Autobus door locaaltrein gegrepen. Twee personen gedood. Mag versche haring gezouten worden? Eigen oogst. DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 BINNENLAND Zes andere inzittenden zeer zwaar gewond. JWaarschuwingsteeken als groet opgevat. Op den onbewaakten overweg in den Dordtschen Straatweg, onder de ge meente Emmen, heeft Woensdagmid dag om vijf uur een vreeselijk onge luk plaats gehad. Een autobus, waar in ruim twintig personen gezeten wa ren, is bij het passeeren van de spoor weg overgang door een locaaltrein gegrepen en geheel vernield. Van de passagiers is een persoon op slag ge dood; tien anderen werden zwaar ge wond, de overigen bekwamen lichte verwondingen, behalve twee, die on gedeerd zijn gebleven. Met de autobus, die bestuurd werd dooi den autobusondernemer J. Keen uit Nieuw- Amsterdam, werden arbeiders uit de werkver schaffing, afkomstig uit de omgeving van Klazinaveen, naar huis vervoerd. De bus had, toen zij den spoorweg naderde, geen groote vaart. Een der omwonenden, die het ongeluk zag aankomen, heeft den bestuurder nog trachten te waarschuwen voor de nadering van den trein, doch dit heeft hij helaas niet opgemerkt. De auto werd over eenige tien tallen meters meegesleurd en geheel vernield. Van de inzittenden werd de arbeider H. Funcke uit Bargeroosterveen op slag gedood. Een tiental arbeiders werd zwaar gewond, ter wijl de overige inzittenden lichte verwon dingen opliepen, behalve twee personen, die gelukkig ongedeerd zijn gebleven. De doktoren Van Zanten en Post te Emmen en een tweetal verpleegsters waren spoedig ter plaatse en hebben eerste hulp verleend. Het meest ernstig gekwetst werden de arbei ders J. Schonewille, A. Schonewille, G. Heyne, R. J. W. Heyne, A. Arens, R. Nijenhuis, J. Jui- ring, KI. Pol en de chauffeur Keen en diens tienjarig dochtertje, dat Woensdagmiddag vrij van school was en voor genoegen met va der was meegereden. De trein, waarmede de aanrijding geschied de. was de locaaltrein, welke te vijf minuten voor vijf van het station Emmen in de rich ting Zwolle was vertrokken. Dit spoorwegge deelte maakt deel uit van de lijn Stadskanaal- Zwolle. De trein is. toen het ongeluk had plaats gehad, onmiddellijk tot stilstand ge bracht, doch moest spoedig daarna de reis voortzetten, om een van den anderen kant komenden trein te laten passeeren. Voor enkele der zwaargewonden bestond di rect levensgevaar. Een ziekenauto uit Nieuw Amsterdam was weldra op de plaats des on- heils aanwezig, terwijl een tweede ziekenwa gen werd ontboden. Het uitzicht naar de richting, vanwaar de trein kwam, is zeer slecht en wordt belem merd door een aantal woningen, op ongeveer dertig meter afstand van de spoorlijn gele gen NADERE BIJZONDERHEDEN. FAILLIETVERKLARING N.V. NBDERL. COMMERCIEELE DISCONTOBANK. De Amsterdamsche rechtbank verklaarde Woensdag in staat van faillissement de N.V. Nederlandsche Commercieele Discontobank, gevestigd Heerengracht 250 aldaar. Tot rechter-commissaris werd benoemd Mr. N. de Beneditty en tot curator Mr. H. van Krimpen. De directeur van de N.V. is ver leden week persoonlijk eveneens failliet ver klaard. Omtrent het ongeluk vernemen wij nog nader, dat overleden zijn de ar beiders H. Funcke uit Barger Oos- terveld, gehuwd en vader van acht kinderen en E. Nijenhuis te Nieuw Dordrecht, gehuwd en vader van zes kinderen Om acht uur Woensdagavond werden de laatste zwaar gewonden van de plaats van de ramp weggedragen en ondergebracht in de nabijstaande woning van de wijkverpleegster, zuster Bloemink. Onmiddellijk levensgevaar was toen nog aanwezig voor vier arbeiders, te weten J. Schonewille, te Emmer Erfscheider- meer, J. Jeuring. Nieuw Dordrecht, A. Arens te Barger Oosterveen en K. Pol, te Oranjedorp. Zwaar gewond waren voorts de bestuurder van de bus, J. Keen, te Nieuw Amsterdam en de arbeider K. Sterken te Oranjedorp. De overige arbeiders konden per auto naar hun woning vervoerd en ter behandeling aan de plaatselijke huisartsen overgelaten wor den. Twee hunner hadden arm- en beenbreu ken, de anderen in hoofdzaak snij wonden. In de bus zaten 18 arbeiders benevens de chauffeur en diens 10-jarig dochtertje Cathe- rina, die een beenbreuk heeft. Slechts twee arbeiders bleven geheel ongedeerd. Omtrent de toedracht van het gebeurde ver nemen wij voorts, dat de betrokken groep ar beiders, werkzaam bij de land-ontginning in de gemeente Sleen, juist deze week door ver andering van den dienst een uur vroeger huis waarts gingen dan gewoonlijk, waardoor de bussen den overweg moesten passeeren juist in den tijd dat in beide richtingen treinen voorbijgaan. De bestuurder heeft blijkbaar aan de nadering van den trein niet gedacht. De nabij den overweg wonende mej. J. Ossel, die toevallig buiten stond, waarschuw de door het opsteken van de hand. ongeveer 40 meter voor de nadering van den trein, doch blijkbaar heeft de bestuurder dit teeken als een groet opgevat. De echtgenoot van mej. Ossel. die aan den anderen kant van den overweg verbleef en het ongeluk zag gebeuren, deelde ons mede, dat de bus nog niet op den weg stond toen de locomotief van den trein deze in de linker zijde raakte. De bus maakte daardoor een slag-om en werd door den trein in de lengte in tweeën gereden. Ossel, die onmiddellijk toe snelde, vond de ruïne van de bus op ongeveer 20 meter afstand van den overweg. Drie be- wustelooze gewonden lagen legen den mo torkap. eenige meters verder vond hij weer enkele personen liggen. Het dochtertje van den chauffeur bleek nog 20 meter verder te zijn meegesleurd, terwijl de bestuurder zelf blijkbaar op een treeplank van den trein over een afstand van ongeveer 80 meter moet zijn meegenomen. Hij werd bewusteloos en met een schedelbreuk op den spoorberm gevonden. Van de arbeiders waren er slechts twee in staat eerste hulp te verleenen. Omwonenden waarschuwden onmiddellijk de politie en eeni ge doktoren. In totaal waren er zeven cokto- ren en een acht-tal zusters op de plaats des onheils. De arbeider Funcke bleek op slag te zijn gedood. Nijenhuis overleed een uur later. Niet bekend is of de machinist van den trein, die na een betrekkelijk kort oponthoud doorreed, de voorgeschreven signalen heeft gegeven. Op 20 meter van den overweg heeft .en nog een goed uitzicht, zoodat de chauffeur dus nog tijdig had kunnen stoppen. Brutale diefstal uit geldkistje. Niemand heeft iets gemerkt. Bij den houthandel van de firma v. d. Vegte Almelo is tot nog toe op onopgehelder de wijze Woensdagmiddag een kistje met zilver- en papiergeld, dat in het kantoor op een lessenaar stond en waarvan de sleutel in het slot stak, een bedrag van ruim f 400 ontvreemd. Eenig klein geld werd er in ge laten. De diefstal had plaats toen de eige naar een oogenblik afwezig was. doch ge schiedde in de onmiddellijke nabijheid van een aantal arbeiders, die echter niets be merkt hebben. Elk spoor van den dader ont breekt. Door de politie wordt een uitvoerig onderzoek ingesteld. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Toen de 26-jarige juffrouw H. Albers uit Delft per fiets met nog enkele kermissen te Gennep van den Ottersumschen berg in de richting van de Nierbrug reed, werd zij door een vrachtauto aangereden en deerlijk ver wond. De ongelukkige werd naar het zieken huis te Gennep overgebracht. Haar toestand is zeer ernstig. PROFESSOR HUIB LUNS ONDERSCHEIDEN Men 'deelt ons mede, dat prof. Huib Luns door Z.M. den Koning van Italië benoemd is tot Commandant in de Kroonorde van Italië. 40-JARIG BESTAAN NED. SCHEEPSBOUW MAATSCHAPPIJ. Geen grootsche herdenking. De directie van de N.V. Nederlandsche Scheepsbouw Mij. te Amsterdam deelt ons mede, dat met het oog op de ongunstige tijdsomstandigheden besloten is de herden king van het 40-jarig bestaan der onderne ming op 25 Augustus a.s. in alle stilte te voe ren en ook van het houden van een officieele receptie af te zien. Eenige bloemenhulde wordt niet verwacht en de kantoren zullen op genoemden datum na 11 uur v.m. gesloten zijn. OOSTENRIJKSCHE PROPAGANDA VOOR NEDERLAND. Er is in ons land een reisgezelschap gearri veerd van de Weensche reisvereeniging Irut. Het doel van de reis is propaganda te maken ter bevordering van het vreemdelingenverkeer van Oostenrijk naar Nederland. Het is de eer ste maal, dat zulk een tocht wordt onder nomen. Men reist in een Oostenrijksche autocar. Men heeft 's-Gravenhage bezocht, is gisteren in Meerrust te Warmond de gast geweest van de Vereeniging NederlandOostenrijk en ging Woensdag via Haarlem naar Amsterdam, om daarna Utrecht en andere steden in ons land te bezoeken. WIELRIJDSTER DOOR AUTO GEDOOD. De landbouwster, de weduwe M. van den Boogaard, uit Mille, die per fiets op den weg van Volkel naar Mille reed. werd door een auto van den destructordienst van den Ne- derlandschen Centralen Boerenbond gegre pen en gedood. Zij laat een gezin met deels nog jeugdige kinderen achter. De nieuwe kolenwagons voor de Staatsmijnen. Beynes participeert in de bestelling. Naar aanleiding van het bericht omtrent de opdracht tot den bouw van een 300-tal spoor wegwagons. welke door de Staatsmijnen in Ne derland en Duitschland is geplaatst, heeft het Persbureau Vaz Dias zich gewend tot de N.V. Werkspoor te Amsterdam, met de vraag of ook deze onderneming in de opdracht participeert. Van genoemde zijde wordt medegedeeld dat eenigen tijd geleden door de Staatsmijnen on geveer 214 spoorwegwagons in Nederland zijn besteld. De eerste order gold ongeveer 174 z.g. bak ken wagons; elke wagon voorzien van twee groote bakken voor kolentransport, welke zooals reeds gemeld door de kranen van het onderstel kunnen worden gelicht, hetgeen bij de oude wagons niet mogelijk is. De tweede order, die later werd geplaatst, gold den bouw van 40 z.g. zoutwagons; open goederenwagons, die voor het vervoer van meststoffen worden gebruikt. Werkspoor bouwt 86 bakkenwagons en alle zoutwagons; de overige wagons worden ge bouwd door Beynes te Haarlem en Allan te Rotterdam. Omtrent de naar Duitschland uitgegane be stelling kon men ons geen inlichtingen ver strekken. Veilig Verkeer. Wijziging van Crisis-Haringbesluit. Zou aan onzen buitenlandschen handel ten goede komen. Naar wij vernemen, heeft de minister van Economische Zaken, bij de Centrale Com missie van Advies, bedoeld in art. 27 der Landbouw-Crisiswet 1933, aanhangig gemaakt een ontwerp Koninklijk Besluit hetwelk strekt tot opheffing van 't in het Crisis-Haring besluit neergelegde verbod tot het verwerken van aangevoerde versche haring tot pekel- of steurharing. Het Crisis-Haringbesluit 1934 zal te dien einde veranderd worden in dezen zin dat het verwerken als bovenbedoeld wordt toegestaan voor door den minister te bepa len tijdvakken. Het ligt in de bedoeling van den minister als zoodanig tijdvak aan te wijzen den tijd gedurende welken de aanvoer van pekel- en steurharing in Nederland is toegestaan. Tengevolge van deze wijziging zal derhalve de aangevoerde versche haring wederom ge zouten kunnen worden, hetgeen zoowel aan de bestrijding der werkloosheid als aan onzen buitenlandschen handel ten goede zal ko men. Wijziging der steunregeling. T. a. v. tijdens werkloosheid gehuwden. Naar wij vernemen, heeft de Minister van Sociale Zaken het voorschrift van art. 10 der steunregeling, bepalende, dat aan diegenen, die na den lsten Januari 1933 tijdens hun werkloosheid zijn gehuwd, geen „gehuwden- uitkeering" mag worden verstrekt, dan nadat zij na hun huwelijk ten minste drie maanden in het vrije bedrijf hebben gewerkt, in dier voege gewijzigd, dat zulks voortaan slechts geldt voor diegenen, die na 1 April 1934 tij dens werkloosheid zijn gehuwd. BIJ HET ZWEMMEN ONWEL GEWORDEN. Woensdag is het lijk van den 77-jarigen werkman J. C. Spannmks uit Eindhoven uit het Eindhovensch Kanaal opgehaald. De man, die aan toevallen leed, is vermoedelijk gaan zwemmen en onwel geworden. „Langs den rand van den afgrond." Van verspreiding van opruiende geschriften vrijgesproken. Pamflet niet opruiend. Een 21-jarige jongeman te Amsterdam, schilder van beroep, moest Woensdag voor den politierechter verschenen, verdacht van het verspreiden van opruiende geschriften, tijdens de ongeregeldheden te Amsterdam op 8 Juli. Het betrof hier manifesten, opgesteld door de O.SP., waarin werd opgewekt tot solidari teit met de arbeiders van den Jordaan. De jongeman kwam met het bekende ver haal: „ik had van den inhoud van de biljetten geen kennis genomen. Op dien avond kwam een jongen naar me toe. dien ik oppervlakkig ken. Hij vroeg me of ik wat extra's wilde ver dienen. Er moesten wat strooibiljetten worden rondgebracht en ik dacht aldus verd. dat 't voor een manufacturenwinkel was President: Denkt U, dat de O.S.P. in manu facturen handelt? Verdachte; Neen, dat niet, maar ik heb erg weinig verstand van politiek, ik bemoei me er nooit mee. President: Behalve op 8 Juli? Vond U het niet vreemd, dat U voor het rondbrengen van 20 a 25 strooibiljetten 50 cent zou krijgen? Verdachte geeft ook hier een verklaring van: Ja, ziet U, ik dacht, dat 't filantropie van Harry was, en dat vond ik aardig". Maar, be sluit verdachte, 't liep anders af, ik stond op Harry te wachten en toen werd ik gearres teerd „door een agent in burger" President: Dus U hebt die dikke letters boven het manifest ook niet gelezen? Verdachte ontkent ook dit, het was donker en hij interesseerde zich niet voor den inhoud. Het O.M. requireerde een gevangenisstraf van drie maanden met aftrek van voorarrest. De politierechter, onmiddellijk vonnis wij zende, was van meening, dat de inhoud van het pamflet zeer onbehoorlijk en zelfs gevaar lijk was, doch het valt z.i. niet onder artikel 131 of 132 van het Wetboek van Strafrecht, het is niet direct opruiend te noemen. De steller van het pamflet is langs den rand van den afgrond gegaan, doch hij is er nog niet inge vallen. Op grond van het niet opruiend zijn van het pamflet sprak de politierechter den man vrij en gelastte zijn onmiddellijke invrijheidstel ling. Rijksbegrooting 1935 sluit. Nog verdere bezuinigingen? Naar het Alg. Hdbld. verneemt, is voors hands een sluitende ontwerpbegrooting voor 1935 verkregen, onder meer dank zij opnieuw ingrijpende bezuinigingsmaatregelen, waar onder zich verschillende z.g. perspectiefbezui- nigingen bevinden. Zaak-Boeyink heeft een staartje. Generaal Tonnet stelt actie tot schadevergoeding in. De gepensionneerde generaal J. C. C. Ton net. te Vorden, die eenigen tijd geleden in verband met de zaak-Boeyink in een krank zinnigengesticht werd geplaatst, op advies van den Arnhemschen psychiater ar. J. G. Schnitzler. heeft tegen dezen zenuwarts een civiele actie" tot schadevergoeding ingesteld. De zaak zal vermoedelijk in September a.s, voor de Arnhemsche rechtbank dienen. Inval in Haagsch speelhol. Vier Belgen gearresteerd. Roulette-ingrediënten in beslag genomen. Woensdagmiddag heeft de Haagsche poli tie in een perceel aan de Bierkade aldaar een inval gedaan, daar het vermoeden bestond, dat men zich daar schuldig maakte aan overtre ding van artikel 254bis van het wethoek van strafrecht. De politie trof in dit perceel zes personen aan en ingrediënten van een soort straperlospel en van baccarat. Op het oogen blik, dat zij den inval deed, was het gezel schap echter niet aan het spelen. Een dezer zes personen is een zekere H., die verdacht wordt, gelegenhetd tot beoefening van ver boden spel te hebben gegeven. Het vermoeden bestaat, dat hij sinds eenige dagen in dit per ceel, een bovenhuis, een speelgelegenheid had ingericht. Sedert kort tijd hat hij het gehuurd. De zes personen werden in een arrestantenwa gen naar het hoofdbureau van politie ge bracht, wat in een tamelijk drukke buurt als die der Bierkade uit den aard der zaak vele nieuwsgierigen te zamen bracht. Onder de zes personen bevonden zich vier Belgen. Dezen zijn voorloopig aangehouden, omdat men wil nagaan, of deze vreemdelingen zich aan een strafbaar feit hebben schuldig gemaakt, of hun papieren in orde zijn, of zij over voldoen de middelen van bestaan beschikken, enz. De beide anderen van het zestal die Hollanders zijn en van wie H. er één is, konden, na op het hoofdbureau te zijn verhoord, heengaan. De roulette-ingrediënten zijn in beslag ge nomen. Contingenteering Japansche aardewerk-import. Wordt opgeschort als de ..Pottery Association' meewerkt. Aneta verneemt, dat wanneer tot opschor ting van de contingenteering van den import van aardewerk uit Japan wordt besloten, zulks zal geschieden, omdat de „Pottery Associa tion" intusschen of opgeheven of zoodanig hervormd is, dat de nadeelige gevolgen daar van voor den Ned.-Indischen handel niet meer te duchten zijn. Uitdrukkelijk kan worden gemeld, dat de opschorting der contingenteering nog geen feit is, doch deze, na de hier vermelde her vorming, wel waarschijnlijk is. De „Pottery Association" is een combinatie van Japansche en Europeesche importeurs in Ned.-Indië, welke samenwerkt met expor teurs in Japan en feitelijk ten doel had mo- nopolisatie van den aardewerk-import te be vorderen. Rente Rijkswoningbouw- voorschotten. Verschil tusschen vóór en na 1 Januari 1934 verstrekte. De heer Steinmetz heeft aan de Ministers van Sociale Zaken en van Financiën de vol gende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de verlaging van de rente der rijksvoorschotten, ingevolge de Woning wet, tot 4 pet. uitsluitend wordt toegepast op voorschotten, welke vóór 1 Januari 1934 verleend zijn en dat voor de na dat tijd stip verleende voorschotten een rente van 5 pet. berekend wordt? 2. Zoo ja: a. Op welke gronden ls dit onderscheid in renteberekening gebaseerd? b. Zijn de Ministers niet van oordeel, dat het berekenen van een hoogere rente dan 4 pet. voor de nieuwe voorschotten een ernstige belemmering is voor de totstandkoming van woningen met lage huren? c. Zijn de Ministers bereid de rente der na 1 Januari 1934 verleende en der nog te ver leenen voorschotten eveneens op 4 pet. vast te stellen? Revolvers geen speelgoed. Zestienjarige jongen treft bij ongeluk een vriend. Woensdagmiddag heeft te Dirksland een ernstig ongeluk plaats gevonden. Een twee tal H.B.S.'ers waren per fiets de Lorredijk bij Dirksland opgereden. Een van de jongens dt 16-jarige H. S. was in het bezit van een geladen revolver. Zijn vriend, de 16-jarige M. B. wilde daarmee op spreeuwen schie ten en S. reikte hem de revolver over. Plotseling ging de haan over en werd M. B. in de borst getroffen. De kogel doorboorde een zijner longen en verliet vlak onder de hartstreek het lichaam. S waarschuwde direct dokter Boot uit Dirks land. De getroffene is per ziekenauto naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is ernstig. Van donkerroode morellen Het maakt tenslotte absoluut geen ver schil, of je een eigen wijngaard bezit, akkers vol kostelijk graan, uitgestrekte boomgaar den ofdrie morellenboomen tegen de noorderschutting van een stadstuin, want het cogstgevoel in Augustus is bij iedereen het zelfde. onverschillig of hij vaten vol doorzich tige druiven binnenhaalt, hoog-opgestapelde wagens vol schooven, manden vol pruimen of een bescheiden bakje zwartglanzende morel len. Het is een mengsel van voldaanheid over de moeite van het jaar die niet te vergeefsch was en dankbaarheid dat het heeft mógen lukken, de vruchten van het werk binnen te halen. De wijngaardenier, de landbouwer, de fruitteler en de stadsmensch zullen dat allen in dezelfde maie ondervinden, en dan doet de hoeveelheid die er geoogst wordt er verder niets toe. Ik heb geoogst, verleden week. Toen de drie ieiboomen dit voorjaar vol witte bloesems stonden, heeft de zon weken lang geschenen en den heelen dag gonsden de insecten over de bloemen heen. Later kwamen er kleine groene balletjes voor den dag. waarvan een klein gedeelte geel werd en afviel. En toen de zomer verder kwam, was het telkens een ver rassing, tusschen de bladeren naar de vruch ten te zoeken en dan te zien hoe ze van zachtrose tot rood en van rood tot donker karmijn werden. Eén van de boomen staat heel ongunstig en daar was ook niet veel van te verwachten; een andere verloor z'n rechterhelft door een ziekte, die alleen door radicaal afzagen te verhelpen was, maar de middelste leiboom Ls een juweel. Toen het tegen Augustus ging, be sloop ons de angst voor de vogels als die de bijna rijpe vruchten ontdekten waren ze ver loren. Vizioenen van netten verschenen me; ik zag me al bij'een handelaar netten koopen voor 2 1/2 morellenboom! Gelukkig bleken de lijsters wat kippig, en ze zagen de morellen totaal over het hoofd. Een tweede gevaar werd gevormd door vette zwarte luizen, die de toppen van alle takken bezetten en tegen alle verdelgings middelen bestand bleken. De luizen-strijd is een heroïsch kapittel uit de geschiedenis van onzen tuin. Tenslotte bleek er een geweldig sterk middel te bestaan, waardoor na ettelijke bespuitingen de luizen tot onooglijke grijze velletjes ineen krompen. Toen kwam de oogsttijd. Op een koelen zomermorgen hebben we zorgvuldig, alie mo rellen afgeplukt. Ze waren donkerrood, op zwart af, het huidje zat strak en glansde, geen spoor was er te zien van vogelpikken, geen insect had van de vruchten geproefd. Ik heb de wijnoogst meegemaakt in de Zwit- sersche bergen, ik heb tarwe geoogst op de vette Zeeuwsche aarde en rogge op 'n Drent- sche esch: ik ken het oogst-gevoel Dit was precies hetzelfde, al scheen geen' brandende zomerzon op je gebogen rug, al prikten er geen stoppels tegen je beenen en waren je ar men niet vol druivensap gespat. Dit was een rustig werkje van een kwartier misschien, aan den schaduwkant van een Haarlemschen stadstuin, maar het was een oogst. In de keuken werden ze gewasschen. en er werden flesschen opgezocht en water ge kookt. Met meer zorg dan aan de heele verde re inmaak is besteed, zijn toen drie kwartli- terflesschen met morellen geweckt. Drie eti ketjes werden geschreven, waarop achter het woord „morellen" een veelzeggend triom fantelijk uitroepteeken stond! z Nu ga ik iederen morgen naar den kelder en zie de flesschen na. In het schemerdonker staan daar de rijen vruchteninmaaksels: de bessen, de frambozen, de aardbeien en prui men, de perziken. Ze zeggen je niets, want je kent die vruchten niet, e hebt ze niet zien groeien,, je hebt ze niet geoogst Voortaan staan drie platte fleschjes, die ik niet zonder trots en vreugde in handen neem. Ze zijn vol donkerroode morellen van eigen oogst! L. S. Een kano moet in donker licht voeren. Uitspraak van den Hoogcn Raad. De kantonrechter te Delft heeft indertijd twee kanovaarders vrijgesproken van het hun ten laste gelegde: dat zij in voor de scheep vaart openstaand vaarwater varend bij don ker. niet hadden gezorgd, dat in hun vaartui gen een helder wit licht werd gereed gehouden om tijdig genoeg, om een aanvaring te voor komen, te worden getoond. De kantonrechter achtte het feit niet strafbaar op grond dat een kano geen roeiboot is en het feit dus niet valt onder art. 14 Binnenaanvaringsreglement. In hooger beroep weerlegde de Rechtbank deze opvatting uitvoering door te overwegen dat, al mocht er in strikt technischen zin een onderscheid bestaan tusschen een kano en een roeiboot, een kano in den zin van art. 14 van het binnenaanvaringsreglement als een roei boot dient te worden beschouwd, daar het duidelijk is. dat de wetgever in het Binnen aanvaringsreglement de bedoeling heeft ge had, dat in het belang van de veilige vaart alle schepen en vaartuigen in het donker zou den zijn verlicht, en hij daartoe in art. 11 een voorschrift heeft gegeven voor alle vaartuigen 'geen roeiboot zijnde), voor welke hij in pre cipe voorschrijft „een helder wit rondschij- nend licht voeren aan den top van den groo- ten mast" en in art. 14 een regeling heeft ge geven voor roeibooten. Uit deze tegenstelling reeds blijkt, dat de wetgever onder roeibooten in het Binnenaanvaringsreglement heeft ver staan alle kleinere bootjes zonder, of met klei nen, gemakkelijk uitneembaren mast, die ge woonlijk door menschenkracht worden voort bewogen. Indien de kano's niet onder roeibooten gere kend moesten worden, zouden zij vallen onder art. 11 sub 3, en beschouwd zouden moeten worden als een vaartuig zonder mast hetwelk het licht ter hoogte van ten minste drie meter boven den romp moet voeren, hetgeen voor dit soort vaartuigen wel uiterst bezwaarlijk zou zijn. De verdachten werden ieder tot f 1 boete veroordeeld. Zij teekenden cassatie aan bij den Hoogen Raad, die zich met de uitlegging door de Rechtbank van het woord ..roeiboot" ver- eenigde en het beroep verwierp. (Hbld.) DR. E. J. THOMASSEN a THUESSINK VAN DER HOOP t In den ouderdom van 49 jaar is te Loenen aan de Vecht overleden dr. E. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop, administrateur en chef van de afdeeling kabinet ter provinciale griffie van Zuid-Holland en secretaris van het Koninklijk Nederlandsch Genootschap voor geslacht- en wapenkunde.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5