NLAND RUSSISCHE REISERVARINGEN. GEEL GOLF. MAANDAG 3 SEPTEMBER 1934 HAAREEM'S DAGBLAD 3 Drie kinderen verbrand door spelen met lucifers. Boerderij te Ernst in vlammen. Zusje kon geen emmer vinden Zondagmorgen tegen half zes is brand uitgebroken in de boerderij van de weduwe Vosselman in de Ach terenk te Ernst onder de gemeente Epe. Terwijl de moeder met twee zoons van 14 en 15 jaar naar de weide was gegaan om koeien te melken, bleven zeven kinderen van vier tot veertien jaar aileen thuis achter. In een kamer van de boerderij is toen plotseling brand uitgebroken. Een der zeven kinderen, die rook had waargenomen, waarschuwde de ove rigen en liep snel naar een buur vrouw. Vier van de zeven kwamen in veiligheid. Drie meisjes van 4. 5 en 6 jaar zijn in de vlammen omgekomen. De brandweer was spoedig ter plaat se, doch kon niet verhinderen dat de boerderij, eenige schuren en de in boedel geheel verloren gingen. Een paar kalveren en een stier kwamen in de vlammen om. De schade wordt door verzekering gedekt. De noodlottige brand moet worden toege schreven aan het spelen met lucifers door de kinderen, die zijn omgekomen. Het oudste meisje van negen jaar werd wakker, toen de kinderen begonnen te schreien. Zij ging het vertrek binnen om te zien wat er aan de hand was en ontdekte toen, dat een der vloerkleed jes in brand stond. Zij ging snel een emmer water halen, doch vond geen emmer. Toen zij terugkwam stond de geheele kamer reeds in lichter laaie. Zij slaagde er nog in een der kinderen te grijpen, doch de drie anderen konden niet worden gered en zijn in hun bedjes verbrand. De twee jongens van het gezin, die in een aangrenzend vertrek sliepen, konden nog op tijd ontkomen. Van alle kanten kwam hulp opdagen. De brandweer van Vaassen was eveneens ter plaatse. Tegen de vuurzee kon echter niets worden gedaan. Een buurman heeft nog ge tracht van buiten af een raam te openen om de kinderen te bevrijden, doch hij moest deze poging opgeven. Toeslag op rogge en gerst wordt verminderd. Omdat de prijzen op de graanmarkt stijgen. De regeering heeft zich de vraag gestéld of door de stijging der prijzen op de graanmarkt wijzigingen moeten voortvloeien voor de tot nu toe gevolgde Landbouwcrisis-politiek. Voor den oogst 1934 van rogge en gerst is destijds aan de landbouwers een uitkeering vaar f 3.50 per 100 K.G. in uitzicht gesteld, om dat moet worden aangenomen, dat bij de toen geldende marktprijzen met dien toeslag een prijspeil was bereikt, waarbij het bedrijf in stand kon blijven. Nu de prijzen zich op een «enigs zins hooger peil blijven bewegen heeft de minister van Economische Zaken den 'toeslag verlaagd enwel den toe slag bij denaturatie van rogge van f 3.50 op f 3 en den toeslag voor de verbouwde gerst van f 3.50 op f 2.50. Door de verlaging van de denatu- ratie-vergoeding voor rogge moet ook de monopoliewinst op ongedenatu- reerde rogge verminderd worden van f 5 op f 4.50. De Akkerbouwcentrale zal maatregelen ne men opdat de voor bepaalde groepen hieruit, ontstane financieele nadeelen zullen worden vergoed. Het bedrag, dat door deze verlaging wordt bespaard, is niet van dien aard, dat er een verlaging der monopoliewinst van f 1.50, die bij den invoer van alle granen wordt gehe ven. uit kan voortvloeien. De verlaging zou slechts een gering percentage van dit bedrag kunnen zijn. De minister is niet voornemens het op deze wijze gewonnen bijdrag aan hoogeren steun op andere producten uit te keeren. Wel zul len de geldmiddelen van het fonds het nu beter mogelijk maken maatregelen te treffen om den steun op andere producten op de be reikte hoogte te houden. Tegenover een verminderd steunbedrag zal In de toekomst op de begrooting een geringer bedrag aan inkomsten kunnen staan. SONJA BEUGELTAS BEGRAVEN. Zondagmiddag is Sonja Beugeltas het 8- Jarige slachtoffer van den moord op het Wa- terlooplein onder enorme belangstelling op de Isr. begraafplaats te Diemen begraven. MR. WASZINK VERLAAT ROERMOND. Oud-minister Mr. M. A. M. Waszink heeft tegen 1 Januari, wegens gezondheidsredenen eervol ontslag gevraagd als burgemeester van Roermond. Postzegels, die U niet kunt gebruiken. Er worden fantasie-zegels verkocht! Zandvoorter botst tegen Haar- lemsche auto te Laren. En wordt levensgevaarlijk gewond; zijn duorijdster ernstig. Op den Rijksweg ter hoogte van de grens Laren-Eemnes is Zondagmiddag omstreeks kwart voor zes een ernstige aanrijding ge beurd tusschen een motorfiets en een auto. bestuurd door een dame uit Haarlem, die geruimen tijd, voordat zij den oprit naar de theeschenkerij „De Witte Bergen" wilde in rijden. haar richtingwijzer had uitgestoken. Toen zij den weg overstak kwamen van de tegenovergestelde richting twee motorrijders aan. De motorrijder J. S. B. Rings uit Zandvoort met op de duo een dame. vloog in volle vaart tegen de auto op. De duorijdster werd van den motor afgeslingerd, vloog over de auto heen en kwam aan de sndere zijde van den weg terecht. Zij bleef met een zware hersen schudding en een bloedende hoofdwonde be wusteloos liggen. De motorrijder kwam op een berm rechts van den weg terecht en was er nog erger aan toe. Hij had een schedelbasis- fractuur, een dubbele dijbeenbreuk en ern stige inwendige kneuzingen. Beiden zijn, na dat de eerste hulp verleend was door een dokter uit Aarle-Rixter, die toevallig in de theeschenkerij was, per ziekenauto naar de Majellastichting te Bussum vervoerd. De auto kwam in een greppel rechts van den weg te recht en werd licht beschadigd. De inzitten den kregen lichte wonden door glasscherven, De tweede motorrijder, die achter den heer J. S. B. Rings reed, heeft schuld aan het on geluk. Daar hij echter doorreed is hij onbe kend gebleven. Jhr. Dr. C. BEELAERTS VAN BLOKLAND SECRETARIS DER SPOORWEGEN. Benoemd tot secretaris der Nederlandsche Spoorwegen is, in de plaats van wijlen Jhr. dr. E. L. Elias. de heer Jhr. dr. C. Beelaerts van Blokland, tot dusver hoofdinspecteur, chef van rechtszaken der Ned. Spoorwegen. Sombere winter voor Blerick op komst. De draad- en steenfabriek moeten arbeiders ontslaan. De directie van de draadfabriek „De Wiel- der" te Blerick heeft de arbeiders per 1 Sep tember ontslagen, zoodat het getal der werk- loozen te Blerick thans met ruim 100 is ver meerderd. Onder de zestig arbeiders van de draadfabriek zijn twintig Duitsche arbeiders. De directie van dek sbeenfabrie heeft zich genoodzaakt gezien aan twintig arbeiders den dienst op te zeg gen. De overige veertig arbeiders zullen spoedig hetzelfde vernemen. De geheele fa briek wordt stopgezet zoowel de kleidelving als het werk aan de ovens. Men vermoedt, dat deze stopzetting de geheeel wintel-periode zal duren. Enkele ongelukken uit de reeks De droeve lijst op Maandag. Zooals eiken Maandag, zijn ook dit keer het aantal verkeersongelukken niet te overzien. De ernstigste, waarbij veelal motorfietsen zijn betrokken sommen wij hier op. Te Groningen werd een fietster gedood. De 17-jarige wielrijdster S. Bebing uit Peize is aan den Heerenwg te Groningen aangere den door een auto, en zoo zwaar gewond, dat zij spoedig na de aanrijding is overleden. En een andere op dezelfde plaats ernstig gewond. Eveneens aan den Heereweg werd een 42- jarige wielrijdster aangereden door een perso nen-auto. bestuurd door iemand uit Gro ningen. Zij kreeg een kneuzing aan de wer velkolom. In ernstigen toestand is zij naar het R.K. ziekenhuis vervoerd. Te Steenbergen reed een auto tegen een boom. Op den weg SteenbergenKruisland, ter hoogte van de z.g. blauwe sluis, is een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij twee inzitten den de heeren A. Halfman uit Princenhage en Bosman uit Rotterdam ernstig gewond werden. Vermoedelijk door een defect aan de stuur inrichting raakte de bestuurder de macht over zijn stuur kwijt. Hij maakte een zwenking en reed met vrij groote vaart tegen een boom op. Tusschen Venlo en Tegelen werd een meisje erg gewond. Op den rijksweg tusschen Venlo en Tegelen reed een auto, bestuurd door een Duitscher. Een tot nu toe onbekend gebleven wielrijder stak geheel onverwacht, van het rijwielpad den weg over en om een aanrijding te voor komen rende de bestuurder van de auto en een juist voorbij fietsend meisje werd niervan het slachtoffer. In bewustelozen toestand, met een gecom pliceerde beenbreuk en een hersenschudding werd het kind opgenomen. Te Eindhoven maakte een man een levensgevaarlijken val. Een 23-jarige man te Eindhoven, reed door de Tweede Bottelrooster. Door onbekende oor zaak viel hij en liep een schedelfractuur op. Zijn toestand is zoo ernstig, dat voor zijn le ven wordt gevreesd. Te Oudehorne werd een kindje doodgereden. Te Oudehorne is het driejarig dochtertje van den heer M. v. d. Linde door een auto uit Oranjewoud aangereden en zoo ernstig ge wond, dat het na een paar uur is overleden. Bij Twijzel werd vier motor rijders gewond. Op den Rijksstraatweg van Groningen naar Leeuwarden botsten 's nachts nabij Twijzel twee motorfietsen, elk door twee personen be zet, tegen elkaar. Alle vier berijders werden tegen den weg geslingerd. De heer Fr. Huizinga uit Leeuwarden, kreeg een hoofdwonde en is in bewusteloozen toe stand naar zijn woning overgebracht, de heer S. Hoekstra uit Rinsumageest kreeg een arm- fractuur en werd eveneens naar zijn woning vervoerd. De heer F. Reitzema uit Oldchove liep een gecompliceerde rechteronderbeen- fractuur op en werd naar het ziekenhuis te Groningen overgebracht. De heer Zijlstra. eveneens uit Oldehove. kwam met den schrik vrij. Tusschen Den Bosch en Den Dungen werd een jongen doodelijk gewond. Op den Maastrichtschen weg tusschen Den Bosch en Den Dungen wilde een taxi een wiel rijder, die naar de meening van den chauf feur voor hem uit reed, links passeeren. De fietser de negentienjarige Baten uit Berlicum. die geen licht op had, reed de auto echter te gemoet en week rechts uit, waardoor hij te gen de taxi opbotste. Met een schedelbreuk werd het slachtoffer in hoogst ernstigen toe stand opgenomen in het ziekenhuis in Den Bosch. Zyn toestand is hopeloos. Te Ernst kreeg een motorrijder ernstige wonden. Op den straatweg te Ernst, gemeente Epe is een motorrijder in botsing gekomen met een auto, komende uit de richting Vaassen. De motorrijder, de heer Witvoet uit Appelscha werd van zijn motor geslingerd en met een schouderfractuur en een gapende wonde aan zijn rechter been naar het ziekenhuis ver voerd. Zijn toestand is ernstig, In Den Haag botste een motorfiets tegen een aut-o. Op den Stadhouderslaan in Den Haag trachtte een motorrijder nog juist voor een auto langs te rijden. Dit gelukte hem met met het gevolg, dat de motorrijder onderstboven werd gereden en met een verbrijzeld been op straat werd geworpen. Te Amersfoort rijden motorfietsen tegen elkaar op. Op den Utrechtscheweg bij Amersfoort zijn twee motorrijwielen met elkaar in botsing ge komen. De eene bestuurder moest met een hersenschudding naar het ziekenhuis De Lich tenberg vervoerd worden. Zijn düopassagier bleef ongedeerd. De bestuurder van het andere motorrijwiel, kreeg een beenwond en een ver stuikte pols. Zijn duopassagiere liep een hoofd wonde en een gekeusden arm op. Te Rotterdam rijden auto's tegen elkaar op. In de Aert van Nesstraat te Rotterdam zijn twee auto's met elkaar in botsing gekomen. Een dame kreeg een schouderfractuur en een gekneusden rechterarm Haar zesjarig dochter tje brak eenige tanden en kreeg wonden aan het gelaat; een achtjarig meisje kneusde een vinger. Eveneens tc Wassenaar. Op den Katwijkschen weg in de gemeente Wassenaar botsten twee auto's met groote snelheid. Een dame liep een ernstige hoofd wonde op. Dagheid" en „Rokos" botsen in den mist. „Dagheid" zwaaide op de Westerschelde bij het voor anker gaan om. Bij Terneuzen is Zaterdag een ernstige aanvaring gebeurd. Tijdens een plotseling opkomenden mist. die het uitzicht benam, ging het Noorsche tankschip „Dagheid", geladen met ruwe olie en met bestemming Antwerpen, op de Wes terschelde voor anker. Ten gevolge van den sterken stroom zwaaide het schip om, met het gevolg, dat het botste tegen den voor steven van het eveneens voor anker liggende Grieksche stoomschip „Rokos". De schok was zoo hevig, dat het voorschip van de ..Rokos" geheel werd ingedrukt en het water naar binnen stroomde. De „Dagheid" kreeg aan zienlijke schade aan bakboordzijde en mid scheeps, waardoor de ruwe olie naar buiten stroomde. De sleepbooten te Terneuzen „Tenace" ..Hercules" en „Charles" wilden hulp verlee nen, van welk aanbod echter geen gebruik werd gemaakt. Nadat de tanks van de „Dag heid" waren afgesloten, kon dit schip zijn reis naar Antwerpen voortzetten, terwijl de „Rokos" in het zgn. Middelgat voor anker is gegaan. De „Rokos" was op weg van Zuid- Amerika naar Antwerpen en is geladen met graan Er worden hier te lande famtasie-lucht postzegels en briefomslagen, waarop deze ze gels zijn gedrukt, te koop aangeboden. De zegels zijn zoowel in rechthoekig als in driehoekig model uitgevoerd en van in licht groene, -blauwe en -bruine en mogelijk nor andere kleur. Zij zijn in verschillende waar den ook zelfs met opdrukken en dragen een uitbeelding van de rakettenpost en voorts het inschrift Nederlandsch Luchtvaartondeme- mlng-Rakkettenpost" en de waarde-aandui- ding. Ofschoon het voor kenners overbodig is te zeggen dat deze zegels niet tot een Rijksuit gifte behooren. is een waarschuwing tegen deze zegels toch op haar plaats. Rostov a.d. Don. Van 14 op 15 Juli reisden wij van Stalin grad naar Rostov. De afstand bedraagt 600 K.M., wij zaten voor dat traject 24 uur ach tereen in den trein. Overmatig snel ging het dus niet! Rostov telt ongeveer een half mil- lioen inwoners en ligt circa 27 mijl van den mond van de rivier de Don. Wij bevinden ons hier in het belangrijkste centrum van Noord Kaukasië. De verschillende regeerings- instanties zijn in Rostov gevestigd. Daar naast is de stad een vooraanstaande haven en een belangrijk spoorwegknooppunt. Bezoek aan een melkfabriek. Op een warmen dag kregen wij gelegenheid een belangrijke melkfabriek in Rostov te be zoeken. Tot het jaar 1923 was er in deze stad feitelijk geen behoorlijke melkvoorzïening. De melk werd vóór dien tijd op de markt ver kocht, waarbij het begrip hygiëne herhaal delijk op den achtergrond werd gedrongen. In 1923 werd een kleine melkfabriek gebouwd, die een product afleverde, hetwelk aan vast gestelde eischen voldeed. Tusschen 1923 en 1930 werd dikwijls onder zeer bezwarende om standigheden gewerkt. De vraag naar melk --teeg. maar de capaciteit der fabriek was van dien aard. dat onmogelijk aan de toenemende consumptie kon worden voldaan. Plannen voor uitbreiding der fabriek werden gemaakt en rgoedgekeurd. waarna op 6 November 1931 het nieuwe, moderne complex in gebruik kon worden genomen. De capaciteit dezer ia- briek is gebaseerd op een productie 50.000 L. melk op flesschen en 35 tot 40.000 K.G. boter per dag. De bevolking van Rostov drinkt groo- tendeels flesschenmelk. Deze melk is gedu rende 30 minuten gepasteuriseerd. Behalve melk worden ook, kaas, yoghurt en ijs gefa briceerd. De geheele productie is voor Rostov zelf bestemd. De directeur der fabriek, een flinke persoonlijkheid, heeft vóór de bezich tiging een uiteenzetting van het bedrijf gege ven. Daarna kreeg ik een witte, lange jas rnn en een witte muts op het hoofd en was blijkbaar voldoende uitgerust om mij overal vrij te kunnen bewegen. Alles zag er kraak zindelijk uit. De vloeren zijn frisch, de ma chines zien er correct uit en de vrouwelijke en mannelijke arbeidskrachten dragen nette, oractische kleeren. Het personeel, ambtenaren ?n arbeider tezamen, bedraagt ongeveer 450 Het loon van den zoogenaamden niet-gekwa- lificeerden arbeider bedraagt circa 100 Roebel per maand. Onder deze groep arbeidskrach ten worden dan gerekend, de arbeiders, die geen speciaal-arbeid verrichten. De in genieurs, die aan dit bedrijf verbonden zijn verdienen een maandsalaris, hetwelk varieert usschen 350 en 500 Roebel per maand Dil bedrag is zeker niet aan den hoogen kant. Ik heb b.v. op de Zwarte zee-boot tusschen Se- bastopol en Odessa uren lang gesproken met een jong Duitsch ingenieur, werkzaam in de vliegtuigindustrie. Hij verdiende 1000 Roebel plus 200 R.M. per maand. Intusschen keeren wij terug tot de melk fabriek. De arbeiders werken zeven uur per dag met één uur rust. Het loon is stukloon. Men geve zich van dit feit wel rekenschap. Stukloon in Sovjet Rusland; een kapitalis tische tendenz, een uitvloeisel van het verma ladijde bij uitnemendheid, in een toekomstige heilstaat op socialistischen grondslag. Aan de melkfabriek te Rostov is een kinderbewaar plaats verbonden. Op zichzelf niets bijzonders want men zou er zich in hooge mate over ver baasd hébben als deze inrichting onbroken zou hebben. Het „en pension' geven der kinderen door de arbeiders en of arbeidsters werkzaam aan de fabriek, brengt geen kosten voor hen mede. De fabriek zelf betaalt 65 Roebel par maand en per kind. Aan de fabriek zijn voorts verbonden een eigen fabriekskeuken en een eigen eetzaal. De arbeiders krijgen op de fabriek hun ontbijt en hun middageten, waarvoor zij een kleine vergoeding moeten betalen. Voor het ontbijt 25 tot 35, voor het middagmaal 75 kopeken. De fabriek zelf exploiteert een winkel op coöperatieven grond slag; heeft eigen moestuinen, waaruit de ar beiders. tegen laag gestelde prijzen, groenten voor eigen gebruik kunnen koopen.De eetzaal ziet er smakelijk uit. als is het meubilair al buitengewoon eenvoudig. In het midden lange tafels met de bekende keukenstoelen gegar neerd en in de zijvleugels kleinere zitjes. In een der hoeken staat een vleugelpiano en wij werden door een luchtig wijsje verwel komd bij het binnentreden. Later aan het einde van ons bezoek zaten wij erzelf en verslongen het noodige ijs uit een keurig pa pieren kroesje, een bord yoghurt en een klein fleschje melk. Het is de eenige keer geweest in Rusland, dat ik met een weinig bezorgd heid aan mijn eigen figuur heb gedacht! De verkoopprijs der melk bedraagt 60 ko peken per liter, de boter kost 5 roebel 50 ko peken per K.G. Voordat de arbeider aan het werk gaat. is hij verplicht onder de douche te gaan. Driemaal per maand moet hij zich naar de coiffeurswinkel begeven, welke in de fabriek is ondergebracht en waar hij zijn handen moet laten verzorgen. Een drietal doctoren zijn aanwezig om bij voorkomende ongelukken, hulp te bieden. Éénmaal per maand dient de arbeider zich voor tanden- onderzoek bij den fabrieks-tandarts te mel den. Aan de vrouwelijke arbeiders wordt- een vacantie van twee maanden gegeven vóór de geboorte en van twee maanden na de ge boorte van een kind. Eiken dag ontvangt de directeur der fabriek een lijst, waarop nauw keurig vermeld staat, hoe of de arbeiders ge werkt hebben. Blijkt na een ingesteld onder zoek, dat de mindere productie een gevolg is 'van een minder goed functioneeren der ma chines, dan wordt getracht daarin verbete ring te brengen. Door middel van speciale cursussen, uitgaande van de fabriek, worden de arbeiders in de gelegenheid gesteld zich in hun vak bekwamen. De zieke arbeider ontvangt, zoolang hij ziek is, zijn volle loon. Voor deze uitbetaling bestaat een bijzondere kas. Ook in geval van invaliditeit ontvangt de arbeider het volle loon. De uitbetaling daarvan geschiedt eveneens uit een bijzonde- ZERNOGRAD (Zerno-Koren, Grad-Stad) Een der meest interessante excursies, welke ik in Rusland heb gemaakt, was die naar Zernograd, naar het onmetelijke staatsl-md- bouwbedrijf. Ongeveer 95 K.M. van Rostov waren wij eerst aan het einddoel van een reis, die niet zonder moeilijkheden gepaard ging. Over hobbelige wegen, die onze autotocht al lerminst veraangenaamden, reden wij door een eindeloos steppengebied. hier en daar af gewisseld door een klein dorpje. Het landbouw probleem is nog altijd voor Rusland een der moeilijkste vraagstukken. Men kan daarvan alleen een duidelijk beeld krijgen, indien men zich rekenschap geeft van de toestanden op landbouwgebied vóór de revolutie. Uit mijn vorige brieven heeft de lezer meer dan eens begrepen, dat in het oude Rusland drie machten bestonden; de Tsaren, de Landhee- ren en de Kerkelijke Overheid. Niet voor niets treft men thans schier overal afbeeldingen aan van de verhouding, welke jarenlang be staan heeft tusschen landheer en boer en zijn statistieken gemaakt van de rijkdommen, welke de landheeren door een uitbuitings systeem wisten te vergaren. Volgens West- Europeesche begrippen waren de landbouw- toestanden in Rusland vóór de revolutie ach terlijk. Wel werd de lijfeigenschap in Rusland in het midden der vorige eeuw officieel af ge schaft, maar daarmede was de onafhanke lijkheid van den boer allerminst bereikt. Men bedenke daarbij, dat het met de ontwikkeling van den boer nog droevig was gesteld. Groo- tendeels waren het analphabeten, die in hooge mate bijgeloovig waren. Begrip van moderne landbouwtechniek ontbrak geheel. Machinale bewerking van het land was een onbekend iets. De woningtoestanden waren dikwijls bui tengewoon bedroevend.. Het vee huisde meer dan eens met de leden van het boerengezin onder één dak. De boerendorpen waren al zeer slecht ingericht. Plaveisel ontbrak, terwijl voor voldoende afwatering niet was gezorgd. Het is duidelijk dat door deze feiten aan de hygiënische toestanden niet de minste zorg werd besteed. Naast den landheer had de boer ook met den Geestelijke te maken. Van ver bindingen met naburige dorpen was nauwe lijks sprake. Gedurende een gedeelte van bet jaar waren de landwegen onbegaanbaar. Het is volkomen verklaarbaar, dat er niet veel behoefde te gebeuren om deze boeren bevolking in opstand te brengen. Het begrip „vrijheid" klonk hen als muziek in de ooren. en de gedachte „eigen" grond te zullen bezit ten. had jarenlang een onbereikbaar iets ge schenen. MOLLERUS. De kwaliteitsbatterij voor zaklantaarns. Brandtijd 810 uur- Verkrijgbaar bij: F. VAN AGGELEN. Judith Leysterstraat 9. C. J. DE KIEVIT, Rozenstraat 15. H. N. MASTENBROEK. Rijksstraatweg 249. J. C. RUSTMAN, Lange Heerenvest 134. J. N. VERSTRATEN. Amsterdamstraat 66. Hillegom: C. W. VAN HUMMEL, Meerstraat 42. J. H. VERSTEEGE, Molenstraat 17. (Adv. Ingez. MedJ Huiszoeking bij Amsterdamsch Kringhuis der N. S. B. 600 brochures, die minister Colijn zouden beleedigen, in beslag genomen. In de Scheldestraat te Amsterdam colpor teerden drie N.S.B.'ers. Behalve met het tijd schrift „Volk en Vaderland" ventten zij met brochures, waarvan de inhoud beleedigend wordt geacht voor minister Colijn. De politie hield hen aan en bracht hen naar het bureau Pieter Aertzstraat, waar zij zeiden de brochures van het kringbureau der N. S. B. aan den Koninginneweg ontvangen te heb ben. Bij huiszoeking aan dat kringbureau heeft de politie 600 van deze brochures in beslag ge nomen. Egmond's abdij in Den Haag. Een tentoonstelling, die de cultureele waarde duidelijk demonstreert. Hedenmorgen is in de Tréveszaal van het departement van Waterstaat de in het ge meentemuseum aan de Korte Vijverberg in gerichte tentoonstelling „De abdij van Eg- mond" geopend. De voorzitter van het tentoonstellings comité. prof. dr. A. W. Byvanck. heeft de aanwezigen welkom geheeten, in het bijzon der den minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, Mr. H. P. Marchant, die do tentoonstelling zou openen. De abdij van Egmond is in Holland, ge durende de middeleeuwen het geestelijke en cultureele centrum geweest. Het is dus zeer begrijpelijk, dat al lang van vele zijden de wensch is geuit, dat de abdy zou herrijzen. Het comité, dat, met den eerevoorzitter, jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, zich ten doel stelt, gelden te verzamelen voor den bouw van een Benedictijnerklooster te Egmond, heeft ook initiatief voor deze tentoonstelling genomen. Het denkbeeld hiertoe was geko men van mgr. dr. van Gils. Maar overigens heeft het tentoonstellingcomité zijn belang stelling uitsluitend gericht op de abdij, die in 1572 en 1573 te gronde is gegaan. Het comité heeft zich ten doel gesteld, zooveel mogelijk voorwerpen te verzamelen, die op de oude abdij betrekking hebben. Van de oude abdij is slechts bitter weinig bewaard gebleven. Afbeeldingen uit den tijd van haar welstand bezitten'wij alleen op zeer kleine schaal op enkele kaarten. Ook van de kostbare voorwerpen uit het bezit der abdij, die in enkele inventarissen worden opge somd, is slechts uiterst weinig bewaard ge bleven. Uit de eertijds zoo vermaarde boekerij bezitten wij nog maar een luttel aantal werken. Van belang is het Evangeliarium, dat ter tentoonstelling aanwezig is en het geschenk is van den Hollandschen graaf Dirk II en zijn gemalin Hildagarde. Tezamen met den abts staf, voor de tentoonstelling afgestaan door den bisschop van Haarlem, en het kruis van aartsbisschop Egberd, thans in het Sint Gu- dulapark te Brussel, behoorde het Evange liarium tot de kostbaarste voorwerpen in de abdij. Het is tevens een der belangrijkste ge denkstukken van de oude geschiedenis van Holland. Het bevat het oudste getuigenis voor de Hollandsche historie, het oudste mo nument der Nederlandsche schilderkunst en de oudste portretten van Nederlanders, die wij bezitten. De schenking wordt in de kro nieken vermeld en daar is ook sprake van een rijken band met gouden beslag en kostbare steenen. Deze band is in den tijd der ver woesting verdwenen. Uit de oude boekerij vindt men op de ex positie tien handschriften, weinig in verge lijking met het aantal werken, die Egmond eens heeft bezeten, maar voldoende om een indruk te geven van de cultureele beteekenis dezer bibliotheek en van de zorg. welke men daar aan de boeken heeft besteed. Prof. dr. A. W. Byvanck eindigde met een woord van dank aan hen, die door hun mede werking deze tentoonstelling tot een feit hebben helpen maken, o a. aan de Koningin, en den bisschop van Haarlem, die kostbare voorwerpen hebben beschikbaar gesteld. Politie redt 35 paarden bij Rotterdamschen brand. Wind blies de vonken naar een papier pakhuis. Zondagmorgen even voor vijf uur hebben voorbijgangers ontdekt dat brand was uitge broken in het gebouwencomplex van de bak kerij van de firma T den Hartogh aan den Bergweg te Rotterdam. De brand bleek te woeden in een houtloods, die op de binnenplaats staat. Vlak'bij zijn de stallen van 35 paarden. Met groote moeite hebben politie-agenten en bur gers de paarden langs een nauwe gang. die heel dicht bij de vuurzee lag in veiligheid weten te brengen. De werkplaats brandde totaal uit. De brandweer kon niet verhinderen, dat de brand oversloeg naar een groot steenen pak huis van de firma M. Vromen en Co., dat ach ter de bakkerij ligt en uitkomt aan de Heer Vrankestraat. In dit pakhuis, dat 60 bij 30 meter is. was een groote partij papier opge slagen. Hoewel er tusschen dit papierpakhuis en de brandende werkplaats een gans is van vier meter breedte, waren door de hitte de dakruiten van het papierpakhuis gesprongen en had het papier vlam gevat, mede als ge volg van den wind. die de vlammen in de richting van het pakhuis blies. Nadat de brandweer van vijf uur tot half negen met acht stralen had gewerkt, was de ^nand bedwongen. De schade wordt door verzekering gedekt. De oorzaak heeft men niet kunnen vast stellen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5