I HAAS HET TANDHEELKUNDIG 16 RIJKSSTRAATWEG 16 GEBIT/35 LITTERAIRE KANTTEEKENINCEN. Rubriek voor Vragen. WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Haarlemsche Orkest Ver- eeniging. Algemeene jaarvergadering. Verhooging der Rijkssubsidie niet verwacht. goed bezochte en geanimeerde vergadering met een opwekkend woord door den voor zitter gesloten. Na afloop der vergadering had een be stuursvergadering plaats waarin de functie- verdeeling aan de orde werd gesteld en waar bij in de bestaande vacature tot penning meester werd benoemd de heer P. Mijksenaar en in diens plaats tot 2e secretaris de heer Th Stevens, terwijl de heer Henk Bakker zich voor het komende seizoen weder als artistiek leider beschikbaar stelde. In een der zalen van restaurant Brinkmann is gisteravond de jaarlijksche algemeene le denvergadering van de H. O. V. gehouden on der leiding van den voorzitter mr. A. Beets. Na het openingswoord had een bestuursver kiezing plaats, welke noodzakelijk was gewor den door het aftreden van de heer J. Tide- man, S. W. de Clercq, mr. W. E. baron van Till, ir. B. F. v, Nievelt en dr. K. C. A. Valken. Hij acclamatie werden gekozen de heeren dr. Th. de Crauw. W. F. Bremer en H. H. Luyken. De voorzitter deed mededeeling van het bestuursvoorstel om den heer S. W. de Clercq tot eerelid te benoemen. De heer de Clercq, die gedurende zes jaar voorzitter van de H. 0. V. is geweest, heeft zich voor de vereeni- ging uitermate verdienstelijk gemaakt, o.a. door het verwerven van subsidie van rijk en provincie. Bij acclamatie werd het voorstel aangenomen. Het jaarverslag constateert, dat het afge- loopen jaar geen opwekkend beeld biedt. Her innerd wordt o.a. aan het feit, dat het con tract met de N. C. R. V. niet hernieuwd kon worden en dat de onderhandelingen met de Phohi op niets uitliepen. In het orkest zelf ontstond een on rustige beweging, een lid werd ontslagen, te gen een ander nam het bestuur bijzondere maatregelen, Met waardeering maakt het ver slag melding van den arbeid van het Comité van Vrienden der H. O. V., dat een zeer ge slaagd-s steunactie op touw zette. Verder wordt in het bijzonder dank gebracht aan het afgetreden bestuurslid Tideman, wiens vertrek een groot verlies voor de H. O. V. be teekent. Hij is de ontwerper van het plan tot verlaging van den lidmaatschapsprijs. Aan het financieel verslag ontleenen wij, dat in het afgeloopen jaar 1400 minder uit de ledenconcerten ontvangen werd dan het jaar tevoren. Het einde der radioconcerten beteekende een vermindering in de ontvang sten van 145U0.Voorts worden de vermin derde subsidies in herinnering gebracht. De salarissen der musici moesten met 50 per cent verminderd worden. Door de prachtige actie van het Comité van Vrien den van de H. O. V. is men er in geslaagd een aanvankelijk tekort van 17.700.terug te brengen tot 5.452.Het financieel verslag vestigt er eveneens de aandacht op. dat voor' het winterseizoen een wijziging in den abon nementsprijs wordt gebracht, zoodat deze meer in overeenstemming is met de draag kracht van het publiek. Het volgende schema is voor het wintersei zoen samengesteld: Er zullen achttien ledenconcerten worden gegeven (elf op Dinsdagen en zeven op Vrij dagen) waarvan de prijs voor een ledenkaart 13.50 en voor een hoofdkaart 21.50 be draagt. Verder worden elf concerten gegeven uitsluitend op Dinsdagen, prijs per ledenkaart 10.per hoofdka.nt 16.—. Voor z.g. B le den worden op Vrijdagen zeven ledenconcer ten gegeven, prijs per ledenkaart 5.25. Ten slotte staan veertien concerten voor Zondag middagen of -avonden op het programma waarvan de entree per concert 0.40 be draagt: een knipkaart voor tien concerten kost ƒ3.50. De prijs voor een passe-partout voor 18 leden- en 14 Zondagconcerten is voor een ledenkaart 16.voor een hoofdkaart ƒ25.—. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur nu de Leeuwarder Orkestvereeniging op geheven is zich tot minister Marchant ge wend had met het verzoek tot verhooging dei- subsidie voor de H. O. V., welke op het oogen- blik 5000.— bedraagt. Het verloop der audiën tie was echter weinig hoopgevend en het be stuur rekent dan ook niet op eenige ver hooging. Een verblijdend teeken noemde spreker het naast deze sombere dingen, dat de laatste volksconcerten een grooten toeloop hebben gehad. Voorts zei spr. nog, dat met de om- roepvereenigingen onderhandelingen worden gevoerd, waarover op het oogenblik evenwel nog geen mededeelingen kunnen worden ge daan. Mr Beets sprak tenslotte nog een opwek kend woord uit voor het a.s. openluchtconcert op het H. F. C.-terrein. Ons werd nog verzocht mede te deelen, dat de reclamebiljetten voor de H.O.V. vervaar digd zijn naar ontwerp van den heer Leu- FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen op 28 Augustus uitgesproken: 1. H. P. Ruysenaars. bloembollenkweeker. wonende te Heemstede, Binnenweg 67. Cura tor Mr. J. v. d. Vegt, alhier. 2. H. E. Temme. leider Nutsfilmdienst, wo nende te Haarlem. Jansweg 2. Curator mr. L. Ali Cohen, alhier. 3. H. Mackaay, ijzerconstructeur, wonende te Haarlem, van 't Hofstraat 61. Curator mr. L. G. van Dam, alhier. 4. W. J. C. Versteege, timmerman, wonende te Zandvoort, Groote Krocht 11. Curator mr. dr. A. F. H. Schreurs, alhier. 5. W. Aafjes Pzn., aannemer van grondwer ken en handelaar in bouwmaterialen, wonen de te Assendelft, Dorpsweg 131. Curator mr. dr. A. F. Bijvoet, alhier. Rechter-commissaris mr. A. L. M. van Berckel. Opgeheven is wegens gebrek aan actief het faillissement van: C. J. van der Boor, te Beverwijk. Curator mr. A. W. Hellema te IJmuiden. Geëindigd is wegens het verbindend worden der uitdeelingslijst het faillissement van: 1. G. A. de Ridder, motor handelaar, wonen de te Haarlem. Curator mr. J. H. J. Simons, alhier. 2. N. H. Waning, zonder beroep, wonende te Bloemendaal. Curator mr. G. W. C. Pliester, alhier. De Veiligheidslaan heeft het druk. Gisteren vertrokken 191 auto's van de 286 met den wimpel. Dinsdag, den tweeden dag dat de Veiligheids laan aan de Spanjaardslaan is ingericht, kwa men 286 auto's ter keuring. Van de 286 kregen 72 onmiddellijk den s'im- pel en 119 wagens kregen hem na gereviseerd en herkeurd te zijn. In totaal vertrokken er dus 191 auto's met een oranje wimpel. INSTITUUT HAARLEM Noord, TEL. 16726 Berekent thans nog voor een geheel Pijnloos trekken inbegrepen. Plaatje met 1 Kunsttand, f 3. Iedere Tand meer f 1.75 Porcelein of Zilvervulling f 3.— Goudvulling vanaf1 9 Goudkroon vanaf f15. 22 karaats goud Pijnloos trekken van Tand of Kies f 1.50 Mondonderzoek kosteloos Spreekuren alle werkdagen »*n 9-12 et T»n 1-4 nar Zaterdag! van 9-12 tor AVOND SPREEKUUR Maandag, Dinidag, Woenidag en Donderdag 7-9 nar. BESLIST PIJNL00ZE BEHANDELING door Nederlandsch TonHartc en Amerikaansch iMlIUdilö LETTEREN EN KUNST (Adv. Ingez. Med.) B. Stroman. René Frangois Aris- tide N.N. (Uitgaaf van Brusse, Rotterdam). Nog niet zoo lang geleden konden wij hier lovend Stroman's roman ..Stad" bespreken, zijn eenigszins filmischen stijl waardeeren, zijn koud maar scherp analyseeren van zielstoe standen tot op vrij groote hoogte bewonderen. Dit nieuwe boek is weer heel anders, maar ge voelt er alweer den artist in. Het is alweer niet ..zoo maar eens" geschreven. Maar ik wil eerlijk bekennen er geen weg mee te weten. Het ligt me zwaar op de maag. Stroman is met dit boek een anderen kant uitgegaan en goochelt thans met onderbewustheden, die hij op een lugubere manier door werkelijkheids voorstellingen heen klutst. Als het niet zoo uit nemend goed geschreven was. zoudt ge het boek telkens willen wegwerpen, met een „jas ses. man klets toch zoo niet en neem een ander ertusschen". Maar dat doet ge niet die rare historie met haar vreemde uitlooper- tjes fascineert U immers toch! Wat wil de schrijver met dit boekje, of beter: wil hij er iets mee? En dan de angstige vraag; ls het de moeite waard daarnaar te speuren, of ver zeilde de schrijver nu in die moderne blauw- kouserij, die zoo topzwaar is van pessimistische analyse dat ze aan haar eigen verveling gaat overlijden? Ge ontkent dat hevig als ge dan weer een paar prachtige pagina's gelezen hebt, Maar uw conclusie trekt de schrijver zelf ook al voor u: ..We hebben dus aangenomen, dat we alles afwisten van het leven van René Francois Aristide N.N. En we zijn bekocht uit gekomen". Inderdaad. Alleen door te zeggen wat het n i e t is, valt zulk werk te typeeren. Het is niet vrij van gezochtheid, niet klaarhelder van compositie, noch van bedoeling. En c -.danks de onweerlegbare begaafdheid van den artist, die het schreef, een beetje een „daas" boek. De mogelijkheid bestaat dat een herhaalde lezing meer bevrediging schenkt. Bij mij mi; lukte het experiment. Toen de eerste verba zing over het procédé geslonken was, bleef ei- weinig meer over. Dat men bij zulk technisch volkomen superieur werk het woord procédé onwillekeurig gebruikt, is de angst uitspreken of Stroman geen gevaar loopt te verdwalen. In malle modieusheden zonder toekomst. J. H. DE BOIS. KON. LETTERLIEVENDE VEREENIGING „J. J. CREMER". Maandagavond had in hotel „Lion d'Or" de Jaarlijksche algemeene vergadering plaats van bovengenoemde Vereeniging. onder lei ding van den voorzitter W. Kruijshoop Jr. Na lezing der notulen van de vorige ver gadering, werd door den secretaris een uit voerig verslag uitgebracht van den toestand en de werkzaamheden der vereeniging over het 52e vereenigingsjaar. Daaruit bleek, dat de vereeniging, niettegenstaande de moeilijke tijdsomstandigheden, met voldoening op het afgeloopen jaar mocht terugzien, haar pro gramma op bevredigende wijze ten uitvoer kon brengen en hare reputatie ook naar buiten in alle opzichten heeft kunnen handhaven. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, (sluitend met 'n bedrag van f 2661,36 waaronder een batig saldo) kon worden geconstateerd dat de financieele po sitie onverzwakt was. Aan secretaris en penningmeester werden onder algemeene instemming, dank gebracht voor hunne werkzaamheden in het afgeloo pen jaar. Tot leden der Kascommissie voor het jaar 1934-1935 werden benoemd mevr. M. Bocage- Metz en de heeren J. G. Boeré en J. H. Met selaar. Vervolgens hadden bestuursverkiezingen plaats, met als resultaat, dat bij enkele can- didaatsteliingen werden herkozen de heeren W. Kruijskoop Jr., (als voorzitter), C. van Looij, C. H van Looij en P. Mijksenaar en tot I Uit een der naden te knippen en daarmede te van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en De vragen moeten ivorden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met ten spoedigste beantwoord, duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. RECEPTEN VRAAG: Hoe verwijdert men soepvlekken uit een lichtgroene wollen stoffen japon? Wasschen in een Lux sopje heeft niet geholpen. ANTWOORD: U bent verkeerd begonnen. Pro beer het eens met zuivere waschbenzine. Een badhanddoek onder de vlek leggen. De \ochtige plek poederen met talcum. Laten drogen, af schuieren. Bij wollen stof kunt gij zonder gevaar in plaats watje of sponsje een schuiertje ken. Benzinebehandeling buiten in de schaduw en vooral geen vuur of licht in de nabijheid. VRAAG: 1. Hoe maakt men duinbramen op brandewijn in? 2. Kan het ook op alcoholvrijen dranK. ANTWOORD: 1. Neem er gave vruchten voor; wasch ze voorzichtig in koud water; doe ze in een zeer schoone wijde fiosch en bestrooi met suiker naar smaak (ongeveer 125 sram P« pond bramen). Overgiet daarna met zooveel bran dewijn, dat de vruchten minstens 6 c.M. onder staan. Sluit goed van de lucht af. 2. Als onder 1. maar in plaats van brandewijn neemt gij sherry en misschien iets minder suiker, bvb. 1 ons per pond bramen. VRAAG: 1. Hoe moet ik 5 pond augurken in maken? 2. Hoe 50 haringen? ANTWOORD: 1. Benoodigd: ongeveer 3 ri. beste azijn. 12 gram gemberwortel: 8 Cayenne- pepertjes. 12 gr. laurierbladeren, 12 gr. mieriks wortel, 5 gr. vengelzaad: 5 gr. mosterdzaad, een beetje dragon en een stukje aluin. Snij de kroon tjes er af: borstel ze schoon, of wrijf ze schoon met vochtigen doek. Bestrooi ze met zout en laat ze een nacht staan. Laat ze dan op een vergiet zoo droog mogelijk uitdruipen en doe ze in een goed schoongemaakte flesch met de kruiden tusschen. Overgiet ze met de azijn en sluit goed van de lucht af, bvb. met vochtig perkament. 2. Benoodigd: 80 witte peperkorrels; 12 1 rierbladeren. een paar gesneden uitjes, of kleine heele uitjes en 20 gram thym. Week de haringen 2 4 uur in water en melk. snij ze aan de buikzijde open en haal de ingewan den er uit: laat kop en vel er aan zitten. Wasch' ze goed schoon en schik ze met de kruiden in goed schoongemaakte groote flesch. Overgiet met heldere azijn en sluit goed van da lucht af. Niet langer dan 4 weken bewaren VRAAG: 1. Mijn beige peau de suède jas, met rubber gevoerd, is vuil geworden. Ook zijn er een paar vlekjes in van rijwielolie. Hoe kan ik die schoonmaken? 2. Indien ze niet schoon te krijgen is hoe en waarmee kan ik haar dan verven? ANTWOORD: 1. Stevig afwrijven met oud. droog brood, zonder korsten, dat goed hard is. 2. Kan niet geverfd worden. VRAAG: Hoe maakt men een witte gummi regenjas schoon? ANTWOORD: Leg de jas glad op tafel schuier haar met niet te harden borstel met warm sunlichtzeepsop af; daarna een paar maal met schoon water afsponsen VRAAG: Hoe verwijdert men een vlek van rood trijp stoelbekleeding uit een lichtblauwe tricot zijden jurk? ANTWOORD: Als het werkelijk tricot zijde ls, kunt gij de vlek een poosje in kokend water hou den. Het is echter altijd raadzaam een snippertje nieuwe bestuursleden gekozen de heeren J. I van der Kuij en H. van der Wal. Een voorstel tot wijziging van het huishou- delijk reglement, in verband met een nieuwe contributie-regeling, werd met algemeene stemmen aangenomen. De de gebruikelijke rondvraag en enkele probeeren. Lukt het dan niet dan rest u niet an ders dan de jurk te laten verven. VRAAG: Hoe verwijdert men vlekken van uit werpselen van vogels uit een blauw grijs colbert- costuum? ANTWOORD: Flink afborstelen met warm wa- bespreking van huishoudelijken aard, werd de I ter; daarna afsponsen met azijn en ten slotte af sponsen met lauw water. Met een zachte zeem- leeren lap droog kloppen. VRAAG: 1. Hoe kan men een wit met rose gehaakte babycape, die met zijde gevoerd is. was schen? 2. Hoe wascht men crème gorlljnen, zoodat deze crème blijven? ANTWOORD:: 1. Luchtig doorslaan in een lauwwarm, vet zeepsopje van neutrale zeep. Tweemaal warm spoelen: daarna in koud water, waarin eer scheutje azijnzuur, spoelen en ten slotte in koud water het zuur er weer uitspoelen. Goed uitwringen en glad ophangen. 2. Zet de gordijnen een nacht in koud water. Den volgenden dag in een warm zeepsopje van sunllghtzeep doorslaan; tweemaal warm spoelen; glad ophangen. VRAAG: 1. Hoe verwijdert men het „weer" uit een linnen tent? 2. Hoo maakt men die weer waterproof? ANTWOORD: 1. Zet de tent een nacht in een warm sodabad. Den volgenden dag flink uitwas- schen met warm zeepsop. Met warm water alle zeep er goed uitspoelen. Daarna in het volgende chloorbad: twee emmers water in een teil. maak van 3 eet lepels chloor met warm water een papje en doe dit in een dubbel neteldoeks lapje en los het dan In de teil water op, maar zorg er voor, dat geen korrels onopgeloste chloor meekomen. Laat de tent daarin eenige oogenblikken staan. Af en toe goed omhalen. Ten slotte tweemaal goed uit spoelen in heet water. 2. Zet de tent in een bad van warm zeepsop. Tien minuten goed kneden en drukken, daarop zonder uitspoelen in een aluinbad van 1 pond alui op 3 emmers warm water. Laat daarin een uur staan; af en toe omhalen; uitwringen en buiten laten drogen. VRAAG: Hoe maakt men ontbijtkoek? ANTWOORD: Benoodigd: 1/2 pond bloem. 1/2 pond basterd suiker; 11/2 a 2 d.L. melk, 1 theele pel kaneel: 1 theelepel gemalen nagelen en 1 theelepel dubbel koolzure soda. Maak van dit alles een stevig deeg: doe het in den met boter besmeerden vorm. die niet meer dan 3/4 gevuld mag zijn en bak in matig warmen oven met onderwarmte bruin en gaar (ongeveer een uur). Pro-beer af en toe of de koek gaav is. door er een schoone breinaald In te steken, die er droog uit moet komen. Laat de koek in den vorm be koelen. VRAAG: Ik wil zelf cake bakken. Kan dat in een gewoon broodoventje? Wat heb ik er voor noodlg? ANTWOORD: Wij kennen geen speciaal brood oventje; maar als gij er brood in kunt bakken, zal dit ook wel gaan. Kneed 1 ons bloem. 1 ons suiker. 1 ons boter en 1 ei tot een stevig deeg: doe het in een met boter besmeerden broodvorm, die maar voor 3/4 gevuld mag zijn en laat het lichtbruin en gaar bakken. Steek er dan een schoone breipen in komt deze er droog uit, dan is de cake gaar. zit er echter nog deeg aan, dan is zij nog niet gaar.. VRAAG: Hoe maakt men bramenjam? ANTWOORD: Voor 4 pond -bramen is 3 pond suiker noodig. Wasch de bramen goed af en doe ze met de suiker in een goed geëmailleerde pan. Breng ze, met het deksel er op, aan de kook en 'aat zonder deksel af en toe i rend. Inkoken, tot het zoo dik is. dat een druppel er van, die gij in een kopje koud water laat len, niet uitvloeit, maar in zijn geheel naar be neden zakt. Neem er dan van het vuur zorg vuldig het schuim af: vul er dadelijk de uitge kookte potjes mee en sluit goed van de lucht af. BELASTING ZAKEN VRAAG: I. wil een zeilboot koopen. Moet lk daarvoor belasting betalen en hoeveel? ANTWOORD: De belasting wordt berekend naar de waarde der boot en bedraagt voor een boot van beneden 1000.waarde 3.per 100.waarde. Bij hoogere waarde is de belas ting progressief, VRAAG: Mijn inkomen over 1033 was 600. Ik woon te IJmuiden in een eigen huis. dat ik voor 6.p. w. kan verhuren. Ik bezit geen bij zondere meubelen. 1. Hoeveel ink.bel. moet ik betalen? 2. Hoeveel pers. bel.? 3. Hoeveel hondenbelasting? ANTWOORD: 1. Wij kunnen daaromtrent geen berekening maken, omdat wij uw Jaarlijksch in komen niet kunnen bepalen zonder allerlei na dere gegevens. waarbij is aangenomen, <iat de ver van het meubilair 300.bedraagt, 2. 24.70: koopwaarde 3. 7.50. VRAAG: Ik heb een 3-wiellg motorrijtuig, mo del bakfiets: seen hulpmotor, wegende 255 K.G Hoeveel wegenbelasting ben lk daarvoor per mnd. schuldig? ANTWOORD: 12 MILITAIRE ZAKEN. VRAAG: 1. Welke naam is getrokken bij de loting voor de lichting 1935? 2. Hoeveel keer moet een officier opkomen en 3. tot welken leeftijd? ANTWOORD: 1. Marlnus de Mey. 2. In het eerste en tweede jaar na zijn benoe ming 20 achtereenvolgende dagen, of, indien hij dit verzocht in stede daarvan in een dier jaren. Na twee jaren, elk 3-jarig tijdperk in het le en 2e jaar telkens 6 dagen en ln het 3e Jaar 24 da gen, enz., terwijl er ook nog cursussen worden gehouden. 3. Tot 1 October van het jaar. waarin zij 40 jaar worden, althans voor zoover zij dit ontslag vragen. PLANTEN. VRAAG: 1 Mijn Azalea staat in den tuin. Hoe moet ik die in den winter behandelen? 2. Hoe mijn Geraniums? Moeten die afgesne den en op een donkere plaats gezet worden? 3. Wanneer is de beste tijd om rozen en Hor- tensias's te verplanten? 4. Kan ik den tuin niet koemest bemesten, of is iets anders beter? Wanneer moet Ik dat doen? ANTWOORD:: 1. In het laatst van September binnenhalen en zoo licht mogelijk zetten; koel, maar vorstvrij. 2. Afsnijden Is niet noodzakelijk. Vooral niet op een donkere plaats. Zoo licht mogelijk zetten en weinig water geven. 3. Tweede helft van Maart, begin April. 4. Koemest bevat alle stoffen, die een plant noodig heeft en is dus een volledige meststof. Kunstmest kunt gij ook heel goed gebruiken maar dan moet de handelaar u een volledig mengsel geven. VRAAG: Zoolang mijn peren nog aan den boom zitten, blijven ze keihard, maar zoodra ze afgevallen zijn. worden ze melig. Wat is hierte gen te doen? Kunt u mij ook zeggen of het hand of stoofperen zijn? ANTWOORD: Dit is een eigenschap, die voorkomt bij vroege peren, daarom doet goed ze bij gedeelten te plukken en op te eten voor ze volkomen rijp zijn. De door u gezonden peer is een handpeer maar van minder goede kwaliteit. Wij veronderstellen dat de afgevallen vrucht, die hij ontvangst reeds verrot was. nood- rijp ls geweest. Xoodrljpheid komt voor bij voldoende water of voeding; dit zal hier ook de oorzaak geweest zijn. VRAAG: Wanneer is het tijd om een seringen boom te snoeien? ANTWOORD: Dit had direct na den bloei moeten geschieden. Nu kunt gij wachten tot het najaar, maar beperk u dun tot uitdunnen, niet insnoeien. omdat de bloemknoppen aan het ein de der jonge scheuten zitten. VRAAG: 1. Mijn Geraniums staan mooi bloei. Wanneer kan ik ze stekken! Wanneer moet ik ze binnenhalen? ANTWOORD: Het is nu hoog noodig tijd om te stekken. Ongeveer ha'.f October binne len en overhouden op een lichte, vorstvrije plaats. VRAAG: Mijn Ster van Bethlehem Is uitge bloeid. Hoe moet lk die nu verder behandelen? ANTWOORD: De oude bloemen en de lange stengels afknippen. Zet de plant tweemaal ii week met de pot ln een emmer water. Gij krijgt haar dan wel weer aan den groei en hebt mo gelijk nog een bloemenoogst. want het is nog Augustus en de meeste van dit soort staan nog In bloei. Later kunt gij haar dan afsnijden; vorstvrij bewaren en gedurende den winter maar weinig water geven DIVERSEN. VRAAG: Kunt u mij naam en adres zeggen van dengene. die schaatsen verzamelt om uit te leenen aan schoolkinderen? ANTWOORD. Ons niet bekend. Kan een onze lezers ons misschien aan dat adres helpen? NIEUWE UITGAVEN. Een geheel jaar in den tuin door A. J. Herwig. Bij Sijthoff's Uitgevers Mij. In Leiden is de derde druk uitgekomen van ..Een geheel jaar in den tuin", oorspronkelijk vrij be werkt naar ..Round the year in the garden", an H. H. Thomas door E. Th. Witte, hon- .ulanus in Leiden, thans herzien door A. J. Herwig in Bussum met medewerking van enkele anderen. Behandeld wordt het voor naamste werk ln den tuin gedurende een heel jaar. Bladencatologus voor Holland 1934. De ..Bladencatalogus voor Holland 1934" wordt weer uitgegeven bij de Onderneming Rudolf Mosse te Amsterdam Dit boekwerkje bevat, op overzichtelijke wijze gerangschikt, zeer volledige gegeven omtrent de in Nederland verschijnende dag bladen. weekbladen en periodieken en ls voor den Nederlandschen adverteerder een werkje, dat hem bij het behandelen van zijn advertentie-aangelegenheden van groot nut kan zijn. Adresboek „De Nederlandsche Industrie*'. Bij A. W. Sijthoff's Uitgevers Mij. N.V. Ls verschenen de 12e vermeerderde uitgave van het Adresboek „De Nederlandsche Industrie", adresboek van de Nederlandsche fabrikanten. Evenals in de vorige uitgave is ook thans weder een in rubrieken gerangschikt register opgenomen, terwijl bovendien een drietal re gisters in de Fransch, Duitsche en Engelsche taal ook buitenlanders ln staat stel'on dit adresboek te raadplegen en de door 1 ge- wenschte artikelen en de fabrikanten daar van gemakkelijk te vinden. Dr. C Visser, secretaris der Koophandel en Fabrieken te Delft, stelde op verzoek van den uitgever voor dit boek een statistisch over zicht samen van de Nederlandsche nijverheid, dat ongetwijfeld de waarde van deze uitgave zeer verhoogt. Voorts is de medewerking verkregen van verschillende groote gemeenten, zooals Am sterdam, Rotterdam en Utrecht, die redactie en uitgevers in staat hebben gesteld, door duidelijke kaarteu een overzicht te geven van de in die gemeenten voor industrieele doel einden geschikte terreinen. En zeer waardevolle uitgave die Inderdaad in een behoefte voorziet. iModerne Bouwkunst. W. L.en J. Brusse in Rotterdam, gaven uit in de serie 20 monografieën met afbeeldingen en plattegronden over moderne Bouwkunst ln Nederland no. 17 over Gemeenschaps- en Ver eenigingsgebouwen. Kobeke door Ernest Claes. In de Wereldbibliotheek ls de 4e druk (7e duizendtal) verschenen van Kobeke. roman door Ernest Claes Bandontwerp en teekenin- gen zijn van Jozef Cantré. Complete gedichten van P. A. de Genestet. De Wereldbibliotheek gaf uit de 9e druk 4044e duizendtal) van de Complete gedich ten van J. A. de Genestet, met twee portret ten. Dr. H. L. Oort schreef een inleiding en aan!- keningen. Het Mysterie van de Mondschein Sonate Romance in F Dur Crisis. Storm rond Camilla. Bij de N.V. H. P. Leopold's Uitgevers Mij. in Den Haag is een viertal romans ver- schen die geschreven waren voor een prijs vraag van de Haagsche Post. Willy Corsari won met Het Mysterie van de Mondschein Sonate, een spannend detective verhaal, in Nederland spelend, den prijs. Ben van Bysselstein schreef Romance m F Dur, een roman, die een Haagsch flat gebouw als plaats der handeling heeft. Paul Anders, een jeugdig auteur, leverde een roman uit vliegerskringen, getiteld: Storm rond Camilla, en Jo Manders gaf ln Crisis een Indischen roman uit, waarin het probleem der werkloosheid onder oogen wordt gezien. Handleiding voor de Nieuwe Spelling van het Nederlands. Van de hand van dr. J J. B Elzinga en dr. A. J. de Jong is door de N.V. Uitgeverij Kosmos in Amsterdam uitgegeven een Handleiding voor de „Nieuwe Spelling van het Nederlands". Het boekje geeft niet alleen de veranderde spellingregels maar behandelt ook de niet-veranderde. Voor enkele gevallen waarin nog geen beslissing gevallen is. hoewel de schrijfwijze van de Vries en te Winkel op die punten verouderd is, is een oplossing gezocht door de schrijvers. AZIJN MOSTERD TAFELZURE.N (Adv. Ingez. Med.) AGENDA WOENSDAG 29 AUGUSTUS Gem. Concertgebouw. Bouwmeester's Revue: „Vooruit maar weer!", 8 uur. Rembrandt Theater: „Tarzan, de ontem bare". Op het tooneel: Bennos Brothers, Co medy and Sensation. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace, Cinema en Variété: „Congres der Vagebonden'. Op het tooneel: Schiller en Herome, vallende menschen. 2.30. 7 en 9.15 u. Luxor Sound Theater: „Kale Rijkdom 2.30 uur en doorloopende voorstelling van 7 u. af. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Bloemendaal: Concert Bloemend. Bosch 8.15 uur. Hillegom: Raadhuis, Gemeenteraad. 1.45 uur. DONDERDAG 30 AUGUSTUS Gem. Concertgebouw. Bouwmeester's Revue: „Vooruit maar weer!". 8 uur. Groote Kerk: Orgelbespeling. 34 uur. Gebouw „La Gaité". Opening winterseizoen 3 en 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en dea avonds.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 7