Jeugdige werkloozen aan den arbeid. tiet Beêou^tijkste Het misdrijf in de Anegang. De vermoedelijke dader aangehouden. Schoonheid. 52e Jaargang No. 15708 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 8 September 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COtJRANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon No*-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTlëN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels f 0.60, elke regel meer i 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels 0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-. Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Chauffeurs herkenden foto. Het onderzoek van de recherche in het dra ma dat Donderdagavond in de kapperszaak in de Anegang heeft plaats gehad heeft al eenige feiten van waarde aan het licht gebracht. Zooals we reeds meldden is de vermoedelijke dader, de 21-jarige O., die vroeger bediende was in de kapperszaak van den heer Wever. Zijn naam luidt A. T. Oosterhof f. Hij is Vrij dagmiddag in de buurt van Amersfoort en Hoevelaken gesignaleerd, maar tot op dit oogenblik heeft men hem nog niet kunnen ar resteeren. Vrijdagavond omstreeks half negen heeft Zich bij de recherche alhier aangemeld een chauffeur van een Haarlemsche taxi-onderne ming die op Donderdagavond om half 10 een jongeman vervoerd heeft van Haarlem naar Amsterdam. Men ziet, dat het uur ongeveer klopt, daar immers om half tien de brandmel ding plaats had. Op de Groote Markt vervoeg de zich dien avond een man bij hem, die zeer zenuwachtig was. Ofschoon deze kleine auto niet direct aan de beurt was, wilde de jonge man absoluut dien wagen hebben. Eerst was het de bedoeling om per auto naar een tram halte te rijden, waarom dan ook snel gereden moest worden. Bij de Amsterdamsche Poort bleef hij echter zitten en beval door te rijden naar Amsterdam. Dadelijk na het instappen Sloot de jongeman het achtergordijn, omdat, naar hij zeide, hij „ruzie gehad had met zijn meisje en hij bang was, dat zijn meisje hem achterna zou rijden". De man droeg een dikke actetasch bij zich In de Halvemaansteeg in Amsterdam is hij ten Slotte uitgestapt en was heel vlug verdwenen. In de getoonde foto van Oosterhoff herken de de chauffeur pertinent den man, dien hij Donderdagavond van de Groote Markt naar Amsterdam vervoerd had. De recherche heeft voorts nog gehoord een chauffeur in Amsterdam, die iemand naar Amersfoort en Utrecht en terug gereden had op Donderdagavond. Het is gebleken bij dat verhoor, dat de man, die deze rit gemaakt heeft, dezelfde Oosterhoff is. O. is in de gara ge aan de Duivendrechtsche kade in een auto gestapt om half elf en daarmee naar Zeist, Utrecht en andere plaatsen in die buurt ge gaan. In die plaatsen heeft de passagier bij een dertiental personen zijn schulden afbetaald. Volgens de verklaring van die personen had Oosterhoff dien middag geen cent, terwijl hij dien Donderdagavond laat wèl kon betalen. Al deze menschen herkenden in de foto Oosterhoff. Gebleken is, dat in Utrecht en Zeist met gouden tientjes heeft betaald. En bij de buit, die gestolen is bij den kapper in de Anegang, bevonden zich twee gouden tientjes Vrijdagmiddag om twee uur is Oosterhoff bij Amersfoort gesignaleerd. Om 1.20 uur 's nachts heeft de Amsterdam sche chauffeur hem op het Rembrandtplein in Amsterdam afgezet. Het onderzoek van de recherche wordt met kracht voortgezet, en elk oogenblik kan dan ook de arrestatie van Oosterhoff die in elk geval op den avond van den moord en den brand in Haarlem ver toefde, plaats hebben. De teraardebestelling van het slachtoffer zal plaats hebben op Dinsdagmorgen 11 Sep tember om kwart voor twaalf op de Alge- meene Begraafplaats aan de Kleverlaan. Even voor het ter perse gaan van dit nummer vernemen wij, dat de jongen die verdacht wordt den moord in de Anegang te heben gepleegd, heden morgen te Zwolle is aangehouden. De HaarlemscHe Zieken fondsen en de crisis. Een toeslag van de gemeente aan werkloozen?, Ook voor de ziekenhuisverzekering? Ongeveer een maand geleden wezen wij er Op, dat de minister van sociale zaken aan de gemeentebesturen had medegedeeld, dat als de gemeenten aan werkloozen een toeslag ga ven voor de contributie der ziekenfondsen, deze niet van den .gegeven werkloozen-steun zou worden afgetrokken. Het raadslid de heer M. H. Groenendaal heeft aan het college van B. en W. gevraagd of B. en W. genegen zijn met de besturen der Haarlemsche ziekenfondsen overleg te plegen om te komen tot een regeling op de volgende grondslagen: 1/3 van de contributie voor reke ning van de gemeente. 1/3 van de contributie voor rekening van de fondsen, zoodat 1/3 van de contributie door het werklooze lid moet worden betaald? B. en W. hebben daarop In den raad mede gedeeld, dat zij in beginsel wel iets voor een toeslag voelen. Zij beloofden overleg met de ziekenfondsen. Wij kunnen thans mededeelen dat dit over- overleg heeft plaats gehad. Verder hebben natuurlijk ook de betrokken diensten van de Geneeskundigen Dienst daarover aan B. en W. rapport uitgebracht. Binnenkort is thans een voorstel van B. en W. aan den raad te verwachten. Wij hebben reden te veronderstellen dat door B. en W. zal worden voorgesteld een regeling te tref fen ongeveer overeenkomend met het voorstel Groenendaal. Wel zou het vermoedelijk voor de gemeente financieel voordeeliger zijn om geen toeslag te betalen en de werkloozen die voor de zie kenfondsen bedanken door de geneeskundi gen van den Gem. Geneeskundigen Dienst te laten behandelen, maar er is een algemeen belang bij gemoeid. Het is gewenscht, dat de Ziekenfondsen zooveel mogelijk intact blijven en niet door de crisis veel leden verliezen. Bovendien zouden van den toeslag alle werkloozen profiteeren ook zij die niet be danken zouden voor de fondsen. De raad heeft nog onlangs uitgesproken, dat- hij elk middel zou willen aangrijpen om als het mo gelijk is den steun door het rijk vastgesteld eenigszins te verhoogen. Bovendien zal het er wel toe komen, dat de gemeente voor de werkloozen de contributie voor de ziekenhuisverzekering der gemeente (die ook over de ziekenfondsen loopt) eenigs zins zal verlagen. Autobus vervangt de tram. Reizen BloemendaalHeemstede. In ons vorig nummer deelden wij mede, dat nu de autobus der N.Z.H.T.M. de tram ver vangen heeft, de reis uit Bloemendaal en Overveen naar Heemstede 25 cent kost, een retour 45 ct. De tramdirectie vestigt er even wel de aandacht op, dat men gcedkooper uit is. door een dagkaart van 30 cent te koopen, die geldig is op de autobuslijnen en de tram lijn SoendapleinHeemstede (Door de Engelsche vrouiven is in 1933 bijna 14 millioen gulden uit gegeven voor schoojiheidsmidde- len). Ik las dit veelzeggend cijfer Zeer toevallig in de krant, Daarom spreek ik ook toevallig Van de vrouw in Engeland. Als men ook in andre landen Deze uitgaaf eens besomt, Kan het zijn dat men tenslotte Tot nog hooger. cijfers komt. Maar die veertien millioen gulden Is alleen al een bedrag. Dat als zeer ontzag verwekkend Voor de schoonheid gelden mag Stel u voor de doosjes poeder. Potjes crème en fleschjes vocht, Denk u in de lippenstiften. Voor dat kapitaal gekocht. Al die bijgewerkte wangen. Al dat kunstgekleurde haar, Heel die gevelrestauratie. Zie. dit kost het bij elkaar. Schoonheid, die slechts van de huid is, Daaglijks weer met zorg hersteld. En die in een jaar veel tijd kost Naast een groot fortuin aan geld Ik zal niet filosofeeren Over werkelijkheid en schijn. En ik ga niet critiseeren. Heusch. ik zal wel wijzer zijn. 'k Zeg alleen: wat is het heerlijk. En wat spaar je 't aardsche slik. Als je zonder kunstgreep mooi bent, Zooals u en zooals ik. P. GASUS. Brockway-Stadsbussen. Invoering grootere frequentie op lijn 2 en 3. Met ingang van 15 September zal op lijn 2 en 3, waarop tot heden een 15-minutendienst werd onderhouden een 12-minutendienst wor den ingevoerd, waardoor dus een grootere ver- voersmogelijkheid geboden wordt. Als gevolg hiervan ontstaat tusschen Maas- straat-Statlon-Groote Markt een 6 minuten dienst hetgeen den bewoners van 'Haarlem-N. welkom zal zijn. Op lijn 1 blijft voorloopig nog de 15-minu. ten dienst gehandhaafd. A. C. R. Dreesmann 80 jaar. Maandag 10 September herdenkt Bussum den tachtigsten verjaardag van een harer in gezetenen: den heer A. C. R. Dreesmann, stich ter van de firma Vroom en Dreesmann. Hij geniet nog steeds een goede gezondheid. Het zal Maandag voor Bussum en den jubi laris zeker een drukke dag word,ens Politie zoekt O. S. P.- bestuursleden. Wegens vermoedelijke opruiing. De commissaris van politie toegevoegd voor den justitioneelen dienst aan 't hoofdbereau van politie van Amsterdam verzoekt bekend te worden gemaakt met de verblijfplaats van J. de Kadt en S. Tas, beiden ex-bestuurders van de O.S.P. Zij moeten terzake van ver moedelijke overtreding van Art. 131 Wetboek van Strafrecht worden gehoord De tekst van het bewuste artikel luidt: Hij, die mondeling of bij geschrifte in het openbaar tot eenig strafbaar feit of tot ge welddadig optreden tegen het openbaar gezag opruit, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren of geldboete van ten hoogste f 300. 9 maanden geëischt tegen den voorziter Schmidt. In een proces wegens opruiing is te Amster dam tegen den voorzitter van de O.S.P. den heer Schmidt negen maanden gevangenisstraf geëischt met aftrek van een maand voorarrest. Geen trams, taxi's en kranten in Madrid? Algemeene staking afgekondigd. MADRID 8 Sept. (Reuter). Om 6 uur hedenmorgen ontvingen het personeel van tram, metro en de taxichauffeurs van hun vakvereenigingen opdracht het werk neer te leggen waaraan zij onmiddellijk voldeden. Ook de typografen ontvingen deze opdracht en men gelooft, dat de dagbladen niet zullen verschijnen. Waarschijnlijk zal de regeering den staat van beleg afkondigen. De vereeniging van werkgevers te Madrid heeft bekend gemaakt, dat alle arbeiders, die aan deze staking deelnemen, ontslagen zullen worden. Spionnage gepleegd in het Saargebied. Buitenland zou militaire plannen hebben ontvangen. SARREGUEMINES iSaargebied), 2 Septem ber (Reuter». Wegens spionnage werden 5 personen door 't gerechtshof tot straffen van 10 maanden tot 3 jaar veroordeeld en tevens tot hooge boete. Zij zouden aan den spion- nagedienst van een vreemde mogendheid plannen voor mitrailleurs en forten hebben geleverd. Twee hunner bevinden zich in hech tenis de overigen zijn voortvluchtig en werden bij verstek veroordeeld. Japan bemoeit zich niet met Rusland's toelating. Omdat het zelf niets meer met den Volken bond heeft te maken. TOKIO. 8 September (V. D.) Met betrek king tot de toetreding van Sovjet-Rusland tot den Volkenbond wordt verklaard, dat het niet noodzakelijk is, dat Japan zijn houding dien aangaande bepaalt, aangezien Japan sedert de bekendmaking van zijn uittreden nooit vertegenwoordigd is geweest in de Volken bondsvergadering, noch in de bijeenkomsten van den Volkenbondsraad. Gevangenen wilden weg. Opstand te Rosaria. BUENOS AIRES. 8 September (V. D.) Gistermorgen is een aantal gevangenen van de gevangenis te Rosarie in opstand geko men. Zij deden een poging tot ontvluchting doch slaagden daarin niet, daar de politie da delijk ingreep. De muiters, die beschikten over een aantal in de gevangenis zelf vervaardig de wapenen, doodden een gevangene, die wei gerde zich bij hen aan te sluiten. De politie heeft met traangasbommen en revolvers de opstand bedwongen. Een persoon werd gedood en verscheidene gewond De po litie nam bommen, pistolen en munitie in beslag. Tewerkgesteld tegen vergoed mg. Aan het sportterrein aan de Van Oosten de Bruynstraat zullen verbeteringen plaats hebben. Hier ziet men de eerste tien jeugdige werkloozen bezig, die in werkverschaffing daar aan den arbeid zijn. Jeugdige werkloozen, tusschen 16 en 24 jaar. zijn thans bezig het voorste gedeelte van het Gemeentelijk Sportterrein aan de Van Oosten de Bruynstraat te bewerken. Hierbij zit de be doeling voor de jeugdige werkloozen in werk verschaffing eenige bezigheid te geven, die ook nut afwerpt. Het sportterrein heeft onder de graszoden een vette laag en daaronder een laag puin, die verhinderen, dat eventueel regenwater den grond in trekt, zoodat in een natte periode het terrein zeer drassig is en blijft. Onder leiding van Openbare Werken zijn gisteren tien jonge werkloozen aan den ar beid gezet. Om technische redenen kon nog geen grooter aantal tewerk gesteld worden. Het plan is om gedurende 8 weken 40 man te laten arbeiden, die dan vervangen worden door 40 anderen voor 8 weken, en tenslotte zal deze vervanging nog éénmaal plaats heb ben. In dien tijd zijn draineerbuizen in het terrein aangebracht, ter lengte van 1000 strek kende Meter, is de afsluitende puinlaag weg gehaald en het terrein met zand 20 c.M. op gehoogd. De oppervlakte van het te bewerken terrein is 11500 Bij de Arbeidsbeurs kan men zich aanmel den voor dit werk. waarvoor men geen grond werker hoeft te zijn. Alle jongelui, van welk beroep ook. kunnen hiervoor in aanmerking komen. Er wordt gewerkt van 912 en van 1 124 1/2 uur, gedurende 5 dagen (Zater dags niet». Een schaftlokaal is aanwezig voor hen, die tusschentijds bij het werk willen blij ven. Een paar werkschoenen en een overall worden den jongens verstrekt, evenwel met de bepaling, dat deze door hen zelf bekostigd moeten worden, met dien verstande, dat we kelijks van de hun toegekende vergoeding van f 2.75 een bedrag van 70 cent wordt af getrokken ter vergoeding van de ontvangen kleeding. Dit bedrag wordt niet gekort op den steun, dien de ouders ontvangen. Er wordt de nadruk op gelegd, dat het hier geen werk betreft, dat noodwendig gebeuren moet. Wanneer deze regeling niet getroffen was. zou het terrein niet worden verbeterd. Donderdag is de eerste ploeg aan het werk gegaan, om speciale redenen uit tien man be staande. De vermoedelijke dader van den moord in de Anegang is aangehouden. pa? 1 Bij enquête in de V. S. over de wapenindustrie werd o.m. gezegd, daJ zich in Nederland een verzamelpunt van camouflageconcerns zou bevinden. pag. 4 Op het partijcongres te Neurenberg heeft Hit- Ier de partijleiders toegesproken. pag. 4 De arbitragecommissie in het Amerikaansche textielconflict bijeen. pag. 4 Te Hoofddorp is een electricien dood in een werkplaats gevonden. Zijn vrouw en pleeg zoon zijn gearresteerd. pag. 2 Het Haarlemsche ziekenfonds en de crisis. Een toeslag van de gemeente aan werk loozen? pag. 1 Communisten zouden volgens het Amerikaan sche systeem een landelijke opmarsch naar Den Haag organiseeren ter gelegenheid van de opening van de Staten-Generaal. pag. 3 De directie van de blikfabrieken te Krommenie en elders heeft toegezegd een nieuwe loon regeling te willen invoeren, mits de arbei ders het werk eerst hervatten. pag. 3 Het Crisiscomité zal van de regeering voor 1935 honderd duizend gulden meer ontvan gen. x Pag- 3 Fietsers en motorfietsers worden bij de lijst der ongelukken het meest genoemd. pag. 3 Bij twee branden kon de brandweer geen wa ter geven pag. 3 reemdelingen, die hier voor andere doelein den komen dan zij zeggen, moeten het land verlaten. pag 3 L. N.: De groente- en fruitmarkt te Amster dam 40 jaar aan dc Marnixstraat. pag 7 Bij de athletiekkampiocnschappen in Turijn werden Berger, üsendarp en Kaan in de finale geplaatst. Pag. 6 Van onzen Londenschen correspondent: Schoonheidsconcours te Hastings. Dag. 4 J. B. Schuil: Het komende tooneclseizoen. pag. 8 Van onzen Weenschen correspondent: Tau- ber's eigen operette een teleurstelling. pag. 8 K. de Jong: Radiomuziek der week. pag. 8 Financieele Kroniek. pag. 9 Dr. W. G. N. van der Slccn: Per Pelikaan van Amsterdam naar Marseille. Langs het strand: Zandvoort. pag. 7 pag. 3 De onthullingen voor de Amerikaansche enquête commissie. Nieuwe getuigen gehoord. (Zie ook pag. 4). WASHINGTON, 7 September. De Senaats commissie van onderzoek naar de gebruiken in de wapenindustrie heeft vandaag Louis Driggs gehoord van de Driggs Ordannance Engi neering Company, welke gespecialiseerd is in de fabrikatie van snelvuurkanonnen. Getuige verklaarde zaken te hebben gedaan met Denemarken, Turkije, Griekenland, Li- tauen, Venezuele, Colombia, Guatemala efci Polen. De maatschappij ondervond steun van het departement van Oorlog, waardoor in 1928 van de regeering der Vereenigde Staten een order werd ontvangen voor de levering van 174 kanonnen, waarvan 100 zijn vervaardigd in Amerika en de overige in Polen. In een op 9 Juli 1931 ge da teerden brief ver klaart Driggs, die toen in Polen vertoefde, dat groote moeilijkheden moesten worden over wonnen om een order te verkrijgen van 500 kanonnen, zulks vanwege de Fransche con currentie. In Januari 1932 heeft Polen Driggs 70 stuks luchtafweergeschut besteld van drie duim tot een prijs van 182.000 dollars»?). Senator Pope onthulde, dat de vroegere „commandant" Strong in 1932 den consul- generaal van Colombia te New York de plan nen heeft laten zien voor de fortificatie der havens van Colombia en Driggs bij die gele genheid als geschikste leverancier heeft aan bevolen. Driggs probeerde de voorlezing van dezen brief tegen te gaan. Hij verklaarde, dat deze brief is geschreven in een tijd. dat de betrek kingen tusschen de Vereenigde Staten en Co lombia gespannen waren in verband met het Leticia-conflict. SPOORWEGONGELUK BIJ GLASGOW EISCHTE REEDS ACHT DOODEN. De stoker van den tweeden trein is ook overleden. Het aantal slachtoffers van het spoorwegongeluk te Glasgow is thans 8. OPENLUCHTCONCERT DER H. O. V. Uit de door ons vermelde lijst van deelne mende koren die Woensdagavond aan het openluchtccncert der H. O V. hebben deelge nomen is de naam van het Haarlem's Luister- vinkenkoor weggevallen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1