UIT HET BUITENLAND DE LUCHTROOVERS VAN HOITIKA ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 4 De Duce spreekt zijn troepen op een tank toe. „Niemand in Europa wil oorlog, maar de ge dachte zit in de lucht". „Wij moeten een militaristische natie worden". Italië. Mussolini spreekt voor zijn troepen (Reuter meldt uit Bologna: Aan het einde der Italiaansche manoeuvres heeft M'HBolini heden eenige toespraken gehouden tot 5000 Italiaansche officieren en de officieren der buitenlandsche missies en vervolgens tot alle verzamelde troepen. Staande op een tank zeide de duce o.a.: „Niemand in Europa wil oorlog, maar de gedachte aan oorlog zit in de lucht; van het eene oogenblik op het andere kan hij uitbreken". In een volgende rede zeide Mussolini, dat alle manschappen zoo uitstekend geoefend bleken waarop hij vervolgde: „Einde Juli was er plotseling een situatie ontstaan, welke geleek op die van 1914. Als wij geen troepen naar de grens hadden gezonden, zouden er complicaties zijn gekomen, welke slechts door de stem van het kanon opgelost had den kunnen worden. Men moet niet morgen, maar vandaag op den oorlog bereid zijn. Wij moeten een militaire, ja een militairistische natie worden en we zouden er aan willen toe voegen: een krijgshaftige natde. Het politieke economische en geestelijke leven der natie moet gebaseerd zijn op haar militaire nood zakelijkheden". Mussolini vergeleek vervolgens den oorlog met een hof van cassatie onder de volken. Sommige volken rijzen en andere dalen, maar ondanks goeden wil, conferenties en protocollen zal tenslotte de oorlog in den loop der eeuWen met het lot der volken verbonden blijven. Het geheele volk, zoo besloot de duce, is thans klaar om als één man te antwoorden, indien dat noodig mocht zijn. In aansluiting op het bovenstaande meldt de Daily Telegraph Service aan de Tel.: In goedingelichte kringen gist men thans naar de beteekenis van Mussolini's woorden. Een kleine minderheid is van meening, dat hij het oog heeft gehad op Oostenrijk en op de mogelijkheid van een nieuwen door Duitschland georganiseerden nazi-putsch. Doch ook zij, die deze meening zijn toege daan, weten niet, of deze woorden zoo ge> interpreteerd moeten worden, dat Italië zijn belofte zal hebben in te lossen om de onaf hankelijkheid van Oostenrijk met kracht van wapenen te verdedigen. De meerderheid is van meening, dat Musso lini bij het uitspreken van zijn rede aan het Verre Oosten heeft gedacht en aan het ge vaar van een eventueelen ocrlog tusschen Sovjet-Rusland en Japan of tusschen Japan en China. Een officier, die de woorden van den Duce heeft aangehoord, houdt er een andere theorie op na. Hij weigert ze als catastrophaal te interpreteeren. Mussolini's woorden, zoo zeide hij, moeten in hun verband worden beschouwd. Mussolini, aldus deze zegsman, heeft willen wijzen op de snelle mechani seering der strijdmethodes en op de nood zakelijkheid om vandaag5- en niet morgen geheel en al paraat te zijn. Volgens de mee ning van dezen officier is de Duce niet sen sationeeler geweest in zijn uitlatingen dan Baldwin toen deze verklaarde, dat de Engel- sche grenzen niet langer liggen bij de witte rotsen van Dover, maar aan den Rijn. DeitscMand. deze kwestie is gepubliceerd, wordt het vol gende gezegd: „De Amerikaansche regeering had na de hervatting der betrekkingen met Sovjet-Rus land haar eischen op schrift gebracht. Daar na zijn besprekingen gevoerd, die zoowel over details als over principieele zaken liepen. Heden echter overhandigde de Russische ge zant een tegen-voorstel. dat geen optimisme over het resultaat der besprekingen toelaat". Trojanofski heeft verklaard, dat de on derhandelingen wel zouden mislukken, al heeft hij toch nog hoop, dat zij kunnen wor den voortgezet. Baldur von Schirach. Uit Berlijn: Woensdag a.s. zal de Rijksjeugdleider Bal dur von Sohirach voor de radio het woord richten tot de ouders der Hitler-jongens en -meisjes, ij 'Het gerucht, dat hij spoorloos verdwenen zou zijn, blijkt dus onjuist.) Amerika. Schuldenonderhandelingen met Rusland zonder resultaat. De Amerikaansche regeering heeft naar Reuter uit Wasington meldt de Russische tegenvoorstellen met 'betrekking tot de re geling der Amerikaansche vorderingen op Sovjet-Rusland van de hand gewezen. 'De minister van buitenlandsche zaken. Huil heeft zelf de laatste besprekingen met den Russischen gezant Trojanofski gevoerd, en er zelfs zijn vacantie voor onderbroken. In de officieele mededeeling, welke gisteren over GUIBAUD RIBAUD GAAT ACHTERUIT. PARIJS, 24 Augustus. (V.D.) De in ver band met de Stavisky-affaire gearresteerde advocaat Guibaud Ribaud, die sedert 9 dagen in voedselstaking is, is dermate verzwakt, dat hij niet meer kan staan. Hij zal nu naar het gevangenisziekenhuis worden overge bracht. Oostenrijk. Vonnissen van het militair gerechtshof te Graz. Het miiltaire gerechtshof te Graz heeft heden 15 nationaal-socialisten uit Sinabel kirchen wegens oproer schuldig bevonden en hen veroordeeld tot resp. 7 jaar, 6 jaar, 5 jaar, 4 jaar, 3 jaar, 2 aar, 1 1.2 aar en 1 jaar zware kerkerstraf, met volledige opsluiting in het donker telkens op 25 Juli. Een beklaagde werd vrijgesproken. NEW YORK, 24 Aug. (VD.) Uit Butler in den staat Pennsylvanie wordt gemeld, dat een viertal bandieten een vrachtauto, die met een voor uitbetaling van loonen bestemd geld transport van 50.000 dollar onderweg was naar Lyndora, overvielen en beroofden. De bandie ten gingen er vandoor in twee auto's. Tijdens den overval vloog een vliegtuig, dat klaar blijkelijk verbinding onderhield met de ban dieten, boven de plaats van de berooving, zoodat men aanneemt, dat de buit naderhand door het vliegtuig is overgenomen en naar een veiliger plaats overgebracht. Spoor van de roovers van Brooklyn? NEW YORK, 24 Aug. (V.D.) Tengevolge van een uitlating van een van moord verdach ten gangster, Samuel Davis, die momenteeel is ingesloten in de gevangenis te Westchester, jelooft men een belangrijke aanwijzing te lebben verkregen omtrent de identiteit van de daders van den roof-overval te Brooklyn, waarbij eenige dagen geleden 427.000 dollar werd buitgemaakt. Davis liet zich nl. ontval len, dat de beruchte „purperen bende" uit De troit zich in de omgeving van New York moest ophouden. Inderdaad zou men in drie van de medeplichtigen aan den overval te Brooklyn drie leden van de beruchte „Purple Gang" uit Detroit herkend hebben. Niagara-waterval aan het verdwijnen. Internationale commissie strijdt voor zijn behoud. Reuter meldt uit Niagara Falls: Volgens Canadeesche geologen zal de Nia gara waterval gedeeltelijk verdwijnen. Onlangs is 13.000 ton rotssteen omlaaggevallen van ae Horeshoe Falls te Niagara en hieruit leidt men af, dat de waterval „over onbepaalden tijd" niet meer zal bestaan. De Internationale Niagara commissie heeft nu een onderzoek doen instellen, waaruit blijkt, dat de Horeshoe Falls elk jaar ongeveer een meter kleiner wor den. als gevolg van erosie onder den waterval, dus niet door slijtage op den top. De commissie heeft erop aangedrongen, dat het water ge lijker verdeeld wordt, zoodat het zich over de geheele breedte uitspreidt. Een overeenkomst is aangegaan, volgens welke Canada en de Vereenigde Staten zullen samenwerken om dezen arbeid te verrichten. Canada heeft het accoord reeds geratificeerd Amerika nog niet. WEE.VE.V KRIJGT EEN DOLLFUSS-PLATZ. De burgemeester van Weenen, Schmitz, heeft verordend dat de naam van de Frei- heitsplatz in het 9de district zal worden ge wijzigd in Dr. Dollfussplatz. De Kriemhild- platz, waar de Gedachtniskirche gebouwd wordt, waarin de vroegere Bondskanselier Dr. Seipel en Dr. Dollfuss hun laatste rustolaats zullen vinden, zal voortaan Kanzle'rplatz heeten. RUSLAND BOUWT EEN NIEUWE STRATOSFEERBALLON. Te Leningrad heeft een groep vooraan staande experts het voorloopige plan van de Sovj et-Russische stratosf eeronderzoekingen voor het jaar 1934-1935 uitgewerkt. Gebaseerd op de ondervinding, gemaakt door de stratos- feervluchten in het buitenland en in de Sov jet-Unie is thans een begin gemaakt met de bouw van een nieuwe stratosfeerballon „Osach II". die een hoogte van 25000 M. moet kunnen bereiken. De voorloopige berekenin gen hebben tot resultaat gehad, dat voor stratosfeerballons, die zulk een hoogte moe ten bereiken, een grooten inhoud noodig dan 25000 M3. Verscheidene varianten van een stofballon voor stratosfeertochten en de daarbij be- hoorende gondel zijn in overweging genomen. Het doelmatigste lijkt een gondel met slui zen voor reparaties aan de buitenzijde, observa ties, proeven en eventueel noodzakelijke pa rachutesprongen. Een groep ingenieurs en artsen uit Leningrad werkt ook aan het probleem van de doelmatige kleeding voor stratosfeervaarders. Diepgaande onderzoekingen van de stra tosfeer teneinde een gunstig tijdstip voor de start vast te stellen zullen gedaan worden. Voor dit doel worden diverse onbemande bal lons opgelaten, die o.a. zelfstandige radio peilingen verrichten. Weer een geldtransport in Amerika overvallen. Vliegtuig in dienst der bandieten. AMERIKAANSCHE VLIEGSTERS TRACHTEN DUURRECORD TE VESTIGEN. Twee Amerikaansche vliegsters uit Texas, Jean Larene en Mary Owen, doen een poging om het wereld-duurrecord voor vrouwen met brandstof-aanvulling in de lucht op hun naam. te breken. Woensdag j.l. stegen zij op doch moesten na 5 uur reeds weer dalen aangezien de aanvul ling in de lucht mislukte. Donderdag stegen zij opnieuw op en Vrijdagavond laat vlogen zij nog steeds boven Chicago en omgeving. Angst voor bandenpech. NEW YORK, 24 Aug. (V.D.) Uit Cleveland in Ohio wordt gemeld, dat een viertal bandie ten den chauffeur van een zware vrachtauto neersloegen en wisten te ontkomen met een buit. bestaande uit een voorraad auto-banden ter waarde van 8000 dollar. VOGELSTEMMEN OP GRAMOFOONPLATEN. In Amerika heeft men onlangs een metho de uitgevonden om de stemmen van de ver schillende vogels op gramofoonplaten te kunnen opnemen. Deze methode is veel prac- tischer dan alle andere methoden, welke men tot nu toe heeft toegepast. Men heeft bijv. vroeger liet kwinkeleeren van de vogels met behulp "van noten opgeschreven. Deze me thode bleef echter onvolmaakt, omdat de stem van de vogels heel sterk verschilt van de menschelijke stem en de klanken der strumenten. Bij de radiouitzendingen kan men de vogelstemmen slechts één keer re- produceeren, terwijl men gramofoonplaten zoo vaak kan spelen, als men wil. Albert M. Brand van het American Museum of Nattural History te New-York is er in ge igd, de stemmen van de vogels systema tisch vast te leggen. Hij vertelt een en ander van zijn proeven op dit gebied in „Die Urn- schau". Hij heeft thans reeds een groot aantal opnemingen gemaakt, die in het archief van het bovengenoemde instituut bewaard worden. Albert M. Brand ging als volgt te werk. Hij trok met een kleinen Ford-wagen, die van de noodige toestellen was voorzien naar bui ten. De microfoon, waarmede de opnemin gen werden gedaan; werd op een afstand van zestig tot honderd meter van den zingenden vogel opgesteld. Deze microfoon stond met den wagen door middel van een kabel in ver. binding. In den wagen zelf werd de verster ker geregeld en werden de storende bijkoms tige geluiden zoo veel mogelijk uitgescha keld. begon een vogel te zingen, dan werd het toestel ingeschakeld. Dit toestel is zoo ingericht, dat de coustische trillingen in mechanische worden veranderd en op een film worden vastge legd. Later wordt de film ontwikkeld en ge knipt. Daarbij blijkt, dat van de duizend me ter film op zijn hoogst een honderd zijn te gebruiken. Het is n.l. heel 'moeilijk, vogelstemmen op te nemen. Ten eerste zijn er veel insecten in het bosch, die voor de microfoon rond vlie gen en daardoor de vogels overstemmen. Ten tweede vliegen vele vogels weg of houden op te zingen, als-men ze met het toestel nadert. Voor het laatst genoemde geval heeft Brand echter een uitweg gevonden. Hij heefr een zoogenaamden toonverzamelaar gecon strueerd, met behulp waarvan hij zijn opne mingen op een heel grooten afstand, tot honderd meter, kan doen. Daardoor heeft hij ook de bijkomstige geluiden in de buurt van de microfoon gedeeltelijk uitgeschakeld. Nu hindert het toestel den vogel niet meer. Het gebeurt echter toch nog heel vaak, dat de vo gel ophoudt te zingen, als men het toestel heeft opgesteld. Bij de jacht op vogelstem men is men dus afhankelijk van geluk en te genslag evenals bij elke andere jacht. Het is Brand nu reeds gelukt, van bijna de helft van de Amerikaansche vogels gra- mofoon-opnemingen te maken. Hij heeft reeds tachtig verschillende vogelstemmen op de plaat vastgelegd. Volgens zijn opvatting is het slechts een kwestie van tijd, om een volledig archief van vogelstemmen te verkrij gen. Thans zijn reeds tal van platen ver vaardigd. die in het archief verzameld wor. den. Reproducties van deze platen worden aan scholen en natuurvrienden afgegeven. JOODSCH WERELDCONGRES IN AUGUSTUS 1935. Uit GenèveDe Joodsche wereldconferentie is gesloten, nadat moties waren aangenomen o.a. betreffende den boycot van het Nat. So cialistische Duitschland, de kwestie van de uitgeweken Duitsche Joden en de taak van het Joodsche Wereldcongres dat in Augustus 1935 bijeenkomt. Dit congres moet de gemeenschappelijke be langen van het Jodendom verdedigen daar waar deze bedreigd worden, zal echter geen politieke, interne Joodsche of godsdienstige kwesties behandelen. Begin uitvoering 60 millioen- plan. Besprekingen over de loonen. In September verschillende aanbestedingen. GIBOUD RIBAUD EÉN WEEK IN HONGER STAKING. PARIJS, 24 Aug. (V.D) Giboud Ribaud. een der in verband met de Stavisky-affaire gearresteerden, die thans reeds een week in hongerstaking is uit protest tegen het feit. dat hij zonder dat zijn zaak behandeld is nog steeds in arrest is. is naar verluidt zeer ver zwakt. Nederlandsche rondvliegers treffen het niet. Slecht zicht en regen. Twee ongevallen. De eerste dag van de Nederlandsche Rond vlucht 1934 is weer ten einde. Behoudens een tweetal ongelukken is alles prachtig ver- loopen. Volgens de leeken-passagiers was het prachtig vliegweer, maar de K. L. M.- piloten, de sportvliegers en de Weerberichten dienst dachten er ander over. Waalhaven en Soesterberg zaten „dicht". Op Waalhaven was het een internationaal gezelschap. Daar stonden de groote blauwe K.L.M. vogels, de snelle en de in hun evolu ties veel brutalere militaire machines en de kleine ranke sportvliegtuigen, met hun vroolijke kleuren. Daar stond de Duitscher H. Wegenast met zijn „Klemm", voorzitter van de Duesseldorfer Aero Club" hauptmann Tibor Bisitz uit Boedapest, lord Willoughby de Broke met zijn „Klemm Eagle", de Engelsch- man Borten met zijn Airspeed-courier en de Belg Schellekens met V.S. 4. Ook was aan wezig de bekende wereldvlieger graaf de Sibour en zijn landgenooten dr. Behague en Kellner. Te kwart over elf begon de start te Waal haven. De een na de ander kozen de toe stellen het luchtruim. De eerste halte was Soesterberg. De militairen toonden zich even goede vliegers als gastheeren. Helaas kon het op onthoud niet te lang zijn. Er was een aan merkelijk mdst-tijdsverlies in te halen. Bij het starten in Soesterberg gebeurde er een ongeluk zooals wij reeds in een deel onzer vorige oplaag meldden, dat bijna een scha duw over den dag zou hebben geworpen, doch dat tenslotte nog goed afliep. Een „Waco". toestel gleed even na de start in de bocht af en viel nar beneden. Het toestel werd ver nield. Eén der vier inzittenden werd licht gewond. Het weer was intusschen niet verbeterd. Zware regenbuien teisterden de vliegtuigen, die via Harderwijk, Kampen en Zwolle op het vliegveld Twente aan kwamen. De heer W. Graft, instructeur van de Twentsche Aero Club gaf hier een demonstratie van crazy- flying waar passagiers en publiek volop van genoten. Na een uiterst gezelligen lunch, aangeboden door de Twentsche Aero Club werd de tocht voortgezet. Intusschen was bericht binnengekomen dat de P.H.-A.G.Q. van De Mul, de instructeur van de Amsterdamsche Aero Club een nood landing had moeten maken onder Nijkerk. Slechts het landingsgestel was licht bescha digd. De toestellen gingen voort om via Zutfen Arnhem en Nijmegen, het einddoel van den eersten dag. Eindhoven tè bereiken, waar de Noord-Brabantsche Aero Club als gastheer optrad. Een geweldige menigte had zich hier naar het vliegveld gespoed om de aankomst van de 60 machines een evenement op lucht vaartgebied bij te wonen. Een ballonnen wedstrijd uitgeschreven voor de jeugd, had veel belangstelling. De K.L.M.-passagiers gingen per autobus naar Oisterwijk, waar in hotel „Bosch en Ven" werd gedineerd en ge logeerd. De Oisterwijksche Harmonie bracht een aubade aan de deelnemers. Als eerste nummer werd de K.L.M.-Marsch ten ■hoore gebracht, een attentie, die zeer op prijs werd gesteld. Naar de Tel. verneemt zullen de eerste be stekken voor de uitvoering van werken, welke uit het bekende 60-millioenplan zullen wor den gefinancierd, binnenkort door het mi nisterie van Waterstaat aanbesteed worden. Op 11 September zal worden aanbesteed, met het doel werkverruiming te bevorderen, het bestek I. Dit omvat den aanleg van de aardebaan van een gedeelte van den weg no. 7 (AmsterdamWieringen) van het Rijks wegenplan 1932, met bijkomende werken, welke laatste omvatten: het aanleggen van aansluitende wegen, het graven van slooten, het leggen van duikers, het maken van dam men en damhekken met bestraten van pa rallelwegen en het maken van afrasteringen en dergelijke, in de gemeenten Amsterdam en Landsmeer. De raming bedraagt f 290.000. Op 14 September zou de aanbesteding vol gen van bestek II, eveneens werkverruiming beoogende. Dit bestek omvat het verbeteren van den Rijksweg no. 2 (Amsterdam Utrecht) van de Duivendrechtsche Brug tot Abcoude, omvattende het verleggen en ver- breeden van de aardebaan, het aanleggen van een rijwielpad, met bijbehoorende werken, als mede het opnemen van aanwezige bestratin gen en dergelijke onder de gemeente Wees- percarspel (raming f 116.000). Ook zou aanbesteed worden het maken van een verharding van teersteenslag op den Rijksweg no. 1 (gedeelte AmsterdamLaren) met het opnemen van bestratingen en het verrichten van enkele grondwerken en derge lijke in de gemeente Muiden. De loonen. Alle arbeidersvertegenwoordigers verklaar den zich bereid op de basis van looncijfers, welke van de contractueele loonen afwijken, te onderhandelen. Hiermee vereenigden zich ook de vertegenwoordigers der Landelijke Federatie. Later heeft het bestuur dier Fede ratie echter bericht, dat men wel medewer king aan de werken wil verleeneo maar niet tegen lagere loonen dan die van de landelijke overeenkomst. De looncommissie heeft daarop bericht, dat het thans geen zin meer had dat de Federatie nog verder aan de onderhandelingen deel nam. ONZE DAGELIJKSCHE KINDER VER TELLING. „GOLF-BAG-SAM" MET DE VELE WOON PLAATSEN. CHICAGO. 24 Aug. (V. D.) Voor de recht bank te Chicago verscheen heden de beruch te gangster Sam Hunt, die vanwege zijn ge woonte om in een foudraal voor golf-sticks een licht model machine-geweer met zich te torsen, bekend staat onder den naam van ..Golf-bag-Sam". Men had hem tijdens een razzia gearresteerd en hoewel hij verschil lende ernstige misdrijven op zijn geweten heeft, kon men hem op het moment niets be paalds ten laste leggen. Niettemin wilde men hem ook niet zonder meer in vrijheid stellen, zoodat hij zich vandaag te verantwoorden had wegens landlooperij. Op de vraag van den president, of hij een vaste woopnlaats had antwoordde Sam: „Een heeleboel zelfs", en noemde hij twee van de grootste hotels van Chicago, het asyl van het Leger des Heils en drie verschillende gevangenissen. .Tegen een borgstelling van 1000 dollar moest de recht- l^mk hem tenslotte toch weer in vayjheid Ze kwamen echter veilig bij het vliegtuig aan en de be stuurder stond al klaar om een handje te helpen. „Zoo, Pieterman, heb je lekker gezwommen?" Piet wist best, dat pietermannen een soort visch waren, die onverwacht gemeen konden steken en toen de bestuurder hem aan „boord" hielp, kneep hij hem eens fijn in zijn vinger, ah gebeft daar?, „Zeker een pieterman aangeraakt," zei Piet doodleuk en stapte de laadruimte binnen om een handje te helpen met het inbrengen van de zakken. Wat waren die dingen zwaar. En dan dat eeuwige gewiebel van het toestel. Af wisselend zag Piet de boot beneden en dan weer boven zich op het water. Opeens zag hij, dat er iets uit den zak van den bestuurder viel; een groote brief en een glinste rend doosje. Engeland verhoogt stroo- carton-invoerrecht. Met ingang van heden. Op aanbeveling van de adviescommissie voor de invoerrechten, heeft de Engelse he Schatkist, naar Reuter uit Londen meldt, een verordening uitgevaardigd, waarbij het in voerrecht op gelinieerd strookarton verhoogd wordt tot 20 pet. en op ongelinieerd strookar ton tot 15 pet. De verhooging ga,at op heden in. SCHHPVAAiTBE*tCMTtN ROTTERDAMSOHE LLOYD. 1 Indrapoera (uitreis) 24 (5 n.m.) van South ampton. Kota Nopan (thuisreis) p. 24 (6 n.m.) Gi braltar. i Sibajak (thuisreis) 24 van Singapore. Baloeran (uitreis) 23 (6 n.m. van Colombo. Deonpo (thuisreis) 24 (9 v.m.) van Gibral tar. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LLJN. I Alphacca 22 van Rotterdam te Buenos- Ayres. Alchiba (thuisreis) 23 te Santos. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. Tarakan, New-Orleans naar Calcutta 23 te Kaapstad. Saparoea, Calcutta n. Vancr. 22 te Manilla. Silverguava, Vancouver n. Calcutta 23 te Rangoon. Silvermaple 22 van Vancouver te N.-Orleans STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Chr. Huygens (uitr.) 23 van Genua. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Poelau La ut (thuisr.) 23 van Belawan. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Deucalion, Japan naar Rotterdam 23 té Londen. City of Windsor, Dairen n. Rotterdam p. 24 Dungeness. City of Oran 23 v. Kolambugan naar Rot terdam. Benledi, Otaru naar Rotterdam pass. 23 Perim. Alcinous, Batavia naar Londen 24 van Am sterdam. Calchas, Japan naar Rotterdam 23 van Colombo. City of Khartoun, Rotterdam naar Japan 24 van Singapore. Myrmidon 24 van Amsterdam naar Liver pool en Java. Memnon, Japan naar Rotterdam 24 te Pe- nang. Atreus. Rotterdam naar Japan 24 van Sue?. City of Wellington, Japan naar Rotterdam 24 van Port Said. Oranje Nassau Amsterdam n. W.-Indië p. 23 Ouessant. Achilles 23 van Ceuta naar Genua. Barneveld, Chili naar Amsterdam 23 (10.n.m.) van Liverpool. Bennekom, 23 (4 n.m.) van Rotterdam té Hamburg. Deucalion 23 van Catania naar Venetië. Ganymedes 23 van Volo naar Salonika. Nereus 24 (1,30 v.m.) van Amsterdam té Hamburg. Orion Faro naar Barcelona pass, 23 Gi braltar. Poseidon 23 van Alicante naar San FeliU de Guixols. Trajanus 23 van Savona naar Gibraltar. Venus 23 van Pto. Barrios n Kingston Ja-X KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Salland (uitreis) p. 23 Ouessant. Zeelandia (uitreis) 23 van Pernambuco. NED.-IND. TANKSTOOMBOOT MIJ. Agatha. 19 van Singapore naar Hongkong, Canton, Swatow. Anita 8 van Amsterdam n. Cura?ao, Hous ton. Lands End v. o., waarsch. Engel, en Rouaan, -t

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 6