Spaansch schaak Verder onderzoek Hei Betangdikste 52e Jaargang No. 15712 VerscKijnt dagelijlts, EeHalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 13 SeptemKer 1934 HAARLEM S DAGBLAD Uirectie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN ÉN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 13.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 8 mnd. 0.65, franco p. post 0.72^4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13982 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN15 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels f 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger f 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 13 September. De Morro Castle. Met de ontzettende ramp op het Amerikaan- sche stoomschip „Morro Castle" schijnt de reeks groote scheepsbranden hervat te zijn. Gelijktijdig is bericht dat tot tweemaal toe brand is uitgebroken op het stoomschip „Santa Rita" dat na het eerste geval in de haven van Panama is binnengeloopen. In bei de gevallen schijnt .men opzet te veronderstel len, en het Amerika ansche onderzoek inzake de Morro Castle heeft a.1 vreemde dingen, aan het licht gebracht. De tweede marconist is ge arresteerd. Hij was door zijn chef naar de brug gestuurd om instructies te vragen, bleef lang weg en kon toen geen orders overbren gen. De eerste machinist vertrok met 29 an dere leden der bemanning en slechts twee pas sagiers, per reddingboot, toen het schip nog in volle vaart was, en liet zijn taak aan zijn on dergeschikten over. Passagiers hadden ge poogd den brand te blusschen omdat, naar hun zeggen, de bemanning niets deed. Blijk baar was het een volledige janboel aan boord. Zelfs is iemand komen vertellen dat de brand al twee uur eerder was uitgebroken dan de scheepsofficieren veronderstellen. Het is een vreemde historie, een erg vreem de historie, en er komt nu nog bij dat men po gingen heeft gedaan om leden der bemanning „buiten de sfeer van het onderzoek te bren gen" zoodat de federale politie uitgebreide maatregelen heeft moeten nemen om dit te voorkomen. Vage uitingen omtrent ..radicale organisa ties" die deze twee nieuwste scheepsbranden op haar geweten zouden hebben, maken de zaak niet duidelijker. Het is niet verklaarbaar ■welke politieke organisatie, radicaal of an derszins. er haar belang in zou zién schepen- in-volle-zee in brand te steken en de levens van tallooze passagiers (en ook die der be manningen) in gevaar te brengen. Wij herin neren ons nog groote scheepsbranden genoeg idie van de ..Georges Philipar" en van de „Atlantique" maakten destij d den diepsten in druk maar nooit is gebleken dat eenige politieke organisatie daar direct of indirect, voordeel bij had. En het schijnt nogal onaan nemelijk dat een muitende bemanning, stel al dat die aan boord van de „Morro Castle" en de ..Santa Rita" bestaan zou hebben, behalve de levens der passagiers ook haar eigene op deze wijze gewaagd zou hebben. Met welk doel? Het schip te vernietigen, en aan de as surantie-maatschappijen een strop te bezor gen? Dat lijkt volstrekt geen zin te hebben. Misschien zou men een vergelijking kunnen maken met de daden der vooroorlogsche Rus sische nihilisten. Maar die -waren tegen een bestaand stelsel: de Russische autocratische regeeringsvorm, gericht. De groote scheeps branden daarentegen vormen een internatio nale reeks, en internationaal kent de wereld geen georganiseerd en geleid stelsel. Alleen de afwezigheid ervan. Ik schakel de wapenindus trie uit, die een volmaakte internationale or ganisatie bezit maar van de scheepsbranden heelemaal geen nadeel ondervindt en er bui- ton staat. Conclusie; de Russische nihilisten richtten zich tegen een bepaalde tegenpartijden tsaar en zijn regeering. De internationale scheeps brandstichters. als zij inderdaad zooiets als een organisatie vormen hebben geen vast-omlijnde tegenpartij. Zij schrikken alleen de wereld tel kens op door nieuws-sensaties, waar tegen de wereld overigens geharder dan ooit is geraakt, want het wemelt ervan op allerlei gebied. Het ontbreken van begrijpelijke motieven maakt deze scheepsbranden des te vreemder en de theorie, dat zij gesticht zijn, nog steeds moeilijk bewijsbaar. Als men in het geval van de Morro Castle nu eindelijk bewijzen van brandstichting kan geven en volgens de liefe lijke Amerikaansche methoden bekend als „third degree" de waarheid aan de verdachten ontfutselen, is er misschien eindelijk kans op het stopzetten van deze reeks scheepsrampen. Men zou zeggen dat het tijd wordt. R. P. Jongetje van wagen gevallen. Toen hij er op wilde klimmen. Woensdag mocht de 8-jarige J. Groeneveld, wonende in de Nieuwlandstraat 8, een eindje meerijden met een schillenboer. In de Talma- straat is het ventje van de bok gestapt, waar na de boer doorreed. Even later hoorde deze een harden gil en zag den jongen achter den wagen op straat liggen. Het knaapje heeft vermoedelijk achter op den wagen willen klimmen en is daarbij gevallen. Hij klaagde over pijn in het bovenlichaam. Na door den Ongevallendienst voorloopig behandeld te zijn is hij pea- ziekenauto naar het Diaconessen- huis vervoerd waar hij ter observatie is opge nomen. Wij vernemen dat in zijn toestand, die zich eerst ernstig liet aanzien, verbetering is ingetreden. Werkloosheid iets toegenomen Bij 1062 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 25 Augustus in totaal 324.574 werkzoekenden ingeschreven. Op 11 Augustus 1934 bedroeg het aantal in geschrevenen 317.673. Het aantal ingeschreven werkzoekenden wijst, vergeleken met het overeenkomstig tijd stip van het vorig jaar een stijging met rond 18.000 aan. DE OPENING DER STATEN-GENERAAL De koningin zal a.s. Dinsdag de gewone zit ting der Staten-Generaal openen vergezeld yan Prinses Juliana. (Te Madrid is een jonge man door een, natuurlijk beelschoone, jonge dame per taxi ontvoerd Een Spaansche jonge vrouw Ontvoert een jongen man, Wat ik u vragen wou, Wat zegt u daar nou van? De man van dezen tijd Is niet meer schaakbelust. Dat is een nuchter feit, Waarin de vrouw berust. Maar toen hij het nog deed, Ging 't in den waren trant, In 't nachtlijk duister reed Hij voor per rossinant. Dan klom hij naar heur raam, En nam heur voor op 't zaal, En zonder vrees of blaam, Ging 't paartje aan den haal. Nu leidt de vrouw de pret, Die niet in 't zadel zit, Maar in een tax (bezet) Ad zooveel cent per rit. Ik weet niet waarom zij Hem hebben wou tot man. Ik denk wel, omdat hij, De fox goed trotten kan, Of dat zijn knetterfiets Sterk tot haar hartje spreekt. Of dat hij, 'k noem maar iets, Zoo'n vlotte kokteel sjeekt. Wij weten het nu wel, De oude romantiek Komt nog alleen in 't spel Voor 't bioscooppubliek Maar hoe illusie vrij Ik sta in 't ondermaansch, Toch is zoo'n schaakpartij Mij wel wat al te Spaansch. P. GASUS. Twee mille in een week opgemaakt. Boekhouder knoeide twee jaar in de boeken. Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft te recht gestaan de 33-jarige K. H., vroeger boek houder bij de gemeentewerken te Leeuwar- deradeel. Verd. heeft ongeveer f 6800 verduisterd. Twee jaar lang had hij geknoeid in de boe ken en toen de gemeente-ontvanger argwaan begon te krijgen en een onderzoek naai- de boeken wilde intellen is verd. met een bedrag van f 2000 uitgeweken naar Amsterdam. Daar heeft hij het geld in een week tijd opgemaakt en zich vervolgens bij de politie te Huizum aangemeld. Verd. bekende het hem ton laste gelegde. De Officier van Justitie eischte een gevan genisstraf van twee jaar. Hij laakte hierbij zeer de houding van verd.'s onimiddellij ken ohef. den gemeente-architect van Leeuwarde- radeel. Dr. COLIJN BOOD HET KABINET EEN DINER AAN Het Haagsch Corr. Bureau meldt: Naar wij vernemen heeft de minister-pre sident dr. Colijn Maandagavond j.l. aan de leden van het kabinet en den afgetreden mi nister van economische zaken mr. F. J. Ver schuur. in hotel Oud-Wassenaar een diner aangeboden. BRUG TE WEENEN 30 M. VERPLAATST WEENEN. 13 Sept. (V.D.) Gisteren is in aanwezigheid van leden der regeering en dui zenden toeschouwers de Reichsbrücke alhier een kleine 3o Meter verplaatst. Op de aldus vrijgekomen plaats zou een hangbrug worden gebouwd, die tweemaal zoo breed zal zijn als de oude brug. Arbitrage in het Amerikaansche textielconfhct mislukt. Andere oplossing mogelijk geacht. WASHINGTON, 13 September. De tex- tielbemiddelingscommissie heeft zijn pogingen tot arbitrage in het textielconflict opgege ven. De commissie deelt het volgende mede: Ondanks pogingen gedurende twee weken zijn wij niet in staat geweest van de werkge vers toestemming te verkrijgen tot princi- pieele aanvaarding van een scheidsrechte lij ke beslissing of van een dergelijken maat regel. Wij betreuren dit diep, doch gelooven dat het mogelijk is andere wegen te vinden, die tot een snelle, effectieve en rechtvaardige regeling kunnen leiden. NEW-YORK, 13 September. (V. D.) Te Say- lesville zijn thans door de Nationale Garde de eerste schoten gelost. Twaalfhonderd man troepen der Nationale Garde en tweederde ge deelte van de staatsmilitie doen thans dienst ter handhaving van de orde, waarbij zij vol ledige oorlogsuitrusting dragen. De verbitte ring onder de stakers is thans zoo hoog ge stegen. dat zij zelfs niet uit het veld worden geslagen door het gebruik van traangassen en onpasselijk makende gassen en dat zij zich krachtdadig tegen de troepen en de politie verzetten, waarbij zij zich als regel van straat steenen als projectielen bedienen. Men acht het geenszins uitgesloten dat thans spoedig de staat van beleg zal worden afgekondigd. In verband met het vuren der troepen op de stakers, waarbij weliswaar vooreerst in de lucht werd geschoten, hebben de stakings leiders zich gisteren gewend tot president Roosevelt, met 't verzoek een strikt verbod uit te vaardigen van gebruik van vuurwapenen tegen rustige posters. De stakingsleiding is thans pessimistisch gestemd ten opzichte van de mogelijkheid van het treffen eener spoe dige overeenkomst tusschen beide partijen, ondanks het feit. dat de textielbemiddelings- commissie de hoop nog geenszins opgeeft en haar onderhandelingen voortzet. Stakers bestormen fabrieken en winkels NEW-YORK, 13 Sept. (V.D.) In de fa brieksstad Woonsocket in Rode-Island neemt de ernst van den toestand steeds meer toe. Hedenmorgen begon een uit verscheidene duizenden stakers bestaande menigte winkels en fabrieken te bestormen en te plunderen. Wederom moesten de nationale garde en de politie van de vuurwapenen gebruik maken om de stakers in toom te houden. Daarbij werd een staker gedood. Verscheidene ande ren werden gewond. Aangezien de 200 in de stad gelegerde na tionale gardisten tezamen met de politie niet in staat zijn op voldoende wijze de orde te handhaven, is den gouverneur verzocht fede rale troepen ter versterking op te roepen. De gouverneur van Rode-Island heeft de volks vertegenwoordiging van den staat in een spe ciale zitting bijeengeroepen, teneinde op grond van de onlusten der laatste dagen een verster king der staatspolitie voor te stellen. In verband met de textielarbeidersstaking is het wederom tot ernstige botsingen geko men. Zoo moesten nationale gardisten in Put nam in Connecticut werkwilligen beveiligen tegen de aanvallen van ongeveer 3000 stakers. In Woonsocket hebben 5000 stakers getracht een fabriek te bestormen. Toen zij met traan gas niet werden verdreven, werd door de gar de gebruik gemaakt van de vuurwapenen. RIJWIELPLAATJES GESTOLEN. Sommige bewoners van de Van 't Hoffstraat zijn in het begin dezer week tot de onaan gename ontdekking gekomen, dat belasting plaatjes en lantaarns van hun rijwielen zijn verdwenen. Een dief is 's avonds n.l. achter de huizen langs geloopen en heeft deze voor werpen van de fietsen, die tegen de schuurtjes aan stonden of zelfs er in gestolen. Men zij voorzichtig! Berichten uit Duitschland maken melding van een ernstige ziekte van den Tsjechischen president Masaryk. Er zouden zich verlam mingsverschijnselen en storingen in het gezichtsvermogen hebben voorgedaan. naar de wapenindustrie. Wat t chemisch concern Dupont aan dividend uitkeerde! Uitval van voorzitter Nye. Uit Washington. 12 September: Uit de verdere verhooren voor de commissie van onderzoek naar de gebruiken in de wa penindustrie is gebleken, dat gebruik werd gemaakt van leger-vliegers en dat de indus trie haar vliegtuigtypen in het Verre Oosten en in Europa liet demonstreeren. Eenige jaren geleden zou zelfs geprobeerd zijn van het ministerie van Oorlog toestem ming te krijgen een Amerikaansch vliegkamp schip voor dit doel naar Zuid-Amerika te zen den om het hoofd te bieden aan de Britsche concurrentie. Toen bij het verhoor verder werd verklaard, dat de chef van den generalen staf Glas Ar thur tijdens het bezoek aan Turkije in 1932 Amerikaansche wapen uitvoeren naar Turkij e hééft begunstigd, riep de voorzitter der com missie, senator Nye uit: Het liikt wel alsof het ministerie van Oorlog en Marine door de re geering werd betaald om verkoopsorganisaties voor particuliere ondernemingen te vormen, De Senaatscommissie hield zich verder be zig met het chemische concern-Dupont. Het bleek dat Dupont van 1914 tot 1918 voor 1245 millioen dollar oorlogsmateriaal heeft uitgevoerd, dat het concern thans ten deele onder controle van de General Motors staat en na den oorlog deelgenoot is geworden in de Chemical Foundation, welke de in beslag ge nomen Duitsche chemische patenten bezit. In 1916 keerde Dupont 100 procent, in 1917 57 procent en in 1918 26 procent dividend uit. RIO DE JANEIRO. 13 Sept. (Reuter). In ver band met de resultaten van de Amerikaansche enquête-commissie voor de wapen-industrie heeft de minister van oorlog een onderzoek gelast naar de eventueele verantwoordelijk heid voor het koopen van wapens, zonder me deweten van de militaire autoriteiten. Op tie Asscmblé heeft de Oostenrijksche bonds kanselier dr. Schuschnigg gisteren een groote rede gehouden. Pfg- 4 De Valera verklaarde zich voor Rusland's toe treding. maar tegen „beraadslagingen in de hotelkamers". pag. 4 Volgens de laatste berichten zou de ramp van de Morro Castle 135 slachtoffers hebben geëischt. pag. 4 Rusland heeft bezwaar tegen de uitnoodigings- tekst van den Volkenbond. pag. 4 Bij dc enquêtte in de wapenindustrie zijn me- dedeelingen over het chemische concern Dupont gedaan. pag. 4 De staking bij de blikfabrieken te Krommenie is opgeheven. pag. 3 Dr. B. C. J. Loder viert heden zijn 85sten ver jaardag. pag. 3 Veertien fabrikanten zijn uit de Leercentrale getreden. pag. 3 Parmentier is voldaan over het Douglasvlieg- tuig. pag. 3 De Haarlemsche gemeenteraad heeft besloten tot verhaal op verleenden steun. pag. 5 Er zal een straat of plein naar Lodewijk van Deyssel worden genoemd. pag. 5 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De Morro Castle. pag. 1 Georg Bernhard: Rusland in den Volkenbond. pag. 4 J. H. de Bois: Kunstzaal Reeker. pag. 9 J. B. Schuil: Een tooneeltentoonsteliing. pag. 9 L. S.: Tuinreis. pag. 3 Voor de vrouw. pag. 8 Sport in 't kort. pag. 11 Auto grijpt wielrijdster. Die met hersenschudding werd opgenomen. Woensdagavond omstreeks kwart voor elf kwam de 54-jarige wielrijdster G. D wonende dr. Leydsstraat 88 uit de Joh. van Vlietstraat rijden in de richting van het Kenaupark. toen uit die richting een auto naderde, bestuurd door een monteur uit Zand voort. Toen de auto dicht bij de wielrijdster gekomen was, begon deze te weifelen en stak onverwachts vlak voor de auto naar links over. Ondanks krach tig remmen was een aanrijding onvermijdelijk. De vrouw werd gegrepen door de linkerzijde van de auto en sloeg tegen den grond, waar ze bewusteloos bleef liggen. De Ongevallen- dienst verleende de eerste hulp, waarna ze per ziekenauto naar het Diaconessenhuis werd overgebracht. Ze bleek een hoofdwonde en een hersenschudding te hebben. De auto was eenigszins beschadigd. Door het sterke remmen sprong de remkabcl. zoodat de auto geblokkeerd werd. De wagen is voorloo pig in beslag genomen. Uit het voorloopig onderzoek is echter ge bleken dat de chauffeur vermoedelijk geen schuld heeft. Weer NederlandscH goud naar Amerika. Zooals bekend verondersteld mag worden, heeft De Nederlandsche Bank sedert Maart 1933 geen goud voor uitvoer naar de Ver- eenigde Staten van Noord Amerika beschik baar gesteld. Naar wij vernemen, zal De Nederlandsche Bank in den vervolge weder goud voor uit voer naar bedoeld land verkoopen op hare gebruikelijke voorwaarden, indien de stand van den wisselkoers op New-York daartoe aanleiding geeft. Hierbij wordt echter het voorbehoud gemaakt ,dat de Vereenigde Sta ten van Noor<F-Amerika de goudwaarde van den dollar handhaven op de thans geldende basis en wederkeerig goud blijven afgeven voor uitvoer naar Nederland zoodra het goud- uitvoerpunt is bereikt. Inheemsche leiders in Nederl.- Indië gearresteerd. Te Batavia en Chcribon. BATAVIA, 13 Sept. (Aneta) Na de arrestatie van Mohamad Hatta als gevolg van de huis zoekingen bij P.N.I.-lelders ingesteld, hebben de hoofdbestuursleden van deze vereeniging Ardjono, Moerat en Socpra de extreme P.N.I.- politiek op denzelfden voet voortgezet. Hierin heeft het Hoofdparket aanleiding gevonden om de arrestatie dezer leiders te gelasten, op grond van artikel 153 bis en naar aanlei ding van verschillende publicaties De eerste twee zijn te Batavia gearresteerd; Soepra is te Cheribon in hechtenis gesteld, Op bovenstaande afbeelding is te zien, welk beeld het Stationsplein na de reorganisatie zal vertoonen. Ieder vervoermiddel zal een bepaalde plaats krijgen: de tram over de geheele lengte van het plein, waarbij de rails in het midden van het plein op een trottoir komen te liggen; de taxi's onder de stations-overkapping, de autobussen aan weerszijden van een trottoir voor deze overkapping, en de parkeerende auto's in een geheel van den (geasphalteerden) rijweg afgesloten inham van het trottoir vóór de rijwielstalling, naast den stationsuitgang. Zooals reeds gemeld komt onder het viaduct aan den Jansweg dubbel spoor, onder het viaduct aan den Kruisweg- vervallen de rails. Het trottoir wordt aan den stationskant van dit viaduct verlengd met een stuk, dat de begrenzing vormt van dei inham voor de parkeerende auto's. Er zijn verbindingsrails gelegd van het spoor op den Jansweg naar dat op het Stationsplein (waar het eindpunt van de tram LeidenHaarlem komt De bocht van de tramrails van het Stationsplein naar den Kruisweg wordt veranderd. De totaalaanblik van het Stationsplein zal belangrijk verbeteren, alle gezichtsbelemmerende palen, masten en draden worden weg genomen; de palen worden zooveel mogelijk langs den kant geplaatst. Ook uit stedenbouwkundig oogpunt gezien zal dus het plein een aanzienlijke verbetering ondergaan,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1