PRIJSVERHOOGING ANTHRACIET N.V. HOENDERDOS' Brandstoffenhandel 31 Augustus. DE KONINGINNEDAG GROOT FEESTBAL Hel Befakgtijlisle 52e Jaargang No. 15701 VerscKijnt dagelijks, HeHalve op Zon- en Feestdagen' Vrijdag 31 Augustus 1934 HAARLEM S DAGBLAD fkirectie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOML ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden f 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p, 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72#. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Noe-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 31 Augustus. H. M. de Koningin. Als wij vandaag onze eerbiedige gelukwen- schen voegen bij de tallooze, die HM. de Ko ningin op dezen haar 54sten verjaardag ge worden, dan gevoelen wij -dat iop dit oogen- iblik de warme toewijding van het Nederland sche volk haar meer dan ooit tot een steun zal kunnen zijn. Zware beproevingen zijn de Koningin in dit jaar ten deel gevallen. Wij weten allen dat zij in vollen mate den moed en geestkracht bezit die het Huis van Oranje in deal loop van eeuwen hebben gekenmerkt en zijn geschiedenis en toekomst onverbre kelijk verbonden aan die -van onze natie. 'Maar wie eens stil voor zichzelf heeft nage dacht over hetgeen 'de Koningin moet gele den hebben toen binnen enkele maanden tijds eerst haar Moeder, daarna haar Gemaal haar ontvielen, wie daarbij overwogen heeft hoe zware zorgen reeds sinds jaren op haar druk ken in dezen ook voor Nederland zoo uiterst moeilijken, ontwrichten tijd.... die moet wel in extra mate beseft hebben dat haar, een vrouw, een ontzaglijke zware last is opgelegd. Moge zij vergoeding daarvoor vinden in het levensgeluk van de eenige van haar gezin die 'haar gebleven is, haar dochter, en in die vol komen toewijding van het Nederlandsche volk die op een dag als deze tot uiting komt. Niet tot uiting komt in de anders gebrui kelijke algemeene feestviering waarvan, vol gens den wensch van de Koningin zelf, in dit jaar van rouw slechts in geringen deele sprake kan zijn. Dit is de stilste Koninginne dag dien wij ooit gekend hebben. Maar wel licht een van de meest beteekenende Ko ninginnedagen als men niet naar de uiterlijke feestvreugde oordeelt maar wel naar de ge voelens, die het volk ten aanzien van de Koningin bezielen. Als wij den wensch uiten dat haar nog zeer veel geluk deelachtig zal worden, dan geschiedt dat in de menschelijke verwachting dat na vele donkere dagen de zon weer moet door brekenvoor het Koftinklijk Huis zoowel als voor het Nederlandsche Volk, die een zijn. In tijden van beproeving hebben beiden im mer hun kracht en energie weten te toonen, en het bewustzijn van die eigenschappen heeft tot nieuwe vervulling geleid. Zoo zal het ook nu gaan. Het nobele devies „Je maintiendrai" heeft zich immer weten te handhaven. Volgens dat devies heeft H. M. de Koningin haar roeping en haar taak steeds vervuld. Een dienende taak, waarvoor wij haar niet dankbaar genoeg kunnen zijn. Het is vaak een zaam op de hooge toppen in het menschelijk leven. De weinigen die daar vertoeven hebben nog meer dan andere stervelingen, in tijden van persoonlijke beproevingen, behoefte aan toewijding en oprecht medegevoel. Wij hopen dat onze Koningin die ondervinden zal en dat 1934, jaar van droeve herinneringen, haar aldus tenslotte ook nog een beleven van geluk moge verschaffen. R. P. Lesvliegtuig valt bij Bandoeng Bestuurder zeer ernstig gewond. BANDOENG. 30 Aug. (Aneta). Even buiten het vliegveld Andir nabij Bandoeng is een les vliegtuig, bestuurd door den sergeant J. H. Latooy, neergestort. Het toestel werd vernield Sergeant Latooy kreeg snijwonden in het ge laat en brak het neusbeen. Verder wordt ge vreesd voor inwendige verbloeding en voor een schedelbasisfractuur. Zijn toestand is zeer ernstig. Met 1 Sept. worden de prijzen van Belgische en Hollandsche Anihraciet verhoogd. Bestellingen welke tot en met 31 Augustus binnen komen worden nog tegen de THANS GELDENDE PRIJZEN uitgevoerd. KINDERHUISSINGEL 2 bij de Viaduct - Telefoon 11979 (2 lijnen) (Adv. Ingez. Med.) Dit is een dag van velerlei gedachten, Gedachten aan een tijd van leed en rouw, Gedachten ook, die gene wat verzachten, Van meegevoel en nog versterkte trouw. Geen feestgedruisch verlevendigt de steden, Slechts wappert er de vaderlandsche vlag, En wordt er vurig en oprecht gebeden, Voor 't heil van Haar, die glans gaf aan den dag. Den blik vooruit, standvastig, zonder vreezen Herdenken wij vandaag in hart en geest, In stilte, die welsprekender zal wezen, Dan ooit tevoren spreken is geweest. P. GASUS. Nachtelijke autobusdienst AmsterdamRotterdam. Gaat over Haarlem. Ged. Staten van Noord-Holland hebben aan G. Matser en S. Mars te De Rijp vergunning verleend tot het openen van een autobus dienst van Amsterdam over Haarlem en Den Haag naar Rotterdam, voor zoover het door dien dienst te rijden traject in de provincie Noord-Holland is gelegen. Deze dienst zal des nachts worden gereden. Ged. Staten hebben o.a. overwogen, dat deze nachtverbinding tusschen de grootste steden van Nederland als ontbrekende schakel in het verkeer van nut kan zijn. Aan de bestaande spoor- en tramverbindingen zal naar de mee ning van Ged. Staten geen noemenswaardige afbreuk worden gedaan. Noodweer te Zandvoort. Een consumptie tent door den bliksem getroffen ~k" Hoe het strand er uitzag. Donderdagmiddag werd Zandvoort overval len door een onweersbui gepaard gaande met een zwaren regenval. Door het noodweer wer den verschillende straten in rivieren veran derd, tot groot vermaak van de jeugd, die van de gelegenheid gebruik maakte om op straat pootje te baden en schuitjes te laten varen. Een vrij ernstig ongeval gebeurde tijdens het onweer op het strand in de consumptietent van den heer A. Paap, ter hoogte van hotel dOrange. De bliksem sloeg via den vlaggenstok in het dak, om door een vitrine op de toonbank we derom door het dak te verdwijnen, een flink gat achterlatend. De ruiten van de vitrine werden vernield. De heer H. S. uit Amsterdam die zich in de tent bevond, sloeg van schrik tegen den grond en bleef eenigen tijd bewus teloos liggen. Zijn zoontje werd aan een arm door den bliksem geschroeid. Dr. v. Fraassen, die inmiddels ontboden was. kon gelukkig constateeren. dat het ongeval nog goed was afgeloopen, daar geen van beiden verder noe menswaardig letsel had bekomen. Wegen- en Rijwielbelastingen. Uitkeeringen 3an de gemeenten. Uit het aandeel dat de provincie Noord Hol land krijgt uit de opbrengst van de Weeen- en Rijwielbelasting zullen de volgende uitkee ringen aan gemeenten en polders gedaan worden: Haarlem f 11.600, Heemstede f9.250, Zand voort f 16.500, Beverwijk fllOO, Bloemendaal f39.250. Castricum f6000, Haarlemmermeer polder f 32.850 en Wijk aan Zee en Duin f 9.500. Alg. Vereen, van Leeraren bij het M. O. Het economisch onderwijs. Donderdagmorgen werd een huishoudelijke vergadering gehouden, waarin het beleid van het Hoofdbestuur en van de redactie van het Weekblad bij acclamatie werden goedgekeurd en de heer A. Bartels, te 's Gravenhage bij acclamatie werd herbenoemd tot A. V. M. O. redacteur van het Weekblad voor Gymnasiaal en Middelbaar Onderwijs. Donderdagmiddag te 2 uur werd de open' bare vergadering voortgezet. De voorzitter heette welkom den heer A. G. Boes, wethouder van onderwijs alhier en mevr. Loeff, voorzit ster van de Commissie van Toezicht op het M. O. te Haarlem en de heer De Graaf, voor zitter van de Vereeniging van Leeraren bij het Chr. M. O. Daarna kwam in behandeling het rapport der studie-commissie voor het economisch on derwijs, ingeleid door den ondervoorzitter, den heer H. Oberman, te Rotterdam. De vier Samenwerkende Vereenigingen kon den zich in hoofdzaak vereenigen met het wetsontwerp Terpstra, al waren er nog 'wel enkele wenschen. De bedoeling van de commissie is, dat er geen verschil zal zijn tusschen een H. B. S. A en een Handelsschool met 5-jarigen cursus. Naast de 5-jarige economische school wil de commissie zien een Handelsschool met 4-jari- gen cursus, opdat er gelegenheid zij de drie moderne talen te onderwijzen. De Commissie gaf voorts aan een school-eindexamen de voorkeur boven een staatsexamen. Bij de debatten braken eenige sprekers een lans voor een staatsexamen. Besloten werd, de conclusies van het rap port te aanvaarden, onder voorbehoud dat de A. V. M. O. haar vroeger reeds bij referendum uitgesproken standpunt (vóór een Staats examen) handhaaft. Besloten werd verder het officieel gedeelte van het Weekblad te schrijven in de nieuwe spelling zooals die nu bij het Kon. Besluit is voorgeschreven. Na een korte rondvraag bracht Dr. Hobbema dank aan den voorzitter voor zijn uitstekende leiding. De heer De Graaf prees namens de Vereen, van Leeraren bij het Chr. M. O. de aangename samenwerking met de A V. M. O., waarna de voorzitter de vergadering sloot. Zooals gemeld, vereenigden de deelnemers aan de vergadering zich des avonds aan een diner in het Groot Badhuis te Zandvoort. Heden Vrijdag, zal een bezoek worden ge bracht aan Bloemendaal. Heemstede en Velsen. waar meer in 't bijzonder aandacht zal wor den gewijd aan Thijsse's Hof, 't. Kopje, Groe- nendaal, de Ruine van Brederode, de groote sluizen te IJmuiden en Bloemendaal aan Zee, waar in de Rotonde thee zal worden ge dronken. Hoe langer hoe meer wimpels worden uitgedeeld. 286 bevlagde wagens verlieten Donderdag de Veiligheidslaan. Den vierden dag vaai het bestaan van de Haarlemsche Veiligheidslaan kwamen 280 automobielen ter keuring. Van deze konden er 124 direct met den wimpel vertrekken. Ter herkeuring kwamen bovendien nog wa gens die in de afgeloopen dagen waren afge keurd. Hierbij konden 162 wimpels aan de wagens worden bevestigd, zoodat Donderdag in totaal 286 bewimpelde auto's de Veilig heidslaan verlieten. Inderdaad kan men nu in Haarlem en om geving reeds een groot aantal wagens zien rij den met het oranje driehoeks-eereteeken. De steunregeling te Haarlem. Een verbetering. De tuin bouwarbeiders die te Haarlem in het tweede tarief waren gerangschikt zij a thans dank zij het aandringen van het ge meentebestuur bij de regeering overge bracht naar het eerste tarief. Een sobere feestviering. In verband met den rouw ten Hove dragen de feestelijkheden op den verjaardag van de Koningin dit jaar een sober karakter. De vereenigingen. die in de verschillende plaat sen van ons land de feesten op den koningin nedag plegen te organiseeren. hebben alle ge hoor gegeven aan den in dit opzicht geuiten wensch. Wij laten hieronder volgen de verslagen van wat er in de ochtenduren in Haarlem en om geving ter viering van den verjaardag der Landsvrouwe heeft plaats gehad. Te Haarlem. Dienst in de Bavokerk. In de Groote Kerk werd Vrijdagochtend een dienst gehouden ter gelegenheid van den ver jaardag der Koningin, geleid door Ds. G. J. Waardenburg. Deze schetste de moeilijkhe den van de afgeloopen maanden voor de Koningin. „Zij het dan met minder vroolijkheid", zoo sprak Ds. Waardenburg, „wij vieren Haar ver jaardag zeker met nog meer warmte dan an ders. In dezen tijd, die de vervulling van de taak den Koningin zoo moeilijk maakt, zijn we alle van grooten eerbied vervuld tegenover Haar, die deze taak toch weet te vervullen en als wij haar eeren. dan doen we dat als volk. dat zijn koningin boven alle partijen en reactie weet. Wij eeren haar niet in een roes van chau vinisme of menschvergoding; wij eeren haar uit dankbaarheid voor de vorstin, die haar tijd tracht te verstaan." Ds. Waardenburg haalde voorts nog eenige feiten en gedeelten uit redevoeringen aan, waaruit bleek, dat de koningin en het Oranje huis niet alleen het symbool der eenheid in Nederland waren, doch dat zij ook door de eeuwen heen de rechten van het Nederland sche volk hebben gehandhaafd. „Ook om deze traditie eeren we Haar", zeide hij. Na de preek sprak hij een dankgebed, waar in hij om wijsheid en kracht voor de koningin bad. om het land te kunnen regeeren. Mevr. Van Tienhoven zong hierna eenige va derlandsche liederen en met het door allen gezongen tweede couplet van het Wilhelmus nam de dienst een einde. Kinderoptoclit. In Haarlem-Noord is bet feest vaai den 3lsten Augustus ingezet met een kinderop tocht. Ruim 300 kinderen, voorzien van vlag getjes in de nationale kleuren en oranje mutsjes en sjerpen, trokken in een langen optocht door de straten van het noordelijk stadsgedeelte. De stoet marcheerde op de tonen van vroolijke marschmuziek van een wakker fanfarcorps en maakte een kleurigen en fleurigen indruk. De tocht begon op het Pretoriaplein en is daar ook geëindigd. Ver snaperingen zijn tenslotte uitgedeeld. Voor den middag stond een groote auto tocht naar Den Haag' en omstreken op het programma. Dezelfde kinderen, die aan den optocht deelgenomen hebben, zullen ook den autotocht meemaken. TE HEEMSTEDE. Deden zware stortregens gisteren het ergste vreezen, in de vroege morgenuren lokte het oranjezonnetje de jeugd reeds vroeg naar bui ten en ver voor het beginnen was de jeugd in haar Zondagsche kleeding en getooid met de tradit-ioneele oranjekleuren. Zij trokken naai de respectieve scholen, vani waaruit in optocht voorafgegaan door muziek naar het speelter rein in Groenendaal zou gemarcheerd wor den. Excelsior had daarvan de meer noorde lijk gelegen scholen, een combinatie van Eensgezindheid en St. Michaël de meer zuide lijk gelegen scholen. Tegen half 10 arriveeren de 1800 kinderen in Groenendaal. Was het er gisteravond nog uitstekend voor een waterballet, het hemelwater is nu, be houdens enkele plasjes op den weg, geheel verdwenen. Het terrein was zeer goed. Na enkele minuten waren de spelen in vollen gang. Ook nu weer hadden de onderwijzers nieuwere spelen uitgedacht. Heel interessant was b.v. hardloopen met hindernissen, waarbij behendigheid een groo te vereischte was. Er was variatie genoeg, en de vele ouders en belangstellenden konden van nabij de ver richtingen gade slaan. Er heerschte onder de jeugd een prettige stemming. In groepen trokken de kinderen om beurten naar de ververschingstenten, waar zij werden getracteerd. Nadat de combinatie ..EensgezindheidSt. Michaël onder leiding van den heer Betz ook op het feestterrein eenige marschen ten ge- hoore had gebracht, liet zij het verdere mu zikale deel voor rekening van het fanfare corps ..Excelsior", dat met vroolijke marschen de feeststemming er in hield. Om ruim 12 uur waren de spelen afgeloo pen waarmede voor dit jaar het feest van Ko ninginnedag weer tot het verleden behoort. TE HAARLEMMERMEER. De viering van den Koninginnedag heeft heden op verschillende plaatsen in Haar lemmermeer op bescheiden voet plaats en draagt, ter vermijding zooveel mogelijk van luidruchtige feestvreugde, een belangrijk minder openbaar karakter dan andere jaren. De verschillende Oranjevereenigingen, die gewoon waren op dezen dag een algemeen feest te organiseeren, hebben besloten van openbare festiviteiten af te zien. doch ge meend den verjaardag van de Koningin niet onopgemerkt voorbij te mogen laten gaan, door in het een of ander gebouw een her denkingsavond met filmvertooning enz. te ouden, waarin verschillende sprekers zullen optreden. Ook in de verschillende scholen zullen kin- PAVILLON RICHE - ZANDVOORT Hedenavond ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin in de versierde bovenzalen COTILLONS-SURPRISES ETC. (Adv. Ingez. Med.) Het Münchensche nazï-propagandaburcau zon naar Joego-Slavië overgeplaatst zijn. pag. 4 Engeland, Italië en Frankrijk vragen dc mee ningen van de regeeringen over de toetre ding van Rusland tot den Volkenbond. Dag. 4 De. Engelsche regeering liceft besloten de rechten op de tuinbouwproducten te hand haven, pag. 4 Dr. v. d. Leeuw is in Afrika begraven. Naar het ongeluk wordt een onderzoek ingesteld. pag. 3 Werkloosheid in Nederland is iets gestegen. pag. 3 Opening der Almitento. pag. 3 Was het antwoord van de spoorwegen over de Diesels onbevredigend? pag. 3 Lint, band, veters en manufacturen worden gecontingenteerd. pag. 3 Het s.s. „Lingestroom" is op de Noorderpier te IJmuiden geloopen. pag. 8 Noodweer te Zandvoort. pag. 1 De Koninginnedag in Haarlem en omstreken een sobere feestviering. pag. 1 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: H.M. de Koningin. pag 1 Dr. E. van Kaalte: De moeilijkheden in het Saargebied. pag 4 Kinderrubriek. pag. 7 en 8. deren vandaag op aangename wijze worden beziggehouden, terwijl muziek- en zangver- eenigingen ook hier en daar haar medewer king zullen verleenen. TE HALFWEG. De viering is begonnen met een wijdings samenkomst in de Geref. Kerk op Donder dagavond, waar als spreker optrad de oud- Minister Mr. H. Bijleveld. Medewerking werd verleend door de Chr. Zangvereeniging „Sur- sum Corda" van Halfweg en door organist J. Bleij van Amsterdam. Hedenmiddag hebben verschillende kinder spelen plaats, voorafgegaan door een optocht van kinderen door Halfweg en Zwanenburg. Spelen voor volwassenen hebben dit jaar, in tegenstelling met vorige jaren, niet plaats. Een en ander gaat uit van de Christelijke Oranjevereenigmg alhier. TE ZANDVOORT. Vanochtend acht uur is door de Zand- voortsche Muziekvereeniging een aubade ge bracht van den Uitzichttoren. Hierna hebben de deelnemers aan de kinderspelen, ongeveer 450 kinderen, op het podium op het Tram plein vaderlandsche liederen gezongen, waar na men in optocht naar het strand voor het Casino is gegaan. Hedenmiddag zullen op het voetbalterrein volksspelen worden gehouden, terwij! in het Casino en in het Monopole feestelijkheden zullen plaats hebben. TE DRIEHUIS. Hoewel het programma vermeldde, dat de aubade der schoolkinderen om negen uur zou beginnen, werd het ruim half tien, daar de muziekvereeniging „Soli Deo Gloria" haar medewerking eerst te Santpoort moest ver leenen. Allereerst werd onder leiding van den heer De Booy het Wilhelmus ten gehoore ge bracht. waarna „Alle man van Neérlar.ds stam" en ..Wij blijven vrij" werd gespeeld. Met de muziek voorop werd nu naar het feestterrein gemarcheerd, waar de heer Paërl, voorzitter de vereeniging een kort openings woord sprak. Hierna volgde het optreden van prof. Meiloc, goochelaar en buikspreker, die zijn jeugdig gehoor zeer amuseerde. Van het gemeentebestuur was wethouder Bosman aanwezig. TE BEVERWIJK, De feestelijkheden georganiseerd door de Vereen. Koninginnedag, ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin, werden hedenmorgen, begunstigd door een feestelijk Oranjezonnetje, door de Beverwijksche Har moniekapel geopend met koraalmuziek van den trans van den alouden Wijker toren. Te 9 uur had voor het Raadhuis in de ter gelegenheid van de aanstaande feestweek, reeds in volledige feestdos prijkende Bree- straat de aubade plaats van de schoolkinde ren. Als steeds vormde de zang van de school kinderen een van de hoogtepunten van den jaarüjkschen feestdag. Ondanks het vroege uur hadden zich duizenden feestgangers in de omgeving van het Raadhuis opgesteld. In de hal van het Stadhuis nam het ge meentebestuur de huldebetuigingen van de schooljeugd aan de Koningin in ontvangst,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1