. Cool, algemeen se cretaris van het Kon. Instituut van Ingenieurs. Jaap Gidding namens de Federatie van Ne- derl. Bouwkundige Vereenigingen, J. van Zut- phen. dr. Henri Polak. Suze Groeneweg. ir. J W. Albarda, Theo van Reyn namens de Nederl. Kring van Beeldhouwers, prof. ir. C. van der Bilt, wethouder van 's-Gravenhage namens het bestuur dier gemeente, Harry Elte Phzh. en G. B. Wilmink namens het Instituut van Architecten, Jhr. H. Strick van Linschoten, secretaris van het College van Curatoren van de Technische Hoogeschool te Delft, Walrave Boissevain, wethouder van Amsterdam. Jhr. J. M. Z. L. de Jonge van Ellemeet, voorzitter van het Nederl. Instituut voor Volkshuisvesting en Stedenbouw, ir. Robbers van den Rijksgebou wendienst. H. F. E. Visser, conservator van het Museum voor Aziatische Kunst, prof. v. d. Steur, voorzitter van de Commissie voor de Rijksmonumentenzorg, prof. Huib. Luns en prof. A. W. M. Odé van de Academie voor Beeldende Kunsten, Henriëtte Roland Holst, tal van architecten en kunstenaars, o.a. de heeren A. Kropholler, Hildo Krop. W. Krom hout. ir. Frieóhoff, B. F. Boeyinga en verder o.a. nog mr. J. A. N. Patijn, Nederl. gezant te Rome en oud-burgemeester van Den Haag en tal van anderen. Nadat de baar. terwijl de organist dr. Joh. Wagenaar, wien als vriend van den overledene was verzocht het orgel te bespe len, een eigen improvisatie liet hooren, in de aula was neergezet, trad prof. R. N. Roland Holst naar voren, die het volgende zeide: „Als oudste vriend van Berlage heeft de familie mij opgedragen, hier een kort woord aan zijn nagedachtenis te wijden. Het zal mij niet mogelijk wezen den tolk van uw aller zeer verschillende gevoelens te zijn. Onder de hier aanwezigen zijn er, die door banden van liefde aan Berlage verbon den waren, er zijn onder u allen velen, die bevriend met hem zijn geweest en er zijn zeer velen, die uit vereering voor zijn persoon en voor zijn_ arbeid, naar hier zijn gekomen. Maar één oppermachtig gevoel bindt ons toch te zamen, het gevoel van groote dank baarheid, dat een zoo prachtig overtuigd, strijdbaar rijk en daadkrachtig leven, tot op zeer hoogen leeftijd onwankelbaar is geble ven, om toen zonder strijd en zonder lijden, zacht en bevredigd uit dit leven weg te glij den. Wie Berlage heeft gezien, zooals hij neer lag in diepe ruste werd herinnerd aan de schoone woorden van Paulus: „Ik heb den goeden strijd gestreden, ik heb den wedloop volbracht, ik heb het geloof bewaard". Het Is hier niet de plaats om over Berlage's groo te beteekenis ais bouwmeester uit te weiden, figuren van zijn afmeting moeten op afstand gezien worden, alleen de tijd kan dien af stand scheppen. Berlage heeft het voor den kunstenaar onschatbaar geluk gehad, dat het werk. waartoe het tydsgewricht drong de strijd namelyk tegen een conventioneele vormgeving, geheel past by zijn puritein- schen aard. Nadat hij eerst dezen strijd in zich zelf had uitgevochten en al strijdend zijn overtuiging had gewet, is hij door een reeks van overtuigende bouwwerken de groote voorvechter van een vernieuwd inzicht, dat in zich de gezonde kiemen voor verdere ont plooiing bevatte. Daardoor is hij de leidsman geworden van jongere generaties, die in hem hun geestelijken bevrijder erkenden. Hij bleef een nationale grootheid van hoog moreel gezag, toen de groote strijd, dien hij gestre den had. voor jongere geslachten geen feite lijke strijdvraag meer inhield. Berlage heeft in zijn lang leven van ruste- loozen arbeid en stelling name, miskenning ondervonden te over. zooals dat bij een kun stenaar van aijn statuur onvermijdelijk is. Hij is vaak grievend bejegend, want zóó is de wraak der kleine geesten, tegen één, die on buigzaam is in zijn overtuiging en onkwets baar in zijn idealisme. Nooit hoorden wij van hem daarover één woord van beklag. Misken-' ning en lasten vielen van hem af. want hij erkende hun nietigheid, zooals hij ook. dank zij de diepere wijsheid, die hij bezat, de nie tigheid zag van alle roem en luide erkenning. Niet dat hij van roem en erkenning afkeerig was. immers dat was hij geenszins, maar steeds vond hy gemakkelijk den weg terug naar het eigen geweten, waar roem en mis kenning nooit aan het woord komen. Berlage was en hij was dat van nature, een hoffelijk man. ook hierin was hij een aristo craat van den geest, die nooit dieper boog voor de hooggezetenen dan voor de nederi- gen. Daardoor was hy ook een bezielend lei der van een groot bouwwerk. Wie Berlage gezien heeft by den bouw van de Beurs, be greep dat hy zelf de bron was van de toe wijding. die honderden handen tot liefdevol werken bracht. Berlage was veel meer dan een bouwmees ter alleen, immers de geestelijke en maat schappelijke problemen lieten hem niet los. hij gaf zich volle rekenschap van het leven en niet slechts rekenschap van de elschen van één vak alleen. Hy is vaak bescheiden geroemd, zeker was (Bij een fruitverkooping „op het houtte Eist in de Betuwe, heb ben appelen, vooral goudreinetten, verrassend hooge prijzen opge bracht). Bij de Elster vruchtentelers Is de vreugd niet van de lucht, Eindlijk draagt hun noeste arbeid Dan toch weer eens goede vrucht. D'appels bloosden, toen ze hoorden, Hoe ze werd' op prijs gesteld, En de goudreinetten voelden Zich verguld door zooveel geld. Onze Betuwe bloeit weder, Al is bloesemtyd voorbij. En er komt een nieuwe waarde Voor „een appel en een ei". Als de appels strakjes vallen En de blaren volgen gauw, Als de boomen, kaal geworden. Wachten op de winterkou: Heeft de brave bongerdkweeker Niet zijn tijd en geld vermorst. Want hy hield den besten appel, In „een appel voor den dorst". hij dat. maar men moge het mij vergeven, dat ik het hier zoo uitspreek, niet op de slappe wijze, waarop te vaak zyn bescheiden heid werd geroemd. Hij dacht niet gering over zijn gaven en zeker wist hij, wat hij waard was. maar hij bezat en dit wordt te vaak vergeten, veel ironie, zachte ironie wel is waar en humor, die zich niet alleen kan keeren tegen anderen maar die hij ook losliet op zich zelf. Hij was bescheiden omdat hy te ironisch was om niet te beseffen hoe dwaas alle onbeschei denheid is. Ook was hy niet beschroomd om hoofd figuur te zyn wanneer de omstandigheden het eischten, maar nooit ijverde hij er voor. Kon het niet anders dan aanvaardde hy den vooraang als een hem toekomend recht. Hoe hartelijk kon hy tot op hoogen leeftijd lachen om de dringers-naar-voren en om hen die vreesden onopgemerkt te blijven. De toekomst moge zijn beteekenis bepalen als bouwmeester en als denker, maar de tijd genoot alleen kan zyn waarde vaststellen als Aiensoh. Hij heeft den weg naar zyn hart altijd zorgvuldig vrijgehouden, wat telkens herwon hy daar weer de nieuwe krachten, die hij voor zijn arbeid behoefde, hij heeft zorg vuldig gezorgd, dat die weg, niet zooals bij vele anderen, hopeloos geblokkeerd werd. door den afval van het openbare leven. In dat opzicht was hij voorbeeldig en onbedor ven. Óm hem was altijd een sfeer van stilte en ingetogenheid, hij bezat de bekoring van hen, die een heiligdom bezitten, ergens ver weg. waar de luidruchtigheid van het leven nooit doordringt. Dit stempelde hem tot een religieus mensch ook al beleed hy geen vast omlijnd geloof". Hierna richtte de spr. zich tot de kinderen en kleinkinderen van wijlen Dr. Berlage om tenslotte aldus te eindigen. Laten wij allen dankbaar zyn dat wij tydgenooten zijn ge weest van een man die een groote roeping als kunstenaar en als mensch vervuld heeft, trouw en onwankelbaar tot het verheven einde. Terwijl de tonen van de koraal uit de Mafc- thaeus Passion..Wenn ich einmaai soil schei den" door de aula ruischten. werd de baar nergelaten. waarna een schoonzoon van den overledene, de heer Proos. de aanwezigen bedankte voor hun belangstelling. Een huurstaking. Te Haarlem van kleinen omvang. NOG GEEN SPOOR VAN DEN ONTVOERDEN BROUWER. TORONTO. 16 Augustus (V.D.). De familie van den ontvoerden directeur der bekende Ca- nadeesche bierbrouwerijen, John Labatt, heeft nog steeds geen enkel bericht ontvangen om trent zyn ontvoerders. De politie heeft uitge breide opsporingsmaatregelen ondernomen en heeft ook de bekende Canadeesche koninklijke bereden politie gemobiliseerd om den ontvoer de op te sporen. Thans blijkt dat. in navolging van Amster dam en Rotterdam, ook hier ter stede een aan tal werkloozen na de inwerking treding der st. nverlaging, weigerachtig is om de huis huur te voldoen. Er zyn ook gesteunden, die slechts een gedeelte der huur betalen door het bedrag dat zij minder aan steun ontvangen van de huur af te trekken. Dat de huiseigenaars hiermede geen genoe gen nemen is in te denken. Het gevolg is dan ook, dat enkelen zich tot het Maatschappelijk Hulpbetoon gewend hebben met het verzoek de huur van de ondersteuning in te houden. Daar in de meeste gevallen In het steunbedrag ook een huurtoeslag aanwezig is, wordt aan het verzoek voldaan. Ook bij de Gemeentelijke Dienst der Werk loosheidsbestrijding komen enkele gevallen voor, doch deze hebben nog geen speciale maatregelen noodig gemaakt. K. J. L. Alberdingk Thijm. Op 22 September 70 jaar. Op 22 September a.s. zal K. J. L. Alberdingk Thijm. iLodewijk van Deyssel) zijn zeventig sten geboorte dag vieren. De verdiensten van Lodewyk van Deyssel voor het Nederland- sche proza vonden steeds groote waardee ring. Niet alleen binnen onze grenzen, doch ook ver daarbuiten is zyn naam bekend als die van een groote letterkundige figuur. De P. E. N, Club te Londen verleende hem den titel ..Honorary Member". Met het doel. 22 September een onvergete lijke dag in van Deyssel'» leven te doen zyn, is een huldigingscomité gevormd, waarvan het bestuur bestaat uit: Beschermheer; Mr. H. P. Marchant. mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Eere-voorzitter: C. Maarschalk van Egmonti en Rinnegom. burgemeester van Haarlem. Voorzitter: Dr. P. C. Boutens. Secretaris: A. M. A. H. van Tetering. Penningmeester- Dr J. F. M. Sterck. Bestuursleden: mevr. J. van Ammers Küller, Mr. J. Enschedé, Jacob Mees. Fr. Mijnssen en Jhr. dr. Nico van Suchtelen. Uit buitenlandsche schrijvers werd een eere-conuté gevormd. Bewijzen van instem ming zijn reeds o.m. ontvangen van Emma nuel de Bom. M. H. Székely Lulofs. F. V. Tous saint van Boelaere e.a. Alle landen der wereld zullen in dit eerecomité door hun letterkun digen worden vertegenwoordigd. Het huldigingscomité is alleen uit Neder landers samengesteld. Nader vernemen wij nog, dat Isaac Israels het portret van den heer Alb. Thijm zal schilderen. Tot het huldigingscomité zijn reeds 40 le den toegetreden, als: bekende schrijvers, too- neelspelers. uitgevers en dagblad directeuren. Tot het eere-comité trad nog toe: Cyril Verschaeve. Belasting-controleur doet goede zaken. Misschien komt hij ook bij u Een winkelierster in de Barrevoetestraat kreeg bezoek van een belastingcontroleur, of zoo iets. Zij ontving hem met de vereischte hoffelijkheid omdat de controleur zei de regis ters van de omzetbelasting te moeten contro leeren. Waarschijnlijk heeft hij ze in orde be vonden. want spoedig kwam hij tot zaken doen. De juffrouw kocht een register en be taalde daar een gulden en drie kwartjes voor. Dat was werkelijk erg ruim betaald, want de waarde bedraagt maar negen kleine dubbel tjes En als u nu nog niet begrijpt dat de belas ting-meneer geen echte was. dat de belasting er niets van af wist en de controleur een ver keerd adres had opgegeven, dan kan u het zelfde gebeuren als deze dame. En daarvoor dient deze waarschuwing. - .v v v. - J- L H -- ms. -» rif*-" ,,x- -'J-'.------- -- Gemeentelijke garantstelling voor woningbouw. Verleende garanties te beschouwen als eigen schuld. In openbare zitting zijn gisteren voor Ged Staten van Noord-Holland behandeld de be zwaarschriften tegen de besluiten van den gemeenteraad van Amsterdam waarbij de ge meente zich garant stelt voor een bedrag van ongeveer f 2 millioen voor den bouw van ar beiderswoningen door de Vereenigingen „De Dageraad", „Rochdale". „Amsterdam-Zuid" en Joodsche Woningbouwvereeniging", heeft o.a. van den Ned. Bond van Bouwonderne mers bezwaren uitgelokt. In een uitvoerig stuk heeft de Bond Ged. Staten verzocht het besluit niet goed te keuren. Nadat de voorzitter, Jhr. mr. Röell eer. overzicht der stukken had gegeven en de heer Stevens het bezwaarschrift had toege licht, verdedigde wethouder Boissevain het raadsbesluit. Hierbij besprak hij ook den fi- nancieelen toestand van Amsterdam. Amsterdam moet jaarlijks rente en aflos sing betalen van zijn geldleeningen tot een bedrag van, in 1933. f 30.434.000. Dit is zeer belangrijk en komt op f 39 ruim per hoofd per jaar. Gelukkig behoeft dit bedrag niet alleen door belasting te worden opgebracht. Door de bedrijven wordt alleen aan rente en aflossing opgebracht f 14.834.000, door het grondbedrijf f 7.038.000. De geheele dienst van de schuld der ge meente wordt niet alleen opgebracht door de bedrijven, maar er blijft nog ruim f 2 mil lioen over Men zou dus kunnen zeggen, dat Amsterdam een buitengewoon sterke positie heeft. Onder die omstandigheden meende het ge meentebestuur. dat er uit financieel en eco nomisch oogpunt geen bezwaar bestaat een zekere mate van risico op zich te nemen. De wethouder meende het risico gering te kun nen noemen. Bij de hierna volgende besprekingen ves tigde de voorzitter de aandacht op een zoo juist afgekor.dlgden maatregel van bestuur, welke bepaalt, dat de gemeente verleende ga ranties als eigen schuld dient te beschou wen Uit het Tuinbouwbedrijf. Loonsverlaging aanvaard. Door de gezamenlijke organisaties van Land- en Tuinarbeiders is aan de N.V. C. G. v. Tubergen's bloembollen en zaadhandel be richt, dat op de gehouden personeelsvergade ring besloten is de voorgestelde loonsverla ging te aanvaarden. Overeenkomstig een verzoek van het per soneel is aan de firma nog eens in overwe ging gegeven om te beginnen met 1935 voor het geheele jaar den vrijen Zaterdagmiddag in te voeren. Timmerman veranderde 1.65 in 201.65. En vervalschte zoo zijn Postspaarbankboekje. Een 26-jarige timmerman uit Haarlem heeft zijn postspaarbankboekje vervalscht. Hij heeft verschillende wijzigingen erin aangebracht, waardoor ten slotte zijn saldo in plaats van f 1.65 werd veranderd in f 201,65. Met dit boekje ging hij naar het postkan toor en vroeg om uitbetaling van f 85. De postambtenaar zag de vervalsching echter gauw genoeg en hield het boekje in. Aangifte bij de politie volgde, die proces verbaal opmaakte. De timmerman heeft be kend. De vermiste „visschers" zijn terecht. Zitten in verzekerde bewaring te Arnhem. Zij pasten een bijzondere „viscli"- methode toe. DE Z W EMKAMPIOEN SC HAPPEN TE MAAGDENBURG. WILLIE DEN OUDEN tijdens den wedstrijd 100 M. vrijen slag, dien zij in 1 min. 7 -/10 sec. won. De ongerustheid, welke er omtrent het lot der drie sinds Zaterdag vermiste Arnster- damsche visschers kan hebben bestaan, kan als geweken worden beschouwd. Zij het dan misschien niet voor de familieleden! De hoofdstedelijke politie sloeg geen enkele aan wijzing over en kreeg Woensdagmiddag be richt, dat bij Aalsmeer een auto ln het water lag. Bij onderzoek bleek, dat men hier te doen had met de wrakstukken van een oude auto. waarvan de kap vier a vijf c.M. boven het water uitstak en die ter plaatse al ongeveer een jaar lag. Met dat al steeg de bezorgdheid. Woensdagavond kwam echter de ontknoo ping. Het drietal, de 45-jarige Dc Z„ de 38- jarige G.L.B. en de 40-jarige C. W. R.. bleken te Arnhem te zijnop het politiebureau. achter slot en grendel Zij bleken daar de z.g. wisseltruc te heb ben toegepast, waarmee zij in verschillende winkels succes hadden, totdat de politie werd gewaarschuwd, die hen op heeterdaad be trapte. Zij zijn toen terstond Ingesloten. Bij nader onderzoek bleek de chauffeur R. zich reeds meermalen aan een dergelijk feit te hebben schuldig gemaakt. Ook de beide andere staan niet gunstig bekend. Zij hadden het laten voorkomen, of zij gingen visschen, om het doel van hun reis te camoufleeren. In- tusschen is deze „vischpartij" hun slecht be komen. Hindenburg's politiek testament Ls thans ge publiceerd. pag. 4 Japan zou tot opzegging van de vlootovereen- komsten van Washington en Londen beslo ten hebben. pag. 4 De gewezen president van Cuba Machado heeft bevel gekregen Dominica te verlaten. pag. 4 De handelsbesprekingen met Japan zal men te Batavia blijven voeren. pag. 3 Nog verschillende nadere gegevens betreffen de de regeling van het betalingsverkeer met Duitschland. pag. 3 Geringe stijging der werkloosheid. pag. 3 De crematie van dr. H. P. Berlage. pag. 1 De drie vermiste Amsterdamsche visschers zijn terecht. pag. 1 Nederland verliest te Maagdenburg den water- polowedstrijd van België. pag- 7 De cricketwedstrijd tegen België is door Ne derland met innings en 92 runs gewonnen. pag. 7 Laatste berichten Pag f ARTIKELEN. ENZ. Van onzen Weenschen correspondent: Weencn na den Nat. Socialistische!) Putsch. pag. 9 Langs de Straat. J. C. E.: Ongewenscht parfum pag. 3 Schaakrubriek. pag. 7 De minister verklaart de wet voor de openbare orde. Wat „verspreiden" is, en wie hy strafbaar acht. De minister van Justitie heeft aan de pro cureurs-generaal bij de gerechtshoven in ver band met het feit, dat de wet houdende nadere voorzieningen ter bescherming van de open bare orde, met ingang van heden in werking treedt, een circulaire gestuurd, waarin hij een en ander aangaande de strekking en eerste toepassing er van onder hun aandacht brengt. O.m. merkt de minister met betrekking tot de wijzigingen, betreffende de verspreidings- misdrijven, op, dat het woord „verspreiden" in- deze delicten materieele beteekenis heeft en houdt. Het woord-duidt aan. het in omloop brengen van exemplaren van een geschrift of afbeelding, niet, een veel ruimer begrip, het ruchtbaarheid geven aan den Ideëelen inhoud van het geschrift of de afbeelding De journalist, die een opruiende of beleedi- gende uitlating van derden citeert, zal dus, indien hij niet tevens zich met de materieele verspreiding belast, door die verspreidingsar- tikelen niet worden getroffen. Wel bestaat onder bepaalde omstandigheden de mogelijk heid. dat zijn artikel zelf. bij voorbeeld door een instemmend bijschrift, weder een nieuwe opruiing of beleedtglng vormt en hij recht streeks wegens deze delicten wordt vervolgd. De minister wijst er nog op. dat de versprei- dingsmisdrijven van het wetboek van straf recht in zekeren zin een subsidiair karakter bezitten Indien by eenig drukpersdelict recht- streeksche vervolging van schrijver, redacteur of uitgever mogelijk is. verdient het. aldus de circulaire, aanbeveling in de eerste plaats aan dacht te wijden aan een vervolging van dezen. Dertigduizend man troepen in Oostenrijk. Frankrijk en Engeland geven hun toestemming. LONDEN. 16 Augustus fV D.) Uit Parijs wordt gemeld, dat de Fransche en Britsche regeeringen zijn overeengekomen, dat het Oosten rij ksche leger voorloopig weer voor een jaar zijn sterkte van 30.000 man mag be houden. Binnenkort zullen desbetreffende nota's naar Weenen worden gezonden. Naar verluidt zou ook Italië eenzelfde stap doen. Van een Oostenrijkse!) verzoek om het Oos- tenrijksche leger tot boven de 30.000 man uit te breiden is te Parijs niets bekend. Moskou en de Volkenbond. Kleine mogendheden maken bezwaar tegen toetreding. GENcVE. 16 Augustus (V.D.) Naar van welingelichte zijde verluidt zouden ondanks de officieele ontkenningen te Geneve nog steeds geheime onderhandelingen in Vol kenbondskringen worden gevoerd over de toetreding van Sovjet-Rusland tot den Vol kenbond. Het is juist, dat de Sovjet nog geen enkele officieele stap heeft gedaan, aangezien zij geen afwijzing wil riskeeren en de zeker held wil hebben, dat wanneer zij een officieel verzoek doet, haar toelating ook zeker ls. Naar verluidt zou het vooral een groep kleine mogendheden zijn, die bezwaren maakt te gen toelating van Sovjet-Rusland.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1