Hei brandgevaar in de St. Bavo. Een etmaal getikt. Hei Beéaugeijitste 52e Jaargang No. 15695 Verschijnt dagelijlcs, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 24 Augustus 1934 HAARLEM S DAGBLAD Wreoife: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden f3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post ƒ0.7214. Bureaus: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon No»-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: l5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclame# ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regel# ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend k contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm-of Beenbreuk 100,-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30-, Alies indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN De door de Brandweer noodig geoordeelde maatregelen nog steeds niet getroffen. Het was bekend, dat reeds zeven of acht jaren geleden onderhandelingen gevoerd werden, om de St. Bavo en den toren op de Groote Markt beter te beschermen tegen brandgevaar. Daarbij waren betrokken het gemeentebestuur (de toren is in eigendom van en in onderhoud bij de gemeente), het kerkbestuur en de staf van de brandweer. De toestand is zoo, dat de voorzorgen die be staan alleen voldoende zijn als een begin van brand ontdekt wordt. Natuurlijk is dat on voldoende. Er werd een plan opgemaakt om betere maatregelen te nemen. De brandweer heeft bij het- indertijd in gediende plan gebruik gemaakt van de al lerbeste beveiligingen, zoodat de overtuiging kan bestaan, dat als het uitgevoerd wordt, gedaan is wat mogelijk is om het kostbare monument van bouwkunst tegen brandge vaar te beschermen. Het is de bedoeling om in het spuithuis aan den voet der kerk een klein pomp? station te maken om het water naar boven op te voeren. Op alle zolders der kerk zou den dan vaste leidingen met brandkranen komen. Evenzoo op alle omloopen van den toren. Bovendien zou er electrisch licht en telefoon komen om bij een eventueelen brand gemakkelijk te kunnen werken. De opzet was dat gemeente, rijk en kerk een deel der kosten zouden betalen. Ter wille van de bezuiniging werd de noodig geoordeelde verbetering voorloopig uitgesteld. De noodlottige brand in den molen ,.ae Adriaan" heeft nu meer dan 2 jaar geleden aandacht gevestigd op den onhoudbaien toestand van branavuoizier.ingen in den St Bat-vo-toren. De partijen die financieel bij de zaak betrokken zijn schenen in dien tijd tot de meening over te heiien dat de verbe tering, al waren de tijden financieel ongun stig. toch moest worden uitgevoerd. Sinds „de Adriaan'' in vlammen opging, is er al weer heel wat water door het Spaarne gestroomd. Maar dit heeft niet ge leid tot uitvoering van de gewensehte ver betering in den toren der St.1 Bavo. In ver band met de bezuiniging schijnt het zelfs of van uitstel afstel gekomen is. Dit is evenwel niet te verdedigen. Het is ongetwijfeld waar dat men door de economische crisis gedwon gen is de uitgaven zooveel mogelijk te beperken, maar niemand zal die bezuiniging zóóver wil len doorvoereen, dat daar door onze mooie trotsche B'avo en haar toren in gevaar kan komen. De bestaande middelen voorzienin gen zijn, zoó deelde de staf van de Brandweer ons indertijd mede, onvol doende. Daarin is natuurlijk geen veran dering gekomen. Meer dan ooit acht de Brandweer zeer spoedige uitvoe ring van de ingediende plannen noodig. Al zijn d'.e 8 jaar oud, zij kunnen onver anderd uitgevoerd worden, want daarna hebben zich geen omstandigheden voorge daan die het noodig maken de plannen te herzien. Wij hadden over het brandgevaar in kerk en toren, een onderhoud met den heer G. A. Luitingh. koster der kerk. Deze deelde ons mede, dat hij brandgevaar niet uitgesloten acht. Hel zal misschien 30 jaar geleden zijn, dat er idoor onvoorzichtigheid van lood gieters) brand ontstond op den zolder bij,het orgel. Het was vooral aan den heer C. J. v. d. Broek 'den tegenwoordigen commandant van den Brandweer) die er het eerst bij was en zeer actief optrad, te danken, dat het vuur in den aanvang gebluscht kon worden. Toen, zoo vervolgde de heer Luitingh. jaren geleden, in de Begijnestraat een felle brand woedde, dreef de krachtige wind een vonkenregen in de richting van de kerk. Voor zekerheid ben ik toen naar boven ge gaan. In de goot van de kerk en zelfs op den toren vond ik gedeeltelijk verschroeide pa pieren d:e van het terrein van den brand waren weggefladderd. Toen het dit jaar op de Groote Markt in „Zum Klausner" brandde, was de wind ge lukkig den anderen kant op. Mijn meening is, dat het gevaar van buiten voor den toren grooter is dan van binnen. Er worden steeds zooveel mogelijk voor zorgen genomen. Nu men aan het kruis aan het werk is, is meteen de bliksembeveiliging verbeterd. Nu zijn zelfs alle klokken in den toren geaard. Als er loodgieters naar boven gaan wordt steeds een brandweerman mee gestuurd om voor gevaar te waen, Niemand mag op den toren rooken. Daaraan wordt streng de hand gehouden. Er is zelfs eeni gen tijd geleden een werkman ontslagen om dat men er achter kwam dat hij dit verbod had overtreden. Boven in den toren zijn groote bakker- met water om in geval van brand voor de eerste oogenblikken water beschikbaar te hebben. Op een winteravond deed ik mijn gewone avondronde in de kerk, toen ik op geschrikt werd door een harden slag. Ik ver moedde onraad, maar ik kon niets vinden Den volgenden morgen lekte het gewelf on der den toren. Het bleek toen. dat de Brand weer verzuimd had in de bakken zout te gooien om het water tegen bevriezen te be veiligen. Al het water was een ijsklomp ge- Worden. Juist toen ik dien avond in de kerk kwam moet de ijsklomp; die het te eng kreeg in de bak (water zet als het bevriest uit) ge scheurd zijn. Vandaar de eerst niet te ver klaren harden slag. Maar als er in die dagen brand in den toren zou gekomen zijn, zou er geen water geweest zijn om te blusschen. Daarom heeft de Brandweer maatregelen genomen, dat als de winter nadert de bakken in den toren niet vergeten kunnen worden. Er moet, zoo besloot de heer Luitingh, ver schil van meening bestaan tusschen net ge meentebestuur en het kerkbestuur over de verdeeling der kosten. Ben ik wel ingelicht, dan wil de gemeente een zeer belangrijk deelte door de kerk laten betalen, maar dat wordt niet billijk geacht, omdat de voor gestelde voorzieningen vooral bedoeld zijn om den toren te beveiligen en de zorg voor den toren berust geheel bij de gemeente. De Haarlemsche werk verschaffing te Egmond. Er zal een tijdelijke toeslag gegeven worden. Teneinde te trachten de moeilijkheden bij de werkverschaffing te Egmond uit den weg te ruimen, hebben Donderdagmiddag de wet houder der Werkloosheiaszorg de heer van Liemt en de waarnemend-directeur van den Gemeentelijken Dienst der Werkloosheidsbe strijding, de heer Koen. een bezoek gebracht aan het terrein der werkverschaffing. Daar was ook de hoofdinspecteur der Heidemaat schappij de heer Houtzagers uit Arnhem aan wezig. Het terrein waar men nu aan het werk is, ligt langs den weg die korten tijd geleden in werkverschaffing werd aangelegd en welke loopt van Egmond aan Zee naar Egmond. Men is een groot terrein aan het gereed maken voor bebossching. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat geble ken is, dat arbeiders die aan grondwerk ge wend zijn, in staat gebleken zijn (bij een tarief van 5 cent voor een meter spitwerk) aan een behoorlijk weekloon te komen. Mannen die niet voor dit werk getraind zijn hebben daar mee evenwel moeite. Daarom is door den hoofdingenieur van de Heidemaatschappij toegezegd dat de arbei ders die bij hard werken niet aan een uurloon van 42 cent kunnen komen, deze week een toeslag van maximum 3 gulden zullen la-ij gen- Voor de volgende week zal deze zelfde houding worden overwogen. Daarna moeten de arbei ders in elk geval voldoende ingewerkt zijn, want dan zal er geen toeslag meer gegeven worden. Ontevreden Lutine-aandeel- houders. Proefprocedures overwogen. Naar wij vernemen overweegt mr. H. S. Goldsclimidt. die het initiatief heeft genomen om een comité te vormen ter behartiging van de belangen van Lutine-aandeelhouders, eeni- ge proefprocedures aanhangig te maken tot terugvordering der inschrijvingsgelden. Er hebben zich tot heden 1056 aandeelen bij het comité laten inschrijven. Mr Goldsclimidt deelt nog mede, dat er wederom eenige weken verloopen zijn, sinds het bericht van de con cessionarissen, dat de toren geplaatst zou worden, terwijl de toren nog in de haven van Terschelling staat. Koninginnedag te Haarlem. Het volledige programma. De Vereeniging Koninginnedag te Haarlem zendt ons het volledige programma van de feestelijkheden op 31 Augustus ter gelegen heid van den Verjaardag van H.M. de Ko ningin. In den voormiddag houdt de afdeeling Haarlem-Noord een kinderoptocht door dat stadsdeel. Van 12—1 uur Carrillonbespeling. Van 25 uur: Groote zwemwedstrijd in de zwemschool aan de Houtvaart, verzorgd door het Bureau van Lichamelijke Opvoeding. Van 2—5 uur Gecostumeerde Kinderoptocht in Haarlem-Oost. De kinderen uit Haarlem-Noord maken des middags 'n autotocht naar Den Haag en om geving Van 2.304 uur: Concert door de H.O.V. in den Hout. Van 89 uur: Kerkconcert in de Groote Kerk, soliste mevr. Hélène Treep-Cals en George Robert. Van 8—10 uur: Concert aan de Zomervaart door Haarlem-Oost. Van 8—10 uur: Concert aan de Zaanenlaan door Haarlem-Noord. Van 10—11 uur Gondelvaart met lichtfon tein enz. in het Spaarne. 108 graden in de Stuurinrichting. Het is zomer en u verwacht dat het hon derd en acht graden in de schaduw zou zijn. Zoo hoog loopt het kwik echter niet, maar wel loopt het de spuigaten uit met den fa brikant uit Uitgeest die hier in Haarlem met een vrachtwagen dacht te rijden, waarvan de stuurinrichting een speling vertoonde van 108 graden. De politie is op zulke wrakken niet erg gesteld, reeds voor dat de Veiligheidsiaan hier zou komen. Een bekeuring was de begroeting voor den vreemdeling, het opzenden van den wagen naar een garage de consequentie en de boete over enkele weken het slot van de handeling, die begon met een onbehoorlijke'' portie lichtzinnigheid bij den Uitgeestenaar. Groote hoeveelheid Belgische suiker in beslag genomen. Spijkerplank werd smokkelaars noodlottig. ROERMOND. 24 Augustus. Aan de Bel gische grens nabij Stomproy is door de Hol- landsche douane een Brabantsche auto aange houden, De wagen probeerde uit België de Ne- derlandsche grens te passeeren. Na de som matie van de douane om stil te staan reed de wagen in volle vaart door. De spijkerplank werd den wagèn echter noodlottig. Bovendien werd de wagen flink onder vuur genomen. Later werd de auto in de buurt van Weert langs den weg gevonden De auto bevatte 2500 K.G. Belgische suiker. Beide voorbanden waren door de spijkerplank totaal vernield. De wagen is in beslag genomen en naar Roermond over gebracht. De smokkelaars zijn in de velden ontvlucht. Luchtpostdienst Moskou New-York. In September geopend. PARIJS. 24 Augustus (V. D.) Volgens be richten uit Moskou heeft het volkscommissa riaat voor verkeerswezen den Amerikaanschen vlieger Hutchinson toestemming gegeven een luchtpostdienst MoskouNew York op te rich ten Het luchtpostverkeer langs de lijn zal in September beginnen, zoodra Hutchinson zijn proefvlucht met de nieuwe machine heeft be ëindigd. De in Duitschlanö vertoevende Oostenrijker Brunner heelt met zijn warme- lucht-ballon hoogten van resp. 800 en 1500 M. bereikt. Rechts ziet men Brunner, terwijl hij de vulling van den ballon gadeslaat, links de opstijging. (Een Portugees heeft 24 uur lang onafgebroken op een schrijf machine getikt en daarmeenaar hij meent, een wereldrecord ver beterd). Dit is geen Lissabonsche ui, Die man bleef heusch een etmaal lang, Zelf blijkbaar in getikte bui, Rusteloos tikkend aan den gang. Dit is een „typisch" stukje werk, In waarlijk „letterlijken" zin, En het is ongetwijfeld sterk, Al zie ik weinig heil erin. Stel het u maar eens even voor, Hoe je na twintig uur moet zijn, Daarna moet je nog vier uur door, Je rug doet al sinds uren pijn; Er schieten scheuten door je nek, Je wou maar dat je slapen kon, Je voelt je al voor driekwart gek. (Je was het half. toen je 't begon) Je armen zijn als lood zoo zwaar. Je krijgt ze haast niet meer omhoog, Je ziet de letters niet meer klaar, Er dansen sterren voor je oog. Dat is geen Portugeestigheid, Toch. deze man heeft het gedaan, Een etmaal lang en al dien tijd, Zonder zelfs even op te staan. Maar toen hij, na dat lang getijp, Er eindelijk de brui aan gaf. Toen was.' als ik het goed begrijp, Zijn minnebrief ook werklijk af. P. GASUS. Nieuw werk voor de firma Beynes. Vijftig kolenwagens. Zooals wij gisteren reeds kort meldden, heeft ook de firma Beynes alhier aandeel in de bestelling van nieuwe kolenwagens voor de Nederlandsche Staatsmijnen. Bij nadere informatie bleek ons, dat de firma Beynes opdracht heeft gekregen voor het maken van 50 nieuwe kolenwagens. De wagens zijn 8 M. lan gen dragen elk 2 groote bakken, die gelicht kunnen worden, vandaar dat ze „bakkenwagens" genoemd worden. Daar de firma nu „door haar Dieseltreinen heen'' is, is haar deze nieuwe bestelling na tuurlijk bijzonder aangenaam. De bestelling is niet van zóó grooten omvang, dat er nieuw personeel voor behoeft aangesteld te worden. De Nederlandsche rondvlucht. Weersomstandigheden weinig gunstig. Over de Nederlandsche rondvlucht, die van daag begint, meldt men ons het volgende uit Amsterdam Het aandeel, dat de Amsterdamsche vlieg- haven in de Nederlandsche rondvlucht 1934 heeft, is betrekkelijk bescheiden. Van het groote aantal vliegtuigen, dat deze twee dagen over het grootste deel van ons land de lucht doorkruist, zijn slechts enkele van Schiphol vertrokken. Reeds vroeg in den morgen stonden op het ruime platform de groote passagiersvliegtui gen van de K. L. M.. die aan de rondvlucht deelnemen, één tweemotorig, twee drie-moto- rige Fokkers en het z.g. taxi-vliegtuig de „Krekel", in parade opgesteld, om de reis te aanvaarden. Geheel achteraf op de vliegha- ven heerschte een groote bedrijvigheid voor het gebouw van de Amsterdamsche Aeroclub. Hier stonden sportvliegtuigen. die van Schip hol af de rondvlucht zouden meemaken. Van de Twensche Aeroclub vertrokken even eens drie Panders, bestuurd door de heeren Van Heek. dr. Nierstra en den instructeur Van Graft. Het vertrek werd vastgesteld op 9 uur. Alles lag in gereedheid, doch het zicht was er niet. Ook van Rotterdam luidden de berich ten niet gunstig. ,Om half elf was op Schiphol nog alles in af wachting. De berichten uit Waalhaven luid den nog steeds weinig bemoedigend. Deelnemers van Schiphol vertrokken. AMSTERDAM. 24 Augustus. De deelne mers aan de Nederlandsche rondvlucht, die tengevolge van den mist op Schiphol werden opgehouden zijn te ruim 11 uur vertrokken. De deelnemers, die van Waalhaven moesten vertrekken, werden opgehouden tot half twaalf. Daarna zijn achtereenvolgens alle deelnemers gestart. Sportvliegtuig over den kop geslagen. Vier inzittenden licht gewond. SOESTERBERG, 24 Aug. Te kwart voor één hedenmiddag had np het vliegveld Soes- terberg een ongeluk plaats, dat nog betrek kelijk goed is afgeloopen. Het sportvliegtulg W.A.K.O.. bestuurd door den sportvlieger G. van den Heuvel, welke deelneemt aan de Nederlandsche rondvlucht is bij het starten in een bocht afgegleden en over den kop geslagen. De inzittenden, de heeren H. Wegener, redacteur van ..Het Vliegveld", Verschuil en v. d. Grceve en de bestuurder werden licht gewond. Het toestel is geheel vernield. Bij het Duitsche Arbeidsfront is sabotage aan het licht gekomen; drie functionarissen zijn ontslagen. pag. 4 De Amerikaansehe hcrstelorganisatie met breuk bedreigd. Dag. 4 Cosijns en Van der Eist zijn gisteren enthou siast in Brussel binnengehaald. pag. 4 Volgens Reuter zal dr. Steidlc Oostenrijksch gezant te Rome worden. pag 4 Bij een autobusongeluk in Algiers kwamen 18 personen om het leven. pag. 4 De regeering zou de door hagelslag getroffen tuinders te Uithoorn e.o. niet willen helpen. pag. 3 Te Dongen is een opslagplaats voor schoenen afgebrand. pag 3 Zwitsersche waardeering voor Berlage's werk. pag 3 Te Moergestel is een oude man in zijn woning overvallen en van f 200 beroofd. De veiligheidslaan te Haarlem. Brandgevaar in de St. Bavo. Wat beteekent „The Ashes"? Laatste berichten. ARTIKELEN, ENZ. K. de Jong: Concert der H. O. V. Voor de Jeugd. pag. 3 pag. 8 pag. I pag. 2 pag. pag. 3 pag. 7 en 8. De Veiligheidslaan wordt opgebouwd. Een vrachtwagen vol instrumenten arriveerde in de Spanjaardslaan. (Zie ook pag. 6). Vanmorgen kwam een oranje vrachtauto vol instrumenten in de Spanjaardslaan, de veiligheidsauto van de K.N.A.C., die hier de ingrediënten voor de veiligheid voor auto's komt brengen. Een bizarre hoeveelheid voor werpen werd tusschen het groen van Den Hout neergezet het groen waartegen het oranje van den veiligheidswagen gunstig af stak Moeders met kinderwagens die overdag de Spanjaardslaan plegen te bezetten, stoorden zich niet aan de bedrijvigheid der K.N.A.C.. menschen die spoedig begonnen de laan in te richten. De Intense belangstelling komt echter bij zulke gelegenheden in de eerste plaats van de voorbijgangers, die staan bleven en met ver- en bewondering de verrichtingen gade sloegen. Een groot contingent vacantie ge nietende kinderen liet zich bij de belang stelling eveneens niet onbetuigd. De laan wordt ruim 150 meter lang en wordt geïnstalleerd op het rijwielpad, dat breed genoeg is. en waardoor het verkeer op de Spanjaardslaan niet wordt gehinderd. De eerste post bevindt zich aan de zijde van de Fonteinlaan, waar de inschrijving is. De tweede post controleert de lampen. Lampen die te hoog staan worden onher roepelijk afgekeurd, lampen die te laag staan ondergaan een mildere behandeling. De derde en de vierde post zijn om tech nische redenen gecombineerd. Hier worden nagezien: de ruitenwisscher. het signaal, de richtingaanwijzers, de stuurinrichting en het rempedaal (de pedaal mag namelijk niet de grond raken, voordat de remstangen volko men aangetrokken zijn). De vijfde post ziet op de wielsporing toe, of de wielen evenwijdig loopen. Gebeurt het dat de wielen uitloopen, dus naar buiten staan-, dan wordt de wagen absoluut afgekeurd. Het gevaar voor shimmy en te snelle banden- slijtage is veel grooter dan bij insporing, waar bij iets meer door de vingers wordt gezien. De zesde en laatste post is die van de rem men. Eisch :s dat de remmen aan den lin kerkant gelijk krachtig werken aan de rem men ter andere zijde. Bij gewone personen- autos is het gewenscht dat de voorremmen iets krachtiger zijn dan de achterremmen, omdat bij ae meeste personenauto's het zwaartepunt aan de voorzijde is. Een eisch is dit echter niet; de wagen wordt er niet op afgekeurd. Bij vrachtwagens mogen de voor- remmen natuurlijk niet sterker zijn. Wagens die slechts op de achterwielen rem men hebben kunnen ook worden gekeurd. Het is immers geen vereischte om remmen op vier wielen te hebben. Van de zijde van de Vereeniging voor Veilig Verkeer en van de politie ondervond de K.N.A.C. hedenmorgen reeds belangstel ling. Zooals gezegd is, toonde het publiek ook reeds veel interesse. Wij gelooven dat het in Haarlem wel goed kan worden! LID VAN DILLINGERS BENDE NEERGELEGD NEW-YOK, 24 Augustus (V.D.) Naar uit St.-Paul in Minnesota wordt gemeld is daar een zekere Homer Vanmeter, een lid van de Dillïr.gerbende. door de politie, die hem bij een wandeling ontdekte, midden op straat doodgeschoten. Toen de politie hem toeriep te blijven staan, antwoordde hij met twee revolverschoten. LV politic was hem dit maal echter voor en liet een waren kogelre gen op hem neerdalen. De man werd letter lijk doorzeefd

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1