DE BILT S.J.ANTHRACIET 15/20 DINSDAG 11 SEPTEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 VOORBEURS TE AMSTERDAM. WEINIG VERANDERING De Amsterdamsche fondsenmarkt had van morgen een eenigszins verdeeld voorkomen. De zwakke houding van Wallstreet oefende een zeer ongunstigen invloed uit, hetgeen vooral tot uitdrukking kwam in een reactie van Kon. Olie, die wederom 1 pCt. verloren. Philips boden weerstand op ongeveer het laag ste peil van gisteren, dank zij de belangrijke string van den uitvoer van radio-artikelen to uS afgeloopen maand. Unilever konden zich handhaven in verband met de verwachting van een hoogere dividenduitkeering door en kele Engelsche dochtermaatschappijen. Aku daarentegen waren nauwelijks prijshoudend. H. V. A. ondergingen nagenoeg geen wijzi gingen. Amst. Rubber werden aangeboden op prijzen, een fractie beneden het slotniveau van gisteren. Youngleening gold iets hooger. Ponden en dollars konden heden aanmer kelijk verbeteren. Het pond steeg tot 7.31^, de dollar tot 1.46 1/4. De goudwissels daar entegen waren t. o. v. den gulden nauwelijks prijshoudend. MOTORDIENST Bij de Schoolcompagnie van den Motordienst is de laatste ploeg herhalingsoefeningen, ter sterkte van 150 dienstplichtige korporaals en soldaten, onder de wapenen gekomen. Zij zullen op 22 September a.s. weder met groot verlof vertrekken. AFSCHEID T. HELLINGA. Onder de hoofden van scholen, die wegens pensionneering met den nieuwen cursus niet meer in functie zullen zijn, behoort ook dei heer T. Hellinga. Na het afscheid, dat hij eerder genomen had van ouders en leerlingen, volgde dezer dagen het meer officieeie afscheid uit den kring van zijn personeel en ambtgenoocen. In de smaak vol versierde gymnastiekzaal van de school in 't Kleverpark werd den heer Hellinga een avond bereid, welke in alle opzichten sen waardig slot mag heeten van een eervolle loopbaan bij het Openbaar Lager Onderwijs. De heer A. G. Boes, wethouder van Onder wijs, hield een uitvoerige toespraak, waarin hij memoreerde de zeldzame ijver en toewij ding waarmede de heer Hellinga zijn arbeid steeds verrichtte en het succes dat te consta- teeren viel. Doch daarbij wijdde de heer Boes uit over het gewoonlijk minder zichtbare deel van het ambt, over den invloed n.l. die dit kan hebben op de religieuse en moreele op voeding der jeugd. Wie den heer Hellinga kent zooals spreker, mag op een afscheidsavond met voldoening zeggen, dat ook dit deel van 't werk aan den jongen mensch met eere ge noemd behoort te worden. De heer Van de Weyer, Inspecteur van het L.O. sprak in gelijken zin, terwijl de heer Weustink, oud-inspecteur, met genoegen eenige herinneringen ten beste gaf over zijn bezoe ken aan de school van den heer Hellinga, waar een goede geest heerschte en waar solide ge- werk c werd. De heer Rijkers, die jaren lang met den hr. H. aan dezelfde school werkzaam was, sprak woorden van waardeering, daar de heer Hel linga in den dagelijkschen omgang ook een humaan chef wras. De voorzitter der Ouder commissie sprak van de hartelijkheid en de belangstelling in de aangelegenheden der ouders, die hij in overvloedige mate van den scheidenden schoolleider had genoten. Verder werd het woord gevoerd door de heeren Doyer, Broekhuizen, Kingma, Max en door den leider van dezen avond, de heer K. Roos. De heer Hellinga, alle sprekers dankend voor dezen voortreffelijken afscheidsavond, ging enkele data uit zijn carrière nog eens na om ten slotte te wijzen op datgene, wat in zijn leven bij het Onderwijs van overwegende be- teekenis is geweest: de invloed van de grooten de begenadigden onder de onderwijsmannen hetgeen hij met voorbeelden uit het werk van Jan Ligthart nader verduidelijkte. VREEMDELINGENVERKEER EN DE BLOEMENTENTOONSTELLING 1935. De vorige week werden in het dagelijksch bestuur der Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer te Haarlem besprekingen gevoerd be treffende de Bloemententoonstelling 1935 en in verband daarmede te'maken plannen. Binnenkort zullen nadere gegevens hierom trent worden verstrekt. WOENSDAG 12 SEPTEMBER. HILVERSUM 1875 M. 8.00 VARA Gramofoonmuziek; 9.30 Onze keuken door P. J. Kers Jr.; 10.00 VPRO. Mor genwijding; 10.15 VARA uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven; 12.00 Klein VARA-ensemble o.l.v. Frits Bakels: 1.00 De Flierefluiters o.l.v. Jan van der Horst; 1.45 Verzorging zender; 2.00 Voor de vrouwen. Toe spraak door mevr. W. Ploegsma-Bentum; 2.15 De Notekrakers o.l.v. Daaf Wins; 3.00 Voor de kinderen; 5.30 Orgelspel door Cor Steyn; 6.00 Beiamini Gigli zingt (gr. pl.)6.15 VARA-or kest o.l.v. Hugo de Groot; 7.00 Spontuiitzen- ding; 7.20 VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot; 7.40 „Herman Creulich', lezing door Mr. A. de Rees; 8.00 Herhaling S.O.S.-berichten; 8.03 VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot; 8.30 Gra- mofoonplaten waarom gevraagd is; 8.45 Vara- orkest o.l.v. Hugo de Groot; 9.10 De nieuwe Vara-knipcursus. Mevr. A. van Blanken-van Kuyk doet mededeelingen; 9.15 Vaz Dias en Vara-varia: 9.30 ,Dat doet de deur dicht", samengesteld uit Meyer Hamelts revue van denzelfden naam, door Nico Boer; 11.00 Gra mofoonmuziek; 12.00 Sluiting. HUIZEN 301 M. 8.00 NCRV. Schriftlezing en meditatie; 8.15 Morgenconcert (gr. pl.)10.30 Morgendienst te leiden door Nico Pielstroom. bariton; 12.00 Politieberichten; 12.15 Leger des Heilskwar- tiertje; 12.30 Kwintet o.l.v. Piet v. d. Hurk: 2.00 Gramofoonmuziek; 2.30 Praatje voor jeugdige postzegelverzamelaars door J. Oróel- man; 3.00 Vioolrecital door J. R. A. Felderhof a. d. vleugel: C. W. de Groot; 3.45 Verzorging zender; 4.00 Prot. Chr. Gem. Zangvereeniging .Crescence" te Terwinselen, zingt afgewisseld door gramofoonmuziek; 5.00 Kinderuurtje door B. A. van Mourik; 6.00 Landbouwhalf- uurtje door F. V. Valstar; 6.30 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart; 6.58 Zenderoverschake ling; 7.00 Politieberichten en Ned. Chr. Pens bureau; 7.15 Gramofoonmuziek; 7 ~0 Techni sche lezingen. Inleiding door J. Of man; 8.00 Zangclub ..Con Amore" en H. E. M. O.-orkest te Den Haag o.l.v. J. B. v. Ramshorst; 10.00 Vaz Dias; 10.10 Gramofoonmuziek;ll.30Slui- itina, I "r GECOMPLICEERDE AANRIJDING. Op de Amsterdamsche Vaart heeft Maan dag een gecompliceerde aanrijding plaats ge had, die gelukkig nog vrij goed is afgeloopen. Uit de Poortstraat kwam een wielrijder, ze kere O., die overstak zonder op het verkeer van rechts, in dit geval een auto, te letten. De auto. bestuurd door een schoenenfabri kant uit Detroit, raakte den wielrijder, die licht gewond werd aan den rug. Een lid van den Ongevallen Dienst verleende de eerste hulp. waarna de man loopend naar zijn wo ning is gegaan. De auto zwenkte door deze aanrijding en raakte een paaltje van de tramafrastering, dat afknapte. Vervolgens greep de wagen de fiets van een tweeden wielrijder. Het achter wiel van de fiets werd beschadigd. Tegen den eersten wielrijder, die zoo gevaarlijk overstak is proces-verbaal opgemaakt. AFWIJZENDE BESCHIKKINGEN VAN GED. STATEN. Ged. Staten van Noord-Holland hébben! af wijzend beschikt op de verzoeken van: de N.V. Autobus-Exploitatie „Stormvogels" te IJmuiden, om vergunning tot het in wer king brengen van autobusdiensten van Am sterdam naar IJmuiden en terug en van Vel- sen naar de Fordfabrieken en terug: de N.V. Maatschappij „Alkmaar-Packet" te Alkmaar, om vergunning tot het in werking brengen van een autobusdienst van Amster dam naar IJmuiden en terug. van H J. A. van Olffen, te Amsterdam, om vergunning tot het in werking brengen van een autobusdienst van Amsterdam naar IJmuiden en terug. PER LUCHTREISPANORAMA NAAR ÏNDIe. Op de luchtvaarttentoonstelling „Luto" wel ke van 21 trn. 30 September a.s. te Den Haag gehouden wordt zal een speciaal z.g. Indië- gedeelte aanwezig zijn. Men zal Indiëc' bereiken, zooals men het per K. L. M. bereikt. Vóór men het Indië-gedeelte betreedt, maakt men per ,.LTJTO"-reispano- rama vliegende de reis naar Indië mee. Daar toe is een groote cabine gebouwd, welke 300 personen kan bevatten, die een suggestieve projectie voor zich zien van 60 M2. grootte, die draaiend wordt voortbewogen en de meest pakkende gedeelten uit de Amsterdam Batavia route geeft. Is het denkbeeldige vlieg tuig waarin de toeschouwer in deze cabine zit, te Batavia aangekomen en de passagier uit gestapt. dan komt hij in een groote ruimte, waar hij in de eerste plaats de doorverbindin gen op de Indische luchtlijnen „beleeft" en welke hem een ethnografische reis door Indië doen maken. Eerst, dan gaat de tentoonstel lingsbezoeker het gedeelte binnen, waar hij Indië in levende planten en in „levende lijve" vindt. TREINRIJTUIG UIT DE RAILS GELOOPEN. Dinsdagmorgen is een rijtuig van den trein, die om 6.33 uur naar IJmuiden vertrekken moet, door een verkeerden wisselstand op het emplacement in Haarlem uit de rails geloo- pen. De wagen kwam scheef over de trein sporen te staan, eenige tientallen meters voor het einde der perrons, zoodat de beide kou lijnen, tusschen beide perrons in, versperd werden. De treinen naar IJmuiden moesten derhalve van de andere zijde van het perron vertrekken. Geen noemenswaardige vertra ging was hiervan het gevolg. In den loop van den ochtend hoopt men ge reed te zijn met de opruimingswerkzaamhe den. De materieele schade bleef beperkt, tot eenige verwrongen spoorstaven en verbogen treeplanken van het rijtuig. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. De wagen is ont spoord bij het voorrijden, zoodat nog geen in den trein zaten. INFORMATIEKOERS EN. (Medegedeeld dor de Rott. Bank Ver.) Londen 7.311/8—7,315/8. Berlijn 58.5558.65. Parijs 9.73 1/8—9.73 5/8. Brussel 34.63—34.66. Zürich 48.17—48.21 New York 1.45 5/16—1.461/4. GEM. STORTINGS- EN OPHAALDIENST Het aantal aangeslotenen bij den Gem. Storiings- en Ophaaldienst was op den 15en Juni van dit jaar 7411 (7636 in Juni 1933). Het gestort bedrag was 112.647,62, het opgehaald bedrag 44.757,19; totaal 157.404.81 (tegen totaal 175.537,25 in Juni 1933). De stand der deposito's was op het einde van Juni van dit jaar als volgt: 1 maand vast 430.250; 3 maanden vast 358.200; 6 maan den vast 176.700 en een jaar vast 159.050, totaal 1.124.200. (Tegen totaal 1.178.650 op het eind van Juni 1933). MODESHOW VAN DER LAAN's MODE MAGAZIJNEN De herfst- en wintermodeshow van Van der Laan's Modemagazijnen N.V. zal worden ge houden op Vrijdag 21 September des namid dags en des avonds in de groote zaal van het Gem. Concertgebouw. CURSUS E. H. B. O. Men schrijft ons: Evenals vorige jaren zullen door de afd. Haarlem der Ned. Ver. E. H. B. O. wederom cursussen gegeven worden in E. H, B. O. Wan neer men de berichten in de dagbladen volgt en ziet hoe het aantal ongevallen toeneemt, zal men tot de overtuiging komen dat het wel zeer nuttig en noodzakelijk is, iets van verbandleer af te weten, ten einde zichzelf of anderen te kunnen bijstaan. De spreuk: Wie spoedig helpt, helpt dubbel, heeft hierbij haar volle beteekenis. DE QUAESTIE-TRUSSENAAR B. ep W. stellen voor, in hun handen om prae-advies te stellen een verzoekschrift van J. H. H. Trijssenaar, gepensionneerd huis meester-administrateur van het Sint Elisa beth's of Groote Gasthuis, om toekenning van het bedrag dat hem over het tijdvak 1 Mei 19201 April 1928 naar zijn meening ont houden is. MANNENKOOR „ELECTRISCH MATERL4AL" Het mannenkoor ..Electrisch Materiaal" van personeel der Centrale werkplaats alhier, gaf Zendag met medewerking van het Dubbel- mannenkwartet „Aurora", beide onder leiding van den heer K. Zeilmaker, een zanguitvoe ring voor de patiënten van Brederodeduin. AMANDA ROBERTI VERHUIST. Om verschillende redenen, (de steenen grond is er een van) heeft de leiding van circus Amanda Roberti besloten van het Pretoria- plein naar het terrein aan den Kinderhuis singel bij den Zijlweg te verhuizen. Daar (op het terrein waar Lilliputtersstad ook is geweest) zal het circus tot Maandag bliigen. ----- Tot 30 Sept. f 1,40 per H.L. HOENDERDOS Kinderhuissingel 2 TELEFOON 11979 (Adv. Iiigez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 770.1 m.M. te Riga. Laagste barometerstand. 735.7 m.M. te Vestmanoer. en voorspelt: Zwakken tot matigen, nood-oostelijken tot oostelijken wind. Nevelig tot licht bewolkt, Droog weer. Weinig verandering in tempe ratuur. Uit het Buitenland OOSTENWIND, FRAAI WEER. De hooge drukking is sterk toegenomen en heeft zich vooral over Scandinavië uitgebreid. De diepe depressie in het Westen trekt naar IJsland en brengt daar Oosterstorm. Ten Westen van de Britsche Eilanden Westerstorm Op het vasteland is het weer bijna overal fraai geworden. Alleen in West-Duitschland komt vrij sterke mist voor, die echter voor de zon wel zal wijken. Ook in Zwitserland is de de bewolking zwaar en viel nog veel regen. Aan de Noorsche kust waaien matige tot krachtige Zuidelijke en Westelijke winden, die in het Noorden nog regen brengen. Over de Iersche en Schotsche Westkust waait het stormachtig uit Zuid, maar valt weinig regen. Daar de kern van de hooge drukking naar het Oostzeegebied trekt en zich nog versterkt, terwijl in de Middellandsche Zee de drukking laag blijft, is een Oostenwind periode met fraai nazomerweer te wachten. Honderden bij Enny Wever's begrafenis. Barometer 768 m.M. 767 m.M. Stand van heden Vorige stand Neiging: Vooruit. Opgave van Fa. KEEP, Opticien, Gr. Houtstraat 137, Telefoon 11640. Thermometer 11 September: Hoogste gisteren 74 F. Laagste heden nacht 56 F. Hoogste heden tot 12 uur 70 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 11 September. Ondertrouwd 10 September: Teugkoe A. Hod en H. Snoeck. Bevallen 6 September: G. A. Blesgraaf Kunis, z.; 7 September: A. P. Hoogland Westerhoven, d.: B. Hubatkav. Walt v. Praag, d.: 8 September: J. DuinSchippers, z.; J. W. NoletNieuwenhuizen. z.; E. C. HoenderdosWitteman, z.; 9 September: I. van Baekelv. d. Meer, z.; J. de Kwant Buijs, z.; C. Gieselingden Heeten, d.; J. M. van Meurs—v. Zutphen, z.; A. C. Koster— Gosen, d.; A. M. Goversde Keizer, z.; Overleden 7 September: D, v. d. Heide, 72 j„ Frankestraat; P. T. v. d. Horst, 68 j., Haze- p'aterslaan; 8 September: E. v. d. Meulen—de Ruiter, 69 j., N. v. d. Laanstraat; H. H. HartogPost, 59 j„ Gasthuisvest; P. van Pui- veldePrevosth, 57 j., Tweede Hoogerwoerd- dwarsstraat; C. v. d. Linde, 67 j., Kamper laan: P. P. Schoen, 74 j., Ged. Raamgracht; 9 September: A. Butterde Graaf, 74 j„ Tweede Hoogerwoerddwarsstraat; A. Jansen ten Hagen, 76 j., Berkenrodestraat; E. M. van Brugge—Hogeboom, 65 j., Leidschezijstraat. BENNEBROEK. Ondertrouwd: M. L. Warmerdam en F. Smit; M. Bekker en A. M. v. Oers. Getrouwd: H. J. Pieters en K. J. M. van Seggelen. W. P. v. d. Bogaardt en L. J. Baars J. H. Boes ten en M. C. Drij koningen. Bevallen: E. de GraafMater d.; M. J. de GrootHirs z.; J. Bijker—Mathieu d.; A. G. PrinsFranco Mendes z. Overleden: W. Ph. Roest 61 j., ongeh.; M. E. de Jongh 58 j., H. Leuven 66 j. „Weldadigheid naar Ver mogen". Gebruikte kleeding gevraagd. Het bestuur van „Weldadigheid naar Ver mogen" alhier, heeft in grooten getale een circulaire verspreid, waarin gevraagd wordt om afgedragen kleeren. Op het gebied van kleeding wordt zeer veel van de Vereeniging gevraagd; zij heeft nog maar een kleinen voorraad en met het oog op den naderenden winter moet deze voorraad worden aange vuld Ook bedden, beddengoed en eenvoudig huis raad zijn zeer welkom. Bij aanvrage worden de goederen ook afge haald. Engeland kweekt meer narcissen dan wij. Geen invoer noodig. LONDEN, 11 Sept. (Reuter). Het Engelsche ministerie van landbouw heeft gisteravond lijsten gepubliceerd van Britsche bloembollen- kweekers en -handelaars, waarbij gewezen wordt op het succes van de Engelsche bollen- kweekerij. Wat narcissen betreft worden, aldus wordt verklaard, in Engeland meer bollen en meer nieuwe soorten geproduceerd dan in eenig ander land. inclusief Nederland. De voorraden zijn ruim voldoende om aan de vraag der binnenlandsche tuiners te vol doen, zonder dat men daarvoor, buite^and- Belangstelling zooals zelden gebeurt. Zelden heeft de Algemeene Begraafplaats aan aan de Kleverlaan zooveel menschen be vat als heden middag om twaalf uur. Zelden zijn zooveel menschen als hedenmiddag bij- eengedromd om tegenwoordig te zijn bij een begrafenis. Zelden is ook in het hartje van de stad een drukte geweest als hedenmorgen, toen het stoffelijk overschot van het 18-jarige meisje uit de Anegang ter aarde werd besteld en, nadat de stoet even voor het huis in de Anegang had stilgehouden (waar inspecteurs, politie te voet en per motor de honderden menschen in rijen hielden), reed zij onder e enbelangstelling zooals Haarlem eigenlijk slechtseen keer heeft betoond, toen prof. Lorentz ten grave werd gedragen, naar de Kleverlaan. Honderden wachtten hier de komst van de rouwwagens af, Ventallen had den bloemen bij zich en de drukte was zoo overstelpend groot, dat de opzichters van de begraafplats de orde niet alleen konden rege len, doch politieagenten te hulp moesten ko men. De plaats om het graf was met touwen afgezet en negen tiende deel der belangstel lenden kon de met vele bloemen beladen kist slechts uit de verte tusschen de boomen waar nemen. Van het gesprokene kunnen zij niets hebben verstaan. Warm was het tusschen de graven. Stil was het er, ondanks de honderden. Drukkend was het er, door de warmte, de menschen en de gebeurtenis die op komst was. Iedereen sprak over wat zich in de Anegang moet hebben af gespeeld. Brokstukken van zinnen bevestig den dit vermoeden, en het roezemoesde dooi de lucht: Anegang Tot de kist werd gedragen naar het graf. Men zweeg. Bloemen-bedolven werd het zwar te omhulsel, met het veelzeggend, diep-tragi- sche lakzegel op het knooppunt van de zwar te linten, boven de uitholling gezet. Langzaam zonk het zwart in het zwart en een zonne- schicht raakte nog even de zilveren schroe ven, vlekte weg over de zilveren plaat en deed de vogelen in de donkergroene boomen zingen. Krachtig klonk daarop de stem van Ds. Waardenburg. Hij sprak over deze tegenstel ling: zonnelicht en duisternis en over haar wezenlijke eenheid: de verkondiging, de pro fetie. „Wij zijn één van gevoelen nu, hoe we anders ook mogen verschillen", ging hij voort, nadat een golf van schrik, bewogenheid, deer nis en verontwaardiging over stad en land zijn getrokken". Ds. Waardenburg' zei,dat men de gebeurtenis hier niet moest onderzoeken, op de begraafplaats past geen oordeel of de wensch naar opheldering. „Wat het mensche- lijke recht betreft is daarvoor de justitie en politie, die in dienst staan der waarheid en ten slotte is het oordeel toch aan God en God alleen". Teen de dominee het meisje herdacht in haar schooltijd en als catechisante, konden velen, die haar in deze omgeving hebben, ge kend. hun aandoening niet verbergen. „Een onvolgroeid kind. dat veel te goed van ver trouwen was, heeft zich laten vangen in een booze strik", besloot Ds. Waardenburg. voor dat hij een troostwoord tot de ouders richtte. „Het is echter beter onrecht te lijden dan te doen. beter door den dood naar de rust te gaan dan in het leven de onrust te kennen door een kwellend geweten". Met verzen uit gezang 270 en het Onze Vader sloot Ds. Waar denburg zijn toespraak. Een bi-oer van het meisje dankte, een bewo ner van de Anegang, de voerzitter van de straatvereeniging'. zei ook nog iets. Hiermede was het einde gekomen aan een begrafenis die Haeriem naar de Kleverlaan deed stroo men. Toch is de droevige gebeurtenis van de Anegang nog niet ten einde Honderden verlieten de plaats waar zij getuigen hebben willen zijn, van een mate- looze droefheid, een voor velen onbegrijpelijk leed, dat nimmer te benaderen zal zijn. Door geen honderden en door geen duizein- VOETBAL. V. EN D. SPORTCLUB Woensdagavond houdt de K. N. V. B.- scheidsrechter de heer Sikman een lezing over voetballen en spelregels voor bovenge noemde vereeniging. Zondag speelt V. D. S. een wedstrijd in Heemstede tegen H. B. C. II. Z AND VOORT—S.E.P. (2—2). Zondagmiddag speelde Zandvoort op eigen terrein den eersten wedstriid. om den K. N. V.B.-beker. Haar elftal was als volgt: Scheffer, J. Weber, Gijs Keur, A. Molenaar, C. Vinken, C. v. Omstee, H. Luyting, A. Weber, E. v. Orden, C. Schuiten J. v. d. Bos. Het is de bedoeling, dat Zandvoort met deze opstelling ook in de competitie gaat spelen. In dezen wedstrijd bleek evenwel al, dat de spil zeer slecht voldeed. Met de rust wisselde deze dan ook van plaats met den links-half. Gedurende de eerste helft gaven beide elf tallen weinig moois te zien; tot doelpunten kwam het niet. Kort na de rust werd door M. v. Nieuwenhoven een corner op het Zandvoort- doel genomen, die door M. v. d. Meer onhoud baar werd ingeschoten (01). Even daarna maakte A. Weber met een mooi schot den stand gelijk (11). Door dit succes aangemoedigd, viel Zand voort flink aan; na feilen strijd voor het doel der gasten, kwam de bal op de doellijn te lig gen, vanwaar hij door E. v. Orden in het net werd getikt (21). Door een fout van Gijs Keur kregen de gas- sten de gelegenheid, den bal voor het Zand- voort-doel te brengen, waar hij onhoudbaar werd ingekopt (22). Daar hierna niet meer gescoord werd, is Zandvoort voor verdere deelneming aan de bekerwedstrijden uitgeschakeld. SCHOTEN—TONEDIGO (5—3). Direct na den aftrap scoort Cop fraai (1—0). Tonedigo zit flink op den bal; het duurt dan ook niet lang of het is 1—1. Nu raakt Schoten eenigszins gewend aan het hobbelige terrein; haar voorhoede is dan ook steeds voor den goal. Rootlieb zet keurig door en scoort (21). Na de rust trapt Schoten af; als Hetem den bal in vrije positie krijgt, scoort hij onhoud baar in het uiterste hoekje (3—1). Bij een corner maakt Tonedigo echter 32. Dit wordt Schoten te bar; ze komt flink opzetten. Door mooi spel van Van Roon krijgen Maas en Rootlieb nog een kans, welke ze benutten 5—2. Als Tonedigo nog éénmaal heeft ge scoord, fluit de scheidsrechter het einde. BAKHUYS NAAR H.B.S.? De Sportkroniek meldt, dat Bakhuys thans een betrekking in Den Haag heeft gekregen, zoodat hij zijn verzoek om overschrijving naar: H.B.S. heeft herhaald. Zooals bekend had de K.N.V.B. hem geen overschrijving op korten termijn verleend omdat het bestuur van oordeel was, dat zijn werkkring het niet noodig maakte, dat hij in Den Haag ging wonen. Thans wordt het ech- ter een andere kwestie, L.R.C. I—IJ.F.C. L Op het sportterrein aan de Esschenlaari speelde de Lisser voetbalclub L.R.C. tegen IJ.F.C. van IJmuiden, welke wedstrijd werd gewonnen door Lisse met. 5—0. L.R.C. IV won voorts van Oude Wetering-H met 30 en L.R.C. Hl won het van Sport man m met 3—1. Verweer van den Leer Van Hoogstraten. Ir. S. van Hoogstraten te 's Gravenhage zendt aan de Tel. naar aanleiding van de pu blicatie over de zaak-Koster een. uiteenzetting waaraan het volgende is ontleend: 1. Tusschen mij of mijn bureau (een advies bureau voor octrooizaken) en de N.V. Inkavos of haar directeur Techel heeft nimmer eenige betrekking van welken aard ook, bestaan. Ik wil hiermede volstrekt niet zeggen, dat mij van die instelling iets bekend is waarom ik een relatie uit zichzelf zou verwerpen. 2. Dat de heer Koster gewaagt van mijn betrekkingen met Techel is desniettemin heel begrijpelijk en zelfs zeer waarschijnlijk. In het bewuste geding te Washington was toch een zekere Techel een van de adviseurs van de tegenpartij (Duitschland), en de heer Kos ter zal zich vóór hij in opdracht van de Elec tric Boat Company mijn bijstand als neutraal deskundige inriep, wel overtuigd hebben dat er geen betrekkingen tusschen mij en den heer Techel bestonden. Vermoedelijk heeft hij daar over met mij gesproken en in ieder geval naar zijn firma gerapporteerd. Het is al weer vijf jaar geleden, maar ik meen mij te herinneren, dat wij over Techel, wiens naam in een advies voorkwam, gesproken hebben. 3. Het geding liep over de toepassing van patenten, die aan de Electric Boat Company behoorden en waarvan de Duitsche regeering gedurende den oorlog in haar Marine gebruik had gemaakt. De zaak werd uitgevochten voor een van de Mixed Claims Commissions (United States v. Germany) en is te vinden in de verslagen van die Commissie van 1 October 1926 tot 31 De cember 1932, aanwezig in de bibliotheek van het Vredespaleis alhier." ALPINISME EISCHT OPNIEUW SLACHTOFFERS. GLETSOH, 10 September Gistermorgen zijn vijf toeristen uit Bazel, die onderling met een touw verbonden waren, op den Galenstock neergestort van een rotswand boven de Rhöhne-gletscher. Twee hunner waren op slag dood, dederde overleed vier uren na te zijn geborgen. De vierde werd zwaar gewond, de vijfde bekwam slechts lichte kwetsuren. SPORT EN SPEL. ZWEMMEN WERELDRECORD 200 METER SCHOOLSLAG DAMES. De Japansche zwemster mej. Hoedeko Mae- hata heeft het wereldrecord 200 Meter school slag, dat op haar naam staat met een tijd van 3 minuten 5.4 sec., verbeterd. Zij zwom dezen m&vM -se;<v HONKBAL Haarlem I kampioen. Protest tegen Blauw Wit gewonnen. Na een beraadslaging, die twee uur duurde, heeft de protestcommissie aan het bestuur van den N.H.B. geadviseerd het door Haar lem ingediende protest, inzake den wedstrijd Blauw WitHaarlem, aan Haarlem toe te wij zen. Het Bondsbestuur heeft dat advies opge volgd en den uitslag 1919 veranderd in 1918 voor Haarlem. Het gevolg daarvan is, dat Haarlem de com petitie beëindigt met twee punten meer dan Blauw Wit en dus kampioen van de eerste klasse is. Zondagavond wordt dit feit door leden eri donateurs in intiemen kring herdacht. De Honkbalclub Haarlem heeft het kam pioenschap van Nederland gewonnen door haar overwinning op Ajax. Wij hebben in ons nummer van gisteren nog niet over dit feit gerapporteerd omdathet nog geen feit was. Er hing nog een protestkwestie, waar door de, overigens zeer kleine mogelijkheid bestond, dat Blauw Wit en Haarlem met een gelijk puntenaantal zouden eindigen. Ware het protest van Haarlem afgewezen, dan zou er dus nog een beslissingswedstrijd noodig zijn geweest. Maar het werd toegewezen en de eindstand is daardoor als volgt geworden Haarlem gesp. 'gew. gel. verl. P. 12 9 0 3 18 Blauw Wit 12 8 0 4 16 H. H. C. 12 7 0 5 14' Ajax 12 5 1 6 11 V. V. G. A. 12 5 1 6 11' Quick 12 4 0 8 8 z. r. a 12 3 0 0 6 Wij wenschen onze oudste en sterkste Haar- lemsche honkbalclub van harte geluk met dit fraaie succes, dat zonder eenigen twijfel wel verdiend is. i Het is natuurlijk niet Haarlem's eerste kampioenschap, maar het voorlaatste ligt toch alwaar 5 jaar achter ons. Haarlem is een' van de clubs, die het meest voor de populai- riseering van het honkbal in ons land heb ben gedaan en ofschoon de publieke belang stelling nog altijd zeer bescheiden genoemd moet worden, omdat de groote massa het nog niet begrijpt, is deze Amerikaansche sport langzaam maar zeker bezig, steeds meer be oefenaars te winnen. Het moet ook een bui tengewone voldoening voor de enthousiasten! van Haarlem zijn, dat E.D.O. thans als derde Haarlemsche eerste klasser zal optreden, want men mag E.D.O. op honkbalgebied wel als een pupil van de club van Kuling, Wulf horst, Parson en de anderen beschouwen. Onlangs is gebleken, dat de Nederlandschë honkballers nog zeer ver van het Amerikaan sche spelpeil staan, door de ontmoetingen met de bemanning van een Amerikaansch oor logsschip. Maar er is in de laatste jaren een besliste verbetering te bespeuren. Al het jonge moet groeien, om in kracht toe te nemen. Welaan, de honkbalsport groeit, mede, in niet geringe mate, dank zij het propagandistisch^ .werk san Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2