Zandvooi tsche nacht. ia hel hcotdetfad Koffie in het Casino. MAANDAG 27 AUGUSTUS 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 7 De helft der Dieseltreinen is uit den dienst genomen. „Om van de kinderziekte te genezen." Heden is de helft van het aantal Diesel- treinen uit den dienst genomen, daar geble ken is dat de motoren nagekeken moeten wor den. Hun plaatsen zullen door stoomtreinen worden ingenomen, zoodat het reizigersver- voer geen hinder zal ondervinden. - De reden van dezen maatregel is, dat zich eenigen tijd geleden ongerechtigheden aan de motoren deden gelden, die o.m. het gevolg zijn van ongustige omstandigheden waaron der zij hebben gewerkt, n.l. een te zware be lasting bij te lage toeren. Voor de zekerheid worden nu alle motoren aan een onderzoek onderworpen, hetgeen eenigen tijd met zich mede zal brengen, daar dit bedrijf voor de spoorwegen geheel nieuw is en machinerieën als die van de Dieseltreinen niet gemakkelijk met een oogopslag zijn te controleeren. De ingenieurs der spoorwegen beschouwen de storingen als de kinderziekten van een nieuw bedrijf. De spoorwegen waren reeds van plan zoo'n controle in te stellen. Zij is nu echter ver vroegd. Men hoopt vóór December met de re visie gereed te zijn. Buitenlandsche musici moeten het land verlaten. Elk jaar gedurende twee maanden. KAN AARDAPPELSTEUN WORDEN GEMIST? Van sommige kanten wordt beweerd dat de aardappelsteun voor den oogst 1934 niet meer noodig zou zijn. Men vestigt dan de aandacht op den vlotten afzet door de kleinere opper vlakte die werd beteeld en op de droogte. Vol ledige gegevens zijn er echter pas als de win tervoorraad bekend is en ook gegevens over den afzet van late aardappels naar het bui tenland ter beschikking staan. Pas dan zou men in overweging kunnen nemen de steun voor de aardappelen af te schaffen. LAAT UW GELD OPSCHRIJVEN AAN DE DUITSCHE GRENS!! Herhaaldelijk blijken reizigers naar Duitsch- land niet bekend te zijn met de bepaling van de Duitsche deviezencontrole, dat men bij pas seering van de grens verplicht is aan den met de controle belasten ambtenaar op te geven hoeveel vreemd geld men bij zich heeft. Ten einde groote moeilijkheden bij het ver laten van het land te voorkomen, is het ge- wenscht, ook al wordt hiernaar geen navraag gedaan, bij binnenkomst het bezit aan vreem de valuta te laten registreeren, daar anders geen toestemming is te verkrijgen tot weder uitvoer van het uit Nederland medegenomen geld. 20.000.— kwijt! Waar bleef de portefeuille? Iemand uit Zwijndrecht, die een bedrag aan geld moest halen in Dordrecht, kwam, toen hij een chèque wilde aanbieden bij de Nederland- sche Bank, tot de ontdekking, dat hij zijn por tefeuille met circa f 10.000 en een chèque ter waarde van f 10.000 kwijt was. Hij deed hiervan onmiddellijk mededeeling aan zijn patroon, waarna de politie te Dordrecht en te Zwijndrecht met het voorge vallene in kennis werden gesteld. De man vermoedde, dat hij de portefeuille verloren had. Het Sonderkonto is vol. Na 1 September een tweede van 15.000.000"; De Nederlandsche Bank te Amsterdam deelt mee: Blijkens van de Rijksbank ontvangen bericht hebben de stortingen die sedert 15 Augustus 1934 geschied zijn op het krach tens de Nederlandsch-Duitsche deviezenrege- ling van 31 December 1932 bij de Rijksbank geopende „Sonderkonto'' van de Nederland sche Bank thans gezamenlijk een bedrag be reikt van R. M. 15 millioen. Aangezien dit het bedrag is, waartoe in gevolge de op 14 Augustus tusschen de Ne derlandsche en Duitsche regeeringen geslo ten overeenkomst het totaal der stortingen op genoemd „Sonderkonto" voor het tijdvak van 15 tot 31 Augustus 1934 is beperkt, zullen Nederlandsche exporteurs van goederen naar Duitschland goed doen, er mede rekening te houden, dat voorloopig door de Rijksbank geen stortingen op Sonderkonto meer wor den aangenomen. De Nederlandsche Bank heeft van de onder de bedoelde R.M. 75 millioen vallende stor tingen nog slechts ten deele advies ontvan gen. Naar mate de nog te verwachten ad viezen van de Rijksbank bij de Nederland sche Bank binnenkomen, zal de Nederland sche Bank onverwijld op de gebruikelijke wijze schriftelijk aan de rechthebbenden kennis geven van de stortingen die te hunnen gunste* hebben plaats gehad. Ter informatie van de Nederlandsche im porteurs wordt hieraan toegevoegd dat het saldo van de Nederlandsche Bank bij de Rijksbank op het „Sonderkonto" nog ruim schoots voldoende moet worden geacht voor het doen van betaling aan Duitsche expor teurs, te wier gunste door Nederlandsche im porteurs guldens bij de Nederlandsche Bank zijn gestort. Practisch staan de betalingen van Duit sche handelsdebiteuren dus stop. De Neder landsche exporteur kan thans voor zijn ex port nog slechts betaling verkrijgen in zoo verre hij in het vrije verkeer deviezen kan verkrijgen uit de 5 pet, die de Rijksbank hier voor beschikbaar stelt. Wat er na. 1 September zal gebeuren is nog onzeker. Met de onderhandelingen is van beide zijden nog geen groote haast betracht, zoodat men er wel rekening mee zal moeten houden, dat voorloopig de z.g. overgangsre geling ook na 1 September, voor de periode 115 September zal worden verlengd, en dat in dat tijdperk dus opnieuw 15 millioen Mark op het konto van de Nederlandsche Bank **1 kunnen worden bijgestort. Naar aanleiding van geruchten, dat de buitenlandsche musici, die in ons land spelen met ingang van 2 September ons land zouden moeten verlaten, verneemt de Tel. dat de volgende regeling ontworpen is: Het rijk heeft voor de buitenlandsche musici een rouleeringssysteem ontworpen, waarbij van de hoofdgedachte is uitgegaan, dat het aantal buitenlandsche musici dat in ons land speelt, zal moeten worden beperkt ten einde dardoor de werkloosheid onder de Nederlandsche musici te verminderen. Daar om heeft de regeering besloten, dat de bui tenlandsche musici minstens twee maanden ons land zullen moeten verlaten; na afloop van dezen termijn kunnen ze weer worden toegelaten, echter op dezelfde voorwaarde. Dat echter alle buitenlandsche musici op September uit ons land zouden moeten, is onjuist gebleken. PRINSES INGRID WAS OP SCHIPHOL. De Zweedsche prinses Ingrld was Zaterdag avond op Schiphol op doorreis naar Londen, komend van Malmö. 60 millioen-plan brengt werk. Waterstaat begint aan vier onderdeelen. Over het resultaat van het overleg tusschen het bestuur vari het werkfonds en de be sturen der vakbonden, meldt de Volkskrant: Overeenstemming is verkregen over vier werken, die alle rechtstreeks onder het depar tement van waterstaat ressorteeren. Deze zijn: Aanleg van de aardebaan en van een gedeelte van den weg AmsterdamWieringen van het rijkswegenplan 1932, met bijkomende werken. Het maken van een verharding van t-eer- steenslag op den rijksweg gedeelte Amster damLaren met bijkomende werken in de ;emeenten Amsterdam en Diemen. Het maken van een verharding van teer- steenslag op den rijksweg gedeelte Amster damLaren met bijkomende werken in de gemeente Muiden. Het verbeteren van den Rijksweg Amster dam—Utrecht van de Duivendrechtsche Bru< tot Abcoude. De arbeidsvoorwaarden bepalen o.m.: De aannemer is gehouden de bepalingen der geldende landelijke collectieve arbeids overeenkomst voor de bouwbedrijven, be houdens die betreffende de loonen, na te leven, als ware hij lid van een der gecon tracteerde patroonsbonden. De verplichting geldt voor alle werknemer,; In afwijking van de landelijke collectieve arbeidsovereenkomst varieeren de loonen voor Landsmeer, Diemen en Amsterdam tus schen 55 ct. en 60 ct. Voor Muiden en Weesperkarspel variêeren de uurloonen van 46 tot 54 ct. Indien in tarief wordt gewerkt, zal het uur inkomen 10 pet. boven dit uurloon mogen uitkomen. Ter vergelijking van de geldende loonen deelt het blad nog mede, dat voor genoemde ;roepen voor Amsterdam contractueel gelden uurloonen van 70 en 64 ct. voor de bouw vakarbeiders en van 72 ct. voor de steen houwers, die een wettelijk geregelden werk tijd van 45 uren per week hebben. Voor Weesperkarspel gelden contractueele uur loonen van resp. 60 en 52 ct. P. T. H. M. DOBBELMAN f. P. T. H. M. DOBBELMAN Zaterdag is na een langdurige ongesteld heid in den ouderdom van 72 jaar te Nijme gen overleden de heer P. T. H. M. Dobbelman oud-lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. oud-lid van de Prov. Staten van Gelderland en directeur van de N.V. Zeepfa briek „Het Anker". Hij was ridder in de Orde van den Neder- landschen Leeuw, ridder in de Orde van Oranje Nassau en commandeur in de orde van den H. Gregorius den Grooten. Opleving in de Rotterdamsche haven door Duitschen doorvoerhandel. Het is echter de vraag of het aanhoudt. „Het gaat beter in de Rotterdamsche haven" blijkt uit de door de Kamer van Koophandel uitgegeven statistiek. De verkeerscijfers ge ven, vergeleken met verleden jaar, een betei beeld te zien. Het grootste gedeelte van deze stijging is te danken aan grooteren doorvoer van en naar Duitschland. De betalingsmoeilijkheden met dit land en de bezwaren die Duitschland on dervindt met zijn grondstoffen voorziening, doen de vraag rijzen of deze geconstateerde opleving zal kunnen aanhouden. Bovendien wil een stijging van het vervoer nog niet zeggen dat de geldelijke inkomsten evenredig zijn gestegen. Het aantal zeeschepen dat den Nieuwen Waterweg gedurende het eerste half jaar van 1934 zijn binnengeloodst heeft bedragen 6.123 tegen 5.451 in de eerste helft van 1933. Het aantal Rotterdam bezoekende zeesche pen heeft bedragen 5.541 (v.j. 4.807), metende 8.559.492 registertons netto (v. j'. 7.329.722). Het aandeel van Rotterdam in de scheep vaartbeweging op het geheele Koninkrijk be droeg 47.51 pCt. (v. j 46.29 pCt.) van het aan tal der schepen en 56.78 pCt. Cv. j. 52,71 pCt.) van de inkomsten. De verhouding tusschen de belangrijkste landen is (vorig jaar was Nederland nummer één) 1. Duitschland: 1.460 schepen m. 2.003.360 n.r.t. (V.j. 1.094 1.425.765 2. Nederland: 1.399 1.788.134 (v.j. 1.255 1.493.631 3. Gr.Brittannië: 993 1.593.897 (V.j.: 934 1.431.814 Het aanwervingsbureau voor Rotterdamsche reeders heeft 7.795 schepelingen aangeworven (v.j. 6.511). Toch bedroeg het aantal bij de Arbeidsbeurs ingeschreven werkloozen op 30 Juni 43.596 of bijna 2 duizend meer dan vorig jaar. De bouw van zeeschepen bleef echter slap. Op stapel werden gezet 3 motorschepen me tende tezamen 16.150 ton bruto (v.j. 1 van 1.400 ton) en op 30 Juni waren in aanbouw 5 motorschepen (v.j. 3) metende tezamen 26.150 (v.j. 10.900) ton bruto. Douane legde spijkerplanken Smokkelauto rijdt te pletter; een doode en een gewonde. MAASTRICHT. Zondagmorgen is te Maastricht uit het Belgische grensplaatsje Canne een gepantserde auto, bestuurd door een Nederlandschen chauffeur uit Maastricht, over de Nederlandsche grens gekomen. De auto vervoerde 400 K G. margarine. De ambtenaren trachtten de auto door spij kerplanken te laten stoppen. Alle banden van de auto werden stuk gereden en de chauffeur verloor de macht over zijn stuur. De wagen kwam. na tegen eenige boomen te zijn gebotst, in een langs den weg gelegen sloot terecht. De chauffeur bleef dood achter het stuur zitten. Twee andere inzittenden, waarvan er een gewond is, wisten te ontkomen. Na eenigen tijd is de gewonde vluchteling achterhaald. Het bleek een reeds lang ge zochte smokkelaar uit Maastricht te zijn. Het lijk van het chauffeur is naar het ziekenhuis te Maastricht overgebracht evenals de ge wonde vluchteling. Ook de beide anderen zijn Nederlanders. KOKENDE TEER OVER DE BEENEN GEKREGEN. Een 26-jarige arbeider uit Maastricht-, die bij de rioleerinfeswerken te Elsloo bezig was met het teeren van de buizen, kreeg een groote ketel met kokende teer die omviel, over de beenen. Met een handspuit een kerk brand gebluscht. Bewoners van Thorn dragen water aan. Door onbekende oorzaak is brand uitgebro ken in de prachtige kerk te Thorn, op kor ten afstand van de Belgische grens. Mijnwer kers die naar hun werk gingen ontdekten den brand en waarschuwden den koster, den pas toor en den burgemeester. Met een handspuit werd de blussching be gonnen. Honderden sjouwden emmertjes wa ter aan. Men sloeg het dak stuk, om beter bij het vuur te kunnen komen. Na anderhalf uur was men den brand meester en de motorspuit uit Roermond die ondertusschen was aange komen, hoefde geen dienst meer te doen. De F. 36 gaat niet mee met de Melbourne-race. De F 36 zal niet deelnemen aan de Mel bourne-race. Wel bestaat er nog kans dat het Douglas- toestel dat begin September in ons land zal arriveeren, voor de K.L.M. zal uitkomen. WORDT EEN OPLOSSING GEVONDEN BIJ De BL1KFABRIEKEN? In een vergadering met den rijksbemidde laar, Mr. S de Vries Czn., over het conflict bij de N.V. Vereenigde Blikfabrieken, is van de zijde der directie een nieuw voorstel gedaan betreffende de loonschalen van de geoefenden in het bijzonder betreffende de jongens en meisjes. De rijksbemiddelaar heeft in overweging gegeven dit voorstel der directie te aanvaar den. De aanwezige leiding van de staking heeft zich bereid verklaard om dit nieuwe voorstel aan de stakende werklieden voor te leggen. Zaterdagavond, eergisteren. 'k Wensch u geluk, zoo u na de busrit over den Zeeweg bij het Noorderbad uitstapt in het volledig bezit uwer ledematen. Treedt u bin nen? Wij stellen u voor: een Indischen avond. In een echt tropische temperatuur loopen u en ik met druipnatte gezichten en vragen naar kwast en ijs aan kellners die bruine doe ken om hun hoofden wonden. Twee aan twee dansen we. wórden we gedanst, op het vloer tje en de band kwiereliert schonkebonkig, als alle goede bands, U en ik hebben mutsjes op van papier, dat rood is en geel. U spreek- Maleisch, en ik ken hier alleen mijn eigen taal. Samen drinken we champagne en we krij gen een cigaret ten geschenke. Dat moet u ten minste denken, want de champagne wordt duur betaald. Een palm in een hoek treurt om het verle den. Evenals de krontjong-zangers, die wij be kijken als museumstukken, hier. Ja. uw oor werkt als een zeef, u hoort wat krontjong is en wat de jazz van gindsch er doorheen mengt. Maar wij zijn niet meer kieskeurig, o, nee. want de champagne stond op ijs en prik kelde. Wij zien de wereld leuker, beter, groot- scher, wij voelen ons hier in den oerstaat, waar wij ons zelf weer worden. Uw waaiertje '-rijgt beteekenis. mijn waaiertje krijgt be teeken is en op het terras waar we wel eens naar die groote zon hebben gekeken, die ons beiden bruinde, luisteren we naar het getang- tang dat zwaarmoedig is, vermengd wordt met het kloppende getjing-tjing. dat met de champagne zijn werk doet. Kroepoek en nasi goreng zijn er ook. Zaterdagavond, eergisteren. „Salem aleikum, aleikum salem", begroet hij ons. als we Turksche koffie gaan drinken in het Casino. Treedt u binnen? Wij stellen u voor: het carnaval van het Casino, met ge- costumeerd bal en kermesse d'été, „zomerker mis", zeggen wij. Terzijde in de groote zaal gaan wij onze Turksche koffie drinken, „In Honeymoon-hotel", zegt de neger, en hij lacht zoo leuk. „Aaaaaah", riept-ie. „Aaaaah", roept het koor, dat publiek heet. „Oooooh", roept de neger. „Ooooh". roepen zijn volgelingen. „Ei di ehei eie ei", lokt de neger. „Ei di ehei ei ei", beamen de enthousiasten „Koffie?" vraagt hij, echt deelnemend, in zuiver Hollandsch. U en ik nemen koffie. U wilt naar de waar zegster. maar zij is duur, gelijk de koffie in de kopjes zonder oortjes, die, wanneer zij ge vuld zijn met het edele Turksche vocht, be- kwakt met een smeer slagroom, gelijken op de bakjes van onzen barbier. De waarzegster is goed, evenals de koffie. Daarom zijn beide duur. U wilt naar de waarzegster, want Honey moon-hotel dwingt u er toe. Aan uw linker kant spelen de Hongaren de geschiedenis van den Blauwen Donau. door de nauwe opening dringen de klots-klots klanken van de Cho colade Jongens die in de groote zaal de be wondering der dansenden toestaan, en langs de wanden zitten u en ik, en die andere men- schen die veel van de sfeer der Turksche kof fie verwachten. Een haremvrouw sluipt om de groene fontein, die zooeven rood was en straks geel wordt, een man met een Turk sche breek sluipt achter haar aan. en brengt ook koffie, de neger aan den ingang roept „Ei di eheihei ei ei" en de conferencier loodst een stelletje naar de champagne-bar ter be zichtiging van de champagne-koningin. Dan laat hij hen in den steek en het stelletje moet betalen. Wij loopen uit. wij allemaal loopen uit. naar het lachwonder van dezen avond: twee Egyp tische koningen, die spelletjes spelen. Twee Pharaos met haast niks aan. Eén lange ma gere en één korte dikke. En zij springen heen en weer. stooten schrikbarende klanken ui', klanken van papirusriet natuurlijk, die u en ik niet begrijpen. Ziet die koningen kopje duikelen. Gelijk kinderen, koningskinderen! U wilt alles zien en daarom gaat u naar de lachende clowns. Natuurlijk, een clown lacht altijd Maar deze clowns gapen en u gooit een balletje in hun mor.d. Dan r.og een paar. de balletjes rollen in vakjes en de punten worden bijeen geteld. Altlid prijs, zooals een goeie kermis betaamt. U gaat verheugd weg met een paar manchetknoopen. een tandenbor stel. een fluitje en een rammelaar. De juf frouw heeft twee gulden van u ontvangen. Recept: neem een dorpsche kermis, plaats haar in een casino, noem haar kermesse d'été, en de winst is zeker. We dringen terug, worden weer gedanst en leven den Zondag in. Zondagmorgen, gistermorgen. Een volle maan schijnt over u en mij en het strand en de zee. Alleen aan de rechter on derzijde is zij wat afgeknabbeld, maar aan haar schijn doet dat niets af. De zee toont witte kopjes en rolt tot aan onze voeten om schielijk terug te loopen. van waar zij kwam. Maar zij komt weerom, steeds verder spoelt het schuim en wij kunnen het niet tegenhou den. Onverbiddelijk ên krachtig dringt zij on: terug. Weer worden wij gedwongen door het rhythme, maar nu door een regelmaat, die geen begeleiding noodig heeft. De IJmuidensche vuurtoren plukt sterren Zwarte badstoelen groeien op het strand. Een boot vaart onwezenlijk aan een don eren einder. Een vogel roept ons toe. Het is een spotlach. W. SCH. S. D. A. P. bestaat 40 jaar. Herdenkingsbijeenkomst in Amsterdam's Concertgebouw. „Alleen de sociaal-democratie kan eenheid brengen!" Zondag was het veertig jaar geleden, dat de S.D.A.P. in ons land werd opgericht. Ter gele genheid van dit feit belegde het Partij-bestuur in de groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam een herdenkingsbijeenkomst, die door tal van partij-functionarissen, sociaal democratische leden der Eerste en Tweede Ka mer. vertegenwoordigers der vakvereeniging en afgevaardigden van de nevenorganisaties der partij werd bijggewoond. Aanwezig was de secretaris der Socialisti sche Arbeiders Internationale. Friedrich Adle'r en vertegenwoordigers der Fransche. Belgi sche. Luxemburgsche en Deensche partijen. Na een hoornsignaal, vlaggen intocht, decla matie van den heer Jo Sternheim sprak als partij-voorzit ter. de heer Koos Vorrlnk de openingsrede uit. die zeide, dat de beteekenis van de internationale sociaal-democratie ver uitgaat boven haar organisatorische sterkte. Hij stelde de Deensche party als voorbeeld. Deze heeft in een taaien en volhardenden strijd den moed gehad de nationale gedachten In plaats van een nietszeggende frase tot een levende werkelijkheid te maken (daverend applaus). Spr. las een telegram voor van Dr. F. Wibaut, die hoewel hersteld van een zware ziekte, nog niet in staat was aanwezig te zijn. De heer W. H. Vliegen hield een herden kingsrede, waarbij hij de wordingsgeschiede nis van de partij behandelde. Spr. herinnerde aan den verschrikkelijken toestand, waarin de arbeidersklasse verkeerde door het zoo goed als geheel ontbreken van sociale wetgeving. Het was de zaak van de arbeiders uit het moeras te helpen, stoffel(jk en geestelijk, hen te maken tot een eenswillende, naar verbetering verlangende massa. De heer Vliegen zei, dat men er nog niet in geslaagd is, het proletariaat tot een onwrik- b re eenheid samen te smeden. „Misschien, dat de les van het fascisme hierop een gunstigen Invloed zal uitoefenen", meende hij. „Maar één u u?. staat vast: Die eenheid kan alleen plaats nabben op den grondslag der sociaal-demo cratie. De lessen, die we van links en rech's krijgen zijn overbodig, zeide spr. Men hoeft de S.D A P. niet te leeren. hoe zij socialistische po litiek moet voeren" iapplaus). De partijleider Ir. J. W Albarda zei, dat men ■'.j ^oest zijn voor de nooden van dezen iijd. indien men zich aan feestvreugde zou overgeven. Anders was dit bij het vieren van het vijfentwintig jarig bestaan van de partij, toen een tijdperk van democratie en vrede aangebroken scheen. Nu is afbraak gaande van wat de arbeiders- kiasse had opgebouwd voor haar stoffelijk en geestelijk welzijn. Bovendien dreigt de oorlog als laatste oordeel. „Ondanks dit alles ver vult ons vandaag een zuivere vreugde. Wij zien dc krachtige gestalte der partij tegen den don keren achtergrond en wij denken aan de schoone taak, die zy voor de arbeidersklasse, het volk en de menschheid zal hebben te ver vullen". zei Ir. Albarda, die ook herinnerde aan den toestand van de arbeidersklasse veer tig jaar geleden, die zonder politieke rechten was. „Niemand kan ontkennen, dat de sociaal democratie de machtigste beschavingsfactor is geweest in het Nederlandsche volk. Wij staan op de bres om het kostbare goed te verdedi gen tegen de booze machten, die het be dreigen De S.D.A.P. met het vakverbond naast zich en de duizenden aanhangers achter zich is vastbesloten haar rechten en het goed der vrijheid met de uiterste krachten te verdedi gen tegen ieder! (Applaus). Wij zijn geen af geleefde partij, die haar taak volbracht heeft. De partij met haar 800.000 kiezers en 90.000 leden is in volle bloei. Het is nu onze zaak aldus spr, de economische ordening voor te bereiden om dan de medewerking te verkrij gen van allen, die de lessen van deze crisis hebben verstaan. Een beweging, die uit niets, met groot geloof in eigen kracht gegroeid is tot een macht als de huidige, zal tegen de moeilijkheden van thans en van de toekomst voldoende bestand blijken te zijn. Voorwaarts naar het doel: de voltooiing der democratie, voorwaarts naar gemeenschap, voorwaarts naar het verheven doel der sociaal-demo cratie". De heer F. v. d. Walle sprak namens het N.V.V. Het is dc S.D.A.P., zeide spr.. die den stoot tot de oprichting der vakbeweging heeft gegeven en die haar heeft gesteund, gepropa geerd en verdedigd. De vakbeweging staat nu vlak naast de partij en werkt er broederlijk mee samen. Daarna was het woord aan Friedrich Adler, den vertegenwoordiger van de S.A.I., die te vens sprak namens de buitenlandsche gasten, en met de Internationale werd begroet. Spr. bracht de gelukswenschen over van het bureau der S.A.I. en bood namens de Belgi sche Werklieden Partij als geschenk de buste aan van Emile V&ndervelde, tevens als sym bool der Internationale. Namens de Oostenrijksche parttfgenooten bracht hij den hartelijken dank over voor de betoonde solidariteit van de Nederlandsche partij. Spr. zeide. dat de tot dusverre door de internationale sociaal-democratie gevoerde politiek, steeds de juiste is geweest, al is zij wel eens te veel aan het nationale aangepast, zooals in Oostenrijk het geval is geweest. Spr. bepleitte een meer internationale orienteering. Tenslotte bracht de heer Klaas Toornstra gelukwenschen namens alle nevenorganisaties en instellingen der moderne arbeidersbeweging. Auto's botsten in den mist. Bestuurder kreeg ernstige wonden. Zaterdag is op den Apeldoorn schen weg een botsing ontstaan tusschen een personenauto, komende uit de richting Apeldoorn en een personenauto uit Vaassen, waarvan de be stuurder, de heer Timmer ernstige inwendige kneuzingen kreeg. De beide kinderen van den heer Timmer kregen lichte wonden en werden naar de ouderlijke woning overgebracht. De vijf inzittenden van de andere auto werden allen licht gewond. De oorzaak van het onge val is te wijten aan den dichten mist, die over den wee hing. De Koningin is herstellende. De toestand van de Koningin, die hoege naamd geen zorg baart, is in zooverre verbe terd, dat zij Zondagavond haar diner in de eetzaal van het hotel heeft kunnen gebruiken.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 9