Europa als „Wild West" tooneel, VOOR DE „VOLKSSTEMMING IN DUITSCHLAND. DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 4 BUITENLAND. Hitier spreekt te Hamburg. Waarom hij het rijksleiderschap op zich neemt. De verhouding tot het buitenland. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS DUITSCHLAND. In de groot» zittingszaal van het raadhuis te Hamburg heeft Rijkskanselier Hitier gis teravond een rede tot het Duitsche volk ge houden, die door alle Duitsche zenders is uit gezonden. Hitier zeide onder meer: „Toen onze grijze generaal-veldmaar- schalk en rijkspresident Von Hindenburg na een gezegend leven de oogen sloot, waren er niet weinigen in het buitenland, die in zijn dood het begin van ernstigen binnenland- schen strijd in Duitschland wilden zien. Waarschijnlijk leefde men in deze kringen in de aangename hoop, dat een leiderlooze pe riode van vele weken de gelegenheid zou bie den om door tallooze combinaties de publieke meening in en buiten Duitschland in verwar ring te brengen, om zoo de internationale on zekerheid. die reeds bestaat, nog grooter te maken. In het belang van het Duitsche vclk en het rijk is dit spel verstoord. Gij kunt mij gelooven, dat wij anders na tuurlijk den weg gekozen hadden om eerst een beroep op het volk te doen en dan zijn be slissing uit te voeren. Het resultaat zou in dat geval niet anders zijn geweest dan nu. Toen de rijksregeerlng de vereeniging der bei de ambten, waartoe zij gerechtigd was, aan kondigde. heeft zij gedaan wat in de gegeven omstandigheden het volk zelf geëischt zou hebben. De rijkspresident is een unieke figuur ge weest, die niet vervangen kan worden. Zijn missie als rijkspresident is door hem zelf ver vuld. Niemand zal in de toekomst dien titel meer dragen Hoe logisch echter de vereeni ging der beide ambten ook moge zijn, hoe zeer in overeenstemming met de grondwet de wet van het rijkskabinet de kwestie ook op lost. ik moet het toch van de hand wijzen, dat het recht tot dezen geweldigen stap op den weg tot reorganisatie van het rijk wordt afgeleid uit een vroeger verleende vol macht. Neen, het Duitsohe volk zelf zal daar over beslissen. Ik geloof intusschen. dat het mij gelukken zal. den titel van rijkskanselier voor de toekomst nieuwe eer te verleenen. Het recht tot een zoo koene uitspraak ontleen ik aan een bijna 15-jarigen arbeid, die vrijwillig of onvrijwillig eens gekenmerkt zal worden als een verandering en een ontwikkeling van historische afmeting. Ten aanzien van de buitenlar.dsche politiek verklaarde Hitier dat het Rijk nimmer zijn eer en rechtsgelijkheid zal prijsgeven en dat het volk de veiligheid en onafhankelijkheid van het Rijk tegen wien dan ook, zal verde digen. De regeering is vervuld van den wensch onbeperkt al het geen in haar vermo gen is. bij te dragen tot de handhaving van den wereldvrede. Het Duitsche leger be hoeft niet den roem zijner wapens tegenover wie dan ook te rehabiliteeren. Ik zal op fat soenlijke wijze probeeren twee groote Chris telijke godsdiensten in hun rechten te be schermen, hen te vrijwaren voor inmenging in hun leerstellingen, terwijl het voorts mijn vastberaden plan is de groote cultureele waarden van ons volk te behoeden en te be vorderen." Hitier maakte des morgens en des middags een tocht door de stad en de haven. De bevolking van Hamburg bereidde den Führer een enthousiaste ontvangst. Overal wapperden vlaggen. Vele bewoners hadden groote biljetten op den huismuur geplakt: ,.Dit huis stemt „ja"!". De schepen in de haven waren gepavoi- seerd. Duitschland. Een protest tegen de regeeringscommissie. De Duitsche regeering heeft, naar het D.N.B meldt den Volkenbond een protestnota gezonden van den volgenden inhoud: „Verschillende bladen in het Saargebied hebben leidende mannen in Duitschland op de afschuwelijkste wijze beleedigd en gelas terd. Zelfs de hooggeschatte persoon van den overleden rijkspresident is op de ongehoord- ste wijze gesmaad. Met de grootste bevreem ding moet de Duitsche regeering constatee- ren, dat dergelijke excessen die in de geheele wereld hun weerga niet kunnen vinden, kun nen plaats vinden in het in naam van den Volkenbond bestuurde gebied, zonder dat de regeeringscommissie van hot Saargebied daar tegen optreedt. Deze houding der regeerings commissie is in strijd met de beginselen, welke in het volkerenverkeer gebruikelijk zijn, zoo mede met het karakter van het Saargebied, hetwelk krachtens het verdrag van Versailles Duitsch gebied is en welks bevolking Duit- schers zijn. De Duitsche regeering protesteert derhalve met groote beslistheid tegen de houding der regeeringscommissie en venvacht, dat deze spoedig in het Saargebied de noodige maat regelen tegen dergelijke excessen zal nemen". Wees Hindenburg Hitier als zijn opvolger aan? Volgens den correspondent van de „News- Chronicle", zal Oscar van Hindenburg, de zoon van den rijkspresident, dezer dagen door de radio een verklaring afleggen, dat zijn vader vóór hij stierf mondeling den wensch te kennen heeft gegeven dat Hitier hem moest opvolgen. (Alg. Handelsblad) China. Foekien. De communistische opstand in de provincie Foekien kan als volkomen mislukt worden be schouwd. In de hoofdstad Foetsjau heerscht volkomen rust. De gevluchte inwoners aldus een United Press bericht aan de Tel. beginnen met hun haastig bijeengeraapte bezittingen weer in de stad terug te keeren. Ook in het Europeeschc kwartier is de bezorgdheid volko men verdwenen. Men heeft het bedrijf overal weer opgevat en het leven herneemt zijn nor malen loop. In een paar gedeelten van Foekien is de be volking nog niet geheel tot rust gekomen in verband met de vechtpartijen, die nog dage lijks tusschen de vluchtende communisten en de achtervolgende regeeringtroepen worden gevoerd. De hoofdmacht der communisten be vindt zich reeds op honderden K.M. afstand van Foetsjau en heeft alle militair verband verloren. Zij wordt door een divisie regeerings- troepen vervolgd. Japan. Rusland krijgt een waar schuwing. Het persagentschap Rengo meldt, dat de woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken mededeelt, dat thans de vorm wordt overwogen van de waar schuwing, die het van plan is te richten tot de Sovjet-Unie. Deze waarschuwing zal echter geen enkele bedreiging met geweld behelzen. De zegsman voegde er aan toe, dat de regee ring niet van plan is zich van den Oost-Chi- neeschen spoorweg meester te maken. De ge ruchten als zou Japan toestaan, dat de auto riteiten van Mandsjoerije Sovjet-Russische beambten arresteeren,, om dan zelf den spoor weg in bezit te kunnen nemen, moeten als dwaze „canards" worden beschouwd. De on derhandelingen over den verkoop van den spoorweg zijn trouwens in het geheel niet onderbroken, doch maken veeleer vorderin gen. Het Japansche ministerie van Oorlog publi ceert, blijkens een Reuter-telegram, een lijst van tien incidenten, die in den laatsten tijd aan de grens van Mandsjoerije en Rusland hebben plaats gehad. De Japansche pers ver klaart, dat het ministerie van Oorlog beslo ten heeft in de toekomst krachtig tegen Sovjet-Russische provocaties op te treden in plaats van zooals tot dusver een politiek van geduld te voeren Italië. Uitbreiding van Oostenrijk's leger goedgekeurd. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat de Italiaansche regeering gunstig heeft be schikt op het verzoek van Oostenrijk tot ver lenging met een jaar van het accoord, waarbij het Oostenrijksche leger met 8000 man wordt versterkt. Hiervan heeft Italië Parijs en Lon den. naar Reuter meldt, op de- hoogte ge steld, die, zooals bekend, eveneens een gun stige houding tegenover dit verzoek aan nemen. WESPEN BEDREIGEN DE DUITSCHE WIJNOOGST. BERLIJN. 17 Augustus (V. D.) Uit het Moezelgebied wordt gemeld, dat de wijn oogst bedreigd wordt door wespen, die in de rijpende druiven prikken en de druiven leeg zuigen. Gevolg van de wespenplaag is, dat ook het aantal vliegen en oorwurmen is toegenomen,' zoodat de wijnbouwers zoowel in het Rijn- als in het Moezelgebied omvang rijke maatregelen hebben genomen om de in sectenplaag te bestrijden. Eenerzijds doet men dat door het uitroeien der wespennesten met heet water en zwavel, anderzijds door het in de wijnbergen hangen van bussen met een mengsel van honing en kleefstof, waar mee men de wespen hoopt te vangen. PLAATSVERVANGER VAN RTJKSBOEREN- LEIDER DARRé BENOEMD. BERLIJN. 17 Aug. (V.D.) Tot plaatsver vanger van den Rijksboerenleider Darré is benoemd Wilhelm Meinberg. BRAND IN DE TECHNISCHE HOOGE- SCIIOOL TE DARMSTADT. DARMSTADT. 17 Augustus. (V. D.) Van middag te drie uur is brand uitgebroken in den Noordwestelijken vleugel van het hoofd gebouw der technische hoogeschool. Weldra stond de dakverdieping in lichterlaaie. Na twee uur was men de brand in hoofdzaak meester, daar de aangetaste vleugel door dik ke brandmuren van de rest van het gebouw is gescheiden. Naast het dak zijn ook de ge hoorzalen en de docentenkamers op de hoogste verdieping ernstig beschadigd. Het is niet onmogelijk, dat zelfontbranding de oor zaak is. Race-waanzin kost weer twee levens. De vrouwelijke coureur Edith Frisch evenals Nordem gedood. FREIBURG. 17 Augustus (V.D.) De Duit sche vrouwelijke coureur Edith Frisch is heden tijdens een wedstrijd, welke gehouden is als inleiding van de race om den Grooten Bergprijs van Duitschland, start en finish te Freiburg, om het leven gekomen. Zij veronge lukte met haar Opelwagen in de nabijheid van Foehrenbach en werd zoo ernstig gewond, dat zij spoedig overleed. Edlth Frisch, die het vorige jaar met een Bugatti aan verschillende wedstrijden deel nam, o.a. op den Nürburgring en aan het Eib- meer, heeft dit jaar met succes deelgenomen aan verscheiden betrouwbaarheidsritten. Na den driedaagschen wedstrijd in den Harz boekte ze succes na succes en behaalde tal rijke prijzen. De Internationale Alpenrit volbracht zij als eenige vrouw en won den Gletscherbeker. Nordem omgekomen. Het tweede doodelijk ongeluk had plaats in Winterstal in de nabijheid van Kyburg. De coureur Nordem uit Bolzano was aan het trainen met zijn Alfa Romeo voor de wedstrij den om den Grooten Prijs van Duitschland en moest plotseling remmen, om een botsing met een tegemoet komende auto te vermijden, en sloeg met zijn wagen driemaal over den kop. Nordem werd op slag gedood, terwijl zijn met gezel een lichte hersenschudding bekwam. EEN GEDENKTEEKEN VOOR KONING ALBERT IN DE DOLOMIETEN. In eei) der mooiste deelen van de Dolomie ten, waar wijlen Koning Albert van België bij voorkeur verbleef om zich aan de bergsport te wijden, zal in de rotsen een gedenkplaat te zijner eere worden aangebracht. ARBEIDERSGEZIN DOOR PADDESTOELEN VERGIFTIGD. BRIEG, 17 Aug. Een arbeidersgezin van vijf personen te Hermsdorf in Silezië gebruikte een maaltijd van zelf gezochte paddestoelen. Korten tijd later toonde het heele gezin ver giftigingsverschijnselen en na eenigen tijd overleed de vrouw aan de gevolgen. Twee zoons verkeeren in levensgevaar. Steun aan den tuinbouw. Minimum prijzen voor de veilingen. De Minister van Economische Zaken heeft besloten aan de verbouwers van fruit en warmoezerijgewassen, voor zoover deze aan gesloten zijn bij de Stichting Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale, te 'sGraven- hage. steun te verleenen, door te bepalen den prijs, waarvoor hun producten op de veilin gen door deze Centrale kunnen worden over genomen. Deze prijzen zijn als volgt vastge steld periode ophoud- verg. per prijs prijs 3 00 product Spinazie na 15 April 2,— 1kg. Postelein 2,— 1,— kg. Andijvie na 1 Juni 0,50 0.2,5 str. Raapstelen 0.30 0,15 bos Selderij en kervel 0 30 0,15 bos Knol- en bleekselderij 2,— 1,— st. Rabarber 0.50 0.25 kg. Bloemkool 1,50 1,— st. Witte kool 0,60 0.40 kg. Deensche w. kool 0,70 0.50 Roode- en gele kool 1,— 0.75 Groene kool 0.40 0,20 Koolrapen 0,50 0.25 Spruitkool 1,50 0,75 Spruit keukenschoon 1,50 1.— Spitskool 1.50 0.75 Boerenkool na 15 Nov. 1.50 0,25 Bospeen 1,50 0.75 Breekpeen 0,60 0,35 Uien 0,60 0.40 Prei 2,— 1 Keukenbieten (kroten) ben. 3 4 kg. p. st. 0,60 0.45 van 3/4 kg. p. st. of meer 0.40 0,30 Radijs 0,50 0,25 bos Schorseneren 2,— 1 kg. Tuinboonen 1,— 0.50 Boonen v. allerlei aard 3,— 2.— Pronkboonen 1,50 0.75 Erwten en peulen 3,— 2,— Komkommers 0,70 0.50 st. Augurken 1.— 1,— kg. Tomaten 2,— 2.— Aardbeien 4,— 4,— Druiven 10,— 10— Appelen 0.50 0.50 Peren 0 50 0.50 Kersen 4,— 4,— Pruimen 2,— 2, Bessen 2,— 2,— Zwarte Bessen 4.— 4,— Frambozen 4,— 4,— Deze beschikking zal gelden tot en met 31 December 1934. Door VISCOUNT CECIL De jongste gebeurtenissen in Duitschland en Oostenrijk zijn een herinnering, indien er althans een herinnering noodig is, aan den kritieken toestand der internationale betrek kingen. Sommige menschen mogen denken, dat Nazimoorden in Duitschland en Oosten rijk en een verandering in het Duitsche presi dentschap slechts zaken zijn van louter on derschikte beteekenis, maar dat is niet zoo. In de eerste plaats leven we tegenwoordig zoo dicht naast elkaar,, dat iedere belangrijke ge beurtenis in een Europeesch land voorbe stemd is de naburige staten te beïnvloeden. Duidelijk valt dit op te merken bij den dood van president Hindenburg. Zijn prestige en autoriteit brachten een sfeer van veiligheid ver buiten de grenzen van zijn eigen land. Wij voelden allen, dat er een groote waar borg voor stabiliteit en veiligheid bestond, zoolang hij er was. Men achtte het onmoge lijk, dat een regeering. waarvoor de eerbied waardige veldmaarschalk verantwoordelijk was, zich zou kunnen storten in een politiek van roekelooze avonturen. VibC-OLUST CEciL. Er is geen reden de conclusie te trekken, dat president of rijksleider Hitier minder voorzichtig zou zijn. Ongetwijfeld zijn som mige van zijn uitlatingen, vooral die uit een vroegere periode van z'n loopbaan, veront rustend geweest. Maar er is een groot verschil tusschen woord en daad en tot aan de moor den van Juni waren velen geneigd aan te nemen, dat hij zijn „wilde hai'en" verloren had en een oprecht belijder van internatio nale vrede en rechtvaardigheid was gewor den. Dat kan nog wel zoo zijn. maar het dient niettemin erkend, dat de „executies" op zich zelf en meer nog de verdediging, die er pas klaar voor gemaakt werd, aan de meenigen in het buitenland een zwaren schok heeft toegebracht. Het leek ontstellend veel op de terugkeer van dat geloof in kracht en geweld, dat, indien er internationale zaken mede ge moeid waren geweest, slechts tot oorlog zou kunnen hebben geleid. De moord op kanselier Dollfuss versterkte den indruk, die teweeg was gebracht door het tyrannieke karakter van het Duitsche systeem. Hier breidden dezelfde leerstellingen zich over een ander land uit. Een langdurige moreele en politieke aggressie, vergezeld door terroristische uitspattingen, van München uit geleid en die op z'n minst oogluikend door de Berlijnsche regeering werden toegelaten, culmineerde in een laffe en brute afslachting- van den eersten minister van een naburigen staat. Inderdaad, het aldus getoonde gebrek aan scrupule en het geloof in geweld kan gemakkelijk leiden tot aanvallen op eiken staat, die zich de vijandigheid op den hals ONWETTIGE IMMIGRATIE IN PALESTINA. Reuter meldt Jenizalem: Volgens een door de regeering gepubliceerde verklaring zijn er maatregelen in voorberei ding om een eind te maken aan de onwettige immigratie, zoowel van Joden als van Arabie ren en Palestina. Deze onwettige immigratie is sedert ge- ruimen tijd reeds gaande. Teneinde het bin nenkomen van Joden te beletten hebben de Arabieren onlangs zelfs patrouilles georgani seerd. Dit heeft dezer dagen tot een botsing op het strand bij Nathanias geleid, waarbij een persoon werd gewond. De verklaring der regeering is hiervan het gevolg: de Arabieren worden gewaarschuwd een einde te maken aan de werkzaamheden hunner niet-officieele patrouilles. CHINEESCH PIRATENSCHEP IN DEN GROND GEBOORD. Bij Bajansoessoe heeft een Mandsjoerijsche kanonneerboot, welke onder bevel stond van den Japanschen officier Nakasima, een Chineesch rooverschip tot zinken gebracht. De bemanning, ter sterkte van 21 man, had geweigerd zich over te geven. (Reuter). ONZE DAGELIJKSCHE KINDER VER TELLING. Voordat Piet zich goed en wel uit de voeten kon maken, struikelde hij over een rotsblok. De kerel was dicht bij hem. pakte Piet vlug bij zijn been en sleurde hem mee naar zijn karavaantje. Piet durfde echter niet te schreeu wen, daar hij bang was, dat hij hierdoor de aandacht van zijn vorige achtervolgers zou trekken. Zoo'n blanke jongen kwamen ze ook niet alle dagen tegen, zelf waren ze donker van huid en hadden pik zwarte haren. Van hun taal verstond Piet geen sikkepit, maar Piet begreep door hun gebaren, dat ze hem op de een of andere manier mee wilden nemen. Een der kerels pakte Piet beet. haalt van de barbaarsche fanatiekelingen, dl» verantwoordelijk ♦zijn voor den Weensche; wandaad. Het kan niet dikwijls genoeg herhaald wo: den. dat er twee theorieën zijn, waarop internationale betrekkingen kunnen worde; gebouwd. De eene is de oude leerstelling va; de onbeperkte souvereiniteit en onafhanke. lijkheid van iederen staat. In dit geval t geen enkel land of zijn bevolking eenige ver plichting verschuldigd, behalve aan zichzelf, Nationale onrust is de eenige toets voor dea gang van zaken in alleinternationale be trekkingen. Als er een geschil rijst met ee; ander land, is elk der betrokkenen de almach tige en uiteindelijke rechter van zijn eige: zaak. Uit een oogpunt van voorzichtigheid o! gemak kunnen onderhandelingen wensche- lijk zijn. Maar als deze mislukken geschied: de eenige definitive beslissing door oorlog e; elk der partijen heeft het recht van dat mió- del gebruik te maken. Weliswaar wordt d; ruwheid van dit systeem wat gematigd cl verheeld door het inachtnemen van inter nationale wetten of, in sommige gevalle:, verdragsverplichtingen. Maar als deze gé negeerd worden blijft geen ander middel da: vechten over. Zoodat het geen overdrijvfcr is te zeggen, dat de wereld tot 1914 in ee: toestand van internationale anarchie leefde, welke slechts te vergelijken is met he: systeem, dat tusschen de individuen in ds meest barbaarsche en onbeschaafde samen leving bestaat. Het is duidelijk, dat als de leiders van een land een stelsel van willekeurige regeeriiu aanvaarden, sterker nog: wanneer in zoo'n land een soort verafgoding van ruw gewelc wordt gepredikt, de vreemde mogendheden zich af zullen vragen, of dit een terugkee: beteekent tot de internationale anarchie, dit vóór 1919 bestond. Want wij moeten den omvang van de verandering, die het Volken bondsverdrag teweeg heeft gebracht, niet onderschatten. Het is nu niet mijn bedoelin; de bijzonderheden van dat document te ver dedigen. Het voornaamste punt is, dat he; begrip „nationale souvereiniteit" zoo uitge oefend moet worden, dat het niet. in botsim komt met of de vrijheid bedreigt van ander; naties en dat teneinde den voornaamste; grondslag der internationale vrijheid te ver zekeren een beroep open moet liggen tot ee; of ander apart staand lichaam, dat het ge meenschappelijke doel of. zoo u wilt, het ge- meenschappelijke geweten der beschaafd; menschheid vertegenwoordigt. Dit is he: groote geschilpunt, dat thans uitgevocht*: wordt. internationale anarchie of een du: danige mate van internationale regeerim. welke de nationale vrijheid van groote et kleine landen mogelijk zal maken. Het kan niet ontkend worden, dat ieder weldenkend mensch het resultaat van die strijdvraag met beklemmende vrees afwacht Zooals hij ook het verloop van het Chineesch- Japansche conflict met ongerustheid gevolgd heeft. Hij zal hebben gezien, hoe een groot; militaire mogenheid tot een machtspolitiek terugkeerde, niettegenstaande de dikwijl; herhaalde belofte in zulk een geval den oorlog niet als instrument van nationale politiek te gebruiken. Hij zal opgemerkt hebben, dat de andere mogendheden en helaas in het bijzon der de zoogenaamde groote mogendheden, die zich tegenover deze schending van het nieuwe plan der internationale betrekkingen ge plaatst zagen zich tevreden stelden mei tamme protesten, gecombineerd met de plechtige verzekering van voortdurende vriendschap ten opzichte van het rebellee- rende land. Toen kwam de ontwapenings conferentie ons tot vervelens toe herinneren aan de noodzakelijkheid, dat de nationale veiligheid door nationale strijdkrachten ge waarborgd moet worden, inplaats van een beroep te doen op een internationale actie. En nu is er weer dit Oostenrijksche dilemma Het tegenwoordige Oostenrijk is de schep ping van de vredesverdragen. Tot aan he: Hitler-régime was het vrijwel zeker, dat meerderheid van het volk voor een algeheel aansluiting met Duitschland voelde. Aan de: anderen kant keerden zoowel Frankrijk ai Italië zich zeer positief tegen dat denkbeeld, Frankrijk, omdat het voor alles vreest, wa; tot uitbreiding van de Duitsche macht ka: leiden en Italië, omdat het een Vereenigd Duitsch Rijk aan haar nooi'delijke grer.' wenscht te vermijden. Het standpunt va: Frankrijk en Italië vindt bescherming in hei verdrag; dit verklaart duidelijk, dat c? Anschluss de vereeniging van Oostenrijk en Duitschland niet zal worden toegestaai zonder de eenstemmige goedkeuring van den Volkenbondsraad, waar beiden lid van zijn, Zoo geplaatst tusschen de Latijnsche en Teu- toonsche machten is Oostenrijk dus in een buitengewoon moeilijke positie. Het lijkt wer kelijk onaannemelijk dat op den langen duur de onafhankelijkheid van een Duitsch* sprekende staat in stand kan worden gehou den met behulp van Italiaansche machine geweren. Inderdaad, en mét het oog op df onhandigheid van het I-Iitlerisme zou een dergelijk plan zelfs niet tijdelijk aanvaard kunnen worden. Wat dan? Oostenrijk kan niet alleen staan. Een An schluss zou. indien zij geprobeerd zou worden, groote internationale moeilijkheden teweeg brengen. Een Italiaansch protectoraat over Oostenrijk, hoe verborgen dan ook. zou nooit kunnen voortduren. De eenige uitweg ligt is het aanvaarden van een internationa.e op lossing onder bescherming van den Volken bond. Dat is niet gemakkelijk en haar détails zouden een nauwkeurige uitwerking ver- eischen. Oostenrijk heeft eenige maanden ge leden om interventie van den Volkenbond verzocht. Het beroep werd tegengewerkt doo: sommige groote mogendheden en strandde. Dat was vóór den staatsgreep van de Heim* wehr en de vernietiging der s'ociaal-democra* ten Sindsdien was er geen stabiliteit mee.' in den Oosten rij kschen toestand te bekennen en de moord op kanselier Dollfuss kan zekeren zins als de climax eener ontoelaatbare situatie beschouwd worden. Tenzij men hem weet te stabiliseeren, wordt dé vrede in Europa opnieuw in gevaar gebracht. Europs bevond z'.ch in een soortgelijke crisis toen de Volkenbond werd opgericht. Zonder twijfel is een interventie niet gemakkelijk meer als in Februari. Maar zij Is nog mogelijk. Als de toestand erger wordt kan het wel eens te laat zijn. Zouden de staatslieden van Europa voor deze keer niet eens hun argwaan en schroom valligheid kunnen overwinnen en willen sa menwerken om een nieuwe internationale catastrofe te vooi'komen? (Nadruk verboden},

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 6