UIT HET BUITENLAND wmk9 De partijdag in Neurenberg. S.J. ANTHRACIET15/20 Qrsè kijkan.... ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 4 Rusland In den Volkenbond. Volledige overeenstem ming te Genève bereikt. Kleine Entente voor de toetreding. Barthou en Simon contra Polen. „Onder mijning der vredesverdragen". HET BELANGRIJKSTE NIEUWS GEXèVE. Enkele minuten na middernacht is over eenstemming bereikt in zake de toetreding dei- Sovjet Unie tot den Volkenbond. Gisteren achtte men het in politieke krin gen te Genève een uitgemaakte zaak dat Sovjet Rusland op zijn laatst in het midden van de volgende week zijn intocht in den Volkenbond zal houden. Het „Journal des Nations" meent te weten, dat drie Russische deskundigen naar Parijs zijn gegaan, nadat zij tevoren met Lit win off besprekingen hadden gehouden en dat zij het antwoord van Litwinoff op de uitnoodiging hebben overhandigd. In welingelichte kringen wordt bevestigd dat het Russische antwoord bevredigend is en dat men kan aannemen dat de toetreding van Rusland verzekerd is. De permanente raad van de Kleine Entente heeft gisteren 'n communiqué uitgegeven over de beraadslagingen te Genève. Daarin wordt gezegd, dat de raad besloten heeft, dat de drie staten voor de toelating van Rusland tot den Volkenbond zullen stemmen. Die toetreding ■wordt beschouwd als een versterking der ga- ranti?s voor den vrede In de kwestie der min derhedenbescherming blijft de Kleine Entente bij haar meening. die zij zoo vaak heeft ver dedigd. De raad spreekt zich verder nogmaals uit voor de volkomen onafhankelijkheid van alle staten, ook voor hun zelfstandigheid op economsich gebied. De Volkenbond schijnt hun gaTant voor de handhaving vaar vrede en orde. Tenslotte werdt gezegd: „De permanente raad der Kleine Entente, welker politiek doel het is. de vriendschappe lijke betrekkingen met alle staten zonder uit zondering te verwerkelijken, constateert met bevrediging de toenadering tusschen Frank rijk en Italië, die geschikt is om ook tusschen de Kleine Entente en Italië de toenadering te bewerken, die in ieder geval wenschelijk is." Nadat de En'gelsche minister van buiten - landsche zaken, sir John Simon op de Assem- blée een verklaring had afgelegd, legde ook de Fransche minister van buitenlandsche zaken, een verklaring af, welke evenals die van Simon uitsluitend betrekking had op de rede van Beck van Donderdag. Uit deze beide verklaringen welke in hoofd zaak de zelfde gedachtengang volgen, conclu deert men. dat de beide ministers tevoren overleg hadden gepleegd. Barthou sloot zich geheel aan bij de meening van Sir John Si mon en wees er op, dat het voorbeeld van Po len de autoriteit van de vredesverdragen zou kunnen ondermijnen en andere staten aanlei ding zou kunnen geven op gelijke wijze te handelen. Spr. kon niet ge'.ooven. dat het de bedoeling van Beck was, op deze wijze een fait accompli in het leven te roepen. Op de juiste wijze geïnterpreteerd kon het initiatief van Polen dan misschien de ontstane onrust en de verleiding die voor andere staten ontstaan was. uit de wereld helpen. Na Barthou voerde de vertegenwoordiger van Italië baron AloisI het woord. Hij stelde zich op het standpunt, dat de verdragen zoo lang van kracht moeten blijven, tot zij door een herziening kunnen worden gewijzigd. Spanje. Vrbod van alle politieke bijeenkomsten. De.-jSpaansche minister van Binnenlandsche Zaken heeft tot nader orde alle poli tieke bijeenkomsten verboden. Hij wil op deze wijze verstoringen van de openbare orde en veiligheid voorkomen. Te Oviedo zijn negen personen gearresteerd die er van worden verdacht.te hebben deel genomen aan de lossing van patronen, welke te San Estaban de Pravia zijn aangetroffen. Parachutist landt op een leeuwenkooi. Temmer moest de leeuwen kalmeeren. LONDEN. 14 September (V. D.) Een ge vaarlijk avontuur heeft vandaag de 24-jarige parachutist Ben Turner meegemaakt. In de nabijheid van Leatherhead in Surrey sprong hij met zijn valscherm uit een vlieg tuig om als eerste te landen op het nieuwe vliegveld Surbiton. Na den sprong draaide 'echter de wind. zoodat de parachute terecht kwam in de boomen van den dierentuin, ter wijl Turner zelf op de leeuwenkooi landde. De twee Afrikaansche leeuwen, die zich in de kooi bevonden trachten hem door hooge sprongen te bereiken om hem naar beneden te trekken. Tevergeefs trachtte de oppassers de dieren door waterstralen af te leiden. Eerst een gealarmeerd leeuwentemmer kon de leeuwen kalmeeren, waarna Turner in vei ligheid kon gebracht worden. Gorilla's zijn zachtmoedig. Ervaringen van goudzoekers. Het Duitsche kerkconflict. Landsbisschop Wurm „met verlof". Van de zijde der Duitsche Rijkskerk wordt medegedeeld, dat de Rijksbisschop in het be lang van de positie van de kerk in Wuerttem- berg den landsbisschop Wurm tot nader order met verlof heeft gezonden Met de waarne ming der zaken is belast de predikant Krause. NIEUWE GEVALLEN VAN KINDER VERLAMMING IN NOORD-SLEESWIJK. AABENRA. 14 Sept. (V.D.) De spinale kinderverlamming In Noord-Sleeswijk heeft haar hoogtepunt blijkbaar nog niet bereikt. In het district Haderslev zijn de laatste da gen 60 gevallen van Vermoedelijke kinderver lamming geconstateerd. Op het platteland in dit district zijn 77 van de 94 scholen gesloten, terwijl alle stadsscholen gesloten zijn. In de stad Hcderslev zijn twee scholen als barakken ingericht. In Aabenra zijn twee nieuwe gevallen en in Sonderburg vier gevallen geconstateerd. In het district Tondern zijn 10 scholen op het platteland gesloten. Chili bestelt geen vliegtuigen meer in Amerika. Uit verontwaardiging over de wapen enquête. De regeering van Chili is verontwaardigd over de beweringen in de Amerikaansche Se naatscommissie voor den wapenhandel. Zij is van meening, dat hiermee de waar digheid en de rechtschapenheid van de ambte naren van Chili zijn aangetast. De regeering heeft daarom besloten voortaan geen enkel contract voor de levering van vliegtuigen met Amerikaansche firma's meer te sluiten, De minister van nationale verdediging heeft aldus meldt Reuter den chef van de lucht macht van Chili hiermee schriftelijk in ken nis gesteld. Krankzinnige zet een trein in beweging. Machinist, stoker en S. A.-man overweldigd. KEULEN. 14 September (Reuter». Op het spoorwegstation Heidenheim nabij Mann heim heeft een krankzinnige den machinist en den stoker van een trein overweldigd en deze in beweging gebracht. Een S.A.-man. die het zag. sprong op de machine en trachtte den krankzinnige te overmeesteren. Deze sloeg evenwel den SA..-man met de kolenschop van de machine. Met behulp van anderen slaagde men er tenslotte in den man te overmeesteren en de machine tot stilstand te brengen. ENQUêTE VAN DE DAILY EXPRESS INZAKE ENGELAND'S ISOLATIE. LONDEN, 14 September (Reuter)De „Daily Express", die ijvert voor een algeheel politiek isolement van Engeland, heeft een enquête ingesteld, waarvan het thans den uitslag me dedeelt. Van de 689.301 personen, wier meening men gevraagd heeft, verklaarden er 606.164. d.i. 87.9 pet. voorstanders van een algeheel isole ment te zijn. Slechts 13.670 personen, of 2 pet. verwachtten- meer heil van politieke betrekkin gen met andere landen. Voorts waren van 0.6 pet. de antwoorden niet geheel duidelijk, ter wijl 9.5 pet. in het geheel 'geen antwoord gaf. Groote. brand in Californische badplaats. Vele hotels in de asch gelegd. LA.KESFORD. (Californië) 14 Sept. (V.D.) De badplaats Bartlettspring met vier groote hotels en ongeveer 50 kleinere badhotels is door een brand geheel verwoest. Menschenle- vens zijn niet te betreuren. Tot 30 Sept. f 1,40 per H.L. HOENDERDOS Kinderhuissintel 2 TELEFOON 11979 (Adv. Ingez. Med.) Hearst spreekt met Alfred Rosenberg. „Hitler's Duitschland een land van orde". BERLIJN, 14 September (D.N.B.) De „Voel- kische Beobachter" publiceert een deel van de gesprekken, die plaats hebben gehad tus schen den Amerikaanschen Krantenmagnaat Hearst die in Bad Nauheim een kuur onder gaat en Alfred Rosenberg, den leider van de buitenlandsche politieke afdeeling van de N. D. P. „Toen ik drie jaar geleden Duitschland be zocht", zoo verklaarde Hearst, „was het een warboel. Thans, onder Hitler's bewind, is Duitschland een land van orde". Daarna sprak Hearst over de persvrijheid in Amerika en verklaarde dat hij, toen de wereld oorlog uitbrak, getracht had zijn vaderland ervan te weerhouden, mee te doen. Hij was daarover scherp veroordeeld. Thans blijkt, dat hij gelijk heeft gehad. „Ik hoop dat wij uit den volgenden oorlog zullen blijven", aldus Hearst. „Jullie in Euro pa moeten dien oorlog maar alleen uitvechten en ik geloof dat er dan niet veel van Europa zal overblijven". Over het rassenvraagstuk verklaarde Hearst dat hij weinig verschil bij de Europeesche vol ken kon opmerken. Wij behoorden tot de verschillende volks stammen, dat is alles. Een conflict tusschen Europeanen en Aziaten zou weer wat anders, zijn. Een overwinning van Azië zou 't karakter der Europeesche beschaving veranderen. Hearst bepleitte een Pan-Europa. Zeven slachtoffers in de Beiersche Alpen. Twee dooden in Zuid-Tirol. MUENCHEN. 14 September. (V.D.) De Duitsche bergwacht deelt mede, dat volgens een ontvangen radiomededeeling de zeven vermiste bergbeklimmers kort na elkaar dood zijn gevonden. Zooals bekend waren deze bergbeklimmers, onder wie zich drie vrouwen bevonden, sinds eenige dagen vermist, nadat zij uit Muenchen waren vertrokken. INNSBRüCK, 14 September. De beken de Alpinist en ski-looper Matteo Noggler uit Groeden en een dame uit Beieren, wier naam nog niet bekend is, zijn in Zuid-Tirol in de Fermeda-Berggroep döodelijk verongelukt. De verpletterde lijken zijn naar St. Ullrich in het Groedener Dal overgebracht. (Adv. Ingez. Med.) Vele Duitschers hebben genoeg .Ketelmuziek van Het Circus Busch 50 jaar. (Van onzen Berlijnschen correspondent). In Neurenberg in Beieren schoten vier mil- lioen oogen vonken van heilige geestdrift of baadden in tranen, die bij het vlammende vuur der flambouwen straalden, schooner dan briljanten. Twee millioen armen dat is één per man hieven in vervoering tien mil lioen stram gesloten vingers in den avond schemer, die trilde van het bruisen der heilige liederen en het gedonder der heil-roepen, dat aanzwol tot een orkaan. Voor Duitsche journalisten een taaltje om van te smullen. Doch het ls te zeer de stijl van den dag geworden om de „Volksgenossen" die niet mee op konden marcheeren naar den partijdag in Neurenberg er nog eens extra mee op te warmen. In een kranten kolommetje van nog niet eens 50-regels-redevoermg komen de volgende „tusschen-haakjesvoor: geestdrif tig heilgeroep, minutenlang heilgeroep. nieuwe stormachtige betuigingen van instemming donderende toejuiching stormachtig heil geroep geestdriftige instemming brui sende jubel der honderdduizenden. De snorkende taal, die den buitenlandschen en ook den Duitschen lezer in zijn rustige om: geving zoo licht aan overdrijving doet d li- ken. was ook hier weer te kort geschoten. Wij hoorden van collega's, die in Neurenberg wa ren en verre van nazi-gezind zijn, dat het ge heel overweldigend was. Veel meer dan de enkele millioenen, die bij het referendum tegenstemden of zwegen, staan vreemd en afwijzend tegenover het Na- tionaal-socialisme. terwijl zij toch al hun hoop hebben gevestigd op den leider, dien zij persoonlijk vereeren als nog geen Duitsch koning vereerd is. Hij staat ook voor dezen boven alle verdenking. Hij is voor hen de waarborg der eendracht, die de moeilijkheden zal overwinnen en het Rijk weer economisch zal doen opbloeien. Van de ketelmuziek heb ben ze meer dan genoeg. En als door pers en radio veel van dat bruisen, donderen en loeien der orkanen van geestdrift tot u doordringt, moet u wel denken, dat Duitschland er vol van is en de traditioneele Duitsche gemoedelijk heid naar de maan is. Zoo is het nog lang niet. Wel vinden een paar millioen jongelui, onder 23 Jaar, het allesbehalve gemoedelijk, dat zij uit hun betrekkingen worden gehaald en met stille trom in het eigen gemoed, naar de werkkampen moeten marcheeren om plaats te maken voor gehuwde en oudere werkloozen, maar daardoor wordt het cijfer der werkloo zen. dan ook maar weer prachtig met een paar millioen verlaagd. De tucht, die schoolkinderen, studenten, ar beiders. geleerden, kunstenaars, allen allen tot op zekeren leeftijd omvat, zal niet min der worden. Het volk-in-gelld zal de officieele kunst die de nieuwe mythos en de partij ver heerlijkt. moeten blijven genieten. Men wil echter ook de oude gemoedelijkheid weer aan- kweeken; op den duur is de geestdrift niet op kookpunt te houden en gemoedelijkheid zal de gemoederen ten slotte meer in toom hou den dan eeuwige tucht. Beide zullen wel de gelijk gehandhaafd moeten blijven, om allen bij elkaar te houden. De afdeeling Kraft durch Freude" van het Duitsche arbeidersfront organiseert uitstap jes door heel het land. enkele weken geleden zelfs een reis naar de fjorden van Noorwegen. In den grooten schouwburg worden in het speelseizoen stukken opgevoerd, waartoe tel kens groepen hoofd- en handwerkers, bont door elkaar worden uitgenoodigd, zooals dit ook bij de kleinere en grootere reizen ge schiedt. Voor de uitvoering op a.s. Zaterdag kreeg ook de buitenlandsche pers een uitnoo diging. „Een zomeraachtsdroom" van Shakes peare zal worden opgevoerd met al de decora tieve pracht, waarover het Berlijnsche too- neel beschikt. Of we daarbij de heerlijke muziek van Men delssohn te hooren zullen krijgen, is ons nog niet bekend. Het is niet waarschijnlijk. Men delssohn was immers geen Ariër! Zijn naam is van alle programma's geschrapt. Aan den Rijn waagt geen menseh zich meer aan het lieve oude liedje van de Loreleij. „Als der Gipfel des Berges funkelt im Abendsonnen- schein" zingt men er nu als maar het arische liedje Lore, Lore. Lore. Lore. Nog in den zo mer van het jaar 1933 galmde het lied van Heine, waarvoor Silcher de muziek compo neerde. eiken avond over den Rijn. Heine was evenmin Ariër en dus moest zijn lied ver stommen. Ook in de groote arbeidskampen waarin nu ook de 2 millioen nieuwe pension- naires worden opgenomen, ?al ter ontspanning de lichte muze gehuldigd worden, al zal men ook hier blijven trachten, ze allen met huid en haar te doen verzinken in de heerlijkheid der zware kunsten, der oer-germaansche my thologie De vrije burgers van Berlijn vieren met Paula Busch het 50 jarig jubileum van circus Busch. De liefde voor het oude paardenspel is op eens weer opgelaaid. De menschen be stormen eiken avond het gebouw. Er wordt gespeeld, zooals voor 50 en 25 jaren „zooals in ONZE DAGELIJKSCHE KINDER VERTELLING. NAIROBI 14 Sept. (V.D.) Goudzoekers, die de Kayonsa-bosschen in Kigezi. een dis trict in het Westen van Uganda, exploreeren verklaren dat men de gorilla's beslist onrecht aandoet, als men zegt. dat het woeste beesten zijn. Integendeel, ze kunnen zelfs heel vrien delijk zijn. Een van de goudzoekers, die tot in het diepe oerwoud was doorgedrongen, be weert, dat ze heel vredelievend zijn en hij hen op twintig voet kon naderen. Hij werd slechts eenmaal bijna aangeval len; dat was toen zijn hondje voortdurend tegen een oude gorilla te keer ging. Een andere onderzoeker vertelde, dat hij een gorilla, die op een boomtak met zijn bee- nen zat te bengelen op tien pas afstand kon naderen en deze een belangstellende doch vriendelijke uitdrukking op het gelaat had. Van verbazing deed die zijn bek ook al weer wagen wijd open en de punt van den linker drijver schoot hem regelrecht in zijn keelgat. Ze maakten daardoor een leelijke zwenking en als het dier niet zoo snel was weg gedoken, waren ze vast over den kop geslagen. De tweede poging slaagde beter en weldra vlogen ze weer over land. Na een paar uren vliegen zagen ze bene den zich in een langgerekt dal een groot aantal hutten. „Dit moest Wobosoekoe zijn" verklaarde de bestuurder. Ze kwamen op een groote grashelling veilig en wel neer en even later kwamen de eerste bewoners al aansnellen. Bruin-zwarte mannen met geweldige groote ringen door hun neus, om hun hals en aan armen en beenen. het verleden en in het heden". In den opwek- kenden stijl van vroeger, worden de werk zaamheden aangekondigd der wereldberoem de rijders en rijderessen, equilibristen en clowns, die de eer hadden voor alle gekroonde hoofden der aarde op te treden. Namens Miss Paula werden we uitgenoodigd, een extra briljante groote gala-voorstelling bij te wonen. Wij hebben zelfs ook nog een „Sabijnsche maagdenroof" in 't vooruitzicht met historische gegevens! In vrijheid gedres seerd enEnfin, wij hopen u van al deze heerlijkheden een getrouw verslag te mogen geven. Berlijn, 13 September 1934. H. L. BIJ ZENUWPIJNEN, hoofdpijnen, slapeloos heid. vermoeidheid, neerslachtigheid, angst voorstellingen heeft men in het natuurlijke „Franz-JoseP'-bitterwater een volmaakt wer kend huismiddel, om de meeste irritaties van welk verteringskanaal ze ook uitgaan, vol komen te verdrijven. (Adv. Ingez. Med.) MAATREGELEN TEGEN KATTEN MEPPERS IN AÜSTRALIë MELBOURNE. 14 Sept. (V.D.) De politie en de Vereeniging tot Dierenbescherming te Mel bourne zijn op het oogenblik druk bezig om een einde te maken aan het „katten-meppen" een euvel, dat hier den laatsten tijd zeer veel voorkomt. Daartoe tracht men de organisatie van „kattenmeppers" op het spoor te komen. De katten worden gestolen om hun vellen te verkoopen en daarom zijn de dikste en best onderhouden beesten het meest waard. De Vereeniging tot Dierenbescherming probeert contact te krijgen met bonthandelaren om deze te overreden geen kattevellen meer te koopen, maar de handelaren voelden daar in dezen crisistijd niet veel voor. Ned. Indische Portland Cement Mij. Resultaten 1933 iets beter dan die over 1932. Aan het verslag over 1933 der Nederlandsch- Indische Portland Cement Maatschappij, ge vestigd te Amsterdam, ontleenen wij het vol gende: Hoewel de gang van zaken in het jaar on der verslag nog geen aanleiding geeft tot op timisme. mogen wij toch ten opzichte van onze vennootschap niet al te somber zijn al is de economische toestand in Nederlandsch- Indië nog verre van rooskleurig te noemen. De productie bleef iets ten achter bij 1932. Niettegenstaande de cementconsumptie in Nederlandsch-Indië wederom een verderen teruggang vertoonde, konden zich onze rer- koopen ongeveer op hetzelfde niveau hand haven als in 1932. De belangrijke teruggang in het eerste halfjaar kon in het tweede half jaar door de con tingen teering bijna geheel worden ingehaald. Door de grootere productie in het tweede halfjaar en de daarmede gepaard gaande ver dere verlaging van den kostprijs, kwam de kostprijs gemiddeld iets lager dan in 1932. Zoover het zich thans laat aanzien, meenen wij te mogen aannemen, dat de resultaten over 1934 iets gunstiger zullen ziin dan over 1933, zoodat voor de zoozeer noodige afschrij vingen een grooter bedrag beschikbaar zou kunnen komen. Na het aantrekken der verkoopprijzen, heeft de K. P. M. haar vrachten naar diverse ha vens, met ingang van 1 April 1934 eenigs- zins verhoogd In tusschen stellen wij de door haar verleende medewerking in den moeilijk- sten tijd van den concurrentiestrijd verleend, zeer op prijs. Voorgesteld wordt, hetgeen van het saldo der bedrijfsrekening ad f 411.604 (399.139), na aftrek der onkosten Amsterdam en interest overblijft, evenals vorig jaar voor afschrijving te bestemmen. Indische conversie volkomen geslaagd. Aan vrije inschrijvingen wordt niets toegewezen. Reductie op aan onenbare fondsen toegezegd bedrag. Het departement van Koloniën deelt mede, dat bij de inschrijvingen op de Nederlandsch- ïndische conversie-leening 1934 A door houders van aflosbaar gestelde Indische schuldbewij zen tot een zoodanig bedrag is gebruik ge maakt van hun recht van preferentie, dat op de vrije inschrijvingen geen toewijzing kan plaats hebben, terwijl op het aan openbare instellingen vast toegezegde bedrag een. be langrijke reductie zal moeten worden toege past. GEVANGENIS-REMPLAcANT WORDT VERVOLGD. Naar de Tel. verneemt, zal de man, die voor een ander onder valschen naam een maand in de gevangenis te Scheveningen doorgebracht zonder dat dit direct werd be merkt, vervolgd worden wegens oplichting door middel van valschheid in geschrifte. INDUSTRIEFINANCIERINGSINSTITUTEN. Commissie van Toezicht. Op 28 Augustus j.l. is een centrale commis sie van toezicht op industriefinancierings instituten ingesteld. In deze commissie zijn thans benoemd: tot lid en voorzitter mr. L. J. A. Trip, pre sident van de Nederlandsche Bank te Amster dam; tot leden o-m.: dr. ir. B. Bölger. ingenieur-medewerker bij het centraal overleg m arbeidszaken voor werkgeversbonden, te Overveen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 6