Uit Haarlem's Gemeenteraad. IVOROL DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Het voorstel-Klein inzake het verhaal op verleenden steun aangenomen- Motie-Peper inzake handeldrijven door gesteunden verworpen. Een Lodewijk van Deyssel- straat. (Vervolg van gisteren). In de raadsvergadering van Woensdagmid dag deelde wethouder Rood-enburg mede. op vragen van de heeren Joosten en de Braai dat de commissie voor de -winkelsluiting Maan dag vergaderen zal over grootere verkoopge legenheid in winkels op Zondag, naar aanlei ding van de gehouden enquête, op welke ver gadering vertegenwoordigers van organisaties als winkeliers vereen iglngen en arbeidersorga nisaties toegang hebben. Het voorstel-Overs-teegen om B. en W. te verzoeken op korten -termijn prae-advies te geven op -het adres van de Horeca! werd slechts door den heer Peper ondersteund en kwam niet in behandeling. Het voorstel Peper, om te voldoen aan Ihet verzoek van den heer A. v. d. Hulst hem een woning in huur te geven aan 'het Spaarne. werd slechts ondersteund door den heer Over steegen en kwam niet in behandeling. Voorts kwamen in behandeling. Het verzoekschrift van den heer J. van Ko nijnenburg om eervol ontslag als directeur van den gemeentelijken geneeskundigen en gezondheidsdienst. Wordt eervol verleend on der dankzegging voor de vele en gewichtige diensten aan de gemeente bewezen. Verzoekschrift van den heer G. J. H. Kerk- hoff om eervol ontslag als leeraar aan de ge- meent. avondschool voor nijverheidsonder wijs. Wordt eervol verleend onder dankbetui ging voor zijn langdurige diensten. Conversieleening. Aangenomen wordt een voorstel van B. en W. om de rente van de in 1925 aangegane leening van f 105000 met de Nationale Levens verzekering Bank in Rotterdam van 5 pet. te wijzigen in 4 1/4 pet met ingang van 16 Oc tober 1934. Verhaal Wegens steun. Herstemming over de motie Meyers inzake het niet toepassen van verhaal wegens ver leende steun aan hen, die gesteund werden krachtens een door de regeering vastgestelde crisissteunregeling. Het voorstel wordt met 2116 stemmen ver- Worpen. De -heer Van Kessel (<r.-k.) trekt zijn voorstel (om op personen met een jaar-inko men van f 2000 en minder geen verhaal toe te passen, in. (Beweging en protesten). De heer Joosten (s.d.a.p.) stelt voor de discussies te heropenen over het voorstel van Kessel, door Peper-Oversteegen overgenomen. -Het voorstel Joosten wordt met 1918 stem men aangenomen. De lieer Joosten zegt. dat de gedachte in het voorstel van Kessel onvolkomen was. Hij doet het voorstel om B. en W. te verzoeken een beperking in het verhaal van gesteunden en onderhoudsplichtigen vast te stellen tot een bepaalde inkomengrens. Wethouder Van Liemt (r.-k.) ontraadt den raad dit voorstel aan te nemen, doch zegt. dat B. en W. zich met het voorstel Klein ac- coord verklaren, dat inhoudt geen verhaal toe te passen tenzij de raadscommissie voor bijstand voor M. Hulpbetoon gehoord was. De heer Me ij er s fs.d.a.p.) hoopt dat B. en W. een zeker schema zullen geven, waarin to tuiting komt tot hoever verhaald mag wor den. De heer Klein (r.-k.) hoopt, dat er een raadscommissie zal komen, die mèt B. en W. de verantwoordelijkheid zullen dragen in die gevallen waarin verhaal wordt toegepast. Hier in liggen andere voorstellen (o.a. dat van den heer Joosten) opgesloten. Het lijkt den heer Joosten van beteekenis dat- algemeene richtlijnen worden vastgelegd, waarin de wenschen van den raad liggen. De heer Van Dam (v.-d.) noemt de <mo- tie-Joosten onmogelijk, omdat er zoo'n groote verscheidenheid van gevallen zijn, dat er geen rubrieken kunnen gemaakt warden, opdat de toepassing niet te stroef wordt gemaakt. De commissie, door den heer Klein voorgesteld, moet soepel werken en dan zullen de zaken beter loopen. Spr. is tegen het voorstel Joos ten, en voor het voorstel Klein. Wethouder Gerritsz zal het toejuichen als er algemeene richtlijnen en normen komen opdat men weet, waaraan men zich te hou den heeft. Er wordt gezegd, dat de commissie de grenzen moet bepalen voor elk geval, maar spr. acht dit een plicht van den raad. De heer Oversteegen wil de behande ling van de motie Klein plus het voorstel Kessel-Peper-Oversteegen uitstellen tot een volgende vergadering om prae-advies van B. en W. er over te krijgen. Het voorstel wordt- met 2511 stemmen ver_ nogmaals tegen om normen vooraf vast te stellen, waarvoor hij eenige voorbeelden aan haalt. Hieruit blijkt, dat de gevallen onder ling zeer verschillend zijn. De heer Kuiper (r.-k.) betreurt het dat vrehaal is toegepast, die de onschuldige slacht offers van de wereldcrisis tot armlastigen imaakt. Het herleefde voorstel v. Kessel om op per sonen met een jaar inkomen van f 2000 en minder geen verhaal toe te passen, wordt met ■297 stemmen verworpen. Het voorstel-Joosten wordt met 2313 stem men verworpen. Het voorstel-Klein, met een verduidelijken de redactiewijziging van den heer Brandt, -wordt met 32—4 stemmen aangenomen. Aangenomen werden de volgende v^rv-stel- Oen zonder stemming: PL NT 6. Slooping aan de Raaks. Voorstel van B. en W. tot terugneming uit het gemeentelijk woningbedrijf van eenige perceelen aan de Raaks, de nos. 24B, 26 en 26 rood tegen een bedrag van 1,570,60 per 1 Aug. '34. Voorts om B. en W. te machtigen genoemde perceelen te doen sloopen. PUNT 7. Verkoop van grond. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond aan de van Nesstraat aan A. P. Winnubst, aan de Pleïadenstraat aan G. Deegens en aan het Planetenplein aan D. A. Appelboom, aan v. d. Eist aan den Rijksstraatweg en aan de de Spaarnrijkstraat hoek Rechthuisstraat aan de Geref. Kerk. PUNT 8. Voor aanschaffing leermiddelen. Voorstel van B. en W. tot het beschikbaar stellen van ten hoogste 667 voor aanschaf fing van leermiddelen voor het 6de leerjaar van de bijzondere school 1. o. H. Liduina. PUNT 9. Vergoeding aan scholen Voorstel van B. en W. tot toekenning van vergoeding «.bijdrage) bedoeld in de Lager Onderwijswet 1920 aan bijzondere scholen: art. 100 over 1933, art. 101. 1ste lid over 1930 (kosten instandhouding), art. 101, 9de lid over 1930 (vakonderwijs), art. 102, over 1933 (ver volgcursussen). PUNT 14 Wijziging verordening. Voorstel B. en W. tot wijziging der veror dening op de heffing en invordering der rechten voor het gebruik van het Openbaar Slachthuis en voor keuring van vee en vleesch. PUNT 12. Uitbreidingsplan-Noord. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van wijziging 12 behoorende bij de bladen 11 en 15 van het Uitbreidingsplan-Noord. Handel drijven door ondersteunden. Uitvoerig bepleitte de heer Peper zijn motie inzake handeldrijven door ondersteun den. Hierin gaf hij als zijn oordeel te kennen, dat niemand tegen zijn zin gedwongen kan worden handel te gaan drijven. «B. en W. ad- viseeren tot afwijzing na ingewonnen ad viezen) De heer Van Kessel heeft den indruk, dat als iemand even met bloemen gevent heeft hij als bloemenventer te boek staat. De crisisslachtoffers worden op deze manier af geschoven op een bepaalden stand, den han delsstand. die op deze wijze bij den steun zal moeten aankloppen. Bij Maatschappelijk Hulpbetoon doet men zijn best om de crisis slachtoffers af te schuiven. Nogmaals dringt hij op onderzoek aan. De directeur vraagt geen advies aan de organisaties, als handels- geld aan iemand verstrekt wordt, wat toch aanbevelenswaardig zou zijn. Dt heer Joosten meent, dat het vaststaat dat wel eens arbeiders, die werk konden vin den, zich daaraf maakten. En bij handelaar tjes is dat ook wel voorgekomen. Maar de vraag blijft, of het waar is, dat menschen die geen zin hebben in den handel, daartoe moe ten worden gedreven. Als dit gebeurt, komt de koopman niet tot behoorlijke resultaten. Spr. wenscht, dat de Dienst van M. H. bijv. over de laatste 6 maanden een overzicht over legt, waaruit de raad kan zien, wat er ge beurt. Lichtvaardig uitgeven van handels- geld is verkeerd. Wethouder Van Liemt herhaalt, dat geen dingen gebeuren zooals de heeren Peper en Van Kessel meedeelen. Nimmer wordt er han- delsgeld gegeven als men niet bonafide han delaar is in een bepaald artikel. Iemand, die zoo maar eens wil beginnen, wordt afgewezen. Zoo gaat het de laatste jaren en dit komt dagelijks voor. Met nadruk zegt spr. dat iemand die nooit gehandeld heeft in een of ander artikel en er mee wil beginnen geen handelsgeld krijgt. Hij vraagt bewijzen van het tegendeel. Het voorstel-Joosten acht spr. onnuttig. Het is beter, dat de heer Van Kessel de gecon stateerde verkeerde toepassingen aan spr. brengt. Maar 'n zoeken hiernaar zal volgens den wethouder geen succes opleveren. Het vent.verbod, dat men hier nu heeft, komt ten goede aan in den raad geuite klachten. Spr. bestrijdt ten sterkste het voorbeeld van den bloemenventer, door den heer Van Kessel genoemd. Het is onjuist, als men Maat schappelijk hulpbetoon van dergelijke dingen beticht. De heer Joosten meent, dat de klacht van den wethouder, dat men nu eindelijk eens ophouden moet met- deze klachten, opgeheven kan worden als een overzicht van de werk zaamheden door den wethouder wordt, ge geven. Na re- en dupliek wordt de motie verwor pen met 30—5 stemmen. PUNT 5. Woningbouw. Verleenen van een voorschot voor den bouw van 26 eengezins arbeiderswoningen van de Woningbouwvereeniging St. Bavo. De heer Meyers (S.D.A.P.) acht een rente van 4 1 2 voldoende. Hij dient een motie hierover in. De heer Peper is bang dat dit voorstel, mocht het worden aangenomen, niet wordt goedgekeurd door Gedeputeerde Staten om dat deze een dergelijk besluit van Amsterdam evenmin goedkeurden. Hij dringt aan op 4 rente van het kapitaal en grondprijs. Het voorstel, alleen door den heer Castri- cum ondersteund komt niet in behandeling. De heer Castricum (R.K.) meent, dat de voorgestelde huurprijzen te hoog zijn. Wethouder Gerritsz zegt, dat B. en W. de motie Meyers in prae-advies zullen nemen. Het woningtype maakt een rente van 5 pet. noodig. PUNT 10. Verkeersmaatregelen. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van de bevoegdheid .aan B. en W. tot het treffen van verkeersmaatregelen. De heer B ij v o e t mist een regeling over onverlichte auto's in de stad. Wel is waar is door den Commissaris van Politie verklaard, dat deze kwestie soepel wordt behazideld, maar spreker ziet liever regelingen dan hangt men niet af van personen. De voorzitter is het geheel eens met den vorigen spreker, De fout zit hierin, dat de commissaris van politie meent een dergelijke autoriteit te zijn. dat hij over deze dingen mag publiceeren. doch dat is hij niet. De rege ling is in handen van B. en W. en er zullen bepaalde straten met name worden aange wezen. zoodat van de kwestie van „soepele toepassing zonder vaste regeling" geen sprake is. De heer Bijvoet: „Ik dank U!" PUNT 11. Woonwagens en woonschepen. Voorstel van B. en W. tot aanwijzing als plaats bij verblijf binnen de gemeente voor woonwagens het terrein aan den Oudeweg. en voor woonschepen de Oostersingelgracht en het Ncorder Buitenspaarne, zoolang de speciale haven in den Waarderpolder nog niet in orde is. Na eenige bespreking aangenomen. PUNT 13 Kwijtschelding huur Voorstel van B. en W. om over het huurjaar 1 Mei 1934 tot en met 30 April 1935 aan den Een frissche mond mei witte tanden door De Nederlandsche Tandpasta «WAT MIJN HARDT MAAKT IS GOED" (Adv. Ingez. Med.) huurder van de voormalige Buitensociëteit van Trou moet Blycken in den Hout tot een bedrag van 750 kwijtschelding van betaling van huurpenningen te verleenen. Wethouder Gerritsz zegt als antwoord op een rede van den heer Van Tetering, dat een onderzoek de billijkheid van deze kwijt schelding heeft uitgemaakt. Het voorstel wordt met 278 stemmen aan genomen Vervolgens werden de afdeelingen getrokken voor de behandeling van de begrooting. Hier na gesloten zitting. Benoemingen. Benoemd werden tot tijdelijk leeraar in de lichamelijke oefening aan het Gymnasium voor den cursus 19341935 met ingang van 1 September de heer D. Ph. Immer te Haar lem. In stemming kwam de benoeming tot hoofd van school 13 (Haarlemmerleidestraat) in de vacature Jac. Jansen. Na uitvoerige dis cussie over de al of niet geldigheid van een eigenaardig ingevuld stembiljet, leverde de tweede stemming de verkiezing van den heer J. Machielsen te Amsterdam op. De benoeming van de vaste raadscommis sies werd uitgesteld. Lodewijk van Deysselstraat. De voorzitter stelde namens B. en W. voor den heer Lodewijk van Deysel te eeren naar aanleiding van zijn 70sten verjaardag, door later een straat of plein naar hem te noemen met applaus aangenomen Hierna werd de vergadering gesloten Nederl. Herv. Gemeente krijgt een nieuw huis. Aan de Ged. Oude Gracht 104. In het huis dat op de Gedempte Oude Gracht 104 staat, heeft de Nederl. Hervormde gemeen te haar wijkgebouw gekregen. Daarmede is de Haarlemsche binnenstad een gebouw van be teekenis rijker geworden. En dat om velerlei redenen. Niet alleen dat het er van binnen vooral keurig uitziet, ook wegens de uitgebrei de gelegenheid voor vergaderen telt dit ge bouw voortaan mee. Er zijn een groote en een kleine zaal beschik baar, voor hen die bijeen willen komen voor besprekingen. Het ligt niet in de bedoeling deze zalen te verhuren voor politieke vergade ringen e.d., daar zij zich bovendien daarvoor ook niet zouden leenen. Maandagavond zal Ds. Waardenburg het ge bouw openen met een rede in de groote zaal waarvoor velen zijn genoodigd, die in betrek king staan tot de gemeente of anderszins aan den bouw van het nieuwe huis hebben meege werkt. Wat de zalen zelf betreft, valt direct op dat zij modern zijn ingericht en toch een ouder- wetsch-gezellige sfeer scheppen, wat voor hen die geruimen tijd in een zaal moeten vertoe ven. inderdaad een factor van veel belang is. Behalve deze vergaderzalen bevinden zich in het gebouw de woning van den concierge en van de wijkverpleegster, die hier nu ook haar intrek heeft genomen. De predikant houdt hier geregeld spreekuur in een aparte kamel en men staat verwonderd hoe ruim een huis van binnen kan zijn, dat van buiten af gezien, betrekkelijk smal lijkt. Ingevolge de gebruike lijke verordeningen bevinden zich aan de ach terzijde van het gebouw de nooduitgangen, die ten slotte over het terrein van het Doops gezinde weeshuis gaan. Twee doktoren, die echter niet aan de ge meente zijn verbonden, houden in dit huis ook zitting en hebben er hun polikliniek ge vestigd. Overal is het er ruim en licht, waarvoor o.a. het dak hooger moest worden geplaatst. Met de geheele inrichting is men van Mei af bezig. In den tuin is een apartiment waar men t.z.t. een bibliotheek hoopt te vestigen, de tuin zelf kan een welkome afwisseling zijn om op mooie, zonnige dagen bijeen te komen, vooral voor de catechisanten en het geheele gebouw schept, zooals reeds gezegd is, een vertrouwde sfeer, die tot binnentreden noodt. Dat alles geld kost en gekost heeft, hoeft geen betoog, evenmin als dat men binnenkort weer een bazar zal houden, waarvoor men nu reeds de noodïge voorbereidingen treft.... AGENDA DONDERDAG 13 SEPTEMBER Stadsschouwburg: Rubber, 8.15 uur. Circus Amanda Roberti, Kinderhuissingel bij den Zijlweg. 8 uur. Rembrandt Theater: „Popje". Op het too- neel: Frankly's four Dancing Ladies. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Voortvluchtigen". In het voorprogramma. Laurel en Hardy. Doorloopende voorstelling van 7 uur af. Palace, Cinema en Variété: „Spionnen aan het werk". Op het tooneel: Dumas, Hollandsch humorist. 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 14 SEPTEMBER Circus Amanda Roberti, Kinderhuissingel bij den Zijlweg. 8 uur. Bioscopen, nieuw programma. Een nieuwe, oude gevel in de Kruisstraat Nolf's apotheek geeft 't voorbeeld hoe oud en nieuw kan samen gaan. Vroeger In de Kruisstraat 26 zal in begin October een gevel gereed zijn, die niet alleen voor onze stad iets bijzonders is, doch voor het geheele land. De heeft Nolf heeft namelijk zijn apo theek laten verbouwen volgens een plan dat reeds jaren geleden is ontstaan en dat tot in de puntjes uitgewerkt, binnenkort zijn vol tooiing zal vinden. In de Kruisstraat 26 was voor weinige maanden nog zoo'n echte 18e eeuwsche gevel d. w. z. een geveltrap, die in vroegere jaren wel uit trapjes heeft bestaan, vervangen werd door een holle lijn en bekroond met een hal- ven cirkel. De kruisramen waren vervangen door de toen moderne langwerpig vierkant. Hoe geheel anders zal het zijn met ae apotheek van den heer Nolf. Daar is niet ge keken naar het goedkoopste, maar vooral naar de schoonheid. Die gevel is niet de 16e eeuwsche in Vlaam- sche renaissance, die er geweest is, geen re stauratie dus van den ouden toestand, ook geen imitatie van een reeds bestaanden, maar iets nieuws naar ouden trant. Daartoe is rond gekeken in Brugge en zijn detailstudies ge maakt van tal van gevels in oude Nederland- sche steden. Van den nieuwen gevel zijn dan ook alle details terug te vinden in Haarlem, Veere, Hoorn, Dordrecht enz. Boven op den geveltop is een leeuw als hou der der wapens van Brugge en Haarlem. Oud en nieuw is hier vereenigd tot een ge lukkig en harmonisch geheel. Oud is de balk, die de luifel draagt, oud is ook het glas in lood, maar al het ijzerwerk: het spreekrooster, de getorste dragers van den luifel de ankers zijn gloednieuw. Ze zijn naar ouden trant door kunstsmeden in de werkplaatsen van Van der Horst te Utrecht gemaakt. Op een tentoonstel ling van den Oudheidkundigen Bond verwierf het een eervolle vermelding. Alle nagels, ook de koperen, zijn uit de hand gesmeed. De steenen zijn geleverd door een steenbakkerij aan den Ouden Rijn. Ze zijn platter korter en dunner dan de huidige ge velklinkers en naar het model van omtrent 1600. Al het beeldhouwwerk, dus niet alleen de leeuw, maar alle gevelsteenen. deelen der randen en friezen en de eikenhouten beelden is het werk van Marinus Vreugde, broer van den Haarlemschen leeraar Louis Vreugde. De zes groote afbeeldingen stellen van links naar rechts voor: Lieven de Key (architect van de Haarlem sche Vleeschhal); Memlinck (schilder in Brugge): Huibert van Eyck en Jan van Eyck (Vlaamsche schilders); Dirk Bouts (Haarlem sche schilder) en Frans Hals. Onder de kozijnen op de eerste verdieping lezen we drie zinnen: Beghinnen can ick Volharden will' ick Volbringhen sal ick welke zinnen tot uitbeelding zijn gedacht in de met vier paarden bespannen kar die tegen een brug wordt opgetrokken, met op den achter grond een boot. die evenals de vier cartouges de artsenij bereiding zinnebeeldig voorstelt. De heer Nolf. die de opdracht gaf tot dit werk, heeft Haarlem aan zich verplicht en de uitvoerders, de architect, de heer C. C. van Beaumont in de eerste plaats, hebben er alle eer van! Voor den Kantonrechten EEN ONZEKER BESTUURDER Een agent stond bij de Nagtzaamstraat op een dokter te wachten en keek oplettend naar aankomende auto's. Daar zag hij er een aan komen slingeren en hij dacht, dat het de dokter kon wezen niet omdat dokters over den weg slingeren, maar omdat de gedachte bij hem opkwam dat de dokter naar de opgege ven straat zocht. Naderbij gekomen zag da agent echter dat het een vrachtwagen en geen coupétje was en dat de slingeringen niet ophielden, waaruit hij concludeerde, dat de bestuurder zijn stuur niet meester was en dit leidde hem tot de veronderstelling, dat de man onder den invloed verkeerde. Dat bleek ook het geval te zijn en al kon men nu niet bepaald van een dronken chauffeur spreken en al beweerde de bestuurder, die zelfkennis had, dat hij voorzichtig reed met het oog op den genoemden invloed, voorzichtigheid en van links naar rechts slingeren zijn niet goed te rijmen, vandaar een bekeuring. De bestuur der was niet verschenen, hetgeen voor den ambtenaar van het openbaar ministerie ech ter geen beletsel was om 6 weken hechtenis te eischen met een jaar ontzegging van rij bevoegdheid. De kantonrechter gaf 3 weken met een jaar ontzegging. MOOIE PEREN! Er bestaat een bepaling in de Haarlemsche politieverordening, dat het verboden is zonder vergunning van B. en W. op den openbaren weg goederen uit te stallen en de ambtenaar van het openbaar ministerie was van oordeel, dat strikt genomen elke groenteboer, die zijn kool, prei en wat hij verder op zijn kar mag hebben, onbedekt over de straat vervoert, strafbaar is. Maar laten de groentehandelaren gerust zijn en hun kleurige vracht onbedekt vervoeren, want het is meer dan waarschijn lijk dat de ambtenaar hen niet zou vervolgen, als zij niets anders deden, dan bij hun klan ten het verlangde af te leveren. Dergelijke strafbepalingen worden altijd wat ruim ge steld om ontduikingen te voorkomen en het is nooit de bedoeling van den gemeenteraad ge weest den groentehandelaren in hun bedrijf te belemmeren. Het gaat er hier om het hinderlijk venten tegen te gaan en op te kun nen treden tegen hen die zich hier en daar met hun kar posteeren om op straat een win keltje te houden. Daarom was de man bekeurd, die met zijn kar met peren een twintig minuten op een straathoek had gestaan en die door het ge roep van „mooie peren!" getracht had koo- pers bij zijn kar te krijgen. Hij was nu opzet telijk voor den kantonrechter verschenen om duidelijk te maken dat hij het slachtoffer was van willekeur, maar het is toch moeilijk iemand tot de gewone groentehandelaren te rekenen die op een straathoek blijft staan en „mooie perenroept. Zijn beroep op zijn vas te klanten, die hij trouwens niet noemde, ging dan ook niet op en hij kreeg 2.boete. HANS KIJK IN DE LUCHT. Er waren weer, als gebruikelijk, een aantal aanrijdingen te behandelen als gevolg van te veel of te weinig uithalen, slecht werkende remmen, niet tijdig stoppen en wat dies meer zij en als gewoonlijk gevoelden de meeste overtreders zich onschuldig onder het aan voeren van verschoonende omstandigheden, welke de meest vindingrijke geest nauwelijks zou bedenken. Een was er. die op een fiets gezeten door een druk stadsgedeelte had gereden en die niet voor en terzij had gekeken, maar naar boven en die met de oogen ten hemel gericht tegen een auto was opgereden. Hij vond, dat hij het volste recht had naar boven te kijken, wat niemand weersprak, maar als men met ten hemel gerichte blikken tegen een auto optornt, ja, dan wordt het even anders. De kantonrechter wou graag weten, waar om de jongeling zoo'n belang stelde in wat boven hem was en vroeg of er vliegmachines in de lucht waren geweest. Dit was niet het geval. Eindelijk verhamen we, dat hij eigen lijk niet naar de lucht, maar naar het boven gedeelte van een huis had gekeken, zoodat de veronderstelling niet gewaagd is, dat hij ach ter een bepaald raam iemand hoopte te zien. De kantonrechter dacht er blijkbaar ook zoo over, want die zei: „als je zoo in den zeven den hemel bent Och. wie heeft niet eens naar een bepaald raam gekeken in de stille hoop daar iemand te ontdekken? Dat is ook nu nog niet verbo den, maar doe het niet als je op de fiets zit, want dat kan je vijf gulden kosten. ER WAS EEN KIND GEBOREN Had de Kantonrechter daar ook al wat mee te maken en had dat kind bij zijn intrede in deze gereglementeerde wereld daarmee al iets strafbaars gedaan? Neen, zoo erg is het nog niet. maar de va der van het kind, dat in het Diaconessenhuis zijn intrede in de maatschappij deed, had verzuimd binnen drie dagen aan den ambte naar van den burgerlijken stand op te geven, dat zijn gezin was vermeerderd en toen hij het den vierden dag wou doen, toen mocht hij het niet meer doen en moest er een ad vocaat aan te pas komen, zoodat Christina Maria of hoe het kind later mag heeten, nog altijd officieel niet geboren is, iets waar ze zich waarschijnlijk heel weinig van zal aan trekken en ze zal naar zuigelingenaard wel duidelijk maken dat ze wel en deugdelijk ge boren is. Maar vader moest nu vertellen hoe het kwam. dat hij niet met bekwamen spoed naar de secretarie was geloopen. Hij was niet ge komen, maar had zijn moeder gemachtigd de zaak uit te leggen, wat deze deed nadat ze eerst van de verhooging voor het hekje was getuimeld, wat gelukkig goed afliep. Ze zei dat haar zoon er op gerekend had, dat het Diaconessenhuis voor de aangifte zou zor gen. maar toen dit niet gebeurde en hij naar het bureau van den burgerlijken stand ging, was dit gesloten wegens de begrafenis van Prins Hendrik; dat was de derde dag ge weest. Nu bleek echter, dat hij op dien dag toch terecht gekund had, want het bureau was gedurende een uur open geweest en zoo doende gold die dag ook voor een heelen. Dat waren allemaal verschoonende omstan digheden, maar de vader kreeg toch 2 gulden boete.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10