Het N.V.V. over de werkloozenzorg. MAANDAG 10 SEPTEMBER 1934 HAAR L* EM'S DAGBLAD' 3 HOLLAND - WATERLAND. Slachtoffers van het water. HET NIEUWS VAN DEN MAANDAG. In het openluchtbad in den Rijn te Arn hem is de 35-jarige mevr. Damst uit Helmond bij het zwemmen verdronken. Zij is vermoede lijk door kramp bevangen en door den sterken stroom meegesleurd. Het lijk is nog niet ge vonden. De vrouw van den arbeiders Steenwijk te Scheemda is in het Winschoterdiep gevallen en verdronken. De vrouw leed aan toevallen. Een 5-jarig zoontje van de familie Heuken- roth te Amsterdam is in het Noordhollandsch kanaal bij den Buiksloterweg te water geval len en verdronken. Het ventje was met zijn broertjes aan het spelen. Op een gegeven moment was het kind weg, en onmiddellijk rees het vermoeden dat het in het water was gevallen, ofschoon niemand het gezien had. Er werd gedregd, waarna het lijkje werd gevonden. Dappere mannen beloond. 65 schipbreukelingen gered. Onder groote belangstelling werd in hotel „Nap" door den burgemeester van Terschel ling namens de Fransche regeering aan de bemanning van de sleepboot ..Holland" van de fa. Doeksen en Dros Reddingmedailles uitge reikt voor het redden van 65 schipbreukelin gen van het s.s. Madelene. dat in den nacht van 30 op 31 Maart op de Noordzee is vergaan. Aan den heer N. C. Taylor Kraay, vertegen woordiger van de firma Bros werd een verguld zilveren medaille uitgereikt, aan J. Doeksen kapitein. D. van Urk. stuurman en H. Bloon, machinist een verguld zilveren medaille, aan de leden der bemanning Tj. Zijlmaker. C. de Jong. H. de Jong. G. Gorters. C. Rijkeboer, v. d. Kuyl, J. Schroor, D. de Boer. A. Dettinga en A. Dros werd ook een zilveren medaille uitgereikt, terwijl D. Buren en v. Hof een bronzen medaille kregen. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT Door de Ermelosche politie, in samenwer king met belastingambtenaren, is bij een in woner van een der buurtschappen van Ermelo een geheime distilleerderij ontdekt. Een par tij jenever benevens een aantal onderdeelen van de installatie zijn in beslag genomen. Vereenvoudigers voor de spelling-Marchant. Maar tegen de naamvals-n. De vereeniging tot vereenvoudiging van onze spelling, welke in vergadering te Amsterdam bijeen is geweest, heeft besloten terwille van de eenheid zooveel mogelijk propaganda te maken voor de algemeene toepassing van de spelling Marchant, behoudens inzake de naam vals n. OSS ZAL GEZUIVERD WORDEN! Verleden week zijn te Oss de onderzoekingen naar verboden wapens, waarmede eenigen tijd geleden een begin is gemaakt, voortgezet. Een groot aantal woningen werd aan een nauwkeurige visitatie onderworpen en ook thans was de buit weer aanzienlijk. Een flink aantal revolvers en jachtgeweren met bijbe- hoorende munitie viel in handen der opspo ringsambtenaren. Locomotief kreeg kuren. Uit de rails gesprongen. Zondagavond is de locomtief van den trein AkenMaastricht nabij Maastricht in de bocht van Mariënwaard uit de rails ge sprongen. De machine kantelde niet. Het ver keer op deze lijn werd gestremd. Ni:uwe industrieën door Duitsche emigranten. Ruim 100 bedrijven van grooteren omvang. De Commissie voor Economische Voorlich ting van Duitsche immigranten, ingesteld door het Comité voor Bijzondere Joodsche Belangen, heeft een enquête doen houden naar den aard en den omvang van de in dustrieën door Duitsche Joden resp. onder deelname van Duitsche Joden na 1 April 1933 in ons land gevestigd. De enquêteurs hebben meer dan 100 bedrij ven weten te vinden met meer dan 5 werk nemers. Het totaal aantal Nederlandsche ar beidskrachten dat als gevolg van deze vesti ging in de laatste 11/4 jaar van deze nieuwe industrieën direct en indirect (indi rect tengevolge van den inkoop van Neder- landsch materiaal door de nieuwe onderne mingen) werk heeft gevonden en zal vinden, kan becijferd worden op circa 4500. Deze nieuwe fabrieken zijn verdeeld over talrijke industrieën en ook plaatselijk over het geheele land. Wij vermelden nog eenige details om trent sommige industrieën. Behalve een belangrijke metallurgische on derneming (nikkelfabriek) zijn verschillende metaalwarenfabrieken w.o. lampenfabrieken opgericht. Voorts een fabriek van electrische apparaten voor geneeskundige doeleinden en een fabriek voor speciale meetapparaten; de ze fabrieken zijn de eerste van deze soort in Nederland. Van de nieuwe ondernemingen in de textiel industrie produceeren vele fabrieken artike len die tot dusverre niet in ons land werden gemaakt. Een groot aantal nieuwe ondernemingen houdt zich bezig met de fabricage van klee- Öingstukken en lingerie. Alcohol en snelverkeer zijn vijanden." Vrachtauto slingerde over den weg Zondagavond omstreeks zeven uur is op den Soesterbergsche Straatweg in de gemeente Soest een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij 1 doode te betreuren is. Op genoemd tijdstip reed een vrachtauto uit Zandvoort, bestuurd door A. K. uit Zand- voort in de richting van Baarn. De wagen slingerde hevig over den weg en botste daarop tegen eenige boomen aan, waardoor de auto totaal vernield werd. Een man. die naast den chauffeur gezeten was, werd door de botsing zoo zwaar gewond, dat hij bij aankomst in het ziekenhuis „De Lichtenberg" bij Amers foort reeds bleek te zijn overleden. De chauf feur zelf was niet ernstig gewond. Deze ls naar het politiebureau te Soest overgebracht, waar hij in arrest is gehouden. De politie stelt een uitgebreid onderzoek naar de schuldvraag in. De bestuurder van de vrachtauto was onder den invloed van sterken drank en deed zeer verwarde verhalen. Drie inzittenden gewond. Zondagmorgen omstreeks zes uur is op den Rijksweg, even buiten de kom van Beek een auto, bestuurd door den heer S. uit Maas- niel, en waarin verder nog twee personen ge zeten war, tegen 'n langs den weg staanden boom gereden. De auto werd totaal vernield. De drie inzittenden bekwamen verwondin gen aan het hoofd en de beenen en zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Chauffeur van touringcar onder invloed. Zaterdagavond tegen half tien is op den Haarlemmerweg te Amsterdam een uit de richting Halfweg komende personenauto aan gereden door een touring-car, waarin zich buiten den chauffeur niemand bevond. De chauffeur bleek onder den invloed van ster ken drank te zijn. Door de politie van het bureau Admiraal de Ruyterweg is hij in ver zekerde bewaring gesteld. De personenauto was zwaar beschadigd, terwijl een inzittende dame, een verpleegster, licht gewond was. In de Kerkhof laan te 's-Gravenhage Ls de ongeveer tienjarige jongen J. de H.. door een vrachtauto, bestuurd door den 18-jarigen H. E. overreden en gedood. Het stoffelijk overschot is naar het zieken huis Zuidwal overgebracht. De bestuurder van de auto bevindt zich in verband met het on derzoek naar de schuldvraag op het politie bureau; de wagen is in beslag genomen. Motorrijder van zijn motor geslagen. Zaterdagnacht is de motorrijder S. Schaap, wonende te Muiderberg, tijdens het hevige onweer op den Rijksweg nabij de Hakkelaars- brug van zijn motorfiets geslagen. Het slacht offer werd door een voorbij rij denden automo bilist gevonden. De man heeft een zware her senschudding gekregen en is naar het Binnen Gasthuis te Amsterdam vervoerd. Urgentieprogram. Verhooging der steunnormen gevraagd. Tegen werken voor steun. Zaterdagavond begon in de groote schouwburg zaal van het N.V. huis te Utrecht een demon stratief congres, uitgaande van het N. V. V. inzake de werkloozenzorg. De heer S. de la Bella Jr., secretaris van het N. V. V. opende de vergadering met een woord van herdenking, gewijd aan wijlen den heer J. H. Schaper, den vriend van de arbeidersbe weging, die zooveel heeft bijgedragen tot de verkorting van den arbeidsduur. De vergade ring hoorde dit herdenkingswoord staande aan. De heer de la Bella deelde voorts mede. dat op het congres 30 hoofdbesturen waren vertegenwoordigd door 287 afgevaardigden. 128 bestuurdersbonden door 355 afgevaardigden, terwijl bovendien 12 federaties van bestuur dersbonden aanwezig waren. Van de groote kamerfracties die alle waren uitgenoodigd was alleen de Soc. Dem. fractie aanwezig. Ook tot den Belgischen afgevaardigde, den heer K. Mertens, richtte spr. een woord van welkom. De heer E. K u p e r s. voorzitter van het N. V. V. sprak over de financiering van de lasten van de werkloozenzorg. De heer Kupers deelde mede, dat de wereld volgens de laatste gegevens 22 millioen werk- loozen telt. Dat de productie en de distribu tie tot een chaos hebben geleid is een felle aanklacht tegen het huidige stelsel. De lichte economische opleving, die in het algemeen kon worden waargenomen, heeft zich in ons land bijna niet voorgedaan. De heer Kupers betoogde verder in zijn in leiding, dat een plan tot werkverschaffing op groote schaal ontbreekt. De internationale verhoudingen maken het noodzakelijk, dat ge streefd moet worden naar een uitbreiding van de binnenlandsche markt. Stijging van het aantal werkloozen, moeilijkheden voor den handel naar het buitenland maken het een kwestie van zelfbehoud om te streven naar uitbreiding van de industrie in ons land. Ge beurt dit niet dan zal het onafwendbaar ge volg zijn, dat de volkswelvaart nog verder af zakt. En ook de arbeiders hebben belang bij een bloeiend bedrijfsleven. Eerst kort geleden heeft de regeering de noodzakelijkheid van de werkverruiming in gezien en stelde een bedrag van 60 millioen beschikbaar. Maar nog altijd is er niets ge beurd. De arbeiders hebben getoond een offer te willen brengen. De regeering zal op haar beurt veel meer. een veelvoud van zestig millioen. beschikbaar moeten stellen wil de werkloos heid met succes bestreden worden. Voorts drong spreker aan op het instellen van in- dustriebanken. De regeering neemt tegenover deze instellingen een afwijzende houding aan, Acht ballonnen in de Rotter- damsche lucht. De meeste daalden bij Wassenaar. Op het Schuttersveld te Rotterdam is Za terdagmiddag onder belangstelling van dui zenden een internationaal luchtvaartfeest ge houden dat zijn hoogtepunt bereikte met de opstijging van acht luchtballons. Te vier uur werden de laatste tel grammen van De Bilt ontvangen en aan de hand daar van werd bepaald, dat het doel van den tocht zou zijn. een punt ten Zuiden van Haarlem Dan wordt het sein tot vertrek gegeven. Het eerst werd de grootste ballon, de ..Hollandia", gestart. Onder 'noera-geroep van het publiek steeg hij schuin omhoog. Even dreigde gevaar doordat de Hollandia op de nog verankerde Franschen ballon Nordi afstevende, doch tot een botsing kwam het niet. Achtereenvolgens stegen de overige zeven ballons op. Aan het luchtvaartfeest was een vossen jacht verbonden, waarbij automobilisten de richting van de ballons volgden, hij die het eerst zijn wedstrijdkaart door den gedaaiden ballon-commandant liet afteekenen was win naar. Te 5 uur waren alle ballons opgestegen. Alle ballons zijn veilig en wel geland. De uitslag van den ballonnenwedstrijd was als volgt: Jacquet. Frankrijk, ten Noorden van Wassenaar; Herve iFr.) ten Noorden van Wassenaar; Dollfuss 'Frankrijk) ten Zuiden van Wassenaar; Motquoy (België). Wasse naar; Didier (België), Voorburg; De Vogelaar (België) Rhoon; De Fruycker (Frankrijk) Pijnacker. De Nederlandsche Hollandia-ballon, onder commando van den heer Delia Mouton is bij Nootdorp geland. De prijs, een zilveren beker, uitgeloofd door de V. V. V. te Rotterdam werd gewonnen door den Franschman Jacquet. Propagandamiddag voor de luchtvaart. De V. V. V.-Week te Rotterdam is Zondag middag besloten met een aardige vliegde- monstratie. georganiseerd door de Rotter- damsche Aero Club op het vliegveld Waal haven. De instructeurs de heeren Schmidt Crans, Asjes en v. d. Graft hebben hierbij hun beste kunnen gedemonstreerd en het talrijke pu bliek doen genieten. Bij deze gelegenheid werd voor het eerst in Nederland het de La Cierva- autogirotoestel vertoond. Dit toestel, dat be stuurd werd door den heer Schmidt Crans had slechts een aanloop noodig van ongeveer 20 M., terwijl het bij de landing binnen twee Meter absoluut stilstond. Op het vliegveld waren tusschen de 7000 en 8000 menschen waarvan 450 aan de rondvluch ten deelnamen. NACHTWAKER VAN N.S.B.-KRINGHUTS OVERVALLEN. De nachtwaker van het kringhuis der NJ3.B. te Rotterdam is dezer dagen door eenige mannen, die hem een doek met peper in de oogen gooiden en mishandelden, overvallen. Toen de man uit de bijkeuken van het kring- huis den tuin wilde ingaan, om de papier manden te ledigen, werd hij plotseling aan gegrepen door twee, en waarschijnlijk zelfs drie personen. Zij wierpen hem een doek met peper in de oogen. Ondanks de felle pijn kon hij zich nog te weer stellen. In de bijkeuken ontstond een worsteling, maar tenslotte heb ben de daders de vlucht genomen. Alvorens zij echter het Kringhuis verlieten, schreven zij eenige opmerkingen op de deur. maar dat verhindert niet, dat zij toch in ver schillende provincies tot stand komen. De So ciaal democratische arbeidersbeweging heeft bovendien meerdere malen gewezen op de noodzakelijkheid van het beschikbaar stellen van exportcredieten en het bouwen van arbei derswoningen. De eisch van de 40-urige arbeidsweek be sprekend, merkte de heer Kupers op, dat een drastische verkorting van den arbeidsduur noodig is, wil een groot getal uitgestooten ar beiders weer in het productieproces worden opgenomen. Ten aanzien van de loonen en de steunverleening wordt het deflatieproces door gevoerd. Maar men vergeet dat loonsverlaging ook een keerzijde heeft. Wil men, aldus spr., het deflatieproces voortzetten, dan moet men niet halt houden wanneer men komt bij obli gatiehouders en bezitters van rentegevende fondsen. De regeering zal verder moeten in zien, dat met kracht moet worden gestreefd naar huurverlaging en naar het instellen van een staatshypotheekbank. Een andere vraag die op het congres besproken moet worden is de vraag wie te zorgen heeft voor de onder steuning van de werklooze arbeiders. Het N. V. V. heeft zich altijd op het standpunt ge steld dat de werkloozenondersteuning rijks zorg is. Het wetsontwerp op het werkloosheids fonds heeft twee goede punten n.l. dat het on derscheid tusschen crisis- en andere werk loozen vervalt en dat een gelijke verdeeling van de lasten over het geheele land plaats heeft. Een nadeel is. dat gemeenten, die nog wat bewegingsvrijheid door sociale zorgen hadden, tengevolge van deze maatregel die vrijheid zullen verliezen. De regeering zal een grooter bedrag dan 46 millioen beschikbaar moeten stellen. Volkomen rationeel zou het naar sprekers meening zijn om de helft van de werkloozenzorg uit leeningen te bestrijden. De plicht van de regeering zal het ook zijn om de belastingschuldige Nederlanders in het buitenland te achterhalen. De heer Kupers eindigde zijn rede met de erkenning dat de tijden ook voor de regeering. moeilijk zijn. Het is echter een redelijke eisch. zoo zei hij. dat al het noodige verricht wordt om de werkloosheid te bestrijden. Het congres wendt zich ook tot het volk om het op te wek ken voor dit doel eenigszins te werken. Nadat Koos Vorrink namens het partijbestuur der S. D. A. P. een gloedvol woord had gesproken, maakten verschillende debaters bepaalde wenschen kenbaar. Zondagmorgen sprak de heer H. Lindeman uit Haarlem, over: „De eischen der moderne vakbeweging." De heer Lindeman ving zijn betoog aan met er op te wijzen dat een belangrijke bezuiniging was verkregen door een nieuwe vaststelling van de loonen. Dit had de consequentie dat steunverlagingen werden toegepast. Maar met deze bezuiniging had men nog niet genoeg aan de 46 millioen, die beschikbaar zijn ge steld. De regeering weigert dit echter te er kennen en met een suppletoire begrooting te komen Spr. kan zich niet voorstellen dat het Ne derlandsche volk zoo slecht is. dat het niet en kele tientallen millioenen zou willen opbren- Nog steeds de relletjes te Amsterdam. Zes maanden geëischt voor het uitdraaien van het licht. Voor de Arrondissements rechtbank te Am sterdam heeft terecht gestaan een 19-jarige electricien. die ervan wordt verdacht tijdens de relletjes in de hoofdstad in Juli 1.1. de Oos tenburgermiddenstraat en omgeving in het donker te hebben gezet. Hij zou in gezelschap van anderen de kastjes, waarin zich de zeke ringen der G.E.W. bevonden met een sleutel hebben opgemaakt, de stoppen eruit hebben gedraaid en deze hebben stukgegooid. Verdachte erkende het hem tenlaste gelegde. Uit getuigenverklaringen a décharge bleek, dat de jongen goed bij zijn werkgevers stond aangeschreven. De Officier van Justitie vorderde een gevan genisstraf van zes maanden, met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorge bracht- De raadsman van verd. drong aan op een straf gelijk aan de preventieve hechtenis. Het brandt weer eens te Oss. Man in arrest gesteld. De reputatie van branden, welke Oss bezat, was den laatsten tijd eenigszins aan het tanen. Zondagavond heeft een verdachte brand de oude „glorie" weer doen herleven. Omstreeks 11 uur brak plotseling een felle brand uit in een woonhuis aan het Teugenaarspad. De be woners waren op dat moment niet thuis. De brandweer, welke weldra ter plaatse was, kon door gebrek aart bluschwater tegen de vuurzee niets uitrichten. De politie verschafte zich door verbreking van een ruit toegang tot de wo ning en nam eenige meubelstukken in beslag. Daar de brand onder verdachte omstandighe den was uitgebroken, werd de bewoner ge arresteerd, onder verdenking den brand te hebben gesticht. Het huis brandde tot den grond toe af, alle meubilair werd een prooi der vlammen. De eigenaar was verzekerd. Is het Planken Wambuis te behouden? Hulp der regeering gevraagd. Het Tweede Kamerlid van Braambeek heeft den minister van sociale zaken de vol gende vragen gesteld: Heeft de minister van sociale zaken kennis genomen van de aankondiging, dat half Sep tember reeds het prachtige Geldersche land goed Planken Wambuis, grenzende aan de Hooge Veluwe. publiek zal worden verkocht, en daardoor groot gevaar zal loopen te wor den verklaveld en voor altijd als landgoed verloren te gaan? Is het niet mogelijk, dat de minister dit landgoed alsnog aankoopt ten behoeve der werkverschaffing, of steun aan de boomkwee kers, wijl groote deelen van het landgoed zich daarvoor leenen en dan als natuurschoon be houden blijven? gen, om aan alle ellende een einde te maken. Spr. ging er daarna toe over om enkele eischen en verlangens nader te bezien. Gevraagd wordt o.m. om den werkloozen een wintertoeslag te verleenen. Van de grootte van dezen toeslag zal het afhangen of ook nog eên brandstoffen- toeslag zal moeten worden gevraagd. Aange drongen wordt verder op een belangrijke ver hooging van de rijksbijdrage voor het Na tionaal Crisis Comité. De regeering heeft voor 1935 een verhooging van 100.000 gulden toegestaan. Maar deze 100.000 gulden zijn niet voldoende. Als het N. V. V. op verhooging aandrong stond het Verbond altijd verdubbeling van de rijksbij drage voor oogen. Het werken voor den steun (contra-prestatie) zal een einde moeten nemen Na een korte pauze sprak de heer K. Mertens secretaris van het Belgisch Vakverbond, het Congres toe. Daarna bestond er gelegenheid tot discussie, waarvoor zich een vijfentwintigtal sprekers opgaf. In den loop van den middag sloot de heer Kupers het Congres, er op wijzende, dat de nood van de werkloozen gelenigd zou zijn als de regeering gehoor gaf aan de wenschen van het Congres. Deze wenschen zijn in het vol gend urengtieprograma vervat- Urgent leprogr a m. 1. Verhooging der thans algemeen te laag geachte steunnormen. 2. Verhooging der per centages in het bijzonder voor de arbeiders met lage loonen en groote gezinnen. 3. Hand having van een termijn van 24 weken hoogere uitkeering voor „uitgetrokkenen 4. Verstrek king van een wintertoeslag met ingang van 1 October 5. Belangrijke verhooging van de rijks bijdrage voor het Nat. Crisis Comité, teneinde de werkloozen op ruimere schaal van kleeding en dekking te kunnen voorzien. 6. Ruimere be schikbaarstelling van goedkoope aardappelen 7. Dwingende maatregelen van regeerings- wege tegen gemeentebesturen, die nalaten steunregelen in te voeren, of zeer lage steun normen handhaven, of de steunregeling zeer schriel uitvoeren. 8. Opheffing van het ver schil tusschen crisis- en andere werkloozen. Opname van alle valide werkloozen in de steunregeling. 9. Handhaving van de grondsla gen en vaststelling van redelijke arbeids voorwaarden in de werkverschaffingen. Stop zetting van het werken voor de steun (contra prestatie); 10. Wettelijke regeling der werk loosheidsverzekering en in afwachting daar van voor 1935 ruimere subsidie, teneinde de kassen in staat te stellen aan haar verplich tingen te voldoen. 11 Financieele steun aan jeugdige werkloozen, 12. Uitvoering van werk- objecten door en voor de jeugd. 13. Verlenging van de leerplicht. 14. Snellere uitvoering van de werken krachtens het werkfonds 1934 en belangrijke verhooging van het bedrag van 60 millioen gulden. 15. Maatregelen van Over heidswege om de huren van arbeiderswonin gen verlaagd te krijgen, mede door wederin stelling van wettelijke huurcommlssies. 16- Krachtige bevordering van arbeiderswoning bouw door gemeenten en bouwvereehigingen, door op ruime schaal beschikbaarstelling van rijksvoorschotten. 17. Oprichting van een Staatshypotheekbank 18. Stichting van re- geeringswege van een industriebank ter be vordering van de Nederlandsche industrie, Hagelsteenen als kippen* eieren. Boomgaardendruivenkassen en groententuinen vernield Haamstede zwaar getroffen. Zaterdagavond omstreeks tien uur heeft zich tijdens een hevig onweer boven Haamstede een hagelbui ontlast, die enorme schade heeft aangericht aan tuinen en boomgaarden. Tij dens de bui, die ongeveer tien minuten aan hield. vielen hagelsteenen ter grootte van kleine kippeneieren. Zeer vele groententuinen en druivenkassen zijn totaal vernield, terwijl aan het aan de boomen hangend fruit groote schade is aan gericht Volgens de voorloopige schatting zou de schade minstens f 50 000 bedragen. Een comité tot leniging van den nood is in middels reeds samengesteld, onder leiding van den burgemeester van Haamstede. Jhr. Roell. Jonge Liberalen bijeen. „Sociale rechtvaardigheid". Op het kasteel „Rhljnauwen" (Utrecht) is Zaterdag de tweedaagsche conferentie van den Bond van Jonge Liberalen, georganiseerd door de kamp- en conferentie-commissie aan gevangen met de behandeling van het onder werp: „Sociale Rechtvaardigheid". De con ferentieleider, de heer J. L. Verhagen, voor zitter der K C. C. en vice-voorzitter van het H. B. riep den talrijken deelnemers het wel kom toe. Mr. M. H. de Boer, wethouder van Utrecht, sprak vervolgens een begroetingswoord. Te 19 uur werd de conferentie geopend met een rede door den conferentieleider over „De taak der liberale jeugdbeweging". Na deze openingsrede leverde mr. H L. van Zanten, algemeen Bondsvoorzitter, een uitvoe rig referaat over Sociale Rechtvaardigheid. De Liberaal aldus spr. - moet uitgaan van het beginsel der oneindige waarde van den Arbeid Arbeid is. behalve de bodem, de eenige bron van welvaart: ook kapitaal is product van arbeid. Kapitaal en Arbeid zijn, in sociaal opzicht, geenszins op één lijn te stellen. Spr. is op practische gronden tegen stander van verplichte arbitrage, maar de regeering moet de bevoegdheid verkrijgen om een staking of uitsluiting te verbieden tot de Rijksbemiddelaar een schikking heeft be proefd. Het probleem van de materieele zijde be ziende. wijst spr. op de onrechtvaardige ver deeling van inkomens en vermogens. Onge lijkheid is onvermijdelijk; zij is echter thans nog veel te groot. In dezen crisistijd moet vóór alles de werklooze jeugd in het productiepro ces worden ingeschakeld, desnoods (door ver vroegd ontslag» ten koste van ouderen. Op dit referaat volgde een langdurige ge animeerde gedachtenwisseling. Haagsch gedenkteeken voor de Koningin-Moeder. Plan om alle vereenigingen te doen meewerken. De sinds 1875 te 's-Gravenhage bestaande Vereeniging voor Handel, Nijverheid en Ge meentebelangen heeft het initiatief geno men tot de oprichting door de inwoners van 's-Gravenhage van een gedenkteeken, ge wijd aan de nagedachtenis van de Koningin- Moeder. Van dit voornemen werd door de Ko ningin bereids met waardeering kennis geno men, ook het gemeentebestuur deed van zijn volle instemming blijken. Het bestuur wenscht thans het plan uiteen te zetten en heeft thans op Vrijdag 21 Sep tember a.s. in de zalen van het Schilderkun dig Genootschap Pulchri Studio, een verga dering belegd, waartoe alle Haagsche Ver- eenigingen worden uitgenoodigd. Dr. N Japikse. directeur van het Koninklijk Huisarchief heeft zich bereid verklaard in deze bijeenkomst vooraf een rede te houden over: „De beteekenos van H M. de Koningin- Moeder voor het Nederlandsche volk", waar na de mededeelingen zullen volgen. BENZINETANK IN BRAND GEVLOGEN Docr onvoorzichtigheid van een jongeman, die in de werkplaats van de Coöperatieve Zui velfabriek aan de Van Gentstraat te Nijme gen een sigarenaansteker met benzine wilde vullen, vloog een benzine-tank in orand De jongen vluchtte voor de vlammen. IJIings toegeschoten personeel der fabriek slaagde er in den brand tot de werkplaats te beperken. Deze brandde grootendeels uit. Het bedrijf ondervindt geen stagnatie. Verzekering dekt de schade. Benadeeling van de omroep- gidsen? Beslag op een uitgave gelegd. Vrijdag is ten verzoeke van de K.R.O. door Mr. Dr. P. H Witteman beslag gelegd op een deel der oplage van de Aethergids, op grond van beweerde overtreding van de auteurswet. Zaterdag diende deze kwestie in Kort geding voor den president der arr. rechtbank te Am sterdam. Voor de uitgeverij trad op Mr. Martin E. Levenbach, die opheffing van het beslag eischte. Voor de K.R.O. trad op Mr. Dr. P. J. Witteman. Mr. Witteman zeide in zijn pleidooi dat for meel de K RO. optreedt, doch dat alle omroep organisaties achter de KRO. staan. De zaak is voor de omroepvereenigingen van het aller grootste gewicht, daar het belangrijkste deel van inkomsten uit de omroepgidsen wordt ver kregen. De gidsen worden voor 15 a 20 cent verkocht, dit blaadje voor 7 12 cent. In het bedoelde blad wordt volgens de omroepvereeni gingen de auteurswet geschonden. Mr. Martin E Levenbach voerde in zijn plei dooi aan, dat de gronden waarop tot beslag legging is overgegaan kennelijk onjuist zijn.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5