UIT HET BUITENLAND Hongaarsche Vorstenromantiek. DE LUCHTROOVERS VRIJDAG 14 SEPTEMBER '1934 HAARDE M'S D A G B E A B Spaansche politie ontdekt een revolutionnair plan. Linksche ambtenaren zouden voor de wapens zorgen. Moeilijkheden in het kabinet er door verergerd. Spanje. Illegale plannen aan het licht gekomen. De bladen brengen met groote, alarmeeren- de opschriften het bericht, dat het de politie gelukt is, in verband met de wapensmokke- larlj. die Donderdag gemeld werd, een wijd vertakt revolutiormai-plan der linksche par tijen op het spoor te komen, De minister van binnenlandsohe zaken heeft verklaard, dat de regeering voorloopie de 'haar bekende détails nog niet kan publi- ceeren, daar het onderzoek, dat gevoerd worr' door in geheel Spanje benoemde speciale rech ters niet bemoeilijkt mag worden. De minister zal eohter binnenkort alle bijzonderheden be kend maken. De bladen melden, dat het schijnt vast te staan, dat linksche ambtenaren er naar ge streefd hebben, wapens te smokkelen uit de staats wapenfabriek en groote menigten ma chinegeweren. geweren, pistolen, handgrana ten en munitie over geheel Spanje te verdoe len. Het plan zou geweest zijn. op een be paalden dag ongeveer honderdduizend arbei ders te verzamelen, die dan den eersten stoot moesten geven. Zeer belangrijk ook is in dit verband het feit. dat hierdoor de oplossing der kabinets crisis belangrijk moeilijker wordt, zoodat zelfs rekening moet worden gehouden met reorga nisatie of aftreden van het kabinet. Men neemt aan. dat nog heden een beslissing zal vallen. In Lerroux en Gil Robles ziet men can- didaten voor de functie van minister-presi dent. Genève. Joegoslavië. Incident met Balbo van geringen omvang. De Popoio dltalia" publiceert een mede- deeling van maarschalk Balbo naar aanleiding van de incidenten, die tijdens zijn bezoek aan Spalato in Zuid-Slavië zouden hebben plaats gehad. Balbo verklaart daarin, dat hij, na de stad bezichtigd te hebben, zich naar een Italiaansche vereeniging had begeven, waar vele leden der Italiaansche kolonie bijeen waren. Bij liet verlaten van het lokaal uitten twee jongelui anti-Italiaansche kreten, waar op eenige Italianen antwoordden met een „Leve Italië!" Dat was alles. Balbo heeft daar na nog een dag te Spalato (Split) doorge bracht zonder dat een enkel incident plaats greep.. Het onderzoek in de wapen industrie. Polen zegt de internationale minderheden-regeling op. In een opzienbarende rede heeft. Beek, de Poolsche minister van bui- tenlandsche zaken, Donderdag de medewerking van Polen bij de uit voering' der internationale maatrege len tot bescherming der minderheden opgezegd. Na een inleiding, waarin Beek opmerkte, dat de eenzijdig aan sommige staten opge legde verplichtingen met het beginsel van rechtsgelijkheid van alle leden van den Bond in strijd zijn en dat de gevolgde methoden zeer teleurstellende resultaten hebben opgele verd. verklaarde Beek op de Assemblée: „In afwachting en.ter bespoediging van het ln werking treden van eenalgemeen en ge lijk stelsel tot bescherming van nationale minderheden in ieder land, ziet mijn regee ring zich genoodzaakt met ingang van heden, iedere samenwerking met internationale or ganisaties te weigeren, voor zoover deze orga nisaties de controle op de bescherming der minderheden door Polen betreft" In de toelichting zeide Beek dat deze ver klaring niet tegen de belangen der minderhe den gericht was want ln de Poolsche grond wet is den minderheden zoowel wat hun taal en godsdienst als hun ras aanging, volledige vrijheid en ontwikkeling gewaarborgd. De zoo juist afgelegde verklaring zal dan ook in feite niets aan den toestand der Pool sche minderheden veranderen, maar de Pool sche regeering wenscht een duidelijk en on dubbelzinnig antwoord nopens haar eisch. van veralgemeening dezer verplichtingen in een voor alle leden van den bond geldende conventie. Als het antwoord positief uitvalt, zal Polen met allen ernst aan de opstelling van zulk een algemeene conventie meewerken, maar spr .heeft den indruk gekregen dat de afwij zende houding, die reeds vorig jaar tegen over een voorstel van dezelfde strekking aan den dag is getreden, weinig of niet is veran derd en daarom moet Polen thans kracht aan zijn eischen bijzetten door een verdere mede werking op den ouden voet voortaan beslist te weigeren (D. N. B.>. Polen. Geen deelneming aan het „Oost-Locarno-pact" Naar de Daily Telegraph meldt, heeft Beek, de Poolsche minister van buitenlandsche za ken. aan den lord-groot-zegel-bewaarder Eden medegeaeeid. dat de Poolsche regeering thans definitief besloten heeft, niet aan het Oost- Loearno-verdrag deel te nemen. Van de deelnemers blijven dus nog slechts Frankrijk, Sovjet-Rusland en Tsjechoslowa- kije over. De bijzondere correspondent van de Daily Telegraph schrijft verder, dat deze houding van Polen vermoedelijk het gevolg is van de overweging, dat Polen bij het Oost-Locarno eerder kan verliezen dan winnen. Polen heeft treeds non-agressie-pakten met Rusland en Duitschland. zoodat het van oordeel is. dat indien dergelijke verdragen werkelijk waarde hebben, het reeds voldoende verzorgd is. De correspondent ziet in dit optreden van Polen geen vervreemding van Frankrijk, doch meer een tee ken van den wil van Polen om zelfstandig te handelen. Tenslotte zegt de correspondent, dat het niet tot stand komen van het pact geen ge volgen voor Engeland zal hebben. De Britse he houding is ten aanzien van het pact steed.1 welwillend doch niet-geïnteresseerd geweest. Reis van den Prins van Wales ter sprake. In de Tel. lezen wij. dat tijdens de zitting van de Amerikaansche Senaatscommissie van Donderdag ook de prins van Wales in het geding is gebracht. Het betrof opnieuw de zaken der Curtiss- Wright Export Company met Zuid-Amerika. Destijds bracht de prins van Wales zijn „good- will '-bezoek aan de Zuid-Amerikaansche lan den. dat beoogde, door persoonlijk contact met den Britschen troonopvolger de banden tusschen Engeland en die landen nauwer aan te halen en zoodoende bij te dragen tot een toeneming van het handelsverkeer. Bij zijn bezoek aan Chili kwam de prins van Wales o.m. in aanraking met majoor Marino, chef der Chileensche luchtmacht, dien hij uit- noodigde, een bezoek aan Engeland te bren gen. De invitatie, welke door den majoor werd aanvaard, zou volgens de verklaringen van den oud-directeur der Curtiss-Wright, Web ster, ten doel hebben gehad, Britsch materiaal voor de Chileensche luchtmacht te doen le veren. Dit nu verdroot de Curtiss-Wright Export Company uit den aard der zaak ten zeerste en haar vertegenwoordiger te Santiago, de oud directeur Webster, slaagde er in, majoor Ma rino te overreden, naar de Vereenigde Staten te komen, voordat hij zich naar Engeland zou begeven. „Zoo eenigszins mogelijk zou er voor gezorgd moeten worden", aldus schreef Web ster aan Burdette Wright, zijn directeur, „dat majoor Marino een bezoek kan brengen aan diverse leger- en vloot-etablissementen en dat hij een onderhoud krijgt met president Hoo ver". .Het schijnt mij toe, dat dit raadzaam is, ten einde de bemoeiingen van den prins van Wales te doen falen. De prins van Wales heeft majoor Marino uitgenoodigd, hem in het komende voorjaar te bezoeken, welke uitnood iging is aanvaard." Majoor Marino kwam volgens afspraak eerst naar de Vereenigde Staten, waar hij kwistig werd onthaald. De voornaamste wensch der Curtiss-Wrïght, dat hij aan pre sident Hoover zou worden voorgesteld, werd evenwel niet vervuld. Een nieuwe grief der maatschappij was, dat- op zekeren dag te Santiago een Engelsch vliegtuigmoederchip arriveerde, aan boord waarvan zich bij wijze van monsters vliegtuigen bevonden Onmiddellijk drong Burdett Wright er bij de Amerikaansche re eering op aan, eveneens eon vliegtuigmoe derschip een goodwillxeis naar Chili te laten maken, doch destijds voelde Washington er niets voor, het Engelsche voorbeeld te vol gen. Deze mededeeling van Webster gaf den voorzitter der enquêtecommissie, senator Nye .anleiding op te merken, dat op het oogen- blik een Amerikaansch vliegtuigmoederschip een rondreis naar diverse Zuid-Amerikaan - sche havens maakt. Waarom de Britsche ambassadeur protesteerde. Naar intusschen bekend wordt, vond het protest van sir Ronald Lindsay, den Britschen gezant te Washington, zijn onmiddellijke aan leiding in het feit, dat in de commissie een telegram uit Warschau was voorgelezen, waar in werd beweerd, dat koning George van En geland zijn persoonlijken invloed zou hebben aangewend, om een bestelling voor een Brit sche bewapeningsonderneming te verkrij gen. Oostenrijk. Gespannen toestand op Rhode Island. Bondstroepen staan gereed. Massa-arrestatie van communisten verwacht. WASHINGTON, 13 September. (V. DJ De minister van oorlog heeft bekend gemaakt, dat in verband met de ernstige stakings onlusten op Rhode Island 2000 man bonds troepen worden gereedgehouden. Er is hier sprake van een buitengewonen maatregel, waar men zich in dergelijke omstandigheden in het algemeen van de nationale garde be dient. Verder is aanwijzing gegeven, dat alle Com munistische leiders gearresteerd moeten wor den, Onderzocht zal worden, in hoeverre zij bij de onlusten betrokken zijn. Den organi saties van frontstrijders is verzocht, duizend onan ter beschikking te stellen. Nader meldt V. D. uit Providence (Rhode Island)De gouverneur heeft de politie opge dragen alle communisten te arresteeren als verantwoordelijke personen voor de ongere geldheden. welke tijdens de textielstaking hebben plaats gehad. Tot het Amerikaansche Legioen is het verzoek gericht 500 oud-strij ders beschikbaar te stellen voor den orde dienst, Roosevelt heeft hem telefonisch de hulp toegezegd van federale troepen, indien zulks noodig mocht zijn. Geweigerde hulpverleening aan de „Morro Castle"? Kapitein van de ..President Cleveland" beschuldigd. NEW-YORK. 13 September (V. D.) De ver- hooren bij het onderzoek naar de oorzaak der ramp van de ..Morro Castle" brengen steeds nieuwe verbluffende dingen aan het licht. In het bijzonder is het gedrag van een deel der zeelieden buitengewoon raadselachitg. Vandaag verwekte de mededeeling sensatie, dat -het s.s. „President Cleveland", dat te hulp gesneld was, van 6.20 tot 8.08 in de nabijheid van 'het brandende schip heeft gelegen zon der ook una ar één reddingsboot te strijken. Dit werd beweerd door Henderson, den eersten officier van de „President Cleveland". Hij uitte ernstige beschuldigingen tegen den ka pitein, Carey, die zich van den ernst van den toestand bewust schijnt te zijn geweest. Hen derson eischte, dat Carey zou worden ontsla gen, daar hij zelf anders niet langer eerste officier op de „President Cleveland" kon blij ven. Kapitein Carey verklaarde daarentegen de booten direct te water te hebben gelaten, doch geen enkelen schipbreukeling te hebben aan getroffen. Opvarende verdedigde zich met revolver. Verder deelde een passagier mede. dat hij zijn eigen leven heeft gered door zich'met een revolver te verdedigen tegen een lid van de bemanning. Deze passagier is William F Price, een politie-beambte uit New-York. Terwijl hij stond te wachten op de mede deeling in welke reddingsboot hij zou worden •ingedeeld, beval een lid der bemanning hem over boord te springen. Hij trok toen ziin dienstrevolver, waarna de man wegging. De agent liet zich met zijn vrouw aan een touw zakken. Zijn vrouw viel in het water. Een andere passagier zeide. dat alleen de Amerikaansche leden der overwegend uit vreemdelingen bestaande bemanning gepro beerd hebben de passagiers van de Morro Castle in de reddingsbooten te helpen en hun reddingsgordels te verstrekken. Staats„blad" uit den Romein schen tijd opgegraven. Bijzonderheden over het huwelijk van Marcus Aurelius. KINDERVERLAMMING OOK IN DUITSCH SLEESWIJK. SLEESWIJK, 13 Sept. (V.D.) In overleg met den districtsarts zijn alle scholen in Duitsch Sleeswijk tot nader order gesloten als voorzorgsmaatregel tegen de uitbreiding der spinale kinderverlamming. In de stad Sleeswijk zoowel als in de nabu rige plaatsen zijn enkele lichte gevallen van deze ziekte waargenomen. Reuter verneemt uit Rome, dat prof. Guido Cabza in de buurt van de oude havenstad O: tia een drietal marmeren platen gevonden heeft die deel uitmaken van het „Staatsblad" van het oude Rome, de Fasti Annales", het welk opgehangen werd aan de muren van tem pels en andere openbare gebouwen in de groo te steden van het Romeinsche keizerrijk, en de tegenwoordige kranten reeds zeer nabij komt. Het „blad" werd in het bijzonder ge bruikt voor meaedeelingen omtrent den Ro- meinschen keizer, gebeurtenissen te Rome en de leden van de keizerlijke familie. Een der gevonden marmerplaten verhaalt van de eerste zege van Trajanus op de Par then in het jaar 116 na Chr. en van de open bare spelen en feestelijkheden, waarmede deze te Rome werd gevierd. De tweede plaat bevat mededeelingen omtrent het huwelijk van Annia Faustina met Marcus Aurelius, voor deze keizer werd en geeft een opsomming van de feestelijkheden, die Anthonius Pius bij deze gelegenheid liet organiseeren, o.a. een stie rengevecht in het Circus Flaminius. Het derde fragment vertelt van de herstelling van de Cestiusbrug over de Tiber, door Antonius Pius. Aartshertog Albrechts huwelijk ontbonden. Wordt hij weer troonpretendent (Van onzen Weenschen correspondent) BOEDAPEST, September. De thans zevenendertig Jaren tellende aarts hertog Albrecht, een van de zoogenaamde „Hongaarsche Habsburgers" dat zijn de le den van het Habsburgsche huis, die reeds vóór het uiteenspatten van het vroeger zoo groote en machtige Oostenrijk—Hongaarsche rijk méér in Hongarije gewoond hebben dan in Oostenrijk, die zich in Hongarije absoluut „thuis" gevoeld hebben en die er na de om wenteling dan ook zijn blijven wonen er. zijn echtgenoote Irene zullen zich van elkan der laten scheiden. Daarmede eindigt dan een buitengewoon romantische liefdesgeschiedenis, die slechts een paar jaren geleden in heel de wereld groot opzien gebaard heeft en die eigenlijk in ons land, en wel in Den Haag, een aanvang genomen heeft. De echtgenoote van den aartshertog toch is vroeger gehuwd ge weest met den aan het Nederlandsche hof ge- accrediteerden Hongaarschen gezant Von Rudnay. die ons land later verlaten heeft en die Hongarije toen in Sofia is gaan vertegen woordigen. Aartshertog Albrecht heeft inder tijd een bezoek aan Nederland gebracht en heeft er mevrouw von Rudnay in het Hon gaarsche gezantschap leeren kennen. Hij was al weldra diep onder den indruk van haar schoonheid en haar bevalligheid en hij vatte een warme genegenheid voor haar op. Zijn ge voelens van liefde werden beantwoord, me vrouw von Rudnay heeft zich van haar man laten scheiden en in den zomer van het jaar 1930 heeft zij zich te Brighton in Engeland met den aartshertog in den echt laten verbin den. Dit geschiedde zonder medeweten en zeer tegen den zin van Albrechts ouders, die hun zoon gaarne met een prinses van vorste- lijken bloede hadden willen laten trouwen. Te meer, omdat Albrecht een van de meest se rieuse pretendenten voor den vacanten Hon gaarschen koningstroon was. Geruimen tijd dedengeruchten de ronde, die wilden weten, dat Albrecht zich met een Roemeensche prinses zou verloven. Dit zou bij- een eventueel koningsschap van Albrecht misschien een oplossing gebracht hebben van de nog altijd acute kwestie van Zevenburgen, dat vroeger tot Hongarije behoord had en thans deel uitmaakt van het Roemeensche koninkrijk. Als kroonpretendent had Albrecht een zeer grooten aanhang achter zich staan. Het wa ren de aanhangers van de zoogenaamde vrije koningskeuze, die Albrechts aspiraties onder steunden en die van het standpunt uitgingen, dat het Hongaarsche volk er zelf over moest beslissen wie de kroon van den heiligen Stefan op het hoofd moest dragen. Zij stonden dus en staan nog in oppositie tegen de legiti misten, die niemand anders dan den veel jon geren Otto van Habsburg als den éénigen reehtmatigen troonpretendent beschouwen, daar hij de oudste zoon van den laatsten, in 1922 te Madeira in ballingschap gestorven Hongaarschen koning (en Oostenrijkschen keizer) Karl is. Bijzonder ijverig in de weer om Albrecht op den Hongaarschen troon te krijgen was zijn moeder, aartshertogin Isabella, die van ge boorte een prinses van Croy-Dülmen was. Haar familie stamt van de oudste Hongaar sche koningsdynastie af. Een van haar voor ouders was de allereerste koning van de Hon garen, Stefan de Heilige die in het jaar 1001 de koningskroon van paus Silvester II ver kreeg, uit dankbaarheid en als belooning, omdat hij zijn volk tot het Christendom be keerd had. Deze Stefan weer was een nakome ling van vorst Arpad, die de Hongaren om streeks het jaar 890, dus meer dan duizend jaar geleden, uit de groote Sarmatisohe laag vlakte naar de Streek gevoerd had, waarin zij tot op den huidigen dag zijn blijven wonen. Volgens de overlevering stamde deze Ar pad weer van den beroemden Attala af, den gevreesden Hunnenvorst, die in de vijfde eeuw met zijn troepen Italië is binnengevallen en er mede vóór de poorten van Rome versche nen is. Ja. de sage gaat nog verder terug, in het allerdiepste verleden. Want de mythe wil weten, dat toen Noak indertijd zijn ark ge bouwd had om er het ruime sop van den zond vloed mee in te steken, er juist op het laatste nippertje geheel buiten adem een man aan den oever kwam aandraven; die Noak ver zocht nog heel eventjes te willen wachten, op dat hij „de familiepapieren van het edele ge slacht Croy met zich mee kon nemen" om deze voor den ondergang te bewaren. En dan hangt er nog in het kasteel van een van de leden van de familie Croy een schilderij waarop Christus aan het kruis is afgebeeld. Daaronder staat een man in volle wapenrus ting, met zijn helm onder den arm. Van de lippen van den Heiland gaat een lint naar dien ridder toe. waarop geschreven staat: „Couvrez-vous. mon Cousin." De aanhangers van Albrecht als troonpre tendent deriveerden zijn rechten zoowel van zijn vaderlijke als van zijn moederlijke af stamming af. Want, zoo zeiden zij -en zoo zei vooral Albrechts moeder Isabella wie kan er meer en beter voor in aanmerking ko men die kroon van den heiligen Stefan te dra- ONZE DAGELIJKSCHE KINDER VER TELLING. Eugène van Habsburg candi- daat voor het bondspresident schap? Duitsche bladen vernemen blijkens een United Press bericht aan de Tel. uit Weenen, dat men het in toonaangevende Oostenrijk- sche kringen in principe er over eens, dat na het formeel van kracht worden der nieuwe Oostenrijksche grondwet en de daarmede sa menhangende intrekking van de Habsburg- wet, aartshertog Eugène van Habsburg can- didaat zal worden gesteld voor de functie van bondspresident. De Duitsche bladen zijn van oordeel dat aartshertog Eugène die zich reeds in beginsel bereid zou hebben verklaard de candidatuur te aanvaarden, in dit geval slechts de voorlooper van aartshertog Otto van Habsburg zou zijn. gen dan een Habsburger. een telg dus van het -huis, dat in de laatste eeuwen over Honga rije geheerscht heeft, die zelf bovendien nog een nazaat van dien koning Stefan is? Albrechts kansen schenen voortdurend grooter te worden. Daarbij kwam nog, dat verschil, vooraanstaande personen in Honga rije er niets op tegen zouden kunnen hebben, dat Albrecht koning werd. terwijl zij Otto niet gaarne naar Hongarije zouden willen zien te- rugkomen, daar zij zich indertijd met alle macht verzet hebben, toen Ottos vader Karl gepoogd heeft den troon weer te bestijgen. Zij wisten, dat een koningsschap van Otto het einde van hun eigen macht en carrière zou be teekenen. Toen Albrecht nu opeens in 1930 met dé gewezen echtgenoote van Von Rudnay in het huwelijksbootje was gestapt, zwegen de stem men, die Albrecht tot koning wildon laten' uitroepen. Zijn echtgenoote was wel van goe de. maar niet van adellijke afkomst. Wanneer zij een gravin geweest was en tot een van de oudste echt-Hongaarsche geslechten behoord had. die reeds in de Middeleeuwen of vlak daarna een belangrijke rol in Hongarije ge speeld hebben, en wanneer de naam van haar familie tenminste op roemrijke wijze aan de geschiedenis van het Hongaarsche volk ver bonden was geweest, dat verleden waarop de Hongaren zoo bijzonder trotsch zijn, ja. dan was het misschien nog wat anders geweest, dan had men misschien goedgekeurd, dat zij wellicht naast haar man op den troon zou komen te zitten, daar er dan weer een echte, buitengewoon voorname koningsdynastie uit die echtverbintenis zou kunnen spruiten. Maar Irene Lelbach zoo was haar meis jesnaam stamde niet af van dragers van beroemde Hongaarsche namen. Haar vader was grootgrondbezitter in het comitaat Bacska, tusschen den Donau en de Theiss. ge weest. Albrechts ouders waren ten zeerste verontwaardigd, toen zij vernamen, dat hun zoon deze mésalliance gesloten had Zijn va der, de toen reeds vierenzeventig jarige aarts hertog Frledrich, die in den wereldoorlog op perbevelhebber van alle Oostenrijk-Hongaar sche legerscharen geweest was, liet door deni directeur van zijn kabinet een communique aan alle te Boedapest verschijnende bladen sturen, waarin hij uitdrukkelijk verklaarde-, dat hij de echtgenoote van zijn eenigen zoon hij had behalve hem nog acht dochters, die alle vóór Albrecht op de wereld zijn ge komen nooit als hd van „de allerhoogste fa milie" zou erkennen. En dat is ook zoo ge weest. Irene heeft zich nooit aartshertogin mogen noemen en heeft ook nooit het recht gekregen een anderen titel te voeren. Albrecht heeft zich dan ongeveer twee jaren later met zijn ouders verzoend. Zijn moeder Isabella is inmiddels overleden. Albrecht heeft herhaaldelijk getracht het gedaan te krijgen, dat het Vaticaan er zijn toestemming toe zou geven, dat ook de R.K. Kerk het civielrechterlijk ontbonden huwelijk van Irene met den heer Von Rudnay voor on geldig zou verklaren, opdat zijn voor den bur gerlijken stand in Engeland gesloten verbinte nis met haar kerkelijk kon worden ingezegend, maar hij heeft dit doel nimmer mogen berei ken. Zelfs de interventie van zijn neef koning Alfons XIII van Spanje (wiens moeder ko ningin Maria Christine een zuster van zijn vader aartshertog Friedrich was)die toen nog veilig en wel op zijn troon in Madrid zat, heeft hem niet kunnen helpen. Albrechts huwelijk was aanvankelijk buiten gewoon gelukkig, doch mettertijd vond hij het toch aangenaam, dat hij niet meer die groote rol van vroeger kon spelen, toen hij nog door een groot gedeelte van het Hongaarsche volk als toekomstige koning beschouwd werd en hij overal met groot eerbetoon ontvangen werd. Bovendien komt hij door de positie van zijn vrouw dikwijls in onplezierige situaties; hij zelf wordt overal als een koninklijke prins behan deld en geniet ook alle rechten van een ko ninklijken prins. Hongarije is in naam nog al tijd een koninkrijk, al zit er dan op het oogen- blik geen koning op den troon, en de meerder jarige mannelijke leden van het Habsburgsche huis hebben krachtens hun geboorte levens lang een zetel in het Hoogerhuis. De Habs burgsche aartshertoginnen hebben overal bij officieele gebeurtenissen den voorrang voor alle andere dames der society, en gaan zelfs vóór de echtgenoote van den rijksbestuurder Horthy van Nagybanya, maar Albrechts echt genoote bekleedt in het geheel geen rang. Hij kan haar dus niet overal naar feesten en zoo meeneemen, en dat werd op den duur zoowel voor hem als ook voor haar een zeer onbevre digende toestand. Bovendien grieft het hem, dat de Kerk zijn huwelijk nooit zal erkennen. Sedert eenigen tijd wonen zij niet meer bij een. De aartshertog bewoont een paleis te Pest en zijn echtgenoote een villa te Boeda, aan den anderen kant van de rivier. Irene heeft nu het besluit genomen om echt scheiding aan te vragen. Het huwelijk, dat kinderloos gebleven is, zal dezer dagen ont bonden worden. Men verwachten in in gewijde kringen weet men dit héél zeker dat Albrecht nu weer opnieuw een groote en belangrijke rol in het openbare leven zal gaan spelen en dat hij zich wederom meer met poli tiek zal bezighouden. Velen willen weten, dat Albrecht van plan is zich weer candidaat voor den troon te stellen en dat hij een huwelijk met een prinses uit een vorstenhuis wil slui ten. Merkwaardig is het, dat er tegenwoordig zoowel in Oostenrijk een sterke monarchis tische strooming is als dat men in Hongarije over een koning spreekt, en dat er in dit ver band al herhaaldelijk geopperd wordt de twee landen niet onder één vorst te vereenigen, daar dit in het buitenland, en vooral bij de Kleine Entente op te veel tegenstand zou stuiten. Zoodat men er al over gesproken heeft, dat Otto keizer van Oostenrijk en Albrecht koning van Hongarije zou kunnen worden. In ieder geval is Albrecht in Hongarije buitengewoon populair. De Hongaren kennen hem en weten wat zij aan hem hebben, daar hij altijd in hun midden geleefd heeft. Zijn aanhang is nog al tijd heel groot en sterk. W. M. BEKAAR. Dat kan gevaarlijk worden! Dan maar weer opstij gen. En zeker over al die ruggen heen hobbelen? Nee, we moeten ze eerst zien te verjagen. Haal de geweren maar eens!" Ze klommen boven op de cockpit en schoten links en rechts in het water. Opeens verdwenen al de eilandjes en het water begon te golven en te deinen, of er met een reuze stok in ge roerd werd. „Nu gauw zien weg te komen" De motor, ward aangezet en ze schoten over het water. Maar net toen ze dachten „los" van het meer te komen en de lucht in te gaan, dook er weer een Nijlpaard op. WILEY POST DOET NIET MEE AAN MELBOURNE-RACE. OKLAHOMA CITY, 13 September (V.D.) De aviateur Wiley Post zal niet deelnemen aan de luchtrace LondenMelbourne, aangezien zijn toestel onlangs bij een vlucht bescha digd is. AUTO RIJDT IN COLONNE HITLER- JONGENS. PLOEN. 13 Sept. (V.D.) Op de Eutiner Strasse is een personenauto in een colonne Hitier-jongens uit Hamburg gereden Daarbij werden zestien jongens min of meer zwaar gewond.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 6