DE BILT ECHTE WALES-ANTHRACIET 15 OCTOBER 75ot DE MAN, DIE DE TROEVEN HAD. MAANDAG 17 SEPTEMBER '1934 HAAR E-E M'S DAGBLAD LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL Groot Nederlandsch Tooneel. DE HUIZEN VAN DEN WEDUWNAAR. Met al onze bewondering voor Herman Héyermans als tooneelschrijver, moeten wij toch erkennen, dat Shaw sociale problemen in zijn tooneelstukken breeder en dieper en vooral onpartijdiger heeft behandeld. Daarom zijn de stukken van Shaw veel overtuigender en voor ons, toeschouwers, eigenlijk ook wree- der. En ze zijn minder verouderd dan die van onzen landgenoot. Ook in zijn „Huizen van de Weduwnaar", dat toch als tooneelstuk maar een heel zwakke echo geeft van Mevrouw Warren's bedrijf, treft ons het scherpe, diep doordringende en onverbiddelijke in Shaw's I -toogtrant. Sartorius, Kitty Warren en Crofts, ze zijn van één familie. Shaw toont ns deze abjecte leden van de maatschappij met de grootste eerlijkheid: hij Is hun aan klager en tegelijk hun verdediger, want als wij gereed staan hen met de meeste scherpte te veroordeelen, laat Shaw ons tot onze eigen ontsteltenis zien, dat wij allen min of meer hun medeplichtigen zijn. Wij zagen De Huizen van den Weduwnaar het laatst eenige jaren geleden onder leiding van Vn-kade: Zondagavond gaf Het Groot Ne- drlandsch Tooneel het weer in den Schouw burg aan den Jansweg onder regie van Hans van Meerten. Van Meerten liet ons zien, hoe veel .tooneel" er ook neg in dezen Shaw zit; 't was vooral in de tooneelen tusschen Sar torius. Blanche en Trensch een sterk dynamische voorstelling met veel spankracht, theatrale bewogenheid en stemuitzetting.. Zcodat het soms zelfs even den indruk maak te, of de Franschman Victorie Sardou eerder de geesteüH-o vader van dit stuk was dan de Ier H°rnard Shaw. Verkade liet het indertiid met meer Engel- sche reserve maar toch schem van detail spe len, wat mij niet onjuist leek Paul Huf, die onder Verkade indertijd Lickcheese was. zagen wij nu als Sartorius. Hij speelde dezen ver want van Kitty Warren opmerkelijk paral lel loooen deze rollen, ook in de verhouding tot de dochter levendig en met aplomb als een geslepen zakenman en uiterlijk als heer. Toch meen ik mij te herinneren, dat Verkade de dubbele persoonlijkheid in dezen hs-rdvochtigen huisjesmelker, die toch te gelijk ook een zoo liefhebbend vader is, scherper gemarkeerd weergaf. Jan Teulings was een spontane Trench, meer Jongen dan man, Hij was het vooral, die door aanzetting van tempo en geluid gloed en kracht gaf aan de speelscènes, voor een En- gelsch stuk nu en dan soms misschien wat te veel. Minny Erfman zag er als Blanche aller- charmantst uit hüirte voor dat exquise toi let in m! en speelde de rol met temnera- ment, maar wat te weinig genuanceerd. Zij had de beste momenten, als zij zich mocht la ten gaan, maar deze Blanche bleef toch een wat te vlakke figuur. Lickcheese is een wel heel dankbare rol voor een sterk karakterspeler. Elias van Praag gaf zoowel van den onderdanigen, getrapten em- o a a f 2.05 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWES 67A. - TELEFOON 16100 GELDIG TOT 1 OCTOBER (Adv. Ingez. Med.) AGENDA MAANDAG 17 SEPTEMBER Circus Amanda Roberti, Kinderhuissingel bij den Zijlweg. 8 uur. Tentoonstelling het Middelbaar en Voorber. H O. en de veranderende Maatsch. H.B.S. A. Zijlvest 2.30—5 en 7.309.30 uur. Kweekerij „Enchantress", Leidschevaart. Dahliatentoonstelling. Luxor Sound Theater: „Het lied van de Zee'' Doorloopende voorstelling van 7 uur af. Palace: „Verboden huwelijk". Op het too neel Little Trixie, het nieuwe wereldwonder. 7 en 915 uur Rembrandt Theater: „Goud". Op het too neel Joe Coplan and Jack Masters. 7 en 9.15 uur. DINSDAG 18 SEPTEMBER Kweekerij „Enchantress", Leidschevaart. Dahliatentoonstelling. Bioscoopvoorstellingen. Tentoonstelling het Middelbaar en Voorber. H. O. en de veranderende Maatsch. H.B.S. A. Zijlvest. 2.305 en 7.309.30 uur. ployé als van den overmoedigen, gerenegeerden Lickcheese een boeiende, min of meer Ooster- sche uitbeelding met Amsterdamschen in slag maar het lukte hem toch niet geheel van deze twee een te maken. Zij waren feite lijk twee heel goed gespeelde maar afzonder lijke figuren. Hans van Meerten had zijn vroe gere rol van Cokane weer opgenomen. Hij gaf het komieke in deze figuur wat nadrukkelijk, maar niet onvermakelijk. Billy Hansen en Eva Jansen speelden den ober en het dienstmeisje bescheiden. Dat zelfs van zulke kleine rolletjes iets bijzonders te maken is, herinner ik mij nog van den zeer geestigen Duitschen ober dien Cruys Voor berg h indertijd in dit stuk typeerde. De als geheel wel levendige, in de uitbeelding der personen toch wat vlakke voorstelling werd door het publiek zeer goed ontvangen. Er was vooral na het laatste bedrijf warm en langdurig applaus. J. B. SCHUIL. ORGELBESPELING. Programma der orgelbespeling in de Groote of St.-Bavokerk te Haarlem, op Dinsdag 18 September a.s. 's avonds van 8.159.15 uur, door den heer George Robert. 1. Prélude et Fuga B-majeur, C. Saint-Saëns. 2. Choral E-majeur, C. Franck. 3. Messe de Mariage, Th. Dubois. Entrée du Cortege. Bénédiction nuptiale. Offertoire. Invocation. La us Deo. HEEMSTEDE BLOEMENTENTOONSTELLING AERDENHOUT EN O. De bloemententoonstelling door de onder linge tuinliedenvereeniging „Aerdenhout en Omstreken" gehouden in het Hof van Heem stede mag bijzonder geslaagd heeten. Bijzondere aandacht trok het fraaie fanta siestuk van den heer W. de Zwart, bestaande uit ..Geloof, hoop en liefde", van witte dahlia's op een rood onderstuk. Manden en vazen demonstreerden de kunst der inzenders om van deze bloem bij uitne mendheid iets fraais te maken. En dat onze vaste nlanten en heesters bij een goede be handeling pracht van najaarsbloemen kunnen eewen bewees wel de stand van de heeren K. Goud,zwaard en N. v. d. Meer. Bij de potplanten domineerde vooral de Collens in zijn groote variatie van bladkleu- ren afgewisseld door de fraaie Collecties Be gonia Flabdant en Helena Harms. Voor lief hebbers van Cactussen en Vetplanten was ook veel te bewonderen. Midden in de zaal was een vak-beplanting van Primula's en de bekende ster van Bethle hem, een inzending van den heer B. Nieu wen huis gaf aan het geheel een aardige af wisseling. Voor de school inzendingen waren van de 259 uitgereikte potjes 175 ingeleverd. Van de af deeling fruit was de inzendinv van den heer J. v. Donssiaar bijzonder goed. De jury kende de prijzen als volgt toe: A fgesneden blcemen Voor groep Dahlia's: 1 H. v. Gum. 9 punten 2 C. v. loeren. 7 mm ter.. 3 J. Winter. 5 mm ten Voor groep bloemen van vaste planten en heesters: K. Goudzwaard en N. v. d. Meer, 8 punten. Groenen potplanten: 1 R. Donkelaar. 9 punten. 2 H. v Iperen, 8 punten, 3 J. v. Donselaar 7 punten. Vakbeplanting: B. Nieuwenhuis 9 punten. Bindwerk: Fantasiestuk: W. de Zwart 8 punten. Manden: 1 P. Klaassen, 2 H. v. d. Berg, 3 R. Hoek, 4 H. Bruinenberg, 5 C. v. Iperen. Vazen: 1 P Klaassen, 2 J. de Winter, 3 A. Klaassen. Fruit: 1 J. v. Donselaar, 9 1/2 mint, 2 Ravenhorst 8 punten, 3 C. van Iperen 6 punten. Schoolinzen dingen Bosch en Hov-en,school, Heemstede: 1 Bemir" 'Migustein, 2 Tien ie Heeren, 3 Dirk Kooij. 4 Tieneke Holdert, 5 Joon Eijsten, 6 Jan Graal 7 An netje v. Lennen. 8 Beppie Stierman, 9 Dirk Visser. 10 Jenny Heeren, O. L. School, VooTwef, Heemstede: 1 Stien- tje Huegens, 2 Jan Vos. 3 Henk van Taarling Ft. Antoniusschool. Aendenhout: i Annie v Duin; 2 Kees v. d. Heijden. 3 Tonnv Korsten - broek, 4 Clemens v. d. Heijden, 5 Nelly Barn- hoom. St. Antoniusschool Heemstede: 1 Vera Preij- de. 2 Alia Dan ke1.man, 3 Annie Sohabbing, 4 Altentje v. d. Helder. Nic. Reetsschool Heemstede. 1 Truus Beme- veM, 2 Bennie Treffers. Ft. Jozefschool. Heemstede: 1 Hilhorst, 2 C. Freijde. 3 B. Steynhof. Voor deze jeugd, die per school naar hef aantal inzendingen ook prijzen kregen, lagen deze prijzen, bestaande uit fraaie en nuttige voorwerpen, in een hoekje der zaal tentoon gesteld. AANVANG SEIZOEN 1934-35 Spreekuur dagelijks van 2 5 en 7 9 u. Schagchelstraat 29 Telefoon 10806 (Adv. Inge?. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 769.4 m.M. te Helsingfors. Laagste barometerstand 746 m.AI. te Malihead. en voorspelt: Matigen tijdelijk toenemenden Zuidelijken tot Westelijken wind. Zwaar bewolkt" of be trokken met veel kans op regen of onweer. La ter opklarend koeler overdag. Uit het Buitenland REGEN .DAARNA TIJDELIJK OPKLARING. Na het verder trekken van de secudaire, die Zaterdagavond hier te lande onweer bracht, heeft de hoóge drukking zich tijdelijk her steld, maar de kern van de hooge drukking blijft Oostwaarts wegtrekken en een vrij diepe depressie verscheen op Ierland, die daar eeds zwaren regen bracht en een secun daire vertoont over het Kanaal. Aan den ingang van het Kanaal waait een Zuid-Wester storm. De Britsche Eilanden hebben matigen tot krachtigen wind met veel regen in Ierland en plaatselijke buien in Engeland en Schotland. Oost-Frankrijk en Duitschland hebben nog fraai weer, dat echter gevaar loopt gestoord te worden .Om de Oostzee is het weer ook nno rustig en warm. Noorwegen heeft betrokken lucht en regen in het Noorden. Bij het verder Oostwaarts trekken van de secundaire over het Kanaal is tijdelijk regen in onze omgeving te wachten, waar nu weer tijdelijk opklaring vo—t BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 17 September. Ondertrouwd 15 September: K. A. F. J. Pliester. en E. L G. van Eek Duijmaer van Twist. Bevallen 13 September:AI. de BoerPaetz- hold, z.; M. H. C. van RoonSmelter, d.: M. M. v. d. ZouweNoorderbroek, z.; 14 Septem ber: E. M. den OtterSteenkist, z.; J. M. DeenVroom, z. Overleden 14 September: J. Clausing, 75 j.. Warmoesstraat. eoci Bij Apoth.^en. Drogisten (Adv. Ingez. Med.) BLOEMEN DAAL JUBILEUM ZUSTER A. KOOPMAN. Zaterdag was het 12 1.2 jaar geleden, dat Zuster A. Koopman haar functie aanvaardde als wijkverpleegster van de Afd. Bloemendaal van de Noordhollandsche Ver. „Het Witte Kruis". Haar was in het bijzonder de zorg van de zieken van Overveen toevertrouwd. Hoezeer de dankbaarheid de harten harer oud-patien- ten en patiënten vervult, is Zaterdag wel ge bleken en ook de groote waardeering van het Bestuur der Afd. en van de Commissie voor Wijkverpleging. Toen wij Zaterdag de woning van de jubila- resse betraden zagen we haar herschapen in een bloementuin. Van velerlei zijden waren fe licitaties en attenties binnengekomen en groot was het aantal personen, die de zuster per soonlijk kwamen gelukwenschen. Wij moeten nog even memoreeren, dat de eerste bloemen die zuster Koopman deze week mocht ontvan gen van haar eerste patient waren. Het hoogtepunt van den dag was de ont vangst door het bestuur en de Commissie voor Wijkverpleging. De voorzitter, dokter J. Th. Bornwater gaf uiting aan de groote waardee- ring voor de toegewijde zuster. Wij hebben alle reden, aldus de voorzitter, om met groote te vredenheid op de afgeloopen jaren terug te zien. Gij hebt uw taak aanvaard met ijver en liefde en de menschen gediend met liefde. De Wijkverpleging is door uwen arbeid op voortreffelijke wijze gediend en staat op een hooge trap van volmaaktheid. Wij hopen, dat U nog vele jaren op dezelfde wijze uw werk moogt verrichten. Hierop bood de voorzitter de jubllaresse na mens de afd. een fraaie fauteuil aan als her innering aan dit mooie feest. Steunactie voor muziek genootschappen. Door het bestuur van de Haarlemsche Motet en Madrigaalvereeniging zijn plannen geno men voor een steuncampagne aan de muziek genootschappen in het algemeen en het Am- sterdamsche Concergebouw in het bijzon der. Deze vereeniging zal in een groot aantal plaatsen concerten geven, waarvan de op brengst ten bate komt aan het Concertge bouw, met dien verstande, dat wanneer in deze steden een muziekgezelschap bestaat, zooals in Utrecht, Arnhem en Groningen, de opbrengst zal worden verdeeld. Aan deze con certen, die zaal- of kerkconcerten zullen zijn, werken 40 zangers en zangeressen geheel be langeloos mede. Reeds is een commissie gevormd, waarin zitting hebben genomen de minister van Kun sten en Wetenschappen, mr. H. P. Marehant. de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland. Jhr. mr. dr. A. Röell, en de dirigent van het Concertgebouworkest, dr. Willem Mengelberg. Prijs verlaagd tot 70 ct. per flacon. (Adv. Ingez. Med.) Senator Nye trekt conclusies. WASHINGTON, 17 Sept. (V.D.) Ondanks het streven van staatssecretaris Huil, de verhooren voor de commissie van onderzoek voor den Senaat met betrekking tot de ge bruiken in de wapenindustrie, zooveel moge lijk tot ziïiver Amerikaansche kwesties te be palen. en het betrekken van het buitenland te vermijden, gaat de pers voort te wijzen op de betrekkingen van de Amerikaansche wapenfabrikanten met vreemde mogendhe den. De bladen schetsen de internationale intrigues en wijzen op het omkoopen van bui- tenlandsche ambtenaren en officieren en op het,verraad van militairen alleen uit winst bejag Senator Nye heeft het resultaat van het onderzoek, voorzoover tot nu toe bekend, als volgt samengevat: Particuliere wapenfabrikanten nemen den oorlog ter hand om bevriende volken met el kaar op slechten voet te brengen en de po gingen te ontwapenen tegen te werken. Le ger en marine hebben den verkoop van oor logsmateriaal aan vreemde mogendheden on dersteund. Amerikaansche wapenfabrikan ten werken samen met de Europeesche colle ga's. In grooten omvang zijn steekpenningen betaald, terwijl ontzaglijke winsten zijn ge maakt. WASHINGTON, 16 Sept. (Reuter). In de Senaatscommissie tot onderzoek naar de wa- penfabricatie en -handel werd verklaard, dat Duitschland een militaire luchtvloot bouwt; de onderdeelen van de vliegtuigen worden uit Engeland en de Vereenigde Staten ingevoerd. Verder worden verklaringen afgelegd over het verschepen van wapens uit Italië naar Oostenrijk en de distributie van oorlogsgas- sen. Verder werden rapporten ingediend over de herbewapening van Hongarije, niettegen staande de protesten van de Kleine Entente, welke door de houding van de Britsche, Fran- sche en Italiaansche gedelegeerden te Genève worden doodgezwegen. AMSTERDAMSCHE BEURS MAANDAG 17 SEPT. 1934 OPGEGEVEN DOOR DE ROTTERDAMSCHE BANK VEREENIGING K \NTOOR HAARLEM 1 30 2 30 StaatsL Binl. 4 1/2 pCt. Nederl. 1917 4 pCt. id. 1933 II i 1/2 pCt. Nederl. Indië 1930 II Staatsl. Bnitenl. 5 1/2 pCt. Duitschl. 1930( Youngleen.) 25* 4 pCt. Engeland 4 1/2 pCt. Frankr. Schatk. 1932 Scheepv. Ml jen. 35 Stoomv. Mij. Ned. Indnstr. Blnnenl. 32Va Alg. K.zijde Unie.... A. N. I .E. M. (Nat. v. Berkel's Patent Cert Calvé Delft.... 210* Ned. Ind. Gas (Nat, Gem. Bez. Philips 216*-215* 715471^4 Indnstr. Buitenland. Anaconda Copper 6*4. 105^ Bethlehem Steel 16* 6 pCt. Cities per 1966 Am. Glanzstoff (gew.) General Aviation 14% North Amer. Cy. IX Standard Brands 133/s 3°/a 18H - Va Banken Binnenl. 43 Koloniale Bank Cert. Handel Mij. 41* 69* Banken BuitcnL Deutsche Reichsb. •rol. Mij. Blnl, Kon. Petroleum 150*-150% 91 Petrol. Mij. Buitcnl. lOVs 4% Cultuur MI Jen, H. V. A. 168 N. I. S. U Vorstenlanden Mijnbouw Mijen. Alg. Exploratie 132 299 154 6* Tabak Mijen. Dell Batavia Tabak Rubber Mijen. A'dam Rubber 98 - 98% Deli Bat. Rubber.... 92 Ned, Ind, Rubber Koffie 98 Ver. Ind. Cult, 73 Ondem. Spoorwegen BuitenL Atch, Topeca Comm. Milwaukee 5 pet. Adj. Milwaukee 4* Missouri Kansas Texas 3* 56 Prolongatlekoers FEUILLETON Naar het Amerikaansch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. 24) Nadruk verboden. „En wat deed u", vroeg hij koel met onder drukte stem. „Ik trok de deur van de eetkamer open en keek zoo in de woonkamer. Vanwaar ik stond, kon ik de zoom zien van mijn zusters japon en het been van een man. het rechterbeen. Dat is te zeggen, ik zag niet veel van zijn been. Wat ik wel zag, dat was zijn voet, de zool van zijn schoen, een grooten schoen. Hij stond in zoo n houding, dat de voet op de teenen rustte, loodrecht op den vloer, zoodat ik de geheele zool van de rubberschoen zag". Zij sloeg beide handen voor haar gezicht en sloot de oogen. terwijl zij een poosje z-oo bleef zitten. Toen zij hem weer aanzag, waren er geen tranen in haar oogen, maar sporen van angst. „Het kwam mij voor. dat hij ver naar vo ren leunde en het gewicht van zijn lichaam op zijn linkervoet rustte, terwijl hij zich in evenwicht hield met den rechtervoet, die naar achteren uitgestoken was. Er was iets in de houding van dat been, dat groote kracht aanduidde. „Dat alles zag lk in een minuut een se conde. Toen begreep ik, wat ik zag, het ge vaar voor Enid en ik viel flauw, zakte ineen en gleed op den vloer. Alles werd donker voor mijn oogen". Bristew sprak snel. „Juffrouw Fulton, wie ■was die man?" „Ik ben er neit zeker van", zei zij langzaam „Ik ben er niet zeker van, maar toen ik weer tot bewustzijn kwam, strompelde ik naar de woonkamer en ik zag ik zag Enid. Ik pro beerde te roepen, maar ik kon niet. Ik hijgde en snikte haast. Ik ging de stoep af kwam be neden en toen kon ik pas geluid geven. Ter wijl ik de stoep afging, zag ik iets in het gras liggen aan den kant van uw huis". Zij schoof haar hand onder een der "kus sens. „Het was dit". Ze overhandigde Bristew een gouden hor loge met open wijzerplaat. Hij las op den achterkant de initialen: G. S. M." „Het is het horloge van George Withers", zei zij en volgens het verhaal, dat hij u en den politiechef gedaan heeft, was hij niet aan dezen kant van Manniston Road". Bristew dacht diep na, een diepe groef in zijn voorhoofd. „Mijnheer Braceway werkt met u samen, niet waar?" vroeg zij plotseling. „Jawel", antwoordde hij verwonderd. „Ik dacht", ging zij voort, „dat hetgeen ik had gezien voor u en hem dienstig zou kun nen zijn. En ik kan maar niet begrijpen, waarom vader en George al die geheimzin nigheid verlangen. Men zou haast denken, dat zij vreesden iets te ontdekken, iets, dat hun tot schande zou strekken. Wat ik ver lang. dat is: den schuldige gestraft te zien dat is alles". Hij stond op en overhandigde het horloge aan mejuffrouw Fulton. „Neen", streefde zij tegen. „Ik heb het niet noodig. Misschien kunt u en meneer Brace way er nut van hebben". Hij weifelde, eer hij het in zijn zak stak. „Waarom hebt u mij laten vragen, hier te komen, mejuffrouw Fulton", vroeg hij, na haar daarvoor bedankt te hebben. „Waarom mij in plaats van rechter Rogers?" „Hij zou mij verboden hebben te spreken", zei ze eenvoudig. „En ik wilde spreken. Het benauwt mij om geheimen van andere men schen in mij om te dragen". „Hebt u dit ook aan iemand anders ver teld of is u dit van plan?" ..Neen, aan niemand en ik zal het niet doen ook". „Nu nog iets over mijnheer Morley; ge looft u. dat hij geld gestolen heeft van zijn bank bijvoorbeeld?" „Wel neen!" Hij was aan het speculeeren en aan het verliezen. Ik ben blij, dat u naar hem hebt gevraagd. Ik zal hem nooit terug zien nooit!" Bristew verliet haar met de verzekering, dat hij en Braceway zoo goed mogelijk van de feiten, die zij had aangevoerd, gebruik zouden maken. Langzaam wandelde hij naar zijn villa terug, terwijl hij erger hinkte dan gewoonlijk. Hij voelde zich physiek zeer ver moeid. Na zijn vertrek leunde Maria Fulton in haar kussens terug en zag met betraande oogen uit het venster. Tegenover het leed, dat haar die twee dagen lang gedrukt had, stond haar overweging, hoe Braceway de feiten, die zij onthuld had, zou opnemen. Zou hij inzien dat haar gedragslijn bedoeld was als hulp? dat zij, niet wetende, hoe hij op een di recte boodschap van haar zou reageeren, zij die door bemiddeling van iemand anders had gezonden? dat zij boven alles zijn succes wenschte? „Toen ik met dezen man over Sam Brace way sprak, was mijn heele houding een ont hulling van wat ik voelde een open ver klaring! En natuurlijk zal hij het hem zeg gen. Als hij het niet doet...." Zij riep juffrouw Kelly. HOOFDSTUK 18. Wat voert Braceway in zijn schild? Braceway zat op de stoep van no. 9 en keek naar de laatste gouden stralen, die de zon boven de blauwe toppen van de bergen had geworpen. Hij had zijn wandelstok nog in de hard. „Wat is uw plan, mijnheer Braceway?" vroeg Bristew. „Bent u voornemens Morley naar Washington "te volgen?" „Niet hem te volgen", antwoordde de de tective glimlachend. „Ik ga met hem mee. Dat is te zeggen, ik ga met denzelfden trein als hij". „Greenleaf heeft u zeker verteld, dat hij Morley verlof had gegeven om vanavond te vertrekken?" „Ja, hij zei, dat u dat had voorgesteld. En ik geloof dat u gelijk hebt. We moeten niet onnoodig tijd verliezen. Gaat u ook?" „Zeker", sprak Bristew snel, „en tegen de bevelen van mijn dokter. Dat is te zeggen, als u er niets op tegen hebt als u niet denkt, dat ik u in den weg zal loopen". Braceway begreep heel goed, dat Bristew met hem mee wilde om zich niets te laten ontgaan, wat met de zaak in verband stond en ook om het goed te doen uitkomen, dat hij, Bristew de bewijzen, waaruit de schuld van den neger zonder twijfel blijken zou, had bijeengebracht. „Integendeel", antwoordde hij op hartelij- ken toon. „Ik stel het juist bijzonder op prijs als u meegaat. Ik dacht om samen met u per auto naar Larrimore te rijden. Daar zullen zij den trein laten stoppen. We gaan in een privé compartiment en daar blijven we: ons eten laten we in de coupé brengen. Wij ko men pas tegen donker morgenavond in Washington aan". „Dat is een goed plan". Eenigen tijd zwegen zij. Braceway was de eerste, die de stilte ver brak. Hij vertelde Bristew alles wat hij van Abrahamson en Raddy vernomen had. Hij verzweeg geen enkele bijzonderheid. Daarna deed hij hem het verhaal, wat hij van Wi thers op het perron gehoord had. Zijn ge prikkeldheid tegenover Withers was verdwe nen. Toen Bristew hem het horloge overhan digde, dat Maria Fulton gevonden had, zei hij lachend: „Nu, 't is maar goed. dat George me ervan verteld heeft. Anders hadden we een heele- boel tijd moeten zoek brengen om te bewijzen dat hij met de misdaad zelf niets te maken had". „Hebt u er wel eens over gedacht", drong Bristew aan, „waarom Withers Greenleaf en mij gisterenochtend vertelde.dat hij in den winkel van den pandhuisbaas was, toen de man, met den gouden tand binnen kwam. Waarom zou hij dat gezegd hebben? Abra hamson sprak het dadelijk tegen en vertelde dat zij niet tegelijk in den winkel waren?" „Heeft Withers u ronduit en zonder dat er aan te twijfelen viel, verklaard, dat hij den vent in den winkel had gezien?" Braceway's stem klonk strijdlustig. Bristew probeerde zich Wither's woorden te herinneren. Zijn aandringen op de mogelijke schuld van Withers leek hem bespottelijk met al de bewijzen tegen Perry, „Ik kan er geen eed op doen", gaf hij ein delijk toe; „maar wij kregen toch dien in druk. Abrahamson vertelde u zelf, dat Green leaf er van overtuigd was, dat Withers en die andere man er tegelijkertijd waren". „Ah", klonk het een beetje korzelig, „dat is een van die dingen, waar wij voorzichtig mee moeten zijn losse uitdrukkingen en woorden door deze en gene geuit". „Ik begrijp u niet", zei Bristew, terwijl hij hem scherp aanzag. „Wat bedoelt u?" „Uw overtuiging, dat Morley de schuldige" is, uw weigering om de zaak tegen Perry Carpenter op te nemen en uw ongeduld ais er over Withers gepraat wordt". „Denk nog eens na over het verhaal van juffrouw Fulton", wierp Braceway tegen. „Het versterkt, dunkt mij, het vermoeden, dat Morley de man is, dien wij zoeken. En wat Raddy vertelt nou. dat is al heel be zwaarlijk voor Morley! Withers had geen mo tief, behalve héél misschien, jalouzie. Mor ley's motief was doodgewoon; wanhopige geldverlegenheid". „Laten we dat even aannemen. Maar wat wilt u dan met de bewijzen tegen den neger? Dien was het om geld te doen". Braceway lachte. „Om u de waarheid te zeggen", gaf hij toé, „ik wil er niets mee. Ik ga nog verder; er lijkt niets tegen in te brengen en toch Zijn oogen kregen een ernstige uitdruk king. (Wordt vervolgd). I

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2