Het misdrijf in de Anegang. Hei Bejauftijkste Miss Europa. 52e Jaargang No. 15709 VerscKijnï dagelijks, beKalve öp Zon- èn Feestdagen Maandag 10 September 1934 HAARLEM S DAGBLAD directie: K. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13962 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14625 Postgiro 38610 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer /0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad'. Levenslange ongeschiktheid 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger f 30.-. Alies indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Bekentenis van Moord met voorbedachten rade. In ons nummer van Zaterdag konden we nog juist melden, dat de vroegere winkelbediende van den kapper W. in de Anegang, die door de recherche gezocht werd, in verband met de brandstichting en den diefstal in de Anegang, in Zwolle was aangehouden. De 21-jarige dader heeft zich daar bij de politie aangemeld. Van daar Ls hij naar Haarlem overgebracht. On middellijk werd hij door den hoofdinspecteur Woud verhoord, doch de aangehoudene wei gerde iets te zeggen. 's Avonds werd het verhoor voortgezet en toen heeft Oosterhoff een volledige bekentenis af gelegd.. Donderdagmiddag heeft hij zich van Zeist naar Haarlem begeven waar hij de ge legenheid afwachtte dat de ouders het huis verlaten hadden. Toen is hij naar boven gegaan en heeft zijn afschuwelijke daad gepleegd. Met een doek wurgde hij het meisje. Alleen met het doel het meisje van het leven te be- rooven is hij naar Haarlem gegaan. aangehoudene. de voortvluchtige het danig benauwd heeft gekregen. In Haarlem heeft rechercheur Rijs wijk zeer verdienstelijk werk geleverd. Het optreden van inspecteur Keesom, die onmid dellijk na het ontdekken van den brand de kast gesloten heeft gehouden en het vuur op die wijze tot die kast beperkte en het ver hinderde over te slaan op de trap en de rest van de woning, heeft hoogstwaarschijnlijk het leven'van de beide kinderen, die op de tweede verdieping sliepen gered, althans erger voor komen. De dader is Maandagmorgen aan de Justitie overgeleverd. Van de politie in Amsterdam en Zeist heeft de heer Woud alle mogelijke medewerking ge had. Rouwdienst. Dr. G. J. Waardenburg zal Dinsdagavond 11 September om 8.15 uur met zijn gezamenlijke catechisanten en oud-catechisanten in het nieuwe wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht 104 een korte rouwdienst houden ter nagedachtenis aan Enny Wever, die ongeveer 51.2 jaar tot den kring behoord heeft. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Koningin en Prinses weer in Nederland. De „Tabinta" stoomt in stilte IJmuiden binnen. Vannacht om 2 uur, vroeger dam de aan gegeven tijd, arriveerde het 8000-ton groote motorschip „Tabinta" van de St. Mij. Neder land -te IJmuiden. Reeds om 3 uur was het schip, aan boord waarvan zich de Koningin en de Prinses bevonden, voorgaats en om 4. uur werd het in de Noordersluizen geschut. De sleepboot van bureau Wijsmuller, die naar buiten gestoomd was om de „Tabinta" te verwelkomen, werd verzocht geen signalen to geven en de aankomst en het doorschuitton geschiedde dan ook onder de grootst moge lijke stilte. Niemand vertoonde zich aan het dek. Door de vervroegde aankomst waren er op de sluizen, waar men het motorschip eerst om 6 uur verwachtte, geen belangstellenden aanwezig. Koningin enthousiast te Amsterdam begroet. AMSTERDAM. 10 Sept. Al vroeg heerschte op de De Ruyterkade een ongewone drukte. De politie moest met zachte hand den gang van zaken regelen. Muziek speelde boven de massa uit. Oranjevlaggen waaiden van de ge- pa voiseerde booten, vaandels werden aange dragen, de politie-muziekvereenigrng „Cres cendo'" speelde uit alle macht en precies 8 uur, vertrok eerst de „Prins van Oranje" en even daarna de veel vollere, bijna overbelaste „Prins Hendrik". Met de „Prins Hendrik" stoomden tallooze grootere en kleinere schepen mee. Bootjes van de havenpolitie, gewone motorvletten, rivier- scheepjes en sleepbooten allen voeren de „Ta binta" tegemoet, de nationale driekleur wap perde van iedere boot en als men elkander passeerde klonk van beide zijden een enthou siast hoera op, terwijl steeds het „Wilhelmus het „Wien Neerlandsch Bloed" en Oranje Bo ven over het rustige water van het IJ schal den. De zon brak meer en meer door, en ten slotte, als uit een vage mist, dook, vrij plot seling. de breede romp van de „Tabinta" op. Een juichkreeh weerklonk, het Wilhelmus werd spontaan aangeheven. De „Prins Hendrik" wendde het roer en voer de „Tabinta" achterna, die tamelijk snel, alweer in de nevels was verdwenen. Er ont stond een kleine jachit van bootjes achter de hooge achtersteven van den Oceaanistoomer Het duurde niet lang of de „Prins Hendrik" haalde het schip in en toen ze langszij voer, verscheen op de brug Hare Majesteit naast Prinses Juliana en wuifde de menigte toe. Langs de De Ruy ter kade, op de, in het wa ter u-itloopemde steigers, op primitieve ver hoogingen van vaten,-op spoorbielsen en, aan de De Ruyterkade voorbij, langs den spoor dijk, stonden honderden menschen te zwaaien en te zingen. Van alle kanten nog kwamen bootjes met belangstellenden en in de nabij heid van den aanlegsteiger werd het op het water een drukte van belang. De „Tabinta" legde aan. De Koningin en de Prinses verschenen nogmaals op de brug en een driewerf „hoera", een spontaan welkom steeg uit de menigte, die langs de kade en op schepen was verzameld, op. De zon brak sterk en helder door de wolken. De Koningin en de Prinses waren teruggekeerd, temidden van Haar volk. De Koningin passeert Haarlem Menigte zingt spontaan het Wilhelmus. Maandagmorgen even voor half elf zijn de Koningin "en Prinses Juliana per auto door Haarlem gekomen. Beide Vorstinnen waren :n het wit gekleed. Van de Amsterdamsche Vaart af tot de Zandvoortschelaan toe zijn de drie koninklijke auto's door de Haarlemsche politie geëscorteerd. Bij de Hazepaterslaan heeft de stoet ge stopt voor een deputatie van de Diaconessen waarvan een vertegenwoordigster een ruiker oranje bloemen aanbood. Door de Diaconessen en het 500 man sterke publiek werden twee .coupletten van het Wilhelmus gezongen. Knaapje door motor aan gereden. Met schedelfractuur opgenomen. Zondag is op de Amsterdamsche Vaart een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een 11-jarig jongetje zwaar werd gewond. De 11-jarige G. Evers uit de Busken Huet- Straat 21 speelde met zijn autoped op het asfalt van de Amsterdamsche Vaart. Hij wilde oversteken, doch wachtte eerst een auto af. die uit de richting Amsterdam kwam. Toen deze wagen gepasseerd was, stak het ventje onverwachts over, zonder op het overige ver keer te letten. Een motorrijder naderde ech ter en greep het knaapje, dat met een sche del basisfractuur opgenomen werd. Leden van den Ongevallen-dienst hebben het jongetje voorloopig geholpen, waarna het per zieken auto naar de MariastichtJng vervoerd werd. Om één uur Maandagmiddag was het jonge tje nog niet tot bewustzijn gekomen. Den motorrijder trof geen schuld. (Te Hastings is Miss Finland uitgeroepen tot Miss Europa). Ik heb de eer niet, u te kennen, Schoone Miss Finland, bovendien, Heb ik, hoe vreemd het moge klinken, Zelfs uw portret nog nooit gezien. Maar, als 'k mijn geestesoog laat werken En mijn gewone oogen sluit, Dan ka-n ik mij uw beeld verbeelden, Zoo ziet gij ongeveer er uit: Twee oogen van een klare diepte, Twee wangen, zacht en teeder rond, Een fijne neus, twee kleine oortjes, Een gaaf gebit, een kleine mond: Een kroon van permanente lokken, Die zachtfluweelig glanzend zijn, Een onberisplijke gestalte, In de volmaakte slanke lijn. Gij zijt gekroond tot Miss Europa, De schoonste van een zestiental. Gij wacht nu op de eer en glorie, Die u dien 'titel brengen zal. Men zal nieuwsgierig naar u staren, Op elk moment van eiken dag, Een fotografenheir zal vragen. Of het u even kieken mag. Men zal u mooie kleeren sturen, Voor de reclame, snapt u wel? Gij krijgt zelfs mogelijk een auto Van 't aller-allernieuwst model. Men zal u vleien en vereeren. Gij wordt als nooit tevoor verwend, Men zal u ongetwijfeld spreken Over een filmengagement. En dat zal duren nou. wat wilt u. 't Komt mij niet op een maandje aan, Tk wil royaal zijn, dus zes maanden, Maar dan is 't met de pret gedaan. Dan zal de wereld u vergeten. Dan is het sprookje zeker uit. En dikwijls hebben zulke sprookjes Nu niet zoo'n bijster fraai besluit. Uw schoonheid wordt niet overtroffen Miss Finland, wel gefilsiteerd, Toen koos men u tot Miss Europa, Miss Finland, wel gecondoleerd. P. GASUS. Ongeluk van de Velserpont voor de rechtbank. Dinsdag behandeling. Dinsdag zal de Haarlemsche rechtbank be handelen het ongeluk dat 10 Augustus bij de pont te Velsen is geschied en waarbij twee meisjes uit Amsterdam het leven lieten. Zaterdagmiddag heeft het parket een bezoek aan de pont gebracht. De groote pont waarmee het ongeval heeft plaats gehad werd hiertoe even buiten dienst gesteld om hiermee over te varen en eenige proeven te nemen. Tevens werden eenige foto's genomen. INGEBROKEN IN CONSUMPTIETENT. In de consumptietent van de tennisbanen aan de Spanjaardslaan is Vrijdagnacht inge broken. Een hoeveelheid chocolade, koeken enz. ten bedrage van f3 is ontvreemd. Ook eenige oude tennisballen zijn ontvreemd. Door het verwijderen van een ruitje is men bin-1 nengekomen. Toen hij zijn misdrijf volvoerd had heef: hij de winkelcassa geleegd, die slechts eenige guldens bevatte. Aangezien hij den toestand ter plaatse goed kende, begaf hij zich daarom rechtstreeks naar de kast op de eerste ver dieping, waar, zooals hij wist, het geldkistje was opgeborgen. Dit kistje, waarin honderd gulden zaten benevens eenige spaarbankboek jes, stopte hij in een actetasch, die hij even eens in de woning gevonden had. Nadat hij 't electrisch licht had uitgeschakeld door het losdraaien van de zekeringstoppen, stak hij eenige papieren in brand, die in de kast la - i Dit deed hij om de sporen van zijn rr uit te wisschien. daar hij hoopte dat het ge heelehuis zou verbranden. De aci'-iiwai... - de kast. die is doorgebrand, vormde de af scheiding met een trap naar de bovenverdie ping, waar de beide andere dochtertjes van 5 en ~13 jaar lagen te slapen. De dader heeft verklaard, dat hij wel wist, dat die kinderen in huis waren, maar dat hij zich dat op het bewuste oogenblik van de brandstichting niet gerealiseerd heeft. De dader heeft in Zwolle in een courant zijn foto met signalement gezien en dit was voor hem aanleiding zich bij de politie te melden. Het geldkistje, waaruit hij in de auto alleen het geld had genomen, doch waarin hij de spaarbankboekjes had laten zitten, heeft hij ergens bij Diemen in het water gegooid. Daar toe heeft hij de auto. die hem naar Utrecht brengen moest even laten stoppen. De chauf feur daarvan heeft echter niets gezien van het wegwerpen van het kistje. De politie heeft Zondag gedregd naar het kistje, doch het is haar niet mogen gelukken het te vin-, den, aangezien de dader de juiste plaats moeilijk meer op kon geven. Een reden voor zijn vreeselijk misdrijf heeft hij niet op gegeven. De heer M. Woud, hoofdinspecteur van de recherche, die de leiding gehad heeft bij het onderzoek in dit drama was vol lof over hot werk van de rechercheurs Teeuwen en Westra die van het oogenblik van ontdekken van het misdrijf Donderdagavond af, tot Vrijdagavond zeven uur toe onafgebroken het spoor van den dader per politieauto hebben gevolgd» zoodat Leerlingen wonend aan den Slaperdijk. Moeten langs een gevaarlijken wag naar school. De Centrale Ouderraad schrijft ons: De ouders van een 16-tal schoolgaande kin deren wendden zich tot ons met het volgende: Reeds tientallen van jaren stuurden de ouders, wonende aan den Slaperdijk, hun kinderen naar de school voor gew. lager on derwijs te Santpoort. Deze regeling bestond reeds toen de Slaper dijk nog onder Schoten ressorteerde en bleef bestaan toen Schoten door Haarlem werd ge annexeerd. De jongste bezuinigingen dreigen nu een einde te maken aan het schoolgaan te Santpoort. De ouders kregen aanzegging, hun kinderen maar naar de school te Spaarndam te zenden. Vrijdag 7 September werden ze in de school te Santpoort dan ook niet meer toe gelaten. Ieder die met het snelverkeer langs den smallen Slaperdijk, zonder verhoogd voetpad, bekend is. zal moeten beamen dat deze maat regel af te keuren is. Des winters gaat zelfs het onderwijzend per soneel met de autobus naar school. Een groot gedeelte van dezen gevaarlijken weg is weinig of niet verlicht en geon enkele beschutting bij slecht weer vinden de kinderen hier, die dezen grooten afstand dan 4 malen per dag zullen moeten afleggen. Op hun verzoek aan B en W„ den vroegeren toestand te laten voortduren, mochten de ouders nog geen antwoord ontvangen. JOH. ENSCIIEDé EN ZONEN GRAFISCHE INRICHTING N.V. In de aandeelhoudersvergadering van de N.V. Joh. Enschedé Zonen Grafische In richting is benoemd tot directeur-secretaris A. D. Huysman, procuratiehouder dezer N.V. en secretaris der directie. Op het Amerikaansche passagiersschip „Morro Castle" heeft een geweldige brand gewoed. Een groot aantal der 558 opvarenden is om het leven gekomen. pag. 4 De invoering van arbeidsplicht is in Duitsch- land spoedig te wachten. pag. 4 Een verweer van oud-kapitein Koster inzake de beschuldigingen over den wapenhandel. .pag:. 4 Het N. V. V. heeft een urgentieprogram betref fende werkloozenzorg bekend gemaakt. pag. 3 Het weekeind heeft weer verschillende ver keersongevallen gezien. pag. 3 Door het hevig onweer van Zaterdagnacht is te Haamstede groote schade aangericht. pag. 3 Te Rotterdam zijn Zaterdagmiddag acht lucht ballonnen opgestegen. pag. 3 De aangehouden jongeman, verdacht van den moord in de Anegang, heeft een bekentenis afgelegd. pag. 1 Te Heemstede is de heer K. van Eden over leden. pag. 1 De Koningin en Prinses zijn hedennacht uit Noorwegen teruggekeerd. pag. 1 Successen van Nederlanders bij de Atliletiek- kampioenschappen te Turijn. Berger wint de 100 en 200 M. en Peeters de hinkstapsprong. pag. 6 Haarlem wint het Spaernebeker-tournooi. pag 7 Haarlem honkbal-kampioen van Nederland. pag- 7 Mej. Rollin Couquerque voor de zevende maal nationaal tenniskampioene. pag 8 Laatste berichten. pag. ARTIKELEN, ENZ. J. B. Schuil. De jubileumvoorstelling van den Stadsschouwburg te Amsterdam. pag 7 J. B. Schuil: Dc man, die beslag legt. pag. 2 G. J. Kalt: Het muziekconcours te Halfweg. pag. 9 G. J. Kalt: Het Westminster koor. pag 2 De heer K. van Eden overleden. In den ouderdom van 79 jaar is Zondag morgen te zijnen huize te Heemstede over leden de heer K. van Eden. De heer Van Eden is niet minder dan 55 jaar lid geweest van de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap". Gedurende 45 jaar had hij zitting in hel bestuur, waarvan 25 jaren als penningmeester. In Augustus 1932 is de heer Van Eden uit het bestuur getreden, waarna hij adviseerend lid van het bestuur bleef. Thans was hij lid van verdienste. Nog steeds schreef hij in het Maandblad der Liedertafel. Bij gelegenheid van zijn 50-jarig lidmaat schap had een hartelijke huldiging van den waardigen veteraan der zangkunst, die hem zoo lief was, plaats. „Klaas" van Eden, zooals hij algemeen ge noemd werd. lééfde voor de Liedertafel. Hoe smakelijk kon hij vertellen van de glorieda gen van Zang en Vriendschap onder Robert, hoe was de Liedertafel hem steeds lief ge bleven. ook toen zij niet meer aan concour sen deelnam. Hij bezat van „Zang en Vriend schap" een uitvoerig archief, dat hij met trots aan belangstellenden toonde en dat hem in staat heeft gesteld, de geschiedenis der Liedertafel te schrijven. Vele jaren is de heer Van Eden ook be stuurslid geweest van den Nederlandschen Drogistenbond en scdurende langen tyd redi geerde hij het Vakblad, orgaan van dien Bond. De teraardebestelling is vastgesteld op Woensdag half één op de begraafplaats te Heemstede. Aan de groeve zal door de leden van „Zang - en Vriendschap" gezongen worden. Doodelijk auto-ongeluk. Verhuiswagen bij Soest versplinterd. Zooals elders in dit nummer vermeld is, heeft bij Soest een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij eon doode te betreuren is. De bestuurder van oen vrachtauto, Jb Koning uit Zandvoort, is mot den schrik vrijgekomen, de naast hem zittende Andries Flipse over leed. De vrachtauto was een verhuiswagen van P. Kerkman uit de Haltestraat. Haarlem's bevolking. Uit de Statistische Gegevens omtrent de gemeente Haarlem (le halfjaar) blijkt dat op het eind van de maand Juni van dit jaar de bevolking 127963 zielen telde, tegen 125803 op het eind van Juni 1933. Een stijging dus in één jaar met 2160. Eind December 1933 was het aantal inwo ners 126740. In Juni 1934 vestigden zich in Haarlem 864 personen, tegen 601 in Juni 1933 Het aantal dat vertrok uit de gemeente was in Juni van dit jaar 33 meer dan in dezelfde maand van het jaar 1933. n.l. 577. tegen 544 in Juni 1933. Niet minder dan 40883 personen behoorden op 1 Juli 1934 tot geen kerkelijke gezindte, tegen 39929 op I Juli 1933, Na de aankomst van de „Tabinta" te Amsterdam, verlaat de Koningin het schip. Links onderscheidt men de prinses, die afscheid neemt van de officieren,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1