GEVLEUGELDE MOORDENAARS. Rubriek voor Vragen DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1934 H A A R L E M'S DAGBLAD De gevreesde Bijenwolf. Zacht wiegen de bonte bloemen in den wind. Kleurige vlinders komen aanvliegen, zetten zich neer, en dwarrelen weer verder. AI en aan vliegen de nijvere honingbijtjes, die stuifmeel en honing vergaren voor den langen winter. Luid zoemend komen ze aanvliegen, zetten zich neder op de bloemen en zuigen met de lange roltong den geurigen nectar op. Onderwijl komt het kleverige stuifmeel van de bloem tusschen de haren, waarmee het bijtje bedekt is. IJverig vliegt dit naar een andere bloem, om nieuwe honingbronnen aan te breken. Daarbij strijkt het langs den stam per, zoodat het in de andere bloem opgedane stuifmeel daarop terecht komt, en de kruisbe stuiving is tot stand gekomen. Zoo helpen bloem en insect elkaar weder zijds. Het bijtje, dat de bestuiving tot stand brengt, en de bloem, die als belooning daar voor haar geurige honing geeft. En dan komt de mensch, die de bijtjes slechts het allernoo- digste laat om den winter door te komen en zelf met het grootste deel van de honing gaat strijken. Evenwel, uit alle zijden van ons land. voor namelijk uit het Zuiden en Oosten, klinken alarmkreten van imkers, die hun bijenvolken ernstig belaagd zien door een slanke graaf- wesp, bekend onder den naam van Bijenwolf (Philanthus apivorus). Reeds het tweede deel van den Latijnschen naam, n.l. apivorius (is bijeneter), verraadt de werkelijke inborst van dit dier, dat met z'n eersten naam, philan thus (is minnaar der bloemen), zulke aange name gevoelens in ons wakker roept. Verraderlijk valt deze gevleugelde moorde nares vooral de wijfjes zijn hier de schul digen de niets vermoedende bijtjes aan. En voor deze aan tegenweer kunnen denken, dringt reeds de scherpe angel van de wesp tusschen kop en borststuk in het centrale ze nuwstelsel zoodat de bij geheel verlamd wordt. Vat men zoo n bijtje aan, dan bewijst slechts een flauwe trillen van poot of spriet, dat het diertje niet geheel dood is. Schrijlings zet de bijenwolf zich nu op haar prooi, en vliegt met deze, haar met de middel ste pooten vasthoudend, naar het reeds van tevoren gegraven hol. Bij het verlaten heeft zij dit zorgvuldig afgesloten, maar nu graaft zij, zonder de prooi los te laten, met voor en achterpooten de opening bloot en verdwijnt met den buit in den tunnel. Deze bevindt zich gewoonlijk in steile kan ten, zandkuilen e. d. De kolonie die ik gade sloeg had haar nesten evenwel in eer smal zandpaadje. Te merkwaardiger was dit, daar langs het pad een roggeveld lag, waarvan de steile kant, doordat het veldje ongeveer een halven meter hooger lag, een uitstekende nestgelegenheid bood. Aan het eind van den tunnel, die hier diagonaal liep, was een ver wijding, waarin de bijenwolf haar zes tot acht verlamde slachtoffers deponeerde. Nadat zij dan het ei gelegd heeft, wordt de tunnel zorg vuldig afgesloten en verder aan zijn lot over gelaten. De larve, die uit het ei komt, vindt doordat de bijen verlamd, doch niet gedood zijn. steeds versch voedsel. Zijn alle bijen opgepeuzeld, dan spint zij zich een cocon, waarin gedu rende de koude wintermaanden zich de ge daanteverwisseling voltrekt. Eerst in Mei of Juni roept het warme zonnetje het nu volwas sen insect te voorschijn, dat nu op zijn beurt weer de by en zal belagen. Ge begrijpt nu, waarom dit dier bij de im kers weinig gezien is. en waarom de alarm kreten over het uitbreiden der koloniën eenige onrust verwekt. Toch geloof ik, dat het gevaar sterk overschat wordt. Deze week nog vertoef de ik een middag in een kolonie van deze die ren, in Kotten, bij Winterswijk. In deze kolo nie, die uit ongeveer vijftig exemplaren be stond. werden per uur hoogstens twintig ver lamde bijen aangevoerd. En daar de bijen wolf alleen bij zonnig, warm weer vliegt, kan men op hoogstens acht a negen vlieguren per dag rekenen. Hetgeen dus in totaal nog geen tweehonderd slachtoffers per dag beteekent. En als men nu weet. dat een flinke bijenkorf in den zomer bevolkt is met veertigduizend individuen, dan is het duidelijk, dat een verlies van tweehonderd bijen per dag nog zoo ernstig niet is. Vooral niet. wanneer dit verlies, zooals gewoonlijk over verscheidene korven verdeeld wordt. Groote koloniën, in andere berichten werd reeds gesproken over millioenen exem plaren in Zuid-Limburg, kunnen echter voor hun omgeving funest worden. Echter valt het uitroeien van een zoo groote kolonie ge makkelijker, dan bij een kolonie van kleinere afmetingen, zooals die door ons geheele land verspreid zijn. Een merkwaardige waarneming deed de heer Henri Meijer onlangs te Arnhem. Hij merkte gedurende een bepaalden dag een aan tal bijenwolven, die planten in zijn tuin be zochten. Den volgenden dag constateerde hij, dat geen enkele philanthus terugkeerde. De heer Meijer leidde hieruit af, dat een verplaat sing van deze dieren zou plaats hebben, een .zekeren trek dus. M.i. is deze conclusie zeer onwaarschijnlijk. Indien er toch een verplaatsing zou zijn, wat ik niet uitgesloten acht, dan zou deze plaats moeten vinden, óf vroeg in het voor jaar, wanneer de pasgeboren exemplaren te voorschijn komen óf in den herfst en dan van oude, afgevlogen exemplaren. De waarneming van den heer Meijer geschiedde echter eind Juli. net de tijd als de philanthus druk bezig is met het graven van nestgangen en het van gen van bijen. AGENDA Heden: DONDERDAG 23 AUGUSTUS. Gem. Concertzaal: Laatste volksconcert H.O.V. Solist: Hans Bijvanck (viool). 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Pechvogels" (gepro longeerd) 2.30 en doorloopende avondvoorstel ling van 7 uur af. (In de kindermatinee: Her- mas' Oud-Hollandsche poppenkast en Pech vogels). Palace „Fra Diavolo". Op het tooneel: D'An- selmi, Spaansche buikspreker. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Mein Herz ruft nach dir" (gepx-olongeerd). Op het tooneel: Beeld houwer Karei Hermes met zijn levende schil derijen. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 24 AUGUSTUS. Bioscopen, nieuw programma Natuurlijk bestaat de mogelijkheid dat er twee generaties per jaar zijn, waarvan de eer ste in het voorjaar, en de tweede tegen eind Juli uitkomt. Waarschijnlijker lijkt mij echter, dat de ge merkte exemplaren oude wijfjes waren, die reeds aan het eind van hun leven stonden. Dit wordt nog waarschijnlijker door de mededee- ling van den heer Meijer, dat zij zich vrij on verschillig toonden jegens de bijen, die even als zü de planten bezochten waar zij gemerkt werden. Tenslotte bestaat ook nog de moge lijkheid dat de menie, waarmee de bijenwolven gemerkt werden, door het graafwerk, dat deze dieren verrichten, weer afgesleten was. Trouwens, wat zegt een aantal van honderd gemerkte wolven, waar gesproken wordt over kolonies van millioenen individuen. Temeer nog, daar de heer Meijer zelf opmerkt, dat zijn tuin bij Arnhem slechts een zeer klein stukje uitmaakt van de provincie Gelderland. Eerst wanneer deze proef op tienduizenden exem plaren zou kunnen worden toegepast, zou met eenige zekerheid kunnen worden uitgemaakt, of er werkelijk sprake is van trek. Tot zoolang lijkt mij de gevolgtrekking van den heer Henri Meijer nog onvoldoende gemotiveerd daar er, zooals ik aantoonde, nog andere mogelijkheden bestaan. KO ZWEERES. Haarlem, Aug. 3'4. Voor den Kantonrechter. Uit deftig Bloemendaal. Onnoodig is het den lof te zingen van het schoone Bloemendaal met zijn beboschte dui nen bekroond met statige kasteelachtige ge bouwen, met zijn bloemensohat. die opklimt tusschen rotspartijen, met zijn vergezichten en zijn rust. Effene asphaltwegen krommen zich tusschen, onder en over de heuvelen en geruischloos glijden de auto's daarover. Rust en zindelijkheid heersoht overal en het mag niet verwonderen, dat alles wat daar mede niet harmonieert, wordt verbannen. Zoo moest het den agent, zelf een toonbeeld van netheid en kalmte een doorn in het oog zijn, dat een schillenboer de vrijheid nam om een groote prop papier op den weg te wei-pen. Het moge waar zijn dat 's mans koeien, waar voor de schillen bestemd waren, geen papier lusten, dat mocht geen reden zijn het pa pier, dat bij de schillen was geraakt, op den weg te deponeeren. Als een soort verontschul diging voerde de man thans aan, dat de agent een gezicht zette of hij azijn had gedronken, maar als het zoo geweest is, kon het niet an ders zijn dan de natuurlijke reactie van den schok dien ieder rechtgeaard Bloemendaalsch agent moet krijgen bij het zien van een der- gelijken aanslag op de smetteloosheid der wegen. Thans was van azijngebruik bij den agent niets te merken, het was de opgewektste INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stélt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. (Adv. Ingez. Med.) agent, dien men zich denken kan en het zag er naar uit, dat de schillenboer de azijn- flesch had aangesproken, wat er al niet op verbeterde, toen hij het neerleggen van de prop papier met f 3 boete moest betalen. El- waren er meer, die gezondigd hadden tegen de wetten uitgevaardigd ter bescher ming van Bloemendaal's rust. Een had daar het zoet gefluit der vogelen overstemd door tonen aan een blaas-instrument te ontlokken. De dagvaarding sprak van een dwarsfluit en de muziekmaker sprak dat tegen, hopende zoo met juristische spitsvondigheid vrij te komen, want hij had op een occarino gebla zen. ,Doet niets ter zake", zei de ambtenaar; „de verordening spreekt niet van dwarsflui ten en occarino's, alleen van muziekmaken". De man had muziek gemaakt zonder vergun ning en hij kreeg f 2 boete. Eindelijk was er een heel klein vrouwtje, zoo klein, dat haar verschijning op de pu blieke tribune eenige hilariteit veroorzaakte, daar men er zich blijkbaar over verbaasde dat een zoo klein menschje bekeurd kon wor den, maar ondermaatsche overtreders kent de wet niet, en dat kleine vrouwtje had de ma jesteit van Bloemendaal aangerand door er te venten, wat niet mag zonder vergunning. Zij had geen uitvhVhten, zei, dat ze als kleine Dora van Dickens voor het gezin moest zorgen, beloofde niet meer te venten en kwam er met een gulden boete af. Verhuiswagen en tram. Na deze weinig sensationeele zaken kre gen we iets meer geruchtmakends en dat in de eigenlijke beteekenis, want het betrof een zeswieligen verhuiswagen uit Heerenveen die op de kruising Nieuwegracht en Kruisweg tegen de tram was opgetornd waarbij de glas scherven in het rond vlogen en het onder stel van de tram eenigszins werd ontzet. De autobestuurder moest zich daarover ver antwoorden. Met Friesche stijfkoppigheid hield hij vast, dat het zijn eigen schuld niet was, dat hij een kalm vaartje had gehad en dat de tram had kunnen stoppen, maar de formidabele klap pleitte tegen dat kalme vaartje en hij vergat, dat een tram het ver keer van rechts niet behoeft te laten voor gaan, zoodat hij, toen hij dat gevaarlijke kruispunt naderde en kon zien, dat er een trambaan was, heel, heel voorzichtig had moeten rijden, zooals de meeste autobestuur ders trouwens ook doen. De ambtenaar van het openbaar ministerie legde den man een stapel wetten voor, niet ter bestudeering. maar die stapel moest het hoekhuis voorstellen en nu wilde de ambtenaar den Fries duidelijk maken, dat hij langs het huis de tram had kunnen zien. De Fries was niet te overtuigen, maar dat nam niet weg, dat er f 10 boete tegen hem geëischt werd, die de kantonrechter ook gaf. Spring niet van de tram. Er zijn trams waarvan men straffeloos mag afspringen, dat wil zeggen ongeacht te bre ken armen of beenen; men wordt er niet voor bekeurd, bedoelen we, maar er zijn ook trams, die men niet op die wijze mag verlaten en een zoodanige tram is die naar Leiden. Een heer, daarvan onkundig, stapte eraf toen de tram de Groote Houtstraat uitkomen de, zachtjes de bocht nam, daarbij langs het trottoir scherende en hij kwam juist terecht voor de voeten van een aldaar geposteerd po litieman, die dit als een uitnoodiging be schouwde om den heer te bekeuren. De heer toonde zich daarover misnoegd, want, zei hij, het feit, dat ik daar ter plaatse afstapte, bewijst al, dat ik niet wist, hiermede iets strafbaars te doen en hij had het meer overeenkomstig de roeping van een agent ge vonden, als deze hem een waarschuwing had gegeven. Ook was de heer van oordeel, dat stappen van een tram, die bijna stilstaat, heel iets anders is dan springen van een rijdenden wagen. 't Gaf allemaal niets. De ambtenaar van het openbaar ministerie vertelde van een Duit- schen professor, die in Duitschland, waar 't ook verboden is, altijd van de rijdende tram sprong, waarmee betoogd werd, dat een mensch altijd dingen doet, die hij niet mag. Of de ambtenaar hiermee wou zeggen, dat de delinquent waarvan hier sprake is, op den professor leek, weten we niet. maar in alien gevalle kreeg de heer f 5 boete, conform den eisch. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Freij, Ted. v. Berk houtstraat 56, actetasch inh. kruikje; Olof, Wagenweg 134, broekje; Politiebureau, Sme- destraat 9, bal; handpomp;v Van Norden, Doelstraat 40, belastingmerk; Broodfabriek ,.De Zeeuw". Koudenhorn, jas; Vool. Kweek tuinstraat 34, kinder jas; Bruggink, Hofmeyer straat 27, werkjas; Sikking, Wicherstraat 24, kaartjes (taxi); Kennel Fauna, Fr. Varken markt, 2 katten; Ebing, Merovingenstraat 44, 2 manchetten; Steeman, Schotersingel 41 rd., 2 overhemden; Makkelenberg, Paus Leostraat 41, overall; Kroonstuiver, Van Oorschobstraat 8, portem. met inh. Verika, Kampersingel 44 b, rijw. bel. plaatje; Baker, Beukenstraat 28, idem; Bouwman, Pepijnstraat 37, rozen krans; Duivendak, Westerhoutstraat 34, ring sleutels; Hendriks Elzenplein 30. Lipssleutel; Lennep, Jan de Braystraat 10, tasch met inh. Een kreupele geholpen met de kruk van een anderen kreupele. Geachte redactie. Mocht ik reeds vroeger een dankbaar ge bruik maken van dit in onze omgeving zoo veel gelezen blad, om op te komen voor het grievend onrecht, den z.g. oud-gepension- neerden militairen door onze regeering aan gedaan, thans vraag ik weder beleefd plaat sing van een bericht, deze menschen be treffende, wat de moeite van het pubücee- ren waard is. Ik heb het oog op een besluit van den mi nister van Defensie, waarbij deze. gelet op den grooten aandrang uit alle partijen der Tweede Kamer reeds jarenlang uitgeoefend, nu eens eindelijk aan deze groep recht te doen, van zijn goeden wil daartoe blijk wil geven door een som beschikbaar te stellen, om den allerarmsten daarvan eenige vergoeding te verstrekken. Die som bedraagt f 40.000, te verstrekken uit.... het Fonds voor Mobilisatieslachtof fers, een „overschot", zooals de minister dit noemt. Met verwijzing naar het opschrift dezes zou het verkeerd zijn hieraan iets toe te voegen. Dankend voor de plaatsruimte, Uw abonné, B. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, ivorden terzijde gelegd. De antwoorden ivorden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie geheim. RECEPTEN VRAAG: Op welke wijze moet ik verouderde verfvlekken uit costuums verwijderen? ANTWOORD: 1. Warm een kopje terpentijn in heet water (vooral niet op een lichtje!). Leg het costuum enkel en gladuit op een badhand doek, met de vlekken naar boven en bet deze met de terpentijn tot zij zacht zijn. Dan met ben zine nabehandeien. Deze behandeling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of licht in de nabijheid. VRAAG: Hoe moet ik mijn regenjas opnieuw waterdioht maken? De jas is van licht linnen. Nadat ik haar met lauw zeepsop gereinigd had. bleek dat overal aan den binnenkant het gummi laagje was verdwenen. ANTWOORD: Zet de jas een uurtje ln warm zeepsop: doorslaan en zonder wringen 10 minuten laten uitdruipen. Zet dan weer een uur' in een warme aluinoplossing van 2 ons aluin op 1/2 emmer warm water. Doorslaan cn bulten in de tocht of den wind laten drogen. VRAAG: Kunt u mij helpen aan een paar re cepten voor het bereiden van Spaghetti? ANTWOORD: 1. Spaghetti met ham en kaas. Benoodigd: 2 ons spaghetti: 1 1/2 ons ham, 1 1/2 ons Parmezaansche kaas en 1/2 ons boter. Breek de spaghetti in stukjes van 6 c.M., wasch ze en kook ze in ruim kokend water met zout gaar (1/2 a 3/4 uur) en bijna droog. Hak de ham: raap de kaas en roer die voorzichtig op zacht vuurtje met twee lepeis door de spaghetti, tot de kaas draden trekt (z.g. fileeren van kaas). Roer er dan de helft van de boter door en naar smaak wat zout en peper. Doe alles ln een vuur vast schoteltje; strooi er paneermeel over en leg er de overige boter in klontjes op. Maak den rand van het schoteltje schoon en laat in den oven bruin worden. 2. Spaghetti met tomaten. Benoodigd: 2 ons spaghetti: 8 tomaten. 73 gram boter. Kook do spaghetti gaar en bijna droog, als onder 1. Wasch de tomaten en .snij ze in schijven. Leg er een laag van in een met boter besmeerd vuurvast schoteltje. Strooi er wat peper en zout over en hier en daar een stukje boter. Leg daarop de zoo droog mogeli.ik uitgelekte spaghetti, waarbo ven. langs den rand. de overige tomaten. Strooi over de tomaten weer wat peper en zout en hier en daar een kluitje boter. Strooi er paneermeel over en handel verder als onder 1, Laat 1/2 uur zachtjes stoven. 3. Spaghetti-sohoteltje. Benoodigd: 1 1/2 liter melk, 225 gram spaghetti: 80 gram suiker, twee eieren en 1/2 stokje vanille. Kook de melk en doe er de spaghetti en het vanillestokje in. Breng weer aan de kook. Als het gaar is de helft der suiker bijvoegen. Roer ln een vuurvast schotel tje de eierdooiers met de rest van de suiker en doe er voorzichtig de heete pap bij. Roer er dan, zoo luchtig mogelijk, de stijfgeklopte eiwitten door. Laat in matig warmen oven rijzen en bruin worden. VRAAG: Hoe verwij/i.er ik een brillantine-vlek uit een japon van crêpe georgette? ANTWOORD: Afwrijven met een dotje watten dat in zuivere waschibenzine gedoopt en een wei nig uitgewrongen is. De voohtige plek bedekken met een laagje talcum. Laten drogen en daarna afschuieren. Blijft ereen gele vlek over, dan deze met lauw water, waarin een scheutje azijn, afnemen. Afsponsen met schoon lauw water en met zeemleeren lap bijna droog kloppen. Weer poederen en afschuieren. VRAAG: 1. Hoe kan ik een geel geworden halsketting van beenen kralen weer wit krijgen? 2. Op mijn eikenhouten dressoir is door een heete bout een donkere vlek ontstaan. Het is niet geschroeid. Hoe kan ik die er uit krijgen? ANTWOORD: 1. Leg de ketting een uur in een warme, sterke opiossing van overmangaan- zure kali. Neem haar er dan uit en laat haar een poosje buiten hangen. Daarna neemt gij de ketting op een bad van zwavelig zuur. Laten lig gen, tot zij wit is. 2, Met het fijnste schuurpapier of een goed vlak geschuurde puimsteen afschuren en inwrij ven met een weinig witte was: stevig uitwrijven. VRAAG: Waarin kan ik een gabardine regen jas wasschen, die o.a. ook olievlekken heeft? Deze zijn te groot om apart te behandelen. ANTWOORD: In een halve emmer zuivere waschbenzine 10 minuten flink spoelen en druk ken. Zonder wringen op een kleerhanger te dro gen hangen. Deze behandeling moet buiten in de schaduw geschieden en vooral geen vuur of licht in de nabijheid. Het gebruik van een gegalvaniseer- den emmer kan brandgevaar opleveren. VRAAG: 1. Hoe verwijdert men bruine plek ken van een fietszadel uit een lichtgrijze gabar dine- regenjas? 2. Hoe maakt men een Uchtgrijzen vilten .hoed schoon? Magnesia en benzine hebben niet ge holpen. ANTWOORD: 1. Begint u eens met de vlekken stevig af te borstelen met benzolum. Dadelijk daarna de natte plek bedekken met een laagje talcum: goed laten drogen: afborstelen. Is de vlek dan niet geheel weg. dan nabehandeien met een lauw zeepsopje; met schoon lauw water de zeep wegwasschen; daarna met verdund mierenzuur afborstelen; goed droogkloppen met zachte zeemleeren lap; weer afpoederen en laten dro gen; afborstelen. 2. Probeert u "net eens met den hoed met lauw water af te sponsen; niet te nat en vooral egaal vochtig maken. In den wind o>f op den tocht dro gen: daarna met het fijnste schuurpapier heel zacht afschuren. VRAAG: Hoe verwijdert men vlekken van blauw copieerpotloo.d uit een gabardine regen jas? ANTWOORD: Leg de regenjas enkel en glad- uit over een dubbelgevouwen schoonen band doek met de vlek naar boven en wrijf deze luolitig met een zacht in benzine gedoopt doekje. Bedek de vochtige plek met een laagje talcum en laat drogen. Als het goed droog Ls afschuie ren. Is de vlek dan nog niet weg. met lauw wa ter nabehandeien; met zeemleeren lap nagenoeg droog kloppen. Laat een paar druppels citroen sap op de vlek druppelen. Na een uur met lauw water afsponsen en droog kloppen. RECHTZAKEN VRAAG: Ik doe gaarne aan alle takken van sport mee. Als ik een ongeluk krijg, gaat dan het ziekengeld door? Mijn patroon is ln de ziekte verzekering (Ziekterisico). ANTWOORD: Ja. VRAAG: Ik ben voor den tweeden keer ge trouwd. Uit het eerste huwelijk zijn kinderen. Kan ik nu een testament laten maken, waaPbij de langstlevende in het bezit -blijft van aen ge- heelen inboedel? Verdere bezittingen zijn er niet. ANTWOORD: Ja. dooh zij zal aan de kinderen het hun toekomende moeten uitkeeren. BELASTING ZAKEN VRAAG: 1. Hoeveel mag men op de Rijkspost spaarbank hebben, zonder dat dit in aanmerking komt voor vermogensbelasting? 2. Moet elk bedrag opgegeven worden? ANTWOORD: 1. Men is belastingplichtig voor een vermogen van 16000.of meer; daaron der behoort ook ieder bedrag dat op de R. P. S. staat. 2. Indien men niet belastingplichtig is, behoeft geen bedrag te worden opgegeven: wel moet de jaarlijks verkregen rente worden opgegeven bij het inkomen voor de ink. bel. VRAAG: Ik ben gehuwd en heb geen kinde ren. Inkomen 23.50 p. w. en huishuur 5. Hoeveel ink.- en pers. bel. moet ik betalen! (IJmuiden). ANTWOORD: Rijks inkomstenbelasting 9.8( Gem. fondsbelasting 29.90. Personeele belas ting 12.60. Hierbij is gerekend op een ver koopwaarde van het meubilair van 200, VRAAG: Mijn verloofde is voor da-g en nacht ill betrekking en verdient 360.per jaar. Zij ls aangeslagen naar een inkomen van S10. voor 11.34. Is dat juist en hoe berekent men dat? ANTWOORD: Voor kost en inwoning wordt gewoonlijk 500.gerekend De berekening naar 810.is juist. DIVERSEN. VRAAG: Welke zegels moet ik plakken voor een meisje dat 2,50 per week verdient en van 9 tot 1 uur bij mij werkt? ANTWOORD: Van 14 tot 16 jaar 30 cent.: van 16 tot 21 jaar 40 cent; 21 jaar of ouder 50 cent. VRAAG: Wanneer begint en eindigt de kenmis te Alkmaar? ANTWOORD: Van 25 Augustus tot 3 Septem ber. VRAAG: Hoeveel sigaren en rooktabak mag ik voor eigen gebruik meenemen naar België? Is het geoorloofd een aangebroken kistje sigaren mee te nemen? ANTWOORD: Medegenomen mogen worden: 10 sigaren of 25 sigaretten of 1/2 ons tabak. VRAAG: Waar kan men tusschen IJmuiden cn den Helder langs de Noordzeekust kampeeren en hoeveel bedragen de kosten? ANTWOORD: Bakkum 20 min, van zee. Per week 2.of per dag 50 ct.; p. d. langer dan een week 25 ct. Egmond aan zee. bij het station. Eer ste 5 nachten 20 ct. p. persoon per nacht: twee de 5 nachten 15 ct. en verder 10 een:. Camperduin, vlak bij zee. Drie dagen te voren aanvragen Gem. Secretarie, Schoor!, 2.per tent per week. Huisduinen tegenover Sportpark Dennen-heu vel. Per tent 2.50 p. w. of 50 cent per dag. VRAAG: 1. Waar kan ik in IJmuiden opgeleid worden tot marconist? 2. Hoeveel bedragen de kosten? 3. Moet ik daar een M.U.L.O.-diploma voor hebben? ANTWOORD: 1, Instituut Radio, J, P. Coen- straat 69. te IJmuiden 2 en 3. Deze inlichtingen kunt gij aan genoemd adres krijgen. Wat doet Haarlem? Geachte redactie, In uw avondblad van 21 dezer beantwoordt Mr. J. H. van Gelderen, secretaris van de Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer, mijn ingezonden stukje onder bovenstaanden titel door de V. V. V. in bescherming te nemen, een vereeniging die toch nergens door mij werd genoemd, noch aangevallen. Ik kan dan ook verklaren dat de heer v. G. abuis is, als hij meent, dat het geschrevene zijn vereeniging speciaal gold. Echter na 't geen de geachte inzender schrijft, ben ik wel geneigd te vra gen, of hier niet geldt het bekende Fransche spreekwoord: „Quis' excuse, s' accuse"! Want inderdaad: V. V. V. had méér kunnen doen dan alleen enkele circulaires zenden en legitimatiekaarten uitreiken (wat mij natuur lijk wel bekend was, mr. van Gelderen; zooals vanzelf spreekt heb ik mij tevoren op de hoogte gesteld!) Waarom geen contact gezocht met de vele te Haarlem bestaande vereenigingen en dan overleg gepleegd met autoriteiten, om die week iets extra's te doen voor den vreemde ling? „De kosten"? Ja, het eeuwige probleem, maar dat is er om op te lossen door samen werking. Zie geachte secretaris,, naar uw zus- tervereenigingen te Bergen op Zoom, Rotter dam en vele andere plaatsen, waar wat ge daan wordt in deze dagen. En daarom nog maals. er kome een vereeniging van allen, die het wèl meenen met Haarlem en die aan den bloei van de stad willen meewerken. Wie het hiermede eens is, ziende mij haar of zijn naamkaartje of ander bewijs. Redactie zeg ik hartelijk dank voor de plaatsruimte. A. VAN WEERDEN. Groote Houtstraat 100 of Bosch en Vaart- straat 10. Verkeerstoestanden te Halfweg. Geachte redactie, Het zal u en velen bekend zijn. dat het gedeelte straatweg Amsterdam—Halfweg zijn voltooiing nadert. Of het een uitkomst zal zijn, staat nog te bezien. Vast staat dat het voor Halfweg steeds angstiger zal worden. Wie den toestand te Halfweg kent, zal het met mij eens zijn, dat die onhoudbaar is. Het wordt nog erger bij den komenden toe stand, terwijl te Halfweg de straatweg veel smaller wordt. Daarbij komen de parkeeren- de auto's, 2 op den straatweg uit komende wegen uit Haarl.meeir 2 uit de beide polders, dan nog de halte E.S.M. en straks de drukte aan de Suikerfabriek. Met de uiterste voorzichtigheid is het ver keer hier niet te regelen. Als ergens de aandacht op gevestigd dient te worden, is het zeker op Halfweg. Het politietoezicht is uitstekend. Er wordt steeds een wakend oog gehouden op het on besuisd rijden op enkele hoeken der wegen waarvan de Haarlemmerstraat zeker de ge vaarlijkste is. Daar is totaal geen uitzicht en dagelijks passeeren hier duizenden wielrij ders.. De toestand kan niet anders worden genoemd dan onverantwoordelijk. Voor wiel rijders zeer zeker -en voor voetgangers niet minder. Wielrijders worden bovendien nog een paar maal misleid door de zoogenaamde aanduidingsborden. Zoo wordt bijvoorbeeld op den hoek van den Osdorperweg aangeduid, dat op het wandelpad moet worden gereden en bij het begin van de brug over den boe zem is het nog erger. Hier wordt zelfs beduid dat men naast de brug moet gaan rijden! Het zal wel niet de bedoeling zijn» maar de aanduiding is wel zoo. Dan volgt nog dat op een verhooging wordt gereden, wat velen angstig maakt. Gevolg: onzeker rijden en ontijdig afstappen, wat weer aller lei gevolgen kan hebben. Het geweldig drukkeD autoverkeer behoeft niet te worden geschetst, het is over be kend. Nu de vraag: is er verbetering te maken? Natuurlijk: ja! Het eenrichtingsverkeer zal de oplossing brengen. Het zal overal moeten komen, maar zeker hier. Of het zonder kosten zal gaan? Neen, maar als het onverantwoordelijk is een bestaan- den toestand zoo te laten voortduren mag hij niet bestendigd worden om de kosten. Het verkeer van Amsterdam moet achter Halfweg om worden geleid. Voor Halfweg kan men beginnen met "een overbrugging der Amsterdamsche vaart en aanleg van een weg over den Rijnlandschen dijk, waarover vroe ger de treinen reden. Ik durf beweren dat dit noodzakelijk is. De bruggen over de oude sluizen zullen weldra bezwijken. Gemist kun nen ze niet worden en wat een prachtige aansluiting op i en grooten verkeersweg zouden we krijgen, tevens een goede ge. legenheid om een tunnel te bouwen voor den toegang van den Houtrakker Polder Het een zoowel als het ander is dringend noodzakelijk. Halfweg, 19 Augustus 1934.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10