Het BefakftiiltsU Leergang. BERICHT 52e Jaargang No. 15715 Verscïüjnt cfagêlijlc», EeKalve op Zón- en Feestdagen Maandag 17 SeptemHer 1934 HAARLEM S DAGBLAD IMrectio: F. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM- UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENS DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72$4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 1—4 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ010, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 2000.-, Overlijden f 600-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger f 30.-. Alies indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 1 7 September. Spelling en Pers. Zoowel door het bestuur van de vereeniging De Nederlandsche Dagbladpers als door dat van de vereeniging De Nederlandsche Perio dieke Pers is aan zijn leden geadviseerd, nog niet tot invoering van de nieuwe spelling over te gaan. Het bestuur van de Nederlandsche Dagblad pers heeft dit advies in de volgende termen vervat: „De omstandigheid, dat ook de regeering zelve voor haar stukken de nieuwe spelling nog niet heeft voorgeschreven en de spelling kwestie klaarblijkelijk nog niet haar defini tief einde heeft gevqpden, heeft het Bestuur tenslotte doen besluiten om den leden, resp. hoofdredacties, te adviseeren nog de oude spelling te blijven gebruiken en nog niet tot de invoering van de nieuwe spelling, waar aan voor de bladen zoo groote moeilijkheden van technischen en organisatorischen aard verbonden zijn, over te gaan. Aan de Regee ring is bij schrijven d.d. 8 September van dit advies kennis gegeven". Wij aanvaarden het advies van het bestuur van De Nederlandsche Dagbladpers, zoodat ook in dit blad de oude spelling nog gehand haafd zal blijven. Evenals (o.a.) in de Staats courant. Tegenover onze lezers wenschen wij dit be sluit toe te lichten zonder daarbij in apprecia-- ties van de technische spelling-wijzigingen te vervallen. Want onze bezwaren gelden niet die wijzigingen als zoodanig. Als men in Den Haag een krachtig algemeen besluit geno men had, als regeering en Staten-Generaal achter de spelling-Marchant stonden en wij van algemeene invoering bij het onderwijs en in de officieele regeeringsstukken verzekerd waren, zouden wij ons bij de invoering aan sluiten. Of er détails in de nieuwe regeling waren, waarmee wij persoonlijk niet instem den. zou dan geen verschil voor ons maken. Wij begrijpen heel goed dat niemand een spelling kan voorstellen, waarmee iedereen het eens is. Anderzijds zijn wij ervan over tuigd dat een vaste nieuwe regeling, hoe dan ook, in het algemeen belang is. Maar dan moet het ook een algemeene regeling zijn, in de eerste plaats door de overheid toegepast en aan alle overheidsinstellingen opgelegd. Daar lijkt het thans niet op. Gemeentebe sturen (zie het Utrechtsche geval) kunnen van de spelling-Marchant afwijken als het hun belieft. De houding van verschillende onder- wijs-instanties is onduidelijk. De regeering- zelf handhaaft de oude spelling in de offi ciéél© stukken. Deze Marchant-maatregel brengt geen oplossing in het spelling-vraag stuk, maar een voortzetting van den chaos. Waar de nieuwe spelling wèl en waar zij niet zal worden toegepast is op dit oogenblik zelfs in het geheel niet te overzien. In deze omstandigheden handhaven wij liever het bestaande systeem. Hopelijk zal on ze houding ertoe bijdragen dat men in Den Haag eindelijk gaat beseffen dat men in den spelling-doolhof radicaal moet optreden of anders blijven falen. Minister Marchants gioede bedoelingen mis kennen we geenszins, maar wij blijven er bij dat de minister de zaak niet handig heeft aangepakt. Als hij zijn commissie van advies niet beperkt had tot taalgeleerden, maar ha ai- uitgebreid met vertegenwoordigers van de uit voerende organen, wier steun hij noodig had, zou hij bij voorbaat op een beslissend resul taat hebben kunnen rekenen. De spelling kwestie betreft niet meer in hoofdzaak ver eenvoudiging van het systeem-de Vries en te Winkel. De hoofdzaak is geworden: hoe ra ken we uit den chaos? En de uitvoering is een veel belangrijker zaak geworden dan de wijzi ging zelf. Wij willen allen graag een toestand, waarin eindelijk orde zal heerschen, en ik twijfel er niet aan dat de bewuste lichamen, wier steuii- voor-de-uitvoering onmisbaar is, aan een mi nisterieel verzoek om hun afgevaardigden aan te wijzen zouden voldoen. Op dit oogenblik zal de minister moeilijk dien weg kunnen bewan delen. Over een jaar zal hij het wellicht wel kunnen aanpakken. Als hij de menschen van de practijk aan zijn zijde heeft, zal hij ook de Kamers mee kunnen krijgen. Wij zullen ons de technische moeilijkheden, die de invoering van een nieuwe spelling in ons bedrijf meebrengt, getroosten zoodra er van Den Haag een vaste algemeene leiding en dus een vast besluit in de spellingkwestie uitgaat. Die technische moeilijkheden zijn groet. Wij kunnen onze tallooze corresponden ten en medewerkers en onze maohinezetters, die zeer snel moeten werken, niet in een paar weken tijds in geroutineerde nieuwe spelling- toepassers omtooveren. Ik zwijg dan nog van gelegenheidsmedewerking, ingezonden stuk ken enz. Derhalve zou de toepassing van een nieuwe spelling voor ons. bij de dagelijk- sche verwerking van een enorme hoeveelheid kopy in enkele uren tijds, in ieder geval geweldige uitbreiding van correctie, tijdelijk verlaagde prodiuctie der machinezetterijdus de invoering van kostbare extra-maatregelen beteekenen. Wij zullen het in de toekomst doen, zoodra er een vaste koers is. Maar wij gaan er niet aan beginnen in het vooruitzicht van een voortgezette reeks spellingavonturen. Daar voelen we niets voor. en wij kunnen er den vlotten gang van zaken in ons bedrijf niet aan wagen. De kosten hebben we er trouwens ook niet voor over. Men zal er in Den Haag eerst toe moeten besluiten;... te besluiten. R. P. ESPERANTO-LES IN DE CENTRALE. De afdeeling Haarlem I van de federatie van Arbeiders Esperantisten organiseert op Maandagavond 17 September in gebouw de Centrale een les. die gegeven zal worden door den heer Kooiman. De Zweedsche espe- - rantist B. Karlson uit Omors, zal een rede houden, die zal worden vertaald. Autobus met Katwijksche visschers verongelukt. Nabij den Ruigenhoek tegen een boom gebotst. Een doode, Hen gewonden NOORDWIJKERHOUT. 17 Sept. (V.D.) Hedenmorgen om ongeveer half zeven is een ernstig autobusongeluk gebeurd nabij den Ruigenhoek onder die gemeente. Een autobus van de weduwe A. van Schie uit Katwijk welke een twintigtal visschers van Katwijk naar IJmuiden vervoerde, reed op den Heerenweg terwijl voor de bus een fietser in de richting De Zilk reed. Ongeveer 50 M. voor het kruis punt Delftweg—Heerenweg stak de wielrijder plotseling den weg over. De chauffeur van de bus zwenkte naar rechts om een aanrij ding te voorkomen, doch reed hierdoor tegen een boom. De inzittenden werden door elkaar geslingerd. Tien personen werden min of meer ernstig gewond. Zekere Klaas de Haas werd met het hoofd tegen een ijzeren stang ge slingerd. De ongelukkige was op slag dood. Politie en geneeskundige hulp waren spoedig ter plaatse. Het lijk van de Haas werd over gebracht naar het gemeentehuis te Noordwij - kerhout, terwijl de tien gewonden per auto naar Katwijk zijn vervoerd. De autobus werd geheel vernield. De wielrijder die het ongeluk veroorzaakte kreeg een zenuwaanval. Het drama te Hoofddorp. Nadere bijzonderheden bij het voortgezet politie onderzoek. Verdachte K. blijft ontkennen. In verband met den te Hoofddorp op den 43-jarigen electricien J. T. v. Brussel gepleeg- den moord, vernemen we, dat bij het voort gezet politie-onderzoek nog enkele bijzonder heden ter oore zijn gekomen. Verschillende nader bekend geworden om standigheden wijzen er op dat de in het Huis van Bewaring te Haarlem zich bevindende verdachte W. K., op een alles behalve vrede- lievenden voet met van B. omging, v. B. heeft bij een der personen in Hoofddorp, waar hij meermalen aan huis kwam, zich beklaagd over de ergerlijke wijze, waarop K. hem telkens soms wel met een stuk hout mishandelde, zoodat hij doodsbang voor K. was. Toen v. B werd aangeraden naar de politie te gaan, zei hijdaar denk ik niet aan en doet u dit a. u. b. ook niét, „wamt dan leef ik geen uur meer!" Verder kwam de politie bij haar onderzoek ter oore, dat de verdachte K. zich op Maan dag 3 September had begeven naar de wo ning van z'n vader alhier, om afscheid te ne men. met het oog op z'n plan zoo hij zei om zich naar het buitenland te begeven. In de nog onder politietoezicht staande wo ning aan den Hoofdweg, waar de vennoord gevonden v. B. woonde, werd een onderzoek naar de lichtleiding ingesteld. Dit geschiedde in verband met het drama dat zich ter plaatse heeft afgespeeld in tegenwoordig heid van de politie door een plaatselijke elec tro-technicus. Toen het onderzoek uitwees dat de meter niet meer op de leiding functionneerde, ter wijl er aan de lichtleiding zelf toch niets man keerde. werd geen andere oorzaak van het niet doorgeven van electrïschen stroom door den meter, mogelijk geacht dan dat het in- casseeringsapparaat niet meer werkte. Het apparaat bleek imtu-sschen niet te zijn be schadigd. terwijl ook de sluiting niet was ver broken. Bij opening van het apparaat door een tech nisch ambtenaar van het P.E.N.. bleek dit geen geld meer te bevatten, hoewel het in verband met den reeds verstreken verbruiks- termijn nog eenige guldens moest inhouden, zoodat hier vermoedelijk diefstal heeft plaats gehad. Het ledigen van het apparaat is blijkbaar met de noodige zorgvuldigheid geschied, want het was weder geheel in z'n oorspronkelijker! staat teruggebracht. De verdachte K. is tot heden nog steeds bij z'n pertinente ontkenning gebleven iets van den moord af te weten. Minister De Wilde na het sluiten der Staten-Generaal. Jhr. Mr. Th. M. van Asch van Wijck gaat naar Utrecht. Benoemd tot griffier van de Provinciale Staten. Jhr. Mr. Th. van Asch van Wijck is be noemd tot griffier van de Provinciale Staten van Utrecht, en zij die hem kennen uit zijn werkkring te Haarlem, waar hij administra teur is van de Provinciale Staten van Noord Holland, betreuren dit heengaan ten zeerste. Vooral zij. die den heer Van Asch van Wijck als chef hadden hebben deze benoeming met spijt vernomen. Jhr. Mr. Th. M. van Asch van Wijck werd op 11 Juli 1888 te Utrecht geboren, waar hij, na de lagere school, het Christelijk gymna sium bezocht. Daarna studeerde hij aan de universiteit te Utrecht, en promoveerde in 1913 op stellingen. Gedurende de oorlogsjaren en daarna (van 1914 tot 1920) was hij werkzaam aan net mi nisterie van Buitenlandsche Zaken in Den Haag waar hij verschillende rangen heeft be kleed. In 1920 werd hij referendaris-chef van de eerste afdeeling van de Provinciale Staten van Noord Holland (algemeene zaken) en in 1923 werd hij administrateur. In het openbare leven trad de nieuwe grif fier van Utrecht in Haarlem weinig naar voren. Waar hij in Utrecht zijn woonplaats zal kiezen en andere bijzonderheden, kon de heer Asch van Wijck uiteraard nog niet mede- deelen De naam in het rijwielbelasting plaatje. Leidde tot arrestatie van een dief. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd een heerenrijwiel in de Groote Houtstraat voor het Luxor Theater gevonden, vergeten door den eigenaar. De fiets is naar het poli tiebureau gebracht waar de eigenaar den vol genden dag zijn eigendom kwam opeischen. Het bleek echter, dat op het belastingplaatje een andere naam stond De eigenaar verklaar, de het plaatje voor f 1.10 gekocht te hebben. De verkooper werd opgespoorden deze zei op zijn beurt het plaatje weer gekocht te heb ben voor f 1 van iemand in Zanövoort. Ook deze is achterhaald en deze bekende het plaatje gestolen te hebben van een fiets, die in een garage stond. Hij bekende nog drie plaatjes gestolen te hebben. De man is aan de politie in Zand voort overgeleverd. ..SEX APPEAL" TE HAARLEM VERBODEN. De voorstellingen van de operette ..Sex Ap peal". welke op 14 15. en 16 September in den Stadsschouwburg alhier zouden plaats heb ben. zijn, na inzage van het gewijzigd scena rio. zooals dit den laatsten tijd te Amsterdam vertoond werd. door den burgemeester van Haarlem verboden. (Te Oss is in een fabriek van Ieer waren ingebroken. Uit de situatie bleek duidelijk, dat hier geen ex pert aan het icerk géiceest is.) Oss brengt altijd weer wat anders In het nieuws van dag tot dag. Als een nieuwsbron is dit stadje Wel een. dat er wezen mag. Hoewel, anderzijds gesproken. 't Nieuws dat men er meest van las. Van de soort is. die doet wenschen. Dat het liever er niet was. Nu weer is er ingebroken In een Ossein)leerfabriek. Door een leerling in het gappen. Zooals blijkt uit de techniek. Maar toen deze op zijn leerplaat, Deze leergang Jiad gezet. Was dat wel op grond van leerzucht. Maar niet van de leerplichtwet. Strakjes zal de man ei*varen, Als hij wordt «gearresteerd. Dat in ons geordend landje Zoo niet practisch wordit geleerd. 't Wordt voor hem figuurlijk leerrijk, Zij 't niet letterlijk dit keer, Want hij zal de draagkracht leeren Van 't principe: leer om leer. Zij, die zich met ingang van 1 Oct. per kwartaal abonneeren, ontvan gen de in September nog te ver schijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE PERSONALIA. Met ingang van 1 September is de telefo niste A. E. Fibbe overgeplaatst van den Helder naar Haarlem. Met ingang van 1 December wordt de commies J. Kuipers van Den Haag naar het postkantoor in Haarlem overge plaatst. AANBESTEDING TERREINEN ZOMERVAART. De drie naar de bedragen laagste inschrij vingen van de aanbesteding voor het ophoo- gen van een terrein voor straatbanen en bouwblokken ten zuiden van de Zomervaart- gehouden door den directeur van O. W. lui den: Vletterschippersvereeniging Door Eendracht Verbetering: f 30.780. H. de Weers. Haarlem f 30.900; Mij. de Cycloop, Amsterdam: f 31.690. Op der overweg bij Schoorldam heeft Zaterdagavond een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij drie personen om bet leven zij* gekomen. - Qe auto wand geheel venbntaeW Rusland heeft de uitnoodiging tot toetreding tot den Volkenbond aanvaard. pag. 8 Mr. Limburg heeft te Genèvc aan Sandler de vredesmotie der Volkenbondsvereenigingen overhandigd. pag. 8 Naar aanleiding van de munitievondst in Asturië heeft de Spaansche regeering bijzon dere maatregelen genomen. pag. 8 De Argentijnsche regeering laat de Ameri- kaansche wapenenquète onderzoeken. pag. 8 Zaterdagavond zijn bij Alkmaar drie wielren ners o.w. K. v. Nek Jr., door een stoomtram gedood. pag. 7 Nu de Douglas naar Melbourne start. pag. 7 Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp in gediend 'ot opschorting van den vaccinatie- dwang tot 1 Januari 1937. pag 7 Te Houtum zijn drie woningen door het vuur verwoest. pag. 7 Hedenmorgen is een autobus met Katwijk sche visschers verongelukt. pag. 1 Bijzonderheden uit het politieonderzoek be treffende het drama te Hoofddorp. o?g. 1 De voetbal-competitie is weer begonnen. pag. 4 Schaaktournooi te Zandvoort. pag. 6 De roeiwedstrijden om den Holland-beker. De Pool Kopezky wint het hoofdnummer. pag 6 Laatste berichten. pag. 2 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Spelling en Pers. pag- 1 Dr. E. van Raalte: Beschouwt Polen het min- derhedenverdrag als een vodje papier? pag 8 J. B. Schuil: Groot Nederlandsch Tooneel. pag. 2 G. J .Kalt: Het muziekkorps van Plumstead. pag. 2 K. de Jong: Gouden jubileum van het Amster- damschc Conservatorium. pag 7 Haarlemsche Ziekenfondsen en d ewerkloozen. Minder contributie sinds vandaag. Het soc. democratische raadslid, de heer M. H Groenendaal. heeft aan B. en W. gevraagd of B. en W. genegen zijn met de besturen der Haarlemsche Ziekenfondsen overleg te plegen om te komen tot een regeling op de grond slagen van: 1/3 van de contributie voor reke ning van de gemeente, 1/3 voor rekening van de fondsen. 13 voor rekening van het werk- looze lid. Er bestond een regeling van Januari 1932, tusschen ziekenfondsen en leden daarvan, tot stand gebracht met hulp van doktoren en apothekers, waarbij de werkloozen reeds min der hoefden te betalen. Toen is de hulp van de gemeente ingeroepen, doch deze kon niet verstrekt worden. Thans heeft de minister toegestaan, dat de gemeente een gedeelte van de premie voor de werkloozen betaalt. De regeling, die er thans voor getroffen is, komt ongeveer overeen met de wenschen, in de vragen van den heer Groenendaal neergelegd, die daarvoor B. en W. in de jongste raadszitting dank gezegd heeft. De regeling luidt als volgt: Zelfstandige leden boven 16 laar betalen 8 cent (voorheen 24 cent). De contributie voor mannen of vrouwen met kinderen onder de 16 jaar wordt 14 cent per week (in plaats van 42 cent), die voor gezinnen zonder kin deren of met kinderen ouder dan 16 jaar wordt 17 cent per week thans 50 cent), die voor gezinnen met kinderen onder de 16 jaar wordt 19 cent 'vroeger 56 cent'. Deze regeling is heden, Maandag 17 Septem ber ingegaan. Om in aanmerking te komen voor deze tegemoetkoming moet men eerst 3 maanden werkloos geweest zijn. Wordt men echter later na werk gekregen te hebben, weer werkloos, dan gaat die tegemoetkoming on middellijk in. HET VRIJ GEVEN AAN LEERLINGEN OP DINSDAG A.S. Naar aanleiding van het bericht in ons blad, betreffende het vrij geven aan leerlingen van middelbare scholen teneinde de opening der Staten-Generaal in Den Haag bij te kunnen wonen, deelt men ons van bevoegde zijde mede: Van een speciale regeling van deze kwestie door den wethouder van onderwijs is niets be kend. Het is niet de bedoeling zooveel moge lijk leerlingen in staat te stellen naar Den Haag te gaan, doch wel het gaan naar Den Haag zooveel mogelijk te beperken, teneinde de gang van zaken bij het onderwijs niet te verstoren. Natuurlijk hebben de directeuren der middelbare scholen de bevoegdheid. \rij te geven, wanneer zij dit wcnschelijk achten, dcch zooals reeds gezegd heeft de wethouder geen extra regelingen omtrent deze kwestie getroffen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1