R'P' Hij rolt weer. Wandgedierte - Vlooien De veiiigheidslaan is in werking getreden. Hei Be&oHQtiiltste 52e Jaargang No. 15697 VerscKijnt Hagelijlcs, HeHalve op Zon- en Feestdagen Maandag 27 Augustus 1934 HAARLEM S DAGBLAD |>kect*et P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCBAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0 65, franco p. post 0.72^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTlëN: 1—5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels 0.30, elke regel meer f 0.10, uitsluitend k contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-. Overlijden 600 -, Verlies van Hand. Voet of Oog ƒ400-, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alies Indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 27 Augustus. De Volgende Ronde. Zoo kunnen we de hervatting van den ar beid, bij terugkeer van vacantie, bekijken. De volgende ronde gaat in. Overal om ons heen keeren de anderen ook op hun posten terug, en het wonderlijk geheel dat den schoonen naam „West-Europeesche bescha ving" draagt hervat zijn hortende, stoote'nde knarsende werking. Ondanks zichzelf functio neert het verder. Straks is het September en de Volkenbond komt bijeen in zooveelste As- semblèe. Het nummer ben ik vergeten. Dan geven de Eerste Gedelegeerden weer elk hun obligaat in welsprekendheid ten beste en het zal hun en niemand anders tot iets verplich ten. Ook hun chefs niet ,die thuis zullen blij ven. De heeren MacDonald, Roosevelt, Dou- imergue, Hitier, Mussoloni enz. komen niet, want als zij er zelf waren zouden de obliga ten onvoldoende worden geacht voor hun re putatie. Men zou besluiten van hen verwach ten. Nu komen er weer geen besluiten. De Volgende Ronde laat zich op dit oogen- blik nog heelemaal niet anders aanzien dan de vorige. Natuurlijk is er weer een heeleboel Nieuws te wachten, maar ik wou dat mijn journalistieke neus wat interessanter nieuws in de naaste toekomst rook. Dat doet hij niet. Vanmorgen, terugkeerend naar mijn werk, kwam ik langs de Spanjaardslaan thans tijdelijk vernoemd tot Veiligheidslaan. Heel mooi van de K.N.A.C., een nobel werk en zoo. maar wanneer krijgen we nu eens een Europeesche Veiligheidslaan? De Corridor van Danzig, kan er moeilijk voor doorgaan. En is het niet een beetje komisch dat we ons zoo opwinden over de veiligheid des straatver - keers. terwijl de veiligheid van het Geheel naar niets lijkt? Ja voorwaar: er treurig aan toe is? Ik heb tijdens m'n vacantie een on- bezorgden blik in een krant geslagen en wat las ik?De rede die Mussolini op een tank had staan afsteken, over oorlogen die nooit zullen ophouden, en krijgszuchtigheid die hij van de Italianen vergde, en zoo meer. ..De oorlog is het Hof van Cassatie van de volken" schijnt hij gezegd te hebben, en ik dacht aan de bewoordingen van het mede-door-hem- onderteekende Kellogg Pact, waarin de oor log met afgrijzen wordt uitgebannen, en zuchtte. Ook schoot mij het Internationaal Gerechtshof in Den Haag te binnen. Maar toen bedacht ik dat het Fransche werkwoord „casser" beteekent „breken" en dat het dus wel de bedoeling van den Italiaanschen dicta tor geweest zal zijn, den oorlog te bestempe len als de Hof waarin de Volken hun nek breken. Nu, dat kloot. Ik wou dat de Volgende Ronde beter nieuws bracht. Cynische menschen hebben mij gezegd, dat ik zeker wel heel tevreden was met den nieuwsrijkdom van den afgeloopen zomer. Zij bedoelden Hitler's razzia van den 30sten Juni, en den moord op Dollfuss en zoo. Nu, zulk nieuws kan ons gestolen worden. Dergelijke „politieke" gebeurtenissen verslechteren on veranderlijk den algemeenen toestand. Er volgt een nieuwe inzinking van vertrouwen en on dernemingsgeest op. Deze gevallen hebbeii dien regel bevestigd. Werd er maar eindelijk eens iets groots in Europa bereikt! Een .verzoening b.v., een echte verzoening met een daaruit voortvloeiende heusche samenwerking, tusschen Frankrijk en Duitschland. Na het Saar-plebisciet, zegt Hitier, zal daar niets meer tegen zijn. Nu. we wachten af. Een beetje sceptisch weliswaar, maar we wachten af. Een stap in Europeesche vrijhandels-richtingte mooi om waar te kunnen worden. Ontwapening op beperkte schaaloh, al was 't maar een heel klein schaaltje? Nee, daar is geen kans op. Sir John Simon zal er wel een vage rede over houden, misschien wel dezelfde die hij twee jaar geleden al gehouden heeft. Niemand za. dat merken. Niemand zal trouwens de volle dige rede lezen. ïk begroet de volgende Ronde niet hoopvol, zooals u ziet. We hebben tempo genoeg, maar alleen in de jazzbands, en de vliegtuigmoto ren. Niet eens in de Dieseltreinen, die nu al kapot schijnen te zijn. We zijn sneller dan welke vorige generatie ook, maar alleen in vliegmachines en auto's, met hardloopen (Berger heeft de 100 M. in 10.3 seconde ge- loopen; da s gelijk aan het wereldrecord) en in bassins. Juffrouw den Ouden en juffrouw Riek Mas tenbroek (oud 15 jaar) hebben een aead-heat gezwommen voor een Europeesch zwemkam- pioenschap en de Telegraaf noemde het een „titanenstrijd". Sinds wanneer aijn meisjes van vijftien jaar titanen? Zijn dit nu de tita nen-prestaties van onzen tijd? Ik hoop op Beter Nieuws voor de Volgende Ronde. Beter. Grooter, Indrukwekkender, Belangrijker Nieuws. Dat het meevalle. JHR. MR. DR. A. RöELL OPENT DONDERDAG DE ALMITENTO. De Algemeene Middenstandstentoonstelling, die van 30 Augustus tot 9 September in het R.A.I.-gebouw zal worden gehouden, zal Don derdagmiddag officieel worden geopend door den commissaris van de Koningin in Noord- Holland, Jhr. Mr. Dr. A. Röell. Het onderwijs. Geen nieuwe bezuinigingsplannen. In den loop der laatste jaren was de ge meente Haarlem gedwongen, in verband met den ongunstigen toestand der gemeentefinan- cien, verschillende bezuinigingsmaatregelen in al zijn geledingen te nemen. Naar wij uit zeer goede bron vernemen zijn thans geen verdere bezuinigingen meer in overweging. Als de toestand op financieal gebied blijft zooals die thans is, zal het onderwijs verder intact gelaten worden. (Met de Zilveren Voetbal- Arol-Beker xoedstrijden is het nieuwe voetbalseizoen begonnen) De voetbal speelt opnieuw zijn rol op onze groene velden, De voetbal rolt opnieuw in 't spel der elf vereende helden; Wij gaan weer naar een nieuw seizoen met meer of minder koude, En 't voetbalvuur wordt aangelegd om ons wat warm te houden. Er zullen er weer velen zijn, die er geen cent om geven En andren die, den winter door, er vroeg tot laat op leven. De drommen zullen, week na week, de velden weer bevolken. De eene helft aan 't eind ontdaan, de a-ndre in de wolken. Er zullen spelers zijn, die men als helden zal vereeren En andren die er nooit, maar nooit, een klap van zullen leeren Er zullen weer arbiters zijn, die grove fouten maken, Waarom 't publiek hen, meestal mis, maar soms ook juist, zal laken. Het bruine monster eischt opnieuw zijn plaats op in de bladen Voor plaatjes en verslagen van de voetbal heldendaden. Hij rolt weer, de verschoppeling, zoo vurig aangebeden. Hij rolt weer, zooals ieder jaar sinds vijftig jaar geleden. Ik smaal niet op den voetbal, want hij telt mij tot zijn vrinden En op een winter Zondag zult u mij aan 't lijntje vinden Dan weet ik, ondanks nattigheid en koude. van geen wijken. Dan is voor mij ook schoppen troef, al sta ik maar te kijken, Maar als ik 't voor het zeggen had, moest het nu nog .wachten. De lieve zomer loopt ten eind, een sombere gedachte. P. GASUS. Goed nieuws. Werk voor Figée. In aansluiting aan het bericht over de op dracht van de nieuwe kolenwagens voor de Staatsmijnen, aan verschillende fabrieken hier te lande, vernemen wij, dat de beide brugkranen waarmede de kolenbakken van de wagens worden gelicht, in het schip neer gelaten en geopend, door Figee in Haarlem worden gebouwd. De brugkranen bestaan uit een verrijdbare brug met een lengte van 45 M., die over de sporen van het haventerrein rijdt en waar over een wagenkraan met een arm van 17 M. lengte beweegt. Het hefvermogen van deze kranen is 20 ton en de bakken op de wagens kunnen elk 17 M3 kolen bevatten. Ook bouwt Figee de electrische kaapstan den voor het verhalen van de wagens. Met de montage van de kranen aan de Ha ven van Stein is reeds begonnen sedert eenige maanden. Toen zijn er ongeveer 50 man voor aange nomen De Rondvlucht eindigde met een prijs voor Rotterdam. Voor de aankomst der deelnemers aan de Nederlandsche Rondvlucht bestond op Waal haven groote belangstelling. Voor de leden van de jeugd-vliegclub werd een ballonnen wedstrijd gehouden. Een demonstratie met een zweefvliegtuig kon niet doorgaan, doordat de kabel waarmede het toestel omhoog getrok ken moest worden door den staart van een vertrekkend K L.M.-vliegtuig was gegrepen en meegetrokken. Toen alle vliegtuigen van de rondvlucht geland waren, verzamelde men zich voor het clubgebouw van de Rotterdamsche Aero Club. De voorzitter van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, ir. de Vogel hield een rede. waar in hij de ditmaal voor de eerste maal uitge loofde zilveren wisselbeker uitreikte aan den prijswinnaar, de Rotterdamsche Aero Club. De voorzitter hiervan, de heer C. Kolff bracht hulde aan de organisatrice van deze rond vlucht, de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart. De wisselbeker is een clubprijs die uitge loofd was voor een wedstrijd in het ontdek ken van kruisen die op het parcours waren verspreid. De Meisjesschool. Verplaatsing naar de Tempeliersstraat na de Kerstvacantie. De raad heeft eenigen tijd geleden het voor stel van B. en W. aangenomen om de Meis jesschool voor Middelbaar Onderwijs van de Krocht (waar de school zeer slecht gehuis vest is) te verplaatsen naar het schoolge bouw in de Tempeliersstraat. Dit moet verbouwd worden. Naar wij vernemen verwacht men dat de verbouwing eind December gereed zal zijn. De verhuizing zal dan na de Kerstvacantie plaats hebben. verdelgen wij volgens speciale beproefde methode, onder ge- heïmh. en schriftelijke garantie. Zuiverond. Radicaal Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657 Haarlem (Adv. Ingez. Med.) De Commissaris van Politie kreeg den eersten wimpel. De Veiligheidslaan is in werking getreden. Ook Haarlem is ten slotte in de gelegenheid gesteld te laten zien waar de fouten zitten. Onder de boomen van de Spanjaardslaan, boomen die veel hebben gezien en nog meer hebben beleefd, die equipages hebben aan schouwd en elegante paardrijders, onder de zelfde boomen kloppen nu bestuurdersharten en als ze een beetje oud zijn, autocylinders ook. De commissaris van politie, de heer E. H. Tenckink was de eerste die de Veiiigheidslaan opreed en naar den wimpel dong. Twijfel was natuurlijk uitgesloten en aan het einde van de laan werd de oranje driehoek Haarlemsch politiebezit. Na den commissaris volgden anderen. De spanning stijgt. Hoe zal Haarlem uit de rij der veiligheids steden te voorschijn treden? Over eenige dagen zullen wij het u vertellen. Te ver in zee gegaan. Uit doodsgevaar gered. Zondagnamiddag heeft zich op het Noor- derstrand te Zand voort wederom een ongeva' afgespeeld, dat bijna aan een dame het leven had gekost. De familie B. uit Amersfoort bestaande ui" man. vrouw en een vijfjarig dochtertje, was aan het baden, toen de sterke stroom plotse ling den man en de vrouw zoo ver afdreef, da' zij in levensgevaar kwamen te verkeeren. Met een uiterste krachtsinspanning slaagde de man er in weer aan het strand te komen, doch de vrouw zocht haar toevlucht tot een kanovaarder, die op eenigen afstand dreef. Hieraan klampte zij zich vast. zoodat bei den afdreven naar het Grand Hotel. De vlet van de reddingsbrigade schoot toen echter te hulp en wist de drenkelinge op te nikken. Dr. Van Fraassen. die reeds was gearriveerd ver leende de eerste hulp, waarna de vrouw in het Grand Hotel werd opgenomen. Zondagavond is zij wederom naar Amersfoort vertrokken. Haver vervangt benzine. China vindt auto's te duur. NANKING, 27 Aug. 'V.DJ De regeerings- ambtenaren zullen in 't vervolg geen auto's mogen gebruiken, maar zullen zich weer moe ten bedienen van oude koetsen of rickshaws De verordening wordt gemotiveerd doordat de toch reeds zoo hooge benzineprijzen den laat- sten tijd wederom zijn gestegen. Minister president Wang Tsjing Wei heeft daarom de regeering 15 paarden cadeau gedaan, welke hem kort geleden door de inwoners van Ko- konof ten geschenke waren gegeven. WILLY CORSARI ERNSTIG GEWOND. Men meldt ons. dat de schrijfster Willy Corsari ten gevolge van een val ernstig werd gekwetst. Afscheid van het St. Elisabeth's Gasthuis. Van machinist G. Faken. Vrijdagochtend had in de Regentenkamer van het St. Elisabeths of Groote Gasthuis te Haarlem een eenvoudigec plechtigheid plaats Op uitnoodiging van het college van Regen, ten was de per 1 Augustus gepensionneerde machinist Gerrit Faken, die van 1899 af on afgebroken dn dienst van het Gasthuis was geweest, met zijn echtgenoot© naar het Gast huis gekomen om op officieele wijze afscheid te nemen De voorzitter van het college van Regenten de heer W. Roodenburg voerde allereerst het woord, heette den heer Faken welkom, dank te hem voor zijn ijver en plichtsbetrachting en wenschte hem een welverdiende rust toe. De Geneesheer-Directeur, dr. L. C. Kers bergen, sprekende namens de doktoren en namens het verplegend personeel, dankte „Gerrit" Zooals Faken aan het Gasthuis genoemd wordt voor de wijze, waarop hij zijn taak als machinist gedurende al dien tijd heeft vervuld. Hierbij was de verwarming zijn specialiteit. Heeft Faken gezorgd voor de letterlijke verwarming, spreker hoopt den scheidenden machinist op figuurlijke wijze te kunnen verwarmen door hem namens de doktoren het Gedenkboek van het Gasthuis aan te bieden. Tevens bood spr. namens het verplegend personeel een ets aan. De heer Faken dankte den heer-Directeur onder verzekering, dat zijn hart bij het Gasthuis blijft. Vervolgens sprak de heer J. Th. Smakman le machinist van het Gasthuis, die den neer Faken namens het niet-verplegend-perso- neel een gouden horloge met inscriptie aan bood. Sprekende namens het machinekamer- personeel bood hij zijn scheidenden mede werker een foto aan van de machinekamer. De heer Faken dankte zijn voormaiigen directen chef voor het gesprokene. Hij hoopte de machinekamer niet te vergeten. Daarna bood mej. T. de "Korte aan de echtgenoote van den heer Faken namens het niet-verplegend-personeel bloemen aan. Radio-distributie. Nog geen uitvoering der plannen. Reeds jaren lang liggen er ten Stadhuize stapels aanvragen voor Radio-distributie. Den laatsten tijd is daar door het college van B. en W. blijkbaar niet veel aandacht aan geschonken. De meening van het college moet zijn dat de nadeelen die er aan verbonden zijn, grooter zijn dan de voordeelen. Bovendien worden de radio-toestellen zoo goedkoop, dat men van distributie niet veel verwacht. Eenige maanden geleden waren er plannen bij het rijk om te Haarlem een radio-distribu tie over de telefoon in te gaan voeren. Naar onze welingelichte ze gsman meende, zal ook van deze plannen niets komen. Ons Middelbaar Onderwijs. De leermiddelen voor on- en min vermogende leerlingen. Begin September beginnen weer de nieuwe cursussen voor de H. B Scholen en het Gym nasium. Het aantal leerlingen dat zich voor den nieuwen cursus heeft opgegeven is vrij wel gelijk aan dat van het vorige jaar. Aan de eene school is het iets meer. aan de andere daarentegen iets minder. Indertijd heeft de raad op voorstel van B en W. besloten dat on- en minvermogende leerlingen die blijven zitten, de boeken niet meer kosteloos krijgen. Wij vernemen dat deze bepaling evenwel soepel zal worden toegepast. De leerlingen die nu zijn blijven zitten mo gen in het aanstaande jaar nog hun boeken gebruiken. In Singapore woedde een felle brand, die meer dan 500 huizen in de asch legde. Talrijke bewoners van de geteisterde stadswijk verloren al hun bezittingen. Hitler's redevoering op de groote Saardemon- stratie op den Ehrenbrcitstein. pag. 8 Mussolini zal vermoedelijk in het najaar geen tegenbezoek aan Hitler brengen. pag. 8 De Oostenrijksehe regecring zou een nieuwe internationale leening overwegen. pag. 8 Bij een ongeluk met een Japansch schip zijn 59 personen om het leven gekomen. pag. 8 De S. D. A. P. herdacht Zondag haar veertig jarig bestaan. pag. 7 De Koningin is herstellende. pag. 7 De helft der Dieseltreinen is ter revisie uit den dienst genomen. De motoren waren name lijk overbelast. pag. 7 Buitenlandsche musici moeten elk jaar gedu rende twee maanden ons land verlaten. pag. 7 Vier werk-objecten worden in het 60 millioen- plan ten uitvoer gebracht. pag. 7 Het Sonderkonto is vol: wellicht na 1 Septem ber een tweede van 15 millioen gulden. pag. 7 De veiligheidslaan te Haarlem is vandaag in werking gesteld. pag. 1 Te Zandvoort is gisteren een zwemmc uit doodsgevaar gered. pag. 1 Laatste berichten. pag. 9 ARTIKELEN, ENZ R.P.: De volgende ronde. pag. X W. Sen.: Een Indische en een Turksche nacht in het Noordcrbad en het Casino. pag. 7 G. J. Kalt: Het muziekconcours te Halfweg. pag. 2 II. G. Cannegicter: Bouwmeester'» revue „Voor uit maar weer". pag. 2 De brandweerkazerne. Het plan is thans die in twee jaar te bouwen. Indertijd hebben wij uitvoerige mede- deelingen gedaan over de Brandweer-kazerne die op de plaats van het oude schoolgebouw aan de Ged. Oude Gracht bij het Spaarne gebouwd zal worden. In verband met den financieelen toestand der gemeente is de uitvoering der plannen geregeld verschoven. Nu is evenwel het plan van B. en W. om de kazerne in twee jaar te bouwen. Het eerste jaar willen B. en W de garages laten bouwen en het tweede jaar de magazijnen, werkplaat, sen enz. De staf van de Brandweer heeft evenwel gevraagd om het eerst de maga zijnen en werkplaatsen te bouwen en 't jaar daarna de garages Een beslissing is nog niet genomen. Welk gedeelte van het plan ook het eerst wordt aangevat het is zeker dat de bestaande seinzaal (thans in een bovenlokaal van het oude schoolgebouw ondergebracht) verplaatst moet worden. Daardoor is het noodig een tijdelijke seininrichting te maken. Het oefenterrein voor de brandweer dat bij de kazerne komt is reeds eenigen tijd geleden in orde gebracht. De vereenvoudigde spelling. Een onderhoud met den Haarlemschen wethouder van onderwijs. De vorige week deelden wij bijzonderheden mede over de vraag wat het gemeentebestuur van Haarlem zal doen in verband met de in voering van de vereenvoudigde spelling. De wethouder van onderwijs, de heer G. A. Boes, was toen uitstedie Heden troffen wij den wethouder ten Stadhuize. Hij deelde ons mede. dat er nog geen aan schrijving uit den Haag ontvangen is. Als óe berichten in de pers juist zijn en binnenkort het koninklijk besluit te verwachten is om de vereenvoudigde spelling in te voeren bij de eindexamens van dc Hoogere Burger Scholen en de Kweekscholen, dan zal het natuurlijk moeten komen tot het invoeren van de ver eenvoudigde spelling op de Hoogere Burger Scholen en het Gymnasium. Als de aanschrij ving uit den Haag komt. zal de wethouder de directeuren dezer scholen tot een conferentie uitnoodigen om te overleggen welke gedrags lijn het meest aan te bevelen is. Persoonlijk is zijn opinie dat als de vereenvoudigde spel ling er moet komen, het aan te bevelen is, die maar meteen te gaan toepassen. Het zou evenwel niet onmogelijk zijn om de vereen voudigde spelling pas bij wijze van overgangs maatregelen op de Middelbare scholen le gaan toepassen. Daarom is over het geheel nog niets te zeggen hoe het bij het lager onder wijs zal zijn. Daarover bestaat nog volslagen onzekerheid. Hoe is zoo vroegen wij uw opvatting over de vraag, of de leerlingen der middelbare scholen, bij invoering der vereenvoudigde spel ling. nieuwe boeken moeten aanschaffen? De wethouder antwoordde. Het zal met die boeken niet zoo'n vaart loopen. De meeste boeken die thans gedrukt worden, zullen wel dienst kunnen blijven doen. Alleen voor on derwijs in de Nederlandsche taal zullen an dere boeken aangeschaft moeten worden. Maar cok dat zal geleidelijk kunnen geschie den om de ouders niet op kosten ie jagen. Mijn persoonlijke meening ls zelfs, dat. het best mogelijk zal zijn bij het lesgeven in vreemde talen de oude boeken te blijven ge bruiken.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1