Moraal der wapenindustrie. Een ander gezichtspunt Hei BeiakftijltsU Dr. v. d. Leeuw, sportvlieger, in Afrika verongelukt. 52e Jaargang No. 15698 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 28 Augustus 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0 65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIeN1—5 regels 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels f 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250 -, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400-. Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 28 Augustus. Tegen Lawaai. De Engelsche minister van Verkeerswezen, die den ietwat exotisch-klinkenden naam Hore-Belisha draagt, is nu ook te velde getrok ken tegen het Lawaai. Nu is de huidige wereld vol lawaai van velerlei soort, en het soort dat door menschen wordt voortgebracht is veelal erger dan dat van de verkeersmiddelen Het sticht veel meer kwaad. Hore-Belisha evenwel moet zich tot het laatste genre bepalen. En wellicht hoopt hij dat zijn „Periodieke Stilte- gebieden", in Londen ingesteld, zullen bewer ken dat ook sommige menschen meer tijd aan nadenken en minder aan lawaai zullen gaan besteden. Zij zullen daar dan de nacht aan moeten wijden, want de Periodieke Stiltegebieden be staan „slechts voor een deel van het etmaal, tusschen halftwaalf in den avond tot zons opgang". De voornaamste stilte-zóne is het centrum van de wereldstad, gerekend volgens een straal van 8 K.M. uit het middenpunt Charing Cross. Er is o.a. bepaald dat chauf feurs in de aangegeven uren geen klaxons, sirenes of andere geweld-instrumenten mogen gebruiken. Maar Hore-Belisha is tot de ont dekking gekomen dat deze signalen althans in Londen, waar ze heel wat matiger toege past worden dan b.v. in Nederland niet het ergste kabaal maken. Dus heeft hij een com missie van wetenschappelijke lawaai-ontleders benoemd, die de rest van het spektakel moet determineeren en voorstellen ter bestrijding doen. Men verwacht dat deze kabaai-anato men zullen gaan vergen dat motorvoertuigen aan strenge eischen van geruischloosheid vol doen. Met name ten aanzien van de motor fiets zou veel goeds bereikt kunnen worden. En de kampioen-lawaaimakers: de electrische straatopbrekers, die ook in ons land reeds een zekeren faam hebben verworven, moeten nu reeds van afdoende geluiddempers worden voorzien. Het schijnt dat in Engeland men schen van overgevoelig gestel in krankzinni gen-gestichten beland zijn tengevolge van het trommelvlies-verscheurond geweld van deze helsche werktuigen. De trambellen moeten in de Periodieke Stiltegebieden ook zwijgen. Natuurlijk zwijgt de critiek niet. De Engel sche pers voorspelt minister Hore-Belisha dat hij een toeneming van verkeersongelukken gaat provoceeren. Hij gelooft dat niet. Hij ver wacht dat zoowel chauffeurs als voetgangers voorzichtiger zullen worden in de Periodieke Stiltegebieden. Ook als er zware mist hangt zijn zij dat immers! De Londensche statistie ken bewijzen namelijk, dat er de minste on gelukken gebeuren als de beruchte fog de stad in haar geelgrauwe duisternis hult. Overigens zijn er nog meer lawaai-soorten. Slecht-geladen vrachtwagens, trams-in-boch- ten, luidsprekers op reclame-auto's e.d. leveren ze. De commissie van kabaal-ontleders heeft al beweerd dat een duchtig-georganiseerde reclamecampagne, de Groote Actie voor Stilte, dit alles beteugelen moet. En zij verwacht dat de kosten van deze campagne duizendvoudig aan de gemeenschap vergoed zullen worden in betere gezondheid en verhoogd arbeidsver mogen. Dit laatste lijkt wat erg optimistisch. Het herinnert aan de voorspellingen uit den eer sten tijd van den grooten strijd tegen drank misbruik, toen men verwachtte dat zooiets als 90 pet. van de criminaliteit verdwijnen zou als het drankmisbruik beteugeld was. Nu, het aantal gevallen van openbare dronkenschap is in de laatste 25 jaar zeker met 90 pet. ver minderd, maar de criminaliteit schijnt er nog niet noemenswaard bij gedaald te zijn. Overigens is de tijd voor de Anti-Lawaai- Acties ongetwijfeld aangebroken, en is haar nut onaanveentbaar, want in alle landen heeft, men genoeg van het steeds toenemende spektakel. En als de auto's werkelijk ge- ruischloos zullen zijn geworden en 's nachts geen signalen meer mogen geven zal men verschrikkelijk streng moeten worden met voorrang-bepalingen in het verkeer anders wordt ge in dit land zonder twijfel getorpe deerd door een auto die muisstil uit een link- sche zijstraat komt rennen. Zooals het nu is met het nakomen der voorschriften ben ik maar blij dat de auto's nog lang niet ge- iuischloos zijn. Men zal ook de ganschelijk- gemaskeerde hoeken moeten gaan verbeteren, hetgeen een nieuw verschiet van groote werkzaamheid opent. Er is altijd nog genoeg in de wereld te doen. om haar beter bewoon baar te maken. Een troostrijke gedachte. R. P. Frankrijk heeft haast Met versterking van de grens en het bouwen van gevechtsvliegtuigen. LONDEN, 28 Augustus. (Reuter). Naar de Daily Herald bericht heeft de Fransche re geering besloten den aanleg van vestingwer ken aan de oostgrens te bespoedigen. De gordel van vestingen zou worden uitge breid tot langs de Belgische grens. Ook wordt spoed gezet achter den bouw van de modernste militaire vliegtuigen. SLANG UIT TERRARIUM ONTVLUCHT? Maandagmiddag ontdekte een parkwachter in het Florapark een slangachtig dier. dat zich met groote vaart naar de boomgroep op het gazon begaf. Hij meende in het dier een adder 1e herkennen, hoewel het eigen lijk voor dat soort reptielen te lang was. Na eenige uren bemerkte hij de slang wederom. Ofschoon hij moeite deed hem met een hark te vangen, ontsnapte net dier en verdween over de straat in de klimopheg van één der tuinen in de buurt. De Bavo-top in eere hersteld. Het kruis op weg naar zijn plaats. Het trouwe haantje van den toren der Groote Kerk zal spoedig weer boven de stad kunneu uitblikken, want als alles meeloopt zal het morgen met het kruis weer op zijn oude plaats zijn teruggekeerd. Voordat de geres taureerde Bavotop naar zijn verheven standplaats werd ge dirigeerd, waren wij in de gelegenheid hem van nabij in oogen- schouw te nemen. In een der zalen van het Frans Halsmuseum had het imposante gevaarte n.l. tijdelijk onderdak gekregen. De restauratie betreft voornamelijk het kruis en het overige smeedwerk, dat door nieuw ijzer vervangen werd: ook de bliksem afleider is vernieuwd. De koperen ballen konden gehandhaafd blijven en werden op nieuw verguld evenals het haantje, waar bo vendien de noodige technische herstellin gen aan geschiedden. Het dier, dat een tijdlang niet altijd even gemakkelijk zijn „draai" kon nemen, laat zich thans weer als van ouds naar alle windstreken leiden. Het geheel is een De vijf meter lange getrouwe copie van torentop van den cjen 0U(jen top, welke Bavo is bijna even wij nu sinds begin - iiü oiiiua hoog als de muur van Juni uit het Haarlem- de~e expositiezaal. sche stadsbeeld mis sen. Het smeedwerk, dat uit Zweeösch ijzer werd vervaardigd door de firma Vastenouw, gevestigd Gr. Heiligland, is naar de meening van deskundigen voortreffelijk uitgevoerd. Voor de curiositeit zij nog medegedeeld, dat het gewicht van het kruis, de versieringsor namenten en het haantje driehonderd kilo gram bedraagt; iedere arm van het kruis is een meter lang, de geheele top heeft een leng te van vijf meter. Vanmorgen is het kruis naar den eersten ommegang geheschen. Woensdagmorgen zal het naar zijn plaats gebracht worden en weer bekroond worden met den haan. Openluchtconcert der H. O. V. Kaartverkoop in vollen gang. Zooals wij reeds mededeelden zal,.ter verkrij ging eener goede accoustiek bij het openlucht concert der H. O. V., met behulp van stalen steigers en zeildoek-overkapping vóór de overdekte tribune op het H. F. C.-terrein een groot, schuin oploopend klankbord gebouwd worden, waaronder de orkesten zullen plaats nemen. Alle medewerkende zangvereenigingen met een totaal van 800 zangers hebben zich ooven- dien bereid verklaard voor de distributie van de toegangsbewijzen zorg te dragen, ongeacht den kaartverkoop op verschillende plaatsen in Haarlem en omgeving Mocht ongunstig weer hiertoe aanleiding geven dan zal de uitvoering een week later dus op Woensdag 12 September plaats vinden. Indien men verhinderd is dit concert, dat in hoofdzaak bedoeld is om de kas van de H. O. V. te versterken, bij te wonen en toch gaarne wil bijdragen voor het behoud van het orkest, dan verzoekt het bestuur der H. O. V. een eventueele bijdrage te storten op haar rekening bij de Twensche Bank te Haarlem (Postgiro No. 40001 of over te maken aan het adres van den Administrateur, H. Berkman, Bleekenbergstraat 16, Haarlem. Tel. 22910. Koninginnedag. Het Kerkconcert. Het bestuur van de Vereeniging „Ko ninginnedag" schrijft ons: Volgens traditie geeft de Vereeniging Ko ninginnedag op 31 Augustus ook dit jaar een kerkconcert. Niet alleen is dit steeds een waardige viering van den verjaardag onzer Landsvrouwe, doch bovendien krijgt hiermede het publiek de gelegenheid een eerste klasse concert te genieten tegen buitengewoon lage prijzen: voor een groot deel der kerk slechts 25 cent. De medewerking der solisten He- lene Cals, sopraan en George Robert, orgel, als ook het programma doen een groote op komst van het publiek verwachten.. Het programma luidt als volgt: 1. De Koningin verjaart. v. Blaricum. (zang.) 2. Preludium en Fuga C gr. t. J. S. Bach. (orgel.) 3. Aria uit „Stabat Mater", Pergolese. (zang.) 4. Fantaisie op. 101 C. Saint Saëns (orgel.) 5. Aria uit „Paulus", T. Mendelssohn Bartholdy. (zang.) 6. Prelude pastoral. Cor Kint. (orgel.) 7. a. Caro mio ben, A. Vranken. b. Ave Maria. R. Kalm (zang.) 8. Toccata, C. F. Hendriks Jr. (orgel.) 9. Koninginnedag. Arnold Spoel (zang.) Amerika levert Japan grondstof voor moordtuig. NEW YORK, 28 Aug. «Reuter). Naar de Associated Press uit Washington meldt, zou een door de speciale Senaats-commissie inge steld onderzoek naar de Amerikaansche muni tie-industrie aan het licht hebben gebracht, dat de fabrikanten betrekkingen onderhou den met Sir Basil Saharoff. De commissie zal verder de stijgende uitvoer van schrootijzer naar Japan onderzoeken. Van den totalen uitvoer in Juli, n.l. 155.812 ton, is twee derde naar Japan gegaan. Sir Basil Saharoff. van wien verleden jaar werd bericht dat hij was overleden, wat echter onwaarheid blijkt te zijn. is een berucht wa penfabrikant en agent der wapenindustrieën bovendien. Zijn juiste nationaliteit is onbe kend, evenals zijn verblijfplaats. (Red.) WINKELIERS, OPGEPAST! Weer is een winkelierster thans een op het Groot Heiligland het slachtoffer van de beruchte wisseltruc geworden. Zaterdag middag werd zij op deze wijze voor f10 op gelicht. Telepaafh zoekt naar vermist Amsterdamsch meisje. Intens medeleven in Joodsche volkswijk. (Zie eerst pag. 3) Hoewel de politie het onderzoek naar het gis terenmiddag verdwenen 8-jarige meisje Sara Beugeltasch, wonende Jodenbreestraat 18 te Amsterdam, ijverig heeft voortgezet hadden de nasporingen hedenmorgen vroeg nog geen enkel resultaat opgeleverd. Het medeleven met. de wanhopige ouders is in deze volkrijke typisch Joodsche volksbuurt zóó groot, dat in den afgeloopen nacht hon derden personen uit de omgeving niet naar bed zijn geweest. Nog tusschen vier uur en half vijf brandde in de meeste woningen aan dit gedeelte van de Jodenbreestraat licht, hingen de bewoners uit de ramen en was de straat zwart van de menschen, buurtbewo ners. Natuurlijk deden de wildste geruchten de ronde en wisten velen tal van oncontroleer bare bijzonderheden te vertellen. Buurtbewo ners, die over een auto of motor beschikten, maakten op goed geluk speurtochten door de stad of soms zelfs daarbuiten, en keerden dan, zooals te verwachten was. zonder resultaat te rug, een groote groep nieuwsgierigen om zich heen verzamelend als zij voor de ouderlijke woning van het vermiste meisje stopten. Tegen half twee verscheen in de Joden breestraat de bekende telepaath, de heer Ma loïtz, die was gewekt door enkele buurtbewo ners, die de telepathische gaven van den heer Maloïtz kenden en vertrouwden, dat deze zouden vermogen wat op normale wijze nog niet gelukt was. De heer Maloïtz was bereid mee te gaan hoewel dit geval zich niet leende voor telepa thische experimenten. Hoewel hij ten aanzien van de mogelijkheid om op deze wijze resul taten te bereiken de grootst mogelijke reser ve in acht wilde nemen, wilde hij langs psy- chometrischen weg een spoor trachten te vinden. Na een kort onderhoud met de ouders van het vermiste meisje, die hem het portret van het kind toonden, verliet hij, voorzien van een koperen wichelroede, het huis. Hij dwaalde door de buurt, vooral in de omgeving van Zwanenburgwal en Houtstraat, waar hij ver klaarde, op eenige punten contact te hebben. Volgens zeggen van sommige buurtbewoners zou het meisje inderdaad op deze punten ge speeld hebben. Het spoor leidde vervolgens naar de Sarphatistraat tot aan de Hoogesluïs, waar de brug over ae Amstel wegens herstel werkzaamheden gedurende den nacht is op gehaald. Volgens zijn zeggen had de heer Ma loïtz tot aan de Hoogesluis contact gehad, doch aan den overkant van de brug sfaagde hij er niet in, dit te vinden. Te ruim half vier staakte hij zijn experi menten, die hij echter in den loop van den dag wil voortzetten. Hoewel de politie zich uiteraard bij deze experimenten geheel afzijdig houdt en zich niet uitlaat over de waarde, die zij aan der gelijke methodes hecht, heeft zij in den afge loopen nacht den heer Maloïtz alle medewer king verleend, die hij noodig had, o.a. door de tallooze nieuwsgierigen, die ondanks het nachtelijk uur op Jodenbreestraat en Water- looplein bijeen dromden en voor een deel den telepaath wilden volgen, op een afstand te houden. Ook de politie en de recherche zetten van daag de nasporingen krachtig voort. Een jongen is gevonden. Allerwege in de stad wordt gezocht naar het vermiste 8-jarig meisje. Een controleur van de Nederlandsche Be- wakings Maatschappij die vannacht ook zijn aandacht hieraan besteedde, zag hedenmorgen omstreeks half vijf op de Oostelijke Handels kade plotseling een hoofd te voorschijn ko men uit een spoorwagen. De controleur ging naar den wagen toe en vond daar een 16-jarigen jongen, die sinds Maandagmiddag was verdwenen. Men vreesde reeds een ongeluk en bij de politie was zijn opsporing verzocht. De knaap werd naar het politieposthuis bij het Centraal Station ge bracht en wordt heden aan zijn ouders terug gegeven. 'Eenige Italiaansche burgemees ters zullen uit hun ambt worden ontzet, omdat zij, ondanks den wensch, een jaar geleden door Mussolini geuit, niet in het huwe lijk zijn getreden). Een burgemeester die zich niet Aan 't huwlijksleven durft te wagen, En dus geen vader wordt, die kan Ook niet als burger-vader slagen. Ik denk dat dit het standpunt was, Dat Mussolini heeft gedreven, Tot zijn decreet, maar ondanks dat, Zijn er nog ongetrouwd gebleven. Nu worden z'ult hun ambt ontzet, En zullen wel ontzet ontstellen, Men maakt wel korte metten met Die zeer verstokte vrijgezellen. Ik heb eens aan een vrouw gevraagd, Of zij dit nieuwtje had gelezen, En dacht, dat zij het zeker wel Met Mussolini eens zou wezen.. Maar, zooals mij wel meer gebeurt, Bleek dit totaal verkeerd geraden, Niet enkel werd het afgekeurd, Zij bleek er sterk over geladen. Want tegenover haar geslacht, Vond zij het allereerst onwaardig. En voor die burgemeesters voorts In hooge mate onrechtvaardig. Want als ze nog niet zijn getrouwd, Zei zij, kan ik slechts concludeeren, Dat er geen Italiaansche vrouw, Als man hen wilde accepteeren. Blanken weren negers. Gevechten tusschen duizenden om „behoud van terrein". NEW YORK. 28 Augustus In een wijk van Niagarafalls is het tot hevige gevechten gekomen tusschen verscheidene duizenden negers en blanken. Het aantal gewonden is groot, verscheidene personen hebben ernstige kwetsuren bekomen. De aanleiding tot deze gevechten lag bij een vergadering die werd gehouden ten gunste van een neger, die ervan beschuldigd wordt een blank meisje te hebben aangerand. De diepere oorzaak moet echter gezocht worden in het feit, dat de negerbevolking steeds meer doordringt in de tot dusver uitsluitend door blanken bewoonde stadswijken, wat deze niet kunnen toestaan. De politie vreest een nerha- ling van de onlusten, waarbij ook veel mate- rieele schade is veroorzaakt. Japansche fascisten wegens moord veroordeeld. Doodstraf voor vier door broederschap verbondenen. TOKIO, 28 Augustus (V. D.) Hedenmor gen is de zaak behandeld tegen 14 leden van een beruchte bende, die onderling verbonden waren door z.g. broederschap en die in 1932 eenige sensationeele moordaanslagen hebben gepleegd met het doel het fascistische regime te vestigen. Vooral in verband met het feit, dat hun voorbeeld de navolging heeft gehad van tal van andere terroristische demonstran ten is tegen hen een zware straf geëischt. Het O. M. eischte n.l. straffen vanaf zes jaar dwangarbeid tot de doodstraf. Tegen vier beklaagden, w.o. Akira Inouye, alias Nissjo. den fanatieken Boeddhistisch°n pries ter en leider van de bende werd de doodstraf geëischt. Met gejuich ontvangen Menigte sloot veldwachter op in het raadhuis van Wevershoof. De gemeente-veldwachter van Wevershoof leeft in onmin met de bevolking. Met de slui ting van de kermis heeft de bevolking haar misnoegen te kennen gegeven, want toen de politie de cafés wilde sluiten, weigerden de be zoekers te vertrekken, Van 't een ontstond het ander, processen-verbaal vielen als regen droppels uit den hemel, en bekeuringen wer den gemaakt wegens beleediging, opruiing, en wat daarmee annex is. De dag daarna verzamelde een menigte van vijfhonderd menschen zich voor het raadhuis waar de veldwachter woont. Spoedig waren alle ruiten in schervenDe veldwachter kon geen telefoonverbinding krijgen en pas na eenige uren kon zoo de burgemeester van Hoogkarspel gewaarschuwd worden, die met agenten per auto vertrok en te Wevershoof met gejuich werd ontvangen. Toen sloeg de politie wie er te raken was, en gauw was het plein leeg, ongeacht de in de haast achtergelaten fietsen. Hoe de Fransche pers op de betooging op den Ehrcnbreitstein reageert. pag. 4 liet Iersche republikeinsche leger zou revolu- tionnaire plannen koesteren. pag. 4 President Roosevelt heeft bij het conflict in de N. R. A. de zijde van generaal Johnson ge kozen pag. 4 Een aantal oppositionccle predikanten zou in Duitschland gearresteerd zijn. pag. 4 De heer Smeenge stelt vragen aan den minis ter van Waterstaat naar aanleiding van het ongeluk te Emmcn. pag. 3 De motoren der Dicseltrcinen zouden volgens Het Volk ondeugdelijk zijn. pag. 2 De Koningin is hersteld en zal waarschijn lijk met Prinses Juliana op 4 September terugkeeren. pag. 3 De sportvlieger Van der Leeuw is in Afrika verongelukt. pag. 1 Drie Amsterdammers zijn bij een twist door een dronken Surinamer gestoken. Een hun ner verkeert in hopcioozen toestand. pag. 3 De heer Roelofsen is weer geverbaliseerd voor beleediging, nu wegens uitlatingen jegens de Tweede Kamer. pag. 3 Op Koninginnedag mogen de bakkers reeds om 8 uur versch brood verkoopen. a pag 3 Een 8-jarig meisje tc Amsterdam is gister naar school gegaan en sedert dien verdwenen. De wildste geruchten deden de ronde: een tele paath heeft vannacht aan het opsporings werk meegeholpen. Hedenmiddag is haar lijkje gevonden. pag. 3, l en 7 Het afscheid van rector Timp van de llaar- lemsche katholieke vercenigingen. pag. 5 De top van de Sint Bavo naar zijn oude plaats terug. pag. 1 Twee honderd negen en negentig auto's kwa men den eersten dag naar de Veiligheids laan. Honderd zes en zeventig kregen den wimpel. pag. 9 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Tegen lawaai. pag. 1 Jhr. Dr. J. C. Mollerus: Russische Reiservanrin- gen; Moscou. pag. 3 Op de thuisreis van Kaapstad naar Nederland. De bekende Nederlandsche sportvlieger Dr. J. J. van der Leeuw is nabij Mpjna in Afrika gevallen en gedood. De heer Van der Leeuw, die evenals zijn broer, de heer M. A. G. van der Leeuw een bekend Nederlandsch sportvlieger was. ge noot groote internationale vermaardheid als phylosoof en paedagoog. Op 1 Juni vertrok hij met zijn toestel De Goede Hoop naar Kaapstad, waar een in ternationaal opvoedkundig congres gehouden zou worden en waar Dr. Van der Leeuw eenige voordrachten zou houden. Tot Athene werd hij begeleid door den be kenden K. L. M. piloot Viruly. Na Athene tot Kaapstad vloog hij alleen. Op den terugweg, die hij ruim een maand geleden aanvaardde (14 Juli) kwam hij te Mpjna. Den 2"ïsten Augustus zond hij van daar het laatste tele gram. Men veronderstelt dat hij op de etappe die op deze plaats volgt, verongelukt is. De oor zaak van het ongeluk is nog niet bekend. Dr. Van der Leeuw, die onder Engelsche vlag vloog, had in September 1933 het vlieg brevet verkregen. De dood van dezen, veelzijdigcn en sportle ven Nederlander zal ongetwijfeld in ons land en ook daarbuiten groot opzien baren. EEN ECHTE STRADIVARIUS ONTDEKT. ROME, 28 Aug. IV. D.) Naar uit Bergamo wordt gemeld, blijkt een familie in het "bezit te zijn van een authentieke Stradivarius- viool. De gelukkige eigenaars hebben het waar devolle instrument geëerfd van een zekeien Giuseppi Toni, die alle bijzonderheden, welke hij omtrent de viool te weten kon komen, ijverig heeft verzameld. Het etiket in de viool vermeldt: Antonius Stradivarius Faciebat Anno 1692. Daarnaast zijn de letters A. S. :n een cirkeltje, alsmede een dubbel kruis aan gebracht, teekeng, waarvan de instrumenten van den fameuzen vioolbouwer st zijn voorzien.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1