85 LAWNTENNIS HONKBAL. KORFBAL GYMNASTIEK. BILJARTEN DAMRUBRIEK POSTDUIVEN DAMMEN. "11 gp Bi 1 §j ns B n ggf1 11 lü B B ^777/ sp 11 9 V 11 1! 1! 'mi ÉS W> 11 IS H 1! r 9 B 11 11 MAANDAG 3 SEPTEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 8 Tournament „Duinwijck". DE FINALES. Na een beangstigende hoeveelheid regen 's morgens heeft men toch nog van 'n fraaien Zondagmiddag kunnen genieten van aardige finales. Zijn meestal de heerenfinales het pak kende slot van een tournament, thans waren het de damesnummers. De finale van het heerenenkelspel, waarin v. d. Ploeg over de Ruiter zegevierd bracht geen moment grootsch spel. Het spel was voortdurend verdedigend en vast, met wat af wisselend lengte in dedrives. De Ruiter was wat meer aanvallend, doch v. d. Ploeg haalde alles en wachtte slechts op het missen van de Ruiter. Met deze tactiek won hij verdiend, al werd het een eentonige eindstrijd. De damesfinale, gewonnen door mej. Uiten- hage de Mist met een 60, 75 zege op mevr. Kühn, was daarentegen een en al levendig heid, hard spel met veel risico. Door eenige dubleuse beslissingen van den umpire verloor mevr. Kühn de eerste set met een onverdiend te groot verschil. In de tweede set herwon zij haar vastheid en toen werd het een genot deze kracliige finale te volgen. Met 7—5 in de twee de set won mej. Uitenhage de Mist deze fraaie match. Dat ook In het damesdubbelspel een zeer krachtig en spannend dames-nummer werd gespeeld, verraadt de score overduidelijk (10—8, 3—6, 6—2). In het heerendubbelspel won de van ouds bekende dubbel de Ruiter en Melse in eind strijd tegen de gebroeders G. en A. van Löben Seis. die zich op voortreffelijke wijze naar de finale hadden gewerkt. In het gemengd dubbelspel won mej. Uiten hage de Mist met Klok den eindstrijd van mevr Kamerbeek met v. Bellen. Ook hier -.varen de dames zeker niet de zwaksten in de combina ties. Na afloop reikte de wedstrijdleider, dr. de Crauw, de prijzen uit. waarna de heer Kamer beek namens de deelneemsters en deelnemers woorden van dank sprak. De laatste uitslagen luiden: Damesenkelspel, eerste ronde: Mej. de Vletter sl. mevr. v. Bellen 62, 64. tweede ronde: Mej. Uitenhagen de Mist sl. mej. v. d. Haar 6—2, 6—1. mevr. Kühn sl. mej. de Vletter 63, 7- Finale Mej. Uitenhagen de Mist sl. mevr. Kühn 6—0, 7—5. Demesdubbelspel, eerste ronde: Mevr. Kamerbeek en mevr. Kühn sl. mej. Leendertz en mej. de Vletter 75, 64. Finale: Mevr. Kamerbeek en mevr. Kühn sl. mej. Uitenhage de Mist en mej. v. d. Haar 108, 3—6, 6—2. Gemengddubbelspel. derde ronde: Mevr. Kamerbeek en v. Bellen sl. mej. v. d. Haar en de Crauw 16, 86. 6—4. Mej. Uitenhagen de Mist en Klok sl. mevr. Melse en van Stederen 64, 61. Finale: Mej. Uitenhage de Mist en Klok sl. mevr. Kamerbeek en v. Bellen 75. 64. Heerenenkelspel, derde ronde: de Ruiter sl. Klok 7—5, 13—11. Vierde ronde: De Ruiter sl. G. van Löben Seis 63, 8—10, 6-2. v. d. Ploeg sl. Wyt 7—5, 6—3. Finale: v. d. Ploeg sl. de Ruiter 64. 6—2. Heerendubbehpel, derde ronde: Vermeulen cr v. Bellen sl. Langendijk en Redeker 75, G2. Vierde ronde; G. van Löben Seis en A. van Löben Seis sl. Vermeulen en v. Bellen 63, 63. Finale De Ruiter en Melse sl. G. van Löben Seis en A. van Löben Seis 6—2, 6—4. Troosttournooi heerenenkelspel derde ronde: A. van Löben Seis w.o. de Crauw. v. Hasselt sl. Adam 6—1, 3—6, 6—4. Finale: A. van Löben Seis sl. v. Hasselt 10—3, 6—2. OM DEN DAVIS CUP. De wedstrijd Polen—Griekenland in War schau gespeeld eindigde in een 50 overwin ning voor Polen dat zich daarmee plaatste in de eindronden voor 1935. De wedstrijd HongarijeJoegoslavië is we gens den regen afgebroken in den stand 1—1. België slaat Nederland. Uitslag 34—10. Blauw WitHaarlem. Blauw Wit nog geen kampioen? The big match. Blauw WitHaarlem, waarbij het kampioenschap van Blauw Wit in het geding was, werd Zaterdagmiddag in Amsterdam gespeeld, 't Was een zéér span nende wedstrijd. Bij Haarlem mankeerde Beets, voor wien J. Roosen inviel. Bij Blauw Wit speelde Jelders voor P. de Boer. Haarlem begon uitstekend. Eerst stond Ten Siethof op de werpplaat, maar Kloos. Vrugt en Parson sloegen hem geducht. Toen ging Wilders werpen en gaf alleen Veenhof nog een honkslag. Toen Roo sen met drie slag voor de derde nul had ge zorgd, waren negen Haarlemmers aan slag geweest en vijf daarvan over de thuisplaat gekomen. Bij Blauw Wit kwamen maar vijf men- schen aan slag, waarvan er twee op de hon ken kwamen en niet één thuis. Ook in de tweede beurt ging het, voor Haar lem, nog goed. Wilders gaf liefst viermaal drie wijd terwijl Blauw Wit twee fouten maakte. Het gevolg was dat drie Haarlem mers thuis kwamen. Toen echter Blauw Wit weer aan slag ging. begon het te regenen. Veenhof kreeg last met den natten bal. Ook hij gaf in die eene. beurt vier maal vier wijd en noteerde slechts twee maal drie slag. Eer Parson door een buitengewone vang voor de derde nul had gezorgd, was Blauw Wit in het bezit van de eerste drie runs. Met een voorsprong van vijf runs voelde Haarlem zich bepaald veilig. Door goed slaan werd de voorsprong zelfs nog vergroot. Honkslagen van Veenhof. Roosen. Kloos. Hinze en Vrugt kostten Wilders c.s. in deze beurt liefst zes runs. Toen begon het echter aan Haarlem-zijde te knijpen. Hoe zeer Veenhof zich ook in span c" een werkelijken slagbal gooide hij zoo goed als nooit meer. Het was steeds maar weer vier wijd, waar tusschen door een en kele Blauw Witter een hort' -lag gaf. In de derde en vierde inning noteerden we elf keel de vrije wandeling naar het eerste honk! On danks het feit, dat het veldwerk van tien Haarlemmers prima was met uitzondering van Dijkhuizen, kwamen in die twee beurten acht Zebra's over de thuisplaat, waardoor de stdnd 1511 voor Haarlem was geworden. Wulfhorst leverde in die vierde beurt een keurig staaltje van oplettendhend. Smit sloeg den bal in zijn richting en doordat de loop verplicht was kostte het Wulfhorst niet veel moeite om Ten Siethoff uit te maken op het derde honk. Doordat hij toen echter bliksem snel naar het tweede speelde kon Kloos daar nog Tan slachtofferen. Toen waren drie nul len bijeen. Ondertusschen was echter Van Heeswijk binnengeloopen. De scheidsrechter noteerde dit punt. naar de meening van Haarlem, ten onrechte. Nu ging Smit voor Blauw Wit werpen en was het met het slaan der Haarlemmers een heelen tijd gedaan. Pas in de zevende beurt raakten Parson. Dijkhuizen en vooral Veenhof hem weer flink. Het gevolg was dat hij weer vervangen werd door Ten Siethoff. Op diens bowlen werden Roosen en Kloos beide uit- gevangen. Daarmee waren de slagbeurten der Haarlemmers ten einde. Blauw Wit moest nog eenmaal aan en de stand was nu 19—14. De vraag was nu: zal Blauw Wit er in slagen op het zwakke werpen van Veenhof. zes runs te maken? Wilders kreeg al weer vier wijd. Van Hees- wijk volgde met een honkslag. Vrugt zorgde voor de eerste nul door Ten Siethoff uit te vangen. Ook Tan sloeg weer raak waardoor Wilders en Van Heeswijk thuis kwamen. Stand 1918 voor Haarlem. Toen kwam Hunik op de werpplaat en Parson, vroeger een uitste kende achtervanger, nam die functie nog eens op zich. Na een paar proefballen was Hunik er uitstekend in. Na den honkslag van Smit werd er door de Blauw Witten niet meer geslagen. Boscher was de tweede nul. door een keurige vang van Veenhof en Jelders sneuvelde na een prachtworp van Wulfhorst naar Vrugt op het eerste honk. De twee uur speeltijd was om en volgens den scheidsrechter was de stand 1919. Bij informatie vernamen we echter van be kende spelregelkenners dat het eene punt in de vierde inning niet had mogen worden toe gekend. Haarlem heeft daartegen geprotes teerd. Als we aannemen dat dit protest wordt toegewezen, is de eindstand 1918 voor Haar lem en is Blauw Wit nog geen kampioen. Weet Haarlem volgende week op Ajax nog één punt te veroveren, dan nemen onze stadgenooten die eereplaats in. De cijfers der innings zijn: Honkbalclub Haarlem. De Honkbalclub Haarlem houdt Woens dagavond 5 September een huishoudelijke ver gadering in De Nijverheid. Daar komt in behandeling het voorstel van het bestuur om over te gaan tot. oprichting van een afdeeling voor wintersport. DenemarkenDuitschland (515) Zondag vond te Denemarken, de eerste ont moeting tusschen deze officieele landenteams plaats, die in een verdiende Duitsche zege eindigde (155). HAARL. KORFBALBOND H. K. C. Aurora. De uitslagen van Zaterdag luiden: Aurora adsp. AWesterkwartier adsp. A 5—0 Aurora adsp. BWesterkwartier adsp. B 01 Woensdagavond algemeene ledenvergade ring in café Suisse aan den Rijksstraatweg. De driedaagsche tenniswedstrijd BelgiëNe derland is door de Belgen met grooten voor sprong gewonnen. De -uitslagen van den tweeden dag waren Heeren-enkelspel Weber (N) sl. Peten 64 119 Karsten (N) sl. Ewbank 9—11 13—11 6—3 Van de Eynde sl. Leembruggen (N) 5 6—1 6—2 Geelhand sl. Van Eek 'N) 61 36 60. Boon (N) sl. Borin 75 64 Nauts sl. Borren <N) 63 16 63 Dames-enkelspel Mej. Knottenbelt (N) sl. Mme Isaac 86 64 Mme Poulliart sl. mej. G. Terwindt (N) 10—8 5—7 6—4 Mej. Rollin Couquerque (N) sl. mej. Adam- son 75 D7 62 Mej. Solé sl. mej. van Lindonck (N) 57 6—2 6—1 Dubbelspel heeren: Ewbank en Borin sl. van Eek en Wetselaar (N) 4—6 6—1 6—1. Boon en Scheurleer (N) sl. Nayaert Nuyens 75 46 63 Lacroix en de Borman sl. Hugharn en Van Olst <N) 6—1 6—3. Gemengd dubbelspel: Mej. Adamson en de Borman sl. mej. van Lindonck en Karsten (N) 62 62. Mej. de Borman en Geelhand sl. mej. Kerck hoff en Weber (N) 7—5 6—2 Mevr. Isaac en Lacroix sl. mej. Rollin Cou querque en Wetselaar (N> 36 63 63. Mevr. Pouillart en v. d. Eynde sl. mej. Bel zer en Scheurleer <N) 64 64. De uitslagen van den laatsten dag luiden: Heeren-enkelspel De Borman sl. Va nOlst 1N 6—4 5—7 63 Lacroix sl. Hugha.n 'N) 86 86. Gemengd dubbelspel: Mej. Rollin Couquerque en Terwindt 'N) sl. mej. Adamson en De Borman 64 1—6 61 Mevr. Isaac en Pouilliart sl. Belzer en mej Kerckhoff 'N) 6—2 4—6. 8—6 Pouillart en v. d. Eynde sl. Kerckhoff en Weber (N) 6—3 6—2r Mevr. Isaac en Lacroix sl. mej. Lindonk en Karsten (N) 6—3 3—6 6—3. Heeren-dubbelspel Geelhand en v. d. Eynde sl. Karsten en We ber (N) 6—3 6—4. Eindklassement: België-34 overwinningen 72 sets 597 games. Nederland 10 overwinningen 34 sets 425 games. Vergadering van den K. T. K. Zaterdag vergaderde de Technische Com missie van den Kennemer Turnkring onder leiding van den heer B. J. Wieland Los. De bespreking van het nu vrijwel geheel af gewerkte zomerprogramma gaf stof tot te vredenheid. Alleen werd geklaagd over de weinige belangstelling voor wandelen, terwijl voorts de athletiekwedstrij den voor adspiran- ten aan een herziening dienen te worden on derworpen. De jaarlijksche gymnastiekwedstrijden zullen in Haarlem worden gehouden voor da mes op Woensdag 7 November onder leiding van den heer P. Dijkstra en voor heeren op Vrijdag 9 November onder leiding van den heer J. J. van Doorn. Voor allen geldt een zes kamp met keuze-oefeningen; alleen de vrije oefeningen voor den derden graad worden voorgeschreven. De bedoeling isf de besten van deze wedstrij den enkele maanden onder afzonderlijke lei ding door te laten oefenen, waarna een wed strijd Haarlem—Rest K. T. K. zal beslissen over de keuze van de ploegen voor een drie- kringenwedstrijd. Op deze wijze hoopt de T. C het tunpeil te verhoogen. Wat handbal betreft, er zal getracht wor den een competitie te vormen van den K. T. K. met Noord-Hollands Zuiderkwartier. Aan het kringbestuur zal de T. C. verzoe ken, maatregelen te treffen tot opneming van minstens één lid uit elke aangesloten vereeni- ging in het K. T. K. bestuur. sultaat: zeer snelle vorderingen der leer lingen. Bell, de huidige kampioen van Canada, is een Hibcu. Een jaar geleden beschouwde .nie mand hem als een speler die kans maakte op den hoogsten titel. Hoofdklasse-Competitie Nederl. Dambond. In verband met de vermenging der Amster- damsche en Noord Hollandsche hoofdklasse clubs, zal de a.s. hoofdklasse-competitie af deeling noord verdeeld worden in twee afdee- lingen (groep I en II). In groep I zijn alle Noord Hollandsche clubs (Damclub „Haarlem", Damclub „IJmuiden", Damclub „Wormer" en Damclub „Zaandam") tezamen met een drietal Amsterdamsche clubs ingedeeld; alleen de Haarlemsche Damclub komt in groep II uit met uitsluitend Amster damsche vereenigingen. De beide sterkste clubs, de afdeelings-kam- pioenen van het vorig seizoen, de Haarlemsche Damclub en de Damvereeniging „Gezellig Sa menzijn"), komen niet in dezelfde afdeeling uit, aangezien anders altijd een van beiden zou moeten afvallen in den strijd om het landskampioenschap De Haarlemsche Damclub zal dus in de a.s. competitie de lang niet gemakkelijke taak worden opgelegd hare kansen tegenover zes der sterkste Amsterdamsche hoofdklasse teams te verdedigen: een taak die haar ech ter wel is toevertrouwd. De hoofdklasse-competitie van den Nederl. Dambond. district 's Gravenhage, is als volgt ingedeeld Damvereeniging ,.D. I O.". Damvereeniging „Mutua Delectatio". R.K. Damclub ..D. O. S." (Naaldwijk), Damclub „D. O. S." (Delft). Haagsche Dam Sccieteit. Monstersche Dam vereeniging. Residentie Damgenootschap, Damclub „Scheveningen" en Damvereeniging „W. Z. D. V."—V. H. D. Het komende Biljartseizoen. Het komende biljartseizoen in de Spaarne- stad en haar omgeving belooft weer zeer druk te worden. Behalve de jaarlijksche competitie van den Ned. Biljartbond, die hier ongeveer drie maanden in beslag neemt, heeft de bil- jartvereeniging Vriendenkring reeds neder laagwedstrijden om den Centraal-beker, die 18 September beginnen, uitgeschreven, en waartoe zij een achttal clubs uit onze stad, Amsterdam en Zaandam uitnoodigde, terwijl Excelsior uit Velsen-Noord binnenkort jubi leumwedstrijden zal organiseeren. Daarna ko men de kampioenschappen van Haarlem 1ste en 2de klasse, aan de beurt, alsmede de tra- ditioneele kampen om den ,,Hof van Holland' Beker, den Nobels-Beker, beide bij D. E. S. en die om de Zilveren Fruitmand, bij B. C. Haar lem. Ondertusschen worden door verschillende vereenigingen massakampen en roosterwed- strijden gespeeld, waardoor de Haarlemsche biljarters gelegenheid te over krijgen, om hun bedrevenheid in deze sport te toonen. DAMREDACTEUR: J. W. VAN DARTELEN Koediefslaan 42, Heemstede. Alle correspondentie, deze rubriek betreffende, gelieve men te zenden naar bovengenoemd adres. DE BULGAARSCHE STELLING. De Bulgaarsche stelling is een stands waarin vier witte dammen zoodanig worden geplaatst tegenover drie zwarte schrijven en een zwarte dam, dat, op welk veld de zwarte dam ook wordt neergezet, met de ingenomen witte stelling steeds gewonnen kan worden. Den stand der vier witte dammen, de Bul- jaarsche stelling vormend, vinden onze lezers thans in onderstaande vier diagrammen, die slechts in dit opzicht van elkander verschillen dat de zwarte dam afwisselend op de velden 4. 15. 31 of 47 is geplaatst. Deze vier stellingen zijn de eenige in het Bulgaarsche systeem, waarin de winst voor Wit niet zoo eenvoudig is. Onverschillig op welk ander veld dan de vier aangegevene de zwarte dam gaat staan, is de winst nimmer moeilijk. Ziehier dus de vier lastigste posities van de zwarte dam in de Bulgaarsche stelling. No. 2113. Eerste stelling. ZWART Haarlem I: 5. 3. 6. 1, 0. 1, 3. 19. Blauw Wit I: 0, 3, 4, 4, 1, 2, 4, 18. E. D. O. I kampioen van II a. Door Zondagmorgen te winnen van D. E. C. is E. D. O. er in geslaagd het kampioen schap van II A te behalen. Het was echter een allesbehalve fraai slot. Toen de scheidsrechter, nadat even voor re gen gestopt was, weer beginnen wilde, wei erden twee D. E. C.'ers verder te spelen. Met zeven man werd eenigen tijd doorge speeld. Toen kreeg de derde honkman het met een spier te kwaad en viel ook uit. Dat deed den werper den moed verliezen en hij gaf er ook de brui van. Zonder dat de vijfde inning werd uitgespeeld gaf D. E. C. den strijd op. zoodat E. D. O. het kampioenschap won. De cijfers der innings zijn: D. E. C.: 0, 0, 0, 0. 0 E. D. O.: 2, 3, 0, 15 Haarlemsche Competitie. De wedstrijd Haarlem HI—D. E. V. ging Zondagmorgen wegens den regen niet door. HaarlemAmsterda m Al eenigen tijd bestaat het plan een ver tegenwoordigend negental uit de Haarlem sche Competitie te doen spelen tegen een sterk tweede klas negental uit Amsterdam of een tweede-klas bondsnegental. Op voorstel van de daarvoor benoemde commissie, bestaande uit de heeren Van der Putten. Van Brussel en Moll zullen de vol gende spelers worden uitgenoodigd: F Bosch. J. v. Gelooven, G. Zandstra en H. Schijvenaar van E. D. D.. W. Langereis. J. van Polanen, L. Dijkhuizen, van Haarlem; P. Josso en J. v. Brussel, van D. E. V. Reserves zijn: Van Dijk en De Weers van R. H. B. S.. Vogelzang van S. S. H„ en Zwaan van Swastika. Datum, terrein en tegenpartij zijn echter nog niet bekend. H. H. C. I—Ajax I. Ajax liet op het laatste oogenblik weten dat zij niet kon komen, zoodat de voor Zondag middag vastgestelde wedstrijd H. H. C. I— lAjax I niet doorging. Haarl. Amsterdamsch kwartier. Door de Postduivenvereniging H.A.K. werd een wedvlucht gehouden van Soignies 205 K.M. De duiven werden in vrijheid gesteld te 7.10 uur met Z.W. wind. De prijzen werden behaald door: J. J. Hart 1-5, C. Koning 2-7-9-13-24, J. Schwarhuizen. 3, S. Heitlager 4-6-17, H. J. Petter 8-21-23, J. Pieke 10-12-16, M. Groene- veld 11-18, C. v. Meurs 14, J. Terhorst 15-20, J. Radsma 19, P. Dhaene 22, J. Cornet 26. Voorts werd een wedvlucht gehouden vanaf Chlél. 215 K.M. Los 7.15 uur Zuiden Wind. C. Koning 1-4-9-11-14-15, J. Radsma 2, J. Pieke 3-8-22, E. Cassée 5, J. W. Cornet 6-7, P. Dhaene 10, J. Terhorst 12, C. v. Meurs 13, H. v. Alphen 16, J. J. Hart 17-18-21, H. J. Petter 19-23-24-26-27, G. H. Stouten 20-29-30, P. Kapteijn 28. Tenslotte werd een wedvlucht gehouden vanaf Quievrain. 228 K.M. Wind N.O. Los 7.10 uur. C. Koning 1-2-4-10, P. Kapteijn 3-7, H. J Petter 5-14, J. Pieke 6-12-18, P. Dhaene 8-9-20, J. W. Cornet 11, J. J. Hart 13-17, S. Heitlager 15, J. Radsma 16, J. Terhorst 19. Kampioen Jongeduiven: le C. Koning, 2e J. J. Hart, 3e H. J. Petter, 4e J. Pieke, 5e P. Dhaene. Kampioen Generaal: C. Koning le, J. J. Hart 2e, G. H. Stouten 3e, J. Pieke 4e, H. J. Petter 5e. WIT 2. WIT Stand in cijfers: Zwart 3 schijven op: 26, 36 en 45 én een lain op 15. Wit 4 dammen op: 19, 23, 49 en 50. 1. 23—34 1547 Op 154, Wit 3429 en wint dan als in de eerste stelling. 19—32 47—15. Heeft niet anders. 3418 15—47. Gedwongen, op 154, Wit Ï823 en 49 :32. eneneö 18—23 47—15. 32—16 15—47. Gedwongen, op 154, Wit 1638 etf wint als in de eerste stelling. 49—32 47—42 Het eenige veld. Op 47—15, Wij 23—19 en 16:32. 7. 23—28 42—48 De beste; op 4247, Wit 286 eij wint met 6—33 of 3221. 28—33 26—31 Op 48—25, Wit 33—39 en 16:32f op 48—31, Wit 16—27, 50:6 (Zwart) (4550) 3228 en 6:28 en wint. 33—29. Zwart moet nu een schijf offeren en verliest PROBLEEM No. 2115. Derde stelling. De club der uilen. De club der Hiboux (Uilen), gevestigd in Montreal (Canada) houdt er een zeer speciale wijze van opkweeken harer jongere spelers op na. Haar methode is twee dammers tezamen te brengen voor het spelen van een partij, waarbij het den toeschouwers niet alleen is toegestaan vragen te stellen betreffende de uitgevoerde zetten, maar zelfs van hen wordt verlangd alles te vragen wat hun niet duide lijk is. Elk geeft zijn meening over de waar de van een zet of wijze van spelen. Allereerst verklaart de speler zelf de bedoeling van zijn zet. Deze wordt tezamen met de toeschouwers geanalyseerd en indien iemand meent iets be ter te zien, wordt hieraan alle aandacht ge schonken. Als er verschillende voortzettingen van blijkbaar gelijke waarde zijn, wordt de stand ter latere bestudeering genoteerd. Re- Stand in cijfers: Zwart 3 schijven op: 26, 36, en 45 en een dam op 4. Wit 4 dammen op: 19, 23, 49 en 50. Logisch gesproken ligt het voor de hand, dat Wit vier dammen op vier verschalende lijnen plaatst. Daardoor toch worden de vluchtVelden der zwarte dam beperkt tot die, gelegen op de lijnen welke niet door de witte dammen bestreken worden. Wanneer wij dus de witte dammen plaat sen op de velden 19, 23. 49 en 50 beletten wij aan Zwart het plaatsen van een dam op de velden tusschen de lijnen 2, 16 49 en 35, be nevens op de lange lijn. De lijn 32548 is vanzelf uitgesloten, om dat Zwart alsdan zéér eenvoudig verliest, nl. op veld 48 door Wit 23—40, 49—43 en 50:33 op veld 25 door 2312, Zwart 2548 dwongen (op 253. Wit 1217 en 49:16) 1240 enz. en op veld 3 door 2312, Zwart 3—17, Wit 50:6, Zwart 45—50, Wit 19—28 ei 6:28 en wint. Derhalve blijven in de aangegeven stelling de eenige velden voor Zwart 4, 15, 31 en 4^ Nu de oplossing van de eerste Bulgaarsche stelling: Het blijft in al deze stellingen zaak. de zwarte dam op de lijn 431 of 1547 aan te vallen. 1. 23—29 4—15. Gedwongen, want op 431 speelt Wit 1932, Zwart kan nu niet naar 4 spelen, wegens 2918 en 49:32. evenmin naar 48 wegens 2940. 49— 43 en 50:33. Los staan is onmiddel lijk verloren wegens 2940 en 5039. Het spreekt vanzelf, dat het offe ren van een der zwarte schijven of het spelen van 26—31 Zwart op de finitieve wijze doet verliezen. Op 2631 neemt Wit eerst schijf 31 af en bouwt dan de bekende stelling op. 2. 29—47 15—4. Gedwongen, want op 2631 volgt Wit 49—38. 3. 19—23. Noodig om los staan van de zwarte dam te voorkomen door 2340 50—39. 4—31. 4. 23—29 31—4 3148 kan niet wegens 29—40. 4943, 50:28 en 4733 en wint. 5. 47—38 4—31 Wederom gedwongen; op 4—15, Wit 38—47 en 47:29. Zwart 26—31, Wij 29—40, 50—39 en 49:32 en wint. 38—32. Nu is Zwart verloren. Op 3148, Wit 29—40 en 49—43! op 31-4, Wit 29—18 en 49:32. Natuurlijk kan Zwart nu schijf 33 offeren, doch zooals reeds bij den lsten zet is opgemerkt, gaat Zwart dan op de bekende wijze den onder gang tegemoet. PROBLEEM No. 2114. Tweede stelling. ZWART ZWART s Sl _S WIT Stand in cijfers: Zwart 3 schijven op: 26, 36 en 45 en een dam op 31. Wit 4 dammen op: 19, 23, 49 en 50. 1, 23—34 31—4. Gedwongen. Op 31—48, Wit 34—40, 4943 en 50:33 en wint. 2. 34—29 En wint als in de eerste stelling. PROBLEEM No. 2116. Vierde stelling. ZWART WIT Stand in cijfers: Zwart 3 schijven op: 26, 36 en 45 en aam op 47. Wit 4 dammen op: 19, 23, 49 en 50. 1. 23—34 47—15 2. 19—32 15—47 Gedwongen; op 154, Wit 34—18 en 49:32. 3. 34—23 47—15. De eenige zet. 4. 32—16 15—47 Op 15—4. Wit 16—38 en wint als ia de tweede stelling. 5. 49—32 47—42 Op 47—15. Wit 23—29. 6. 23—28 42—48. Op 42—47, Wit 28—6 en wint, want op 26—31. Wit 6—11, Zwart 47 los, Wit 32—27; op 42—15, Wit 11—33 en 16:32 7. 28—33 26—31. Wit wint nu met 3329 als in d« tweede stelling is aangegeven. De Bulgaarsche stelling is een van Blan« kenaar's geniale vindingen. Onze grootmeester onder de eindspelcom* ponisten heeft van deze zeer merkwaardig* stelling een uitgebreide studie gemaakt kwam tot de vier bovengenoemde stellingen. Ieder die zich voor ons mooie spel interes seert verzuime niet de Bulgaarsche stellin? tot in alle finesses te bestudeeren.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 12