Middenstand vereenigd in het R.A.I. gebouw De ALMITENTO geopend. VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 BINNENLAND Wat samenwerking vermag. Lijn. 25 brengt u van het Centraal Station in Amsterdam tot precies voor den ingang van het R.A.I.-gebouw, dat deze dagen niet auto's alleen bevat of fietsen met of zonder Zesdagenrenners, doch van alles. In gewone tijden heeft lijn 25 halten voor en na het gebouw, doch voor deze bijzondere gele genheid stopt de tram om zoo te zeggen voor de loketten. Voor deze bijzondere gelegenheid. Inder daad. Want de Almitento heeft een stevigen voet in het gebouw gezet en het geheel in be slag genomen van 30 Augustus af tot 9 Sep tember toe. Almitento dat is de Algemeen Midden stands Tentoonstelling, dat is een forscne en krachtige samenwerking van de Midden- standsvereenigingen in Amsterdam om te too- nen aan 'iedereen, die wenscht, wat de mid denstand vermag. Om te demonstreeren, dat de middenstand niet bij de pakken neerzit en zich niet door moeilijkheden op velerlei ge bied laat verdrukken. Een samenwerking van de Neutrale, de Christelijke en de Katholieke Vereenigingen, waarvan vertegenwoordigers gezamenlijk het Uitvoerend Comité vormen. Middenstanders sluit u aan. Door eendracht zal het beter gaan, staat ergens op een zuil in de tentoonstel lingszaal met gouden letters te lezen. Ze hébben zich aanééngesloten, vast aanéén in het R. A. I.-gebouw en de geweldige zaal is nóg bijna te klein om alle gegadigden voor de stands te herbergen. Eendracht maakt macht is een spreekwoord, dat nog steeds opgeld doet, en door eendrach tig streven is het aan het comité gelukt, om den opzet van de Almitento volkomen te doen slagen, zooals de voorzitter van het Uitvoe rend Comité, de heer C. F. J. Verbeek. Don derdagmiddag in zijn openingsrede zei: de opzet om deze tentoonstelling te maken tot een groot nationaal gebeuren. Want uit alle oorden van Nederland heeft men op spontane wijze medegewerkt". Zoo zal de Almitento demonstreeren, waartoe een goed georgani seerde Middenstand in staat is; wat hij door organisatie tot stand heeft gebracht; welke zedelijke en stoffelijke waarden door ge meenschappelijk handelen zijn te winnen. Maar ons pogen heeft nog een ander doel: de gezonde ondernemingsgeest en durf bij den Middenstand aan te wakkeren. Juist nu. in dezen tijd van depressie, waar duizenden zakenmenschen moeten worstelen voor hun bestaan daar kan de Almintentit een aanspo ring zijn om vol te houden". Een -geharnaste ridder met getrokken zwaard in de opgeheven vuist kijkt de bin- nentredenden aan, toonbeeld van kracht en vastberadenheid, van een onverzettelijken wil en durf. En deze eigenschappen zijn het, die, mét vertrouwen, tenslotte de overwinning uit het vuur zullen sleepen, pessimisten en zwarte tijden ten spijt. Grootsch is de opzet van deze tentoonstel ling, talrijk zijn de stands, en van een zeer groote verscheidenheid, en ruim en fraai is toch de uitvoering gebleven. Vermeden is, wat sommige tentoonstellingen rommelig en verward maakt. Er is, hoe paradoxaal het ook moge klinken bij een zoo uitéénloopende ver zameling van stands, een harmonisch geheel verkregen. Dit kan het comité voldoening schenken, want de organisatie, de opbouw en exploitatie der tentoonstelling heeft het ge heel in eigen hand gehouden. Talrijk zijn de stands: de catalogus bevat er meer dan 200en wie zou dan van ons verlangen, dat wij een zij het ook maar eenigszins volledige opsomming zouden ge ven van alles wat in het R.A.I.-gebouw is sa mengebracht? Er zijn stands, die de vrouw in verrukking zullen brengen met ingrediënten voor de keuken en de eetkamer, stands, die de fraaiste kleeding toonen, die den man tot een nauwkeuriger beschouwing van de aldaar ge- exposeerde kantoormeubelen dwingen, die door kachels en schaatsen naar den winter wijzen, die lekkernijen en dekens, verf_ en huishoudelijke artikelen uitgestald hebben, die Maar men ga zelf kijken. Men loope zelf langs de stands en de exposanten zullen u tot in de kleinste détails inlichten. Gij doet één pas in de geweldige ruimte en gij zult reeds in het bezit zijn van een catalogus. Gij hebt tien passen in de zaal gezet en reeds drie pa pieren (reclames) zijn in uw hand gestopt en wanneer gij eenigen tijd op de tentoonstelling vertoefd hebt. torst gij stapels paperassen, die gij mee moet nemen naar uw rustig huis. om ze daar op uw gemak door te lezen. Want het is een onmogelijkheid alles in eens m u op te nemen van wat gij aanschouwen zult. Dat is vooruit ingezien door de bouwers en daarom heeft men ervoor gezorgd, dat op on derscheidene plaatsen gelegenheid voor ont spanning geboden wordt. Gij kunt uw carica tuur laten maken in weinige minuten, gij kunt uit uw hand uw tcekomst laten lezen, gij kunt ververschingen tot u nemen en genieten van kunstschaatsenrijders, die achter in het ge bouw op een speciaal baantje rondzwieren, gij kunt het cabaret van Max van Gelder bezoe ken of op een rustig plekje het gedoe gade slaan en uw indrukken laten bezinken. Om u heen gonst het geroes van een volle tentoonstelling. Een weefgetouw klepperc er gens, voeten schuifelen, stemmen prijzen wa ren aan en daarboven uit, nu eens duidelijk, dan weer verloren gaand in het algemeen zoe men, klinken de tonen van het orkest ach ter in de zaal. Gij staat op on stort u weer in de ten toonstelling, toeft bij het Museum van Tijd- meetkunde en bewondert oude uurwerken, Fransche pendules, style empire, skeletpen dules. klokken met datumaanwijzing, Engel- sche tafelklokken en bepeinst, dat men in die stand toch wel den tijd heeft. Gij schrijdt voort en kijkt naar de wijze van adverteoren in vroeger tijden, in de Amsterdamsche Sa- turdaghse Courant van 1684 of in de Am sterdamsche Dingsdaegse Courant van 1746. En dan staat ge plotseling weer voor voor werpen uit den huidigen tijd van modernste fabricage en constructie. Bij het verlaten van de tentoonstelling, waar eenige uren toevens nog te weinig zijn. wendt gij u nog eens om. Een vijver met goudvisschen strekt zich aan uw voeten uit en brengt een verfrisschende sfeer. Het doet uw Haarlemsche hart goed, daar nevens aan weerszijden inzendingen te zien van de groote internationale Bloementen toonstelling Flora, die het volgend jaar in Heemstede gehouden zal worden, bestaande uit teekeningen en maquettes van het Bloe-"1 menpaleis en van een der komende lichtto rens. Deze Algemeene Middenstandstentoonstel ling is de tweede, die gehouden wordt. De eer ste dateert van 25 jaar geleden, toen ze in het Paleis van Volksvlijt was georganiseerd. De tijden zijn sindsdien sterk veranderd en thans moeilijk geworden. Ook in Nederland, zei de heer Verbeek, ook in Nederland val len slachtoffers door de slechte tijden, maar toch zal deze tentoonstelling getuigenis af leggen van de kracht en den ondernmings- geest die in ons vaderland nog aanwezig zijn en hier tot uiting komen. Dat de Almitento zich niet alleen zal mo gen verheugen in groote belangstelling van het publiek, maar dat zij tevens een uitge zocht trefpunt zal zijn voor den handel en wederzijds tot goede relaties zal voeren." 280 drijf net-vaartuigen mogen uitvaren. Alleen aangeslotenen bij de Stichting Nederl. Haringvisscherij. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat het aantal drijfnet-visschers- vaartuigen, dat na 3 September ter haring vangst mag uitvaren. 280 bedraagt. Dit aantal wordt over de bij de Stichting voor de Ne- derlandsche Haringvisscherij aangeslotenen door deze stichting zoodanig verdeeld, dat alle aan de aangeslotenen in eigendom toe behoorende of te hunner beschikking staande schepen na 3 September mogen uitvaren, voor zoover daarmede het aantal van 280 niet wordt overschreden. Voorts mogen de drijfnet-visschersvaartui- gen van 3 September af een vleet medene- men, waarvan de bovenspeerreeplengte, in natten toestand gemeten, niet meer bedraagt dan: voor de vaartuigen met een bruto- inhoud van minder dan 350 MB voor een Schotsche vleet 2520 M. en voor een Hol landsche of een Standaard vleet 3040 M.; voor de vaartuigen met een bruto-inhoud van 350 tot 399 M3 voor een Schotsche vleet 2772 M. en voor een Hollandsche of een Standaard vleet 3344 M.; voor de vaartuigen met een bruto-inhoud van 400 M3 of meer, voor een Schotsche vleet 3049 M. en voor een Holland sche of een Standaard vleet 3678 M. Spelling-Marchant voor Middelbaar Onderwijs. Naar wij vernemen heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan de hoofden van de openbare gymnasia, hoo- gere burgerscholen en kweekscholen een aan schrijving doen toekomen, waarin het ge bruik van de nieuwe spelling met ingang van September wordt voorgeschreven. J. J. BREDIUS.T Te Laag Soeren, is op 66-jarigen leeftijd overleden de heer J. J. Bredius A.A.zn., een zeer gezien ingezetene van Muiderberg. Keurmeester vulde loonstaten verkeerd in. Geval van fraude aan groenteveiling in 's Gravenzande. Aan de fruit- en groentenveiling Westland te 's Gravenzande is fraude ontdekt, die ge pleegd moet zijn door een keurmeester. Het is gebleken, dat de keurmeester op de wekelijk- sche staten meer werkuren voor het losse personeel had opgegeven dan in werkelijkheid gewerkt was. Hierdoor zou gedurende bepaal den tijd teveel loon zijn uitbetaald. De keur meester is voorloopig geschorst. NACHTTREIN OVERRIJDT MAN. Donderdagmorgen werd door de politie te Soest op den spoorweg UtrechtAmersfoort tusschen Den Dolder en Soesterberg het lijk gevonden van een naar schatting 35-jarigen man. Uit het onderzoek is gebleken dat de dood reeds eenige uren tevoren was ingetreden. Ver moedelijk is de man door den nachttrein over reden Onbevredigend antwoord van de spoorwegen over de Diesels? „Het Volk" noemt nieuwe feiten. Naar aanleiding van de publicaties van de Spoorwegen over de gebeurtenis met de Die- sel-electrische treinen zegt Het Volk dat principieel dus toegegeven moet worden dat men ovei'haast te werk is gegaan, daar nor malerwijze, met de anders noodzakelijk ge achte proefnemingen, de Diesel-electrische tractie pas in 1936 ingevoerd had kunnen worden. Over de ongunstige omstandigheden geeft het blad nog bijzonderheden. De Spoorwegen formuleeren deze omstandig heden aldus: „Bij het direct ingestelde nauwkeu rig onderzoek is gebleken, dat de Dieselmotoren onder ongunstige om- standighedeen dienst hebben gedaan, in hoofdzaak als gevolg van ongun stige belasting der motoren bij de lage rijstanden (geringe snelheden) waardoor abnormaal hooge krachten optreden, voorts afwijkingen in den brandstoftoevoer en in de motorsme ring. Door deze ongunstige omstandig heden zijn de opgetreden beschadi gingen te verklaren. Het Volk verklaart de ongunstige omstan digheden als volgt: Een dieseldynamo heeft zeven rijstanden. De Maybach-fabrieken hadden reden om aan te nemen, dat de twee eerste standen gebruikt zou den worden als rangeerstanden en voor verplaatsingen over korten af stand. Wat is nu gebeurd? Door een onverklaarbaar misver stand tusschen de spoorwegleiding en de Maybach-fabrïeken heeft men op de rangeerstanden gereden over afstanden van tientallen kilometers. Dit komt overeen met een automo bilist, die met zijn wagen op de eerste versnelling van Amsterdam naar Parijs rijdt. Het is ons een volslagen raadsel, hoe bij een krachtige bedrijfsleiding, in zake materieel, dat millioenen kost, men een zoo onvergeeflijke fout kan begaan. Thans heeft men, te laat, ingegre pen. Alle eerste en tweede rijstanden zullen of zijn buiten werking gesteld door het doorsnijden der electrische leidingen. Voorts is het blad van oordeel dat het toe zichthoudend personeel, door een gebrek aan technische kennis, te kort is geschoten. De verstopping der sproeiers, dor koolafzetting van de smeerolie, acht men daarvoor liet be wijs. De cylinders kregen een te arm mengsel en schadelijke spanningen waren het gevolg. Het neerslaan van parafine heeft bovendien de oliezeven verstopt. Beide storingen zouden niet of te laat door het niet geheel deskundig personeel zijn opgemerkt. Over enkele andere bijzonderheden, zooals verbogen krukassen, gaten ter grootte van c-en hand "in het carter, zegt het blad tot haar sjijt geen antwoord te hebben ontvangen. Ten slotte verzekert Het Volk dat het niet de bedoling is 'n „campagne" tegen de spoorwe gen op te zeten, daar zij voor de modernisee ring der spoorwegen de grootste waardeering heeft. Dr. v. d. Leeuw in Afrika begraven. Naar het ongeluk wordt een onderzoek ingesteld. Het stoffelijk overschot van den bij Mpika gevallen Nederlandschen sportvlieger J. J. v. d. Leeuw is op het zendings kerkhof in de Mprotobergen begraven. Naar de oorzaak van dit tragische ongeluk is een onderzoek ingesteld. Men neemt aan, dat het ongeval veroorzaakt is door het ongunstige weer; het was een koude dag met laaghangen de wolken. (Reuter). Honderd jongens gaan naar Tsjechisch schoenbedrijf. Om daar hun opleiding te krijgen. Honderd Nederlandsche jongens uit Noord- Brabant, Limburg en Zuid-<Holland zullen voor drie jaren naar Tsjecho-Slowakije gaan om daar aan de bedrijfsschoo! der Bata- schoenfabrieken te Zlin te worden opgeleid. Het zijn jongens van veertien tot zestien jaar, die uitgezocht zijn in overleg met den Rijks werkloozendienst in Den Haag. Zij worden ondergebracht in een internaat an de fabriek en moeten overdag in het be drijf werken. Later zal moeten blijken welke jongens voor kantoor en welke jongens voor een ander onderdeel van het schoenbedrijf geschikt zijn. Dan zullen zij een speciale op- 'eiding krijgen. Een deel van hun loon wordt bestemd voor '•un levensonderhoud, zij staan er onder strenge controle en krijgen onderricht van een Duitsch-sprekenden onderwijzer. Voor de godsdienstige verzorging, zoowel der pro testanten als der katholieken is zorg ge dragen. Zaterdag gaat het eerste deel der honderd jongens naar Tsjecho-Slowakije. DE HEERENWEG NAAR RIJNLAND WORDT VERBETERD. De Heerenweg, tusschen de Rijnstreek en de Haarlemmermeer, die in een onbeschrij felijk slechten toestand verkeert, gedurende vele jaren reeds, zal op 1 September definitief door de Provincie Zuid-Holland in eigendom en onderhoud worden overgenomen. Het staat vast, dat spoedig met de verbe teringswerkzaamheden van het eerste ge. deelte zal worden begonnen. Militairen, die steekpenningen namen, krijgen voorwaardelijk En moeten de schade vergoeden. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft vonnis gewezen in de zaken van een sergeant-botte lier aan boord van Hr. Ms „Wachtschip" te Willemsoord, een korporaal-bottelier bij den onderzeedienstkazerne te Willemsoord en een sergeant-bottelier aan boord van Hr. M.s. „Schorpioen", die door den Zeekrijgsraad te Willemsoord zijn veroordeeld tot drie maanden, zes weken en drie maanden gevangenisstraf wegens overtreding van artikel 363 wetboek van strafrecht (het als ambtenaar aannemen van een gift wetende, dat zij hem gedaan worden hem te bewegen om in strijd met zijn plicht in zijn bediening iets te doen of na te laten). Het hof heeft thans deze vonnissen bevestigd, doch legde de straffen voorwaardelijk op met een proeftijd van drie jaar voor elk der be - klaagden en stelde daarbij als voorwaarde, dat zij de door hen veroorzaakte schade door het aannemen van fooien) binnen een bepaal den tijd zullen moeten vergoeden. Bekentenis in Amsterdam- schen kindermoord. Hoe de knecht tot zijn daad kwam. De knecht in het Amsterdamsche bananen- pakhuis. die bekend heeft de 8-jarige Son ja Beugeitasch te hebben vermoord zeide dat hij Maandagmiddag in de deur van de -bananen- loods stond toen de 8-jarige Sonja buiten op haar vriendinnetje wachtte. Hij wenkte haai' en nam haar mee in de loods naar een gange tje dat uitkomt op een vertrek waar de ba na-nen van de trossen worden gesneden. Het kind begon direct te schreeuwen en uit angst heeft hij haar bij de keel gegrepen. Hij heeft het kind in het gangetje laten liggen en is weer aan zijn werk gegaan. Hij heeft een auto met bananen geladen en is daarmede naar den overkant van het IJ gereden. Omstreeks vier uur is hij teruggekomen in de loods. Toen zag hij. dat het kind nog altijd in het gangetje lag. De man heeft het lijkje op zijn schouder genomen en het naar de vliering gedragen, waar hij het in de bananen kist neergelegd heeft. Een prop papier, dat op den grond lag, heeft hij het kind in den mond gestopt uit vrees, dat het nog zou bijkomen. De directeur van den Rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van 6 tot en met 11 Augustus het aantal leden van ingevolge het- Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg 576.900. waarvan 82.700 landarbeiders. In de maanden Mei tot en met November worden geen gegevens aan gaande de werkloosheid van de vereenigingen van landarbeiders ontvangen. De werkloosheid onder de overige 494.200 verzekerden bedroeg in deze periode 26,3 r.ó, tegen 26.4 in de week 23 tot en met 28 Juli 1934. In de overeenkomstige verslagperiode van het vorige jaar bedroeg de werkloosheid 23.7 Bij 1059 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 11 Augustus in totaal 317.673 werkzoekenden ingeschreven, waar onder 300.691 mannen. Hiervan waren werk loos 295.184 personen, waaronder 283.353 mannen, Op 28 Juli bedroeg het totaal aantal inge schrevenen bij een ongeveer gelijk aantal organen 318.084. Hiervan waren werkloos 295.091 personen, waaronder 283.984 mannen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is derhalve sedert 28 Juli gedaald met 411. het aantal werkloozen daarentegen gestegen met 93. 14e eeuwsche boerderij afgebrand. „Het Apostelhuis" onder Mierlehout bestaat niet meer. Onder Mierlehout heeft Donderdagmiddag een felle brand gewoed in de kapitale boer derij, genaamd „Het Apostelhuis". De boerderij die een diepte had van 50 M. dateerde uit de 14e eeuw en was van histori sche beteekenis. Zij was een stichting van kardinaal van Enckevoort Het vuur is ontstaan in de schuin- en breid de zich weidra uit naar de stallen en in een oogwenk stond de geheele boerderij in lichter laaie. Alles brandde tot den grond toe af, De geheele oogst alle landbouwwerktuigen en de geheele inboedel van. den bewoner van de boerderij, den landbouwer Kooien, werden een prooi der vlammen. De schade die duizenden guldens bedraagt, wordt door verzekering ge dekt. De boerderij werd beheerd door het kerk bestuur van Mierlo en het vruchtgebruik er var. kwam ten goede aan de armen uit die gemeente. Ruim een uur nadat de brand ont staan was kwam de brandweer uit Mierlo ter plaatse doch deze kon toen niets meer uit richten en beperkte zich slechts tot de na- blussching en het omhalen der muren. Tram of autobus te Nijmegen? „Tram" dachten B. en W.; „Auto" zegt de burgemeester na vacantie. De tram in Nijmegen verkeert in dusdanigen toestand, dat groote financieele tekorten het jaarlijksche nadeelige saldo voor de gemeente vormen. B. en W. hebben den directeur van het electriciteitsbedrijf om inlichtingen ge vraagd over de wenschelijkheid van al of niet opheffing van de tram. Naar aanleiding van dit rapport besloten B. en W. den raad voor te stellen de tram niet op te heffen. Daar er spoed bij de zaak was deed men dit in de vacantie van den burgemeester, die, nu hij teruggekeerd is. van meening is dat de tram door een autobus vervangen dient te worden, en dat de exploitant eventueel een deel van de winst aan de gemeente zou moe ten afdragen. Het tramverkeer in Nijmegen voldoet wegens zijn ligging niet meer aan moderne elschen. Zevenhonderd bekeuringen te Amsterdam in twee weken. DE MARKT VAN PURMEREND BESTAAT 450 JAAR. De Purmerendsche markt oestaat 450 jaar, ter gelegenheid waarvan plannen voor feest- lijkheden zijn georganiseerd. Deze markt be hoort tot de oude markten in ons land. Ver schillende autoriteiten hebben van hun be langstelling voor de feestplannen laten blij ken, o.a. Mr. P. J. Oud, minister van Finan ciën. die een Purmerender van geboorte is, Jhr. Mr. Dr. A. Róell, commissaris der Konin gin in Noord Holland, en de burgemeesters van den omtrek. Gedurende de dagen van de viering op 6, 7, 8 en 9 September van het 450-jarig bestaan van het marktwezen, zal Purmerend een bui tengewoon feestelijk aanzien hebben. Wegens overtreding der nieuwe verkeersbepalingen. De Amsterdamsche politie let scherp op de naleving van de 'nieuwe bepalingen der Motor en rijwielwet. De tijd van de waarschuwingen in Amsterdam is nu voorbij en proces verbaal wordt opgemaakt wanneer de verkeersvöor- schriften worden overtreden. In veertien dagen tijd heeft de politie zeven honderd bekeuringen gemaakt voor deze overtredingen. Hoofdzakelijk betreft 't: het niet geven van teekens door wielrijders, het misbruik van geluidsignalen, het ontbreken van remmen aan bakfietsen en het roekeloos aan den verkeerden kant opengooien van auto-portieren. Men weet dus waaraan men zich in Amster dam heeft te houden, want de politie gaat verder met de bestraffing. 25-JARIG JUBILEUM VAN DEN COMMIS SARIS DER KONINGIN IN FRIESLAND. Zaterdag 1 September zal het 25 jaar ge leden zijn dat mi-, P. A. V. Baron van Harinx- ma thoe Slooten zijn vader, wijlen mr. Bin- nert Philip baron van Harinxma thoe Slooten als commissaris der Koningin in Friesland op volgde. Werkloosheid in Nederland steeg iets. 494.200 personen worden ondersteund. Over de opening van de Almitento. De heer C. F. J. Verbeek, voorzitter van het uitvoerend comité der Algem. Middenstands Tentoonstelling te Amsterdam, hield een rede bij de opening waaraan wij het volgende ont- leenen: „Evenals 25 jaar geleden de totstandkoming der lste Algemeene Middenstands-tentoon stelling in het Palels van Volkvlijt onder de energieke leiding van wijlen J. S. Meuwsen gepaard is gegaan met schier onoverkomelijke moeilijkheden, zoo kan het uitvoerend comité van „Almitento" meespreken over de •.alrijke puzzles, die tot oplossing gebracht moesten worden. Wij mogen echter op een spontane deelname wijzen uit alle oorden van Nederland. Ik mag hier nog als een bijzonderheid bij vermelden, dat ons comité de organisatie op bouw en exploitatie der tentoonstelling' ge heel in eigen hand heeft gehouden. Zoo zal dan Almitento demonstreeren waartoe een goed georganiseerde Middenstand in staat is. Maar ons pogen met deze tentoonstelling heeft nog een tweede doel. dat is: de gezonde ondernemingsgeest en durf bij den Midden stand aan te wakkeren. Juist nu. in dezen tijd van depressie, waar duizenden zakenmenschen moeten worstelen voor hun existentie, daar kan de Almitento een aansporing zijn om vol te houden. Natuurlijk, gelijk ook in de natuur niet alles wat eenmaal geplant werd, tit vollen wasdom geraakt, zoo is het ook in het zakenleven: niet allen slagen er in om zich te handhaven, want velen zorgden niet voor een goede voorberei ding van den bodem. Wij hebben ook in dezen tijd van voorberei ding opnieuw ondervonden, dat er in den Ne- derlandschen-Middenstand nog een gezonde kern aanwezig is, die ontwijfelbaar het terroo van de toekomst zal weten bij te houden om dat hij toegerust is met moed. vakkennis en inzicht. Ik breng dank aan hen die door deelname deze tentoonstelling ondersteunen. Met eenigen trots wil ik er hier van getui gen, dat deze groote Tentoonstelling door den georganiseerden Middenstand is tot stand ge bracht zonder eenige subsidie. De kern van de rede van den commissaris der Koningin, Jhr. Mr. Dr. A. Röell die de opening verrichtte, vermelden wij reeds gis teren. Nog meer contingenteeringen. Nu: lint, band, veters, siergewassen, manufacturen. Arbeider gedood bij voor bereiding van Koninginnefeest Spring-bok valt te Gorcum. Donderdagmiddag is op het sportterrein bui ten de Waterpoort te Gorcum een ongeluk met doodelijken afloop gebeurd. Op het terrein waren eenige timmerlieden bezig met het op stellen van een bok, welke naodig was bij de kinderspelen, die morgen ter gelegenheid van de Oranjefeesten zullen worden gehouden. Bij het laten zakken van het gevaarte is dit plot seling door geschoten. De ongeveer 40-jarige arbeider H .de Zeeuw, die onder de bok stond, werd getroffen. De man werd ernstig aan schouder en achterhoofd gewond. Een dokter moest den dood constateeren. De man laat een vrouw met drie kinderen achter. Gecontingenteerd zijn: lint. band en veters, zonder rubber, voorzoover niet van wol en halfwol, alsmede van elastiekband en koord- elastiek voor een tijdvak van drie maanden, ingaande 1 September as. Het percentage Is 30 pet. van de waarde van den gemiddelden invoer over drie maanden van het jaar 1930. Voorts niet-hout. vormende siergewassen, en azalea indica en hortensia met ingang van 1 September voor den tijd van één jaar. Het percentage 10 pet. van het gewicht van den gemiddelden invoer in de jaren 1930 en 1931. Ook worden gecontingenteerd' manufactu ren. stoffen en weefsels van geverfd, bedrukt en bontgeweven katoen met ingang van 1 September voor den tijd van een jaar. Hei percentage is 10 pet. van de waarde en 20 pet. van het gewicht van den gemiddelden invoer in de jaren 1929, 1930, en 1931 Tenslotte manufacturen, stoffen en weef sels van gebleekt katoen en ongebleekt ka toen met ingang van 1 September voor den tijd van een jaar. Het percentage is 10 pet. va,n de waarde en 15 pet. van het gewicht van den gemiddelden invoer in de jaren 1931 en 1932. De percentages moeten als maximum per centages worden beschouwd. 50.000ste K.L.M.-PASSAGIER IS GEBOEKT. De K.L.M. heeft de 50.000ste passagier van dit jaar geboekt. EéN LITER OLIE HOEFT NIET GEBANDEROLLEERD. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat bij haar besluit van 30 Augustus vergun ning is verleend aan winkeliers, handelende in olie. voor zoover zij die niet zelf hebben geproduceerd, tot het onverpakt vervoeren, verkoopen of afleveren van ten hoogste 1 liter olie tegelijk, zonder dat de waar voorzien is van een banderolie of gedekt is door een ge- leidebiljet.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5