Zee-benzine. Hei Beêaufuiliste 52e Jaargang No. 15694 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 23 Augustus 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ NV. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN15 regels 1.75, elke regel meer 0.«5. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies" Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger 30.-. Alies indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. De verpleging van krankzinnigen. Waarom er minder patiënten in het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort zijn. Verschillende gemeentebesturen streven naar bezuiniging. In het jaarverslag over 1933 van het Pro vinciaal Ziekenhuis te Santpoort wordt het volgende gezegd: „Met eenige zorg dient de overmatige acti viteit te worden bezien, welke door sommige gemeentebesturen wordt ontvouwd, eenerzij ds ten aanzien van het voorkomen van gestichts- verpleging, anderzijds met betrekking tot het zooveel mogelijk bekorten van den duur daar van. Terwijl dit streven in het algemeen stellig ook zijn goede zijde heeft en het in verband met den nood der tijden volkomen begrijpelijk is, dient toch gewaakt te worden tegen te groote excessen, die het belang van de geeste lijke volksgezondheid kunnen schaden, met name voor die gemeenten, voor welker gebied geen voor- of nazorgdienst bestaat. Het gel delijk voordeel voor de openbare middelen is bovendien ten deele fictief, doordat door het aantal plaatsen, dat in ons Ziekenhuis over 1933 varieerde van 51 tot 85, de verpleegkosten relatief stijgen." Het aantal patiënten bedroeg aan het einde des jaars: 1930: 1504. 1931: 1508. 1932: 1480. 1933: 1456. Wij hadden over deze quaestie een kort on derhoud met den eersten geneesheer-directeur Dr. G. Klaus, die ons mededeelde, dat deze drang tot bezuiniging die trouwens een ver schijnsel is dat over het geheele land gecon stateerd wordt vrij algemeen is. Er is geen bepaald gemeentebestuur dat zich daar bij in het bijzonder op den voorgrond stelt. Uit de jaarverslagen blijkt evenwel, dat Haarlem een der gemeenten is die minder patiënten naar het provinciaal ziekenhuis stuurt. In 1930 werden te Santpoort 185 patiën ten uit Haarlem verpleegd en in 1933 slechts 153, Uit de Haarlemsche gemeentebegrooting voor 1934 blijkt, dat B. en W. het verantwoord achtten den post voor verpleging van arme krankzinnigen waarvoor in 1932 f 277.000 uit gegeven was, te verlagen tot f 250.000. In de toelichting werd opgemerkt, dat deze verla ging mogelijk was omdat de verpleegprijs ver laagd is en omdat een scherpere controle op de plaatsing wordt uitgeoefend. Eenigen tijd geleden hadden wij een gesprek met den directeur van den Gemeentelijken Ge neeskundigen en Gezondheidsdienst over de krankzinnigenverpleging, waarbij juist deze quaestie aangevoerd werd. Toen was er geen reden publicaties over die aangelegenheid te doen. Thans is Dr. J. van Konijnenburg met verlof afwezig. Door die toevallige samenloop van omstandigheden zijn wij dus toch in staat zijn meening over deze zaak te geven. Dr. van Konijnenburg verklaarde: Ik ben van meening, dat het absoluut niet noodig is om alle krankzinnigen in een ge sticht te verplegen. Den laatsten tijd worden door ons nog al eens patiënten in gezinsver pleging ondergebracht. Dit gaat uitstekend. Er moet evenwel nauwlettend op worden toe gezien, dat daarvoor alleen patiënten worden aangewezen die daarvoor geschikt zijn. Na tuurlijk moeten ook de gezinnen die voor deze gezinsverpleging uitgezocht worden met zorg gekozen worden. Het meest komen daarvoor gezinnen op het platteland in aanmerking. Maar als op die beide factoren gelet wordt, kan veel bereikt worden. Het voordeel is dan twêe- erlei. De patiënten gevoelen zich in het alge meen in een gezin aangenamer dan in een ge sticht. Bovendien is de verpleging belangrijk goedkooper. Ik ben in de jaren dat ik de leiding van den Geneeskundigen dienst heb tot de overtuiging gekomen, dat er veel te zeggen is voor een re organisatie van de krankzinnigenverpleging. Er kan namelijk op den duur veel meer uit breiding gegeven worden aan de gezinsverple ging. Zoowel in het belang der gemeentefinan- ciën als in dat der patiënten. Het zou dan evenwel noodig zijn, dat ver schillende gemeentebesturen in deze aange legenheid samenwerken opdat een geregeld geneeskundig toezicht over de patiënten die in gezinsverpleging geplaatst zijn, mogelijk wordt. Als mijn opvolger (men weet dat Dr. van Konijnenburg binnenkort met pensioen gaat) er ook zoo over denkt, is hier voor hem een be langrijk werk te doen. Tot zoover wat Dr. van Konijnenburg ons onlangs mededeelde. Wij vernemen tenslotte nog, dat de gemeente ook verschillende patiënten die daarvoor in aanmerking komen, naar andere gestichten heeft laten overbrengen, omdat de verpleeg- prijs daar belangrijk goedkooper is dan in het provinciaal ziekenhuis. DE HEER VAN DER LEEUW OP RETOUR VLUCHT. MBEYA, 23 Augustus (VX>.) De Neder- landsche sportvlieger, de heer Van der Leeuw, is Woensdagmiddag te 12,30 uur uit Salisbury, vanwaar hij 's morgens om kwart over zeven was vertrokken, te Mbeya aan gekomen. Den vorigen dag was hij van Jo hannesburg vertrokken en via de ruïnen van Zimbabye naar Salisbury gevlogen. De heer Van der Leeuw zet heden zijn retourvlucht naar Nederland voort. Haarlemsche Raad. Benoeming van S. N. Posthumus. De voorzitter van het Centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van den Raad der gemeente Haarlem maakt bekend, dat door hem de heer S. N. Posthumus benoemd verklaard is als lid van den Gemeenteraad, noodzakelijk geworden door het bedanken als zoodanig van den heer J. de Kadt. Zooals wij reeds mededeelden moest de heer Posthumus, die bezoldigd hoofdbestuurder is van den Bond van Ned. Onderwijzers, eerst overleg plegen met zijn medehoofdbestuurs leden, daar een wetsontwerp aanhangig is, volgens hetwelk het raadslidmaatschap onver- eenigbaar zou zijn met het bestuurslidmaat schap van een bond van overheidspersoneel. Naar wij vernemen is dit overleg nog niet afgeloopen en zal de beslissing 1 September a.s. vallen. De 16 September-demonstratie te Amsterdam. Deelneming uit Haarlem. Door de Plaatselijken Raad van den Haar- lemschen Bestuurders Bond en de S.D.A.P, te Haarlem is besloten voor de deelneming uit Haarlem aan de op 16 September te Amster dam te houden demonstratie, drie extra treinen aan te vragen. Er is door de leiders der demonstratie verzocht van geen auto bussen of andere vervoermiddelen gebruik te maken in verband met de orde-regelingen die getroffen zijn. Aanvullingsreserve. Inlevering van Rijks.aoederen door Dienstplichtigen. Door de dienstplichtigen van de lichting 1919 met uitzondering van hen die hun eerste oefening met een andere lichting heb ben beëindigd die op 1 October a.s. naar de aanvullingsreserve overgaan, moeten de in hun bezit zijnde Rijksgóederen in October 1934 inleveren, voor zoover deze inlevering niet reeds eerder heeft plaats gehad. De gewone dienstplichtigen van andere lich tingen die met de lichting 1919 hun eerste oefening hebben beëindigd en nog in het bezit zijn van Rijksgoederen, moeten deze eveneens inleveren. De dienstplichtigen die als bijzondere vrij willigers zijn geregistreerd en de dienstplich tige vrijwilligers van de vrijwillige Landstorm korpsen Motordienst en Vaartuigendienst zijn van inlevering vrijgesteld. Bij de inlevering verschijnt de dienstplich tige in burgerkleeding. Onder verantwoorde lijkheid van den dienstplichtige kan de inle vering namens hem door een ander geschie den. Het zakboekje moet bij de inlevering aan wezig zijn teneinde daarin van de inlevering een aanteekening te stellen. Wanneer een dienstplichtige om één of an dere reden in de onmogelijkheid verkeert om zoowel in October bij de inlevering te verschij nen als de inlevering door iemand anders te doen geschieden, dan kan hij aan den indee- lings districts commandant verzoeken zijn kleeding in December 1934 in te leveren. INLIJVING De dienstplichtigen van de lichting 1934 lie ploeg bestemd voor het le, 3e, 4e, 5e, 7e en 8e Regiment Veld Artillerie benevens zij die be stemd zijn voor de Officiers opleiding worden 3 September ingelijfd. Reeds drie slachtoffers van autobusongeluk. De bestuurder ook overleden. Toestand van een vierde gewonde levensgevaarlijk. (Zie ook pag. 3). Omtrent het autobusongeluk te Emmen meldt men ons nog nader uit Emmen: In een onderhoud, dat wij hedenmorgen met dr. J. N. Post te Emmen voerden, ver strekte deze ons omtrent de gevolgen van de noodlottige botsing tusschen trein en autobus, welke gisteren om 5 uur alhier heeft plaats gehad, de navolgende gegevens: Op slag werden gedood de arbeiders J. H. Funcke, oud 44 jaar, vader van tien kinderen en R. Nijenhuis, 58 jaar, vader van twee kin deren, beiden te Klazinaveen. Gisteravond laat is te Nieuw-Amsterdam aan de bekomen wonden overleden de be. stuurder van de autobus, de 56-jarige ga ragehouder J. K„ een, die een rugwervel- fractuur had bekomen. Het aantal overledenen bedraagt dus tot heden drie. In ernstigen toestand worden nog ten huize van de wijkzuster te Emmen ver pleegd de 46-jarige A. Arends, vader van acht kinderen uit Barger-Oosterveen. J. van Schoonewilie, 49 jaar, vader van vier kinde ren te Klazinaveen, en J. Jeuring, 44 jaar vader van vijf kinderen te Nieuw-Dordrecht De beide eerstgenoemden zullen waarschijn lijk in den loop van den dag naar hun woningen mogen worden vervoerd. Op be houd van het leven van Jeuring bestaat weinig hoop. Naar het ziekenhuis te Hoogeveen zijn overgebracht de 42-jarige K. Pol. vader van elf kinderen uit Klazinaveen die ernstige wonden aan de buik heeft bekomen en ce 10-jarige Trijntje Keen, dochtertje van den overleden autobestuurder, die een ernstige dijbeenfractuur heeft. Naar het ziekenhuis te Groningen is ver voerd de arbeider G. H. Heijnen met een beenfractuur en tamelijk ernstige vleesch- wonden, terwijl in het Groene-Kruisgebouw te Klazinaveen met tamelijk ernstige wonden wordt verpleegd de arbeider J. Sterken uit Nieuw-Dordrecht. v De andere gewonden worden thuis ver zorgd en hun toestand was hedenmorgen over het algemeen zeer bevredigend. De burgemeester van Emmen heeft heden morgen reeds vroeg in gezelschap van clen wethouder van sociale zaken en den direc teur van den werkloosheidsdienst alle ge wonden een bezoek gebracht. De geneeskun dige dienst is den geheelen nacht in de weer geweest met het verzorgen van de gekwet sten. De bestuurder van de bus stond alge meen bekend als een uitermate betrouwbaar chauffeur. Men verklaart de oorzaak van het ongeluk uit het feit, dat twee bussen, eveneens met werklooze arbeiders, vóór die van den heer Keen den overweg passeerden, waardoor de bestuurder moet hebben gedacht, dat de spoorbaan vrij was. Niettemin verminderde de heer Keen zijn snelheid tot beneden de voorgeschreven maximum snelheid van 20 K.M., hetgeen juist in dit geval noodlottig is geweest. Bij een grootere snelheid zou de bus den overweg juist nog zonder ongelukken hebben kunnen passeeren. De heer Keen. die reeds vele jaren chauffeerde, is deswege nog nimmer met de politie in aanraking geweest. Deelneming der regeering De minister van Sociale Zaken heeft den burgemeester van Emmen verzocht zijn deel neming over te brengen aan de nagelaten be trekkingen der werkloozen. die tengevolge van de botsing overleden zijn, en hem in te lichten omtrent den toestand der gekwetsten. (Volgens berichten uit het bui tenland. zou het gelukt zijn, ben zine uit zeeivater te maken). De mensch maakt belangrijke dingen, Sinds lang, uit het water der zee, Hij doet er reeds tientallen eeuwen Zijn voordeel als reismiddel mee. Hij maakt er een moeilijk bestaan uit, Door 't vangen van haring en kreeft, Hij maakt er vacantieverblijf uit, Waaraan hij zijn vreugde beleeft. Hij maakt er een heeleboel meer uit, Dat ik nu niet verder vermeld. Maar daartoe behoort niet benzine, Al wordt dat dan ernstig verteld. Ik weet wel niet veel van chemie af. Maar hier ben 'k tot zweren bereid, Benzine uit zeewater maken, Dat is een onmogelijkheid. Laat u dus vooral niet verschrikken Door zulke fantastische praat. U hebt niet bij 't bad in de branding, In rauwe benzine gebaad. Men jaagt hiermee Shell en de Standard. Zou 'k zeggen, niet licht op de stang. Het riekt niet zoozeer naar benzine Dan wel naar de zee(water)slang. P.GASUS. Nachtmerrie op het Plein. Slaap, autorijden, vluchtheuvel: drie onvereenigbare begrippen. Iemand die slaperig is kan één ding goed doen en dat is: slapen. Maar autorijden is iets wat in zoo'n omstandigheid niet zoo vlot af gaat. Wellicht is het zelfs eenigszins gevaar lijk om dan achter het stuur van een auto te kruipen Vannacht om kwart over drie plofte een vierwielige truck met een bons boven op den vluchtheuvel van het Plein bij de Tempeliers straat. nam een verkeerspaal mee en een col lega die voor het licht zorgt en na beide aan de keien ontrukt te hebben, stond de heele beweging stil, wat te begrijpen valt. als men weet dat de truck van voren flink kapot was. De oplegger van de truck kreeg geen schade en dat was maar goed ook, want anders had het Plein vanmorgen wel eens het aanzien van den melkweg kunnen hebben. Er werden na melijk juist 10.( 00 K.G. melk vervoerd, en dat wil heel wat zeggen. De heele gebeurtenis was ten nauwste ver want met slaap, want de 18-jarige chauffeur, een Purmerender, zei juist ingedommeld te zijn! Hij was 's nachts om half twee met be stemming Vlaardingen uit Alkmaar vertrok ken en op het Haarlemsche Plein onder zeil gegaan. De politie zorgde uiteraard voor het proces verbaal, maar de truck kon niet meer verder. Raad van State adviseert over nieuwe spelling. Stukken worden aan de Koningin gezonden. Naar wij vernemen is bij het departement van Onderwijs het advies ingekomen van den raad van state inzake het ontworpen Ko ninklijk besluit betreffende de spelling. Het departement zal de desbetreffenre stukken deze week opzenden aan de Koningin om het ontwerp-Koninklijk besluit aan haar beslis sing te onderwerpen. De bij een botsing met een locaaltrein in de gemeente Emmen geheel vernielde autobus van dichtbij gezien. Ook de Duitsehe ambtenaren moeten den eed van trouw aan Hitier afleggen. pag. 4 De Saarregeering antwoordt op de Duitsehe protesten. pag. 4 De Engelsche vlieger Grierson is terecht. Dag. 4 Bij een schietpartij in Salzburg zijn eenige Nederlanders gewond. pag. 4 In de gemeente Emmen is gisteren een auto bus door een lokaaltrein gegrepen. Twee inzittenden werden op slag gedood, een andere overleed gisteravond nog. Verschil lende personen werden voorts zwaar ge wond. Dag. 3 Mag versche haring gezouten worden? pag 3 De rijksbegrooting 1935 zou sluitende gemaakt zijn door verschillende bczuiningsmaatre- gelen. pag 3 Waarom er minder patiënten in het Provin ciaal Ziekenhuis te Santpoort zijn. pag. 1 Splitsing in de Ierschc oppositie-partij. pag. 1. Dr. F. Bok. bekend oud-gcncesheer te IJmui- den, is overleden. pag. 2 Bij een inval in een Haagsch speelhol zijn vier Belgen gearresteerd. pag. 3 Engeland verliest de laatste testmatch. pag. 11 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN. ENZ. Van onzen Londenschen correspondent- Nigel Playfair t. Ko Zweeres: Gevleugelde moordenaars. L. S.: Eigen oogst. Sport in 't kort Voor de vrouw. pag. 4 pag. 6 pag. 3 pag. 8 pag 9 Splitsing bij de Iersche oppositiepartij. Cosgrave tegen O Duffy's dictatoriale plannen. LONiDHN, 23 Augustus (Reuter). De „News Chronicle" meldt uit Dublin dat tus schen den voormaligen president van den Ierschen Vrijstaat Cosgrave, en den leider der Blauwhemden generaal O'Duffy, een ver schil van meening bestaafe dal tot een scheuring aanleiding dreigt te geven. Generaal O'Duffy zou clen Ierschen Vrij staat willen inrichten naar Italiaansch fas cistisch voorbeeld, doch Cosgrave zou hier voor niet veel gevoelen. Op het eenige dagen geleden gehouden Congres der Blauwhemden kwam dit ver schil van meening aan het licht. Er werd een voorstel ingediend, dat echter verworpen werd, om de Blauwhemden van de Vereenigd Ierland Partij los te maken en deze een zelfstandige, agressieve politiek te doen voeren. Zou het tot een splitsing komen, dan zou dit natuurlijk een groot voordeel voor Pre sident De Valera bcteckencn en deze aarzelt dan ook tot ontbinding der Blauwhemden partij over te gaan, in de hoop dat de tegen stellingen tusschen Cosgrave en O'Duffy on overkomelijk blijken te zijn. Ongeregeldheden op Britschen kruiser. Bemanning trekt partij van gestraften matroos. LONDEN. 23 Augustus Reuter). Op den kruiser .Moresby", aldus meldt de „Daily Express" uit Port Darwinis gehoorzaamheid geweigerd. Een onder-officier werd aange vallen door een matroos. Deze werd geboeid waarna de bemanning zijn partij trok. Het Australische departement van Marine heeft opdracht gegeven, dat het schip naar Fre- mantle moet gaan. waar het zich bij een eskader zal aansluiten. Berlijn en het Vaticaan. Concessies der regeering inzake de Katholieke jeugd? BERLIJN, 22 Aug. (Reuter) In sommige Katholieke kringen meent men dat de Duit sehe regeering voornemens is binnenkort aan verschillende eischen van het Vaticaan te voldoen, vooral wat betreft de opvoeding en de organisatie der Katholieke jeugd. MEISJE VAN EEN VRACHTAUTO GEVALLEN Woensdagmiddag ls op den straatweg te Emmer Compascuum, de ongeveer 17-jarige mej. Joosten van een vrachtauto gevaXen en door een andere auto aangereden. Zij werd ernstig gewond en is naar het ziekenhuis te Groningen overgebracht.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1