NATIONALE 3 Invoerverboden en contingenteeringen. ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1934 HAARLEM'S DAGBLAD Criminaliteit in 1932 vrijwel gelijk aan 1931. 'Aantal mishandelingen nam echter toe. Jeugdige delinquenten pleegden meestal economische delicten. Bij de Algemeene Landsdrukkerij is versche nen de door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek samengestelde publicatie „Crïmineele-, Gevangenis- en Kinderwettenstatistiek over 1932", waaraan wij het volgende ontleenen: De stand der gerechtelijke geconstateerde criminaliteit bleef in 1932 vrijwel even gun stig als in 1931. Weliswaar steeg het totaal aantal onherroepelijke veroordeelingen ter zake van strafbare feiten, die in eersten aan leg door de arr.-rechtbanken worden berecht, van 22826 in 1931 tot 23831 in 1932; zonder meetelling van de veroordeelingen wegens overtredingen van rijwiel- en wegenbelasting wet, provinciale- en plaatselijke belastingver ordeningen was het totaal slechts 129 hooger. Het relatieve cijfer der onherroepelijke ver oordeelingen (per 10.000 inwoners) zonder die betreffende genoemde belastingovertredingen daalde zelfs een weinig, n.l. van 21.9 in 1931 tot 12.7 in 1932. Het aantal onherroepelijke veroordeelingen wegens eenvoudige en gequalificeerde mishan deling vermeerderde van 3741 in 1931 tot 3886 in 1932, per 100.000 inwoners van 46.8 tot 47.3. Voor de meeste andere agressieve- en ruw heidsdelicten daalden de cijfers vergeleken met die van het voorafgegane jaar. Verschil lende cijfers van de groep economische mis drijven bleven zich in omhooggaande rich ting bewegen. Voor eenvoudigen diefstal kwam het relatieve cijfer in 1932 op 34.7 (1930 en 1931 resp. 32.5 en 33.5). Het cijfer van gequalificeerden diefstal, dat in 1931 reeds vrij sterk omhoog ging, steeg nog verder tot 14.4 en steekt daardoor nog meer uit boven de overeenkomstige cijfers van de vroegere jaren (1930 10,1, 1932 14.41. Bedelarij en landlooperij, delicten waarvan in tijden van economischen achteruitgang eer een stijging dan een daling verwacht zou worden, geven voor 1932 een re latief cijfer, dat gunstiger is dan dat van vorige jaren (1931 10.3. 1932 8.31. Waarschijn lijk moet dit gunstige verloop gezien worden als resultaat van maatregelen, die ter beteu geling en bestrijding van dit euvel worden ge nomen. Meer mishandelingen. Wederom steeg onrustbarend het aantal ver oordeelingen wegens zwaar lichamelijk letsel door schuld: per millioen inwoners bedraagt het voor 1932 35.83 tegen 5.21 in 1913 en 13.99 in 1927; in 1932 dus bijna 7 maal zooveel als in 1913 en 2 1/2 maal zooveel als in 1927. Het aantal opgelegde gevangenisstraffen, dat voor het eerst na jarenlange daling in 1931 steeg, was in 1932 wederom een weinig hooger; het absolute cijfer kwam van 6197 op 6771, het percentage t.o.v. het totaal aantal schuldigverklaringen van 26.6 op 27.8. De totale bevolking in den loop van 1932 in de strafgestichten aanwezig geweest, vertoont een vrij belangrijke toeneming: 1930 23354, 1931 24972, 1932 27885 of 2913 meer dan in 1931. Voornamelijk nam de mannelijke bevolking belangrijk toe: 1931 24209, 1932 27106. Het instituut der voorwaardelijke invrijheid stelling vond in 1932 minder toepassing dan in 193i: 18.61 pet. van degenen, omtrent wie een beslissing genomen werd, kwamen voor vervroegden terugkeer in de maatschappij in aanmerking (1931 22.42 pet.) Het totaal aantal wegens rechtbankzaken schuldig verklaarde jongens en meisjes be droeg in 1932 1817 of 65 minder dan in 1931. Vooral verminderde het aantal schuldig ver klaarde meisjes: 1931 193, 1932 146. Het aantal jeugdige delinquenten t.a.v. wie een ernstig vermoeden van het plegen van een strafbaar feit bestond, maar om een of andere reden van vervolging werd afgezien verminderde eveneens, n.l. van 1729 in 1931 tot 1475 in 1932. Per 10.000 kinderen waren er in 1932 14.3 schuldigverklaarden en 10.9 niet-vervolgden (1931 resp. 15.0 en 12.6). Uit de cijfers betreffende den aard der jeugdcriminaliteit blijkt, dat de jeugdige de linquenten in verreweg de meeste gevallen schuldig verklaard worden ter zake van eco nomische delicten, vooral ter zake van dief stal: wegens eenvoudigen diefstal in 1932 34.8 per 100 schuldig verklaarde kinderen, wegens gequalificeerden diefstal 15.3. Strafrechtelijke ondertoezichtstelling werd in de jaren 1928 t m 1932 resp. 226. 233. 362, 387 en 386 maal t.a.v. strafrechtelijk minder jarigen uitgesproken. Van 1923 af vermeer derde elk jaar het aantal kinderen, ten aan zien van wie de maatregel van burgerrechte lijke onder toezichtstelling werd toegepast: in 1923 bedroeg het aantal 522, in 1931 1699. Voor het eerst na deze reeks van jaren is in 1932 het aantal burgerrechtelijk onder toezicht ge stelde kinderen gedaald, n.l. tot 1397. GENERAAL BAKKER OVERLEDEN. Op 68-jarigen leeftijd is te 's-Gravenhage overleden de gepensionneerde generaal- majoor H. P. J. M. Bakker. Generaal Bakker was een bekende persoonlijkheid op het ge bied der sport, in het bijzonder op dat der schermsport. Gedurende vele jaren was hij voorzitter van den Koninklijken Officiers Schermbond. De begrafenis heeft Maandag middag in Den Haag plaats op Oud Eik en Duinen. TWEE INBREKERS VEROORDEELD. Op 27 Juni j.l. werd een tweetal inbrekers op heeterdaad betrapt in een perceel aan de Laanstraat te Hilversum. Zij waren bezig de brandkast, waarin zich o.a. f 1200 bevond, te forceeren. De twee verdachten, werklooaen uit Rotterdam en Den Haag, wenden Vrijdag door de Amsterdamsche rechtbank veroor deeld ieder tot 1 1/2 jaar gevangenisstraf. Het O.M. had 1 jaar en 9 maanden geëischt. NIEUWE PROEVEN VAN PROF. VENING MEINESZ. Het ligt in het voornemen de K XVEE in November a.s. naar Nederlandsch Indië uit te zenden via Kaap de Goerde Hoop. Deze reis route is mede gekozen ten einde prof. dr. Ve iling Meinesz als lid van de rijkscommissie voor graadmeting en waterpassing in de ge legenheid te stellen ook op dit traject waar nemingen voor zwaartekrachtonderzoek te .verrichten. Bisamrat of niet? Deskundigen achten een vestiging bij Apeldoorn onwaarschijnlijk. Naar wij hebben gemeld meende een dame uit Apeldoorn eenigen tijd geleden aldaar een bisamrat nabij de Grift te hebben ge zien. In verband met het groote gevaar van dit dier voor onze water keeringen, heeft men ter stond een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Bij een bezoek dat de dame namens den Plan- tenkundigen Dienst is gebracht, zijn haar verschillende opgezette ratten getoond waar bij zij het door haar geziene dier in de opge zette bisamrat meende te herkennen. Dat zijn de feiten. Op deze vrij vage aandui dingen te besluiten, dat het Apeldoornsche dier een bisamrat was, is gevaarlijk. Er tegen pleiten o.a. de volgende bijzonderheden over de levenswijze van de rat, Ze is zeer schuw en vertoont zich nooit overdag. Daarbij is ze zeer vlug in haar bewegingen, terwijl het dier te Apeldoorn zich langzaam en traag ge droeg. Voorts volgt de rat. zooals algemeen bekend is. bij haar verspreiding den loop der rivieren. De dichtbijgelegen plaatsen, waai de rat zich vertoonde in het buitenland, zijn Hannover (1931) en ergens in België in 1932. Onverklaarbaar zou het zijn als de rat plot seling te Apeldoorn opdook. Bovendien staat de verklaring van de Apeldoornsche dame ge heel op zichzelf en is de rat sedert niet meer gezien. Ten slotte blijft nog de mogelijkheid, dat het geziene dier niet is de bisamat, doen de be verrat, welker voorkomen hier te lande schijnt vast te staan. De directie van den Plantenziektenkunai- 0en Dienst meent dus. dat een uitspraak of de te Apeldoorn opgemerkte rat een bisamrat was, niet mogelijk is. Oplettendheid van ambtenaar voorkwam nog erger. Rapport over het spoorweg ongeluk te Amsterdam. Disciplinaire straf voor wagenbestuurder en hoofdconducteur van den Dieseltrein. Naar wij vernemen is het onderzoek, dat van de zijde der Nederlandsche spoorwegen is ingesteld naar de oorzaken van het ernstig spoorwegongeluk nabij het W. P. station te Amsterdam waarbij een uitgaande Dieseltrein door een van het Centraal-Station binnen komende stoomtrein in de flank werd gere den, geëindigd. Het desbetreffende verslag van de commissie is aan de directie der Ne derlandsche Spoorwegen ter hand gesteld. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de wa genbestuurder en de hoofdconducteur van den Dieseltrein schuldig worden geacht en dat zij deswege disciplinair zullen worden gestraft. Of en hoeverre ook door de justitie een vervolging zal worden ingesteld, zal na der moeten blijken. Verder vernemen wij, dat de aandacht is gevestigd op de buitengewone oplettendheid en activiteit van den ambte naar Van der Meer op het seinhuis A, die tooen hij den stoomtrein zag aankomen, on middellijk het alarmsein heeft gegeven. De machinist van dezen trein heeft toen on middellijk geremd zonder te weten, dat een aanrijding volgen zou. Het kan bij dit onge luk als een gelukkige bijomstandigheid wor den beschouwd, dat als gevolg van 't gegeven alarmsein de snelheid van den stoomtrein op het oogen-blik van de botsing minder groot was. Ware dit sein niet gegeven, dan zou de ramp in haar gevolgen hoogstwaar schijnlijk veel ernstiger zijn geweest. De man van het lichte werk. Waarschijnlijk echter geen beletsel voor een zware straf. Zijn aanhouding bracht een baisse in de kleine inbraken. In den nacht van 21 op 22 April werd uit een schuurtje behoorende bij de woning van een Amsterdamsch agent van politie een fiets gestolen. Een paar dagen dater surveilleerde de agent op de de Ruyterkade. Op zeker oogenblik werd zijn aandacht ge trokken door een man. die op een driewieiige bakfiets een fiets vervoerde, welke fiets hij als zijn eigendom herkende.' De man, die het rijwiel vervoerde, beweerde de fiets te hebbn gekocht van een „onbekende" in den Joden hoek. Hij had zich Vrijdag te verantwoorden voor de vacantiekamer der rechtbank. Voorts was hem een inbraak ten laste gelegd in een pa tronaatsgebouw, gelegen aan het Meerpad. Hij zou daar zijn binnengedrongen door verbre king van een ruit aan de achterzijde van het gebouw. Uit een met een hangslot gesloten kist werd f 0.75 vermist. Verdachte ontkende beide feiten. De commissaris van politie A. van IJsendijk, had als deskundige een on derzoek ingesteld naar de op de ruiten ge vonden vingerafdrukken, die volgens desk. van verdachte afkomstig zijn. De Officier van Justitie zcide in zijn requi sitoir, dat de diefstal van het rijwiel vast staat. Ten aanzien den de inbraak merkte spr. op, dat uit de getuigenverklaringen niet precies vast is komen te staan wanneer het geld is vermist, de vingerafdrukken bewijzen echter, dat verdachte de inbraak heeft ge pleegd. Verdachte staat zeer ongunstig aangeschre ven bij de politie, hij wordt verdacht van vele kleine inbraken en diefstallen. Het aantal van dergelijke misdrijven is te Amsterdam aanmerkelijk afgenomen na zijn arrestatie. Hij is reeds meermalen veroordeeld: mede in verband hiermede requireerde de Officier een gevangenisstraf van twee jaar en arie maanden. De verdediger bepleitte vrijspraak. Kans op een textiel-conflict? Besprekingen leverden geen resultaat op. Vrijdagmiddag heeft eer. conferentie tus- schen de directie der N V. De Katoen Maat schappij vii. gebroeders Scholten te Al melo en de besturen der Textielarbeiders organisaties St.-Lambertus, de Eendracht en Unitas plaats gehad ter bespreking van ver schillende grieven. Inzake de arbeidsvoor waarden ir. dit bedrijf is geen overeenstem ming bereikt. Een door de arbeiders gedaan voorstel inzake de loonen werd door de di rectie afgewezen met het motief, dat haar eigen maatregelen tot een gewenschte verbe tering zouden leiden. Hierdoor is volgens de mededeeling der organisaties de toestand zeer verscherpt en de kans op een textielconflict vergroot. Kranige 73-jarige tippelaar. Te voet naar Rome. De 73-jarige stucadoor Jacob van den Boo gaard uit Tegelen. die den 6en Mei jl. uit zijn Limburgsch dorpje te voet naar de Italiaan- sche hoofdstad vertrok, heeft den terugtocht aanvaard. Het traject TegelenRome. dat- de kranige wandelaar heeft afgelegd be draagt 2020 K.M. Gedurende dezen tocht duwde van den Boogaard een wagentje voor zich uit, waarop een kist. welke hem tot slaapplaats diende en waarin hij zijn bagage vervoerde. Het geheel had een gewicht van 115 KG. Van den Boogaard is gedurende zijn verblijf te Rome ontvangen door de Neder landsche zeestelijken bij den Heiligen Stoel, en onmiddellijk na zijn aankomst had hij zich aangesloten bij een gezelschap, dat ter collectieve audiëntie naar den Paus begaf. Witboek over de marine ongeregeldheden in Indië. De geschiedenis der salaris korting en der muiterij. Geen nieuwe feiten aan het licht gebracht. Het juist verschenen Witboek der Neder landsche Regeering geeft een uitvoerig verslag van de ongeregeldheden btj de Koninklijke Marine in Neaerlandsch-Indië in het begin van 1933. welke haar hoogtepunt bereikten in de muiterij aan boord van Hr. Ms ..De Zeven Provinciën". De feiten, welke in het Witboek zijn genoemd, zijn reeds alle bekend. Het eerste hoofdstuk behandelt de geschie denis van de salariskorting, welke de onmid dellijke aanleiding tot die gebeurtenissen was, het t weede de ongeregeldheden in de vloot - basis Soerabaja. Daarop volgde het verslag van de muiterij, terwijl het vierde hoofdstuk een overzicht geeft van de aan de ongeregeld heden gewijde beraadslagingen in de beide Kamers der Staten-Generaal. Hieronder wordt een korte samenvatting van den inhoud gegeven. Dienstweigering te Soerabaja, Toen op 25 Januari 1933 het bericht werd gepubliceerd, dat de korting op de bezoldiging van het Europeesche marinepersoneel in Indië werd verhoogd tot 14 pet., steeg de onrust. Toevalligerwijze was nagenoeg de geheele vloot te Soerabaja aanwezig, daar door de viering van het Inlandsche Nieuwjaar 3 vrije dagen (27, 28 en 29 Januari) elkaar opvolgden. Gedurende deze 3 dagen werden herhaal delijk vergaderingen en betoogingen gehouden, waarbij marinepatrouilles en politie moesten ingrijpen: ten slotte werd op Zondag 29 Ja nuari het geheele personeel aan boord en in de kazernes geconsigneerd. Op Maandag 30 Januari had een uitgebreide collectieve dienstweigering van Europeesche korporaals en manschappen plaats aan boord van een aantal schepen en bij inrichtingen aan den wal; de Marineautoriteiten hadden ver schillende voorzorgsmaatregelen genomen cn zich den steun van eenige compagnieën Land machtmilitairen verzekerd. De dienstweige raars konden, voorzoover zij volhardden, door eigen personeel worden gearresteerd. Bij deze dienstweigering waren slechts Europeesche korporaals en manschappen be trokken; de onderofficieren, die voor een deel in hun bonden aan de agitatie vooraf hadden deelgenomen, onthielden zich geheel van alle onkrijgstuchtige gedragingen. Dienzelfden dag werd bekend gemaakt, dat de korting op de salarissen der Inlandsche schepelingen op 17 pCt. zou worden gebracht, in overeenstemming met de korting voor de overige Indische Landsdienaren. Als" gevolg daarvan weigerden een groot aantal Inlandsche schepelingen op 2 Februari 1933 om aan het werk te gaan. Zij konden zonder daadwerkelijk verzet worden gearres teerd. De onlusten waren hiermede bedwongen. Het aantal arrestanten bedroeg in totaal ongeveer 600. Aan boord van ..De Zeven Provinciën", welke begin Januari 1933 van Soerabaja was vertrokken voor een reis rond Sumatra, is een gezamenlijke dienstweigering beraamd. Deze is achterwege gebleven, omdat men blijkbaar de consequenties niet aandurfde. Toen men te Oleh-leh voor anker lag werd de stemming onder de bemanning, vooral onder de Inlanders, onder den invloed van de persberichten steeds slechter; bij de Inlanders overheerschte een gevoel van solidariteit met hun gevangen genomen kameraden. Op den avond van 3 Februari werd voor het eerst in een kring van uitsluitend Inlanders het plan geopperd om zich van het schip meester te maken. Daarvoor werd de avond van Zaterdag 4 Februari zeer geschikt geacht, omdat dan vele officieren en een groot deel der Europee sche bemanning aan den wal zouden zijn, waar eenige feestelijkheden zouden plaats hebben Het gemis aan voldoende kennis van de In landsche talen bij de officieren en de Euro peanen in het algemeen maakte het den In landers gemakkelijk om ongemerkt het geheele plan te ontwikkelen. Eerst later werden eenige Europeanen daarvan op de hoogte gebracht. Toen de muiterij uitbrak, waren overwegend inlanders aan boord. 190. tegenover 75 Euro peanen. Zij maakten zich meester van geweren en munitie, waartegen de officieren niet op traden. De commandant werd gewaarschuwd, maar hechtte evenmin als de eerste officier geloof aan de berichten over de muiterij. Dan geeft het witboek uitvoerig een over zicht van de feiten, welke wij na de vele publi caties over de gebeurtenissen en de daarop volgende processen, alle als bekend kunnen veronderstellen. Wij vermeldden juist dezer dagen een nadere ministeriëele uiteenzetting over het werpen van de bom op het muitende schip. LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam betaalt f 10.000 aan Uw erven- rïndTen gï] van Uw 30tt# jaar af jaarlijks 167.stort (Adv. Ingez. Med.i Drie kinderen van een tweede étage neergestort. Eén van hen overleden. Drooglijn, waartegen zij leunden, brak. Drie kinderen, twee broertjes, respectie velijk vijf en drie jaar oud en een drie-jarig buurmeisje dat in hun gezelschap was, is Vrijdagmiddag te Amsterdam een zeer ern stig ongeluk overkomen, dat aan een van hen het leven heeft gekost. De kinderen bevonden zich op de tweede étage voor het raam van een huis aan de De Wittekade. Terwijl de moeder van de jongetjes even afwezig was. zijn de kinderen uit hét raam gaan hangen, waarbij zij zich steunden aan een drooglijn. Plotseling brak deze. met het noodlottige gevolg, dat de drie kleinen uit het raam vielen en op een plaatsje terecht kwamen. Onder groote verslagenheid van de huisgenooten en omwonenden heeft de Ge neeskundige Dienst de kinderen, die ernstig gekwetst waren, naar het Wilhelmina Gast huis vervoerd. Het vijf-jarig jongetje is daar aan de bekomen verwondingen overleden; van een der beide andere kinderen baart de toe stand zorg. Drie agenten met bijl bedreigd. Herinneringen aan het IJjc Wijkstra-drama opgeroepen. Op 19 Mei vervoegden zich drie agenten aan een woning te Amsterdam in Noord, om een 15 jarigen jongen ..af te halen", die in een observatiehuis moest worden opgenomen. De moeder, die alleen thuis was wilde aan vankelijk ce mannen van de wet niet binnen laten. later liet ze toe. cat er een onderzoek werd ingesteld Zelf snelde zij in overspannen toestand de straat op, waar ze haar man te genkwam. Dze ging naar zijn woning en bedreigde de agenten met een bijl, terwijl hij uitriep: ..ik zal jullie behandelen, zooals Wijkstra ge daan heeft". Vrijdag stond de man. een 56-jarige oud machinist. terecht voor de vacantiekamer der rechtbank. Hij ontkende de bedoeling te hebben gehad cm toe te slaan of ook maar te bedreigen. Het rapport door het Genootschap tot ze delijke verbetering van gevangenen uitge bracht. luidt ongunstig. De officier van justitie requireerde tien maanden gevangenisstraf. De verdediger drong aan op clementie. VEELBELOVENDE F.KRSTE SCHREDEN. De Enschedesche politie heeft twee jon gens aangehouden, één van 15 en één van 18 jaar, die een inbraak hebben gepleegd in een tijdelijk onbewoond perceel aan de Haaks bergerstraat, waar eenigen tijd geleden een vrij ernstige brand heeft gewoed. Deze kna pen hebben een groote hoeveelheid pijpen, sigaren en sigaretten ontvreemd cn aan derden verkocht. Een deel der gestolen goe deren werd door de politie in beslag genomen. Het zijn dezelfde knapen, die ongeveer 14 dagen geleden met een te Enschedé ont vreemde auto in de omgeving van Zutphen tegen een boom reden en wegens bekomen verwondingen in het ziekenhuis aldaar ver pleegd zijn geweest. Ze worden nog van meer dere inbraakjes verdacht. Militairen namen fooien aan. In hooger beroep lichtere straffen geëischt. Vrijdag is het hooger beroep voor het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gravenhage behandeld van C. S. en P. van S, beiden sergeant-botteliers en J. J. korporaal-bottelier allen uit den Helder, die door denZeekrijgsraad waren veroordeeld, die belde eersten tot drie maanden en J. tot zes weken gevangenis straf wegens overtreding van art. 363 W. v. S. (het als ambtenaar aannemen van een gift, wetende dat zü hem gedaan wordt- ten einde hem te bewegen om. in strijd met zijn plicht in zijn bediening iets te doen of na te laten). Uit het verhoor bleek, dat een vlschhan- delaar Z. hun fooien had gegeven, welke ver boven het normale uitgingen. Zoo is komen vast te staan dat Z. niet allee:, tien procent van de rekening betaalde, doch bovendien nog I en 2 cent van elk voorwerp, dat meer dan tien cents kostte. Alles bijeen genomen kwam de fooi op ongeveer 30 pet van de waarde van het geleverde. In een uitvoerig requisitoir betoogde de ad vocaat-fiscaal. dat het vonnis van den Zee krijgsraad niet in stand kon blijven omdat z.i. ten onrechte aan de drie verdachten overtre ding van artikel 363 ten laste is gelegd. Vol gens spr. kon hier. niet aan de verdachten worden verweten, dat zij ln strijd met hun plicht handelden, dat men hier te doen heeft met menschen wier conduite-staat In alle op zichten goed is en die nimmer reden tot kla gen gaven. Hun was ook door den officier van administratie geenerlei opdracht gegeven om lagere prijzen te bedingen. De advocaat-fiscaal achtte echter wel overtreding van art. 362 bewezen en eischte deswege tegen J. J. en C. S. drie weken en tegen P. van S. zes weken gevangenisstraf. SMOKKELAUTO NA SPANNENDE JACHT AANGEHOUDEN. Chauffeur wist nog te ontkomen. Vrijdagmiddag passeerde aan het grens- kantoor Wolfhaag in groote vaart een auto. De douanebeambten losten enkele schoten, maar de auto reed met onverminderde vaart door. Ook den beambten in Vaals gelukte het niet de auto aan te houden. Een ambtenaar met een adj.-commies van het kantoor volg den den wagen per motorrijwiel. Bij Witten werd de auto tot stilstand gebracht, nadat de banden waren stuk geschoten. De chauffeur wist nog te ontkomen. In de auto bevond zich 600 Kilo Belgische margarine. Wanneer men acht slaat op den omvang van het overzicht van de buiteniandsche in voerverboden en contingenteeringen. onge acht de deviezenrestriotles. welke gedurende de maand Mei 1934 zijn afgekondigd, dan is deze lijst van meer bescheiden omvang, dan in menige andere maand het geval is geweest. Of daarin een voorteeken gezien moet wor den van een gewijzigde mentaliteit is moei lijk te zeggen. Wel meen ik dat er een nei ging bestaat om het aantal deviezenmaat re gelen meer te vergrooten dan het aantal contingenteeringsregcllngen. Maar hoe het zij, ook Mei 1934 heeft hare competente por tie geleverd, terwijl voor Maart en April nog een aantal toevoegingen te vermelden zijn. België. Bij Koninklijk Besluit van 7 Mei 1934 is do invoer van reuzel en alle andere eetbare vet ten afhankelijk gesteld van een door den Mi nister van Landbouw af te geven invoerver gunning. Ecuador. Bij decreet van 2 Mei 1934 is de invoer van een aantal artikelen gecontingenteerd. Deze artikelen zijn: gevogelte en versche eieren, worst en ham, gecondenseerde en versche melk. melkpoeder, reuzel en plant aardige vetten. aardappelen, biscuits en cakes tarwebloem, suikerwerk, bier. cognac en jenever, mineraalwater, likeuren, cham pagne en schuimende wijnen, whisky, cock tails. geraffineerde mlnierale oliën, toiletwa- ters. parfums, gewone zeep, zwavel, auto's en autobussen, houten meubelen, deuren, ra men. kozijnen van hout. kartonnen doozen, enveloppen, visitekaartjes, katoenen weefsels, katoenen spreien, katoenen dekens, matras sen. peiuwen met overtrek van katoen, jute zakken, zijden weefsels, zijden tricotages, zijden dameskleeding, lederen koffers, knoo- pen. artikelen van rubber en gummi, kam men en andere versierselen voor het haar. Frankrijk. Bij decreet van 11 Mei 1934 is de invoer van de navolgende artikelen gecontingen teerd. Porselein, ander dan tafel- en keu- kenporcelein, beeldjes, parian en biscuit, por selein voor laboratoria, kunstgebitten van porcelein, email en dergelijk materiaal: ge denkboeken. met marokijnlederen band, ge heel of gedeeltelijk in de Fransche taal; snuisterijen en afzonderlijke bewerkte dee- len. andere dan spelen, speelgoed, en sport artikelen, artikelen van porselein, zooals bloemenvazen, kandelaars. bonbonniêres, spaarpotten, schaaltjes, bloemenbakken enz. Bij decreet van 15 Mei 1934 is do invoer van kano's met rubberromp in Frankrijk gecontingenteerd. Griekenland. Bij besluit van den Griekschen Minister van Economische Zaken is de Invoer verbo den van alle pharmaceutische speciale ge neesmiddelen. die niet begrepen zijn onder die geneesmiddelen, waarvoor de invoer is toegestaan bij beslissingen, genomen uiter lijk 30 Juni 1932 door den „Conseil Sanitaire Suprème". Hongarije. Bij besluit van 29 Mei 1934 is de invoer van schapenwol, ruw cn gewasschen, gebleekt en geverfd, kunstwol en kamsel afhankelijk ge steld van een invoervergunning. Italië. Met ingang van 16 April is het gebruik van alle surrogaten van botèr verboden, behou dens voor de vervaardiging van droge biscuits en droog gebak. De invoer is dan ook slechts toegestaan, wanneer de margarine is bestemd voor de fabricage van deze pro ducten. I Ned. Oost Indië. Gedurende het tijdvak van 27 Maart 1934 tot 27 Juli 1934 is de invoer van cement ver boden. voor zoover het totale gewicht van de gedurende die periode ingevoerde hoeveel heid meer bedraagt dan 19.805 000 K G. De invoer zal slechts zijn toegestaan, indien daarbij wordt overgelegd een daartoe door den directeur van Economische Zaken af te geven vergunning. Polen. Bij decreet van 27 April 1934 is de invoer van steenkool, anthraciet. bruinkool, cokes en briketten gecontingenteerd. Roemenië. In de ..Monitor Oficial" van 1 Mei 1934 wer gepubliceerd het besluit van den Mi nisterraad, waarbij het reeds lang aange kondigde nieuwe contingenteeringsstelsel is vastgesteld. MOLLERUS. Vervallende contingent toewijzingen. Het crisis- in- en uitvoerbureau deelt mede: Voor die contingenteeringen met een pe riode van één jaar, waarvan de toewijzingen cn vergunningen op 1 September a.s. ver vallen. zal het niet mogeiijk zijn die geldig heidsduur der toewijzigingen en vergunnin gen te verlengen. Het betreft hier de con- tlngenteering van meubels, tafel, en servet goed, pluche, fluweel en trijp, bladzink en draadmateriaal. POGING TOT BRANDSTICHTING? De politie van het bureau Leidsche Plein te Amsterdam heeft een 23-jarige bakkersknecht gearresteerd van wien vermoed wordt dat hij gepoogd heeft brand te stichten ln een ban ketbakkerij aan de van Baerlestraat waar hU werkzaam was.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5