BRIEVENBUS. VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 8 Deze raadsels zijn ingezonden door Jon gens en Meisjes die Onze Jeugd lezen. Iedere maand worden onder de beste op lossers vier boeken verloot. AFDEELING I. "(Leeftijd 10 jaar en ouder) 1. (Ingez. door den kleinen Gymnast Neem uit onderstaande namen telkens één letter, zoodat er een nieuwe schuilnaam ont staat. Mitzi Green, Kinnie, Bagheera, Borduur- stertje, Napoleon, Poesenmoedertje, Jasmijn, Waghondjie. De kleine Gymnast. 2. (Ingez. door Zwartkijkertje.) Ladder raadsel. x Ieeren we op school, x een getal, x een boom. x een lidwoord. x een verkorte meisjesnaam, of boom x een deel van 't hoofd. De kruisjes noemen een stad in Z. Holland. 3. (Ingez. door Zwartkijkertje.) Kruisraadsel. een medeklinker ligt voor de deur sappige vrucht een stad in Italië ander woord voor wortels een schuurmiddel een klinker. Horizontaal en verticaal moet men dezelfde Stad lezen. 4. (Ingez. door Wim.) Met b niet scherp, met d een prop. Met 1 soms kans, met m meer schadelijk als ïups dan pop. Met p in ieder huis, met r toch nooit begeerd Met z wees het maar nooit, want dan gaat het verkeerd. 5. (Ingez. door Zwartkijkertje.) Ik ben een dorp bij Haarlem en besta uit 9 letters. Verander mijn staart en ik ben een dorp wat verder weg. 6. (Ingez. door Zwartkijkertje.) Ik ben een Rubriekertjesnaam van 14 let- Iters. 12 8 11 4 maalt de molenaar, 3 4 5 6 is een grondsoort. 1 13 3 is op het huis T 10 2 14 is een ontkenning. 9 13 13 14 is een N. Hollandsch riviertje. AFDEKT .TNG II. (Leeftijd 9 jaar en jonger.) 1. (Ingez. door W. B.—Z.) Strikvragen. a. Welke bel verdwijnt, als je hem aan raakt? b. Wat is onmisbaar en toch verdrietig, als je het moet houden? c. Wanneer kun je water in een zeef dragen? 2. (Ingez. door W. B.Z.> De meeste dieren bezitten het. Zonder mijn eerste letter wordt het door den banketbak ker gebakken. 3. (Ingez. door W. B.Z.) Waar brand is, ben Ik. Onthoofdt ge mij, jdan loop ik in de wei. 4. (Ingez. door W. B.Z.) Wat voor een spiegel zou dat wezen, Die niet is van spiegelglas. Die nooit hing in gang of kamer, Die ook nooit verkrijgbaar was? 5. (Ingez. door W. B.Z.) Rebus. Bo Bo Bo Bo K Bo Bo Bo Bo Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag e Rij 6. (Ingez. door W. B. Z.) Wie brengt er, schoon hij 't zelf niet weet, Bij d'een veel vreugd, bij d ander leed. En brengt hij vreugd, men dankt hem niet. Maar wijt hem ook nooit het verdriet. RAADSELOPLOSSINGEN. De oplossingen der vorige week zijn: AFDEKT .TNG L 1. Ballenbreistertje. 2. Zwartkijkertje. 3. a. Ansepans. b. Postjager. c. Zangvogeltje d. Bellefleur, e. Lotusbloem. 4. X X 2 2 5. a. een—geen. b. 2 x 3 is 6 en een soldaat geeft acht. Verschil is dus 2. c. Geen enkel, want 't is klaar. d. Naar den kant, die hun snavel aanwijst, c. een dobbelsteen, f. Huizen. g. Zwart. h. Molensteenen. i. Het mensche- lijk oog. j. ijsbloemen, k. sleutels. 1. schoor- steenloopers. 6. Lichtstraal. AFDEKT .TNG 1. Tafel van vermenigvuldiging. 2. Waspik. 3. Klok—kolk. 4. Trap. 5. Doorrood. 6. Bussum. Goede raadseloplossingen ontvangen van: Theeroosjes 4 3 naamloozen 6 Zandkevertje 6 Oeverkevertje 6. Mitzi Green 6 Pinksterbloempje 5 Poesen moedertje 5 De kleine Figuurzager 6 De kleine Rekenbaas 6 Juffertje Spring in t Veld 6 Gou den Regen 5 Moeders eenigst Meisje 6 Johan de Tweelingbroer 5 Edie. de Tweelingbroer 5 Wim Weetgraag 5 Waghondjie 5 Jasmijn 5 Zwartkijkertje 6 Zonneroosje 6 Iris 4 Zonne straaltje 5 Zonnefee 5 Zomerkindje 5 Boertje 6 Ballenbreistertje 4 Poppenverpleegstertje 6 Prinses Engelientje 6 Madeliefje 6 De kleine Figuurzager 6 De flinke Naaister 5 Bagheera 3 Pianiste 5 Een naamlooze 5 Wim 5 Moeders Troost 4 Opoe s lieveling 5 Droomelot 5 RUBRIEKERTJESLIJST. Greta Duyts, oud 11 jaar, Weltevredenplein £4, Haarlem-Noord, i RUILRUBRIEK SUZ/E v. GRAAS. Dickmansstraat 46, bij de Ramplaan, heeft 120 Droste, 44 Quaker, deze ruilt ze een tegen een. Verder heeft ze 28 Hille 42 Calvé, 31 Leupen, 150 Vetplanten, 48 Tik Tak, 8 Lido, 100 Bloemen en haar vrienden, 40 Haas, 70 Coelingh, 26 Sanders, 30 Art Silk, 17 Dobbelman, 62 Weegschaal, 110 Kwatta, 340 Sickesz, 20 Sluis, 17 Schura, 50 Kwiek, 17 Ta- miniau, 96 Meco, 94 Dik Trom, 15 Wennex, 16 Felix. 16 Haas en Brero, 10 Hols. 20 v. Nelle, 67 Liga, 65 Haka, 12 Wijbert. Hiervoor vraagt ze Sunlight Vim, Radion, Klok, Sneeuwwit, Duif- merken, Scholten en Hilmos. Ze geeft er twee tegen een. Ook heeft ze een zindelijk katertje. Wie het hebben wil, mag het bij haar komen halen. PRIKKELDRAAD. Schagchelstraat 32, heeft 22 Weegschaaltjes, 10 Meco punten, 1 Ira, 75 Haka, 7 punten Douwe Egberts, 1 Amstel, 1 Rinso, Hiervoor vraagt ze alle Hille bons. H. DONKER, Catslaan 12, Aerdenhout, heeft 103 Sunlightbonnen, 232 Kwatta, 31 Sickesz, 19 van Nelle, 7 Droste, 152 Vetplanten, 75 de Vecht, 74 Bosch en Heide. 31 Friesland, 31 Naar dermeer, 25 Cactussen, 3 groote Kamerplanten, 5 Karnemelkzeep, 18 van Houtens Filmsterren Gaarne hiervoor terug H. D. coupons, Kwatta Sickesz, van Nelle en de albumplaatjes, 2 te gen 1. MADELIEFJE, Korteweg 24, Haarlem-N., heeft te ruilen, 2 Hilles plaatjes, (Utrecht), 2 Hilles Zuid-Holland. 1 Droste Bali, 1 Pettes. 1 Verkades, 12 Stokhuizen Bessensap, 2 Koffie Hag, 12 Calvé bonnen, 2 Donselman punten 1 Herman Frank. 3 Jules Hosman, 2 Hilmos Kilometerbons, 107 Franken Vogelbonnen, 36 Honden en 1 sigarenbandjesalbum, halfvol, 1 van Houten. Hiervoor graag terug Haka en Amstelpenningen en Lido. Ook heeft ze nog 17 Weegschaaltjes en 7 Sickes en 2 Fox. Hier voor terug Kwatta, l tegen 1. Zaterdag van 3 tot 6. Maandag en Dinsdag van 4 tot 5. NELL SMIT. Landzichtlaan 39, Heemstede, wil de dubbele nrs. ruilen van Bloemen en haar vrienden. UIT DE NATUUR. V/V O t- er l\ oerv t"l MEERKOET EN WATERHOEN. Deze watervogels behooren tot onze aardig ste figuren in onze plassen, men deelt ze in bij de loopvogels. De meerkoet, een zwarte vogel met een wit kopschild komt niet zoo heel veel voor maar misschien kom je hem toch wel eens tegen als je een wandel- of wa tertochtje maakt, De voeten van deze vogel zijn gelobd, d.w.z. de drie groote teenen en 1 kleinere hebben zwemvliezen aan beide kan ten. Als de winter niet al te streng is komen ze dezen ook wel goed door, probeeren dan nog wel aan voedsel te komen, doch in den strengen winter van 1929 zijn er heel wat ge sneuveld; alle wateren waren bijna geheel dichtgevroren, zoodat ze op het ijs bleven kleu men, daarop vastraakten en zoo omkwamen. Het waterhoentje komt veel meer voor en je hebt hier in de omgeving van Haarlem aan de zijslooten van de Leidschevaart en Groe- nendaal ze zeker wel te zien gekregen, hoewel het nogal een schuwe vogel is. Het is een kleine, donkerbruine vogel met een rood lapje op den kop en een weinig wit onder de staart en langs de vleugels. Ze kunnen uitstekend A. B. C.-WEDSTRIJD zwemmen en duiken. Als ze opgeschrikt wor den zwemmen ze met gemak een eind onder water door, tot ze een veiliger plekje gevonden hebben. Daarom houden ze zich ook het liefst op in water met riet omzoomd waar ze weinig opvallen en minder last hebben van roofge dierte. Hun nest bouwen ze iets boven het wa ter in het riet. In October verlaten ze meestal onze stre ken, doch als ze een goed plekje hebben waar ze niet vergeten worden en gelijk met eenden en zwanen worden gevoerd bijv. op buitenplaatsen, dan blijven ze wel den winter over. Hun voedsel bestaat in hoofdzaak uit kleine waterdieren, slakken, libellen wormen enz Plantenvoedsel gebruiken ze alleen uit nood of als lekkernij. Hier zie je een schoollokaal. De onderwijzer staat voor de klas en de leerlingen luisteren naar wat hij vertelt. Er is in dit lokaal nog veel meer te zien. Er zijn zooveel dingen, dat je er een A. B. C. van vormen kunt. Nu begin je met een vel papier voor je te nemen. Je schrijft aan 't begin van het vel onder elkaar de 26 letters van het alfabet. Achter iedere letter vul je het voorwerp in, dat je in deze klas kunt waarnemen. Bemerk je meer dan één voorwerp, dat met dezelfde letter begint, dan schrijf je dat ook op achter die bepaalde letter. Kieedingstukken of lichaamsdeelen tellen niet mee. Aan dezen wedstrijd mag ieder deelnemen, die jonger is dan 18 jaar. Maar onder de in zending moet naam en leeftijd vermeld wor den, anders heeft de inzending geen waarde. Op 1 October moeten alle inzendingen in mijn bezit zijn. Als prijzen loof ik uit: 6 boeken in pracht band. Zijn er meer dan 6 goede oplossingen, dan worden de prijzen verloot. W.B.Z. OP AVONTUUR door W. B.Z. Comediestukje in 4 bedrijven, 't Eerste be drijf staat in het nummer van 24 Augustus. Het tweede bedrijf in 't nummer van 31 Aug. Het derde bedrijft in 't nummer van 7 Sept. 4DE BEDRIJF. Het tooneel stelt weer de kamer voor van oom en tante. Oom zit aan de tafel de krant te lezen. Tante is bezig een jurk van Bets te verstellen. Oom: Hoor ik de achterdeur niet opengaan? Tante: 'k Zal eens even gaan kijken. (Een roezemoes van stemmen.) Moeder van Bets: Zoo waarde zwager, wat zeg je daarvan? Oom (hoogst verbaasd) Jij hier? Vader van Bets: En ik ook. Oom: (drukt de handen) En jij? Toch geen zwarigheid? Moeder: Nee, man, niks dan goeie tijding. (Tante is bezig ze te helpen met het ont doen van mantel en jas). Vader: Waar is Bets? Moeder: (zachtjes) Is ze boven? Mag ik haar even verrassen? Tante: Nee, ze is niet boven. (Kijkt oom angstig aan). Oom: Nee, ze is niet boven. Vader: Die heeft zich verstopt. Zeg vrouw die twee willen ons er eventjes in laten loopen Moeder: (kijkt onder tafel) Zit ze daar die stouterd? Tante: Nee heusch niet. Ze doet een boodschap. Moeder: Bij Bartels den kruidenier? Dan loop ik haar gauw tegemoet (Wil al opstaan) Oom: Nee, veel verder. Maar vertellen jullie nu eens, hoe je zoo uit de lucht komt vallen? Vader: Daar zal jij misschiexr toch wel van afweten? Oom: Ik? Tante: Hij? Moeder: We dachten dat zoo, omdat het hier van Dennenoord kwam. Oom en Tante: Van Dennenoord? Wat komt van Dennenoord? Vader: (haalt uit zijn borstzak een brief) Ik zal het je voorlezen. Waarde Heer van Bergen, Daar wij vernomen hebben, dat U zonder betrekking bent, wilden we U vragen, of U en uw vrouw er iets voor zouden gevoelen, huis bewaarders te worden van het Vacantie en Herstellingsoord Dennenoord. De werkzaam heden zijn vele, maar 't leek ons beter daar mondeling met U over te onderhandelen. Hier nevens zend ik U daarom een postwissel, groot f 10, met het vriendelijk verzoek deze som voor reiskosten te willen besteden. Gaarne zouden wij u en uw vrouw hier willen ontvan gen en wel zoo spoedig mogelijk. In afwachting De Directrice van Dennenoord. Moeder: Gisteren ontvingen we dezen brief. Dadelijk zochten wij voor vandaag een onder dak voor de kinderen. Je snapt, dat wij ons dit niet mochten laten ontglippen. Oom: Ik sta er paf van. Tante: Ik ook. Vader: Maar hoe komt die Directrice dan aan ons? (Oom en Tante kijken elkaar aan). Moeder: Toe, jullie weten er wel meer van. Je kent die Directrice toch? Brieven aan de Redactie van de Kinder- Afdeeling moeten gezonden worden aan Mevrouw BLOMBERGZEEMAN, Marnix- straat 20. OEVERKEVERTJE. Prettig, dat jij ook zoon heerlijke vacantie hebt gehad. Logeer je nog bij Zandkevertje? De grootouders vonden het zeker wel gezellig, dat je een weekje bij hen was. In Friesland was het zeker 't aller heerlijkst. Schrijf je je nichtjes nog wel eens? W. L. Fijn hoor, dat 't eerste begin zoo goed was. Dat geeft een burger moed om voort te gaan. Je zult je handen nu wel vol werk krijgen. Maar dat wil je immers? Zijn de repe tities weer begonnen? THEEROOSJE. Kun je de raadsels nu ook oplossen zonder Zeeroosje? Wat kranig, dat je nog je zwemdiploma hebt gehaald, 't Is maar heerlijk zoo naast je vriendin op school te zitten. MARGRIETJE. Zoo kleine Margrietje, kun jij je naam al schrijven zonder een fout te maken? Dat is knap. Kun je nu ook al zon der hulp je briefje lezen? Hoe gaat 't met broertje? Kan hij al loopen? Gaan jullie nog dikwijls naar Zandvoort? JASMIJN. Hoe gaat 't nu met tante? Dat is een tegenvaller, dat tante nu ook aan het hoesten is. Is jouw verkoudheid nu over? Wat een verkouden familie. Je gaat zeker dikwijls naar de kleine Annie kijken, maar als je nog verkouden bent, moet je maar niet dicht bij haar komen. Ben je al aan den rammelaar be gonnen? WAGHONDJIE. Wel bedankt voor die mooie teekening van 't Muiderslot. Dat heb je keurig gedaan. Dat was een bof. dat vader de koningin zoo goed gezien heeft. Heel hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag. Ik hoop, dat je hartewensch zal worden vervuld. WIM WEETGRAAG. Al weer gewend thuis? Natuurlijk denk je nog vaak terug aan 't mooie Oosterbeek. Je trof het, dat er juist een feestweek was. Ik heb ook nog wat van de versiering gezien. Je bent niet veel aange komen, maar laten we hopen, dat je nu uitge ziekt bent. EDIE. DE TWEELINGBROER. Mogen jul lie op school om beurten voor de plantjes zor gen? Wel jammer van 't plantje van zus maar :;elukklg, dat meneer voor een ander zorgde. Bloeien de afrikaantjes nog mooi in jullie tuin? JOHAN. DE TWEELINGBROER. Prettig, dat je zoo weinig huiswerk hebt, dan kun je nog zooveel mogelijk buiten spelen. Geniet nog maar wat je kunt van dezen mooien na- zomen, MOEDERS EENIGST MEISJE. Is je boek nu uitgelezen? Ik denk, dat de meeste kinde ren gymnastiek het prettigste vak zullen vin den. Wat maken jullie op de handwerkles? JUFFERTJE SPRING IN 'T VELD. Het spreekt vanzelf, dat jij op gymnastiek heel goede beurten maakt. Welke avond is het? MADELIEFJE. Dat was een heel aardig versje. Maar ik heb t al eens meer gelezen. Wat niet van onszelf is, kan ik niet plaatsen. Begrijp je 't? Jullie kunnen dat comediestukje misschien eens opvoeren voor een feestje. Ken je de nieuwe spelling al? Je raadsel is goed. Ik moest er heusch om lachen, dat je zus be gon te huilen omdat jij een prijs had. Zouden het vreugdetranen zijn geweest? PRINSES ENGELIENTJE. Jullie hebben dus ook heerlijk genoten in Arnhem. Nu, ik ook. Hebben jullie er mooi weer getroffen? Je raadsel is goed. DE KLEINE REKENBAAS. Krijg je alle dagen huiswerk? Als er sommen bij zijn, heb je ze zeker dadelijk uit. DE KLEINE FIGUURZAGER. Je strik vragen zijn goed. Maar de eerste heeft al eens in Onze Jeugd gestaan. POESIENMOEDERTJE. Dat is Zondag een gezellig dagje voor je geweest en voor groot moeder zeker ook. Ik wist niet, dat je in Bloe- mendaal zoo prettig trammetje kon spelen. Misschien mag je het boek van je nichtje ook wel eens lezen. Hoe is het met dat nichtje, dat in de barak ligt? Gaat ze vooruit? Zwem je nog? PINKSTERBLOEMPJE.. Ik kan me voor stellen, dat grootmoeder blij was met jullie zelf gemaakte cadeaux. Wat een bof, dat de zwemschool 30 September sluit. Laten we ho pen, dat September nu maar alle dagen mooi weer geeft. MITZI GREEN. Die grootmoeder heeft haar kleinkinderen Zondag maar lekkertjes verwend. Is de prijs naar je zin? Ik dank je nog hartelijk voor die prachtige rozen. BOERTJE. Je moeder kan nog eens mooi schrijven. Zoo moet je het ook maar probeeren te leeren. Welke kalender-wedstrijd was dat? Wanneer hoor je den uitslag? BALLENBREISTERTJE, Zijn er nog al bramen? 't Is daar bij jullie maar een goed bramenlond. Wat zullen jullie er lang lekker van smullen. Deze wedstrijd is zeker wel naar je zin. Nu het weer nog zoo mooi is, wacht ik nog maar even met den St. Nicolaaswedstrijd. Maar jij mag er vast wel over nadenken. ZOMERKINDJE. Feliciteer grootmoeder nog maar hartelijk van me met haar 80sten verjaardag. Is de foto goed uitgevallen? Is 't een gezellig feest geweest? ZONNEROOSJE. Hoe gaat *t met de ver koudheid? Nu de zwemscholen wat langer .openblijven, kun je er misschien ook nog wel van genieten, 't Zou prettig zijn, als je van den winter bij Stoop mocht zwemmen. Dat was Dinsdag zeker nog een extra fijn uitgaans- dagje. NAPOLEON. Hartelijk dank voor je mooie Haaxlemsche kaart. Hoe staat het met de zaken? ZWARTKIJKERTJE. Wat zeg je van de zen wedstrijd? Ja. ik ben ook wel eens in Vel- serbeek geweest. Wandelde, je van daar naar de ruine van Brederode? Vast heel hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag. Zaterdag is wel eexx prettig dagje om jarig te zijn. Je raad. seis zijn goed. DROOMELOT. 't Doet me -plezier, dat je weer op komt dagen. Woon je dicht bij je vriendinnetje? Nu gaan jullie maar samen aan den wedstrijd beginnen. OPOES LIEVELING. Je moogt dezen schuilnaam houden. Zoo samen gaat 't oplos sen der raadsels veel gemakkelijker. Zit Mies bij jou in de klas? Moeten jullie al huiswerk maken? MOEDERS TROOST. Dat is prettig, dat het je zoo goed bevalt op deze school. En nog prettiger is het, dat je flink mee kunt komen. Wat laf van die jongens om jouw poes met steenen te gooien. Dat zijn vast geen aardige jongens. WIM. Zoo, ben jij al aan de nieuwe spel ling bezig? Ik ben nog niet zoover. Als de heele krant in de nieuwe spelling wordt ge drukt, komt Onze Jeugd natuurlijk ook aan de beurt. Jij mag daarom wel de nieuwe spel ling gebruiken. VADERS JONGEN? Ik zet een vraagtee- ken achter je naam, omdat ik veronderstel, dat jij die naamlooze bent. Ben je nu heelemaal bij in de klas? Een beetje huiswerk is zoo erg niet, vooral wanneer straks de lange avon den komen. HET OUDE KREKELTJE. Een verkouden krekeltje? Of is 't al weer over? Wat aardig, dat 't op O. B. zoo gezellig toegaat. Is het deze week ook zoo druk geweest? Ik wensch je veel succes voor je examen. Ik vind het heel lief van je, dat je al twee poppen voor den St. Ni colaaswedstrijd hebt aangekleed. En dan nog al een bruid en een diacones. Wat ben ik daar benieuwd naar. PIANISTE. Je raadsels waren goed. Ook al verkouden. Ik hoop, dat het met een sis sertje afgeloopen is en je weer naar school bent geweest. BAGHEERA. Jullie hebben zeker heerlijk gewandeld in Aerdenhout. Is de Fransche les weer begonnen? En bexx je al met de Padvin ders uit geweest? Hoe is 't met die slang af geloopen? Is hij weer in 't terrarium geko men? Was 't soms een adder of een hazel- worm? W. BLOMBERG—ZEEMAN. Maxni&straat 20. Oom: Ja, ik maak daar altijd den tuin in orde. Tante: Ik kom er wasschen. Vader: Dan hebben jullie ons toch aanbe volen. Oom: Dat hebben we niet. Tante: Dat hebben we niet. Moeder (legt haar hand op tantes schou der) Jij hebt wel eens meer voor ons gezorgd. Tante (zenuwachtig) Maar nugerust nietneeikkewijwe kunnen er niks aan doen. Vader: Nou afijn, dat zal wel uitkomen. Maar wanneer kunnen we daar terecht? Tante: Ja, wanneer zou dat kunnen wezen? Oom: Maar dat kan eigenlijk niet. Vader: Kan eigenlijk niet. 't Moet kunnen. Ik zou zeggen, hoe eerder hoe beter. Tante (in gedachten verzonken, kijkend naar de klok) Over elven. Dan zal Stijn wel opendoen Hoe eerder, hoe beter. Vader: Dat zeg ik. (Tante heeft terwijl koffie ingeschonken). Moeder: Laten we vlug onze koffie opdrin ken en meteen er maar op afstappen. We wil den graag wat tijdig weg gaan. (Drinken hun koffie op. Oom en tante wisselen blikken van verstandhouding. Vader en moeder gaan dan de kamer uit om zich aan te kleeden. Tante gaat mee.) Oom, alleen in de kamer: Wat een toestand, Hoe redden we er ons uit? Moeder: Weet jij ook, welken weg Bets af komt? Oom: Nee, weet Doortje dat niet? Moeder: Doortje dacht, dat jij "t misschien wist. Oom: Die is goed. Moeder: Ik snap niks van jullie (Verdwijnt) Tante (komt binnen) Hoe redden we oxxs daar uit? Oom: Jij hebt de zaak op touw gezet. Tante: En jij vond het ten slotte toch ook wel aardig. Oom: Ik heb er niks van willen weten. Tante: Laten we nu geen ruzie maken, 't Is zoo heerlijk, dat ze hier zullen komen wonen en vast geld en een goede positie. Oom: Als de zaak voor mekaar komt. Tante: Daar ben ik niet bang voor. En wil ik je nu eens wat zeggen? Ten slotte hebben ze het nog aan Bets te danken. Oom: Hoe zoo? Tante: Laatst heeft juffrouw Trude haar alles over thuis gevraagd. Nu ze het zooveel orettiger heeft en zooveel meer bij de kinde ren is, bepraat ze alles met die juffrouw Trude. Oom (kijkt door 't raam)Daar heb je Bets. Bets (in haar dienstjapoxxnetje) Goeie mor- gexi. Oom: Ook goeie morgen. Tante: Als jij eens wist, wie lxier waren ge weest. Bets: Zegt U 't maar gauw. Tante: Raden. Oom: Daar komen ze aan. Bets (kijkt door 't raam) Wie, waar? Vader en Moeder: Bets! (Ze wordt door beiden gekust) Vader: Wat heb je een gekke jurk aan! Moeder: En dat witte mutsje. Waarvoor draag je dat? Bets: Omdatomdatte.... ik dien. Vader: Wat? Je dient? Moeder: Waar dan? Bets: Op Dennenoord. Moeder: Op Dennenoord? Tante: Gaan jullte nu in 't voorkamertje samen uitpraten. Dan dek ik de tafel. Bets: Ja kom, vader en moeder. Dan zal ik alles eerlijk opbiechten. Als je alles weet.... Tante: Dan zul je alles vergeven. (Tante en Oom'blijven samen-achter. Tante dekt) Oom: Al weer volk. Juffrouw Trude: Ik was straks wat gehaast, maar wil graag hier even afpraten met Bets' ouders. Oom: Ik zal ze roepen, juffrouw. (Vader, Moeder, Bets.) Juffrouw Trude: Met 't salaris was U te vreden? Vader: schitterend, juffrouw. Juffrouw Trude tot moeder: Vielen U dë werkzaamheden niet tegen? Moeder: O, neen, ik wil graag werken en ben gezond. Juffrouw Trude: En de woning? Vader: Wij zijn 't veel minder gewend hè vrouw, 't Is me of ik droom, juffrouw. En dan die Bets, die hier werkte voor ons. Bets: Maar vooral om 't avontuurtje. Juffrouw Trude: Die Bets heeft me doen verlangen naar kennismaking met haar ouders. Moeder: Maar U kende ons toch niet? Juffrouw Trude: Ik heb naar U geïnfor meerd en deze informaties waren juist, zooals ik ze verwachtte. Zoo n dappere Bets moest dappere ouders hebben. Oom: Daar heb je Stijn. Bets: O, ik moest vragen, wanneer U kwam wasschen, tante. Stijn: Beleef ik het nog, dat je komt? Bets (norsch)Ja, Stijntje, Stijn: Ja Stijntje, ja Stijntje, wat koop ik daarvoor? Er was hoog bezoek voor Bets. Stijn: Daar hoort Stijn, de mopperpot niet bij. (Verdwijnt). Bets: Ik ga terug naar Stijn, ik ben nog in dienst. Vader: Doe je werk zoo goed als 't kan. Ga terug, kind. Moeder: Ja, ga terug naar je werk. Al was het dan ook een avontuur. EINDE. ONZE BIBLIOTHEEK. EEN EN ZESTIG TEGEN DRIE EN TWINTIG Met groote letters zet ik deze cijfers, die op het oogenblik door mijn gedachten dwarre len aan het hoofd van dit artikel. Ziedaar, de resultaten op den eersten ruildag, 1 Septem ber 1934 tegen den eersten ruildag, 2 Septem ber 1933. Een vooruitgang, die geen nadere omschrijving behoeft. Zoo moet het doorgaan! Nog een paar korte mede deelingen. Aller eerst moet ik vertellen, dat het weekblad Zon neschijn met ingang van l Jaixuari niet meer in Onze Bibliotheek zal worden opgenomen. De ingenaaide deelen blijven natuurlijk ter lezing. Dan een paar veranderingetjes in het re glement, die je ook maar aan je ouders moet voorlezen. Deze zijn in: Art. 2: Het seizoen is verlengd tot en met Juni. Art. 3: Het inleggeld is verlaagd tot 10 cent (inclusief één boek voor één leesweek). Art. 4: Nieuwe kaarten verlaagd tot 5 cent. Aart. 5: Nieuwe lijsten: 10 cent. Supplemen ten 2 cent. Art. 11: moet worden onderstreept. Art. 12: Bij verzuim van het inleveren van het geteekende bewijsstrookje kunnen geen boeken meer worden uitgeleend. Supplementen voor de boekenlijst 1933 zijn nog verkrijgbaar. Vraag er maar om! W. L. Emmastraat 36. Haarlem, 14 September 1934.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 14