3 BIOSCOPY. IN AMSTERDAM. Amato: Tomaten, Kippen, Vossen en nog meer. VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD Ondersteuning van werkloozen Bespreking op jaarvergadering van Armen zorg en Weldadigheid. Te Apeldoorn is Donderdag de 27ste alge meene vergadering van de Ned. Ver. voor Ar menzorg en Weldadigheid geopend. Eén der belangrijkste punten der agenda was de be spreking van het bekroonde antwoord op de jubileum-prijsvraag der vereeniging, het sa menstellen van een wetsontwerp betreffende de ondersteuning van werkloozen. De inzender, de heer H. J. Langman, bur gemeester van Eist, was ter vergadering aan wezig. De voorzitter deelde vooraf mede, dat het dagelijksch bestuur de aansprakelijkheid voor de materieele zijde van het ontwerp niet op zich neemt. Van de gelegenheid tot gedachtenwisseling maakten gebruik de heeren W. Drees, den Haag, D. Gosker, Apeldoorn, J. W. Jurrema, Amsterdam, R. C. de Haas van Dorssen, Haar lem en P. K. Keulemans, Amsterdam. De heer Langman deelde mede, dat de voor waarde om rekening te houden met de werk loosheidsverzekering en de taakverdeeling van rijk en gemeenten hem in de vrijheid van zijn antwoord hadden belemmerd. Was dit niet het geval geweest, dan zou hij een beter en ander antwoord hebben gegeven. Spr. handhaafde zijn ontwerp overigens geheel en betoogde herhaaldelijk waardeering te hebben voor de vakbeweging, doch bezwaar te koesteren te gen „haar matelooze zelfoverschatting". Hij achtte het ongewenscht haar actief in de steunverleening te laten deelnemen. Tot bestuurslid werd o.m. gekozen Mr. H. J. J. Scholtens, burgemeester van Beverwijk, oud-secretaris der Vereeniging. Het jaarverslag over 1933 werd goedgekeurd. Donderdagavond tegen half twaalf is een zware uitslaande brand uitgebroken in het achtergedeelte van de rubberfabriek Vrede- stein aan den Loosduinschenweg te 's-Graven- hage (Loosduinen i. Het vuur is ontstaan in de walsafdeeling, vermoedelijk door broei en is daarna overgeslagen naar de technische af- deeling. De groote hoeveelheid brandbaar materiaal gaf voedsel aan de vlammen, zoodat het ach tergedeelte van het gebouw spoedig in een vuurzee was herschapen, die ver in den om trek zichtbaar was. De brandweer was met groot materiaal uitgerukt. Met zooveel mogelijk slangen op de waterleiding werd het vuur bestreden, waarbij zich door grooten afstand van den weg naai de fabriek de moeilijkheid voordeed, dat veel koppelingen moesten worden tot stand ge bracht. De walsafdeeling is geheel uitgebrand. Ook de technische afdeeling is grootendeels een prooi der vlammen geworden. Het vuur sloeg over naar de schuren van een aan de Loosduinsche zijde wonenden tuinder. Daarbij zijn eenige schuren in vlammen op gegaan. Doordat de windrichting naar Loosduinen was, bleef een groot gedeelte der gebouwen en ook dat, waar zich de benzinetanks bevonden, gespaard. De schade is zeer groot. Zijn vriendje gedood. Het drama te Uden weer behandeld. Voor de tweede maal kwam bij de Bossche Rechtbank voor de strafzaak tegen den 18- jarigen scholier J. A. M. L. te Uden wegens doodslag op zijn vriendje J. Lammers. Op 8 November van het vorig jaar zou hij den jon gen bij den keel hebben gegrepen en daarna met een touw gewurgd. Toen op 17 Mei de zaak voorkwam, besloot de Rechtbank een onder zoek te laten instellen naar verdachte's geest vermogens. Donderdag werd op de zitting, die met ge sloten deuren gehouden werd, daaromtrent door dr. Jansen, psychiater te Vught gerap porteerd. De Officier van Justitie eischte wegens doodslag twee jaren gevangenisstraf en daar na ter beschikkingstelling der regeering van verdachte. Uitspraak 27 September. Nieuwe bepalingen voor vaar- diploma's. Twee wetsontwerpen ingediend. Zware brand in rubberfabriek. Benzinetanks bleven gelukkig gespaard. Walsinrichting en technische afdeeling uitgebrand. HULDIGING EDO BERGSMA. Prinses Juliana heeft aan den penning meester van het huldigingscomité, den heer A. Pierson, een bijdrage gezonden voor het huldeblijk, dat den heer Edo Bergsma zal worden aangeboden ter gelegenheid van zijn 50-jarlg voorzitterschap van den A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland. In Utrecht De Vries en Te Winkel „gangbaar". Daarom oude schrijfwijze gehandhaafd. Nieuwe moeilijkheden voor het onderwijs. Bij de Staten-Generaal zijn twee wetsont werpen ingediend, die de strekking hebben in de leemten van de Schipperswet 1907 op een voudige wijze te voorzien. Het eene wetsont werp bevat bepalingen aangaande de zeevaart diploma's; het andere voorschriften aangaan de de zeeviscbvaartdiploma's. Beide wetsontwerpen zijn voorbereid door een kleine commissie onder voorzitterschap van den oud-vice-admiraal Tydeman. De re geering heeft zich in hoofdzaak met de voor stellen dezer commissie kunnen vereenigen. In de memorie van toelichting lezen wij, dat de regeering van meening is, dat ter waarbor ging van een veilige vaart, de bovengrens der tonnenmaat, waarvoor het diploma kleine vaart kan worden volstaan, gesteld kan wor den op 500 ton. De wetsontwerpen beoogen o.m.: de invoe ring van wettelijke eischen voor de beperkte kleine handelsvaart, voor de sleepvaart voor aannemers-materiaal, voor gesleepte schepen; voorts de invoering van bepalingen, houden de een uitgebreider omschrijving van de di- ploma-eischen voor verschillende categorieën van zeevarenden als een gevolg van de voort schrijdende ontwikkeling der techniek. In overeenstemming met de tot dusverre gehuldigde inzichten, waarvan de doeltref fendheid in de practijk is gebleken, is met uit zondering van schepen van 500 tot 800 ton, vastgehouden aan den regel, dat voor de groote handelsvaart naast den kapitein een stuurman aan boord zij, in het bezit van een zelfde diploma als van den kapitein wordt ge- eischt, zoodat, bij ontstentenis van laatstge noemde, de leiding in daarvoor bekwame han den overgaat. Eenzelfde gedragslijn wordt thans voorgesteld voor schepen in de kleine handelsvaart boven 250 ton. Voor schepen in bedoelde vaart beneden 250 ton kan worden volstaan met den eisch, dat slechts de kapitein gediplomeerd is. Voor de sleepvaart worden voorgesteld een diploma als stuurman voor de groote sleep vaart en een voor de kustsleepvaart. In de Memorie van Toelichting op het twee de wetsontwerp (inzake de zeevischvaartdi- ploma's) zetten de ministers Kalff en Mar- chant uiteen dat men voorzichtig moet zijn het stellen van eischen voor de vischvaart, omdat nu eenmaal het „geluk" bij het visschen van grootere waarde is dan bij voorbeeld de bedrevenheid in astronomische plaatsbepa ling! Hoewel bij de zeevischvaart nog wel zeil- vaartuigen in gebruik zijn, is het doelmatig geacht, slechts één wettelijk diploma vast te stellen, geldende zoowel voor de stoom- en motorvaart als voor de zeilvaart. Ten aanzien van het machinistenpersoneel voorziet het wetsontwerp in de toekenning van drie soor ten diploma's, waarvan twee voor dat op stoom- en één voor dat op motorzeevisschers- vaartuigen. Voor eerstgenoemde categorie van vaartuigen, aan boord waarvan een stoom machine en een ketel moeten worden bediend is een diploma voor machinist en een voor machinist-stoker ontworpen. Voor de motor vaartuigen een diploma voor motordrijver. Teneinde aan bekwame visscherslieden van niet meer jeugdigen leeftijd het varen toch mogelijk te maken, is bepaald, dat zij in het bezit kunnen worden gesteld van een diploma, afgegeven op grond van gedanen dienst, De invoering van de spelling Marchant heeft het den Utrechtschen leerlingen niet ge makkelijker gemaakt. Want in een rondschrij ven aan de gemeentelijke onderwijsinrichtin gen hebben B. en W. dier gemeente meege deeld, dat det „gangbare" spelling van De Vries en Te Winkel als de normaal gebruikelijke moet worden beschouwd en dat de spelling- Marchant slechts moet worden onderwezen om aan de exameneischen te kunnen voldoen. De school dient de leerlingen op te leiden tot voor de maatschappij bruikbare menschen, wier bestaanskansen zoo groot mogelijk moe ten worden gemaakt, aldus B. en W. Hieruit volgt, dat de leerlingen, die na het verlaten der school een bestaan trachten te vinden, daarbij door de school zooveel mogelijk toege rust moeten zijn met de kennis, die noodig is om betrekkingen te bekleeden. In de eerste plaats zullen die leerlingen moeten kunnen lezen en schrijven in de gangbare spelling, welke vereischt wordt met name bij de brief wisseling, door de overheid gevoerd. Gisteren in de bioscoop zat er een gezellige, praatzame heer naast mij. Een heer, die ondanks de spanning cp het zilveren venster zijn uitvoerige gezellin-in-de-duistere-za- len-der-verbeelding, niet verwaarloosde. Integendeel. „Kijk 's drej je Mussolini. Hij is bruin ver brand. Zeker met vacantie geweest. Waarom loopen die athleten zoo hard? 't Lijkt me heelemaal niet gezond. En wat voor nut heeft kogelstooten eigenlijk? Ze spreken allemaal over ontwapening en nou moet je die oor logsschepen 's zien. We zullen óók 's druiven gaan eten in het Westland. Marie. Meid, kijk die ouwe vent 's gek doen. Leuk meisje is dat wel, maar ze is natuurlijk reuze-opgemaakt en asje dur in levende lijve tegenkomt, zie: ze d'r natuurlijk lang zoo aardig niet uit. Wist jij dat paddestoelen zóó groeien? Ik had nou al tijd gedacht, dat ze uit bolletjes kwamen. De bioscoop is toch maar 'n wonder. Ik kan 'r niks aan doen maar die Amerikaansche zang nummers lust ik nou eenmaal niet. Moet je hooren wadde grocstem. Geef mij maar een lekker Italiaansch operaatje, die menschen drinken altijd cocktails,en onderwijl zingen ze. Betty Boop is wel lollig, maar Mickey Mouse was toch geestiger, maar begrijp jij nou hoe zum dat lappen. Marie, 't~is "alle maal geteekend. Drejje Mussolini nóg 's, nou heef tie 'n witte zeilpet op. Hoe is 't mogelijk dat zoo iemand nog tijd heeft voor zeilen. Vervelend nauw zit je hier met je knieën. Wil je in de pauze bóven een kopie koffie of zul len we 't hier maar doen? Wat loooen nie paardjes. Ik vind 't trouwens wel prettig even m'n beenen uit te strekken. Die keizer van Mantjoerije is heelemaal de gevangene van de Japanners. Stond juist wat over in de krant. Ik lach me dood om 't gekke hoofd van die dikke kerel. Gaan we morgen bij Henk en Sofie bridgen of komen ze bij ons? Ik ge loof dat ze veel meer bij óns komen dan wij.Dat liaiksche meisje danst beter dan 't rechtsche, maar die costuums vinnik een beetje goedkoop. Of heb je liever een por?,je ijs? Vin jij Lilian Harvey nou knap? Ik zal niet zeggen, dat er geen leelijker rondloopen, maar ik vind 'r wel wat héél magertjes en ze heeft zulke spillebeenen, Ik wil wedden, dat ze met die blonde jongen van 't marionetten-i'mator trouwt en dat die baron achter het net vischt. Nee, daddis natuurlijk geen échte baron. Gis teren vertelde Hiemstra nog dat 'r zoo veel adellijke menschen ziin. die kamers verhuren. Dat zal ze wel héél moeilijk vallen. Je zou zweren, dat 't echte menschen zijn. Maar ze zitten aan touwtjes. Heb je die Münchener marionetten wel 's eezien? Nét echt. Kijk die fielt 's kijken. Ik vind de revue in Footlight Parade veel en veel luxueuzer. Die dame is óók valsoh. Ze doet natuurlijk met de baron onder één hoedje. Goud-vonnik spannender. Ik vind Albers zóó'n engerd niet. Mannen vinden andere mannen azzeze sians bij de ••Touwen hebben altiid proleten. H'ems tra heeft me ncoit vergeven daddik indertijd.... heb je last van de rook. Marie? Hoe is 't mensche- mogelijk. dat ze poppen zóó kunnen laten be wegen. Azzik maar met m'n knieën uit de weg kon. Kijk de baron nou. Hij begapt dat kind gewoon Die jongen van het marionetten theater heeft 'm dóór. Zet 't kopie maar onder ie stoel Marie. Mooie haren heeft ze wél. Da- lijk haalt de kellner het wel weg. Vorige week heb ik me geamuseerd met Laurel en Hardv. Kijk nou 's. Weet ii.i precies wie Laurel is en wie Hardv. De dikke. Je zult zien. dat ze valt. Zie je wel. ik heb het zien aankomen. Rook je 'n siegretje mee. Marie? Ze zijn d'r voor. Zielig voor dat kind. Zaije gebeuren dat ie danseres bent en op krukken moet loopen. Gawe daliik nog even errens een kopie koffie drinken? Asie mii vraaet,. zie ik Renate Mül- ler liever? Zie ie wel daddeze trouwen. Mensch wat 'n gek einde Revolverschoten op haar schoonzusters gelost. Twee jaar gevangenisstraf voldoende correctie geacht. De Bossche Rechtbank behandelde gisteren de strafzaak tegen mej. M. v. B.—M. te Oss, aan wie ten laste was gelegd poging tot dood slag op haar schoonzusters mej. Zwiers en mej. Kooien, gepleegd in den morgen van 23 Juli j.l. Verdachte had bij de fabriek van Zwanen berg twist gekregen over een familiezaak, die al meer tot rechtzaken aanleiding had gege ven. Zij trok daarbij een revolver en vuurde drie maal op beide vrouwen zonder hen echter te raken. De Officier van Justitie die de goede reputa tie en de familieomstandigheden van verdach te in aanmerking nam. eischte wegens poging tot doodslag twee jaren gevangenisstraf. Zwerver vermoord? Zijn lijk in den Rijn gevonden. Verschillende wonden aan het hoofd. Uit den Rijn nabij Lienden is het lijk van een 70-jarigen zwerver R. opgehaald. Het hoofd vertoonde verschillende verwondingen, terwijl het lichaam in het geheel niet door het water gezwollen was. Volgens een genees kundige moeten de verwondingen zijn aan gebracht. vóór de dood intrad. Op last van den Officier van Justitie te Arnhem is het lijk door de politie in beslag genomen en naar een der ziekenhuizen te Arnhem vervoerd, waar de sectie zal worden verricht. De man is ongeveer drie weken geleden van een steenfabriek met een bedrag van on geveer f 50 vertrokken. Thans werd geen cent op hem gevonden. Hij is na zijn vertrek van de fabriek eenige- malen gezien in gezelschap van eenige scha renslijpers. Het laatst is hij gezien op den weg van Lienden naar Rhenen op Donderdag 6 September j.l. Hij begaf zich toen naar het Rhenensche veer. Al deze omstandigheden doen het vermoe den wettigen, dat hier van misdrijf sprake is. Het lijkt althans niet uitgesloten, dat men den man, na hem van zijn spaarduitjes te hebben beroofd, koelbloedig heeft vermoord, en, ten einde de misdaad te verbergen, het lijk in den Rijn heeft geworpen. Interim-dividend Nederland- sche Ford. Naar wij vernemen zal de N.V. Nederland- sche Ford Automobiel Fabrieken op 20 Septem ber a.s. het interim-dividend, groot 5%. decla- reeren op rekening van het jaardividend. Ik ga naar de bioscoop om 'r eens heele maal uit te zijn. Om alle dagelijksche din gen eens te vergè-ten. Om stilletjes in de duisternis, als een dief in den nacht van de romantiek te snoepen. En niet geconfron teerd te worden met de nuchtere dingen van den dag. Mr. E. ELI AS. Dividend Philips. Naar wij vernemen is in de Donderdag ge houden vergadering van commissarissen der N.V. Philips Gloeilampen Fabrieken besloten aan de jaarlijksche algemeene vergadering van 2 October a.s. voor te stellen over het boek jaar 1933 34 uit te keeren op de preferente aandeelen van f 750 een dividend van f 74, waarvan reeds is uitgekeerd f 45 als interim dividend. op de gewone aandeelen van f 750 een dividend van f 82.50, waarvan eveneens reeds is uitgekeerd f 45 als interim-divi dend, en door den raad van beheer der N.V. Gemeenschappelijk Bezit van Aandeelen Phi lips Gloeilampen Fabrieken zal worden voor gesteld aan de algemeene vergadering van 2 October a.s over het boekjaar 1933 34 uit te keeren op de preferente aandeelen van f 750 een dividend van f 74, waarvan reeds is uitge keerd f 45 als interim-dividend, op de gewone aandeelen van. f 750 een dividend van f 82.50, waarvan reeds is uitgekeerd f 45 als interim dividend. Amato: Tentoonstelling waarmee Amsterdam de Centrale Markt opent. A MA TO: Ondernemingsdurf, die hoopvol is. Vandaag is de Amato geopend in de ge meentelijke centrale markt te Amsterdam. In dat reusachtige gebouw ton Oosten van den Admiraal de Ruyberweg met dat ontzaggelijke terrein erbij. Superlatieven zijn hier op haar plaats, want- het is inderdaad overweldigend. De Amato is de inwijding dezer markt, met haar vele loodsen en havens en wegen die haar tot een plaats voor groenteverhandeling maken, zooals in Nederland eenig is. Amato. Amato. onwillekeurig denken we aan tomaten en dan zijn we er niet ver van daan. Amato is namelijk de puzzle-gelijkende samentrekking van Amsterdamsche Markt- Tentoonstelling en daar we reeds over groen ten spraken, is het duidelijk dat we hier te maken hebben met een land- en tuinbouwten toonstelling, waar we ook tomaten mogen verwachten. Maar behalve tomaten ontmoe ten we er (en we laten hier slechts volgen, wat zoo onmiddellijk in de gedachte schiet) een schrijfmachine-stand, eiersorteer-machi- nes, konijnen, kinderkleeding, eggen, zijde, kunstmest, een kreeft op water, een uitge beelde zuivelcrislswetgeving, Diesel-treinen op de stand der spoorwegen, gesneden uien in proefflesschen, zilvervossen, kunstvoorwerpen, maandbladen en boeken, manden, vleesch- en groentenconserven, gloeilampen, bijen, be stri jd in gsmethod en van plantenziekten, melk producten, bloemen, kippen en nog veel en veel meer. Oogenschijnlijk een heterogene verzameling, een verzameling welker onderdeelen niet bij elkaar passen. Inderdaad is (het soms wel een beetje gezocht, maar over het algemeen kan men de samenhang wel degelijk ontdekken. Het kost echter tijd. veel tijd. en tentoonstel lingen bekijken is iets wat vermoeiend is bo vendien. Daarbij komt. nog dat een marktgebouw ,geen tentoonstellingszaal is en de bijgebouwen zijn dat allerminst. Onze wandeling langs alles heen, in een matig tempo, waarbij we juist zóóveel zagen en konden onthouden als strikt noodzakelijk was. duurde ruim een uur. Wil men de zaak echter grondig bekijken, nu. neemt u dan maar een paar dagen Een eenigszins volledige beschrijving in een behoorlijk bestek, is iets wat onmogelijk is en we moeten ons hier dus bepalen tot de groote lijnen. De Amato dus. vormt het begin van de in gebruikneming der centrale markt en alles wat met land- en tuinbouw heeft te maken is er vertegenwoordigd. De vakman, die weet waar hij moet zijn. wat hij moet hebben en van wie hij wil betrekken, heeft hier een prachtige gelegenheid voor beschouwingen. Vier honderd zeventig exposanten vullen deze tentoonstelling, die toont dat er on danks „tijdsomstandigheden" veel leven is in den land- en tuinbouw en de andere takken van bedrijf die hier hun waren toonen. Want wel is de centrale markt bedoeld voor groen ten en dergelijke, de kans is zeer groot dat er kippen en konijnen en kaas en nog meer ver handeld zal worden in de toekomst. De honderden exposanten, die zulke uiteen- loopende bedrijven vertegenwoordigen, de- monstreeren dat een tijd als deze onderne mingsdurf en originaliteit eisoht en nu mogen de uitgestalde voorwerpen nog zoo uiteenloo pend zijn, dat andere moeten ze gemeen heb ben: ze moe ten laten zien dat de Nederland- sche land- en tuinbouw en wat er mee annex is, krachtiger is dan zoo vaak, helaas, wordt beweerd. Het groote centrale gebouw geeft daarvan reeds direct een beeld. De groote hoeveelhe den bloemen in alle kleuren leggen getuigenis af van den opgeruimden geest die er heerscht. niet alleen in deze zaal. maar over het ge- heele terrein, waar men de beste verwachtin gen heeft, van het bezoek en de resultaten, die daaraan weer moeten zijn verbonden. Achter de bloemen zijn massaas fruit en de zaal wordt omsloten met alle mogelijke voor werpen, die wij reeds noemden. In de paviljoens vinden we de levende have. de kippen, vossen, eenden, zijderupsen, ko nijnen. Buiten staan de landbouwwerktuigen: zie hier zeer in het kort een beschrijving van de Amato. waar Haarlem en omstreken op be hoorlijke wijze is vertegenwoordigd. Herhaalde malen op de rondwande ling komt men bekende namen tegen, die het hunne bijdragen tot het bewijs van de vitaliteit die er gelukkig in de Nederlandsche bedrijven en industrie nog is, alle pessimisme ten spijt. Het is eveneens onmogelijk een volledige beschrijving te geven van de gebouwen zelf. De tentoonstelling duurt maar tien dagen en belangrijker zijn het terrein en de gebouwen, die samen het hoofdstedelijke marktwezen tot zich hebben getrokken. De oppervlakte is 40 hectare groot en wordt bijna geheel omsloten door toevoerkanalen, waardoor de groente wordt aangevoerd. Voor f 10.000.000.—. De bouw is geschied door Publieke Werken en alles bij mekaar heeft dit f 10.000.000 gekost waartoe de Am sterdamsche gemeenteraad in 1926 be sloot, waarbij de wethouder van toen, de heer De Miranda, de groote stuw kracht was. Met redevoeringen van den Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. Dr. A. Röell, den Am- sterdamschen burgemeester, Dr. W. de Vlugt en van den voorzitter van het uitvoerend co mité, Mr. G. C. J. D. Kropman, den huidigen wethouder voor de levensmiddelen, werd de tentoonstelling geopend. Amato. Amato, filmvoorstellingen over bijen, en bloemen wellicht ook, en Amster- damsch marktwezen, expositie van alles wat maar denkbaar is. restaurants, met een dan cing op het water, een weidebedrijf in het klein. Overal uitgebeeld een gezonde bedrij vigheid. Amato, Amato- tomatendie men in de groote zaal heeft gebruikt om het Amster damsche wapen te maken. Roode leeuwenton gen uit tomaten. Met de Collectebus op stap. Voor de oude Tooneelspelers. Ieder jaar wordt in Amsterdam een z.g. .Maskerdag' gehouden. Deze ..Maskerdag" heeft ten doel door het verkoopen van Mas kerspeldjes geld te verzamelen voor een pen sioenfonds van tooneelspelers en speelsters. De ..Maskerdag" heeft weer plaats gehad en om als tooneelvriend aan dit sympathie ke doel mee te werken, heb ik me als collec tant opgegeven en trok ik er op Zaterdag morgen. gewapend met een leege bus en een vol kussen met maskertjes op uit. Men heeft als adspirant-collectant een ze kere schroom te overwinnen alvorens men met de gewenschte vrijmoedigheid het ..mag ik u misschien een maskertje verkoopen?" den voorbijganger durft aan te spreken. Zoo verging het ook mij Mijn eerste bede klonk dan ook niet zeer overtuigend en miste zoodoende zijn uitwerking, maar na vele ver- geefsche pogingen kreeg ik eindelijk de noo- dige „flair" en met de flair kwam het eerste succesje in den vorm van een dubbeltje. Maar nu kwam ik voor een andere moeilijk heid te staan, nl. die van het opspelden van het maskertje. Bij heeren is dit niet zoo moei lijk, maar bij de dames met hun dunne ja ponnetjes heeft men gauw kans door onge oefendheid het speldje niet óp, maar dóór de japon te steken. Kwam er dus een vrouwelijke „clant" in ..zomertenue". dan gaf ik haar het Maskertje maar in de hand. Nadat de heele Leidschestraat was afge legd. had ik drie speldjes verkocht. Men onderscheidt als collectant drie groe pen van voorbijgangers: le. Zij die doen alsof ze niets hooren en doorloopen. 2e. Zij die vriendelijk „dank u" zeggen. 3e. Zij die hun penningske offeren. Het behoeft natuurlijk geen commentaar dat de eerste categorie het uitgebreidst en het meest onsympathiek is en dat de laatste categorie voor den collectant het belangrijk ste is. Het eerste groote blijk van sympathie kwam in de Kalverstraat, waar ik een oud heertje met een norsch gezicht aanklampte, hoewel ik met collectanten-psychologie een „sof" vermoedde Mijn vermoeden scheen juist te zijn. het heertje liep door maar na enkele schreden draaide hij zich om en vroeg: „Waar is het eigenlijk voor?" „Voor de oude tooneelspelers mijnheer" zei ik zonder veel animo. Toen ontspanden zich dc norsche trekken en vroolijk knorde hij: „Och ja, natuurlijk, ..Maskerdag" voor de ouwe jongens van het tooneel voor de oude garde" en meteen liet hij iets zwaars in het busje vallen, wenschte me succes en liep door. Ik trok nu de stoute schoenen aan en liep de „Americam Lunchroom" in. waar het te gen het koffieuur altijd vol is. Vele men schen offerden en ik maakte aanstalten om weg te gaan, toen een juffertje naar me toe kwam en me verontwaardigd voorhield dat ..collecteeren hier niet toegestaan was. de menschen wenschten niet lastig gevallen te worden en of ik me direct wilde verwijde ren!" Mijn eenige antwoord als goed collectant was natuurlijk. „Mag ik u misschien een mas kertje verkoopen?". Ze behoorde tot de cate gorie no. 1! Na dit intermezzo kwam er weer een perio de van malaise in den verkoop, doordat er te veel aanbod van speldjes was en omdat de meeste collectanten lieve jonge meisjes waren. Doch twee dames waren genegen een speldje te koopen. Ik prikte de maskertjes op de respectievelijke mantels en hield ze het busje voor. nieuwsgierig om te zien wat er in zou vallen. De eene dame zocht lang in haar taschje. haalde er eindelijk wat uit en ik kon nog net zien.... dat ze een halve stuiver offreerde. Zoo langzamerhand was het. knapjes warm ge worden en m'n animo bekoelde wel eenigs zins, maar met een blik op het nog half volle kussen met Maskertjes, deed ik met den moed der wanhoop een aanval op een café-terras, en met succes! Gestaald door de wetenschap dat ik toch wel collectanten-capaciteiten bezat, sprak ik een varensgast aan. die op m'n stereo tiepe vraag antwoordde: „As je mén eerst wat brengt!" Een moeder met een kindje was wel genegen een speldje te koopen hoewel ze eraan toe voegde dat ze wist dat „acteurs alles opmaken wat ze verdienen!" Op mijn vraag of ze wel eens in de schouwburg kwam antwoordde ze dat ze het er altijd zoo ongezellig leeg vond en daarom liever naar de bioscoop ging. „Hoe legt u dan die ruime verdiensten van de acteurs uit?" vroeg ik. Snibbig kwam het antwoord: „Ik sta hier niet om geëxamineerd te worden, mijnheer!" Twee jonge meisjes wilden weten of ik ook acteur was. „Natuurlijk" loog ik. „Wat voor rollen speelt u dan?" „Meestal speel ik de Shylock!" „Jasses, engerd!" Met nog twee speldjes gewapend keerde ik naar het collectie-centrum, het ..Americain- Hotel" terug, moe maar voldaan en eenige ervaring rijker. H. V Het Fransche crediet wordt afgelost. Op 24 September zal alles terugbetaald zijn. Naar de Tel. verneemt, zal het resteerende bedrag ten bedrag* van f 50 millioen van het door een Nederlandsch bankierssyndicaat aan den Franschen staat in Maart van dit jaar verstrekte crediet van f 100 millioen waarop op 23 Juni j.l. de helft is terugbetaald, per 24 September a.s. worden afgelost. De Fransche regeering kon tot 13 September beslissen of zij het crediet al dan niet wenschte te verlen gen. Van het recht tot verlenging heeft zij geen gebruik gemaakt. SLACHTOFFERS VAN LUCHTBESCHER MINGSOEFENINGEN. De oefeningen van den luchtbeschermings dienst te Overijssel blijken niet zonder onge lukken te zijn afgeloopen. Boven Steenwijk wierpen twee vliegtuigen vier bommen uit, waarvan de laatste twee brandbommen wa ren. Een hoop afval bij de gasfabriek welke voorgesteld werd te zijn getroffen door een brandbom, en met benzine was overgoten, werd in brand gestoken, terwijl het publiek op behoorlijken afstand werd gehouden. Een 12-jarig zoontje van R. Vcurman uit de Bilt stond plotseling in de vlammen. Het kind werd deerlijk gebrand aan beide beenen en een arm Te Kuinre werd een expediteur door een autobus, terwijl alles in het donker was ge-, zet, overreden en ernstig gewond.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5