DE BILT S S.J.ANTHRACIET 15/20 VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1934 H A~ A R C E M'S DAGBLAD Mr. Linthorst Homan uit de T. T.-commissie. Wegens drukke werkzaamheden. Thans heeft ook de voorzitter van de T. T. commissie, mr. J. Linthorst Homan, bedankt voor het bestuurslidmaatschap van de T. T. commissie. Zijn drukke werkzaamheden heb ben hem tot dit besluit genoopt. Hij is o.a. burgemeester van Vledder, voorzitter van de K. N. A. C., voorzitter van de Prov. Drentsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. De T.T. commissie heeft dus in enkele da gen haar voorzitter en haar algemeen secre taris. den heer Kramer, verloren. De heer Kramer heeft om persoonlijke redenen be dankt. Verdrag met België over belastingzaken. Ter voorkoming van dubbelen druk. Wijziging dividend- en tantièmebelasting. De regeering heeft aan de Tweede Kamer de goedkeuring gevraagd van het op 20 Februari 1933 met België gesloten verdrag ter voorkoming van dubbele belasting en tot regeling van eenige andere belastingaange legenheden. Het verdrag zal toepasselijk zijn op de rijksinkomstenbelasting en op de gemeente fondsbelasting. Ingevolge het advies van den minister van Buitenlandsche Zaken wordt voorts voorge steld artikel 9bis der wet op de dividend- en tantièmebelasting aldus te wijzigen, dat de in dit artikel vervatte vrijstelling niet langer de belooningen van commissarissen, gecommit teerden, bestuurders en beheerende vennoo- ten zal omvatten. Ingevolge de beginselen van het verdrag zal de opbrengst van ondernemingen voor divi dend- en tantièmebelasting daar worden be last, waar de onderneming wordt uitgeoefend, zoodat de winst, welke een in Nederland ge vestigde N.V. met haar vaste inrichtingen in België maakt, aldaar aan belasting zal zijn onderworpen, terwijd zij hier te lande ge heel moet worden vrijgelaten. In aanmerking genomen, dat de dividend- en tantièmebe lasting niet wordt geheven van de winsten van naamlooze vennootschappen, doch van haar uitdeelingen in de winst, was het noodig te bepalen in hoeverre zulk een u'.tdeeling is vrijgesteld van belasting ter zake van in België verworven en aldaar belastbare win sten. Indien het geheele bedrijf in België is gevestigd, doch de zetel der werkelijke leiding zich hier te lande bevindt, zal een deel van de winst geacht worden hier te lande te zijn gemaakt. „Viermaal vasthouden". Rede van minister Slotemaker. De minister van Sociale Zaken prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine heeft op den land dag van den Chr Hist. Statenkring „Dokkum" een rede gehouden over ..Viermaal vasthou den. Allereerst zal vastgehouden moeten wor den de gedachte, dat het gehavend schip der steunverleening drijvende moet blijven. Het tweede is de georganiseerde volksin vloed. De Staten-Generaal zullen voor haar deel er voor moeten zorgen, dat het overleg tusschen regeering en volk blijft loopen over het daarvoor aangewezen orgaan, derhalve over de Kamers, Het derde, dat vastgehouden moet worden, is de nationale gedachte. Alle groepen moeten zich bewust blijven of worden, deel te zijn van het groote geheel. Het vierde onderwerp, waarover spr. ten slotte iets wilde zeggen is: Wij moeten onze beginselen vasthouden. Wij willen niet een staat als albeheerscher. De eenheid moet komen doordat wij ons op onze geestelijke beginselen bezonnen hebben Burgerwacht-leden aangevallen. Eén van hen gewond. Donderdagavond te ruim half elf had op de Katteburgerkade te Amsterdam een vecht partij plaats tusschen een elftal leden van de Burgerwacht en een groot aantal buurt bewoners. De leden van de Burgerwacht kwamen uit de Oranje Nassau Kazerne en hadden zich naar de Gr. Wittenburgerstraat bege ven om een kameraad naar huis te brengen. Toen zij op de Kattenburgerkade versche nen werden zij door een groote overmacht aangevallen. De Burgerwachtleden sloegen op de vlucht en zochten een goed heenkomen in het politiebureau aan den Kattenburger kade. Een van hen, een 48-jarige man, wo nende te Dlemerbrug, kwam er echter niet zonder kleerscheuren af. Hij had een hoofd wonde opgeloopen, zijn tenue was gescheurd en zijn kepi was in het gevecht gebleven. On middellijk werd een aantal agenten naar de Kattenburgerkade, gestuurd doch toen deze daar aankwamen, was geen van de aanvallers meer te zien. Nieuwe secretari» van den Economischen Raad. Benoeming binnenkort te verwachten. Naar ons ter oore komt, is een dezer dagen de benoeming te verwachten met ingang van l October van drs. J. C. Kruisheer, tot secre taris van den Economischen Raad. Zooals men weet is de tegenwoordige secre taris, mr. dr. P. Lieftlnck benoemd tot hoog leeraar aan de Rotterdamsche Handelshooge- school als opvolger van prof. Verrijn Stuart. Prof. Lieftinck zal waarschijnlijk op 11 Octo ber a.s. zijn ambt aanvaarden. De nieuwe se cretaris van den Economischen Raad heeft aan de Handelshoogeschool gestudeerd en is sinds eenige jaren werkzaam als secretaris van de firma W. J, Stokvis te Arnhem. Opslag van Narcissen. Maatregel ter handhaving van minimum prijzen. Daar gebleken is, dat ook verschillende par tijen Narcissenbollen voor den export onver koopbaar zijn, heeft de Nederlandsche Sier- teeltcentrale besloten ook voor Narcissenbol len de aangeslotenen in de gelegenheid te stellen die partijen te doen opslaan. Bovendien wordt met dezen maatregel be doeld te bereiken het geven van een steun aan de minimumprijzen voor wat het gewicht betreft. De veilingen hebben zich ook thans bereid- verklaard de daarvoor in aanmerking ko mende partijen op vakkundige wijze te bewa ren voor rekening en risico van den kweeker. Indien na bij herhaald geveild te zijn mocht blijken, dat Narcissenbollen tegen de daarvoor geldende mimimumprijzen onver koopbaar zijn, zullen deze reeds nu gekeurd worden of zij voldoen aan de eischen, welk? men aan exportbollen, mits leverbaar, mag stellen, terwijl tegelijkertijd controle op de maat zal plaats vinden. Teneinde de bollen van Narcissen ter be schikking van den handel te houden, zal over name niet bij het opslaan plaats vinden, doch zal dit in bewaring .geven geschieden voor rekening en risico van den aanvoerder en wel tegen een vergoeling van 4 pet. van de mi nimumprijzen. Om te voorkomen dat schade wordt gele den door gewichtsverlies bij het latere opkoo- pen van het surplus niet verkochte Narcis sen, zal voor wat betreft fijne Narcissen liet gewicht per 15 September a.s. en voor wat be treft grove Narcissen het gewicht per 15 October a.s, beslissend zijn. De gewichtsbenaling gaat geheel buiten het bestuur der Veiling om; hierover zal een na dere publicatie volgen. Om teleurstelling te voorkomen wordt den aanvoerders in hun eigen belang aangeraden uitsluitend droge partijen bij de veilingen aan te voeren. Door deze keuring en controle heeft de aan voerder. aangesloten bij de Ned. Sierteeltcen trale, de zekerheid: 1. dat later geen afkeuring behoudens verborgen ziekten, zal plaats vinden: 'De Sierteeltcentrale stelt zich echter niet aan sprakelijk voor eventueele afkeuring van bol len als gevolg van verwaarloozing, ontstaan door het niet op vakkundige wijze opslaan door de veilingen). 2. dat in ieder geval de goedgekeurde nar cissen zullen vergoed worden met 85 pet. van den minimumprijs tegen het gewicht voor fijns narcissen per 15 Sent ember en voor grove narcissen per 15 October a0 3. dat, indien uit de opgeslan^ partijen narcissen worden verkocht, de ventueele grootere opbrengst ten noede bomt aan den desbetreffenden aanvoerder. De Sierteeltcentrale wijst er met klem op, dat thans geen aanleiding kan bestaan om voor export bestemde narcissen beneden de vastgestelde prijzen te verkoopen. MEISJE DOOR VRACHTAUTO GEDOOD. Op de Keizersgracht te Amsterdam nabij de Spiegelstraat is Donderdag om kwart, voor één een 13-jarig meisje, dat met haar fiets kwam te vallen, door een vrachtauto overreden en 00 slag gedood. AUTO-ONGELUK EISCHT TWEE SLACHT OFFERS. Gelijk wij gemeld hebben is op 3 September j.l. te Schalkwijk een auto met vier dames in de Schalkwijksche wetering gereden. Een der dames is daarbij verdronken, terwijl de ande ren evenals de chauffeur er min of meer ern stig aan toe waren. Naar het D." meldt Is thans ook een der andere dames, de 61-jarige mevrouw S. B. uit Amsterdam, aan de gevol gen overleden. Economisch beleid der regeering verdedigd. Nederland moet zich aanpassen. Rede van den heer C. Smeenk te Lunteren. Op de voortgezette conferentie van de A.R. partij te Lunteren heeft de heer C. Smeenk, lid der Tweede Kamer, gesproken over: „De economische positie van Nederland en het geen daaruit volgt voor het beleid der regee ring". De heer Smeenk zeide te vreezen. dat het voortgezette aanpassingsproces, hetwelk te laat is aangevangen, de stemming onder alle sociale groepen ongunstig zal beïnvloe den. Hij wekte de anti-revolutionnairen op, de overheid bij haar moeilijken arbeid te steunen. Nederland moet gezien de dichtheid van zijn bevolking exporteeren en heeft behoefte aan uitbreiding van zijn industrie. Noodig is daarvoor, dat wij kunnen leveren tegen scherp concurreerende prijzen. Wat het kostenpeil verlagen kan, behoort toegepast te wofden: rationalisatie, vermindering van publieke lasten. Ook de loon en zullen niet belangrijk kunnen verschillen met die, welke in andere Westersche industriegebieden uitgekeerd wor den. Samenwerking van alle bedrijfsgenooten is eisch. De overheid kan deze organisato rische samenwerking bevorderen en be hoort daarbij te waken tegen misbruiken, waartoe zonder deugdelijk toezicht kartellee- ring gemakkelijk kan leiden, Aangestuurd moet worden op verlaging van de woninghuren. Verliezen, ook door particu lieren, op In den duren tijd gebouwde of aan gekochte panden zijn niet te ontgaan. Ten onrechte meent men, dat onder de huidige omstandigheden geen „aanpassing" voor wat betreft de „vaste lasten" der be drijven verkregen kan worden. Er heeft hier reeds voortdurende aanpassing plaats, al naar de toestand der bedrijven het vordert. De rentestandaard voor obligaties is gedaald op een peil beneden dat van 1913. Dit moet gevolgen hebben voor pandbrieven en hypo theken. De regeling voor hypotheken op on derpanden, die zeer in waarde zijn gedaald, Is buitengewoon moeilijk. Maar een oplossing, die voor de schuldelschers eenig verlies ten gevolge zou hebben, verdient in elk geval de voorkeur boven valuta-experimenten, waar van de gevolgen niet zijn te berekenen. Aan nieuwe bezuinigingsmaatregelen zal men noch bij het Rijk, noch bij de andere publiekrechtelijke lichamen kunnen ontko men. Daarnaast zal de regeering al het moge lijke moeten doen, om de ontwikkeling van het bedrijfsleven te bevorderen en de werk gelegenheid uit te breiden. Een succes be lovend particulier initiatief moet gesteund worden, al moge overigens aan een industrie- bank geen behoefte bestaan. Op het referaat volgde een zeer langdurige bespreking. H Tot 30 Sept. f 1,40 per H.L. HOENDERDOS Kinderhuissingel 2 TELEFOON 11979 (Adv. Ingez. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 776.7 m.M. te Farna. Laagste barometerstand 752.2 m.M. te Isafjord. en voorspelt: Zwakken tot matigen Oostelijken tot Zui delijken wind. Licht tot half bewolkt. Droog warm weer, behoudens kans op onweer. Uit het Buitenland NOG STEEDS GUNSTIGE VOORUIT ZICHTEN. Over Scandinavië blijft de kern van den hoogen druk zich handhaven, doch over Frankrijk daalde de barometer een weinig. De depressie bij IJsland vulde op. Het is over het geheele waarnemingsgebied thans rustig weer. Veel stations melden windstilte en ochtend nevel. Op sommige plaatsen is de ochtend- temperatuur wat gestegen, op andere iets ge daald. Slechts in het hooge Noorden viel regen van beteekenis De vooruitzichten blijven gunstig. Slechts nemen de onweerskansen bij het toenemen van de vochtigheid in de lagere luchtlagen een weinig toe. Barometer Stand van heden 767 m.M. Vorige stand 769 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van Fa. KEIP, Opticien, Gr. Houtstraat 137, Telefoon 11640. Thermometer 14 September: Hoogste gisteren 76 F. Laagste heden nacht 63 F. Hoogste heden tot 12 uur 74 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 14 September. Ondertrouwd 13 September: j. T. Giesen en H. A. C. Spoelstra; H. M. van Schooter) en C. C. Swc-nneker; P. van Veller en B. E. van Dijk; G. Bessem en M. T. Joussen; C. Noort en A. J. Bruin; W. J. B. M. J. van Llemt en G. E. C. A. M. Hoogeveen; R. A. M. v. d. Brink en W. Tulp; P. G. Brander en E. H. Prusseit; Getrouwd 13' September: C. J. Groenendal en G. Hogendoorn; G. F. Wilhelmus en J. M. Blankwater; P. Ëelman en A. Eenkhoorn; J. H. van Gelderen en C. C. A. M. Pluim Mentz. Bevallen 10 September: W. G. NIjmeljer— Drlessen, z.; W. P. Abspoelv. d. Pad. z.; 12 September: J. P. M. Schoutenv. Reijsen, d.; J v.d. WerveKuperus, d.; A. M. Braak Rolfes, z.; 13 September: C, v. d. KroftTer mets, d.: P. Hoogeboom—Beek, d.; Overleden 12 September: J. OverzetBeer- da, 24 j„ Vrouwenhekstraat; J. A. Braaken- burg, 69 j., Gr. Houtstraat. •HfIAVH3Aaa Van Vrijid&g 7 September t. m. Donderdag 13 September. Ondertrouwd: A. N. Bakker en A. Ch. Maen- hout. Getrouwd: G. J. Minnebo en C. C. M. Kuijs. A. Th. J. van der Lee en C. M. Berghuis. Geboorten: W. J. M. Bordes-van Loenen, z. G. A. de Bruin-Scharlewi. d. A. Tabak- Besse. z. A. van Offenbeek-Blinkhoff z. E. H. Schram-Braam, d. J. Verkooijen-Wol- terman z. E. P. Piekema-Ravensberg, d. J. C. Mijnen-Komen. z. Overleden: E. C. G. Spijkerman, 72 j„ ge huwd m. A. Haak. A. Maxijnissen, 27 j.. gehuwd m. A. Rozenheek, gewoond h. te Wijk aan Zee en Duin. A. Davidson, 76 j. gehwd. m. R. van Hess. HAARLEMMERMEER. Opgave van 713 September. Bevallen: G. Burgers-Hekman, z. r— J. Th. E. Wagner-Smit, d. M. Kosters-Groepen- hoff, d. G. Dorgelo-de Jong. z. C. A. Lan- geveld-Zoet. d. N. M. Pellicaan-Hoogen- doorn 'tweeling) 2d- G. E. Noort-van Stam z. R. A. van Loevesijn-Bielleman, z. J. van Limpt-Pierik. z. A. Jonker-Touw. d. A. M. Lammers-Bakker. z. M. van Elderen- Roos, z. M. de Vos-Slikboer, z. J. H. Pols- Buis. Ondertrouwd: J. Lanser en II. H. C. M. Gélok. P. van Roon en J. M. G. van Oldenbame- veld genaamd Tullingh. W. J. Bogers en M. B. Duwel. Gehuwd: C. Goosen en A. Dol. H. Kluijt en K. J. Hoekman. A. A. vain Tienderen en C. Degenaars. Overleden: Hermanns Jan, 2 j. zoon van A. J. F. Hooning en A. E. van Duijvenbode. Karei Hendrik Lodewijk August Rietbrock, 76 J. geh. met A. Verkaik. Adrianus Martlnus den Haan, 57 j. geh. met P. Verboom. Jan Tobias van Brussel, 43 j. geh. met M. J. de Jong. CIRCUSVOORSTELLING VOOR WERK- LOOZEN Het circus Amanda Roberti zal op Maan dagmiddag 17 September een voorstelling ge ven uitsluitend voor werkloozen en hun huis- genooten. De toegangsprijs voor deze voor stelling is zeer laag gesteld. De kaartverkoop zal plaats hebben op Zater dag 15 September 's middags van 3 tot 4 uur, in het gebouw Spaarne 92. JUBILEUMSPENNING GRATO. Ter gelegenheid van het zilveren feest der Boekdrukkersorganisatie en van de groote Grafische Tentoonstelling, genaamd „Grato", welke van 24 October tot 10 November a.s. te Utrecht wordt gehouden, heeft de N.V. „Ko ninklijk Begeer" te Voorschoten In overleg met het Bondsbestuur een jubileum-médaille vervaardigd. De penning vertoont op de voor zijde is hoog relief het portret van Coster, terwijl op de keerzijde het Bondswapen van de drukkersorganisatie is afgebeeld. .Teirlinck is kwaad op minister Marchant. In een interview, dat de Tel. heeft gehad met Herman Teirlinck is de nieuwe spelling ter sprake gekomen. De Vlaamsche letterkun dige luchtte zijn gemoed er over en zeide o.m.: 'k Ben kwaad op uwen minister Mar chant! Schrikkelijk kwaad. Hoe waagt hij het te beslissen over wat er gebeuren zal met de schrijfwijze der taal en slaat de schrijvers voor nullen aan? Wij hebben niet begrepen in Vlaanderen wat er die zaak eensklaps zoo dringend maakte! En gij in Noord-Neder land? Wij hebben gemeend, dat een vreemd soort nieuwe taalverbeteringsmicrobe heim besmet had. Vanwaar is die haast gekomen? Waarom liet men uwe en onze schrijvers er buiten? Hervormt men een taal met onver wachte wetten en decreten?" Minister Marchant gevraagd, of hij van deze uitlatingen kennis 'had genomen, ant woordde o.a.: „Ik heb het interview gelezen. Met ver bazing. Herman Teirlinck is een sanguinisch mensch. Daar hou ik van. Een kunstenaar Maar in zijn opwinding slaat hij door over dingen, die hem niet bekend zijn. En na de lezing van dit interview ben ik tevreden, dat ik Herman Teirlinck in het vraagstuk van de schrijfwijze niet om advies heb gevraagd: wamt hij kent het niet; hij is niet deskundig. Hij verwart het begrip taal en het spreken met de schrijfwijze. Hij maakt dientengevolge zich kwaad om niets. De Vlaamsche schrijvers hebben veel ge daan en doen nog veel ter verrijking van het Nederlandseh. Nergens vindt men een zoo schoonen rijkdom van beelden, een zoo snij- digen stijl, een zoo heerlijk rhythme. Maar voor De Vries en Te Winkel voelen zij niets. Wie hun dezen maatstaf aanlegt, ziet dat het krioelt van de fouten. Dan ziet men het ver schil tusschen een kunstenaar en den vast stelier van een schrijfwijze". „Als Teirlinck in vervoering De Vries en Te Winkel omhelst, vergist hij zich in het voor werp van zijn liefde. Zooals hij zich vergist in liet onderwerp van den strijd. Vergiste hij zich daarin niet, dan zou hij niet kwaad op mïi zijn. Want de vraag die aan de orde ls. gaat om De Vries en Te Winkel: moet hun schrijfwijze voorschrift zijn of niet? Zoo neen, wat moet er dan in worden veranderd? Als wij de Vlaamsche schrijvers zouden raad plegen om daaruit onze regels te trekken, dan zouden wij niet komen tot regels maar tot volslagen willekeur. En om regeling is het juist te doen". VOORBEURS TE AMSTERDAM. FLAUWE STEMMING. De beursstemming was hedenmorgen meerendeels iets zwakker, voornamelijk als gevolg van de zwakkere houding van Wall- street. Ook de dividend-declaratie van Philips vormde een teleurstelling want het rende ment op de aandeelen moet zeer zeker onbe vredigend worden geacht. De koers van deze papieren liep vanmorgen een tweetal percen ten terug. Unilever waren eveneens zwak en kwamen wat beneden 76 pet. Aku leden een klein verlies, evenals Kon. Olie. Cultuurwaar den waren zwakker. H. V. A. waren meer dan 2 pet. lager. Amst. Rubber zagen zich een fractie van hun koers ontgaan. Youngleening was gedrukt. Op de wisselmarkt waren de Fransche francs flaw op f 9,72 5 8. in verband met het bericht, dat-de rest van het bekende.schat- klstcre'diet aan Frankrijk zal worden afgelost. Voor dit doei moet de Fransche regeering f 50 millioen koopen. hetgeen uiteraard de stemming van den gulden ten goede kwam! Ponden golden een frachtie lager, Dollars bleven op peil. DE BLOEMENTENTOONSTELLING OP „ENCHANTRESS" Van Zaterdag af wordt op bovengenoemde kweekerij een vollegrondstentoonstelling ge houden, Dahlia's, Ziénnia's en Leeuwenbek ken staan er in tal van variëteiten met hun kleurenrijkdom te pronken. Men tracht het publiek 'kennis te laten maken met de groei wijze en de bloeicapaeiteit van elke soort en zoo de liefhebbers nog nader te brengen tot dat, wat zij bij voorkeur in hun tuinen een plaatsje .geven. De goed verzorgde kweekerij is nu in feest tooi, nu de honderden najaarstinten der Dahlia's vallen te bewonderen. Vermoedelijk zullen velen deze gelegenheid aangrijpen eens een rondwandeling te midden van Flora's kinderen te gaan maken. PERSONALIA. Na afgelegd examen, is onze stadgenoot W. C .van Unnik, theologisch doctorandus, door het provinciaal kerkbestuur van Groningen toegelaten als candidaat tot den Heiligen dienst in de Ned. Herv. Kerk. H. VAN STEENWIJK 70 JAAR. De kunstschilder H. van Steenwijk, die he den zijn 70sten verjaardag viert, is Amster dammer van geboorte. Hij bezocht daar de academie voor beeldende kunsten en werkte onder leiding van wijlen Prof. Allebé. Eenïgen tijd ging hij naar Londen en kwam toen in den Haag', waar hij de oprichting van den Haagschen Kunstkring meemaakte. Zijn eer sten schil derstijd bracht hij door in Zeeland, waar hij jaren naar de natuur werkte. Toen hij in den Haag terug keerde, ging hij lessen volgen aan de Haagsche Academie, en ver wierf het koninklijk subsidie voor jeugdige kunstschilders. Om zijn kennis te verrijken maakte hij nu eerst een studiereis naar Italië en zag daar o.a. in verschillende musea werk hangen v; .i den 17 eeuwschen kerkschilder H. van Steenwijck, waarvan hij een afstamme ling is. In Holland terugkomend, begon hij het le ven van <fc zeevisschers uit te beelden. Aan deze periode kwam een einde doordat een groote wensch van hem in vervulling ging n.m. iii Noorwegen te kunnen gaan werken. In 1905 ging hii in opdracht van wijlen den heer J. T. Cremer eenige maanden naar dit mooie land, waar hij veel gewerkt heeft. Behalve in Noorwegen werkte hij ook nog in vlsschersplaatsen van Cornwall en in Venetië. Zijn werken van de laatste jaren zijn ontleend aan sprookjes van Hans Andersen, waarbij zijn fantasie en oorspronkelijkheid zich kunnen uitleven. De droom van het Noorsche landschap is in hem echter nooit vervaagd. Van Steenwijk heeft zich nooit tot het ver- eenigingsleven aangetrokken gevoeld, en is steeds zijn eigen weg gegaan, zich niet sto rend aan de verschillende richtingen der laat ste jaren. Hij was on is nog steeds een stoere werker, die geheel vcor zijn kunst leeft. Met belangstelling wordt de keuze-tentoonstelling in October in het Frans Halsmuseum, van het veelzijdig, doch zeer persoonlijke werk van de zen, schilder tegemoet gezien. DAHLIA-TENTOONSTELLING. Zaterdag en Zondag a.s. zal een Dahlia-ten toonstelling gehouden worden door de ledenj van „Eigen Tuin", in het eigen gebouw aam den Zomer weg. INFORMATTEKOERSEN (Medegedeeld door de Rott. Bank Ver.) Londen 7.29 5 8—7.30 1/8 Berlijn 58.75—58.82 1 2 Parijs 9.72 1/2—9.73 .Brussel 34.65—34.67 Zurich 48.15—48.19 New York 1.45 5 8—1.45 7/8 INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, ge-plaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. „Op voor meer welvaart". Geachte redactie, Naar aanleiding van het ingezonden stuK van Ko de Haan, getiteld „Op voor meer wel vaart" verzoek ik plaatsing van het volgende. Wie ter wereld zal het niet eens zijn met „Op voor meer welvaart?" Iedereen wacht met ongeduld op, ja, snakt naar meer welvaart. Met het betoog van Ko de Haan kan ik tot op zekere hoogte instemmen, maar wanneer hij zegt: „Op deze wijze alleen brengt men den welvaartssneeuwbal aan het rollen", dan wordt dit betoog wel zeer zwak. Ten eerste mag de welvaartssneeuwbal geen sneeuw, maar kan en moet hij graniet zijn. In een wereld met zooveel groote en wijze menschen (neem aan dat dit juist is gezegd) ben ik zoo vrij te be weren: „Men wil geen welvaart". En als de Haan meent een beroep te moeten doen op de kapitaalkrachtigen, dan antwoord ik daarop: „Dit is toch niet voor de eerste, maar zeker wel voor de zooveel-duizendste maal, dat zulks zou gebeuren. Doch steeds tevergeefs, daar juist zij, die kapitaal bezitten (althans een groot deel hunner) blijk geven voor de zoo- veelste maal stokdoof te zijn". Het is nu eenmaal zoo en helaas niet anders;' vrijwillig komt het niet in orde. Hoe mooi was niet het plan, door een uwer redacteuren uitgewerkt. Men voert dat ook niet uit, eer drijft men er den spot mee. Is het niet eigenaardig, dat alles wat men ziet onvolmaakt blijkt te zijn. Zelfs dingen, waarvan men zou mogen verwachten, dat zij de volmaaktheid zoo veel mogelijk benaderen. We mogen toch veronderstellen, dat wan neer een bepaalde wet door de ministers en andere menschen, te veel om op te noemen, is bestudeerd, becrltlseerd, gewijzigd en ver vormd, deze wet zal voldoen. In de practijk lijkt het echter gewoonlijk niets. Ik ben zoo vrij te beweren, dat een wet in de practijk in het geheel niet wordt nageleefd en dat de wetgevers daarvan overtuigd zijn. „De wetten zijn er nu eenmaal", zoo hoort men vaak zeggen, „om gesaboteerd en ont doken te worden". Zoo is het geheel met den toestand, waarin we op het oogenblik leven; wat heeft men in Den Haag al niet gedacht tegen de werkloos heid te moeten doen en wat is in werkelijk heid gebeurd om deze zoo schrikbarende mi sère tegen te gaan. Zeker, de middelen kosten schatten geld en de kosten, die wij niet kennen zijn wellicht nog hooger. Deze maatschappij is een chaos. Wat ziet .men over. het algemeen? Zij die eigenlijk het-leger-van werkers moesten vor men, zijn de werkloozen en steuntrekkers; zij zijn de tot zinneloosheid gebrachte massa. Van meest ordelijke en redelijke menschen zijn ze tot ongenietbaren gemaakt tengevolge van het slenteren en het in groepen samen hokken, waar van alles wordt uitgekraamd, waarvan het meeste onzin is. Wil men meer welvaart, dan moet hieraan een einde worden gemaakt en dit kan niet door een beroep op welwillende bezitters. De welwillenden doen al meer dan eigenlijk kan, maar hun aantal is zeer miniem. Daartoe moet de regeering ingrijpeh op afdoende wijze. Het middel is: de Arbeidswet herzien in den volgenden zin: De leeftijdsgrens voor arbeidende kinderen van 14 op 16 jaar brengen, gepensionneerden een absoluut arbeidsverbod opleggen en een leeftijdsgrens voor arbeidenden binnen een half jaar bepalen. Dan is er werk voor hen die werken moe ten, n.l. de mannen tusschen 16 en de bepaal de leeftijdsgrens. Duizenden hunner zijn juist zonder werk, omdat de arbeid van jeugdige kinderen, de bijbaantjes van gepensionneerden en menschen op gevorderden leeftijd, hem in den weg staan. Is het geen schandaal, dat af geleefde menschen op hoogen leeftijd nog da gelijks aan den slag moeten en dat vaak hun zoons werkloos moeten toezien en vaak met hun gezinnen armoede moeten lijden? Wan neer een wetgever zich dezen toestand indenkt, moeten hem de haren te berge rijzen. En dan daarbij te weten dat duizenden gul dens steun worden uitgegeven, waar zij niet uitgegeven hoeven te worden. De maatregelen door mij genoemd zullen zeker veel geld kosten, maar zij zullen er toe meewerken het doel te bereiken waar het om gaat. n.l. de groote massa werkers aan werk te helpen. Nog tien jaren zoo voort getobd en er is niet een valide arbeider meer te vinden. En dan is het toch wel erg te weten, waar de schuld zit. Laat men niet zeggen, dat aan dezen maat regel zoo veel vast zit; ik beweer, dat aan de steunverleening nog meer vastzit. Met dank voor de plaatsing, W. SCHEFFER. De verkooDgeïegenheid op Zondag. Geachte Redactie, Naar aanleiding van het adres der Si garenwinkeliers aan den Gemeenteraad te Haarlem, tegen verruiming van den Zondags verkoop is, zou ik het volgende willen opmer ken. Wanneer de winkels in de omliggende plaatsen, zooals Heemstede. Zandvoort, Bloe- mendaal enz., welke steeds een bevoorrechte positie hebben ingenomen tegenover Haarlem, binnen korten tijd wel 4 uren open zijn (in den zomer den geheelen Zondag) "en in Haar lem moeten allen gedwongen sluiten, is dat volgens mij en velen anderen ongewenscht. Laat den winkeliers die hun zaken open willen houden gedurende de 4 uren, vrij in hun doen. Laat sluiten degenen, die er geen voordeel in zien hun zaken open te houden, of die er geen moeite voor over hebben, hun clientèle van dienst te zijn. Met dank voor de plaatsing. A. J. PELS. Wagenweg 92 Haarlem Sigarenwinkeliefl

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2