De gemeentefinanciën van Bloemendaal Hoe het met Heemstede's financiën staat Hervatting. BERICHT. Het Be&ün^ksie 52e Jaargang No. 15699 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 29 Augustus 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOÜRENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 15 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-. Elke andere vinger 50-. Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600 -, Verlies van Hand, Voet of Oog 400 -, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Voor 1935 zijn de vooruitzichten minder gunstig. Tengevolge van de instelling van het Werkloozenfonds. Bovendien vermindert de opbrengst der belastingen. Wij hebben bij den hoofdinspecteur van de belastingen geïnformeerd hoe de verwachtin gen voor de belastingontvangst in het aan staande jaar zijn. Ons werd medegedeeld, dat de voorloopige kohieren voor het belastingjaar 1934 1935 klaar zijn. Deze wijzen voor alle ge meenten een verlaging aan vergeleken bij de kohieren voor 1933 1934. Niet alleen voor de Personeele Belasting (een gevolg van de ver laging der woninghuren), maar ook voor de Gemeentefondsbelasting (inkomen) en de Ver mogensbelasting. De grootste achteruitgang werd voor Bloemendaal geconstateerd. De ge constateerde percentages van den achteruit gang voor de verschillende gemeenten moch ten wij nog niet publiceeren, omdat het mo gelijk is, dat daarin een verandering komt wanneer deze voorloopige kohieren nader bij gewerkt worden. De mededeeling dat, voor zoover de hoofd inspecteur de gegevens thans beoordeelen kan, de achteruitgang voor Bloemendaal het grootst is. was voor ons reden naar het Bloemendaal- sche raadhuis te gaan om te informeeren hoe het met de gemeentefinanciën voor 1935 ge steld is. Daarvoor was te meer aanleiding omdat zooals wij reeds een week geleden mededeeelden de plannen der regeering om een fonds in te stellen voor de financiering van den werkloozensteun voor de omliggende gemeenten ongunstiger zullen werken dan voor Haarlem. Ons werd op het raadhuis medegedeeld, dat de instelling van dit fonds de gemeentefinan ciën van Bloemendaal inderdaad zeer ongun stig beïnvloedt. Bloemendaal kreeg over het thans loopende jaar een uitkeering uit het gemeentefonds van f 217.000. In 10 jaar zal die uitkeering geheel ophouden. Elk jaar wordt er meer dan f 20.000 gekort. Daartegenover staat slechts een j aarlijksche uitkeering, naar het aantal inwoners berekend van ongeveer f 6000. Voor 1934 moet dus rekening gehouden wor den met een verminderde uitkeering van ruim f 14.000, voor 1935 van f 34.000, 1936 van f 54.000 enz. Dan wordt de uitkeering aan de gemeente van de hoofdsom der grondbelasting door het rijk van 75% op 35% gebracht. (De 40% die minder aan de gemeente worden uitgekeerd worden in het fonds gestort voor den werkloo zensteun). Dit beteekent voor de gemeente een mindere ontvangst van f 40.000. Ten bate van het Werkloozenfonds zullen te Bloemendaal (evenals natuurlijk in andere gemeenten) 25 opcenten op de Gemeente fondsbelasting geheven worden, 75 op de Personeele Belasting en 10 op de Vermogens belasting. Dat zijn extra lasten die door het rijk op de gemeentenaren worden gelegd. De gemeente derft tengevolge van de invoe ring van het fonds in 1935 dus f 54.000. Bijna alle gemeenten krijgen uitkeeringen uit het Werkloozenfonds. Bloemendaal even wel geen gulden! Bloemendaal heeft namelijk voor de werkloozen een hoogere steunregeling dan door het rijk is vastgesteld. Het werd zoo werd ons verzekerd te Bioemendaal niet mogelijk geacht de rijkssteunregeling te aan vaarden. omdat die voor Bloemendaal met haar hoogen levensstandaard en hooge huren, te laag is. Bloemendaal heeft op dit oogenblik ongeveer 150 werkloozen die steun krijgen, ter wijl bovendien een aantal werkloozen aan den arbeid gezet is. Men was te Bloemendaal op grond van de voorloopige berekening van de financieele ge volgen van de instelling van het Werkloozen fonds reeds tot de conclusie gekomen, dat men wel genoodzaakt zal zijn zwaardere lasten op de bevolking te leggen. Er zullen voor de gemeente meer opcenten op de Gemeentefondsbelasting gelegd moeten wor den dan de 15 die thans geheven worden, ter wijl het vermoedelijk ook wel noodig zal zijn voor de gemeente opcenten te gaan heffen op de Vermogensbelasting. Tot heden werden er te Bloemendaal geen opcenten op de Vermo gensbelasting geheven. Als nu waarop men te Bloemendaal nog niet gerekend had in 1935 ook de belasting opbrengst vrij belangrijk verminderen zal, dan wordt het duidelijk, dat het veel moeite zal kosten voor 1935 „de eindjes aan elkaar te knoopen". „Wij zullen zoo werd ons ver klaard naar de meest-mogelijke bezuiniging moeten streven. Er is nog wel een reserve potje, maar Gedeputeerde Staten hebben ons te verstaan gegeven, dat wij daaruit niet meer mogen putten om onzen gewonen dienst slui tend te maken. Er zal evenwel voor geijverd moeten worden de nieuwe offers die van de bur gerij gevraagd moeten worden, zoo gering mo gelijk te maken. Vooral ook omdat tengevolge van de instelling van het Werkloozenfonds door het rijk reeds nieuwe lasten op de burgerij gelegd worden. JHet ziet er zoo vervolgde onze zegsman niet naar uit, dat de financiën van Bloemen daal in de naaste toekomst zullen verbeteren. Elk jaar wordt ons immers f 20.000 meer op de rijksuitkeering uit het Gemeentefonds gekort. Bovendien komen over enkele jaren zwaardere lasten in verband met den aankoop van de gronden langs den Zeeweg. De gemeente heeft die indertijd gekocht met de bedoeling om ze als bouwterrein te verknopen. Daartoe heeft Bloemendaal tot heden evenwel weinig mede werking van de Gewestelijke Commissie voor de Uitbreidingsplannen ondervonden. De ge meente heeft voorloopig uitstel gekregen van de verplichting om de geldleening voor het koopen van die gronden gesloten af te lossen. Maar over enkele jaren zijn wij verplicht met die aflossing te beginnen. Elk jaar zal dit ongeveer f 40.000 zijn. Als de gemeente nu geen gron den ver koopen gaat. wordt dat een strop die niet gedragen kan worden. Het is gebleken dat stukken voor één villa van 3 H.A. niet te verkoopen zijn. Vooral niet in de tegenwoordige tijdsomstandigheden. Daarom worden onderhandelingen gevoerd om machtiging te verkrijgen om kleinere stukken te verkoopen. Gehoopt wordt dat daarvoor dan koopers gevonden kunnen worden. Het is wel jammer dat door de regeerings- maatregelen gemeenten als Bloemendaal steeds over minder financiën te beschikken krijgen. Daaraan zijn toch groote nadeelen verbonden. Indertijd is er wel eens over gedacht om als de mogelijkheid zich over eenigen tijd voordoet, het buiten Elswout te koopen. Het zou een belang voor de gemeente zijn als dit mooie landgoed als natuurreservaat open gesteld kon worden. Aan uitvoering van zulke plannen zal onder de gewijzigde omstandig heden natuurlijk wel geen denken meer zijn. De gemeente zal wel gedwongen zijn dit aan andere instanties over te laten. Tot zoover de ons gedane mededeelingen. Daaruit blijkt wel, dat het streven der re geering om door het Werkloozenfonds te ageeren in de richting van nivelleering wat de belastingheffing betreft, bereikt wordt. Het lot der gemeenten die veel werkloozen hebben wordt verlicht, terwijl de omstandig heden der gemeenten die weinig arbeiders zonder werk hebben, daarentegen verzwaard wordt. Haarlem en andere gemeenten die veel werkloozen hebben, krijgen zooveel uit het fonds, dat te verwachten is, dat zij een ge deelte van de opcenten die het rijk voor het fonds heft, voor hun rekening kunnen nemen. Haarlem heeft thans om een voorbeeld te noemen 80 opcenten op de fondsbe lasting. Het rijk legt op die belasting voor het Werkloozenfonds 25 opcenten. Als Haar lem nu in het vervolg (tengevolge van de hoogere uitkeering voor de werkloozen) met 55 opcenten volstaan kan, behoeft de burgerij in totaal niet meer te betalen. Bloemendaal hief nu 15 opcenten op de fondsbelasting, het rijk zal er 25 heffen. Als de gemeente nu bijvoorbeeld van 15 op 25 opcenten zou komen, moet de Bloemendaler in totaal aan rijk en gemeente tezamen 50 opcenten betalen. Vroeger was de verhouding Haarlem 80, Bloemendaal 15. Dan zou het worden Haar lem 80: Bloemendaal 50. Of als men de 25 opcenten, die de Haar lemmer en dc Bloemendaler aan het rijk voor het Werkloozenfonds betalen moet, buiten beschouwing laat: Haarlem 55 en Bloemendaal 25. Wij merken op. dat het natuurlijk niet zeker is, dat Haarlem van die 25 opcenten in zijn geheel kan afzien. In ons artikel van een week geleden werd immers reeds gezegd, dat het betwijfeld werd of het mogelijk zou zijn alle lasten die de regeering vor het Werk loozenfonds aan de ingezetenen oplegt, voor rekening der gemeente nemen. Haarlem heeft thans evenals te Bloemen daal 100 opcenten op de Personeele Be lasting. In Bloemendaal zouden, als de ge meente haar opcenten op 100 moet hand haven, de Bloemendalers ook nog 75 opcenten voor het rijk moeten betalen. De Haarlem mers moeten dit ook wel doen, maar er is kans. dat de gemeente voor zich zelf met minder dan 100 opcenten zal kunnen vol staan. Haarlem laat nu 50 opcenten op de Vermo gensbelasting betalen. Nu het rijk er 10 heft voor het fonds, moet de gemeente met 40 volstaan, want het maximum blijft 50. De Bloemendalers moeten in het vervolg (althans wanneer de regeering de plannen ten opzichte van het fonds doorzet) 10 op centen op de Vermogensbelasting aan het rijk betalen. Hoeveel de gemeente er voor zich zelf zal moeten heffen is nog niet be kend, maar in elk geval zullen de Bloemen dalers ook voor deze belasting meer moeten opbrengen dan thans. De regeering heeft aan de gemeentebe sturen. zooals wij reeds eerder mededeelden, opdracht gegeven bij het samenstellen der .egrooting voor 1935 rekening te houden met ae rechten en plichten die een gevolg zijn an de instelling van het Werkloozenfonds Het voorstel om dit Werkloozenfonds in te •tellen moet evenwel nog in de Kamer komen Het is niet onmogelijk, dat bij de behande ling wijzigingen worden ingevoerd. Het is aan te nemen, dat in de Kamers stemmen zullen opgaan die er voor pleiten niet in een te snel tempo aan te sturen op nivelleering op belastinggebied, want dat kan voor ge meenten die tot heden een gunstige positie ingenomen hebben funeste gevolgen hebben. Ook zwaardere lasten op de burgerij door de heffingen van het rijk voor het Werkloozenfonds Aanvaarding van de rijkssteun regeling voor werkloozen? In aansluiting op 't artikel over de Bloemen- daalsche financiën (hiernevens in dit nummer opgenomen) hebben wij ook nog nader geïn formeerd hoe het met Heemstede s financiën staat. Aan onzen zegsman was bekend, dat de raming van den hoofdinspecteur der belas tingen voor de belastingopbrengst voor 1934- 1935 lager is dan voor 1933 1934. De inkomens dalen, dat blijkt uit alles. Zelfs blijkt nu, dat op 1933 1934 minder ontvangen zal worden dan de laatste raming, die pas van Januari van dit jaar dateert. Gehoopt wordt, dat de Personeele Belasting in 1935 niet veel minder zal opbrengen dan in 1934. Wel zijn de huren naar de laagte gegaan, maar daartegenover staat, dat er veel nieuwe huizen in Heemstede zijn gebouwd en ook bewoners gevonden hebben. Als de plannen van het rijk inzake de vor ming van een fonds voor de werkloosheids lasten doorgaan (het ontwerp moet de Ka mer nog bereiken) dan is aan te nemen, dat ook in Heemstede meer belasting betaald zal moeten worden. Het rijk heft dan immers, om gelden in dit fonds te krijgen die aan de ge meente uitbetaald kunnen worden, nieuwe belastingen. 75 opcenten op de Personeele be lasting. 25 opcenten op de Gemeentefonds belasting en 10 opcenten op de Vermogensbe lasting. Heemstede dat tot heden (evenals de an dere gemeenten 75 pet. van de hoofdsom van de Grondbelasting ontving, zal in het vervolg slechts 35 pet. krijgen. (De overige 40 pet. ko men immers in het fonds). Die 75 pet. werden over 1934 bij de begrooting geraamd op pl.m. f 65.000, zoodat 40 pet. voor 1935 geraamd kun nen worden op pl.m. f 34.000. Dit bedrag zal de gemeente dus al op an dere wijze moeten vinden. Het is daarom wel aan te nemen, dat de ge meente niet veel van de hoogere bedragen die de immers aan hoogere opcenten van het rijk moeten opbrengen voor haar rekening zal kunnen nemen. Blijkt dit inderdaad niet mogelijk, dan moe ten de Heemstedenaren, ook al verhoogt de gemeente haar eigen belastingen niet. over 1935 vergeleken bij 1934 meer opbrengen: 75 extra lasten vobr het rijk moeten opbrengen voor het Werkloozenfonds, van de uitkeerin gen voor de werkloozen. waarop Heemstede aanspraak kan doen gelden, af te zien. Het. is thans nog niet met eenlge zeker heid te zeggen hoe de Heemsteedsche begroo ting voor 1935 er zal uitzien. Behalve de hierboven genoemde vraag stukken zijn er nog andere. Er is bijvoorbeeld ook nog de tegenvaller, dat het rijk thans bepaald heeft, dat de gemeenten van hun bedrijven omzetbelasting moeten betalen be rekend naar de opbrengst. Tot heden werd te Heemstede, evenals in andere gemeenten, omzetbelasting betaald berekend naar de pro ductie. De gemeenten moeten dus ook om zetbelasting betalen voor de gemaakte winst, bedrijfsonkosten, enz. Dit maakt voor Heem stede een nadeelig verschil van ongeveer f 13.090. Dan is er nog de quaes tie van de bedrijfs- politiek der gasfabriek. Moet men de tegen woordig gasprijzen handhaven of een deel van de gemaakte winst opgeven om door een verlaging der tarieven te bereiken, dat de gasfabriek der concurrentie kan volhouden met de vaste brandstoffen en petroleum die in prijs gedaald zijn? Dit is o.a. een vraag die niet alleen in het college van B. en W.. maar ook ongetwijfeld in den raad aan de orde zal komen. Nu zitten zij weer in de banken En luisteren met het eene oor, Want van daarbuiten dringen klanken. Met zachte lokstem, tot hen door. 't Was eenig op den eersten morgen. Je zag de oude vriendjes weer, Maar nu. nu dalen zware zorgen Weer op de kleine hoofden neer. De ramen van de klas staan open. De zon schijnt op de lessenaar, Je hoort een ijscoventer loopen. Zijn gongslag roert een teere snaar. Je kunt zoo moeilijk zitten blijven. Je bent er niet meer aan gewend, En dan nog lange zinnen schrijven, Of sommen die je niet goed kent. Wanneer j' in de vacantiedagen. Ook dikwijls schooltje hebt gespeeld. Dan is het anders, meer bij vlagen, Dan hou je op als 't je verveelt. Maar als het hier je gaat vervelen, Zoodat je graag wat anders wil, Dan kan je maar niet zoo gaan spelen, Dan moet je stil zijn. al mar stil, Hè, hoor nou toch die vogels fluiten, Wat duurde die vacantie kort, (Zeg Jantje, kijk daar niet naar buiten, Zit stil en oogen naar het bord) Het kan nu toch niet lang meer duren, Hoera de bel, wat is dat fijn, Nu zal het voor een tweetal uren, Weer eventjes vacantie zijn. P. GASUS. opcenten op de Personeele Belasting, 25 op centen op de Gemeentefondsbelasting en 10 opcenten op de Vermogensbelasting. (Voor zich zelf heft de gemeente Heemstede over het loopende jaar: 80 opcenten op de Grondbe lasting, 75 op de Personeele belasting, 25 op de Gemeentefondsbelasting en 0 op de Vermo gensbelasting). Maar zoo zei onze zegsman 't is im mers de bedoeling van de regeering met het aangekondigde wetsontwerp te bereiken, dat er meer nivelleering komt op het gebied der belastingheffing. Het gevolg zal zijn, dat het verschil tusschen Haarlem en de buitenge meenten minder wordt. Heemstede zal, evenals bijna alle gemeenten voor moeilijke vraagstukken komen te staan. Daaronder zal ook wel de vraag zijn of ds rijkssteunregeling voor werkloozen aanvaard zal moeten worden. Ook Heemstede had tot heden geen steun van het rijk wat de werk- loozenzorg betreft. Als de gemeente er toe zou overgaan om de rijksregeling te aanvaar den, zou dit natuurlijk belangrijke baten in de gemeentelijke schatkist brengen. Heem stede heeft ongeveer 350 werkloozen. Rekent men dat voor eiken werklooze van het rijk ge middeld gedurende 40 weken in 't jaar f 5.50 steun ontvangen zou worden, dan beteekent dit een ontvangstpost voor de gemeente van f 77.000. Daardoor zouden heel wat uitsav- 1 ..opgevangen-' kunnen worden. De aanvaar ding van de rijkssteunregeling heeft voc Heemstede meer beteekenis dan voor Bloe mendaal. omdat het aantal werkloozen te Heemstede belangrijk grooter is dan te Bloe mendaal. Er is in Heemstede al vaker over gedacht om de rijkssteunregeling te aanvaarden maar tot heden werden de nadeelen daarvan I grooter geacht dan de voordeelen. Het ge volg van de aanvaarding zou zijn, dat de uit- keering aan de werkloozen lager zou worden terwijl de gemeenten dan ook niet. zooals thans, in de werkverschaffing voor steun zou kunnen laten werken op de wijze zooals dit nu gebeurt. In Den Haag zou men er vermoe delijk op tegen hebben om de normale wer ken zooals aanleg van straten onder de werk verschaffing te brengen. Bovendien zou dar ook de loonregeling voor de werkverschaffing belangrijk verlaagd moeten worden. Aan den anderen kant zullen er voorstan ders van de aanvaarding der rijkssteunrege ling zijn, die zullen betoogen, dat het onjuist zou zijn om, nu inwoners v„„ Heemstede In verband met de gebruikelijke vroegere verschijning van Haarlems Dagblad op 31 Augustus, wordt aan adverteerders vriende lijk verdocht, hun annonces voor Vrijdag as. uiterlijk Donderdagmiddag in te zenden. DE ADMINISTRATIE. In het Oostenrijksche stadje Floridsdorf heeft de politie Heimwehren ontwapend. Dag. 4 De Oostenrijksche Landvolkvereeniging en de Junglandbund zijn ontbonden. pag 4 Een ontzaglijke brand woedt in de Argentijn- sche stad Campana. pag. 4 De vermoedelijke dader van den moord op het acht-jarige Amsterdamsche meisje zegt een alibi te hebben. pag. 3 De heer Viruly meent dat de tocht van Dr. Van der Leeuw betrekkelijk riskant was. pag. 3 Onder leiding van den secretaris der N. S. B., den heer C. J. van Geelkerken, is opgericht een geuniformde jeugdorganisatie, die poli tiek onafhankelijk zal zijn. pag. 3 In de diamantindustrie is een vooruitgang te constatcercn. pag. 3 Zuivelfonds wordt niet uitgekeerd, doch zal dienen om volgend jaar steunverlaging te voorkomen. pag. 3 Arbeid van buitenlanders in Nederland zal ge regeld kunnen worden na 30 Augustus pag. 3 De regeering heeft aanvankelijk bezwaren te gen de nieuwe loonregeling van het Haar- lemsche gemecntcpersoneel. pag. 1 De vooruitzichten voor Bloemendaal's finan ciën zijn voor 1935 minder gunstig. pag. 1 Zwaarder lasten op de Heemsteedsche bur gerij door de heffingen van het rijk voor het werkloozenfonds? pag. 1 Het bestuur der II. O. V. verwacht geen ver hooging der rijkssubsidie. pag. 5 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN. ENZ. Van onzen Londensclien correspondent: On- eenigheid in alle Iersclic partijen. pag. 4 J. H. de Bois: Kantteekeningen. pag. 5. Langs de straat: J. C. E. „Hoofkaas". pag. 3 Vragenrubriek. pag. 5 HET HAARLEMSCHE CEMEENTEPERSONEEL. De regeering heeft aanvankelijk bezwaren tegen de nieuwe loonregeling. Ongeveer een maand geleden heeft de Haarlemsche gemeenteraad op voorstel van B. en W. voor het gemeentepersoneel een nieuwe regeling vastgesteld voor de salarissen en loonen. Dit is geschied om te voldoen aan het verlangen der regeering om de salarissen en loonen van het gemeentepersoneel in over eenstemming te brengen met die van het rijkspersoneel. De regeering heeft, naar wij uit goede bron vernemen, aanvankelijk bezwaren tegen de Haarlemsche regeling. Deze zijn gericht tegen de salarissen en loonen voor enkele groepen vastgesteld, en tegen de overgangsbepaling. Deze overgangsbepaling is het belangrijkste artikel uit de verordening. Daarin toch wordt vastgesteld, dat het thans in dienst zijnde personeel niet meer in bezoldiging zal achter uitgaan dan de 1 1 2 die meer verhaald moet worden op de premie voor pensioen. De voor verschillende groepen lager gestelde be zoldiging zou dan alleen van toepassing zijn op nieuw aan te stellen personeel. Wij verenemen dat het de bedoeling van het gemeentebestuur is om met de regeering te gaan praten om zoo mogelijk de bezwaren, die zij tegen de verordening heeft, uit den weg te ruimen. Dit resultaat zal eerst afgewacht worden. Mocht het gemeentebestuur daarin niet sla gen. dan zal de zaak natuurlijk in den raad gebracht moeten worden. Van der Leeuw's toestel ligt in het oerwoud. Men zag er geen levensteeken meer. In Engeland wordt voor de Cunardüjn een passagiersschip gebouwd, dat 73000 ton zal meten. Het monteeren der schroeven. JOHANNESBURG 28 Augustus (Reuter). Een vliegtuig dat van Mplka was vertrok ken om een onderzoek in te stellen, heeft op '0 K.M van Mpika het vernielde vliegtuig an den Nederlandschen sportvlieger Van der ^eeuw waargenomen. Het lag half verborgen in het dichte oer woud. De piloot heeft de overblijfselen ech ter niet kunnen identificeeren. daar het niet mogelijk was in de jungle te landen De vlieger bleef eenigen tijd boven de wrakstuk ken cirkelen doch er werd geen sein ge geven. Intusschen is uit Mpika een afdeeling politie waarbij zich ook een geneesheer heeft aangesloten, naar de plaats vertrok ken waar het vernielde toestel lig;

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1