UIT HET BUITENLAND HAARLEM'S DAGBLAD Genève. Oostenrijk. S.J.ANTHRACIET 15/20 DANSSCHOOL NIEUWE GRACHT 98 Aanvang der lessen Indrukken uit Genève. Verdrijf die Kiespijn! AKKER.CACHET5 MAANDAG 17 SEPTEMBER '1934 8 Rusland en de Volkenbond. Uitnoodiging tot toe' treding thans door Moskou aanvaard. De munitievondst in Asturië. Spaansche regeering neemt bijzondere maatregelen. Rusland aanvaardt de uitnoodiging tot toetreding. De Volken bondsraad heeft met tden stem men voor en drie blanco, nl. van Portugal. Pa nama, en Argentinië, besloten om aan ^Sovjet- Rusland een permanenten Raadszetel toe te kennen, zoodra de Volksnbondsvergadering zich over Rusland's toetreding zal hebben uit gesproken. Tevens wordt de V o 1 ken bon dsve rgad er ing uitgenoodiigd deze beslissing goed te keuren. Zaterdagavond werd bekend, dat Sovjet- Rusland de uitnoodiging om tot den Volken bond toe te treden heeft aangenomen. Naar verluidt zal de Volkenbondsraad in het begin der volgende week in openbare zit ting definitief besluiten tot het toekennen van een permanenten raadszetel aan Rusland. Dat besluit zou dan nog de bekrachtiging van de Assemblée behoeven. Spanje Gevolgen van de ontdekking in Asturië. Reuter meldt uit Madrid dd. 16 September: Tengevolge van de ontdekking van 100.000 patronen te San Esteban de Pravia is aldaar een Asturiër gearresteerd, die bekend staat als ean vriend van Prie.to, den Socialistischen oud-min is ter. De minister-president heeft verklaard, dat deze zaak sensationeel belooft te worden, en hij heeft daarom een specialen rechter van in structie aangewezen. Te Granada zijn buitengewone politie maatregelen genomen; de opembart gebou wen worden militair bewaakt. Men weet de reden daarvan echter niet. De burgemeester en 5 gemeenteraadsleden uit Aramoyana, die vervolgd worden wegens wegens het deelne men aan de voorbereiding van verkiezingen voor het Baskische voorloopige comité, zijn in de gevangenis opgesloten. In alle stadsdeelen en in het volkshuis van Madrid zijn gisteren weer huiszoekingen ver richt. Er werden wapenen van allerlei aard. granaten en munitie on beslag genomen. Ver scheidene personen werden gearresteerd MADRID. 16 September. De Socialis tische oud-minister Prieto hr/?ft verklaard, dat hij reeds sedert drie jaar geen vriend schapsbetrekkingen meer onderhoudt met Eche varietta, den bewoner van Asturië. die is aangehouden in verband met de ontdek king van 100.000 patronen te San Esteban de Pravia. Naar aanleiding van deze ontdekking is verder de vertegenwoordiger van het mi nisterie van Oorlog bij de wapen-industrieën, kolonel Barbero, uit zijn functie gezet. Frankrijk. Germain Martin over de Begrooting 1935. Louis Germain Martin, de minister van Financien, heeft de besnoeiingen op de staats begroting voor 1935 bekend gemaakt. Hij heeft verklaard, dat de begrooting sluit op on geveer 47 milliard franken. De uitgaven wor den geraamd op 46.985 millioen, de ontvang sten op 47.022 millioen franken. Dit is de laag ste begrooting sedert 1927 en ongeveer een milliard franken beneden die van 1924. Schutzbund-generaal op vrije voeten. Een der vooraanstaande leiders van den re- publikeinschen Schurtzbund, generaal Schnel- ler. is Zaterdag op zijn eere-woord in vrijheid gesteld. Sedert 12 Februari jl. bevond de ge neraal zich in verband met den opstand in arrest. Munitie- en propaganda materiaal in beslag genomen Op een sleepboot op de Donau zijn spring stoffen en andere munitie, zoomede politiek prcDagandaniateriaal in beslag genomen, welke bestemd zouden zijn voor de sociaal de mocraten in Oostenrijk. Tal van personen zijn gearresteerd. Voorts is in een station van den ondergrond schen spoorweg een bom gevonden, welke, wan ner zij ontploft zou zijn, ontzaglijke schade zou hebben aangericht. Militairen hebben deze helsche machine onschadlijk gemaakt. Mamdsjoekwo. Bandieten ontvoeren drie hooge ambtenaren. Uit Sjanghai, 16 September (V.D.") Uit Mandsjoekwo wordt aan China Press gemeld, dat een troep opstandelingen en bandieten er in geslaagd is uit Tsjangtsoen een der hoog ste politieambtenaren, generaal Tsjang er Sjoe met twee andere hooge ambtenaren te ontvoe ren. Zoowel van de bende als van den ontvoer den generaal ontbreekt ieder spoor. Groote afdeelingen politie en gendarmerie zoeken de omgeving der stad af. In politieke kringen verluidt, dat deze ont voering in verband staat met den brand in het paleis van keizer Poe Nji. Gevluchte nazi's keeren naar Oostenrijk terug. Mr. Limburg overhandigt vredesmotie aan Sandler. Delegatie van Nederl. Volkenbonds- vereenigingen te Genève. Sandler, de voorzitter van de Volkenbonds vergadering heeft Zaterdag te Genève in te genwoordigheid van secretaris-generaal Ave nol en van den heer Peut, directeur der infor- matieafdeeling, een delegatie uit de Interna tionale Unie van Volkenbondsvereenigingen ontvangen, die onder leiding van mr. J. Lim burg, het bureau der VolkenbondsvergaderinL de motie heeft aangeboden, die de Unie op haar jaarlijksch congres te Folkestone heeft aangenomen. Mr. Limburg vestigde in zijn redevoering de aandacht op de moties be treffende de oeconomische samenwerking, de zedelijke ontwapening in verband met de opvoeding der jeugd, het Chacogeschil tus- schen Bolivië en Paraguay en de minderheden bescherming, een thans zeer actueel geworden onderwerp, zooals mr. Limburg het uitdrukte. Met een kort woord heeft Sandler voor de aanbieding van de motie bedankt. Tal van Nationale Volkenbondsvereenigingen waren in de door mr. Limburg geleide delegatie ver tegenwoordigd. De Nederlandsche vereenigi- ging voor Volkenbond en Vrede was. behal ve door mr. Limburg, vertegenwoordigd door mej. L. van Eehen en mr. W. M. van Lan schot, A. J. Llevegoed en dr. E. van Raalte. (N. R. Ct.) Goebbels spreekt voor de S. A. Neen-stemmers dienen „met liefde en zorg tegemoetgetreden". Op het Tempelhofer veld heeft minister Goebbels Zondagmiddag naar het D. N. B uit Berlijn meldt, het woord gevoerd tot de S. A en herinnerd aan de dagen van het partijcon gres van Neurenberg, dat eiken S. A. man nieuwe kracht moet hebben gegeven om den zwaren strijd voort te zetten. „De geheele beschaafde wereld", zoo ver volgde dr. Goebbels, „kent geen minister-pre sident of geen staatshoofd, aan wien de na tie voor 90 procent aaneengesloten toebehoort Het is onze taak om de nog ontbrekende tien procent voor de Nat. Socialistische partij te winnen. Het best winnen wij de neen-stemmers, door hen met liefde en zorg tegemoet te treden en zoo den Nat. Socialistischen staat te leeren kennen, dus niet met geweld en terreur. Wij weten wel, dat onder deze 10 procent lieden schuilen, die wij nooit zullen winnen. Het zijn lieden, die in de sociale eenheid van een volk niet passen. De voorbereidingen voor de hulpverleen ing in den komenden winter zijn in vollen gang Ook in den a.s. winter zal niemand honger hebben en niemand kou lijden. Wij hebben de macht en zullen de macht houden. Wij zullen de trouwe wachters zijn van het volk. De S.A. moet haar taak hervatten." Tot 30 Sept. f 1,40 per H.L. HOENDERDOS Kinderhuissingel 2 TELEFOON 11979 (Adv. Ingez. Med.) DE HEEK LIEVEGOED SPREEKT TE GENèVE OVER DE PERS. De tweede commissie van de Volkenbonds vergadering behandelde Zaterdag onder mr. Van Lanschot de kwestie van samenwerking van de pers aan de organisatie van den vrede samenhang met de verschillen de resoluties van de in November 1933 gehouden persconferentie van Madrid. Aan het debat is o.a. deelgenomen door den Nederlandschen gedelegeerde den heer A. J. Lievegoed. chef van den Nederlandschen re- geeringsdienst. De heer Lievegoed verzekerde dat de eerste twee gedachten waarvan de persconferentie te Madrid is uitgegaan, nl. persvrijheid en zoo snel mogelijke mededee- ling in ruime mate van de authentieke inrich tingen aan de pers, volkomen weergeven op welk beginsel de toestand van de pers in Ne derland is opgebouwd. De Nederlandsche de legatie is dus voorstandster van iedere ont wikkeling die een betere erkenning van deze twee grondgedachten ten doel zal hebben. De Nederlandsche regeering wil de gezondheid in de pers met inbegrip van den strijd tegen valsche berichten zooveel mogelijk door de persorganisaties verwezenlijkt zien. Niette min zal de Nederlandsche regeering tot mede werking bereid zijn in alle gevallen waarin aan regeeringsmedewerking behoefte zal be staan om het ideaal van een journalistiek,, die uitsluitend op het zoeken naar de waar heid gericht is, beter te kunnen bereiken. (Alg. Handelsblad.) AMSTERDAM: Nieuwendijk 225-229 UTRECHTOude Gracht 151 (Adv. Ingez. Med.) Mijnwerkersstaking in België voorkomen. De directies der Belgische mijnen hebben de voorstellen der regeering aangenomen en besloten af te zien van de reeds aangekon digde loonsverlaging. Door dit besluit is het uitbreken van een staking in het mijngebied voorkomen. MERKWAARDIGE ONTMOETING IN JOEGO-SLAVISCH BOSCH. Een gezelschap dat op jacht wa sin de bos- schen van Zlatibor bij Uzica, meende een on bekend dier te zien loopen en toen men een schot loste, viel het vreemde wezen neer. Naderbij gekomen zagen de jagers dat het een jongen was van omstreeks 15 jaar, geheel naakt, het lichaam bedekt met haar en mod der. Hij was ongedeerd, doch ten zeerste ver schrikt bij het aanschouwen van de men- schen. Het bleek geen enkele taal te spreken en scheen het grootste gedeelte van zijn leven in de bosschen te hebben gewoond, levende van knolgewassen en bessen. Hij bewoog zich voort op handen en voeten en kon op deze wijze verbazend had loopen. Met de dieren in het bosch kon hij een „ge sprek" voeren, door hun geluiden nauwkeurig te imiteeren. Argentinië onderzoekt de Amerikaansche wapenenquête' Commissies benoemd. Naar aanleiding van de resultaten van het onderzoek der Noord-Amerikaansche senaats commissie inzake de wapenindustrie, waarbij verscheidene feiten aan het licht zijn geko men met betrekking tot levering van oorlogs materiaal aan Zuid-Amerikaansche staten, o.w. ook Argentinië, hebben de departemen ten van oorlog en marine in Argentinië be kend gemaakt, dat zij commissies hebben be noemd voor het instellen van een onderzoek naar de juistheid der door de Noord-Ameri kaansche senaatscommissie aan het licht ge brachte feiten. H KWEKKEBOOM Beschouwt Polen zijn minderheden- verdrag als een vodje papier? Door Dr. E. VAN RAALTE. 1 OCTOBER a.». Vraagt prospectus en DANSCOURANT. Spreekuur van 7 tot 10 uur 'savonds. (Adv. Ingez. Med.) De uitwerking die de Poolsche minister van Buitenlandsche zaken Beck met zijn verkla ring inzake Polen's houding ten opzichte van zijn verplichtingen op het stuk van minder hedenbescherming bereikte was zöö, dat heel de Assemblée er door verbijsterd was. Dat Polen gaarne voor alle staten dergelijke verplichtingen zou willen zien en dat het ook nu weer met grooten ijver voor verwezenlij king van dit denkbeeld wenscht te pleiten, is heel begrijpelijk. Van den beginne af heb ben zij evenals trouwens andere landen, die zich in 1919 bij het tot stand komen der vre desverdragen en, wat sommigen aangaat, bij hun toetreding tot den Volkenbond, genood zaakt zagen tegenover de internationale samenleving belichaamd in den Volkenbond, bepaalde plichten te aanvaarden ten aanzien van eerbiediging der rechtenvan de binnen hun staatsgebied wonende burgers, die zich door taal, ras of godsdienst van de meerderheid der bevolking onderscheiden, een dergelijke speciale behandeling niet aangenaam gevonden Terwijl om enkele voorbeelden te noemen Italië, Engeland, Frankrijk, België, Nederl. enz. op dit gebied zoo vrij zijn als vogeltjes in de lucht en geen internationale instantie die landen ter verantwoording zou kunnen roe pen over de wijze waarop zij bij wetgeving en bestuur der eventueel in hun territoir aanwe zige ras-, taal-, godsdienst-minderheden om springen, heeft men er voor gezorgd, dat zulk een vrijheid aan Polen, Tsjecho-Slowakije, Roemenië, Joego-Slavië enz. niet toekwam. Zij hebben in verdragen vastgelegde verplich tingen moeten aanvaarden en de Volkenbond is aangewezen als de gerant voor de nakoming daarvan. Dientengevolge kunnen eventueele schendingen dier verplichtingen wat meer dan eens geschied is in den Volkenbondsraad ter tafel gebracht worden of eventueel kun nen bedoelde landen ook voor het Interna tionaal Gerechtshof in den Haag worden ge daagd. Het Poolsche standpunt nu was en :s, dat door het ontbreken van voor alle staten geldende minderheidsverplichtingen, diegenen die daar wel aan vast zitten, zich in verge lijking met de rest, in een tweede-rangs posi tie bevinden. Polen's groote muzikale virtuoos Paderewsky, die in 1919 het politieke klavier bespeelde, heeft dan ook voor het tot stand komen van het verdrag van Versailles scherp tegen een dergelijke behandeling geprotes teerd. Het baatte hem echter niets. Gelijk ook wel vroeger met anderen geschied is, zal Polen zich bij zijn erkenning als staat aan zekere speciale voorwaarden hebben te onder werpen, zoo gaf Clemenceau hem namens de verdere groote heeren te verstaangrond slag van den Poolschen onafhankelijken staat werd zoodoende o.m. de koopsom in den vorm van het minderhedenverdrag. Nadat nu van Poolschen kant bij herhaling zonder succes geprobeerd is om den Volken bond te brengen tot een initiatief in de rich ting der z.g.n. generalisatie der minderheden bescherming en -verplichtingen, zoodat deze voor alle landen zou moeten gaan gelden - spe ciaal landen als Italië en Frankrijk willen hiervan niets weten.' is aan Polen's ge duld een einde gekomen. Vandaar de verkla- irihg van Beek, (wiens stijl den ouden militair met ik zou haast zeggen Pruisischen aard verraadt), dat van heden af zijn land elke medewerking weigert met de internationale organen wat betreft de controle op de toe passing door Polen van het stelsel der minder hedenbescherming. Een ijzige stilte was het eerste antwoord dat op deze rede volgde: in strijd met wat anders geschiedt, bleef nu werkelijk elk ap plaus achterwege. Geen wonder want de brutale, grove vorm waarin deze gedelegeerde gesproken had, verwekte bij heel de vergade ring diepe verontwaardiging. Nauwelijks had den de afgevaardigden de zaal verlaten of daar kon men reeds van alle kanten scherpe woorden van kritiek opvangen. Algemeen toch beschouwde men dit optreden als de mede deeling van eenzijdige, niet toelaatbare op zegging en daardoor dus als bedenkelijke schending van in '19 door Polen aangegane verdragsverplichtinen. De Franschen die op nieuw moesten ondervinden dat er van devroe- jere aanhankelijkheid vanWarschaumomen- teel al heel weinig is overgebleven, waren ovr Beck's rede nog extra-boos, omdat hij hun wel had laten weten dat hij over het probleem der generalisatie van de minderhedenbescher ming zou spreken, maar zorgvuldig, verzwe gen had op welke verrassende wijze hij dit zou doen. Zij de kampvechters voor de heilig heid der verdragen moesten bovendien al bijster onaangenaam getroffen worden door het Poolsche betoog, dat immers regelrecht op revisie aanstuurde. En dit nog wel met de mededeeling dat van heden af Polen de trae- taatsverplichtingen waaraan het gebonden is, niet meer wenscht na te komen. Intusschen heeft de Poolsche delegatie er zich reeds van kunnen overtuigen dat deze manier van han delen overal geweldig kwaad bloed heeft gezet De voornaamste vraag, die op ieders lippen lag en ook in tal van gesprekken geopperd werd, luidde: „waarom heeft Beek dit gedaan? Wat meent hij met die rede te kunnen berei ken, welke chantagepoging zit er achter?" ONZE DAGELIJKSCHE KINDER VER TELLING. Het ls niet gemakkelijk hierop een eeniger- mate, zijn allerzonderlingst optreden verkla rend, antwoord te geven. Want vast staat wel, dat het effect van zijn betoog, voor Polen zelf wel buitengewoon ongelukkig was. Beek voelt voor flirtations met Berlijn en zeker zal menigeen in de Duitsche hoofdstad er een genoegen in scheppen te merken, hoe van Poolschen kant plots op verdragsrevisie is aangestuurd, en hoe hij juist op een oogen- blik waarop het toch al niet aan moeilijkheden ontbreekt ik denk b.v. aan de kwestie van Rusland's eventueele toetreding den Vol kenbond een schop tracht te geven. Het vreemde is echter, dat Polen zelf aan den anderen kant waarlijk niet op herziening der in 1919 getroffen tractaatsbepalingen gesteld kan zijn. Zou dat geschieden conform Duitsch- land's wenschen dan ware immers de Poolsche Republiek die een geduchte kans liep destijds gewonnen voordeelen verloren te zien gaan. Vremd is bovendien ook nog. dat Polen's verlangen om zich aan de minderhedenver- plichtingen te onttrekken juist hun nieuwe vrienden van het Derde Rijk, wel beschouwd, verre van aangenaam kan wezen, aangezien toch Duitschland meer dan welk ander land ook steeds gestaan heeft op behoorlijke nako ming der minderhedenbescherming dit om der wille van de Duitsche minderheden die in tal van landen van die bescherming moeten, profiteeren. Toen in den namiddag bleek welk een alge- meene verontwaardiging Beck had ontketend en hoezeer Polen hierdoor in een geisoleerde positie was geraakt scheen men in het Poolsche kamp te gaan beseffen, dat het maar beter was olie op de golven te werpen. Zoo werd dan kenbaar gemaakt, dat men de rede van Beek verkeerd opvatte, als men daarin een eenzijdige opzegging der Poolsche verdrags- plichtingen zag. Aan het geldende tractaafc wenscht Polen niet te tornen, doch bij wijze van protest tegen het feit dat zijn streven naar generalisatie tot dusverre steeds op onwil van de andere mogendheden afstuitte, zal het elke (vrijwillige) medewerking op minder- hedengebied, waartoe het niet door verdrags voorschriften verplicht is, achterwege laten. Ziet daar een uitleg achteraf, die intusschen niet kon verhinderen.dat de verontwaardiging gaande bleef. Formeel moge de hier aange voerde Poolsche interpelatie misschien juist zijn, materieel niet. De Volkenbond kan dezen uitval van Minister Beek niet stilzwijgend laten passeeren, en hij zal dat ook niet doen. De animo om in de Assemblée het woord te voeren is thans dan ook plots, dank zij Beek, onverwachts groot geworden en zoo schijnt Sir Jonh Simon morgen in een rede de Polen onder handen te zullen nemen, terwijl tevens o. m. Barthou zal spreken.Het is nu maar te hopen dat men den Poolschen heeren ronduit de waarheid zal zeggen en hen niet met al te fluweelen handschoenen zal aanpakken. Daar mee is immers de Bond allerminst gediend. Wanneer men Minister Beek echter precies zegt waarop het staat, kan het haast niet anders of hij zal zich tenslotte genoodzaakt zien het noodige water in zijn wrangen wijn doen. Als journalist moge men hem mis schien dankbaar zijn voor de eerste-klas sensatie die hij wist te verwekken, van ruimer standpunt bezien, beging hij een hoogst ernstigen misslag. Slechts in één opzicht zou hij zijn optreden als geslaagd kunnen be schouwen, n.l. als het hem er om te doen is geweest te toonen, dat ook bij afwezigheid van Duitschland, te Genève toch een typisch Duitsch aandoend Geweldsvertoon mogelijk blijft. Zoo goed had hij zich in zijn rol inge speeld, dat een naast mij gezeten collega mij toefluisterde: „als ik de oogen sluit, kan ik me voorstellen, dat ik een afgevaardigde van het Derde Rijk het woord hoor voeren!" Scher per veroordeeling van den vorm waarin Beek zijn betoog meende te moeten kleeden is wel nauwelijks denkbaar. Het zou me dan ook geenszins verwonderen als weldra zou blijken dat hij zelf van heel deze geschiedenis het meeste displeizier zal beleven. GENèVE, 13 Sept. '34. Neem die zenuwprikkeling weg en na 'n kwartier... weg is ook de pijn! Dat wonder voltrekken 1 of 2 ,-T. 0 Apotheker Dumi "AKKERTJES" (Adv. Ingez. Med.) Stakingsleider critiseert Johnson. Oproep aan de Amerikaansche haven- e» transportarbeiders. Weinig ingenomen met de Duitsche arbeidskampen. WEENEN, 16 September. (Reuter). Een groot aantal Oostenrïjksche Nationaal-Socia- listen. die tot het Oosten rij ksche Legioen heb ben behoord, keeren weer naar Oostenrijk te rug. Zij zeggen liever in Oostenrijk te wo nen, dan In Duitsche arbeidskampen onder gebracht te worden. De vlieger noemde een naam, een paar van de kerels liepen in de richting der hutten en na eenig wachten kwam een oude, dikke man, met twee ringen door zijn neus en een witte jurk aan, langzaam aanwaggelen. „Dit is zeker het opperhoofd?" vroeg Piet die al ge noeg jongensboeken gelezen had om zooiets te vermoeden. Er volgde een onderhoud, waar Piet weinig van be greep en daarna hielpen eenige mannen met uitladen van de wijnzakken, en verdwenen, achter elkaar loopen- de, als een lange karavaan naar het dorp. De dikke meneer keek vol verbazing naar het blanke jongetje en grijnsde zoo vriendelijk, dat Piet niet kon nalaten eens aan de ringen in zijn neus te trekken. NEW-YORK, 15 September (Reuter) Een dynamietbom, die door stakers naar een tex tielfabriek in Barlington (Noord-Carolina) geworpen werd, deed tallooze ruiten springen. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Het comité dat de leiding van de textiel staking heeft en dat te Washington zetelt, heeft een manifest gepubliceerd waarin het aftreden wordt geëischt van generaal Hugh Johnson, den leiders van de National Recovery Administration. Gorman, de voor zitter van het stakingsleiding-comité, ver klaart dat Johnson zelf het accoord dat op 2 Juni gesloten is tusschen de textielarbeiders vakverbonden en de werkgevers, geheel naar xoorschrift van de code welke door de N.R.A. was opgesteld, geschonden heeft. Gorman be weert dat Johnson bewezen heeft „totaal on geschikt" te zijn om zijn publieke functie te vervullen. Voorts heeft de stakingleider Gorman zooals reeds gemeld, een oproep gericht aan de arbeiders in de andere bedrijven en in het bijzonder aan de transport- en havenarbei ders, om de textielarbeidersstaking te steunen. Hij is tot dat laatste gekomen door berichten uit Londen welke meldden dat de textielfa brieken in het buitenland groote orders heb ben ontvangen uit de Vereenigde Staten. Gorman wekt nu de transport- en haven arbeiders op om te weigeren de buitenland sche textielproducten te transporteeren.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10