WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1934 HAARLEM'S DAGBLAD N. S. B.-secretaris leider van geuniformde jeugdorganisatie. „De Nationale Jeugdstorm is politiek onafhankelijk. Te Rotterdam is opgericht de ..Nationale Jeugdstorm", die onder leiding staat van den secretaris van de Nationaal Socialistische Be weging. den heer C. van Geelkerken. Deze jeugdorganisatie, die volgens haar sta tuten echter geheel los staat van de N.S.B heeft als vlag gekozen: oranje met in het mid den een blauwen cirkel waarin een witte stormmeeuw is afgebeeld. Ook financieel zal deze vereeniging van de N.S.B. onafhankelijk De leden van den Nationalen Jeugdstorm mogen niet jonger dan twaalf jaar zijn en niet ouder dan achttien en zullen de padvin derij beoefenen, eerste hulp 'bij ongelukken leeren, enz. Ook zullen zij onderricht 'krijgen in de ge schiedenis. aardrijkskunde, staathuiskunde en staatsinrichting. Deze organisatie zal straffer zijn dan eenige andere organisatie en haar leden zullen allen een uniform krijgen, dat bestaat uit een bleu hemd met zwart satinetten das, zwarte korte broek en kousen en een muts in oranje en zwart. Tegelijk met het tot standkomen van deze jeugdbeweging zijn alle jeugdorganisaties in de N.S.B. opgeheven. De leden van de N.S.B. mogen thans niet jonger zijn dan achttien jaar. Het zal den Jeugdstorm verboden zijn aan politiek te doen, politieke vergaderingen te bezoeken of aan betoogingen en demonstra ties mee te doen. Alleen met schriftelijke toestemmmg van de ouders zullen de kinderen tot den Jeugd storm mogen toetreden en bij achttienjarigen leeftijd zullen zij den Jeugdstorm moeten verlaten. t Wat hun toetreding dan tot een of andere politieke partij betreft wordt gemeld dat men daarop geen drang zal uitoefenen verneemt het Hbld, Wat Viruly over Dr. v. d. Leeuw vertelt. Over den droevigen afloop van de vermis sing van het 8-jarige meisje te Amsterdam worden veel bijzonderheden bekend gemaakt, die het weerzinwekkende van het misdrijf duidelijk toonen. Zij had op het Waterlooplein voor schooltijd met een vriendinnetje staan praten en toen het andere meisje na elders een glas water te hebben gedronken terug kwam. was Son ja Beugeltasch nergens meer te vinden. Het lijkje dat op de vliering van een bana- nenpakhuis aan het Waterlooplein werd ge vonden (op 50 meter afstand van school) is door de politie in beslag genomen. De politie- scheikundige, de heer C. J. vair Ledden Hulse- bos heeft een onderzoek ingesteld. De telepaath Maloïtz, wiens hulp door de bevolking ingeroepen was, heeft in den nacht van Maandag op Dinsdag bij hetbananen- pakhuis contact gehad. Op zijn verzoek is het pakhuis toen geopend en is hij binnen gegaan. Hij liep zeer snel en toen hij na korten tijd niets vond, is het onderzoek daar niet verder gegaan. Dinsdagmorgen is de politie echter naar het pakhuis gegaan en pas tegen 's mid dags half een werd het lijkje op een verborgen plek op de vliering ontdekt- Aangehouden als verdacht van zedenmisdrijf en moord is een 21-jarige pakhuisknecht, die reeds eerder wegens zedenmisdrijf is veroor deeld. De man. die tegen de woedende menigte, die zich op het Waterlooplein had verzameld beschermd moest worden, ontkent iets van dit geval af te weten. Hij heeft een alibi op gegeven dat natuurlijk onderzocht wordt. Ook andere personen zijn aan een verhoor onder worpen, doch geen andere arrestaties werden jedaan. Deze menschen ontkenden iets met den moord uitstaande te hebben. De verontwaardiging en woede in de buurt waar de ouders van het vermoorde meisje wo nen is groot, evenals in andere volksbuurten. In den loop van gisteravond heeft de politie het Waterlooplein moeten ontruimen daar or zoo veel menschen te hoop waren geloopen dat de stadsreiniging het plein na de markt niet kon schoonmaken. „Vliegtuig had slechts een motor en geen radio." De heer A. Viruly, heeft Dr. J. J. van der Leeuw, die gisteren in Afrika met zijn sport- vliegtuig is verongelukt, zooals wij meldden, tot Athene op de heenvlucht vergezeyld. De heer Viruly die gisteren juist met een machine uit Londen kwam was zeer ont daan over het bericht van het ongeluk. Op de vraag waarom hij den heer Van der Leeuw op zijn heenvlucht naar Athene vergezeld had, antwoordde hij dat dit ge schied was op verzoek van den heer Van dei- Leeuw zelf. ,,Mijn vriend", zeide hij. .,was op de heenvlucht nog geen geroutineerd vlieger; voor zoover mij bekend had hij niet meer dan 50 vlieguren achter den rug. Toch moet ik u zeggen dat besliste onervarenheid geen groote rol bij het ongeluk kan hebben ge speeld, aangezien het mij op de vlucht naar Athene opgevallen was, dat de heer Van dei- Leeuw geen enkele fout heeft gemaakt, ter wijl juist deze route, die over den Balkan ging, niet mis was'. Zooals u bekend is was ik slechts twee dagen in zijn gezelschap, daarna moest ik terugkeeren. omdat ik een vlucht naar Indië moest maken. Oorspronkelijk was het de be doeling geweest, dat ik de geheele vlucht naar Kaapstad en terug zou meemaken, doch hiervan is niets kunnen komen". Over het risico van een dergelijke vlucht zei de heer Viruly dat er verscheid enen zijn geweest, die een dergelijke vlucht met sue. ces hebben gemaakt. ..Het element van risi co was echter mijns inziens in het onder havige geval, gezien het feit dat de heer Van der Leeuw mét een éénmotorig sport- toestel vloog en geen radio aan boord had, zoodat hij niet gewaarschuwd was voor ge bieden van slecht weer, niet gering. Boven dien is zoo omstreeks de evenaar het weer in dit jaargetijde allesbehalve gunstig". Ik wil u er tenslotte nog eens met nadruk op wijzen, zoo besloot de heer Viruly het on derhoud, dat de ervarenheid in het vliegen van den heer Van der Leeuw op de heen vlucht aan den korten kant is geweest, doch dat, nu hij er deze heenvlucht zoo goed heeft afgebracht moeilijk meer van onervareneid kan worden gesproken. Van internationale bekendheid, Dr. J. J. van der Leeuw is op 26 Augustus 1893 geboren en had dus juist den 41-jarigen leeftijd bereikt. De heer van der Leeuw heeft te Leiden rechtswetenschap gestudeerd en is aan de universiteit aldaar gepromoveerd op een proefschrift, getiteld: „Historisch-Idealis- tische Politiek". Hij was een internationaal bekende figuur in de wereld van de theosofie, waarin hij tot de vooraanstaande jongeren behoorde. Hij heeft vrijwel zijn geheele leven in dienst gesteld van de theosofische bewe ging. Meerendeels heeft hij in het buiten land vertoefd. Van 1930 tot 1932 was Dr. van der Leeuw algemeen secretaris van de Nederlandsche afdeeling der Theosofische Vereeniging. Dr. van der Leeuw heeft korten tijd deel uitge maakt van de Vrij Katholieke kerk, waarvan hij zich echter weer losmaakte. De overledene was voorts een bekend philantroop. Verschillende boeken en publicaties zijn van de hand van Dr. van der Leeuw ver schenen. Van principieele beteekenis voor de theosofische beweging was de door hem ge schreven verhandeling getiteld: ..Revelation or Realisation, The Conflict in Theosophy", Dr. van der Leeuw heeft in Zwitserland po gingen gedaan op het gebied van het onder wijs, om dit in nieuwe banen te leiden. Op zijn initiatief werd in 1922 de Theoso. fische Tempel, in de Tolstraat gebouwd. VOND DE TELEPAATH HET VERMOORDE MEISJE? Vermoedelijke dader noemt een alibi. Politie moet hem tegen woedende menigte beschermen. Zuivelpotje moet volgend jaar steunverlaging voorkomen. Arbeid van buitenlanders kan nu worden geregeld. Daarom wordt nu maar een mil|ioen uitgekeerd. De minister van Economische Zaken heeft een beslissing genomen over de besteding van de heffingen op melk- en zuivelproducten krachtens de crisisuitvoerwet. Het betreft hier een bedrag van twaalf millioen gulden. De minister heeft besloten dit bedrag ter beschikking te houden om een verlaging van den zuivelsteun te compenseeren, welke ver laging waarschijnlijk volgend jaar noodig zal zijn. Zoo mogelijk zullen de gesteunden dan het zelfde bedrag behouden. Ingevolge een toezegging van den vorigen minister zal een millioen gulden direct wor den uitgekeerd en een millioen besteed worden voor de bevordering van den afzet van melk en zuivelproducten. Onderzoekingen zullen worden gedaan en reclamekosten moeten daarvan bestreden worden. Het Crisis Zuivelbureau moet van ad vies dienen voor de verdeeling van het direct uit te keeren millioen. Zondagavond was na afloop van de kermis te Haarsteeg een vechtpartij in een café. Iemand uit Amerzoden schijnt daarbij harde klappen te hebben opgeloopen. De vechtpartij is ontstaan uit minnenijd. De gevolgen lieten zich niet ernstig aanzien en Van Oord (zooals de man heette) kon met de fiets naar huis terugkeeren. Onderweg is hij van de fiets gevallen, doch kon na eenigen tijd zijn weg weer vervolgen. Maandagavond voelde de man zich echter ziek en bleek bij medisch onderzoek ernstige inwendige verwondingen te hebben. Hij is naar het ziekenhuis in Den Bosch vervoerd. Tijdens het vervoer is hij overleden. Toen dit bekend werd heeft de burgemeees- ter van Hedikhuizen een onderzoek doen in stellen. Twee personen uit Haarsteeg werden als verdacht van deelneming aan de vecht partij gearresteerd. Zij zijn in het Huis van Bewaring opgesloten. Het gaat beter in de diamant industrie. Amsterdam hoeft voor ondergang niet meer bevreesd te zijn. De heer A. Asscher, directeur der diamant slijperij der firma I. J. Asscher en lid van de Commissie van Toezicht, die is gevormd we gens de in Februari tot stand gekomen com binatie, ter vervanging van het plan-Douwes, heeft 't een en ander medegedeeld omtrent den tegenwoordigen gang van zaken in de Am- sterdamsche diamantnijverheid. Het optreden der combinatie, berustende op samenwerking tusschen een belangrijke groep werkgevers in de Amsterdamsche diamant industrie, den A.N.D.B., de gemeente Amster dam en het Rijk alsmede de Amsterdamsche Bank. was bitter noodig en is thans onweer sprekelijk nuttig voor de diamantnijverheid. De uiterlijke kenteekenen stemmen zeer be moedigend: Er draaien weer fabrieken, er wordt stroom verbruikt, de leveranciers van de benoodigdheden der industrie beginnen eveneens weder leven in hun bedrijf te zien en de hoofdzaak is, dat er weder groote getallen arbeiders aan het werk zijn. Gemiddeld be- draagt hun aantal 1600 a 1700. Het is reeds merkbaar, dat de vraag naar diamant terugkeert en de Amsterdamsche dia mantnijverheid heeft niet nagelaten de ge boden gelegenheid aan te pakken. Het wordt betreurd, dat in België in de „bui tengemeenten" voor zeer lage loonen wordt gewerkt, loonen, niet hooger dan ongeveer f 10 per week, ja, in vele gevallen nog beduidend lager. Hierbij voegen zich de loontoestanden in Duitschland, waar de arbeiders ongeveer 20 mark per week betaald krijgen, die echter met behulp van een financieele manoeuvre mogen worden betaald met effecten-sperrmar- ken, zoodat zij in de industrieele wereldmarkt neerkomen op ongeveer f 4 per week! Het is uitermate verheugend, dat. dank zij de uitstekende samenwerking en den gecon- centreerden inkoop en verkoopsorganisatie, alsmede de medewerking van de overheid en de Amsterdamsche Bank het lukt hier tegen te concurreeren Als gevolg van deze hernieuwde activiteit begint zich de toestand in de Amsterdamsche industrie niet ongunstig te ontwikkelen en gaat hij zich zoodanig afteekenen, dat de groote vrees, waarmede men het jaar 1933 verliet, n.l. dat de dagen dezer beroemde nij verheid hier ter stede geteld waren, niet meer op Amsterdam drukt. Als in België concentratie en ordening den chaos zullen overwinnen, dan kan er voor de groote centra der diamantnijverheid, Amster dam en Antwerpen, een goede tijd aanbreken. LEIDEN'S NIEUWE STADHUIS KOMT IN HET ZICHT.... B. en W. van Leiden hebben den raad voor gesteld f 15000 op de begrooting te brengen voor den bouw van een bouwbureau voor de uitvoering van het stadhuisplan-Blaauw. Langzamerhand- zal het er dan toch van komen! Duitsche krant in Nederland Propaganda voor Duitschers. Een dag met inwendige kneu zingen geloopen. Overleden na een vechtpartij. In het Staatsblad is afgekondigd een KB. waarbij zijn vastgesteld de voorschriften, bedoeld in artikel 11 der wet tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelin gen Bij deze wet wordt bepaald, dat voor schriften kunnen worden uitgevaardigd krachtens welke werkgevers geen arbeid mo gen doen verrichten door vreemdelingen, zonder schriftelijke vergunning van den mi nister van Sociale Zaken. Op aanvragen om vergunning wordt van wege den minister van Sociale Zaken beslist, door den directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling. De minister is bevoegd voor bepaalde be roepen of bedrijven, commissiën in te stellen, aan welke hij of de directeur van den Rijks dienst der Werkloosheidsverzekering en Ar beidsbemiddeling advies kan vragen. Een vergunning moet schriftelijk worden aangevraagd aan den directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling door den werkgever, die hier te lande arbeid wenseht te doen ver richten door vreemdelingen. Het tijdvak van geldigheid kan vanwege den minister door den directeur van den Rijksdienst worden verlengd, indien daartoe tijdig een schriftelijk verzoek wordt inge diend. De aanvrage moet o.m. bevatten: naam. voornaam, beroep, woonplaats en nationali teit van den vreemdeling, wien de aanvrage betrefti alsmede naam en woonplaats van den werkgever, soort van den arbeid, die zal worden verricht en de arbeidsvoorwaarden vooral wat betreft het loon of andere vergoe ding in geld of natura, alsmede zoo moge lijk. den duur der dienstbetrekking. De vergunning vermeldt de soort van den arbeid, die door den vreemdeling zal mogen worden verricht. De bepaling wordt 30 Augustus van kraent. HARLINGEN BESTAAT 700 JAAR EN HEEFT TWEE BURGEMEESTERS. Harlingen bestaat 700 jaar, ter gelegenheid waarvan een optocht is gehouden en het fees- terrem Oud-Harlingen is opengesteld. De burgemeester heeft op dit feestterrein, waar het oude stadhuis was opgericht, een redevoering gehouden, waarbij hij de „nieuwe" burgemeester tijdelijk aanstelde in de hoop dat er slechts een wet zou heerschen op zijn feestterrein, de wet der blijdschap en vreugde. AANGEHOUDEN DUITSCHER VERDUISTER DE GELDEN. VAALS.— De marechaussee te Vaals heeft in samenwerking met de Duitsche politie een Duitscher aangehouden, als verdacht van ver duistering van gelden van het Duitsche Arbei dersfront, afdeeling Metaalbewerkersbond te Essen. Op last van den Officier van Justitie werd hij hedenmiddag naar Maastricht overge bracht. De man woont te Solingen. Men dacht aan een spoorweg aanslag. Wat gelukkig heelemaal niet waar was Een ploegbaas van de Nederlandsche Spoor wegen te Blij a in Friesland ontdekte dat van de 32 bouten van de spoorbrug over de Rijp- stervaart 27 waren losgeschroefd en daar dit onmogelijk werk van kwajongens kon zijn, dacht men ten minste aan een spoorwegaan slag! Later werd gemeld dat er geen sprake was van losschroeven der bouten, maar dat er ge wone werkzaamheden werden verricht die elk jaar geschieden. Gelukkig.... AUTO KANTELDE. EIGENAAR ERNSTIG GEWOND. VAALS, 28 Aug. Dinsdagavond is te Vaals de auto van iemand uit Den Haag, van een berm gekanteld. Behalve de eigenaar zaten nog twee dames in de auto, een man en een jongen. De eigenaar werd ernstig gewond aan het onderlijf en is in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Heerlen vervoerd. De overige inzittenden kwamen met den schrik vrij. De auto bleef geheel onbeschadigd. DOOR VRACHTAUTO GEDOOD. Te Enschedé is de 57-jarige H. Timmerman door een vrachtauto aangereden en met een hersenschudding in het r.-k. ziekenhuis op genomen, waar hij is overleden. Boschbrandstichting te Ermelo? Men vond op twee plaatsen lonten. Spoedig zou in ons land een Duitsch dag blad verschijnen, dat bedoeld is voor in Ne derland wonende Duitschers, vooral voor hen die in de mijnstreek wonen. Uiteraard is de bedoeling van deze uitgave, propaganda te maken voor het Duitsche regime. (Alg. Handelsbl.) Dinsdagmiddag werd brand ontdekt in het dennenbosch nabij het onder Ermelo bebouw de gedeelte „De Dennenkamp". Onmiddellijk werd de boschbrandweer gewaarschuwd, die met behulp van politie en vrijwilligers het vuur bestreed. Het bosch bestond uit hooge dennen, terwijl daaronder veel dood hout lag, wat uitermate brandbaar was. Een gedeelte van ongeveer 2 H.A. stond spoedig in lichter-laaie en tot ver in den omtrek was het vuur en waren de rookwolken te zien. De huizen van „De Dennenkamp" liepen op een gegeven mo ment zelfs gevaar, doch met vereende krach ten slaagde men er tenslotte in den bosch- brand te stuiten en verder onheil te voor komen. Een uur nadat deze brand uitgebroken was, brak op eenige kilometers afstand, eveneens onder Ermelo, een tweede boschbrand uit. De boschbrandweer was hier snel bij en kon het vuur in den aanvang meester worden. Zoowel bij „De Dennenkamp" als op het tweede gedeelte heeft men bij een ingesteld onderzoek lonten gevonden, zoodat men aan neemt met kwaadwilligheid te doen te heb ben. Een onderzoek dienaangaande wordt in gesteld. Bindende voorschriften mogelijk. Wet reeds 30 Augustus van kracht. LANCS DE STRAAT. MOTORRIJDER LEVENSGEVAARLIJK GEWOND. Een motorrijder uit Koudekerke werd in de Aagje Dekenstraat te Vlissingen door een auto aangereden. Met verbrijzeld been werd het slachtoffer naar het ziekenhuis overgebracht. Men vreest voor zijn leven. Het motorrijwiel werd totaal vernield. PAARD TRAPT HEER. In de Manége van de Amsterdamsche Rij tuig Mij. aan den Overtoom te Amsterdam heeft een heer een klap van een paard gekre gen. Met een hersenschudding is hij overge bracht naar het Wilhelmina Gasthuis. In de Haarlemmermeer komt de eerste autobaan. „Hoof kaas" De dikke juffrouw ging naast de magere juffrouw zitten op het voorste bankje van de Amsterdamsche autobus, vlak bij den chauf feur. „Zet me maar af op het plein", zei ze tot den bestuurder, „je weet wel, op de hoek bij die slager, waar altijd zulleke lekkere hoofd kaas voor de ramen staat". „Hou u van hoofdkaas?" vervolgde ze tot de magere. ,.'k Ben d"r dól op. Wij trouwens allemaal thuis. Me man zeit altijd Zaterdags: geef mijn maar hoofdkaas voor me Zondag op me boteram. Nou en wat je man zeit mot je doen, wat u? Zoo hou Je de vrede in je huis. U ben zeker ook getrouwd: nou dan weet u d'r alles van. Je mot wat doen voor de lieve vrede. Wat kenne die manne soms nukkig zijn, hè? Nou, ze kenne in deuze tijd d'r plezier meestal ook wel op. wat u? En as je ze dan met 'n paar onsies hoofdkaas weer in dcrlui sas kan brenge, wat doe je dan0 Dan kóóp je 'n paar onsies hoofdkaas as vrouw zijnde. Ik zeg altijd: geef ze derlul zin as 't effe ken. Maar as het niet ken. dan moet je ook op jc stuk blijve staan. Laast zegt me vent in eens teuge me: 'k heb zoo n mooie stoel zien staan in 't verkoophuis. Lawe die nou koope voor de voorkamer. Ben je nou heelemaal betoeterd zeg ik. Wou je nou. in deze tijd, 'n nieuwe stoel gaan koope. Zal niet ga-m! We hebbe toch zeker stoele genogt. al benne ze nou niet zoo merakel mooi meer. Wees wijzer en hou je geld in je zak, zeg ik. Wie weet waar we nog voor komme te staan. Ja. 't benne zulleke rare tije, wat u? Die stoel staat nóg in 't ver koophuis. 'k heb me vent overtuigd. Ik hou niet van heibel, maar as 't mót dan mót het. Die kerels doen soms net, of ze hcelegaar geen verstand meer in d'r kop hebbe. Dan is 'n goeie vrouw 'n zege, wat u? Zoometeen gaan ik van de slager na me dochter; die woont daar in de buurt. Heb ik ook nog 'n appeltje mee te schille. Mot u hoore; wat zou u nou doen? Me dochter is al tijd erreg vlug met de naald geweest; we heb be d'r altijd van alles late leere. Je weet nooit, hoe 't je later van pas komt, wat u? Nou zijn me man en ik over 'n paar weken vijf en twintig jaar getrouwd. Wat 'n tijd. hé? Ja, maar 't vliegt zóó om! Nou heb me dochter 'n jurrek voor me gemaakt, voor 't féést, We make d'r niet zoovéél van. hoor, maar hoe gaat dat, as je kindere heb, die willen dan wat doen op zoo'n dag, hè? Nou dan moeten wij toch ook zoo'n soortement feessie geve. Wat flessies bier en 'n harinkie, minder ken. je al niet doen. Goed, me dochter naait die jurrek voor me. En hij is goed uitgevalle hoor, daar niet van, die meid kén wel wat; eigenlijk istie veel te mooi voor mijn. Afffjn, je viert maar ééns je zillevere bruiloft. Maar weet u wat nou 't nare is? Ze wil d'r niks voor heb ben. En d'r man zeit ook: nee, moeder, hoef je niks voor te betale. En dat vertik ik nou! ïk wil niet voor zóóveel afhankelijk van me kindere zijn, da's 't naarste wat er is, wat u? Daar ga ik nou nog 's goed over prate.Hé, chauffeur, me hoofkaas; zou-die me waarach tig nog voorbijrije! „Dag juffrouw!" „Dag juffrouw", zei de magere, 't Ware de eerste woorden die ze had kunnen spreken sedert de dikke de bus betreden had. „Valt u niet!" zie de chauffeur' „Dank je voor de attensie, chauffeurtje!" zei de dikke. En ze ging „hoofdkaas" koopen. J. C. E. Een overzicht van den stand der werkzaamheden. Op verschillende plaatsen in Haarlemmer meer worden met de werken voor den aanleg van den nieuwen Rijksweg Amsterdam Sassenheim die de verbinding met den Haag zal vormen en de eerste autobaan voor snelverkeer in Nederland zal zijn flinke vorderingen gemaakt. De Deensche firma Ohristiani Nielsen die den onderbouw voor de te plaatsen ijzeren basculebrug met twee overspanningen over de Ringvaart nabij Sloten uitvoert doet al het mogelijke om dit groote werk nog voor den winter gereed te krijgen. Maar er zullen nog wel eenige maanden mee gemoeid zijn en er is zelfs bij een eventueel vroegen strengen win ter kans op, dat deze onderbouw met zijn sterke beton- en ijzerconstructie misschien niet eerder dan in 't begin van het a.s. voor jaar zal kunnen worden opgeleverd. Op Amsterdamsch grondgebied is de grond- baan voor den nieuwen weg reeds zoover voor de beharding enz. gereed, dat deze als de brug gereed is direct daarop kan worden aangesloten. Als alle daartoe noodige facto ren meewerken, zal vermoedelijk het eerste deel van den weg van Amsterdam naar Schip hol in het voorjaar van 1935 gereed kunnen zijn. De overspanning van deze monumentale brug een der voornaamste kunstwerken in den nieuwen snelweg wordt gelegd hoog boven den straatweg in den Nienwemeerdijk, omdat het werkprogram voorschrijft, dat. deze belangrijke verbindingsweg nergens door zij wegen zal worden gesneden en over de be staande oude wegen in Haarlemmermeer door middel van viaducten zal worden geleid. Het eerste viaduct aan den kant van Schiphol over den Spaarnwouderweg een groot bouwwerk van gewapend beton is reeds geheel vol tooid. maar heeft nog niets van een brug. om dat aan de opritten nog niet is begonnen. Ook verder in Haarlemmermeer is men hier en daar op het traject bezig met. den bouw van de andere viaducten, o.a. over den provincialen Kruisweg nabij den Sloterweg, alwaar het betonwerk reeds zoover is gevor derd, dat de weg is overbrugd door de ijzeren hulpbalken, die straks weer worden verwij derd als het beton zien zelf dragen kan. Aan de ophooging met zand van de tusschen de kunstwerken te maken autobaan wordt ook hard gewerkt, zoodat weldra het groote werk in Haarlemmermeer zich over een afstand van meer dan 20 Kilometer zal hebben uitgebreid. Nabij den Vijfhuizerweg staan eenige reser voirs door middel waarvan het met vaartui gen aangevoerde zand over het langs aien weg gelegd spoorbaantje naar de plaats van bestemming wordt gebracht. Tusschen den Sloterweg en den Aalsmeer- derweg is de geniedijk op drie plaatsen uit gegraven. Door de middelste van de daardoor verkregen groote ruimten loopt de snelweg met de ongeveer 40 Meter breede, over de beide aan weerskanten van den geniedijk zich bevindende vaarten gemaakte bruggen, die in verband met de mede aldaar in uitvoering zijnde genie werken zeer laag en alzoo vrijwel zonder opritten werden gebouwd. Het ligt in de bedoeling langs den snelweg één rijwielpad te maken. Van de laatste in het plan opgenomen in de richting van Sassenheim te bouwen be langrijke kunstwerken w.o. een brug in schuine richting over de Hoofdvaari tusschen Abbenes en de Kaag, met overbrugging aan weerszijden van den Hoofdweg en een brug over de Ringvaart bij Sassenheim met over brugging van den Lisserdijk is aanbeste ding binnen kort te verwachten. Twee Jordaners vrijgesproken. Zij zouden barricaden hebben opgeworpen. Voor de vacantiekamer der Amsterdamsche rechtbank stonden twee werklieden terecht, naar aanleiding van de Juli-onlusten in de hoofdstad. Een 30-jarige schoenmaker en een 22-jarige chauffeur zouden in den nacht van 6 op 7 Juli een barricade hebben opgeworpen bij de brug over de Bloemgracht bij de Eerste Bloem- dwarsstraat. Het tweetal was geweldpleging met vereende krachten ten laste gelegd. De verdachten ont kenden. Wel waren ze samen in de schoen makerij geweest op den hoek van de Ie Bloem- dwarssstraat. Er was daar vlak tegenover door zes jongens een barricade opgeworpen, maar de verdachten zeiden onschuldig daaraan te zijn. Ze hadden de jongens nog gewaarschuwd, dat zij de verdachten de schuld zouden krijgen. Een juffrouw als getuige gehoord herkende de verdachten met groote stelligheid, ofschoon er geen lantaarns brandden. Pres. Mr. J. W. Huysinga: Hoe kon U ze her kennen, het was toch donker? Getuige: Ik zie die menschen daar dikwijls en ik herkende ze aan hun silhouetten. Ze gingen de schoenmakerij in en uit en sleepten balken naar buiten. Pres.: „Draaide u in uw schoenmakerij het licht zoo nu en dan uit?" Verd.: „Ja, dat moest wel, want als de politie kwam riepen de jongens; „Je licht uit. anders gooien we je ramen in". Nu, U begrijpt, dat waagde ik er niet op". De tweede getuige sprak van „schimmen", waar hij ..geen kennis aan had". De Officier van Justitie meende dat het wet tig en overtuigend bewijs geleverd was en eischte een gevangenisstraf van negen maan den. De verdediger van den schoenmaker, mr. H. van Zutphen. was van meening. dat het bewijs van verdachte's schuld niet geleverd is. Mocht de rechtbank verdachte toch schul dig achten, dan verzoekt hij een straf gelijk aan de voorloopige hechtenis. Pleiter verzocht de onmiddellijke invrijheidstelling van ver dachte. De verdediger van den chauffeur, Mr. Nolen, sloot zich hierbij aan. De rechtbank deed onmiddellijk uitspraak en sprak beide verdachten vrij. Politie redt twee kinderen op het nippertje van den vuurdood Haagsclie Radiocentrale lieeft 1000 aan sluitingen in een alkoof. Dinsdagavond is brand ontdekt in de Van Brueghelstraat 251, waar een particulier radio distributiebedrijf gevestigd is. Het bleek dat de bewoners afwezig waren en dat aan de achterzijde van het perceel twee kinderen te bed lagen. Omwonenden waarschuwden de politie, die de beide kinde ren nog juist bijtijds kon redden. Het vuur woedde reeds over de geheele benedenverdieping. In een alkoof was het radiodistributiebedrijf met duizend particüere aansluitingen. De beheerder was met zijn vrouw een kwartier voor het ontdekken van den brand uitgegaan om een nichtje naar den trein te brengen. De brandweer had in een half uur het vuur tot de benedenverdieping beperk*.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5