ASTORIA DE BILT STOFZUIGER ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Onderwijstentoonstelling in de H. B. S. A. Lezing door Dr. Elzinga. Vrijdagavond is de tentoonstelling van het Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onder wijs en de Veranderende Maatschappij in de H.B.S. A aan de Zijlvest geopend in tegen woordigheid van vele vooraanstaande perso nen uit en belangstellenden in de onderwijs wereld. Woorden van dank werden gesproken door mevr. de Voogt-de Vogel aan allen, die medegewerkt hadden tot het tot stand ko men van deze tentoonstelling, met name aan mevr. Brandon-Grondei en mej. v. d. Hoop en de heeren Elzinga, Boes en Voorzanger. De heer A, G. B oe s. Wethouder van Onder wijs van Haarlem zei. dat deze tentoonstel ling wel niet de belangstelling zou trekken van de groote massa van het Haarlemsehe publiek, wat jammer is, omdat men dan een ander oordeel over de leeraren zou krijgen dan het gewone, dat den leeraar zijn kennis alleen maar doet overgieten in den leerling. Dan zou men zien, dat de leeraren steeds zoekende zijn naar de beste leermiddelen en methoden om de kennis aan de leerlingen bij te brengen. Van groote betaekenis is daarbij, dat men kennis neemt van het nieuwe, omdat daarvan altijd iets te gebruiken js, en daar bij altijd iets opwekkends en aanmoedigends is. Men zal zich moeten richten naar de steeds veranderende jeugd. Na deze woorden verklaarde de heer Boes de tentoonstelling voor geopend. D r. S. Elzinga had tot onderwerp geko zen: De Algemeene Beteekenis van ons Voor bereidend Hooger en Middelbaar Onderwijs Hij begon met te zeggen, dat ae wereldoorlog ae regelmatige evolutie in het welvaartsstre- ven der volkeren geëindigd had. De maat schappij is sinds 1914 in voortdurende gisting niet het minst op economisch gebied. Het productie-apparaat werd ingesteld op die goe deren, die gemaakt werden om den volgenden dag op de slagvelden vernietigd te worden. Een algemeene verarming trad in. Na den oorlog kwam een maskeering van den werke- lijken toestand, die in 1Ö29~ doorbrak. Toen merkte men, dat o.a. Japan de Indische markt veroverd had. Dit alles vond ernstigen weer klank in de publieke kassen en leidde tot het noodzakelijk gevolg dat minder over was voor uitgaven voor de geestelijke cultuur. Want deze zijn niet onmiddellijk productief, slechts op den duur, maar dan ook met hooge rente. Een goed gegeven onderwijs is een middel om uit de economische moeilijkheden te geraken. Aan den anderen kant is het een aanlokkelijk bezuinigingsobject. Een historische paralel dringt zich op en spr. vergeleek onzen tijd met de eerste helft der 19e eeuw. ook op het gebied der economi sche moeilijkheden en de functie, die het voortgezet onderwijs daarin heeft vervuld. Thorbecke meende in het voortgezet onder wijs een krachtig middel te treffen om te komen tot verhooging van volkskracht en -welvaart. Vóór die Middelbaar Onderwijswet er was uitte Hartsen, het tweede kamerlid, in 1863 zijn ergernis over het slechte voortge zette onderwijs. In 1913 schreef het Tweede Kamerlid dr. Bos de veranderingen in de maatschappij toe aan die wet. Iedere economische crisis wordt begeleid door twijfel of al de uitgaven voor onderwijs noodig zijn. Denkt men zich echter het on derwijs eens 25 jaar weg, dan zou de volks gemeenschap terugvallen iri groote verwilde ring. Spr. noemde het aantal scholen voor voor bereidend hooger en middelbaar onderwijs in Nederland, o.a. 56 gymnasia met 7833 leer lingen, 138 H. B. S.'en A en B met 5-jarigen cursus met 236o5 leerlingen, 45 handelsscho len met 3007, 4u lycea met 8481 leerlingen, 11 H.B.S.'en met 3 jarigen cursus, 21 middelbare meisjesscholen enz. Volgens spr. Is dit aan tal niet te groot. Er is sinds 1900 veel gedaan om groote volksgroepen gelegenheid te geven tot dit onderwijs te geraken. Jammer is dat dit niet allémaal gehandhaafd kon blijven. Uitvoerig schetste dr. Elzinga de uitbreiding van de onderwijsstof in den loop der eeuwen; de aard der cultuurwaarden, die door het on derwijs worden overgedragen, is geheel gewij zigd. Was het onderwijs vroeger dóór en vóór geestelijken, door den statenvorm, met admi nistratief en juridisch geschoolde krachten en door het feit dat de natuur en de natuur wetten in het wetenschappelijk onderzoek werden betrokken, kwam er verandering, die voortgezet is tot aan thans toe. nu er scholen zijn met zeer uïteenloopende vakken. De school typen zijn eigenlijk cirkels, die elkaar, wat onderwijsstof betreft, gedeeltelijk bedekken. Zóó groot is de hoeveelheid wetenschapstof, dat ze onmogelijk in één instituut kan worden ondergebracht. Voor overlading, waaraan spr. zichzelf vroe ger ook schuldig maakte, waarschuwt hij thans. Men diené zich rekenschap te geven van wat een gezond individu noodig heeft om te blijven hongeren naar geestelijk voedsel. Dr. Elzinga zou de indeeling op de scholen graag ais volgt zien: per week 30 lesuren van 50 minuten met gymnastische oefeningen, zoo mogelijk in de open lucht, er tusschen in. ver deeld bijv. als volgt: Maandag en Donderdag 6 uren, Dinsdag en Vrijdag 5. Woensdag en Za terdag 4. Voor elk leervak moest behalve aan een beperkte hoeveelheid parate kennis aan dacht besteed worden aan de studiemethoden. Ruimte moest gelaten worden aan persoon lijk initiatief. Het belangrijkste der scholen ls het kwee ken van idealisme. De onderwijsstof is daar voor geschikt: de grootheid der natuur, de schoonheden uit de Oudheid, en de sociale on derwijsstof, die een streven inhoudt om krachten te geven aan den strijd tot verhoo ging van het zedelijk peil. De school voor Voorbereidend Hooger en Middelbaar Onder wijs zal alleen voldoen, als aan leeraren op leiding gegeven wordt voor de taak, die hen wacht; om gelegenheid te geven aan hen, zich daarop te bezinnen. Door samenwerking in kleinen kring zou dit bevorderd worden, als het niet van staatswege ging. Deze week zijn in Haarlem en Utrecht instituten opgericht voor praktische vorming van jonge leeraren, met een tweeledig doel: het Voorbereidend Onder wijs betere leeraren te geven, en jonge men- schen, die nog geen betrekking hebben, werk te geven. Na deze lezing, die aandachtig gevolgd werd. heeft het gezelschap een rondgang gemaakt over de tentoonstelling. Wat de tentoonstelling biedt. De opzet van de tentoonstelling, die op het oogenblik in de aula van de H.B.S. A wordt gehouden is: de problemen, die zich bij het Middelbaar Onderwijs en Voorber. H. O. voor doen en de moeilijkheden, waarmede deze takken van onderwijs te kampen hebben, dui delijk te maken voor ouders en leerkrachten. Het materiaal voor de tentoonstelling is bij eengebracht door het Museum voor Ouders en Oovcedevs te Rotterdam, voorts zlin er ver schillende inzendingen van speciale scholen yoor M. O. en V. H. O. en ook van de scholen Het beroemde Hongaarsohe orkest PALI met ziin zeven soMsten terug in Amsterdam (Adv. IngezMed.) in Haarlem en omgeving; de H. B. S. A, de R.-K. Middelbare Meisjesschool; ,,'t Kopje'' en het Kennemer Lyceum, terwijl in de gang de bekende diorama's van den heer Van Wielin gen te bewonderen zijn. Hier kan men ook kennismaken met de Schóól-Buitenhuizen waar leeraren van sommige scholen met hun leerlingen eenigen tijd plegen te gaan door brengen. De tentoonstelling is reeds te zien geweest in Rotterdam. Amsterdam, Den Haag, Utrecht en Amersfoort. Het is dus een reizende ten toonstelling en mej. Van der Hoop. die de ex positie in de genoemde plaatsen heeft geor ganiseerd, is ook meegekomen naar Haarlem en was zoo vriendelijk, ons langs de interes sante stands te leiden. De geweldige toeloop naar het M. O., de groei van dezen tak van onderwijs blijken uit duidelijke statistieken, die vergelijkingen met andere landen ook wat den aard van het onderwijs betreft mogelijk maken. Wij zien. hoe gecompliceerd het onderwijs in Duitse,h- land, hoe eenvoudig' het in Amerika is, hoeveel in de nieuwe wereld gedaan wordt aan licha melijke oefening, Goede en slechte houdingen in de schoolbank en bij de studie worden door verlichte beelden duidelijk gemaakt. Hoeveel er tegenwoordig wordt gedaan aan verzamelen van gegevens, ook op psychologisch terrein, ook dit leert ons deze expositie. De toelating tot M. O. en V. H. O. is een der veel besproken onderwerpen, die hier aan de ord? komen en de strijd tusschen het L. O dat zegt; „Het M. O. vraagt te veel1' en het M. O., dat beweert: „Het L. O. leert den kinderen niet genoeg". Wij zien op deze tentoonstelling hoe men het antwoord tracht te vinden op de vraag: „Waar ligt de fout?" En de Ned. Stich ting voor Psychotechniek te Utrecht helpt mee en onderzoekt de leerlingen (reeds aan onge veer 2500 kinderen heeft de Stichting den weg gewezen) op hun geschiktheid voor middel baar of universitair onderwijs. Het huiswerk! De cijfers! Het eindexamen! Allemaal onderwerpen die in gezinnen met kinderen telkens en telkens weer aan de oi'de komen en waarover u op de tentoonstelling aardige dingen kunt zien. En ook lezen, want .de literatuur over verschillende onderwijskun dige onderwerpen, die hier geëxposeerd wordt, is zeer uitgebreid. Hoeveel er nog ontbreekt aan de opleiding van den Nederlandschen leeraar en hoe die opleiding in het buitenland is; welk een verschil er ls tusschen het eind examen bij ons (in 12 vakken) en dat in an dere landen (in 6 of in 8 vakken), de betref fende afdeeling der tentoonstelling maakt het u duidelijk. Onder de leerplannen zijn er ook van oud-leerlingen, die zich er nu eens toe gezet hebben, een leerplan samen te stellen, dat naar hun zin zou zijn geweest en volgens, hetwelk zij nu graag hun kinderen zouden zien onderwezen. 7">e inzendingen van speciale scholen zijn ook buitengewoon belangwekkend. De bezoe ker krijgt bij voorbeeld een duidelijk beeld van het Dalton-onderwijs, zooveel „vrijer" dan het gewone onderwijs zooals dat wordt toegepast aan de 5e H. B. S. met 5-j. cursus in Den Haag en van het biologie-onderwijs aan het 2e Gymnasium in de hofstad. Wij krijgen ook een denkbeeld van de uitstekende diensten die de gramofoon bij het taalonderwijs vooral voor de uitspraak bewijst. Wij moeten met dit korte overzicht, waarbij o, zooveel is overgeslagen, volstaan. Maar wij raden allen, die belangstellen in ons M. O. en Voorber. H. O. met volle overtuiging aan: be zoekt deze tentoonstelling, bezoekt haar ver schillende malen, tracht niet te veel te gelijk te zien. maar bepaalt uw aandacht bij elk be zoek eens bij één afdeeling of een paar afdee- lingen en veel van de moeilijkheden waarmede ouders, kinderen en leeraaren -oij M. O. en V. H. O. te kampen hebben, zullen u duidelijk worden. U zult door deze tentoonstelling léé- ren: u zult als u haar gezien hebt, meer wéten en dus ookmeer vergéven! meldt: Hoogste barometerstand 773.6 m.M. te Farna. Laagste barometerstand 756.6 m.M. te Isafjord. en voorspelt: Zwakken tot matigen wind uit Zuidelijke richtingen. Toenemende bewolking. Toe nemende kans op regen of onweer. Koeler. Uit het Buitenland TOENEMENDE BEWOLKING; KOELER WEER. De hooge druk over Scandinavië is in be teekenis afgenomen. In het Westen is vooral over de Britsche Eilanden de luchtdruk da lende, maar er doet zich vooral in Ierland een oceaan-depressie met zware slagregens voor. Deze depressie strekt zich ook tot over Frank rijk uit, waar de luchtdruk niet veel ver anderde, doch in het Zuiden een neiging tot barometerstijging bestaat. Op het oogenblik is daar het weer nog goed, behalve te Biarritz, waar matige regen viel. De drukverdeeling duidt op onweders in Frankrijk. Deze onweders zullen ook ten onzent haar invloed wel doen gelden. Toenemende bewolking en koeler weer is voor onze omgeving waarschijnlijk. Thermometer 15 September: Hoogste gisteren 77 F. Laagste heden nacht 60 F. Hoogste heden tot 10 uur 69 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 15 September. Bevallen 13 September: W. H. Drost— Schonvogel, d.; C. BoonKuin, d.; J". M. H. CopinlLeijdekkers, z.; 14 September: M. J. KlerkMoolenaar, z. Overleden 12 September: H. J. van Elk. 30 j„ Brouwersplein; J. J. P. Verdegaal, 23 jKam perlaan; 13 September: E .Harbrecht—v. d. Hoogen, 69 j., Leidscheplein; 14 September: A. de VriesMeijer, 55 j., Plataanstraat. Teekenschool St. Jozef Gezellenvereeniging. Toelatingsexamens. FRIESCHE SLAGERIJ. In het perceel Gierstraat 69 heeft de heer L. de Bruin een zeer moderne slagerij ge vestigd. De hygiënisch ingerichte winkel is voorzien van alle vereischte hulpmiddelen, zooals moderne frigidaires ed„ en voldoet aan de eischen des tijds. Bovendien maakt de zaak zoowel in- als uitwendig een bizonder keurigen en frisschen indruk. Behalve rund-, varkens- en lamsvleesch, kan men in deze zaak alle verdere fijne vleeschwaren, benevens allerlei delicatessen en conserven krijgen. Wij wenschen de Friesche Slagerij, die Vrij dagmiddag 5 uur werd geopend, veel succes toe. De Snip naar de West? Bij den technischen dienst van de K.L.M. op het vliegveld Waalhaven is op het oogenblik een van de vliegtuigen van den Indischen dienst, de Snip. onderhanden voor een bizon der doel. Het vliegtuig wordt, naar de N.R.Ct. ter oore is gekomen, gereed gemaakt voor een door de K.L.M. te ondernemen vlucht naar West-Indië. Naar het blad in verband hiermee uit Den Haag wordt bericht, zal er hieromtrent zeer spoedig een mededeeling van de K.L.M. ver schijnen. Toegelaten tot de eerste klasse: G. L. J. Booms, J. J. F. Banken, J. Dalfsen. A. Th. van Dam, H. Fokker, J. J. Fabel, W. L. de Groot, P. C. Horstman, F. Th. van der Horst. C. Heeremans, H. F. van Herwaarde, C. P. Joosten, W. de Keyzer, H. J. Meyer. G. Nieu wenhuizen, J. L. Roelofs, Schoonebeek, H. P. IJsselmuiden, P. S. Winnubst, Bosman, J. A. M. van Dijk, H. Fortgens, B. A. Handgraaf, O. K. Mobach, Loogman. W. van Runs. N. W. Swart, Th. van Thienen, J. B. J. Antonisse, P. A. van de Bogaard. J. J. de Bie, R. A. Dui- neveld, J. Th. v. d. Eykhoff, J. Graaff. C. Chr. Hartog. G. van Horick. Huytenburg. J. v. d. Leden, N. Lugtig, P. H. Menke. S. Nijssen. J. Puts, A. J. Sclioorl, L. A. Schreurs, J. Stroo- mer, B. Th. van Tol, J. Uytendaal, J. W. Ver- zijlbergen, N. C. Vlaarkamp. Tot de tweede klasse: Th. M. Ottenbros, R. Schützinger, L. H. Winnubst, J. W. M. Straathof, K. Jonges, H. Schra, A. M Hoes, Tot de derde klasse: J. Heus, J. G. Klomp. Tot de vierde klasse: H. J. M. Kunnen. G. van Bruggen, W. M. Vogels, A. S. Kok, J. Duin. JUBILEUMNUMMER „VEGETARISCHE BODE'. Veertigjarig bestaan Ned. Vegetariërsbond. Ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van den Ned. Vegetariërsbond is een jubi leumnummer uitgegeven, dat o.m. de portret ten bevat van de gewezen voorzitters van den Bond, de heeren A. Verschoor, Ir. F. L. Ortt, Ir. D. De Clercq, Prof. H. Nolthenius en Jonkvr. M. J. C. Ortt; voorts afbeeldingen van de vier vegetarische restaurants in Nederland en reproducties van groepsfoto's van alge meene vergaderingen, den eersten Nederland schen Vegetariërsdag enz. Voorts vindt men er interessante artikelen over vegetarisme. Zaterdag 29 September is de feestelijke her denking van het jubileum te Amsterdam, met ontvangst door het gemeentebestuur, een receptie van het hoofdbestuur en een pro- pa ganda-kunstavond. Zondag 30 September is er een familiedag in het jeugdhuis te Bloemendaal, Het Artis-Aquarium. Van de reede van Soerabaia, Tjilatjap en Sabang bracht de heer A. Gaudelius, machi nist van het m.s. „Poelau Roebiah" van de stoomvaart maatschappij „Nederland" een veertigtal prachtige visschen over als ge schenk voor het Aquarium van Axtis, waar onder twee wondermooie, blauwgestreepte Ohae todons. een met opzet-bare staartflank- stekels gewapende Acanthurus, kleurige Lut- janus- en verschillende andere nog niet ge determineerde soorten benevens een sierlijk blauw-geèl geteekende doornkreeft en een groote Heremietkrab. Het geheel geeft, in ver- eeniging met de verschillende hier reeds ver- tegenwoordiede soorten Koraal- en Klinvir- schen een, zij 't ook nog zoo beperkten indruk van de vormen en kleurenrijkdom der Oost Indische vischfauna. Maar ook uit eigen wate ren ontving het Artis-aquarium een merk waardige aanwinst. De heer J. Janbroer te Oostwoud-Midwoud schonk een imoo'nn zilversn^ek. terwijl va den visscher F. Zijlstra te Oppenhuizen bij Sneek een tweede exemplaar kon worden aan gekocht. Deze snoeken-al^too's met hun IclflV van opaal-wit blanc de China maken In het bassin, waar ook de nu al ruim 47 jaren in het Aquarium levende steriet zijn onderkomen vond, een stijlvol effect. VERGADERING N. S. B. De N.S.B. alhier houdt Vrijdag 21 Septem ber a.s. een openbare vergadering in de Gem. Concertzaal. Als spreker zal optreden de heer De Bruin, van Amsterdam, die als onderwerp heeft ge kozen: „Christendom en Nat. Socialisme". INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantiuoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Geachte Redactie, Verzoeke beleefd een plaatsje in uw veel gelezen blad, bij voorbaat onzen dank. Maatschappelijk Hulpbetoon en schoenreparaties. De commissie van Actie en Propaganda der Haarlemsehe schoenmakers heeft met teleur stelling en. ergenis kennis genomen van het feit, dat er bij M. H. e enzeer verkeerde toestand bestaat wat betreft het uitreiken van zoolleerbonnen aan hulpbehoevenden. Oppervlakkig bekeken zou hier niet tegen zijn, mits slechts de aanvrager werkelijk ge holpen werd, wat toch de bedoeling moet zijn! Wat zien wij echter gebeuren? Een geval van zeer recenten datum: Een bewoner van de Sparreboomstraat wendt zich tot M.H. met de mededeeling, dat zijn schoenen stuk zijn en dat hij geen geld heeft ze te laten maken. Deze man ontving nu een leerbon ter waarde van f 1.50, niet voor een degelijke bekende firma, doch voor een zeer klein leerafzettertje. De bon-aanbieder ontving nu voor zijn daal dersbon een zeer slecht, inferieur stukje leer, waar één paar zeer slechte zolen in zaten, hetgeen een waarde van nog geen 40 cent vertegenwoordigde. Met deze woekerwinst was de handelaar echter nog niet tevreden. De bon-aanbieder moest nu uit eigen zak nog 45 ct. bijbetalen voor eenige kruimeltjes leer om de hakken op te hoogen en wat spijkers. Hier werd dus f ï.95 neergeteld voor een paar onbruikbare zolen en dan moet de man ze zelf nog gaan onderzetten, terwijl een vak kundig schoenmaker met prima leer en werk, kant en klaar, een paar heerenzolen voor f 1.50 levert. Dit is wel het paard achter den wagen spannen! Onze commissie heeft echter in bovenge noemd geval de helpende hand geboden. Zij heeft zorg gedragen, dat de bewuste schoenen gratis, degelijk en vakkundig met prima zool leer geheel hersteld werden, alléén tegen over gave van het stukje inferieur leer, dat thans als stuk van overtuiging getoond zal worden. Dat verder het zoolleerbonnenstelsel van M. H. geheel uit de booze is, zal ieder duidelijk zijn bij het lezen van het volgende geval, wat ons bekend is: Een aanvrager van zoolleer bij M. H. krijgt een bon om voor f 5 leer te halen, doch een maal den bon In zijn bezit hebbende, bood hij deze te koop aan voor f 2.50. Wij hopen en vertrouwen, dat door deze be kendmaking M. H. zal breken met genoemde bonnenstelsel, waar niemand anders mee ge baat is dan het crisis-uitbuitende leerhan delaartje. Wil M. H. werkelijk en degelijk helpen aan gezinnen, waar zulks noodig is, laat het dan zelf de schoenen in ontvangst nemen en deze door één of meer vakkundige schoenmakers doen herstellen, zeer zeker zullen er schoen makers zijn, die zulks graag willen en dan is niet één man, maar zijn vier partijen vol daan en tevreden, te weten M. H„ de aan vrager, de schoenmaker en de belastingbe taler. Hoogachtend: Secretaris van de Commissie van Actie en Propaganda der H.S.P.V., B. J. VAN DUREN, Voorhelmstraat 22, Haarlem. De inzameling voor de afd. Haarlem van het Nat. Crisis Comité. Onlangs ging het in een gesprek, onder een aantal mijner kennissen over reclame. Er werd opgemerkt: „Zelfs de felste licht reclame zie je op den duur niet meer". Er volgde een stilte waarin ieder zich rea liseerde hoe het hiermede stond. Het resultaat van deze overdenking was. dat de opmerker algemeene instemming kreeg. Hiermede is de lichtreclame niet veroor deeld, doch het leert ons, dat wil een reclame het effect sorteeren wat men er van verwacht, dan moet men steeds met iets nieuws komen, anders gaat het de groote massa voorbij. Dit alles kwam mij in de gedachte toen ik mij neerzette een opwekking te schrijven voor de collecte van het crisiscomité. Na 4 jaar crisis is het moeilijk om over crisisnood te spreken. Men is langzamerhand immuum geworden tegen de voortdurende vertogen over de crisis gevolgen. Maar er is meer. Men heeft zich aangepast §n men, propageert de aanpassing. Men stelt zich op de nieuwe toestand in, en begrijpt, dat losgelaten moet worden wat voor 5 jaar gewoon was. Dit is in vele gevallen een goed ding, doch' laat men voorzichtig zijn en nimmer vergeten, dat er onder groote groepen der bevolking ge brek wordt geleden. Wij stelden een onderzoek in naar het in komen en vaste lasten van 275 gehuwde werk- looze metaalbewerkers, die voor de crisis prac- tisch nooit zonder werk waren, en tot de beste onder de arbeidersstand moesten worden ge rekend. In de eerste plaats bleek ons bij dit onder zoek, dat er per gezin gemiddeld 2 kinderen waren. Aan steun en gezinsin komsten ont vangen zij gemiddeld f 14.83 per week. Hiervan moet een gemiddelde huur betaald worden van f 5.05 zoodat er f 9.78 overblijft voor het voeren van de huishouding. Deze menschen hebben hun sociale plicht begrepen en zijn tegen werkloosheid verze kerd. waarvoor zij f 0.50 per week betalen. Daardoor spaart de gemeenschap ook admi nistratief een zeer belangrijk bedrag, immers door hun eigen instellingen, wordt zeer veel werk afgedaan. Bovendien wordt er gemiddeld 18 cent be grafenisfonds, f 1 gas, 75 cent licht, 20 cent schoolgeld, en 20 cent personeele belasting per week betaald. Als dit alles betaald is blijft er gemiddeld f 6 95 per week over. Velen lezen geen krant meer. 60% was nog lid van het ziekenfonds, waarvoor zij krach tens de crtsisregeling 48 cent per week betalen. Afgerond hebben deze gezinnen dus gemid deld f 6.50 per week om zich te voeden. Practisch gesproken kan hiervan niets te ruggelegd worden voor kleeding, beddengoed en schoeisel. Dit heeft men nu niet voor het eerst begrepen want om hier aanvullend te werken is het crisiscomité tot stand gekomeiW. En nu viagen wij iederen burger van onze stad, die het nog even beter heeft, „Zou U nu het crisiscomité U op 6 October 1934, de ge legenheid geeft, Uw burgerplicht te toonen, deze plicht verzaken?" Dat zou U misschien in onwetendheid heb ben gedaan, doch na kennisname van boven staand onderzoek is dat niet meer mogelijk. Het barre jaargetijde staat weer voor de deur, en ons comité moet in de gelegenheid zijn om liefst zoo ruim mogelijk in den nood te voorzien. Het rekent op U! C. VAN DER WINDEN. N.B. Voor hen, die ons willen helpen bij de collecte op 6 October 1934 diene, dat de col lectedag wordt verdeeld in vier perloden n.l, van 911 uur 11— 1 1— 3 3— 5 Men geve zich op aan ons bureau, Lange Begijnestraat 13rd, telefoon 14505, met. vermel ding van naam, voornaam, adres, leeftijd, pe riode (n) waarin men wil werken en eventueel buurt, waaraan men de voorkeur geeft. AGENDA ZATERDAG 15 SEPTEMBER Tentoonstelling het Middelbaar en Voorber. H. O. en de veranderende Maatsch. H.B.S. A* Zijlvest. 2.30—5 en 7.30—9.30 uur. Kweekerij „Enchantress", Leidschevaart. Dahliatentoonstelling. Circus Amanda Roberti, Kinderhuissingel bij dc i Zijlweg. 3 en 8 uur. Luxor Sound Theater: „Het lied van de Zee'* 2.30 uur en verder doorloopende voorstelling yan 7 uur af. Palace: „Verboden huwelijk". Op het too« neel Little Trixie, het nieuwe wereldwonder, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Goud". Op het too- neel Joe Copan and Jack Masters. 2.30, 7 ea 9.15 uur. ZONDAG 16 SEPTEMBER Circus Amanda Roberti, Kinderhuissingel bij den Zijlweg. 3 en 8 uur. Schouwburg Jansweg: Groot Ned. Tooneel, „De huizen van den weduwnaar". 8.15 uur. Gebouw „Theosofia", Nassauplein: College! tot verbreiding van Spiritistische beginselen:] Wijdingsmorgen. 10.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en dea avonds. Kweekerij „Enchantress", Leidschevaart. Dahlia tentoonstelling'. MAANDAG 17 SEPTEMBER Circus Amanda Roberti, Kinderhuissingel bij den Zijlweg. 3 uur. Bioscoopvoorstellingen. Tentoonstelling het Middelbaar en Voorber. H. O. en de veranderende Maatsch. H.B.S. A. Zijlvest, 2.30—5 en 7.30—9.30 uur. Kweekerij „Enchantress", Leidschevaart. Dahlia tentoonstelling. ROOSTER VAN APOTHEKEN. (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid) Voor de apotheken die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 15 Sept. des avonds 8 uur tot en met Vrijdag 21 Sept. zijn de volgende apo theken op Zondag 's avonds na acht uur en des nachts geopend. I. Koster, apotheek, Bosch en Vaart, Bosch- en Vaartstraat 26. Tel. 13290. H. Cohen, firma H. Remmers en Zn., Kruis straat 6. Tel. 10354. B. K. Blommendaal, Nolf's goedkoope apo- teek, Kruisstraat 26. Tel. 11174. W. P. Woutersen, apotheker. Koninginne weg 3. Tel. 12038. „De Oude Boerhaave" van 1907. Heemskerckstr. 11, 's-Gravenliaga Operaties en Ziekenhuisverpleging Jaarpremie: Mannen f 4. Vrou wen 5. Kinderen 2.50. Vraagt vrijblijvend prospect!! Voor Piano', te huur W. BOEREE, Sch.gchel.tr. 16 WIJ GEVEN U EEN doorloopend In huur voor slechts O.CO per week Geen langdurige verplichting! Alle reparaties en onderhoud gratis! De Stofzuiger Centrale HAGEMAN GED. OUDE GRACHT 52 Telefoon 12703

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2