Welkom thuis! Het pompstation van de Waterleidingmaatschappij voor de provincie Groningen is Vrijdag door den commissaris der Koningin, dr. J. P. Fockema Andreae officieel geopend. Dr. Fockema Andreae stelt het bedrijf in werking De heer Kampschöer, burgemeester van Monster, vierde Vrijdag zijn 12','j-jarig ambtsjubileum, bij gelegenheid waarvan hij ge huldigd werd Von Papen, de nieuwe Duitsche ge zant in Oostenrijk, is te Weenen aan gekomen. De diplo maat temidden der andere leden van de Duitsche legatie in de Oostenrijksche hoofdstad Chiron, de bekende Fransche coureur is bij de snelheidswedstrijden om den Coupe Acereo om het leven gekomen Het koningin Victoria-monument te Londen onder gaat den jaarlijkschen schoonmaak Patsy Hendren, een der bekendste Engelsche cricketspelers in de Middlesexclub werd Donderdag tijdens een match tegen Derbyshire door een harden bal gewond. De eerste hulp Actie tijdens den Inleressanten zeilwedstrijd, welke de Royal Corinthian xetfvei eeniging deze week te Burnham-on Crough voor jongens hield FEUILLETON De wonderlijke belevenissen van dr. Kaiserlien door WILL AMBERG. (Nadruk verboden). 41) „Dr. Körthe was, voor hij geheel aan lager wal geraakte, een huwelijksspeculant, als ik het zoo noemen mag. Ina Heldt heeft het twee jaar bij hem uitgehouden. In dien tijd heeft, hij haar geld er door gebracht en toen was hij blij, dat zij zich van hem liet scheiden. Daarna kwam Edith Wismuth aan de beurt. Handig a Is hij was, wist hij zich bij haar een wit voetje te veroveren. De vader van Edith Wismuth verzette zich tegen een huwelijk, maar zoo iets prikkelt jonge meisjes nu een maal. Zij trouwde in het geheim met hem en volgde hem naar Berlijn. Dit huwelijk duurde echter geen week. Edith Wismuth is tenslotte een meisje met een helder verstand. Zij bemerkte al spoedig dat hij haar bedroog en dat het hem slechts om h-aar geld te doen was. Daarom liet zij hem, impulsief als zij nu eenmaal is, na een paar dagen eenvoudig zit ten. Zij was al dien tijd nooit meer voor hem le spreken en wees al zijn pogingen om haar ie naderen af, overtuigd als zü was. dat liii het, nadat haar vader was overleden, eerst recht op haar geld had begrepen. En nu zal het u misschien duidelijk zijn, hoe het kwam, dat Edith Wismuth in deze affaire werd be trokken. U hebt namelijk van het begin af een fout begaan, waarde dr. Kaiserlien. „Hoezoo?" „Denkt u nu eens goed na!" doceert dr. Car- sten. „Hoe zouden de oplichters te werk zijn gegaan om zich van uw eigendommen meester te maken? Een hunner, wiens ware naam u niet kende, had de eischer Stolzenberg ge speeld. Een hunner, wiens ware naam u niet kende, had zich bij de huwelijksvoltrekking op het stadhuis voor dr. Kaiserlien uitgegeven Als getuigen bij dit huwelijk waren een zekere Stolzenberg en een zekere Ina Heldt opgetre den. die in werkelijkheid andere namen moes ten hebben. Was het dan logisch en waar schijnlijk. dat de jongedame, die zich op het stadhuis als Edith Wismuth had voorgedaan, in werkelijkheid eveneens Edith Wismuth heette? Neen niet waar? U had van het begin af aan van het standpunt moeten uitgaan, dat niet de echte Edith Wismuth uit Saarbrücken op het stadhuis te Charlottenburg in het huwe lijk kon zijn getreden, maar dat een ander zich voor haar had uitgegeven. En als u de zaak zóó bekeken had. dan zoudt u zich, even als ik dat gedaan heb, zeker hebben afge vraagd: „Hoe komt het. dat juist van den naam Edith Wismuth misbruik is gemaakt?" En nu zult u zeker wel begrijpen waarom ik mij zoo voor Edith Wismuth interesseerde. Niet, omdat ik haar verdacht debet te zijn aan deze geraffineerde oplichterij, ben ik haar naar Montreux zevolad maar omdat Lk wilde weten, waarom de oplichters juist op haar het oog hadden laten vallen. En, waarde dr. Kaiserlien, ik heb in Montreux toch wel iets meer ontdekt dan u. Voor een volgende gelegenheid kan het u misschien van nut zijn wanneer ik u aanraad ook eens op zakdoekjes te letten en in het bijzonder op de daarop voorkomende monogrammen. Edith Wismuth, of, zooals zij zich in Montreux noemde, Gotron, had namelijk zakdoeken met het monogram E.K. Ik heb mij daarom afgevraagd, hoe Edith Wismuth aan dat monogram kwam. Ik moet daar nog aan toevoegen, dat haar moeder een geboren Gotron was en die naam eigende zij zich toe om zich ongemerkt in het buiten land te kunnen ophouden. Het was toen niet zoo heel moeilijk meer verschillende in formaties bij de autoriteiten bevestigden trouwens als spoedig mijn vermoeden, om vast te stellen, dat Edith Wismuth getrouwd was met een man, wiens familienaam met een K begon en dat zij zich aan een eventueele ver volging van dezen K. wilde onttrekken. En zoo kwam ik dan voor het eerst tot den naam dr Körthe". Het ei van Columbus!" moet Kaiserlien toegeven. „Ik interesseerde mij natuurlijk bijzonder voor dien Körthe en zoo kwam ik er al spoe dig achter, dat hij een zeer bedenkelijke repu tatie genoot. Voorts vernam ik nog, dat hij met Ina Heldt getrouwd was geweest en zoo sloot de eene schakel in den anderen, want dat verklaarde ook, waarom het zoo eenvoudig was de trouwpapieren van Edith Wismuth over te leggen en waarom hij de getuige Schafer alias Spiona bij dat huwelijk, een document in da hand koo duwen dat loet moeellik maakte zich als Ina Heldt te legitimeeren. Hij had de papieren van zijn eerste huwelijk blijkbaar nog in zijn bezit". „En hoe ontmaskerde u de overige leden van de bende? „Dat was al heel eenvoudig", antwoordde dr. Carsten. „Zooals ik u reeds zei, verwachtte de advocaat Arnheimer op den ochtend, waar op wij nog juist uw effecten konden redden, bezoek van de pseudo mevrouw Kaiserlien. Het was dus voor ons een klein kunstje om op het spoor te komen van deze jongedame. Wij redeneerden zoo: óf zij opent het pakket on middellijk, dan ontdekt zij de bedriegerij en zal zij ten spoedigste haar handlangers waar schuwen, zoodat wij dan op het spoor van dezen komen, óf zij levert de effecten op een plaats af, waar de draden van dit complot tezamen komen. Met dat laatste vermoeden waren wij niet zoo heel ver mis, want zij bleek in gezelschap te zijn van den Baron, die buiten op haar wachtte en samen brachten zij daar op het pakket naar een bankinstelling. De rest was slechts een kwestie var geduld. Nadat wij de gangen van George Körber en van Anja Lösch, en later ook die van dr. Körthe, eenigen tijd waren nagegaan, bleek ons al spoedig hoe de vork in de steel zat en wie van het complot deel uitmaakten". „Nog één vraag", verzoekt Kaiserlien drin gend: „Weet u ook, waarom Edith Wismuth destijds zoo onverwacht en in het geheim Montreux heeft verlaten?" Carsten glimlacht veelbeteekenend. „Dat heeft met de crimineele zijde van deze zaak niets te maken. Vraagt u het haar zelf maar. Onder ons gezegd: ik geloof, dat het een gevolg was var eebrek aan moed. Zii durfde u waar»- schijnlijk niet te bekennen, dat zij met dien schurk getrouwd was". „Daarom?" zegt Kaiserlien, verbaasd. „Maar daar kon zij tenslotte toch niets aan doen!" Liefde vergeeft nu eenmaal alles Als Edith Wismuth kort daarop Kaiserlien ontwaart, verliest zij een oogenblik haar zelf- beheersching. Een gevoel van zwakte bekruipt haar. Zij voelt zich schuldig; zij weet, dat zij hem veel leed heeft berokkend. Maar de warme blik, waarmee hij haar begroet, schenkt haar de overtuiging, dat hij op dit oogenblik reeds alles vergeten is. Allereerst wendt Kaiserlien zich tot Ina Heldt. „Ik heb veel aan u te danken, mevrouw Heldt", zegt hij. terwijl hij haar hartelijk de hand drukt. „Wie weet, wat mij nog was over gebleven, als 11 niet zoo zelfstandig en vast beraden was opgetreden". Ina Heldt glimlacht. Een smartelijk glim lachje ten afweer, bemerkte dr. Carsten. En hij gist: terwijl Kaiserlien zijn uitverkorene de hand reikt, draagt Ina Heldt een stille, in nige wensch ten grave. Maar de beide anderen bemerken dat niet. Zij zien, terwijl zij elkaar diep in de oogen kijken, met het recht der jeugd slechts het geluk, dat in de toekomst wenkt. EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 12