SEPTEMBERPRIJZEN ANTHRACIET N.V. Steenkolenhandel v|« J. H. KRUL Jr. Quo Vadis? Hei BeAoHQtiiksle 52e Jaargang No. 15703 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 3 September 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72J4- Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTlëN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.00, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-. Elke andere vinger 50 -, Arm- of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600,-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 3 September. Luchtaanval. De Fransche militaire autoriteiten hebben bij de jongste luchtvaart-manoeuvres den aan val niet op Parijs-zelf maar op het Parijsche vliegveld Le Bourget, dat een eind buiten de stad ligt, geconcentreerd. Heel begrijpelijk. Men moet voorzichtig zijn met de gevoelens van de Parijzenaars, ook al bestookt men hen niet met echte bommen. Nu, de aanval op Le Bourget heeft hetzelfde bewezen als verleden jaar de luchtaanval op Frankrijk's meest-versterkte stad, de oorlogs haven Toulon, en als eenige maanden geleden die op Londen, door Engelands luchtmacht. Noch Toulon, noch Londen, noch Le Bourget bleken verdedigbaar, ondanks de uitvoerige grond-organisaties met afweergeschut en mi trailleurs en ondanks de verdedigende lucht macht. Telkens blijkt weer dat het luchtruim zóó ruim is, dat een aanvallende luchtmacht met gemak een verdedigende kan ontwijken, en dat het afweergeschut machteloos staat tegenover vliegtuigen die van groote hoogten bommen werpen. Volgens het officiéél bekend gemaakte resultaat van den aanval op Le Bourget zou dit bekende centrum, de lucht vaart-basis van de hoofdstad, door zevenen veertig bommenwerpers ad libitum met bom men bestrooid zijn, zoodat men zich zonder moeite kan voorstellen wat er in oorlogs-wer- keiykheid van de hangars, werkplaatsen en andere gebouwen, van de seintoestellen en de vliegmachines-buiten-actie overgebleven zou eijn.Brandbommen van het onbluschbare mo derne type (de z.g. electron-bommen) hebben natuurlijk in een hangar al heel gemakkelijk vrij spel. Nog veel makkelijker dan de onver laat, die op denzelfden dag de „kern der Chi- neesche luchtmaeht", twaalf moderne bom menwerpers, in vlammen deed opgaan. Men zoekt hem nog. Van Le Bourget naar Parijs Is niet ver 11 n'y a qu'un pas, althans voor een vliegtuig, dat de afstand in een minuut of zes, zeven aflegt. Er is weinig verbeeldingskracht noo- dig om u voor te stellen wat de uitwerking van zevenenveertig bommen-werpende vliegtuigen, van duizenden meters hoogte hun onheil uit brakend op Parijs zonder daarin zelfs ook maar gehinderd te worden, zou zijn. Men heeft de bevolking deze griezelige gewaarwordingen onthouden, en zij kan zich dus nog steeds geen voorstelling maken van de Onbekende Soldaten, die op het „Veld van Eer" zullen sneuvelen in den volgenden oorlog. Een heel kinderziekenhuis vol kleine patiëntjes, of b.v. een groote bewaarschool (herinner u even de film La Maternelle) geeft er een duidelijk beeld van. Stel u dat maar eens even voor, nadat het door eenige bommenwerpers be stookt is. Het spijt mij, dat ik zoo cru moet zijn, maar 't kan helaas niet anders. Het „Veld van Eer" wordt in den volgenden oorlog niet de een of andere verre vlakte bij Austerlitz of Waterloo, zelfs niet het Argonnen-woud of de Chemin des Dames, maar onze huiskamer en ons tuintje en de school, waarop onze kinde ren gaan, en het ziekenhuis waar men met zooveel toewijding tracht leed te verzachten en genezing te brengen. Dat alles zal het Vijfde Wapen, als de volgende oorlog uit breekt, op de grofste, gemeenste wijze vernie tigen. Helaas ben ik in de dagbladpers een dei- zeer weinigen, die op deze wijze commentaar geven en ronduit zeggen, wat ons te wachten staat. Het verheugt mij buitengewoon als ik een ander betoog van deze strekking vind, en daarom citeer ik uit een artikel van prof. dr. R. P. van Calcar in de Telegraaf van Zondag de volgende passage; „De commandant had bericht gekre gen. dat in het stadje X. vijandelijke troepen onderdak hadden gevonden. De avond was dónker en eenige vliegers 1 kregen opdrachtDen volgenden dag marcheerden onze troepen naar het stad je on. Be voorposten ontmoetten geen verzet. De troepen drongen verder in de stad door. Hier en daar smeulde een huis, de straten waren leeg. Een visitatie-afdeeling kreeg opdracht de huizen te doorzoeken. In het eerste vonden zij een vrouw, het hoofd nog over het naaiwerk gebogen; slap hingen de armen langs het lichaam. Haar man lag op den grond. In de wieg vond men een kind met verwrongen trek ken. Te zamen drie gesneuvelden. In het tweede huis vond men een vrouw, gebo gen over haar werk. de armen slap. Op tafel lag een brief met het stempel „veld post". In de wieg lag een kind met ver wrongen gelaatstrekken; in een bedstede drie andere kinderendood. Te zamen acht gesneuvelden. In het derde huis lag in een wieg een kindHet geschiedenisboek der toe komst zal monotoon geschreven worden". Zoo geeft deze Leidsche hoogleeraar een toekomstbeeld van den volgenden oorlog. Het is begrijpelijk dat het zich aan hem opdringt, want hij is medicus en hij moet wel voorzien, dat dit Vijfde Wapen er n.og meer dan de andere toe zal bijdragen om al het werk, al de toewijding, al de inspanning van hem en zijn collega's stomweg, bruutweg te vernieti gen. En ter wille van wat? Dat weten we nog niet precies, maar het doet er weinig toe of het een stuk grondbezit, een haven of een stelletje petroleumbronnen zal wezen De iuchtvaart-manoeuvres bewijzen nog wel iets meer. Zij toonen telkens weer aan dat dit vijfde wapen een karakteristiek aanvalswapen is. Een Duitsche luchtaanval op Parijs b.v. zou als 't ware samengaan met een Franscher luchtaanval op Berlijn. En aangezien het var. zoo buitengewoon veel belang zou zijn, „er het eerst te wezen" hebben ettelijke scriben- ten-over-militaire-onderwerpen al te kennen gegeven dat men er zonder oorlogsverklaring op los zou moeten trekken om de eerste klap te kunnen geven. Hoe dat dan zouj moeten gaan met de wederzij dsche gezanten Espérance Mona, de beste Anthraciet uit België, 20/30 en 30 50 a f 1.85 Engelache Anthraciet 20/30 en 30/50 a f 1.65 Alles per H.L Franco bergplaats OVERVEEN TELEFOON 23517 en 14106 (Adv. Ingez. Med.) die natuurlijk op hun post zouden dienen te blijven om geen achterdocht te wekken? Als zij niet door hun eigen vliegtuigen geraakt werden zou de menigte in de vijandelijke hoofdstad wel korte metten met hen maken. Ja. zelfs het beroep van diplomaat begint er onveilig uit te zien. Met deze vooruitzichten gaat de wereld voort, zich verder te bewapenen en de enorme luchtvloten steeds sneller en gevaarlijker te maken. Intusschen stelt de eene militaire overheid na de andere vast, dat afdoende verdediging ertegen totaal uitgesloten is. Hindert blijkbaar niet. Men bouwt maar voort. En iedereen weet waartoe dat tenslotte moet leiden. De historie leert het. Onze Ko ningin heeft er in haar brief aan president Roosevelt (1933) nog eens zeer duidelijk op ge wezen. Maar men bouwt voortstoer en vastberaden op weg naar Europa's zelfmoord, en gruwend van Europa's eenheid R. P. (Het m.s. „Marnix van St. Alde- gonde is zoo juist teruggekeerd van een toeristenreisje waarvan de bijzonderheid was, dat de rei zigers bij de afvaart niet wisten, waarheen zij zouden gaan). Dit is wel een nieuw en bijzonder idee, Dat waard is om van te gewagen; Je gaat met een Indië-vaarder in zee, Met koffers voor enkele dagen; Maar waar je naar toe zult gaan, wordt niet verteld, Dat zul je wel zien als het tijd is, Er zijn vele mogelijkheden voor 't geld, Op 't golvend gebied, dat zoo wijd is, Je hoeft er, dat spreekt, niet benauwd om te zijn, Waarheen ze den steven ook draaien, Je gaat met zoo'n schip en met zoo'n kapitein, In elk geval niet naarde haaien. Geen nood dat j'een Vliegende Hollander wordt, Die blijvend op zee moet gaan dwalen, Dit schip draagt geen zeil en het duurt dus maar kort, Voordat het weer brandstof moet halen. Het vreemd geheimzinnige trekt je wel aan, Want waar j'ook per slot zult geraken, Je zult op een zorgeloos boottochtje gaan En kunt je wei-varend vermaken. Het denkbeeld lacht mij ook ten deele wel toe, Nog van 't lekker eten gezwegen. Maar toch moet ik zeggen, dat ik het niet doe, Ik heb er toch ook nog iets tegen. Wij 'gaan onzen levensweg iederen dag, Gehuld in een nevel van zorgen, Waardoor je maar nauw 't onderscheiden vermag. Waar of je belanden zult morgen. Je vraagt je voortdurend af, waar gaan we heen? En kunt er geen antwoord op vinden, Je kunt er naar raden, maar dat ook alleen, Je stumpert maar voort als een blinde, Maar als ik dan ook met vacantie mag gaan En eens al mijn zorgen vergeten. Dan wil 'k toch ook weten waar leg ik straks aan, Dan wil 'k mijn bestemming ook weten. P. GASUS. Inbraak in de Eikenstraat. Zwarte gedaante in de slaap kamer. Tien gulden ontvreemd. In den nacht van Zaterdag op Zondag te kwartier over vier werd de heer T., bewoner van perceel no. 1 in de Eikenstraat, plotseling wakker door schijnsel van een zaklantaarn in zijn slaapkamer en gestommel op het dak. Hij sprong het bed uit en zag een zwarte ge daante de trap af vluchten. Hij liep den vluch teling na, doch beneden gekomen zag hij niets meer. Hij ging de straat op en deelde aan twee voorbijgangers mede. dat er bij hem was in gebroken. Deze menschen waarschuwden on middellijk de politie, die een onderzoek in stelde. Hierbij bleek, dat de daders (waarschijnlijk waren er twee) zich toegang tot het perceel hadden verschaft door een tuindeur te openen. Het geheele huis was doorzocht. Een kast in het kantoortje (de heer T is opzichter van een woningbouwvereeniging) bleek met een schroevendraaier opengebroken te zijn. Uit die kast was een blikken trommel gehaald, die eveneens was opengebroken. Er was echter geen geld in. De trommel werd bij het onderzoek ln de kippenren achter de woning gevonden. Op de slaapkamer was de niet gesloten liu nenkast doorzocht. Een (ledig) gesloten geld kistje was uit de kast gehaald en op den vloer gezet. Een handtaschje dat onder kleeren op een stoel naast het bed lag, hadden de dieven in de gang neergelegd. U;*. dit taschje wordt f 10 vermist. Verder werd niets ontvreemd. Bij de keukendeur vond de politie een zwart masker. De daders hebben het perceel vermoe delijk door de keuken verlaten. Zij zijn ge vlucht over een 2 M. hoog muurtje aan de zijde van de Beukenstraat. De politie zet het onderzoek voort. Woonwagenbewoners nemen revolvers en jachtgeweren. Bewoners van het woonwagenkamp te Grave hebben Zondagmorgen een reeds langer be staande en tot nog toe betrekkelijk sluime rende ruzie trachten uit te vechten. Aan dezen strijd namen ongeveer tien vechtlustigen deel, die zich wapenden met jachtgeweren, revol vers en dergelijke dingen. Vier der vechtenden werden zoo ernstig gewond dat zij naar een ziekenhuis moesten worden gebracht. Een veete tusschen twee families van het woonwagenkamp had tot gevolg dat den avond tevoren een man een klap op zijn hoofd kreeg met een stuk hout, waardoor hij ern stig werd gewond. Het bleef echter rustig tot den volgenden morgen, toen een tumult losbrak en de bewo ners zich in twee partijen verdeelde, in welke formatie zij elkander te lijf gingen, met vier gewonden tot gevolg. Een 15-jarige jongen werd door een schot hagel in de borst en het gelaat getroffen. Een 40-jarige man kreeg eveneens een lading ha gelkorrels in de rechterzijde van de borst en in den rechterarm. Een 26-jarige woonwagen bewoner werd door zijn tegenstander met een mes aangevallen. Hij kreeg een steekwonde in den rechterbovenarm. Er werden eenige arrestaties gedaan, nadat de strijd wat bekoeld was, blijkbaar door het bloedige verloop. Een dokter uit Grave heeft de gewonden verbonden, die er ernstig aan toe zijn, ofschoon geen levensgevaar aan wezig is. De inzameling van kleeren. Eert centraal punt gewenscht. Een der betrokkenen bij de hulpverleening aan armen te Haarlem schrijft ons: Te Haarlem worden thans kleeren, enzoo- voort, verzameld o.a. door: Leger des Heils, Brokkenhuis, Weldadigheid naar Vermorgen, Vereeniging tot bestrijding der tuberculose, De Zusters van Maatschappelijk Werk, De Vereeniging tot uitzending van kinderen naar buiten. De St. Vincentiusvereeniging. De Armenraad heeft getracht een archief aan te leggen van alles wat door die verschil lende vereenigingen gegeven wordt. Voor de practijk is daarvan evenwel niet veel terecht gekomen. Het Brokkenhuis is indertijd opgericht (10 jaar geleden) met de bedoeling, dat het een centraal punt zou worden, waar alles wat voor de minvermogenden binnen zou ko men. zou heengaan, ontsmet, geprijsd en ge registreerd zou worden. Bovendien zou aan- geteekend worden wat werd afgegeven en welke gezinnen geholpen waren. Van dit centrale werken is evenwel niet veel gekomen. De mensehen die hulp noodig hebben, loopen nu naar verschillende adressen. Het gevolg is evenwel dat de een in het geheel niet geholpen wordt en de ander dubbel. Het zou zeer gewenscht zijn als er op het gebied dezer hulpverleening een centraal punt zou komen. Tot zoover dit schrijven. Wij hebben geïnformeerd bij den heer P. J. Mulder, penningmeester van het Brokken huis, die tevens ambtenaar van den Armen raad is. Hij deelde mede. dat het Brokkenhuis, het Crisis Comité, de Dienst voor de Werk loosheidsbestrijding, Maatschappelijk Hulp betoon en nog enkele organisaties geregeld aan den Armenraad opgeven wat' zy aan hulp verleenen. Het is evenwel jammer, dat het archief niet volledig is, omdat enkele ver eenigingen geen opgaven sturen. Bovendien zou er veel voor te zeggen zijn als ook wat de inzameling der goederen en kleeren betreft, meer samenwerking zou wor den verkregen. Doodelijke afloop van vlieg ongeluk bij Bandoeng. BANDOENG, 1 Sept. (Aneta) De sergeant Latooy, die met zijn lesvliegtuig bij het vlieg veld Andir bij Bandoeng neerstortte en ern stig werd gewond, is overleden. ALGEMEEN SOCIAAL ADVISEUR. De bisschop van Haarlem heeft tot alge meen sociaal adviseur van de stad Haarlem benoemd kapelaan P. Poppen, kapelaan van de parochie van de H.H. Elizabeth en Barbara. De nachtautobus. Op het traject AmsterdamRotterdam via Haarlem. Zooals wij reeds mededeelden is door Ged. Staten van Noord-Holland aan de heeren Matser Mars. autobusondernemers te De Rijp, vergunning verleend voor een dienst van Amsterdam over Haarlem, de Bloembol lenstreek, den Haag naar Rotterdam en terug, waarvan het bijzondere is, dat de i gens twee maal per nacht uit de eerst- en laatstgenoemde plaatsen zullen vertrekken, Er is een aantal comfortabele wagens als begin-materiaal in aanbouw. De bedoeling is om voor late en vroege reizigers de gelegen heid te scheppen zich te verplaatsen gedu rende den tijd, dat er geen treinen loopen. Niet alleen zullen nu de laat-komers voor de laatste treinen „nog een kans" hebben, maar van veel grootere draagwijdte zal deze nacht dienst blijken te zijn voor zakenlieden e.a.. wonende in de streek tusschen Amsterdam en Rotterdam om op de groote stations de vroegste treinen te halen, waarmede het be drijfsleven zeer gebaat zal zijn. De dienst zal omstreeks 22 September in gaan. De O. S. P. heeft drie hoofd bestuurders geroyeerd. Politiek program bijna unaniem aanvaard. De Fransche minister Barthou (rechts) bij de opening van het telefoonverkeer Pariig—Moskou. In een Zaterdag en Zondag gehouden partijcon ferentie der Onafhankelijke Socialistische partij is na ampele discussie met 168 tegen 14 stemmen besloten tot royement van de reeds geschorste partijbestuurders J. de Kadt (se cretaris), S. Tas en H. de Boer. Voorts werd met 134 tegen 22 stemmen besloten tot bevestiging van het royement van den Rotterdamschen Federatievoor zitter G. van Oorschot. De politieke stellingen, voorgesteld door het partijbestuur werden met op vier na al- gemeene stemmen door de conferentie aan vaard. Het partijbestuur werd aangevuld. Het da- gelijksch bestuur bestaat thans uit P J. Schmidt, voorzitter, Stan Poppc, secretaris. F. v. d. Goes. 2e voorzitter en mevr. Chr. de Ruyter—de Zeetts^ Opnieuw is een groot aantal gevangenen in Duitschland vrijgelaten. pag. 4 Bij een spoorwegongeluk in Frankrijk zijn 50 personen gewond. pag. 4 Fransch-Belgische economische besprekingen. Dag. 4 Noodweer heeft boven Zuid-West Frankrijk groote schade aangericht. pag. 4 Bij een boerderijbrand in de gemeente Epe zijn drie kinderen in hun bedjes verbrand. pag. 3 Iu het kringhuis van de N. S. B. tc Amsterdam is een huiszoeking gedaan en zijn 600 bro chures die voor minister Colijn beleedigend worden geacht, in beslag genomen. pag. 3 De beide afgeloopen dagen licbbcn een reeks van ongelukken met zich medegebracht, waarbij vaak motorfietsen betrokken waren. pag. 3 Werkloosheid dreigt te Blerick door ontsla gen aan de draad- en de steenfabriek. pag. 3 Een Zandvoortsclie motorrijder is onder La ren tegen een Haarlemsche auto gebotst. pag. 3 De toeslag op rogge en gerst wordt vermin derd. pag. 3 De partijconferentie van de O. S. P. heeft drie hoofdbestuurders geroyeerd. pag. 1 Voetbal: Haarlem en Heracles in de finale van het Spaernebekcr tournooi. pag. 6 \an der Zee verbetert het Nederlandsch re cord polshoog en springt 3.90 M. pag. 8 De motorrenner Poldervaart bij Praag om het leven gekomen. Van Dijk wint den gouden Valhelm. pag. 7 Laatste berichten. pag. 2 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Luchtaanval. pag. 1 Dr. E. van Raalto: Het Saarplcbiscict in 1935 Het Hitier régime schept moeilijkheden pag- 4 Jhr. Dr. J. C. Mollerus: Russische Reiserva ringen. pag. 3 J. B. Schuil: Het tooneel te Amsterdam. De dubbele deur. pag. 8 G. J. Kalt: Het muziekconcours te Halfweg. pag. 9 Haarlemsche Veiligheidslaan levert niets bijzonders op. De resultaten waren goed, doch dat is alles. Ten slofte kreeg 86.22 pCf. der gekeurde wagens den wimpel. Den laatsten dag van de Veiligheidslaan in de Spanjaardslaan werd aan 235 autos den wimpel uitgereikt. Van de 220 wagens die in eeTste instantie werden gekeurd konden di rect 100 wagens den wimpel ontvangen. De overige wimpels (135) werden uitgereikt aan wagens die ter herkeuring kwamen. Volgens onze berekening hebben gedurende de week dat de Veiligheidslaan in Haarlem was, in het totaal 1389 wagens den wimpel ont vangen en zijn er 1611 wagens geweest die naar den oranje driehoek hebben gesollici teerd. In procenten uitgedrukt heeft dus 86.22 procent van het aantal gekeurde wagens den wimpel gekregen, zij het dan vaak na her keuring. Bij de eerste keuring kregen 602 autos den wimpel, de rest heeft er een of verschillende reisjes naar de Veiligheidslaan voor over moeten hebben. In procenten uitgedrukt be- teekent dit dat er onmiddellijk 37.37 procent den wimpel kregen, en dat 62.63 procent werd afgekeurd Wij hebben gezien dat in Amsterdam in eerste instantie 47.67 procent werd goedge keurd en later 81.06 en dat Utrecht na herkeu ring 92.91 procent goedgekeurde wagens telde, na het eerst ook niet verder te hebben ge bracht dan tot 37.55 procent. Voor Haarlem gelden dus de cijfers 37.37 en 86.22. Slecht zijn de resultaten niet, Het verschil heeft dus onder invloed van de Veiligheids laan gebleken gebreken laten wegnemen. Maareen bijzonder resultaat, een uit komst die andere steden in de schaduw zou zetten, neen, dat heeft Haarlem niet bereikt. Wij komen spoedig met de officieele cijfers van de K. N. A. C. die een gedetailleerden uit slag zal geven, ook wat betreft de verschil lende onderdeden der keuring. DIEFSTALLEN AAN DEN SLAPERDIJK. Uit een schuurtje bij een woning aan den Slaperdijk werden in den nacht van Zaterdag op Zondag een heeren- en een damesrijwiel ontvreemd. Het laatste werd teruggevonden achter een hooiberg van een veehouder, een eind verder op den Slaperdijk. Uit de schuur van ciezen veehouder wordt een jekker vermist. De politie stelt een onderzoek in.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1