Het Beiauftijkste eest advertentie EUJjibfiggi Liffmann De kindermoord Amsterdam. te Spoorwegen lichten Diesel-misère toe. Een lot vacant. PRIJSVERHOOGING ANTHRACIET N.V. HOENDERDOS' Brandstoffenhandel 52e Jaargang No. 157Ö0 Verscüijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 30 Augustus 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclamei ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.». Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 30 Augustus. Verandering. De Engelschman C. E. M. Joad heeft in het Amerikaansche tijdschrift „The New Repu blic" geschreven over de mentaliteit varn de tegenwoordige Engelsche jeugd: van de ge neratie die nu tot rijpheid komt. De na-oor- logs-generatie heeft haar tijd gehad, zegt hij. Er is groote verandering. Een nieuwe gene ratie is er gekomen, die hemelsbreed verschilt van haar voorgangster. De verandering in de mentaliteit der jeugd voltrekt zich in snel tempo. Het is nog niet gemakkelijk vast te stellen, in welke richting zij gaat, maar wat het gevoelsleven, der jeugd betreft is een groote en groeiende ernst waar te nemen. De onbezonnenheid en het cynisme van de na oorlogs jaren zijn verdwenen. In plaats daar van is een neiging ontstaan om de goden on zer grootvaders, die onze vaders in de kast opgeborgen hadden, weer te voorschijn te ha len". Joad bedoelt daarmee niet een terugkeer tot de „Victorian era", die voorbij is en nim mer terugkeert, maai- hij spreekt over de go den van ernst en eenvoud, van gezag en lei derschap. van geloof. Daarbij hecht hij groote beteekenis aan de debatten van een lichaam als de Oxford Union, die de opinies van de studenten aan alle Engelsche universiteiten zoowel leidt als weerspiegelt. In die debatben is de verandering kenmer kend. Pas vijf jaar geleden werd de inhoud van een redevoering nog beschouwd als 'n on dergeschikt punt. De vorm kwam er veel meer op aan: er moest wat aardigs en kernachtigs, liefst een geslaagd ..bon mot" in voorkomen. Nu is dat totaal veranderd. De tegenwoordige redevoeringen zijn alle zeer ernstig; oprecht heid is haar deugd, saaiheid haar gebrek. Zonder welsprekendheid en zonder humor wordt gedebatteerd over de bepalingen van de nieuwe wet tot bestrijding der werkloos heid. over de huisvestings-politiek van de re geering, de internationale controle op de bur gerlijke luchtvaart enz. Oorzaken zijn, volgens Joad, ten eerste het groeiende inzicht dat de politieke en economische nood geen op zich zelf staand verschijnsel maar een chronische ziekte vaaa het bestaande stelsel-in-verval is. en ten tweede het besef bij dear student dat hij opgroeit in een wereld, die geen behoefte aan zijn diensten schijnt te hebben. Dit laat ste geldt in de ergste mate voor de vrouwe lijke studenten: er is in Engeland geen vraag meer naar hoog-ontwikkelde afgestudeerde vrouwen. Het spreekt vanzelf dat dit een toe stand van kwellende verbijstering schept, waarin, al die jonge menschen zich gaan af vragen hoe zulk een toestand toch wel ont staan kan zijn. Volgens Joad is het pacifisme, en dat in krassen vorm, voor de studenten even belang rijk als het vaak voor hun ouders verfoeilijk is. Hij meent dat een regeering die Engeland in een oorlog zou willen slepen, onder welk voorwendsel zij dat ook zou willen doen, zal moeten rekenen op het onbuigzame verzet van een deel der jeugd. De algemeen© menta liteit in Engeland acht hij trouwens op dit moment onmiskenbaar en uitdrukkelijk paci fistisch. Het is mogelijk dat hij gelijk heeft, en dat dit bij volgende verkiezingen tot uiting zal komen. Onder het huidige Engelsche bewind, welks voornaamste zorg schijnt te zijn vooral geen enkel initiatief in buitenlandsche aan gelegenheden te nemen, merkt Europa er niet veel van en moet het zich met de platonische verzekeringen van een mr. Joad en anderen tevreden zien te stellen. Volgens hem heeft men in Engeland nog altijd vertrouwen in den Volkenbond en is de internationalisatie van de burgerlijke luchtvaart een der belangrijkste aanhangige onderwerpen. Van een bewust standpunt ten aanzien van de politieke partijen is bij weinig Engelsche studenten iets merkbaar. Joad meent dat men wel van een nieuwe moraal en een nieuwe sociale orienteering zou kunnen spreken, die hij ..zeer globaal'' aanduidt als een terugkeer naar het puritanisme. Maar geestelijk en po litiek zijn de studenten stuurloos. Instinct matig verlangen zij van het leven „Iets om te gelooven, iemand om te volgen." In hoeverre zij grondstof voor het communisme, het so cialisme of het fascisme vormen durft hij blijkbaar niet te beoordeelen. Voor het overige is hij van meening dat deze nieuwe generatie heel wat beter manie ren heeft dan haar voorgangster. Deze jonge menschen „koesteren eerbied voor gezag en ouderdom en zijn volgzaam bij het aanvaar den van meeningen". Het peil der moraal is gestegen. Er is ridderlijkheid jegens de vrouw, die men weer als de zwakkere sekse mag gaan beschouwen. In zijn conclusie zegt Joad, dat „in Engeland het materiaal wordt opgehoopt dat ontvlam men zal door de vonk van het eerste enthou siasme, dat het in vuur kan brengen". Een interessant betoog, omdat het een dui delijke kentering constateert. Dat Joad zich van voorspellingen onthoudt, die hij in dit stadium toch niet zou kunnen verantwoorden, maakt zijn verzekeringen omtrent die kente ring des te waardevoller. R. P. Paard op hol in de Houtstraat. Geen persoonlijke ongelukken. Woensdagmiddag omstreeks half twee sloeg een paard gespannen voor een ledigen hout wagen op de Dreef door onbekende oorzaak op hol. Het dier rende het Plein over en de Groote Houtstraat in, waar het bij de Nieuw- straat in aanraking kwam met een bestel auto. en zoo tot staan gebracht werd. De be stuurder van den houtwagen was van den bok gesprongen nadat hij tevergeefs getracht had het dier weer in zijn macht te krijgen. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Op den wilden tocht is een rijwiel van een 34-jarigen jongen beschadigd, ook de bestel auto liep ernstige schade or>. de belangrijke die morgenavond in dit blad zal verschijnen. (Adv. Ingez. Med.) Gearresteerde pakhuisknecht bekent De 21-jarige knecht in het bananenpak- huis aan het Waterlooplein, heeft, na van morgen opnieuw door den hoofdinspecteur van het bureau aan het J. D. Meijerplein, aan een verhoor te zijn onderworpen, met tal van bijzonderheden bekend, dat hij in het pakhuis de 8-jarige Sara Beugeltasch heeft vermoord. Volgens zijp bekentenis zou hij met het meis je geen onzedelijke handelingen hebben ge pleegd. Hij heeft langen tijd zijn onschuld volge houden en noemde een alibi. Koninginnedag. Gondelvaart gaat niet door. Toch een tocht van „Het Spaarne". Het bestuur der Vereeniging Koninginnedag ziet zich genoodzaakt de in haar programma voor 31 Augustus aangekondigde gondel vaart te-schrappen, wegens onvoldoende deel neming van de watersportbeoefenaars. Het had een grootsch slot aan de feestelijkheden ontworpen en, nu het daarin niet kaar slagen, meent het liever dit geheele onderdeel te moeten doen vervallen, dan het publiek een onwaardig schouwspel te geven. Aan hen die zich spontaan tot medewer king hebben aangemeld, is dank gezegd voor hun steun. Naar wij vernemen, zal de Roeivereeniging „Het Spaarne", die een groep in het geheel zou vormen, niettemin met haar verlichte booten een roeitocht door de stad houden. De Post. De directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem deelt mede. dat ter ge legenheid van de viering van den verjaardag van H.M. de Koningin op 31 Augustus, alle postinrichtingen voor den postchèque- en girodienst gesloten zullen zijn, behalve voor het aannemen van stortingen, waarvan spoed behandeling of spoedbericht wordt gevraagd en voor het uitbetalen van chèques, op wel ker adviezen ten girokantore spoedbehande- ling is toegepast. Voorts zijn alle postinrichtingen op dien dag gesloten voor de behandeling van post wissels (met uitzondering van telegrafische) postbewijzen en quitantiën, de aanneming van belastingbetalingen en de distributie van pasmunt. Tevens worden het hoofdkantoor, de bij kantoren Bloemendaal, Heemstede en Over- veen. de hulpkantoren Bennebroek, Santpoort Station. Santpoort-dorp en Spaarndam en het poststation te Vogelenzang voor den post dienst en de bijkantoren Tempeliersstraat. Fraais Halsstraat en Aerdenhout en de post agentschappen voor den P.T.T.-dienst om 13 uur voor het publiek gesloten, behoudens dat- eventueel voor de busrechthouders gelegen heid tot het afhalen van correspondentie tij dens de gewone uren blijft bestaan. Voorts zal de laatste briefpostbestelling van het hoofdkantoor, het bijkantoor Heemstede en het hulpkantoor Spaarndam niet worden uitgevoerd. De 2e briefpostbestelling van het hoofd kantoor. het bijkantoor Heemstede, alsmede de laatste briefpost-bestelling te Bloemendaal, Overveen en Aerdenhout, zal omstreeks 15 u. 30 aanvangen. Voor Bennebroek en Vogelen zang is dit tijdstip bepaald op ongeveer 13 uur 30, voor Saaitpoort-Staition op ongeveer 14 u. 30. De 2e pakketpostfoestelling vaai het hoofd kantoor vervalt. De 3e buslichting der bij- brievenbussen te Haarlem, Bloemendaal, Overveen Heemstede en Aerdenhout wordt niet uitgevoerd. Het kaai boor der directe belastingen op het Klein Heiligland zal op Vrijdag 31 Augustus wegens de viering van Koninginnedag voor het publiek gesloten zijn. DIENST IN DE GROOTE KERK OP KONINGINNEDAG. Naar wij vernemen zal er op Koninginnedag, des morgens te half 9, een dienst in de Groote Kerk zijn. geleid door Ds Waardenburg. Mevr. Van Tienhoven zal vaderlandsche lie deren zingen. Wij waren ons wèl bewust van het risico. De omstandigheden waren ongelukkig. Naar aanleiding van geruchten omtrent de inkrimping der Diesel-electrische tractie bij de Nederlandsche Spoorwegen zendt de hoofdingenieur, chef van den dienst van ma terieel en werkplaatsen der Nederlandsche Spoorwegen, ir. W. Hupkes, de volgende ver klaring: „Toen de Nederlandsche Spoorwegen in Ja nuari 1933 besloten ingaande 15 Mei 1934 Die sel-electrische tractie op groote schaal op haar lijnen in te voeren, waren zij er zich van bewust hiermede een niet onbelangrijk risico op zich te nemen (niet voor den regel- matigen treindienst, die natuurlijk niet in ge vaar mag komen) maar voor technische sto ringen en moeilijkheden, die aan de betref fende bedrijven zware eischen zouden stellen en in den beginne hooge herstelkosten met zich mee konden brengen. Dit risico vindt zijn oorzaak in het geheel nieuwe van ae constructie en uitrusting dezer treinen en het feit dat het personeel de be drijfservaring mist. De Spoorwegen hebben gemeend dit risico te moeten aanvaarden omdat zij zich verplicht achten de reisgelegenheid per spoor te verbe teren en omdat zij deze verbetering zoo urgent achten, dat belangrijk uitstel niet toelaatbaar was. Waren eerst een of twee proeftreinen be steld en daarna een jaar op proef gereden dan had de invoering tot 15 Mei 1936, dus tot twee jaar later, verschoven moeten worden. Een tweede motief voor snelle ujvoering der Diesel-electrische tractie was nog, dat bij niet bestellen van een groot aantal Diesel- electrische treinen tot een belangrijke bestel ling van stoomlocomotieven overgegaan had moeten worden, terwijl de Nederlandsche Spoorwegen de ovc: tuiging hebben, dat in verband met den snellen voortgang der tech niek, nieuw te bestellen stoomlocomotieven binnen den door afschrijving bepaalden le vensduur, verouderd zouden zijn. De Spoorwe gen hebben natuurlijk het mogelijke gedaan om het risico, verbonden aan de snelle invoe ring van de Diesel-electrische tractie zoo ge ring mogelijk te doen zijn. In de eerste plaats zijn alle Diesel-electri sche treinen zoodanig ingelegd, dat de dienst ook met stoomtreinen gereden kan worden, waardoor de invoering geleidelijk kon ge schieden en waardoor ook, als thans, het mo gelijk werd bij tegenslag het aantal Diesel- treinen te verminderen, zonder eenige wijzi ging of storiaig in de reisgelegenheid voor het publiek. Aan het personeel werd een grondige oplei ding gegeven en dit pea-soneel werd niet met zelfstandig bedienen van Diesel-treinen be last vóór het daartoe volkomen bekwaam werd geacht. Invoering der Diesel-electrische trac tie vond. als bekend, zeer geleidelijk plaats, Maanden lang zijn alle treinen begeleid, tot dat in verband met het verder uitblijven van storingen deze begeleiding geleidelijk werd ingetrokken. Eind Juli was de toestand zoo, dat onge veer driekwart van de daarvoor in aanmer king komende treinen als Diesel-electrische treinen werden gereden en het aantal en de aard der storingen als normaal mocht wor den beschouwd. In Augustus zijn onverwachts verscheidene motorstoringen opgetreden, welke niet te ver- (Een half lot in de Staatsloterij, geldig voor alle klassen, is op straat gevotiden en bij de Haar- lemsche politie gedeponeerd). Wieais lot lag zoo maar op de keien, Als was het slechts een waardloos vod Wie was er nou zoo onfortuinlijk, Of onvea-schillig met zijn lot? Een eerlijk man heeft het gevonden, Hij bleek erg met dit lot begaan, Hij heeft het er niet laten liggen, Maar bood het de politie aan. De eigenaar kaai er om komen. Wanneer hij er nog wat om geeft, Dat de recherche der politie. Zijn halve lot in handen heeft. Er kan een halve ton op vallen, Heeft hij die kans wel goed gewikt? Wat heeft hij aan zoo'n lotsbeschikking, Als hij niet over 't lot beschikt. En minder kan er ook op vallen, Na al wat er mee is geschied, fik ken die ironie van 't noodlot) Wordt het waarschijnlijk wel een niet. P. GASUS. klaren waren en welke ook bij de in het bui tenland loopende motoren van denzelfden bouw niet waren opgetreden. Bij het direct ingestelde nauwkeurige onderzoek is gebleken, dat de Diesel-motoren der Nederlandsche Spoorwegen onder ongunstige omstandighe den hebben dienst gedaan. In hoofdzaak als gevolg van ongunstige belasting der motoren bij de lage rijstanden (geringe snelheden) waardoor abnormaal hooge krachten optra den, voorts afwijkingen in den brandstof toevoer en in de motorsmering. Door deze ongunstige omstandi^Men zijn de opgetreden beschadigingen te verklaren. Daar de in dienst zijnde motoren nagenoeg alle langer of korter onder deze ongunstige omstandigheden hebben dienst gedaan, is te verwachten, dat ook deze reeds begin van in wendige beschadigingen zullen hebben. Don derdag 23 Augustus werd besloten alle moto ren aan een revisie te onderwerpen en opge treden gebreken te herstellen. Om verdere be schadigingen aan de motoren zooveel mogelijk te voorkomen werd voorts besloten den Diesel- electrischen dienst in te krimpen en het aan tal stoomtreinen weer overeenkomstig uit te breiden, hoewel voor den bestaanden Diesel- electrischen dienst voldoende treinstellen aan wezig waren. De oorzaken, welke hebben geleid tot de voor de Dieselmotoren zoo ongunstige omstandig heden zijn of worden weggenomen. Revisie en herstelling der Diesel-motoren worden met kracht ter hand genomen, waarbij de hulp van Werkspoor en Maybach is ingeroepen en de Nederlandsche Spoorwegen doen het mogelijke om dezen tegenslag zoo spoedig mogelijk tot het verleden te doen behooren. Met het oog op de thans groote herstelkos ten voor de Nederlandsche Spoorwegen dient nog te worden gezegd dat de exploitatiekosten der Diesel-treinen (brandstof, bediening, enz.) belangrijk lager zijn dan die van overeenkom stige stoomtreinen, welk verschil is te schatten op ruim f 20.000 per jaar." De heer Hupkes zegt tenslotte in zijn ver klaring, dat hij meent, hiermede met vermij ding van te groote uitvoerigheid een zoo vol ledig mogelijk overzicht te hebben gegeven van den gang van zaken. Met 1 Sept. worden de prijzen van Belgische en Hollandsche Anthraciet verhoogd. Bestellingen welke tot en met 31 Augustus binnen komen worden nog tegen de THANS GELDENDE PRIJZEN uitgevoerd. KINDERHUISSINGEL 2 bij de Viaduct - Telefoon 11979 (2 lijnen) (Adv. Ingez. Med.) Vele districten in Britscli-Indië hebben zwaar te lijden onder overstroomingen. Korten tijd heeft een deel van Calcutta onder water gestaan. Litauen, Letland en Estland hebben een eer sten stap gedaan voor de oprichting van een Oostzeebond. P^- 4 Opnieuw zijn in Oostenrijk een doodstraf en eenige zware kerkerstraffen uitgesproken. Dag. 4 Een half millioen textielarbeiders zal in de Ver. Staten in staking gaan. pag. 2 De aangehouden 21-jarige pakhuisknecht be kent het achtjarige meisje te hebben ver moord. pag. 1 De deelnemers aan de vergadering van de Alg. Ver. van Leeraren bij het M. O. zijn gisteren ten stadhuize ontvangen. pag. 4 De Nederlandsche Spoorwegen geven een ver klaring over het ontstaan van de misère met de Dieseltreinen, pag. 1 Weer wordt een molen afgebroken; nu is het de grootste van Friesland. pag. 3 Het verkoolde stoffelijk overschot van Dr. v. d. Leeuw is op de berghellingen in Noord Rho desia gevonden. pag. S voor de betaling van Duitsclie schulden aan Nederland is een tijdelijke maatregel ont worpen. waarbij gestort moet worden bij zgn. Deviezenbanken. pag. 3 pag. 7 Laatste berichten. ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Verandering. pag. 1 Van onzen Berlijnschen correspondent: Hu- genberg's rol in het proces Meyer. pag. 4 Jhr. Dr. J. C. Mollerus: Russische Reiserva ringen. Voor de vrouw. Sport in 't kort. pag. 8 pag. 8 Het geannexeerde gemeente- personeel. Verhaal van pensioenpremie toegepast. De tijdelijke loonkorting van 7 pet. en het verhaal van 8 12 pet. pensioenpremie op het Haarlemsche gemeentepersoneel werd niet toegepast op de werklieden en ambtenaren, die werden overgenomen uit geheel of gedeel telijk geannexeerde gemeenten. Daardoor was een niet onbelangrijk ver schil van inkomsten ontstaan tusschen werk lieden en ambtenaren, werkzaam in eeai ge lijke loongroep of functie. De Annexatiewet garandeert aan het over genomen personeel een inkomen gelijk aan dat, hetwelk in de opgeheven gemeente werd genoten. Op 1 Juli is van kracht geworden de wijzi ging van de Pensioenwet, waarbij o.a. de ge meentebesturen worden verplicht tot verhaal van 10 pet. pensioenpremie op het personeel in dienst van de gemeente. Ten stadhuize meent men, dat uit dit voor schrift der Pensioenwet de bevoegdheid voort vloeit voor het gemeentebestuur, om op het geannexeerde personeel eveneens 10 pet. pen sioenpremie-verhaal toe te passen. Hiertoe is reeds overgegaan, zoodat van de geannexeerde werklieden reeds een paar we ken en van de ambtenaren voor de eerste maal 10 pet. pensioenpremie werd ingehou den. Naar wij vernemen zal door werklieden- en ambtenarenorganisaties beroep worden inge steld bij Gedeputeerde Staten. Wordt er handel gedreven in Veiligheidswimpels? Woensdag kregen 234 van de 270 auto's het eeretecken. Woensdag, den derden dag van de Veilig heidslaan in de Spanjaardslaan kwamen 270 auto's ter keuring. Ondanks het regenweer in den morgen was het er erg druk. doch in den middag werd de stroom zoo groot dat men reeds om half vijf de laan moest sluiten, op dat men om zes uur met de wachtende auto's klaar zou zijn. Zelfs de wagens die voor her keuring kwamen en anders altijd voorrang hebben, moesten teruggezonden worden. Van de 270 wagens die kwamen kregen er 234 den wimpel. Eigenlijk is deze voorstelling van zaken verkeerd, daar slechts 97 auto's direct met het eereteeken konden wegrijden. De overige (137) waren ten deele gekeurde wagens van de vorige dagen. Gisteren kwam ons ter oore dat iemand had getracht met een reeds goedgekeurde wa gen nog een wimpel te halen. De wagen werd echterafgekeurd, omdat de remmen niet deugden. Dit lijkt zeer bedenkelijk, om meer dan een reden. Voor zoover het betreft de be trouwbaarheid van de remproef-installatie kunnen wij opmerken dat de fout ligt bij dengene die de installatie berijdt. Als de chauffeur de rem onvoldoende in trapt en hij op een vraag van den controleur te kennen geeft uit volle kracht te hebben ge remd, dan wordt zoo'n wagen natuurlijk af gekeurd. Men kan niet bij elke auto nagaan of de berijder wel sterk genoeg remt; dat zou nog meer oponthoud beteekerien. Als men meent niet sterk geremd te heb ben, kan men het immers overdoen, in het andere geval wordt aangenomen dat de rem men niet goed genoeg werken. Over de vraag of het Toelaatbaar is dat men met een goedgekeurden wagen nog meer vlag gen gaat halen, willen wij ons niet uitlaten. Er zou anders veel over te zeggen zijn

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1