DE KONINGINNEDAG Het Beiauftiikste Het gladde vlak. 52e 'Jaargang No. 15702 Verschijn! 'dagelijKs, behalve bp Zon- èn Feestdagen Zaterdag 1 September 1934 HAARLEM S DAGBLAD Direetie: E. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 2 maanden f3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72*4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon No*-: Directie 13682 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTléN: 1—5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant GraMs Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-. Wem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. EEN KALME AVOND NA EEN KALMEN DAG Zoo stralend als het weer het vorige jaar op 31 Augustus was. zoo druilerig was het nu. Weinig was er in de straten van feestelijk heden te merken: de vlaggen, die uitgehangen waren om de stad een feestelijk aanzien te geven, hingen druipend neer. Het verkeer was slechts weinig drukker dan gewoonlijk; geen kinderoptochten trokken naar de Groote Markt om gelijk andere jaren een aubade voor het stadhuis te brengen. Doch de namiddag bracht verbetering van het weer De zonnestralen kwamen door en ergo de menschen naar buiten. Langzamer hand begonnen de straten wat voller te wor den. Oranjemutsen kwamen hier en daar op duiken en troepjes kinderen trokken al door de straten. Toch bleef het stiller dan andere jaren. Ook 's avonds bleef het rustig. Weliswaar waren er veel meer menschen dan op gewone avonden in de stad, doch de traditioneele hospartijien bleven uit. In de buitenwijken was het bijkans nog stiller. Alleen in de Zaanenlaan was een flinke menschenmenigte verzameld om de muziektent, waar de Harmonie „Crescendo" een concert gaf. Verder hadden geen buiten gewone gebeurtenissen plaats. Vuurwerk was er niet. uitgezonderd dan een paar voetzoe kers op straat. Een avond van Koninginne dag zonder festiviteiten kan niet gevierd worden en de drukte in de stad duurde dan ook niet lang. Tegen half twaalf waren de straten weer verlaten gelijk.'s morgens. Kinderfeest. Vrijdagmiddag gaf de Christ. Oranje Ver- eeniging „Prins Willem I" een kinderfeest in het gebouw van de Haarlemsche Jonge mannen Vereeniging in de Lange Margare- thastraat. De zaal was geheel gevuld met kinderen van verschillende ouderdom, bege leid door enkele volwassenen. In gespannen aandacht volgden de kleinen Jan Klaassens houterige bewegingen en beloonden den ver- tooner met een enthousiast applaus. Zij heb ben van den middag genoten. Haarlem-Oost. In Haarlem-Oost werden des middags de feestelijkheden begonnen met een groot gecos- tumeerd kinderfeest, bestaande in een optocht. Ongeveer duizend kinderen, allen zonder uit zondering in aardige en origineele costuums gekleed en vooral oranje en de nationale drie kleuren meevoerend in sjerpen en mutsen en vlaggetjes hadden zich op het Teylerplein verzameld en trokken van daar in langen stoet door het Oosten van Haarlem naar den Gemeentelijken Speeltuin. Het was een op tocht, die ongeveer anderhalf uur in beslag nam en de bewoners hebben zich daarmee dan ook uitstekend kunnen amuseeren. Want het was een bizonder aardig gezicht, al die vroolijke en opgeruimde kinderen in optocht te zien voortmarcheeren, dapper stappend op de tonen van de muziekvereeniging Utili Dulci en van een werkloozencorps. Alleraardigste costuums en groepen waren erbij, zooals pier rots, indianen, kabouters, een bruidspaar, vlieg tuigen, versierde autopeds, fietsen, wagentjes, enz. Het moet voor de jury dan ook wel een moeilijke taak geweest zijn hieruit een keuze te doen voor de fraaie prijzen, als horloges, poppen, armbanden enz. Het is ondoenlijk alle prijswinnaars te ver melden. Fraai was o.a. de Pelikaan, bestuurd door Evert van Dijk, een naamgenoot van den Hollandschen Oceaanvlieger. Namens de K.L.M. overhandigde mr. Fuhri Snethlage hem een zilveren K.L M.speldje, een map met vlieg- foto's en bood hem verder een gratis vlieg tocht boven Schiphol aan. Voorts mogen nog genoemd worden een vliegtuig bestuurd door Theo Knol, een kinder auto van Nicoline Michel, de clown Grock van Heezius met zijn helper Jan Bakker. Er waren nog veel meer die prijzen verwierven en we wenschen al dezen geluk. Hierna werden de kinderen op het prachtige speelterrein onthaald. Een groote lucht ballon werd opgelaten en om de grollen en grappen in de Poppenkast is smakelijk ge lachen. Het was een geslaagd feest. Gondelvaart Zooals bekend ging de aangekondigde groo te gondelvaart niet door, in plaats waarvan de Roei- en Zeilvereeniging „Het Spaarne" een gondelvaart op bescheidener schaal or ganiseerde. Er namen 13 booten aan deel, die alle bijzonder aardig waren versierd met groen en lampions van velerlei kleuren voer den. Van ruim negen uur tot kwart over eif werden de wherries en gieken door de stad getrokken over het Spaarne, de Nieuwe Gracht, Kmderhuissingel, Kloppersingei, en het Spaarne. Aangezien eenige harmonica spelers aan boord waren, was de stemming op de booten uitmuntend. Maar ook aan den kant van het water, op de bruggen en de oevers, waar zich velen opgesteld hadden om deze kleinere gondelvaart te bewonderen, heeft men genoten van het aardige gezicht, dat verlichte booten 's avonds toch altijd bieden. De buurtvereeniging „Oranje" bereidde den kinderen van de Olieslagerslaan een prettigen dag door het organlseeren van kinderspelen en een lampionoptocht. De laan bood met haar vele kleurige vlaggenslingers een vroolijken aanblik, die des avonds met de lampion verlichting nog verhoogd werd. De wedstrijden werden des middags afgewerkt, waarbij voor heel wat afwisseling gezorgd was. Vooral de hindernisloop bleek groote pret on der de jeugd teweeg .te brengen! De winnaars werden met een prijs verrast. Des avonds ver eenig den de kinderen zich voor een „omme- gang" door den omtrek van de Olieslagers laan. Met versierde autopeds, vliegende Hol landers en poppenwagens en uitgerust met lampions trok het jonge volkje onder trompet geschal er op uit. Ook hieraan waren prijzen verbonden. Het spreekt vanzelf, dat deze niet Aaüedaagsche stoet heel s*at feelangstelliag Volgens de Daily Telegraph zou Mussolini con tact zoeken met cx-socialistische leiders. pag. 4 Tusschen de Iersche leiders O'Duffy en Cos- grave is een accoord bereikt. pag. 4 De S. A. zou reeds tot een derde teruggebracht zijn. pag. 4 De heer J. H. A. Schaper, lid van de Tweede Kamer en een der oprichters der S. D. A. P. is overleden. pag. 1 De viering van Koninginnedag in Haarlem en Omstreken. pag. 1 en 2 De G. G. van Indië hield een moedgevende rede ter gelegenheid van den Koninginne dag. die in en buiten het land eenvoudiger werd gevierd dan andere jaren. pag. 4 Veertien leden van het K. R. O.-orkest worden door ontslag bedreigd, doordat ingevolge ministerieelc tusschenkomst deze radio-om roep Utrechts Stedelijk Orkest zal steunen. De Nederlandsche Toonkunstenaarsbond heeft vragen gesteld. pag. 4 Duitschland en Nederland hebben een beta lingsovereenkomst getroffen, waarbij Duitsch land ten hoogste 41/2 pet. der renteschul- den zal betalen. Het cventueele overschot wordt op een andere wijze verrekend. De Dawes en Youngleening zullen binnenkort onder een aparte regeling vallen. pag. 3 De spellingsbcsluiten voor de scholen worden nader toegelicht. pag. 3 De colportage met een nummer van Volk en Vaderland is verboden, daar een daarin voorkomende afbeelding van minister Dr. H. Colijn beleedigend wordt geacht. pag 3 Er is een plan in studie opdat noodlijdende kunstenaars een ondersteuning kunnen ont vangen. Er zal per jaar een ton noodig zijn. pag. 3 Ingevolge een verzoek van den A. N'. W. B. cn de K. X. A. C. zullen van 1 October af in geval van mist, treinen bij dc nadering van onbewaakte overwegen fluilseinen geven. pag. 3 ARTIKELEN, ENZ, J. B. Schuil: Het veertigjarig bestaan van den Amsterdamschen Stadsschouwburg. pag. 9 Dr. W. G. N. van der Sleen: Onze burgerlucht vaart; Mooi Nederland uit de lucht gezien. pag. 7 C. Sipkes: Langs de Amblcve in de Ardennen. pag. 7 Karei de Jong: Radiomuziek der week. pag. 9 Ko Zweeres: Texel, de parel der Xoordzee- eilanden. pag. 7 Fmancieele Kroniek: De New-Yorksehe beurs stelt opnieuw teleur. pag. 6 trok. De feestelijkheden werden met vuurwerk besloten. In de H. J. Koenenstraat hebben de bewoners van deze en eenige aan grenzende straten zich evenmin onbetuigd ge laten. De straat was van een passende feest versiering voorzien en voor de kinderen was er ruimschoots gelegenheid hun hart aan al lerlei spelen op te halen. Veel vreugde ver wekte des avonds een „plechtigheid", waarbij eenige verdienstelijke buurtbewoners tot dra gers van diverse onwaarschijnlijke orden wer den bevorderd. Te circa half tien werd een rondgang met lampions gemaakt. Concert in den Hout* De H O V. concerteerde in de middaguren onder leiding van Marinus Adam in den Hout, waarbij o.m. nationale liederen ten gehoore werden gebracht. De belangstelling hiervoor liet wel wat te wenschen over, hetgeen echter ten deele voor rekening van de weersomstan digheden komt, die tijdens een deel der uit voering verre van gunstig waren. Te Heemstede. Al was er dit jaar geen oranjefeest, het vuurwerk heeft ook nu niet ontbroken, ook al werd het dan niet georganiseerd door de commissie tot viering van .Koninginnedag". Reeds op den dag hoorde men zoo hier en daar de zevenklappers, voetzoekers en bom men knallen. Maar in den loop van den avond werd het op de Camplaan en later op het Wil- helminaplein een beetje al te erg. Opgescho ten jongens wierpen de projectielen naar voorbij fietsende dames en naar passeerende auto's. De politie trachtte erger te voorkomen door een oogje in het zeil te houden en zoo nu en dan de ergste belhamels te verjagen, doch dan trokken ze in groepjes door de omliggende straten, soms oranjeliederen zingend Om circa 9 uur w?s het op het Wilhelmina- plein een formeele kanonnade van donder bussen. Eensdeels om het gevaar voor voorbijgan gers. anderdeels omdat er aan het Wllhelmi- naplein een ernstige zieke was. besloot de politie het Wllhelminaplein te ontruimen. Waar de uniformen zich vertoonden, vlucht te de jongelui meisjes en jongens van zoo 15 a 16 jaar) om langs een andere straat weer terug te komen. Tenslotte besloot de politie gummistok en sabel te laten zien en aan enkele der meest brutalen te laten voelen. Dit hielp wel. want r.a een kwartiertje was de rust op het Wilhelminaplein teruggekeerd. Honderden nieuwsgierigen sloegen het con flict tusschen politie en de jongens gade, wat Ongeregeldheden gevreesd bij textielstaking. AANRIJDING. Donderdagmiddag half 1 is een vrachtauto tegen een personenauto gebotst op den hoek van de Kinder huisvest en de Nieuwe Gracht, doordat de bestuurder van de personenauto met groote snelheid de linkerzijde van den weg bereed. Hij kreeg proces-verbaal. De auto's waren zóó beschadigd, dat ze moesten worden weggsleept. Brand te Campana woedt voort Er worden nog 15 menschen vermist. Als men de fabrieken toch aan den gang wil houden. NEW-YORK, 1 September (V.D.) In ver band met het feit dat naar schatting onge veer 2.000.000 textielarbeiders in staking zul len gaan, bestaat er groote vr<*fes dat het tot ernstige ongeregeldheden zal komen, wanneer e rpogingen zullen worden gedaan om de fa brieken aan den gang te houden. Te meer daar uit Macon in Georgia wordt gemeld, dat ambtenaren, die trachtten opge wonden arbeiders te kalmeeren, met stokken zijn afgeranseld. Vijf arrestaties zijn verricht. Berichten uit het Zuiden melden, dat men vast besloten is tot het bittere einde door te vechten. In New-England, Boston en Chicago acht Qien den toestand ook daar buitengewoon Écnstig, vi De vereeniging „Koninginnedag" Schoten maakte een optocht door y Haarlem-Noord* M BUENOS AIRES, 1 Sept. (V.D.) Het ge vaar voor uitbreiding van het nog steeds niet gebluschte vuur bestaat nog onverminderd. Vrijdag heeft men de verkoolde resten van een arbeider kunnen bergen. Inmiddels wor den nog 15 personen vermist. Hoewel wordt gevreesd, dat ook dezen in de vlammen zijn omgekomen, zal vandaag worden getracht hen op te sporen. „Het Spaarne" zorgde er voor dat er toch een gondelvaart was. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. Driejarig kind verdronken. J. H. A. Schaper overleden. Een der oprichters van de S. D. A. P. I Vrijdagavond is te Voorburg in den ouder- Bom van 66 jaar aan hartverlamming overle den het sociaal-democratisch Kamerlid de Cheer J. H. A. Schaper. Hij was juist terugge keerd van zijn vacantie die hij in de omgeving yam Renkum had doorgebracht. De heer Schaper heeft sedert 1899 zitting •Sn de Tweede Kamer gehad. Hij behoorde tot de veteranen, in zijn partij. Bij herhaling werd hij tot tweeden voorzitter der Tweede Ka mer gekozen en in deze functie presideerde hij vaak de avondzitting. Reeds voordat hij Kamerlid werd was hij lid van den gemeen teraad van Groningen en lid van de Provin ciale Staten van dit gewest. In 1919 werd hij gekozen tot lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland en van 1926 itot 1932 heeft hij deel uitgemaakt van Gedeputeerde Staten dezer provincie. Ook heeft de heer Schaper toen hij destijds te Rijswijk woonde gedurende eenige jaren Sitting gehad in den gemeenteraad van deze plaats. De heer Schaper zal in de Tweede Kamer Worden opgevolgd door mevrouw De Vries die thans lid is van den gemeenteraad van Den Haag. De heer Schaper was een selfmade man. Tot 1891 was hij huis- en decoratieschilder te Groningen. Daarna was hij journalist en te vens uitgever van een weekblad. In 1894 richtte hij mede de S.D.A.P. op en ■was daarvan bestuurder. In 1905 maakte hij deel uit der Staatscommissie voor Oorlogs winst-belasting en in 1920 van die voor de grondwetsherzienin g. De begrafenis zal Woensdag te Groningen zijn, Spelend in de Delft geraakt. (Op de Almitento te Amsterdam is ook een klein kunstijsbaantje) Een middenstandstentoonstelling, Een woord om van te beven, Maar een gebeurtenis voorwaar, Om aandacht aan te geven. Die Almitento zal, 't staat vast, Met vlag en wimpel slagen, Maar wat doet daar die ijsbaan nou, Zal menigeen wel vragen. Die ijsbaan dat is een symbool Van deze harde tijden, Waarin de middenstand zijn deel Der crisis krijgt te lijden. De middenstand staat op glad ijs, In deze crisisjaren, Het kost hem moeite, 't evenwicht Bij 't voortgaan te bewaren. Hij mag, bij alles wat hij doet, Nooit de „balans" vergeten. Want anders wordt hij door het lot Soms pijnlijk neergesmeten. Het is een kleine ijsbaan maar Daar op de Almitento, Z' is niet voor algemeen gebruik, Ze dient meer voor memento: Gedenk vooral in dezen tijd, Flink aan den slag te blijven, Wie stil blijft staan, loopt het gevaar, Tenslotte te verstijven. Maar ga met waakzaamheid, er wordt In deze rare dagen. Te vaak door onvoorzichtigheid Een rare schaats geslagen. En wie een bocht te scherp, een slag Niet zuiver heeft genomen En valt, die heeft vaak moeite om Weer heelhuids op te komen. Maar als hij ook weet schrap te staan En goed let op gevaren, Dan zal hij ook het evenwicht In dezen tijd bewaren. P. GASUS. Het Provinciaal personeel van Noord-Holland. In een vergadering van de Vereeniging van Provinciaal Personeel in Noord Holland is medegedeeld, dat de koninklijke goedkeuring verleend is op het nieuwe salarisreglement, maar daarbij is de eisch gesteld, dat binnen drie maanden een nieuwe regeling zal wor den vastgesteld die de sa/larisregeling van het rijkspersoneel meer zal benaderen. Vrijdagmorgen omstreeks half elf ging de driejarige Johanna H. v. 't Hof, wonende Ju- noplantsoen 74. met eenige vriendinnetjes spelen aan de Delft. Bij dit spel is het kind te water geraakt en gezonken. Een kame raadje liep naar de moeder van het meisje en vertelde wat gebeurd was. De politie werd gewaarschuwd en begon te dreggen, echrer voorloopig te vergeefs, omdat ze niet precies wist, waar zich de gebeurtenis had afge speeld. Een der kinderen wees tenslotte de juiste plek aan door te zeggen: „Daar, tegenover het witte huis, is Johanna in 't water ge vallen." Een familielid van dit kind ging toen zijn roeiboot uit het Spaarne halen en dregde met een tuinhark tusschen Zaanenlaan en Plei- adenstraat. Tegen vijf uur is op deze wijze het lijkje opgehaald. Het is per ziekenauto naar het St. Elisabetsgasthuis vervoerd. Wielrijder door tram aangereden. 5 Meter voortgesclioven. Vrijdagavond ongeveer half elf is de 54- jarige G„ radiomonteur in Bloemendaal, die per fiets op het Staten Bolwerk reed, bij het uitwijken voor een wielrijdster met het ach terwiel tusschen de tramrails geraakt en ge vallen voor een uit Bloemendaal komende tram. Door de baanschuiver is hij 5 M. voort- geschoven. Met een hersenschudding en "n snijwond van het linkeroog tot achterhoofd is hij per ziekenauto naar het St Elisabeth's gasthuis vervoerd, nadat hij voorloopig ver bonden was door een lid van den Ongevallen Dienst en een agent van politie. JUBILEUM D. J. KLUIT. Heden herdacht de heer D. J. Kluit, chef expediteur aan het magazijn der Postwaarden te Haarlem, den dag, waarop hij vóór 25 jaren bij dat bedryf in dienst trad. Namens de ambtenaren der controle werd hem een rookstel mst rookgamituur aav-;:bo den en hedenmiddag begaven de Controleur der Post- en andere Rijkswaarden en de amb tenaren zich naar de woning van den jubila ris, om hem geluk te wenschen. Ook ontving hij de gelukwenschen en bloemen van een de legatie uit het bestuur der afd. Haarlem van den C. B. P. T. T. De jubilaris bracht den dag in den huise- lijken kring door.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1