CD ARNHEM" TUIN^REIS. 3 LEVENS VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Ontevredenheid in de leercentrale. Staking bij de Blikfabneken opgeheven. Het werk heden hervat. DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD Parmentier voldaan over de Douglas. Volgende week waarschijnlijk reeds proefvluchten. Dezer dagen beslissing over deelneming aan Melbourne-race. Vannacht omstreeks 12 uur is te Rotterdam het s.s. Statendam van de Holl. Amerika Lijn aangekomen met aan boord het Douglas- vliegtuig dat door de K.L.M. in Amerika is aangekocht. Aan boord bevond zich ook de K.L.M.-piloot de heer K. D. Parmentier, die het toestel in Amerika is gaan halen en in vliegen. De Douglas is een geheel uit metaal ver vaardigd vliegtuig, dat een grootere snelheid kan ontwikkelen dan de bij ons gebruikelijke verkeersmachines. Tot den aankoop van dit toestel is men speciaal overgegaan, omdat in Amerika de constructeurs verder zijn dan in Europa. Mocht het toestel voldoen, dan zul len waarschijnlijk meerdere van dergelijke toestellen hier worden gebouwd door de Fok kerfabrieken. De heer Parmentier vertelde dat het toestel waarmede hij in Amerika eerst kortere vluch ten en daarna een vlucht van San Francisco naar New-York had gemaakt, hem zeer groote voldoening heeft gegeven. Het is gemaakt te Santé Monica bij Los Angeles waar zich de groote Douglas-fabrieken bevinden en waar den laatsten tijd elke week drie machi nes afgeleverd worden. De machine kan een kruissnelheid ontwikkelen van 300 K.M. Het is een laagdekker en de motoren zijn in den kop van den vleugel ingebouwd, terwijl het landingstoestel intrekbaar is. Een groote bijzonderheid is ook het voor treffelijke systeem van geluiddemping in de cabine waarmede men resultaten heeft be reikt, die tot nu toe onbekend waren. Met de machine kunnen 14 personen vervoerd wor den. Of met deze machine inderdaad zal worden deelgenomen aan de Melbournerace kon Parmentier nog niet met zekerheid zeg gen en ook de heer Fokker deelde mede. dat de beslissing daarover dezer dagen moet worden genomen. De heer Parmentier zeide, dat hij zeer gaarne met deze Douglas- machine aan de race zou meedoen, want al is het dan geen racemachine maar een ver- keersmachine, het zou toch zeer interessant zijn te kunnen nagaan wat deze moderne zeer snelle machine in deze race zou kunnen presteeren. Het toestel dat thans van vleugels is ont daan zou heden ochtend van boord worden geheschen en per schuit naar Waalhaven worden vervoerd waar de vleugels erweer aan gemonteerd zullen worden en de radio-instal latie er in gezet zal worden. Waarschijnlijk zullen reeds in het begin van de volgende week proefvluchten met de nieuwe Douglas-machine gemaakt worden. Jongens trokken een lantaarn paal om Nasleep der Amsterdamsche relletjes. De Amsterdamsche arr. rechtbank behan delde Woensdag weer een groot aantal straf zaken. voortvloeiende uit de gebeurtenissen tijdens de relletjes in dehoofdstad in Juli j 1. Zoo stenden twee jonge mensehen, een sol deerder en een rijwielhersteller terecht, die er van worden verdacht in de Ribesstraat een lantaarnpaal te hebben vernield. Een buurman van een der verdachten ver klaart te hebben gezien, dat hij bezig was den paal om te trekken. Beide verdachten leggen een gedeeltelijke bekentenis af, ze zouden wel aan het omtrekken hebben meegedaan, maar hoofddaders waren ze niet. De Officier van Justitie requireerde tegen de verdachten wegens vernieling een gevange nisstraf van één maand. De verdedigers pleitten resp. va-ijspraak en clementie. Vervolgens zouden negen verdachten te rechtstaan wegens het opwerpen van een bar ricade in de Ribesstraat. Daar een van de verdachten, een gedetineer de, niet gebruik wenschte te maken van de diensten van den hem toegewezen verdediger, werden de zaken, die gevoegd waren, uitge steld tot Zaterdag a.s. te 10 uur. Notaris verduisterde vijf ton. In hooger beroep weer vijf jaar geëischt. Verdachte kon moeilijk iets weigeren. Voor het Haagsch Gerechtshof werd Woens dag in hooger beroep behandeld de zaak tegen den gewezen notaris M. J. F. F. P., thans ged., die door de rechtbank te 's Gravenhage, we gens verduistering, meermalen gepleegd tin totaal meer dan f 200.000) en wegens valsch heid in geschrifte, gepleegd in een authentieke akte, bij herhaling, is veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf. Zoowel het O. M. als de ver dachte waren van dit vonnis in appèl gegaan. Er waren noch van de zijde van den advo caat-generaal mr. baron Speyart van Woerden noch van die van den verdediger,, mr. E. G. Boutiier, getuigen gedagvaard Bij de ondervraging door den president, mr. Lodder, zei verdachte de feiten toe te geven, doch hij verzocht met het oog op zijn gezond heidstoestand, wijziging in de straf, die phy- siek funest voor hem zou worden, te willen brengen. De advocaat-generaal wees er in zijn requi sitoir op. dat de fraudes werden gepleegd door een ambtenaar die over 1931 f 30.000, over 1932 f 20.000 en over 1933 f 25.000 inkomen had Van zijn misslagen zijn vele menschen. waaronder kleine luyden, de dupe geworden; menschen, die doorgaans hun klein bezit waarop zij hun toekomst bouwen, op de voor hen meest veilige manier nl. in hypotheken beleggen. Dit alles wist verdachte, maar het heeft hem niet weerhouden om ook van deze menschen bedragen te verduisteren, welke niet aar zijn zooeven genoemd inkomen kun nen tippen. Tenslotte komt het faillissement met een deficit van ruim 2 ton. Met nadruk wees de advocaat-generaal op het feit. dat de verdachte zich niet ontzien heeft om authentieke stukken te vervalschen. Tenslotte vroeg de spr. bevestiging van het vonnis. Mr. Bourlier, de verdediging voerend, nadat de verdachte nog op sommige punten nader door den president was ondervraagd, zeide op het requisitoir van den advocaat-generaal geen aanmerking te willen maken. Pleiter moest ge heel onderschrijven, hetgeen daarin naar vo ren is gebracht en hijzelf noemde deze feiten heel en heel erg. Maar spr. wilde het belang van verdachte bepleiten, nu hij een dergelijke zware straf zal moeten ondergaan voor een feit waarin bij analoge gevallen door pleiter genoemd, waarbij nog belangrijk grootere be dragen zijn verduisterd, een veel geringere straf is opgelegd. Pleiter weersprak de bewe ring, dat verdachte royaal zou hebben ge leefd; dit is niet het geval, maar hij was iemand, die moeilijk iets weigeren kan. zoo- ah spr. met eenige voorbeelden aangaf. Hij is het slachtoffer geworden ven e-n vesl te zwakken wil. Met aandrang beval pleiter de belangen ook van dezen verdachte in de cle mentie van het hof aan. Prijsregeling voor benzine? Er zijn, naar het Hbld. verneemt, van regeeringswege plannen in voorbereiding om een regeling te ontwerpen, waarbij de ver koop van benzine aan de benzinepompen aan vaste prijzen zal zijn gebonden, die overal gelijk zullen zijn. De strekking van den maatregel zou zijn te beletten, dat aan de „vrije pompen" ben zine goedkooper wordt verkocht dan aan de pompen der olie-maatschappijen. ADVOCAAT-GENERAAL TE AMSTERDAM Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot advo caat-generaal bij het gerechtshof te Amster dam mr. D. Reilingh. thans subs.-officier van Justitie te Amsterdam. A.-R. voormannen confe- reeren. Prof. Ridderbos over „De Overheid en de Wet Gods". Te Lunteren wordt een conferentie ge houden der A.R. partij, welke door tal van kopstukken en bestuursleden van C.N.V., Chr Middenstandsvereeniging en Chr. Werkgevers vereeniging wordt bijgewoond. Prof. dr. J. Ridderbos heeft een uitvoerig referaat ge leverd over De Overheid en de wet Gods. Voor dit betoog waren tevoren aan de conferentie gangers een 20-tal stellingen bekend ge maakt. Op het referaat volgde een gedachtenwis- seling. Ter sprake kwam om. de verhouding van de geschiedenis en de historische ont wikkeling tot de verschillende ordinant:ën, die voor de overheid te stellen zijn. Men achtte veelszins misverstand aanwezig ten opzichte van de normatieve beteekenis dei- historie. Dr. Colijn verzette zicht bij de gedachten- wisseling tegen de door prof. Ridderbos aan bevolen wijziging van art. 3 van het A.-R.- program, betreffende de verhouding van over heid en onderdanen. Hij achtte verandering niet wenschelijk. Het Tweede Kamerlid de heer C. Smeenk, refereerde over het onderwerp: „De Econo mische pos'tie van Nederland en wat daaruit volgt voor het beleid der regeering". waarborgt Dir. Bijkantoor W. J. WIERSMA, Schotersingel 129 a Uw gezin een onbezorgde toekomst. (Adv. Ingez. Med.) Veertien fabrikanten treden uit. Zij vreezen gevaren. Zoolleer- en Rubberbelangen. Eindpunt Melbourne-race. Katoenen letters en neon-Iampen ter aanduiding. Naar V.D. verneemt, hebben veer tien lederfabrikanten hun lidmaat schap van de Centrale Vereeniging tot Behartiging van de Belangen van de Huiden-, Leder-, Schoenen-, en aanverwante Branches opgezegd. Omtrent dit uittreden vernemen wij nog, dat deze fabrikanten tot dezen stap zijn over gegaan, aangezien zij overtuigd zijn, .dat de „Centrale" in haar huldigen vorm geen ver betering zal brengen voor de aangesloten branches in het algemeen, terwijl voor de le- derfabricage ernstige gevaren uit het voortbe staan der „Centrale kunnen ontstaan Bij de-besprekingen, die aan het besluit tot uittreding zijn voorafgegaan, is den fabrikan ten gebleken, dat vele leden slechts van uit treding werden teruggehouden door vrees voor de machtsmiddelen der „Centrale", welke middelen berusten op statutaire bepalingen, waarvan de leden in het algemeen bij hun toetreding de draagwijdte niet voldoende heb ben overzien en welke bepalingen later nog zijn verscherpt. De uitgetreden fabrikanten komen op tegen het te ver reikende karakter der „Centraleen tegen de te groote macht der leiders, die tevens bij diverse branches zijn betrokken. Op grond der statuten kunnen constellaties worden gemaakt, waaruit ern stig gevaar voor overheersching van bepaal de groepen zou kunnen ontstaan. De aangesloten branches hebben, naar een berekening uitgaande van de cijfers van 1931 een totaal omzet van circa 250 millioen gulden per jaar. Zeer vele beoefenaars der betrokken vakken staan ondanks de middelen, waarover de „Centrale" beschikt, buiten dit lichaam en volgens de uitgetreden fabrikanten bestaat in ruimen kring afkeer van de „Centrale" ter wijl men de meening is toegedaan, dat dit li chaam slechts zal kunnen werken, door toe passing van nog meer dwang Vele aangeslotenen zijn teleurgesteld door het uitblijven van regeeringssteun. die door de oprichters aan diverse groepen, in uitzicht is gesteld, in een vorm als door de regeering waarschijnlijk niet zal en redelijkerwijze niet kan worden gegeven. Voor de Zoolleerfabrikanten is er tevens be zwaar, dat zij zich in de „Centrale' niet vei lig gevoelen tegenover de daarin ook verte genwoordigde „rubberbelangen". Bij dit punt is niet alleen het belang der lederindustrie, doch ook van duizenden schoenherstellers betrokken. De uitgetreden fabrikanten zijn volkomen bereid maatregelen deze kwestie in het belang der schoenher stellers daadwerkelijk te steunen. Grn bovengenoemde redenen gingen, bijwijze van uiterste noodzaak, de vermelde lederfa brikanten tot opzegging van hun lidmaatschap der Centrale Vereeniging over. De finish van de luchtrace Engeland-Austra- lie, die in October a.s. zal worden gehouden, zal worden aangeduid door strooken van ka toen ter lengte van ca. 2 12 meter, die op de Flemington renbaan te Melbourne zullen worden aangebracht, terwijl tevens op den grond door katoenen letters van ca. 12 meter lengte het woord Flemington zal worden ge vormd. Gedurende den nacht zal de eindstreep wor den aangegeven door neon-lichtbakens, die bijna een kilometer van elkaar verwijderd zijn, en door de letter „F", die door middel van roode lampjes op den grond zal zyn aange bracht Een kaart van de luchtroute Koeping (eiland Timor)Darwin (Australië) is thans, na een arbeid van een jaar. gereed gekomen. Deze zal naar Londen worden gezonden, zoodat de deelnemers aan de luchtrace zich op de hoogte kunnen stellen omtrent het laatste traject, o.a. voor wat betreft de accomodatie voor het vliegen bij nacht, de draadlooze te legrafie en de weerberichten. De regeering der Commonwealth heeft zich in verbinding gesteld met de regeering van Turkije, ten einde voor Sir Charles Kingsford Smith permissie te verkrijgen, om tijdens de race over Turksch grondgebied te vliegen. GECOMPLICEERD VERKEERSONGEVAL Woensdagochtend omstreeks negen uur is op den Bosscheweg onder de gemeente Ber- kel-Enschot een motorrijwiel tegen een auto opgebotst. Op den weg reed een met een paard bespannen hooiwagen waarnaast liep de 50- jarige voerman Sues uit Tilburg. Achter den wagen reed een auto, eveneens in de richting Tilburg. Op het oogenblik dat de hooiwagen passeerde naderde uit de richting Tilburg een motorfiets. Bij het passeeren reden beide voer tuigen tegen elkander op. Suos werd door een der beide voertuigen gegrepen en met een hersenschudding en eenige hoofdwonden op genomen en naar het ziekenhuis overgebracht, De motorrijder, v. d. Heuvel uit Tilburg be kwam een hoofdwonde en een beenbreuk. Ook hij is naar het ziekenhuis overgebracht. De duorijdster kwam met den schrik vrij. De auto en het motorrijwiel zijn beschadigd. DR. W. A. GODDIJN HOOGLEERAAR TE LEIDEN. Bij K. B. is benoemd tot buitengewoon hoog leeraar in de wis- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden om onderwijs te ge ven in de pharmacografie. Galenische phar- macie en receptuur dr. W. A. Goddijn, thans conservator bij het Rijks herbarium te Leiden. WERKVERRUIMING TE AMSTERDAM. De gemeenteraad van Amsterdam heeft Woensdagavond langdurige debatten gehou den tot aanvaarding van voorschotten uit het werkverruimingsplan 1934 ter financiering van een twaalftal werken als het graven van grachten op .Landiust". het stichten van een waterzuiveringsinrichting voor Amsterdam- Zuid. het bouwen van eenige bruggen, het maken van een gedeelte van het hoofdriool in de binnenstad, het bouwen van een nacht- asyl voor onbehuisden en net uitbreiden van het landingsterrein van Schiphol. Door de sociaal-democraten werd tegen deze voorstellen geopponeerd omdat zij meen den dat deze werken niet behoorden tot werk verruiming maar tot de normale werken die behoorden te worden uitgevoerd door der. Dienst van Publieke Werker, tegen normale loonen. Zi.i zagen in het aannemen van de voordracht het omlaag drukken van de loo nen. Zii wenschten daarom alle punten van de voordracht te schrappen, behalve dat betref fende Schiphol. In stemming gebracht, werd het voorste1 van de sociaal-democraten verworpen met 2019 stemmen. Met dezelfde stemverhou ding werden aangenomen de eerste tien pun ten van de voordracht en met 33 tegen 4 stem men de uitbreiding van het landingsterrein van Schiphol. Men nadert liet goud der „Lutine". Toren staat bijna op de kleilaag. De werkzaamheden bij de „Lutine" hebben een vlot verloop. Woensdagavond heeft de to ren bijna de kleilaag bereikt waaronder d: ..Lutine" zich bevindt, zoodat men spoedig met- de opruimingswerkzaamheden hoopt te kunnen beginnen en men op de plaats kan komen, waar men denkt dat het goud zich zal bevinden. Een tocht vol verrassingen. Ik heb ook een reis gemaakt, en eigenlijk gezegd ben ik nog steeds op reis. lezer, terwijl gij nu langzamerhand uit de Ardennen, de Eifel of de Zwitsersche bergen zijt terugge keerd. Het zijn bevoorrechte menschen, die zulke lange reizen kunnen maken, en die nog steeds ver van huis rondzwerven als ieder ander alweer op kantoor of school zit. De eerlijkheid gebiedt me, te zeggen dat mijn reis een onvrijwillige is geweest, en dat ik. uit puur onvermogen cm een vacantie- reis als gij te maken, me hals over kop in een reis heb gestort die al weken duurt en nog wel weken zal duren ook. Dat lijkt een para dox, maar het is zeer eenvoudig. Ik bedoel, dat ik op reis ben in mijn tuin, en dat is be gonnen toen de eerste reislustigen file maak ten in de reisbureaux en mijn kas welspre kend zijn bodem vertoonde. Eenige dagen lang heb ik geleefd tusschen imaginaire sneeuw bergen, die, naarmate de financiën zien ho- peloozer deden aanzien, bescheidener vor men aannemen en zich veranderden in de sta tige donker-beboschte Vogezen, om tenslotte via nog een gedaanteverandering in de lief lijke Ardenner heuvelen, totaal in rook op te gaan. Toen heb ik me platzak naar mijn tuin begeven, maak daar de fabelachtigste reis die zich laat denken. Ik voel, dat ik een massa heb gemist, want deze reis is een reis die bijna het heele jaar duurt en ik had er al bij moe ten zijn toen de eerste Kerstrozen in Januari hun dikke neergebogen knoppen vertoonden. Maar dat zal nu allemaal dezen winter xomen, na een korte tusschenpoos, waarin er niets te beleven is in den tuin. En zelfs die tus schenpoos is niet heelemaal zeker en mis schien blijf ik wel eeuwig op reis. Honderd jaar geleden heeft Alphonse Karr voor het eerst een reis rondom ziin tuin on dernomen. Zijn boek ..Voyage auteur de men jardin" is nog niets verouderd en even frisch alsof het gisteren geschreven werd. Een docu ment _voor het tuin-tourisme dat alle ware tuinliefhebbers moesten lezen. Sindsdien zijn er tientallen geweest, misschien wel honder den. die zich in hun tuin op reis gewaagd hebben. Twee jaar geleden gaf Beverley Ni- cholls een verslag van zijn tuin-reizen: ..Down the Garden Path" heet zijn boek en hoewel het veel persoonlijker is dan dat van Karr, geeft het blijk van dezelfde intense belang stelling en liefde voor wat er groeit en bloeit in onzen tuin. Ik vrees dat mijn boek verschrikkelijk een tonig zou worden, (voor nietliefhebbers) en bovendien onleesbaar lang. Wie eenmaal den tuin-reislust te pakken heeft weet van geen ophouden. Het is een goedkoope liefhebberij, tenminste meestal. Anders kan het bepaald fataal werken. Zoo kun je. op een mooien zo- mQrdag plat op den grond liggend voor je bloeiende Lelies, en opziend langs de veerig be bladerde stengels naar de zondoortintelde bloemen, op het idee komen, een specia'.en hoek voortaan aan Lelies te wijden, en dat idee is lumineus, maar het kan je op meer komen te staan dan een reis van twee weken ergens buiten de grenzen. Zoo kan een rots- olant. die eigenlijk tusschen de steenen in ie tuin te droeg of te nat staat, je hart zooda nig met medelij vervullen dat je volgend voorjaar een appart stukje „Alp" gaat aan leggen, met een werkelijk nagebootst frag ment zij- of eindmoraine en de bijbehoorende flora, wat ook niet altijd even goedkooo zal uitkomen. Maar dat zijn risico's, die er bij hooren en ze ziin niet eens zco groot, Ten slotte kun je ook van een Zwitsarschen berg vallen en vier weken in het gasthuis moeten liggen, of in Monte Carlo een beetje te veel aandacht voor de speelbank hebben. En daar denken we ook niet aan. als we op reis gaan. En nu zult u zich wel langzamerhand afvra gen. hoe dat reizen in den tuin dan toch gaat. Doodeenvoudig. Je loopt erin en je kijkt. Nu is de kwestie, dat je góea kijken moetmaar iedere echte tuinlièfhebber, die zelf z'n plan ten verzorgt en ze alle kent, kan met aan dacht kijken. Verder moet je er den tijd voor nemen, af en toe eens erbij gaan zitten en zelfs languit in het gras neervallen, om een beteren kijk op je inventaris te krijgen. Want -■•anten van enderen af zien er vaak onge dacht mooi uit. En de hoofdzaak is misschien wel. dat je iederen dag weer of geen weer, den tuin rond moet gaan: langzaam, aan dachtig. Dan worden al die planten een stuk van jezelf. Ieder blaadje, iedere knop zie je ontstaan. Daar is het oneindig teeré, kleine leven van de bolgewasjes Niet de pompeuze Hyacinthen. maar de kleine Narcissen, de Cro- cussen voor voor- en najaar, de blauwe druif jes en al dat andere goed. Er is de intense vreugde die het rotsgced je geeft; de sterke, taaie sedums en sempervivums. die zich meer en meer uitbreiden tusschen en over de stee nen, en de glorieuse uitbreiding van dat kleine vetplantje uit Zwitserland, dat je ginds in felle zon en striemenden regen, dat je ginds in felle snijdenden wind hebt zien groeien en gedijen en dat het hier in je tuin al even goed wil deen. En daar is de kleine kolonie Sternbergia lutea. die loof-looze gele, Crocusactige na- j aars biceier. die heele visioenen oproept van de barre, droge rotsen om Jeruzalem, want Stern- bergia is niet anders dan de „Leliën des velds" uit de Bergrede. Er is geen begin en geen einde aan. om te gaan vertellen over wat er te zien is op reis in den tuin. Het geeft alleen maar vreugde en nooit ergernis, en 't is een probaat middel om eens even alle wereldellende .te vergeten en terug te gaan naar dat alles, dat kant en klaar voor ons menschen geschapen is en dat we niet hebben kunnen verknoeien en misbruiken cm elkander en onszelf te verdelgen, De witte, paars-gepunte knoppen van de Hersttijloos boren zich alweer door den grond naar boven. Over een week misschien zal mijn miniatuur-bergwei weer in vollen bleoi staan, en in December zal ik dan op m'n tuinreis de dikke 'eeracht^e b'aderm van de Herstt-'.jloos voor den dag zien komen. De reis is vel ver rassingen en zal vclgend jaar weer totaal an ders zijn dan nu. Ik ben allang weer vergeten, dat er dit jaar geen Zwitsersche bergen op konden overschieten, noch Vogezen, noch zelfs Ardennen. Er zijn andere dingen, die even mooi zijn. En al ziin de vacanties nu afaeloo- pen niets belet u cm een tweede reis te be ginnen: een reis rondom uw ruin. U zult er geen spijt van hebb»u T S. Naar wij vernemen is Woensdag middag door de stakers bij de Ver- eenigde Blikfabrieken te Krommenie besloten met ingang van heden, aan het werk te gaan. op de voorwaarde, dat de directie met de vakorganisa ties zal onderhandelen, als de arbei ders het werk hervat zullen hebben. Dr. B. C. J. Loder 85 jaar. Op 72-jarigen leeftijd president van het Permanente Hof. Dr. B. C. J. Loder. Een der vermaardste juristen die ons land ooit heeft gekend, dr. B C. J. Loder, de oud president van het Permanente Hof van In ternationale Justitie, viert vandaag zijn 85sten verjaardag. Ruim 35 jaar heeft dr. Loder. die zijn schit terende carrière te Rotterdam begon, aldaar de advocatuur uitgeoefend. Hoewel hem ver schillende malen een professoraat werd aan geboden, wilde hij dit niet aanvaarden. In 1897 was hij één der oprichters van het Interna tionaal Maritiem Comité en in 1905 was hij de gedelegeerde van Nederland op de Zeerecht- conferentie te Brussel. Toen hij in 1908 tot raadsheer in den Hoogen Raad werd benoemd, beschouwde men deze benoeming als een eer volle kroon op zijn carrière. Doch men had mis gezien. In 1919 werd hij door jhr Van Karne- beek uitgenoodigd een avant-projet te maken voor een te stichten Hof van Internationale Justitie. Het plan-Loder werd in 1920 in hoofd zaak aanvaard. In 1922 werd dr. Loder voor den tijd van drie jaar tot president van het Parmanente Hof van Internationale Justitie aangewezen. In 1931 meende hij plaats te moe ten maken voor jongeren. Thans nog geen ernst, maar.... Massale luchtbeschermingsoefeningen in Overijssel. Woensdag werd de eerste massale luchtbe schermingsoefening in ons land gehouden, nl. in de provincie Overijsel. De leiding berustte bij luitenant-generaal De Ridder, territoriaal bevelhebber van Overijsel. Aanwezig waren hierbij o m. de Minister van Defensie, de heer Deckers, generaal Snijders, !e<ien van den Generalen Staf en militaire attachés van Belgi een Frankrijk. De dagoefeningen begonnen om ongeveer 4 uur. De eerote groep bombardementsvliegtui gen bestaande uit negen militaire toestellen kwamen van he* vliegveld Eelrie. en volgden de route Gram'bergen-Hasselt Kampen. Zwolle. Dalfsen. Ommen. Hardenberg. Bo%-en al deze Dlaatsen dcch vooral boven de brug te Kampen werden denkbeeldige bemmen ge worpen. Een tweede groep, eveneens bestaande uit negen legervliegtuigen vertrok van het vlieg veld Twervthe en ging via Ootma^sum. Vries- seveen. Hattem-Zwalle-Raaite-Hellendoorn- Riissen-Almelo en Oldenzaal. Een derde groep, bestaande uit 5 sportvlleg- tuigen van de Twentsche Aero Club volgde de route Haaksbergen. Deventer. Goor. Delden, Hengelo. Enschedé. In alle plaatsen kwamen zoodra de vliegtui gen hun bemmen hadden afgeworpen/ de hulpcolonnes in actie, terwijl in de grootste speciale „gasziekenhuizen" waren in gericht. De avondoefeningen duurden van ongeveer Mlf negen tot half tien. Od Almelo na. waar Vermis gehouden werd. was geheel Overijsel 'v donker eehu'd. Om half tien iuidden de kakken, ten tee- ken dat het ..luchtgevaar" geweken was en kregen de straten oven' weer hun normale aanzein en werden de lichten weer ontstoken. Maassluis zonder stroom. Door ontploffing in elcctricitcitsstation. Woensdagmiddag Is in het elecfcriciteitesta- tion te Maassluis een olieschakelaar uit, el kaar gesr^onorpn TO-- Pnt«Wf<nrr 7,no ho- \'itr Ao* rio mi4op o-p'»r»ol onpO- '-oreng D" erhade is tameliik eroot. Persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. Tengevolge van de ontploffing zat Maassluis zonder stroom.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5