Het verkeer eischt; de weg geeft. DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Voldoet de anti-rev. partij niet meer? Ontevredenen willen beginselvastheid. Op initiatief van de A.-R. Gemeenteraads leden. de heeren F. H. C. Jansen en J. H. van Lonkhuyzen is te Zeist een vergadering ge houden van geestverwanten, om zich te be zinnen op de verschillende vragen, die zich in de huidige politieke constellatie voordoen. De heer Jansen constateerde, dat de onte vredenheid in de A.-R. partij zienderoogen toeneemt. De Staatkundig Geref. Partij groeit nog steeds. Veel A.-R. voelen zich in de partij niet meer thuis. De oude leuze van Groen van Prinsterer, het uitgangspunt van de A.-R. partij: „Tegen de Revolutie het Evangelie", wil de heer Jan sen zonder voorbehoud overnemen. De opvatting van dr. Kuyper, door zijn vol gelingen tot in de uiterste consequentie door gedacht en gepropageerd, dat de Overheid rechtstreeks niets te maken heeft met de geestelijke ontwikkeling van het volk, werd kerkelijk gesanctioneerd. Daardoor wordt toe gelaten, dat in de samenleving en in de raads zalen van gemeente en provincie en rijk, elke theorie gepropageerd raag worden, die in een menschelijk brein kan opkomen, tot de meest goddelooze toe; dat de volksziel kan bedorven worden, Daardoor wordt toegelaten, dat in de publieke raadszalen marxisten en communis ten hun opruiende taal kunnen blijven spre ken. Met dit alles gaat ons volk ten gronde. Nadat eenige vragen waren beantwoord en de inleider eenige punten nog breeder had .toegelicht, besloot de vergadering in beginsel tot oprichting van een vereeniging en be noemde zij een commissie, die tot opdracht kreeg na te gaan, welke stappen gedaan kun nen worden. Daarna werd met algemeene stem men een motie aangenomen, waarin wordt gezegd dat de denkbeelden, die in de A.-R. partij overheerschen, het haar onmogelijk maken in de gezags crisis, die ook ons land doormaakt, het standpunt in te nemen, dat naar den eisch der Heilige Schrift nood zakelijk is. De vergadering was van oordeel dat de A.-R. partij krachtens haar uit gangspunt terug heeft te keeren tot de overtuiging, dat de overheid zich niet slechts zijdelings, maar ook recht streeks heeft te bemoeien met de geestelijke ontwikkeling des volks. Men besloot contact te zoeken met alle geestverwanten, van welke ker kelijke formatie, ook die deze over tuiging deelen, .teneinde gezamenlijk te trachten haar opnieuw erkenning te verschaffen in het politieke leven van ons volk. In Duitschland zijn ook werklooze Nederlanders! Die graag in eigen land zouden arbeiden. Het bestuur van den Nederlandschen Bond in Duitschland schrijft: Nog steeds wonen in West-Duiitschland ze-er vele landgenooten, die geheel buiten hun schuld al zeer geruimen tijd geen werk meer kunnen vinden. Weliswaar ontvangen zij gel- delijken steun, doch zij, die hiertoe in staat zijn, zouden niets liever willen, dan door wer ken .hun brood verdienen. In Duitschland staan hun kansen, dat begrijpt ieder, zeer slecht, daar de Duitschewerkgevers in de eerste plaats Duitschers in dienst nemen Daar het aantal Duitsche werkloozen nog zeer groot is, is verder commentaar overbodig. Wij" doen daarom een beroep op de Neder landsche werkgevers, om bij het aanstellen van nieuwe werkkrachten eens aan deze werkloozen in Duitschland te denken. Postzegel-opbrengst verdeeld. Uitgekeerd werd 132.826.44. De Nederlandsche Bond tot Kinderbescher ming heeft aan 364 vereenigingen en instellin gen het haar toekomende aandeel in de op brengst der weldadigheidspostzegels, die zijn uitgegeven van 11 December 1933 tot en met 10 Januari 1934 verzonden. Uitgekeerd werd: f 132.826.44. Hiervan kwam: a. aan instellingen voor achterlijke kinde ren f 11.678.34; b. aan instellingen voor zieken en zwakke kinderen f 28.338.15*, c. aan instellingen voor verwaarloosde jeugd f 85.945.79; d aan instellingen voor blinde, doove, doof stomme kinderen f 6864.16. Communistische betooging bij opening der Staten-Generaal? Voorbereidingen zouden reeds worden getroffen. Naar de Tel. verneemt bereidt de Commu nistische Partij Holland een groote betooging voor op den dag van de opening der Tweede en Eerste Kamer in Den Haag ni. Dinsdag 18 September. In alle plaatselijke afdeelingen worden ver gaderingen gehouden waar over den vorm dezer betoogingen wordt gediscussieerd. Vermoedelijk zal men trachten in de resi dentie een landelijke meeting van commu nisten op touw te zetten. Proces van het Arnhemscbe strandbad neemt een keer. Tweede Kamerlid moet zich voor de rechtbank verantwoorden. De directeur van het vroegere Rijnstrand bad 'te Arnhem heeft eenige 'maanden gele den terecht moeten staan voor de rechtbank in die plaats. Hem was verduistering ten laste gelegd. Bij de behandeling van deze zaak schorste de rechtbank het onderzoek omdat met de mogelijkheid rekening werd gehou den dat niet de directeur, maar de secretaris penningmeester. het Tweede-Kamerlid J. J. W. IJ. de hoofdschuldige was. De curator in het faillissement van het Rijnstrandbad heeft inmiddels een klacht in gediend tegen dezen secretaris-penningmees ter. die zich op 14 September voor de recht bank moet verantwoorden. EEN INBREKER MET EEN REVOLVER. Te Rotterdam is een 21-jarige aldaar wonen de Duitsche zeeman aangehouden, die gepoogd had in te breken in een op het bouwwerk Scheveningscheweg hoek van Dorpstraat staande directiekeet. Bij zijn aanhouding bleek hij in het bezit te zijn van een revolver met 6 scherpe patronen. Woensdag is op Esserveld in Groningen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer J. H. A. Schaper, een der oprichters der S. D. A. P Er waren deputaties van de hoofdleiding van S.DA.P. en N.V.V.. van de sociaal-demo cratische Kamerfractie, van de organisaties uit Groningen en het Groningsche land, van de A. J. C. en tal van andere corporaties uit de socialistische arbeidersbeweging. In het ochtenduiu waren reeds velen in Groningen aangekomen. Bij dr. Schaper, den zoon van den overlede ne, waren uit alle streken des lands betuigingen van deelneming ingekomen, waaronder van den raad van ministers, van den voorzitter der Tweede Kamer en van zeer vele leidende per sonen, alsmede van de officieele colleges, waarvan de heer Schaper deel heeft uitge maakt. Voor het huis van Dr. Schaper vanwaar de uitvaart geschiedde, stelde zich de lange, naar schatting duizend personen omvattende stoet zich op. Voor op ging het muziekcorps „Door het Volk, voor het Volk", daar achter twintig groepen gewestelijke afgevaardigden van plaatselijke vakvereenigingen, A.J.C. enz. Dan volgde de lijkwagen, waaraan was gehecht een groote krans met roode linten. In twaalf volgwagens zaten familieleden en vrienden, leden van de A.J.C.die een lange rij kransen droegen. De stoet werd gesloten door ver schillende sociaal-demcratische vereenigin gen. die hun vaandels met rouw hadden om floerst, of daaraan een zwart lint hadden bevestigd. In den stoet liepen of reden mede de leden van het Partijbestuur, de heerenKoos Vorrink, Woudenberg, dr. W. Banning, Ribbius Pelle- tier, de bestuursleden van het N.V.V. E. Kupers, C. v. d. Lende, L. Dans en A. v. d. Walle, de Tweede Kamerleden mr. dr. G. v. d. Berg, ir.. Albarda, P. Hiemstra. W. v. d. Sluys, J. v. d. Heyde, ir. Cramer. W. H. Vliegen, Ter Laan, Faber, W. Drop, W. van Braambeek, dr. J. v d. Tempel en W. Drees; de Eerste Kamerleden De Zeeuw en Ossendorp, de directeur van de Arbeiderspers H. IJ. van der Veen en vertegenwoordigers van het Instituut v. Arbeidersontwikkeling: de oud-partïj-voor- zitters prof. mr. Bonger en J. Oudegeest en het Amsterdamsch Sociaal-Democratisch ge meenteraadslid Pothuis. Een bericht van verhindering en brieven van rouwbeklag waren ingekomen van minis ter-president dr. H. Colijn en den voorzitter van de Tweede Kamer jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck. Op de begraafplaats spraken o.a. de heer Vliegen voor de S.D.A.P.. ir. Albarda voor de Tweede Kamerfractie en de heer Kupers voor het N.V.V. Arm treintje naar Egmond! Dat voor de bus moet verdwijnen. Arm treintje naar Egmond. Na zeven October nooit meer ploffen tegen den wind in. Tegen den Zuid-Wester die over de velden kan waaien tusschen Alkmaar en Egmond aan den Hoef. en giert over de duintoppen tusschen den Hoef en de zee. Nooit meer stoppen voor den straatweg, waar de conducteur ging kijken of de overtocht vei lig kon geschiedenNooit meer, Dat is Uit. De autobus die in ongeveer de helft van den tijd naar Alkmaar rijdt, heeft het trein tje doen verdwijnen. Egmondenaars vonden de ramp onoverkomelijk en hebben een actie gevoerd, die niets heeft opgeleverd. Zij zullen het hok-bokkerige treintje mis sen, welks locomotief je poet-ploeterig zijn best deed. in Alkmaar vlug omkeerde om weer haastiglijk naar Egmond te hijgen, en daar onder leiding van den conducteur zelf, ran geerde dat het een lust was voor de vacantie- gasten en ingeboren jeugd. Zeven October. De nieuwe verkeersweg ligt als een overwinning naast de treinrails. Zeven October. Het pijpedingetje blaast de laatste stoom uit. Zeven October. De conducteur pinkt een traan weg. Misverstand te Krommenie opgehelderd. Is de weg naar een overeenkomst nu open? Op Dinsdag. 4 Sept. was er onder leiding van den rijksbemiddelaar, Mr. De Vries, een bespreking tusschen de directie van de Ver- eenigde Blikfabrieken en de besturen van de Algemeene, de Roomseh Katholieke en de Christelijke metaalbewerkersbonden. Ter bespreking bleek, dat de opvatting van de vakvereenigingen, als zou de directie van de Vereenigde Blikfabrieken via den rijksbe middelaar tegenover de stakingsleiding ook voor de volslagen geoefende arbeiders van de loonregeling (waartegen de wilde staking gericht is), in gunstigen zin zijn afgeweken, op een misverstand berustte. Zoowel de rijksbemiddelaar als de directie van de Ver eenigde Blikfabrieken spraken er hun teleur stelling over uit, dat door een samenloop van omstandigheden aan de besturen der vakver eenigingen door de directie voornoemd, on juiste mededeelingen waren verstrekt. In aansluiting op de bespreking' onder lei ding van den rijksbemiddelaar en een met de organisatiebesturen gehouden conferentie, heeft de directie van de Vereenigde Blikfa brieken een brief van den volgenden inhoud aan de besturen der vakvereenigingen ge zonden. „In vervolg op de bijeenkomst met den rijksbemiddelaar op Dinsdag'. 4 September en ons onderhoud met u verklaren wij, dat het thans aan alle partijen duidelijk is, dat uw opvatting, als zouden wij aan de loons verlaging der geoefende mannen iets ver anderd hebben, op een misverstand berust. Wij begrijpen geheel, hoe dit misverstand is ontstaan, n.l door een fout in het resumé van den rijksbemiddelaar, die door onze directie aan u is doorgegeven. Nu dit mis verstand is opgehelderd, is echter iedere reden Uwerzijds vervallen tot eenigen maat regel. die tegen ons is gericht, temeer, daar de concessies, die aan de stakingsleiders zijn gedaan, door het verwerpen der voorstellen zijn vervallen. Deze zijn alleen aangeboden op voorwaarde, dat Dinsdag. 28 Augustus het werk zou zijn hervat. Nu dit niet is geschied staan wij dus weer geheel op de basis van de nieuwe loon schaal. Tenslotte verklaren wij ons bereid na af loop van het conflict opnieuw met Uw or ganisaties over de loonschaal overleg te plegen". Naar aanleiding van de gehouden be sprekingen en den inhoud van den brief der- directie. is door de gezamenlijke besturen be sloten deze aangelegenheid nader met de leden in de respectieve afdeelingen te gaan behandelen. Met levensgevaarlijke wonden naar het ziekenhuis geloopen Feestvierders maakten ruzie en mishandelden Rotterdamschen kellner. Een gezelschap dat in een Rotterdamsch café aan het „feestvieren" was, kreeg de ge bruikelijke ruzie. Eerst in het café en daarna er buiten. Men bewerkte elkaar met de be kende voorwerpen, die bij zoo'n gelegenheid te pas komen. Een kellner die nog geen geld had ontvangen voor de glaasjes die de vroolijkheid tot stand hadden gebracht, kreeg een paar steken met een mes in de longstreek. Hoe hij nog naar het ziekenhuis aan den Coolsingel kon loopen is een raadsel, want de steken waren levensgevaarlijk, werd daar ge constateerd. Een dertig jarige man is aangehouden, die ontkent. De politie houdt hem toch maar vast en zoekt naar het mes. J. H. A. Schaper ten grave gedragen. Enorme belangstelling uit alle kringen. „Verricht geen arbeid, als uw eigen werk is gedaan." Een adres aan den ministerraad ter bestrij ding van een crisisverschijnsel. De besturen van de vier R.K. Centrale So ciale Organisaties in Nederland n.l. de Alge meene R.K. Werkgevers vereeniging. het R.K. Werkliedenverbond, de Ned. R.K. Boeren- en Tuindersbond en de Ned. R.K. Middenstands bond, hebben op 7 Januari aan den raad van ministers verzocht, maatregelen te willen ne men tot beperking van het door de crisisom standigheden ten zeerste toegenomen euvel van het verrichten van arbeid voor derden na verrichte dagtaak, door allereerst aan het overheids- en semi-overheidspersoneel onmo gelijk te maken op deze wijze aan arbeioers en middenstanders een ongelijke concurrentie aan te doen. Er ware dan enkel rekening te houden met ontheffingen, in speciale geval len. als voor werkzaamheden op sociaal en liefdadig gebied. 8 Maart ontvingen de organisaties van den toenmaligen voorzitter van den raad van mi nisters een antwoord volgens hetwelk de re geering geen maatregelen in deze omstandig heden noodig achtte. Anderzijds was de toenmalige regeering van oordeel, dat door een verbod zooals werd ge vraagd. een scherpe tegenstelling zou ont staan tusschen de arbeidsverhoudingen in de vrije maatschappij en die in den overheids dienst. De regeering aldus de brief zou hier tegenover de ambtenaren iets doen, dat op overeenkomstige gronden op veel ruimer terrein zou moeten gelden. De organisaties hebben zich nu opnieuw tot den raad van ministers gewend waarbij zij verzoeken de aangelegenheid opnieuw in over weging te willen nemen en te willen bevorde ren. dat zoowel voor het overheidspersoneel als voor het particuliere bedrijfsleven een ver bod van arbeid voor derden na wettelijke dag taak tot stand komt. 50.000 Nederlanders op stap in de reisweek. Velen gingen eiken dag naar huis om te slapen Over de resultaten v&n de Nederlandsche reisweek valt uiteraard, zoo spoedig nog niet veel te zeggen. Wel is zeker, dat vele belang hebbenden zóó met dit plan zijn ingenomen, dat zij een herhaling voor het volgend jaar graag tegemoet zien. ..Men zou er bijvoorbeeld twee reisweken van kunnen maken. Een vroe ger in het seizoen en één later" is de mee ning van sommigen. Valkenburg is één van de plaatsen die erg heeft geprofiteerd van de reisweek. Ruim 500 houders van reductiebiljetten zijn er gear riveerd zoodat wij daaruit bijna de gevolg trekking zouden willen maken dat Valken- burig het geliefde vacantieoord in Neder land is. Aangenomen kan echter worden dat velen overdag uitgingen, maar 's avonds weer thuis waren, zoodat de hotels van deze categorie geen profijt hebben kunnen trekken. In de reisweek zijn ruim 50.000 biljetten verstrekt, deelt de Nederlandsche Reisver- eeniging mede, en niet aljeen de spoorwegen zijn met het voorloopige resultaat zeer tevre den, ook autobusondernemingen in verschil lende deelen des lands en inrichtingen, als musea e.d. Rijwieldief liet een kennis een maand gevangenisstraf opknappen! De politie te Amsterdam heeft een man aangehouden, die men verdacht van rijwiel diefstal. Bij drie fietsenhandelaren had hij fietsen gehuurd, die hij nooit terugbracht. Nu men hem te pakken had, werd hij met de drie verhuurders geconfronteerd, die in hem den man herkenden, die de fietsen huurde, zon der ze terug te brengen. De man bekende de fietsen te hebben ver duisterd, maar zei daarbij dat het niet in Augustus was geweest maar in Juli. Als be wijs voerde hij aan dat hij van begin Augus tus tot begin September in de Haagsche ge vangenis had gezeten. Zoo iets is toch wel afdoende.... De drie fietsverhuurders zeiden echter dat het in Augustus is geweest en daarbij bleven ze. Toen ging de politie eens onderzoeken en wat bleek? Een van zijn kennissen was voor geld wel bereid te gaan zitten en onder ver toon van het trouwboekje van den veroor deelde heeft hij zich aangemeld aan de Haagsche gevangenis, waar hij liefderijk werd opgenomen! Nu zal de echte nog een maandje moeten gaan zitten, zegt de Tel. naar de motieven van den remplacant wordt een onderzoek in gesteld. Ministers op de Almitento. Mr. Steenberghe spreekt in drie talen op het congres van kleinhandelaren. Woensdagmiddag hebben de ministers van fiannciën Mr. Oud en van economische zaken mr. Steenberghe een bezoek gebracht aan de Algemeene Middenstandstentoonstelling in het gebouw der R.A.I. te Amsterdam. Na ontvangst door den voorzitter van he: uitvoerend comité, den heer Verbeek sprak minister Steenberghe mede namens zijn col lega van financiën zijn dank uit voor de ont vangst. Het heeft me zeer gespeten aldus de minister dat ik wegens een zitting van den ministerraad, de tentoonstelling niet heb kunnen openen. Met buitengewone voldoening is de regeering gebleken, dat men zooveel mogelijk door eigen kracht de groote moeilijk heden van dezen tijd tracht te overwinnen. Deze tentoonstelling beschouwt de regeering als een schoone daad van den middenstand en ik wil u gaarne verzekeren, dat de regee ring zooveel als in haar vermogen is, den mid denstand zal steunen. Minister Steenberghe begaf zich naar het restaurant, waar hij voorgesteld werd aan leden vaar het Internationaal Congres voor den Kleinhandel. De minister sprak de aan wezigen in de Nederlandsche. Fransche en Duitsche taal toe. Standhouder liet beslag leg gen op de tentoonstellingskas. Een van de standhouders heeft beslag la ten leggen op de kas van de Almitento omdat er een conflict tusschen hem en het bestuur was gerezen over het maken van muziek. Er kwamen namelijk klachten bij het be stuur over de muziek van het marionetten' theater, waar anderen last van hadden. Toen een minnelijke schikking geen resultaat had. maakte de directie het theater stroomloos, zoodat muziek-maken uitgesloten was. Dit was voor den standhouder aanleidin? beslag te laten leggen op de kas van de Al mitento. Voor de bezoekers heeft deze in terne kwestie echter niets te betekenen, te meer daar de gelden spoedig weer weien vrli gegeven en de rechter in kort ged-ng zal 1 hebben uit te maken wie er gelijk beeft. Brommen met een trouw boekje Alleen een architect heet voortaan architect. De titel wordt wettelijk geregeld. Een wetsontwerp tot wettelijke bescherming van den titel van architect is in een vergevor derd stadium van voorbereiding, meldt Het Volk. Het wetsontwerp zal niet bepalen, dat ar- chitectenarbeid slechts door architecten mag worden verricht: het zal in hoofdzaak slechts aangeven, welke bevoegdheden men moet be zitten, om den titel van architect te mogen voeren. Het publiek weet dan bij het verstrek ken van opdrachten, of het een architect dan wel een niet-architect daarmede belast. Veel fietsers verongelukten. Fietser slipte in de rails. Doordat hij met zijn rijwiel in de tramrails slipte en viel, geraakte een 39-jarige man uit de Paulus Potterstraat te 's-Gravenhage in de Boekhorststraat onder een vrachtauto. Hij kreeg een hersenschudding en moest- naar het ziekenhuis worden vervoerd. Wandelaar struikelde over de rails. Een 42-jarige heer liep op het Zuider havenhoofd te Scheveningen. Doordat hij over de rails struikelde, viel hij en kwam op een steen terecht en kreeg een bekkenfrac tuur. Fietser, die een taschje haalde, door een auto ernstig gewond. Een 38-jarigen wielrijder te Amsterdam is als gevolg van een galante daad een zeer ernstig ongeval overkomen. In de Utrechtschestraat ter hoogte van de Keizersgracht stapte een juffrouw uit een tram Toen de tram zich weer in beweging had ge zet bemerkte zij dat zij haar taschje in den wagen had laten liggen, Een wielrijder die juist passeerde en vernam wat er gebeurd was, is daarop de tram in de richting van het Fre- deriksplein achterna gegaan. De conducteur reikte hem het taschje over, waarna de fiet ser achter de tram om draaide, om de juffrouw het eigendom ter hand te stellen. Nauwelijks had hij deze manoeuvre uitgevoerd of hij werd gegrepen door een van de richting Frederiks-. plein komende auto. Het slachtoffer werd te gen den grond geslingerd terwijl ook het rij wiel zwaar werd beschadigd. De fietser had een zware hersenschudding gekregen en zijn toestand is zorgelijk. Auto schoot vooruit en knelde een jongetje tusschen de muur. Een chauffeur van een vrachtauto te Utrecht was bezig zijn wagen in een garage te rijden. Door tot nu toe onbekende oorzaak schoot de wagen plotseling vooruit en reed het trottoir op. waar juist vier kinderen aan het spelen waren. Drie van hen konden nog bijtijds weg springen doch de vierde, een 5-jarig jongetje raakte bekneld tusschen den muur en de auto. Levensgevaarlijk gewond is het knaapje naar de Rijksklinieken vervoerd. Fietser die van de stoep reed, botste tegen een vrachtauto. Te Giessen (N.B.) is de 20-jarige koopman W. Hak aldaar, die per fiets een stoep kwam afrijden, in botsing gekomen met den vracht auto van de Zuivelfabriek Altena te Nieuwen dijk. Met een gebroken arm en been en ernstige kwetsuren is hij naar het ziekenhuis te Go- rinchem gebracht. Zijn fiets is totaal vernield. Jongetje stierf door een val van het paard. Het 3-jarig zoontje van een landbouwer te Linne (Limb.) is van een paard gevallen en aan zijn wonden overleden. Fietser en auto botsten te Venlo. Te Venlo nabij het villapark is een ernstige aanrijding gebeurd, waarbij de 26-jarige tui nier H. Vlodrop uit Venlo zwaar werd gewond. Per fiets kwam de man uit het villapark en wilde de Maaskade afrijden, toen van de Maas kade af een auto naderde. De fietser en de autobestuurder poogden nog voor elkaar uit te wijken, doch een botsing was onvermijdelijk. De fietser kwam met het hoofd tegen het por tier van de auto terecht en werd tegen den grond geslingerd. Hevig bloedend uit veel hoofdwonden en met een zware hersenschud ding werd de man opgenomen en naar het zie kenhuis te Venlo overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. Het Rijk waakt tegen besmet tingsgevaar op scholen. Het zal alle kosten betalen ter genezing van leerkrachten. In een nota naar aanleiding van het ver slag der Tweede Kamer over het wetsontwerp ter bescherming van leerlingen tegen de gevolgen van besmettelijke ziekten van per soneel van inrichtingen van onderwijs, mer ken de ministers van Onderwijs en van So ciale Zaken op. dat zij bij het opstellen van het wetsontwerp zich ervan bewust waren, dat er bijzondere scholen zijn, die niet door een schoolbestuur maar door een natuurlijk per soon worden in stand gehouden. Maar onder het begrip „schoolbestuur" kan mede een natuurlijk persoon begrepen worden. Deze vallen ook onder de werking van het ontwerp. In het algemeen zal het rijk volledige ver goeding van alle noodzakelijke, in het ver slag bedoelde kosten geven, indien het school bestuur de wettelijke voorschriften behoor lijk heeft nageleefd, ook als het een niet- gesubsidieerde inrichting van onderwijs be treft, waarop de wet van toepassing zal zijn. In den algemeenen maatregel van bestuur zullen echter regelen moeten worden gesteld om tï verzekeren, dat de van rijkswege^te be talen vergoeding binnen redelijke grenzen beperkt blijft. Eenerzijds zal deze vergoeding zich niet mogen uitstrekken tot onnoodig ge maakte kosten. Anderzijds "zal de termijn ge durende welken het rijk de kosten vergoedt gelimiteerd moeten worden tot den tijd, waarin nog een redelijke kans op herstel van den'zieke bestaat. Door een periodiek te her halen geneeskundig onderzoek zal dit, zoo noodig. gecontroleerd kunnen worden. Blijkt bij zulk een onderzoek kans op herstel rede lijkerwijs uitgesloten, dan behoort, ontslag te volgen. Laat een bestuur dit na dan is de aan leiding voor vergoeding van rijkswege verval- Jen. Verkeerd gedoken, uit de ringen en uit een boom gevallen. Een 22-jarige jongeman was in het Weste lijk Marktkanaal nabij de Willem de Zwijger laan te Amsterdam aan het baden. Toen hij flink diep dook, kwam hij met zijn hoofd op een steen terecht. Het bleek, dat hij een diepe wonde aan zijn achterhoofd had. Hij is naar het- Wilhelminagsthuis gebracht. Bij het oefenen aan de ringen in het gym nastieklokaal van een school aan de Gerard Doustraat in Den Haag is een 14-jarig meisje zoo gevallen dat zij een hoofdwonde en een hersenschudding kreeg. In de Zaanstraat te Amsterdam waren eenige jongens aan het spelen. Een 13-ja- rige knaap, die in een boom was geklommen, viel en kwam met zijn hoofd op straat terecht Hij is naar het ziekenhuis gebracht, waar bleek, dat hij een hersenschudding had opge- loopen. Vader stak zijn zoon. De een naar het politiebureau; de ander naar het ziekenhuis. In een perceel aan de Bataviastraat te Utrecht kreeg een 50-jarige vader oneenigheid met zijn 26-jarigen zoon. De twist liep zoo hoog, dat de vader zijn zoon op verschillende plaatsen aan het hoofd ernstige wonden met een mes toebracht. Toeschouwers stelden de politie van de gebeurtenis in kennis, die den vader aanhield en den zoon naar de Acade mische klinieken zond. EEN REDE VAN IR. A. A. MUSSKRT OVER HET NUT VAN SPECIALE AUTOWEGEN. De Nederlandsche Vereeniging voor Auto- Snelwegen (NEVAS) zal haar jaarvergadering houden op Dinsdag 18 September te 's-Gra venhage. Op verzoek zal ir. A A. Mussert oud-hoofd ingenieur var. den Provincialen Waterstaat in Utrecht een voordracht houder, over het nut en de urgentie van speciale autowegen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5