,Het Witte Kruis" te Velsen veertig jaar. DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 7 1 LAATSTE BERICHTEN Dr. Coljjn terug uit het buitenland. Zijn werkzaamheden hervat. De minister-president, dr. H. Colijn. is van zijn verlof uit het buitenland teruggekeerd en heeft hedenochtend zijn ambtsbezigheden aan het departement van Koloniën hervat. AL CAPONE NAAR EILAND VERBANNEN. SAN FRANCISCO. 23 Aug. (V.D.l Gisteren zijn de stalen deuren van de moderne gevan genis op het eiland Alcatraz dat in het midden van de Baai van San Francisco ligt gesloten achter Al Capone. die met uitgebreide voor zorgsmaatregelen tegelijk met een aantal medegevangenen derwaarts is overgebracht. Rijwielplaatjesmaker gearresteerd. Te Amsterdam. AMSTERDAM, 23 Augustus 'V.D.) Van daag heeft de hoofdstedelijke politie een goe den slag geslagen. Dinsdag werd n.l. een man aangehouden, die op de Rozengracht in een automaat stukjes metaal wierp in plaats van geld om op deze wijze goederen machtig te worden. Hij werd meegenomen naar het bu reau en toen hij werd gefouilleerd, werd een echt rijwielplaatje op hem gevonden, benevens stukje, lood, waarin afdrukken van een rij wielplaatje waren gemaakt. Verder werden nog verschillende andere ingrediënten op hem gevonden voor het nar-aken van rijwielplaat jes. Bij een huiszoeking in de woning van den man, waar deze een consumptie-ijsfabriek drijft, werden verschillende gereedschappen en diverse voorwerpen in beslag genomen, dienende voor vervaardiging van valsche rij wielplaatjes. De man, de 32-jarige L. S., beken de dat hij enkele plaatjes had nagemaakt, volgens hem slechts bij wijze van experiment. De man werd ingesloten en de verschillende ingrediënten in beslag genomen. De politie heeft hiermee een goede vangst gedaan. Gratieverzoek voor Spansier. NederL regeering zou haar steun verleenen. AMSTERDAM, 23 Augustus. Naar wij ver nemen heeft de heer mr. M. van der Goes van Naters te Heerlen thans namens den heer H. M. Spansier, die ter zake van landsverraad door het volksgerecht te Berlijn tot twee jaar gevangenisstraf is veroordeeld, bij den Führer en den Rijkskanselier van het Duitsche Rijk een verzoek om gratie voor den veroordeelde ingediend. In het verzoek om gratie zegt de heer Span sier, dat hij niet den opzet tot landverraad van het Duitsche Rijk heeft gehad. Zelfs is hij zich er nimmer van bewust geweest, dat feiten, welke in zijn eigen land ten volle zijn toegestaan, in Duïtschland strafbaar zouden kunnen zijn. „Juist het feit, dat ondergeteekende", aldus de heer Spansier, ..volgens de rechtsopvat tingen van zijn eigen nationaliteit straffeloos zou zijn, moge wellicht voor U, geëerde Herr Führer, aanleiding zijn, met het oog op de in ternationale zijde van de zaak, tot een ver zachting van de straf te besluiten, waardoor ondergeteekende aan de zijnen zal worden te ruggegeven". De heer van der Goes van Naters heeft bij dit verzoek om gratie van den heer Spansier een memorie gevoegd, waarin hij er op wijst, dat de heer Spansier volgens de rechtsopvat tingen in Nederland niet strafbaar was. Hij wijst er op, dat Spansier nooit de bedoe ling heeft gehad iets te publiceeren ten gun ste van een vreemden staat en dat hij zich er ook niet van bewust is geweest, dat dit in het bewuste nummer van de „Freie Presse", naar aanleiding waarvan de veroordeeling is ge schied, het geval was. Een afbeelding van een pantserauto in dit nummer en in de dag vaarding aangehaald is gekocht van het Duit sche persbureau „Pressephot" te Berlijn en komt derhalve niet in aanmerking als land verraad. „De opvatting, dat de heer Spansier niet schuldig is", aldus verklaart de heer Van der Goes van Naters, „is niet alleen mijn persoon lijke meening, maar de opvatting van een groot aantal Nederlandsche en buitenlandsche in het bijzonder Engelsche, autoriteiten, ju risten en journalisten van alle richtingen. In deze kringen zou het met groote voldoening- worden vernomen, wanneer U. rekening hou dend met de bepalingen, die golden ten tijde van de arrestatie van Spansier en met de in zijn land geldende rechtsopvattingen 't U toe komende gratierecht zou willen toepassen en dat aan Spansir, die reeds meer dan een jaar geleden werd gearresteerd, de vrijheid zou worden teruggegeven". Wij vernemen verder, dat de minister van Buitenlandsche Zaken den heer Van der Goes van Naters heeft verzekerd, dat de Neder landsche regeering haar adhaesie aan het gratieverzoek zou betuigen. Arrestaties bij den Waterstaat te Sitoebondo. Schromelijke nalatigheid werkte fraude in de hand. SOERABAJA, 23 Aug (Aneta). Het „Soer. Handelsblad" meldt uit Sitoebondo dat in preventieve hechtenis is gesteld de mantri-boekhouder van de afdeeling Sitoe bondo van den Provincialen Waterstaat, die geacht wordt de hoofddader te zijn inzake de bij dien dienst voorgekomen knoeierijen in loonstaten. Tevens is een Inlandsche assistent boekhouder in arrest gesteld, die geacht wordt de tweede hoofdschuldige te zijn. De mantri- boekhouder bekende dat hij reeds acht jaar geleden de knoeierijen inzette. De administra tie over de laatste drie jaren is pas uitgeplo zen. Het gefraudeerde bedrag is vastgesteld op f 27,000. Het aantal medeplichtigen is groot. Reeds zijn 130 getuigen venhoofd. De fraude is mogelijk gemaakt door schromelijke nalatigheid in de controle. Den opzichter G. Fanggidaej, die heden met de ...Oldenbarne- velt" te Tandjong-Pdiok arriveert en laatste lijk te Sotoebondo werkzaam was, is ver zocht onmiddellijk naar deze plaats over te komen. MAATREGELEN BIJ DE STROMBOLI. MESSINA, 23 Aug. (V.D.) Hoewel de wer king van de Stromboli nog steeds geen on middellijk gevaar met zich mede brengt, heb ben de autoriteiten toch maatregelen genomen om in geval van noodzakelijkheid onmiddellijk de bedreigde dorpen te kunnen ontruimen. Op zoek naar de bandieten van Brooklyn. NEW YGRiK. 23 Augustus (V.D.) Te land. ter zee en in de lucht werken thans vijf staten en de federale regeering samen teneinde met inspanning van alle krach ten de bende op ie sporen, die te Brooklyn tijdens een brutalen overval s 428.000 hebben buitgemaakt. Met uitzondering van het op. spormgswerk na de ontvoering van de baby van Lindbergh is wellicht neg nooit een zoo groote concentratie van politiekrachten in de Ver. Staten voorgekomen ter achtervolging van een aantal misdadigers. Men vertrouwt dat de gangsters op den duur er niet in zullen slagen met hun enorme contante buit zich in veiligheid te brengen. Hoewel men niet veel sporen heeft van de daders, be schikt men toch over een aantal vingeraf drukken op de twee auto's en op het machine geweer dat zij hebben achtergelaten. Verder meent men te weten dat eenige der daders vroeger behoord hebben tot een bende alco holsmokkelaars. Naar het schijnt bevonden zich onder de geroofde gelden ook sommen van de fede rale reservebank, waardoor de mogelijkheid gegeven is tot ingrijpen bij het onderzoek van de federale regeering. Intusschen heeft men vier mannen uit Brooklyn gearresteerd die verdacht worden betrokken te zijn bij deze zaak. Verder heeft men een raceboot van 30 voet lengte ge vonden, die volkomen lijkt op een van de twee schepen waarmede de roovers zijn ont komen. De raceboot lag op de kust van Long Island en de bodem was vol gaten ge slagen, zoodat de boot gezonken was. NIEUWE DIRECTEUR AAN HET DEPARTE- MENT VAN ECONOMISCHE ZAKEN. BATAVIA, 22 Augustus (Aneta). Eervol ontheven onder dankbetuiging voor de bewe zen diensten van de waarneming van de Directie van het Departement van Economi- mische Zaken de heer B. H, Paerels. Benoemd tot Directeur van het Departement van Economische Zaken Mr. G. H. C. Hart, voorzitter van den Ned. Indischen Onderne- mersbond. De Regeering heeft overwogen om het over belaste en topzware Departement van Economi sche Zaken te splitsen in een tijdelijk Depar tement voor Algemeene Crisiszaken en een normaal Departement voor Economische Za ken. op grond van practische overwegingen is hiervan echter afgezien. Den nieuwen Directeur van het Departe ment zal verzocht worden de organisatie van dit Departement aan actueele eischen te toet sen, c.q. de ncodige voorstellen tot verbete ring in "te dienen. Ter verlichting van den taak van den Direc teur van het Departement is besloten den Dienst van Mijnbouw in zijn vollen omvang over te brengen naar het Departement van Verkeer en Waterstaat. KLACHT OVER AFSNIJDING VAN ELECTRISCHEN STROOM. Wij ontvingen een klacht van den heer F. Dijkstra, die op het volgende neerkomt. Ongeveer 5 weken geleden had inzender na de gebruikelijke opneming van den elec- trischen meter een post te betalen van f 14 welk bedrag hij niet in eens kon voldoen. Een overeenkomst werd gesloten met den Incassodienst, dat er f 2 per week van in zender 's loon zou worden afgehouden, dat nu gedurende 5 weken geschied is. Woensdag 15 Augustus kwam iemand van het G.E.B. het electrisch licht bij den heei D. afsnijden, niettegenstaande hem de schriftelijke bewijzen werden getoond van de overeenkomst tusschen den heer D. en den Incassodienst en van de betaling gedurende 5 weken. Bij een klacht op het kantoor van den In cassodienst werd den heer D. medegedeeld dat alles op een vergissing berustte. Hij zou Donderdag weer licht hebben. Aan deze be lofte wer dechter niet voldaan. Een nieuwe klacht van den heer D. volgde toen hij Vrij dag nog geen licht had. Men had de order vergeten door te geven. Eerst Zaterdag kon inzender weer over stroom beschikken. Inzender meent ten eerste dat de beambte die den stroom bij hem kwam afsluiten, eerst overleg met zijn superieuren had behooren te plegen, toen hem bleek, dat er een vergis sing in het spel was, en ten tweede, dat zulke vergissingen en het vergeten van het door geven van orders niet mogen voorkomen. Tot zoover deze klacht, die wij overbrach ten aan den Incassodienst, waar men ons echter mededeelde dat de heer D. de af snijding gemakkelijk had kunnen voorkomen en men verder op de zaak niet wilde in gaan. „Blanke huid - 2SJ Zachte handen" Vaseline ^^Chesebrough (Adv. Ingez. Med.) 1 UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE COMMISSIE VAN HEEMSTEEDSCHE WINKELIERS Bovengenoemde commissie hield Woensdag avond een ledenvergadering in „Het Hof van Heemstede", onder leiding van haar voorzit ter. den heer van Empelen. Naar aanleiding van een vraag van een dei- leden om verlaging van de tarieven voor de jachthaven werd een onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat de tarieven niet te hoog zijn. In verband met een request aan den raad over invoering van een ventverbod, deelde de voorzitter mede, dat in den Raad een ventver bod is aangenomen, waardoor het niet meer mogelijk is te venten zonder vergunning. Uit het jaarverslag blijkt dat er een zeer goede verstandhouding heerscht tusschen de commissie en de R.K. Middenstandsvereeni- ging. terwijl ook met B. en W. aangenaam wordt samengewerkt. Het ledental bedraagt 148. Als bestuursleden werden herkozen de heeren P. Oosterhoorn en K. Vedder. en in een vacature werd gekozen de heer W. J. Vogel. Een zeer belangrijk agendapunt was de be spreking der Floraweek. Uitvoerig zette de voorzitter de voorbereidende werkzaamheden uiteen voor een extra reclame tijdens de groo te tentoonstelling, die hier het volgend jaar zal worden gehouden. Behalve het streven om de etalages den geheelen duur der tentoon stelling zoo fraai mogelijk te doen zijn, be staan er plannen om een speciale winkelweek te organiseeren, vermoedelijk ingaande 21 April. Het bestuur zal verschillende eigen en dooi de vergadering geopperde plannen bestudee- ren. Hoewel het aantal leden niet groot genoeg was om definitief te besluiten ook in Novem ber een winkelweek te houden, was het mec- rendeel er voor, zoodat een enquête zal wor den gehouden onder de leden. De bespreking der verruiming van ver koopgelegenheid op Zondag voor de 5 bij de wet bepaalde branches had tot gevolg dat het bestuur iedere branche afzonderlijk zal uit- noodigen en den uitslag dier besprekingen te bevoegder plaatse mededeelen; dit in samen werking met de middenstandsvereeniging „De Hanze". Bij de rondvraag kwam nog ter sprake de noodzakelijkheid van saneering van winkel zaken. De voorzitter deelde mede dat deze materie in een zeer ver gevorderd stadium is bij de groote landelijke bonden in het O. S. B.-plan. VERGADERING TUINLIEDEN. Woensdagavond hield de onderlinge tuin- liedenvereeniging Aerdenhout en Omstreken een ledenvergadering. Een bespreking werd gehouden over de Lathyrisprijsvraag. Om ook minder bekwame kweekers een kansje te geven werd besloten voortaan in 2 klassen te laten inzenden, en zij die in de B-klasse 8 punten behalen, automatisch over te brengen naar klasse A. Als datum voor de te houden groote dathliabentoonstelling werden vastgesteld 15 en 16 September. Op deze tentoonstelling zullen ook inge. zonden worden de potjes aan de schoolkin deren verstrekt. De keuring voor de prijsvraag had tot resultaat: 1. B. Nieuwenhuis 81,2 punt. 2. E. Klaasen 71/ 2p. 3. A. Klaassen 7 p.; 4. F. Booms 7 p.; 5 Bruinenberg 6 1/2 p.; 6. De Winter 4 p. Voor de vrije inzending ter keuring werden de volgende punten toegekend: R. Donkelaar 10 punten. C. v. Iperen 7 1/2 p. Een afbeelding van de eerstesteenlegging. In ons nummer van Dinsdag publiceerden we uitvoerige bijzonderheden over de herden king van het veertigjarig bestaan der Velser afdeeling van de Noord-Hollandsche Vereeni- ging „Het Witte Kruis" op 30 Augustus a.s. Hierboven reproduceeren we een foto van de eerste steenlegging van het gebouw van „Het Witte Kruis" veertig jaar geleden. Vele oudere ingezetenen zullen zich de personen nog wel herinneren, die op deze afbeelding voorkomen. Op de voorste rij staan en zitten van links naar rechts: de heer Buitelaar; de dames Tol- Frohn, De BruysTak. PlanteijatHopman, Broekmeijer, N.N., Reygersberg, BakkerTim- mers, Lena Slegtkamp. Dr. A. A. van der Horst, mr. Wynoldy Daniëls, gemeente-secretaris. Rechts staande dc heer D. de Ridder, com missaris van politie. Daarnaast (de heer met den baard) Cramer, de architect vfn het ge bouw. R. Donkelaar 912 p. B. Nieuwenhuis 10 p De heer Volkersz Rijkstuinbouwconsulent te Lisse zal op de volgende vergadering een lezing houden over „de nieuwe inzichten in het forceeren van bloembollen". IJMUIDEN MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 10.90. Griet per K.G. f 33—f 15. Tongen per K.G f 2.20—f liG0. Middelschol per 50 KG. f 27—f 23.10. Zetschol per 50 K.G. f 22—f 19. Schar per 50 K G. f 4.30—f 2.70 Kleine schol per 50 K.G. f 23.50—f 4.10. Groote schelvisch per 50 K.G. f 15. Middelschelvisch per 50 K.G. f 16f 11. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 13.- f 7.10. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 9f 3.20. Kabeljauw per 125 K.G. f 54f 26.50. Makreel per 50 K.G. f 7—f 4.80. Wijting per 50 K.G. f 2.70—f 2.20. Kleine gullen per 50 K.G. f 5.70—f 2.30. Leng per stuk f 0.56—0.51. Koolvisch per stuk f 0.40—f 0.12. Versche haring per kist f 5.90—f 4.80. Kleinmiddelhake per 50 K.G. f 36—f 33. Kleine hake per 50 K.G. f 226f 18. BESOMMINGEN. Manden Trawlers; 300 Ita, IJM. 22 1660— 70 Holland II, IJM. 176 1540— 310 Maria, IJM. 95 1510— 200 Bloemendaal, IJM, 71 2350— 300 Schoorl IJM. 39 2660— 650 Eendracht, IJM. 117 2770— 105 Reiger, IJM. 106 1640— 735 Utrecht, IJM. 73 3110. Kotters: E. 28 lf 310; E. 541 f 700; F. N. 143 f 770; KW 65 f 620. VERWACHT WORDENDE SCHEPEN. Verwacht voor de Vrijdagmarkt: Gerber- dina Johanna IJm. 38. met een vangst van 400 manden versche haring, 34 manden ma kreel en 100 manden andere visch. Vermoedelijk: de Henr. Jacoba IJm. 190. met pl.m. 400 manden visch van diverse soorten. WIJK AAN ZEE Een quaestie tusschen de badmaatschappijen. Strijd om een plankier op het strand. Een voorloopige oplossing gevonden. Tusschen de N.V. Buffet Mij. E. Pluribus Unum en de N.V. Noorderbad, die het strand op het grondgebied der aangrenzende ge meente Heemskerk exploiteert, heeft zich een quaestie voorgedaan over de planken, die het Noorderbad over het strandgedeelte in hu ui- bij E. P. U. had doen aanleggen, van den Rel- weg tot het Paviljoen. Over deze aangelegenheid, die de gemoede ren in de badplaats nog al in beweging heeft gebracht, vernamen wij van de directie van E. P. U. het volgende; Het Noorderbad hal aan E. P. U. nooit ver lof gevraagd, om het plankier, bestemd om den weg naar het Noorderbad voor de strand- bezoekers wat gemakkelijk te maken, te mogen neerleggen. Op herhaalde aanschrijving werd van het Noorderbad geen antwoord ontvan gen. E. P. U.U leidde daaruit af, dat de plan ken zonder bekenden eigenaar waren en be- schoupwde het hout als strandvonderij-goed. Toen dit eenmaal door E. P. U. was aange nomen speelde zich een wel zeer merkwaar dige geschiedenis af. Een dezer dagen werden n.l. de planken, op last van E. P. U. van het strand verwijderd en naar den strandvonder gebracht. Het Noorderbad deed daarop aan gifte va ndiefstal, waarmede het zijn eigen domsrecht op de planken erkende. De Rijksveldwachter, die deze zaak te be handelen kreeg, loste in eerste instantie de quaesaie zoodanig op. dat het Noorderbad toch denzelfden dag weer de beschikking over het plankier had. Hij nam n.l. de planken, op grond van aangifte van diefstal, in beslag, deed ze waarmerken en stond ze onmiddel lijk daarna weer in bruikleen af aan het Noor derbad, onder beding dat de planken ter be schikking van de justitie moesten worden ge houden. Voor dien dag was het pad voor de strandbezoekers van het Noorderbad dus weer geëffend. Intusschen togen de rijksveldwachter en de dorpsveldwachter naar den Officier van Ju stitie te Haarlem, van wien zij de boodschap mede naar Wijk aan Zee kregen, dat naar zijn meening E. P. U. volkomen in haar recht was en dat eventueel de burgemeester de bevoegd heid zou hebben, de planken des noods met behulp van den sterken arm te verwijderen. De Officier zag overigens in deze zaak geen strafrectherlijke maar een civielrechtelijke aangelegenheid. Den volgenden dag deed E, P. U. opnieuw een poging, om de planken te verwijderen, maar daarbij stuitte zij natuur lijk op verzet van de directie van het Noorder bad. Er ontstond een oploop op het strand; het werd een heel relletje en de aanwezige politiemannen achtten het onder deze omstan digheden niet raadzaam, de planken des noods met geweld te doen verwijderen. De burgemeester van Wijk aan Zee en Duin, de heer H. Rothe, werd gewaarschuwd. Deze vond een oplossing door middel van overleg, de meest gewenschte. De burgemeester stelde zich in verbinding met den ontvanger van de registratie te Zaandam, die adviseerde, de planken te laten liggen en de zaak liever niet op de spits te drijven, maar liever een ministerieele beslissing uit te lokken, ten ein de uitgemaakt te zien, of het Rijk dan wel de pachtster van het strandgedeelte (de gemeen te) of E. P. U., die het strand weer van de gemeente huurt, toestemming moet verleenen, om planken op het strand te leggen. Nog denzelfden avond werd ten Raadhuize een bespreking gehouden tusschen de partijen, in tegenwoordigheid van den burgemeester en den ontvanger van registratie te Zaandam. De zaak werd uitvoerig besproken, waarbij het Noorderbad, naar wij vernemen, de rech ten van E. P. U. heeft erkend. De Buffeümaat- schappen E. P. U. heeft Woensdag in een te Amsterdam geouden vergadering, de netelige quaestie besproken. Tenslotte heeft men er deze oplossing voor gevonden, geldend voor den nog korten tijd dathet badseizoen duurt, dat het Noorderbad in afwachting van de be slissing van de bevoegde Rijksinstanties aan E. P. U. ter erkenning van haar rechten, een schadeloosstelling zal betalen voor het leggen van een plankier over het strand. Intuschen zal met de betrokken autoritei ten overleg worden gepleegd. Voor het volgend seizoen hoopt men dan zekerheid te hebben, wie de vergunning heeft te verleenen hét Rijk dan wel de pachtster van het strand. BEVERWIJK DE WANDELMARSCH VAN „JAN PASTOORS". Zondag a.s. zal de Haarlemsche Wandel- sportvereeniging ..Jan Pastoors" haar derden herdenkingsmarsch houden. Te Beverwijk zal in Hotel „Oud--Meerenstein" de groote rust worden gehouden. De wandelaars zullen te ongeveer 1 uur op het rustpunt arriveeren. Vóór het ingaan van de rust zullen de deel nemers voor de leden van de familie van wijlen Jan Pastoors en voor de leden van het eere-comité defileeren en den Olympiscnen groet brengen. Ongeveer 400 a 500 wande laars zullen aan dit défilé deelnemen. AMSTERDAMSCHE BEURS DONDERDAG 23 AUC. 1934 OPGEGEVEN DOOR DE ROTTERDAMSCHE BANKVEREEN1GING KANTOOR HAARLEM 1 30 30 Staatsl. Blnl. 4 1/2 pCt. Nederl. 1917 4 pCt. ld. 1933 11 '1.2 pCi. Nederl. IndlS 1930 I] Staats). Bulten). 5 1/2 pCt. Dultschl. 1930( Voungleen 1 30* 4 pCt. Engeland - 4 1/2 pCt. Frankr. Schatk 1932 Scheepv. MIJen. 33* Stoomv. MIJ. Ned Industr. Binnenl. 35* Alg. K .zijde Dnle... A. N. I .E. M. (Nat Bezit) 25 v. Berkei's Patent Cert Calvé Delft... Ned. Ind, Gas (Nat Gem. Bez. Philip» 209* 65* Indnstr. Buitenland. Anaconda Copper 7% 7* - 12 Bethlehem Steel 17* Cities Service 1»/» 5 pCt. Cities per 19 66 Am. Glanzstoff (gew.) General Aviation Intern. Nickel 15Vs North Amer. Cy. - Standard Brand» 4V* 21V» Banken Binnenl. Koloniale Bank Cert. Handel M1J. 64* Banken Bultenl. Deutsche Relchsb I. Ml J. Blnl. Kon. Petroleum 151* Petrol. MU. Bultenl. 4* Cnltnnr Mljen. H. V A 169 81 N. 1. S. O 74 Vorstenlanden Mijnbouw Mijen. Alg. Exploratie 127* Tabak Mljen. 152 Dell Batavia Tabak 134 137 Rubber MUen. A'dam Rubber 100 Dell Bat. Rubber.,.. Ned. Ind. Rubber Koffie Ver. Ind. Cult. Ondern. Spoorwegen Bultenl, Comm Milwaukee 6 pet. AdJ. Milwaukee Missouri Kansas Texas Prolongatlekoer»

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 11