HET TANDHEELKUNDIG 16 RIJKSSTRAATWEG 16 GEBIT 35 Hl DAMRUBRIEK Wl M ff ff M 9 IÉ i t§ 'U 8 S 8 fit lÉH fl B JÏ 8 pi fi 8 ff B 8 n 11 urn m iü 11 SS m Wl INSTITUUT Nieuws van het Engeische wegfront. Om de America Cup. DINSDAG 18 SEPTEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 8 DAMRED ACTEURJ. W. VAN DARTELEN Koediefslaan 42. Heemstede. Alle correspondentie, deze rubriek betreffende, gelieve men te zenden naar bovengenoemd adres. Voor onze probleemliefhebbers geven wij hieronder ter oplossing een nieuwe compo sitie van A. Fiseher te Amsterdam. Probleem Nr. 2121. Auteur: A. Fischer/Amsterdam, Eerste publicatie. ZWART §S! Wtff 88 JU H tn ii Ét §t ip 13 8 s n «V ÉS i§ ii j§ it WIT Stand in cijfers: Zwart .8 schijven op: 7. 8, 12, 16, 17, 19, 20. en 22 en een dam op 26. Wit 12 schijven op: 21, 29, 32, 33, 34, 38, 39. 41, 47, 48 49, en 50. Wit speelt en wint Voorts geven wij nog ter oplossing een gees tig vraagstuk van den jongen problemist A. P. de Zwart te Haarlem. Probleem Nr. 2122. Auteur: A. P. de Zwart, Haarlem. Eerste publicatie M W4 M 'S W, iM W: WIT Stand in cijfers: Zwart 12 schijven op: 1, ,3, 7, 8. 9, 11,14, 17. 19. 21, 23 en 27. Wit 12 schijven op: 12, 18, 20, 29. 32, 34, 35. 37. 38, 39, 45 en 47. Wit speelt en wint Oplossingen dezer beide vraagstukken wor den gaarne ingewacht tot uiterlijk Maandag 24 September a.s. bij den redacteur dezer ru briek. Hieronder publiceeren wij een bijzonder leerrijk eindspel van onzen grootsten emd- spel-componist C. Blankenaar. Eindspel Nr. 2123. Auteur: C. Blankenaar, Rotterdam. ZWART Wm B n 8 11 m H 8 ÜP u 11 Ut §§j 8 8 SS 2 11 H w, m HP iü 8 ÉsS p u 1 vm, m sA m 8 Hf WIT Stand in cijfers: Zwart een schijf op 32 en een dam op 46. Wit drie dammen op 34. 45 en 47. Het dubbele probleem of tweemaal een dam vangen. Wit speelt en wint. OPLOSSING. Wit: 47—36. 34—48. 48 26: 36—27 27—16; Zwart: 46—37 a; 32—38 b: 38—43; 43—49 c: 49—44 d. Wit: 26—12! 12—18. 23 of 29: 16—2: 45—40 Zwart: 44—49 e: 49—35 f; 35—44 of 49; 44 Of 49 35; Wit: 1813 enz.; 2 35 en wint. Zwart: 35 8. a. Op 3238 volgt 3641 enz. Op 3237 volgt 3641. Zwart 3742 ge dwongen; 34—29. Zwart 46 40 en 45:47. b. Op 3746 volgt 36—41. Zwart 46 37, 48 26. 26—48. Op 37—26 volgt 36—31, Zwart 2637, 48 26 en 26—48. Op 37—26 volgt 36—27. Zwart 32 21, 4518, Zwart 2127. 18 31, Zwart 26 37 of 42. 48 26. c. Op 43—48 volgt 45—23. 27—43, 23—37 en 26 48. f. Op 4944 volgt weder 1611 enz. d. 49—35 volgt 26—8. 45—7 en 16 2. p. Op 4435 volgt 121—8, 457 en 16 2. Op 446 volgt 4550, 045 en 45 1. Op 44—22. 28. 33, 39 of 50 volgt 16—11, 4550, 5045 en 45 1. Nr. 2110 A H. v. d. Geest, Haarlem. Wit: 30—24 (Zwart 36: 3843:23 (Zwart 34 31) 44 20 (Zwart 25 21) 16 36 en wint. Nr. 2111. A. H. v. d. Geest, Haarlem. Wit: 27—22 (Zwart 19:37) 29—23 (Zwart 16 40) 45 5 en wint. Deze beide vraagstukken zijn niet diep van ontleding; het ,,Swastika"-motief is echter niet zonder virtuositeit in den stand gevloch ten, Dit motief is zonder dam of dammen in de aanvangsposilie niet te verwerken. De problemen nos. 2110 en 2111 werden cor rect opgelost door de volgende heeren: J. v. d. Vlugt, A. de Jong, W. C. Groenings. J. van Looij. A. Russ, W. J. A. Matla, Jac. Fr. van Garderen. H. van Lunenburg Jr.. H. Greeuw, H. G. Teunisse, Ph. F. Amelung Sr.. J. Wielen ga. J. P. van Ek en Th. Wesselman. allen te Haarlem; D. Kleen. F. H. Kluën en Nicolaas Knopper. allen te Heemstede; J. B. Sluiter Jr. te Aerdenhout; Chr. Gerritsen te Bennebroek: H. F. Antonisse te Santpoort; Wl. J. v. d. Voort te Nieuw-Vennep; S. van Duijn te Abbenes: J. H Hilöers te Lisse; J. van Steenwijk te Ede (Gelderl.)A. Fischer te Amsterdam; G. J. A. van Dam te Wassenaar i.Z.-H.); Ph. J. Ham te Rotterdam en G. L. Gortmans te Londen (Engeland). WANDELSPORT HAARLEM—BENNEBROEK. Op Zondag 23 Septem ber wordt een snel wan- dehveastrijd gehouden Haarlem'Bennebroek. waarbij verschillende Haarlemsche loopers aan wezig zullen zijn. O.a. zal de Haarlemsche veteraan J. Koopman deelnemen en tevens trachten den in 1932 door G. Ramakers officieus ge- vestigden tijd van 49 min. 12 sec. te verbeteren. Voor deze poging zal ongetwij feld in de wandelsport kringen heel veel belang stelling bestaan, want deze globetrotter, op wien de jaren blijkbaar geen vat hebben, heeft meer malen bewezen, niet voor een klein gerucht ver vaard te zijn. DE VIERDE DUDOK DE WIT-WANDEL- TOCHTEN. Naar ons wordt mede gedeeld, zal Zondag 7 October e.k. de vierde jaarlijksche Dudok de Wit-wandeltocht plaats hebben, over een af stand van 45 K.M.. De start is te Utrecht op de Veemarkt. Degenen, die niet gaarne op Zondag aan een wandeltocht deelnemen, zul len in de gelegenheid worden gesteld, den zelfden tocht op Zaterdag 6 October te maken. In verband met het overlijden van Baron Van Zuylen van Nyevelt, eerevoorzitter van het comité, dat deze jaarlijksche wandeltoch ten, gewijd aan de nagedachtenis van wijlen den heer L. C Dudok de Wit (Kees de Tippe laas) organiseert zal, ditmaal een stille hulde gebracht worden bij het kasteel „De Haar"; waar de eigenaar vroeger de honderden deel nemers aan dezen tocht steeds zoo vriendelijk ontving. Ook ditmaal zijn weer veel fraaie groeps- prijzen beschikbaar voor burger- en militaire groepen, alsmede voor groepen van zwem- en wielrijdersvereenigingen en voorts voor speci ale damesgroepen. „DE YVANDELTOERIST" Zondag hebben eenige leden van bovenge noemde vereeniging deel genomen aan een 30 K.M. marsch in Amsterdam. Allen volbrachten den tocht, ook de dames S. v. Gulik en T. v. d. Meer. Dez° prestatie werd beloond met een mooie médaille. BILJARTEN. DE „CEXTRAALBEKER'WEDSTRIJDEN. De „Centraalbeker"-wedstrijden. die in- plaats van de ..Hanbeker" zijn gekomen, en welke door „Vriendenkring" in haar clublo kaal aan den Kruisweg, worden georganiseerd, ziin Maandagavond begonnen. Op bezoek was „K. E. T. S." uit Amsterdam met haar eerste viertal. De uitslag van deze ontmoeting luidt als volgt: (De spelers van „K. E. T. S." staan vooraan) BosBoerwinkel 138175: VerbeekTerre ll orst 50100: CohenOapini Jr. 9088.Wegens het late uur werd een partiï niet gespeeld. De uitslag was. dat „K. E. T. S." 287 en ..Vrien denkring 353 caramboles behaalden. Alzoo een voorsprong van 76 caramboles voor „Vrienden kring". Woensdag komt „K. E. T. S" met haar twee de viertal. GYMNASTIEK TURNVEREENIGING „SANTPOORT' Bovengenoemde turnvereeniging is voorne mens behalve de reeds bestaande af deeling een dames-senioren-afdeelmg op te richten. Tot dit doel wcrdt Woensdag een vergadering in Hotel „De Weyman" gehouden. Mocht de opzet slagen, dan zal met 1 October reeds een begin met de oefeningen worden gemaakt. ZWEMMEN NIEUWE WERELDRECORDS. Uit Tokio: De Japansche zwemmers hebben wederom eenige wereldrecords verbeterd. Koike verbeterde het wereldrecord 100 Meter schcols'ag. die hij aflegde in den tiid van 1 mi nuut 18.8 seconden. Voorts verbeterde hij het wereldrecord 200 Meter schoolslag met een tijd van 2 minuten, 44 seconden. Makino verbeterde het wereldrecord 800 Meter vrije slag met een tijd van 10 minuten 1,2 seconden. Negami eindigde als tweede en bleef ook nog binnen den ouden recordtijd, HAARLEM Noord, TEL. 16726 Berekent thans nog voor een geheel - met garantie Pijnloos trekken inbegrepen. Plaatje met 1 Kunsttand, f 3.— Iedere Tand meer f 1.75 Porcelein of Zilve,"vulling f 3 Goudvulling vanaff 9. Goudkroon vanaf f 15 22 Icaraarts goud Pijnloos trekken van Tand of Kies 1 1.50 Mondonderzoek kosteloos Spreekuren alle werkdagen van 9-12 ea van 1-4 nar Zaterdag» van 9-12 unr AVOND SPREEKUUR Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag 7-9 unr. BESLIST PIJNL00ZE BEHANDELING door Nederlandsch T«nHortc en Amerikaansch flllUdl ID (Adv. Ingez. Med.) WIELRIJDEN. De kampioenschappen van Nederland op den weg. C. Bogaert algemeen kampioen. Uit Hoogerheide (Noord-Brabant)Maan dagmiddag één uur zijn de professionals, on af hankelij ken en amateurs gestart, in totaal ruim 225 renners. Het parcours, dat een leng te had van ongeveer 18 K.M., -moest zeven maal worden afgelegd. Geruimen tijd. bleven alle renners bijeen, totdat in de vierde ronde in de groote groep een scheuring kwam. Allereerst liep C. Bo gaert weg, die geruimen tijd alleen aan den kop ging. Kort daarop kwamen Middelkamp, Van der Ruit en Snoeyers bij den alleen rij denden Bogaert, terwijl even later C. Heeren zich bij dit viertal kwam voegen. Dit kleine groepje breidde zich nog met eenige renners uit. doch geen hunner slaagde er in om alleen de leiding te veroveren, zoodat de beslissing in den eindstrijd viel. Tijdens dezen eindspurt werd Bogaert door Van der Ruit naar de rechterzijde van den weg gedrongen Bogaert zou tussohen het pu bliek zijn geraakt, zoo hij niet op een gegeven moment, Van der Ruit met den arm had weg geduwd. Het gevolg daarvan was. dat- Van der Ruit na afloop van den wedstrijd bij de wed strijdcommissie een protest indiende. De wedstrijdcommissarissen hebben ruim twee uur noodig gehad om dit protest te be handelen; eerst daarna kon de einduitslag worden vastgesteld. Oeze luidde: Professionals: 1 C. Bogaert 'St. Janssteen- Zeeland i, lijd 3 uur 50 min 44 sec. 2 G. van der Ruit 'Capelle a. d. IJsel). 3 W. H. Cober iHoensbroek) ibeiden op eenige lengten). Onafhankelijken: 1 Th. Middelkamp (Kiel- drecht), eveneens in den tijd van 3 uur 50 min. 44 sec. 2 C. Heeren (Bosschenhoofd), 3 P. van Zundert (Et-ten). Amateurs: 1 P. Snoeyers (Hoogerheide); 2 J. A. Verveer (Rotterdam), 3 J. H. Brauns (Heerlen) Algemeen kampioen van Nederland werd C. Bogaert. Na afloop werd hij namens de Nederland se he Wie Ire n Unie toegesproken door den heer Swaab de Beer. 's Morgens tien uur waren de veteranen vertrokken. Hiervan luidde de uitslag: 1 S. Koppen Amsterdam. Tijd 2 uur 16 min. 17 sec.; 2 L. van Grmdsven, Den Bosch 2 uur 20 min. 8 sec. 3 Van Buitendijk. Amsterdam: 4 J J Hombeek, Helmond, 5 L. Meester. Vlij men, 6 H. V. Wagenaars, Gouda; 7 M. van der Weg, Roosendaal. H. S. V. „DE KAMPIOEN" Bovengenoemde vereeniging hield Zondag een tijdrit over 500 Meter. Uitslag A- en B-klasse: V Barten 34 1 5 sec.; van Rooijen 35 1/2 sec.; A. Moolendijk 35 4.5 sec.: A. Schaper en Jacques 36 2. 5 sec.; Staphorst en Scheidier 37 1 5 sec. Uitslag klasse C: J. Henzen 36 sec.: P. Zand- voort 36 1 5 sec.; Best en Peters 37 sec.; M. Peetoom 37 1 5 sec.: Kager 37 2 5 sec. Uitslag Juniores A: de Vos 37 sec.; Beeld man 38 15 sec.; Martens 38 1/5 sec.; Kruid 38 2/5 sec. en v. d. Neudt 39 2 5 sec. Juniores B: P. Peetoom 38 15 sec.; G. Schel 39 4/5 sec.; Vijzelaar 40 1,5 sec.; Eijkhof 41 sec. en Langerak 42 sec. Uitslag Finale van 28 K.M,; 1. M. Peetoom, 2. Peters, 3. Kersen, 4. Burger en 5. v. d. Hulst. VOETBAL. SCHOORL NIET NAAR STORMVOGELS. Hoewel hij wederom te IJmuiden woonach tig en werkzaam is. heeft de oud-Stormvogel speler Schoorl besloten, toch voor Vitesse (Arnhem) te blijven spelen. Eert actief bewindsman. Br is alleen nieuws van het wegfront in het Engeische land. Het is vaak naargeestig, soms verbijsterend, nu en dan opwekkend. De laatste eigenschap in het nieuws en in zijn persoon levert de bewegelijke minister van Transport met het Spaansche uiterlijk en den althans Spaansch klinkenden naam. Hora Belisha schijnt zich de taak te hebben opge legd, bij afwezigheid van zijn ambtsgenooten, genoeg nieuws te verschaffen voor een volle dig Kabinet. Wat zou de pers doen zonder hem in deze dagen? Hij beweegt zich met dartele sprengen over de witte lijnen der straten die even zooveel boeien zijn geworden voor het verkeer. De verslaggevers en de spreekfilm- machines vergezellen hem. Wanneer de avond valt en ongewoon geroezemoes, als een drei gend opstootje, in het hart van de metropool in uw omgev.' .g merkbaar wordt dan blijkt het Mr. Hore Belisha te zijn die met zijn officieel circus en op zijn eigen, bijzondere wijze „op de vlakte" is. Het geeft geen pas een ijverig en handelend overheidspersoon zoo lichtzinnig te bespreken. Het kan slechts zijn aard zijn, die hem zoo doet timmeren aan den weg. Maar deze zijne afwezigheid van phlegma is zoo ongewoon in den gemiddelden lands- of stadsbestuurdr dat men geneigd is het schcone doel van 's ministers activiteit te vergeten in de concentratie op zijn luidruchtige persoon lijkheid. De maatregelen, bij ministerieel besluit, vol gen elkaar met verrassende snelheid op. Lut tele dagen van ervaring met de Lond'ensche stiltezone (het nieuwste en het treffendste voorbeeld van de betrekkelijkheid van alle stilte) waren voor den Minister- voldoende om zulke zone's af te kondigen voor het gansche land, voor zoo ver het bebouwd is. En het land is bebouwd wanneer er wegverlichting is. Nauwelijks was de mars van de nieuwe na tionale instelling tot aller hersenen doorge drongen of daar hadden de aihbtenarsn van Transport, bezield door hun onweerstaanbaar hoofd, reeds een ontwerp-examen voor den voertuigbestuurder aan de openbaarheid prijs gegeven. Over de wenschelijkheid van een vaardigheidsproef voor automobilisten, als middel om de slachting op het wegfront tegen te gaan, of ovea- het tegendeel, heeft men een dozijn jaren gedelibereerd. De contra's heb ben het altijd gewonnen. En men wist niet beter dan dat zij het voorgoed gewonnen had den. De minister heeft eenvoudig uitgemaakt dat het examen ver moet karnenen met terugwerkende kracht. De 75.000 menschen die sedert 1 April van dit jaar automobilist zijn geworden zullen moet bewijzen dat zij den titel waardig zijn. En in de toekomst zal geen persoon gerechtigd zijn 'n motorvoertuig te besturen tenzij grondige kennis van de weg- code (een soort handboek van weg-etiquette), van wezen en beteekenis van hand- en me chanische signalen, van het automatisch seinsysteem in de steden, rij- en stuurvaar- digheid onder mser of minden- benarde om standigheden. dragelijk sterke oogen en on vatbaarheid voor duizeligheid en nog beden kelijker vermen van physieke ongesteldheid bewezen zijn. De voetgangerslanen, als duo- dimensiale ladders, verblindend wit op het donkere asfalt over de straten gelegd, van trottoir tot eiland, van eiland tot trottoir, blijven zoowel hen die er speciaal mee znn verblijd als hen die er speciaal door worden belemmerd verbijsteren. De Minister weet het. Hij weet dat duizenden voetgangers nog niet beseffen hoe zijn lanen moeten worden ge bruikt en dat bestuurders van motorvoertui gen nog maai- slecht inzien wat zij met dit kunstig lijnenspel, dat zij allerwege op hun weg otnmceten zullen beginneft. Dat is echter voor den voortvarenden Minister geen reden zich in te toornen. Integendeel, hij heeft aan de plaatselijke besturen van Londen opgedra gen alle beschikbare schildersgezellen aan het werk te zetten opdat zij tegen 27 October -de stad over alle lengten en breedten zullen hebben voorzien van voetgangèrslahen "ten getale van minstens 10.000. Verder is de ministerieele eigengerechtigheid (ten behoeve van een inderdaad allerdringend ste zaak) tot heden niet gegaan. Maar er is alle reden te veronderstellen dat Mr. Hore Be lisha niet zal rusten voordat de stiltezones het daglicht hebben gezien en zijn verbod op ge luidssignalen. voor verkeer tot het volle etmaal zal zijn uitgestrekt, en niet zal rusten voordat alle straten van alle steden een maximum van arrangementen in zwart en wit te zien zullen geven. Ds ontsteltenis is wat men aanduidt als auto kringen is niet gering. Wat. is de vraag, zal er terecht komen van het Londensch verkeer, van het verkeer in zijn geheel? 's Minister's ingrijpend stelsel van verkeersregeling zal worden gesteund door ingrijpende wetsvoor schriften. De bestuurder, die gisteren om bijkomen de omstandigheden nog vrij-uit ging na een voetganger op een laan met zijn voertuig te hebben gedood zal morgen alleen omdat zijn slachtoffer zich op de laan bevond schuldig worden verklaard en zijn straf moeten onder gaan. Het besef er van zal hem van den aan vang af worden bijgebracht en het effect kan slechts zijn dat de bestuurder een vaart, welke hem niet de gelegenheid zou geven binnen een meter te stoppen, niet aan zal durven. Aan merkelijke vertraging van het verkeer in de stad moet het gevolg zijn. In deauto-kringen voornoemd wordt niet zonder recht gerede neerd dat het doel van rij verkeer meer wordt gemist naarmate het trager gaat. Vlugge re kenaars hebben uitgerekend dat Londen aars reeds nu door de verkeersopstoppingen per jaar 200.000.000 uren verliezen, hetgeen in geld uitgedrukt overeen zou komen met een schade aan de gemeenschap van meer dan 30.000.000 per jaar. Het zijn indrukwekkende cijfers maar men moet zich afvragen hoe de berekenaars er aan komen. Het is twijfelach tig of voor alle Londenaars, die in gemeen schap de 200.000.000 uren in ledigheid in de verkeersopstoppingen hebben doorgebracht, tijd inderdaad geld is. En misschien heeft de Minister, die zeer zeker het tempo der wielen wil vertragen, overdacht dat het voor de veiligheid beter is het tijdverlies van vastge- loopen verkeer geleidelijk te verdeelen over de gansche baan. Een voertuig dat tien mi nuten over een zekeren afstand doet in wat men kenschetst als een goed gangetje en aan het einde van den afstand tien minuten in een opstopping moet wachten alvorens verder te kunnen zou even ver zijn opgeschoten indien het met de helft van de snelheid had gereden. Blijkbaar is de ministerieele gedachtengang dat de omzichtigheid van bestuurder en voet ganger, die jaren Safet-First-propaganda niet vermochten in te prenten, moeten worden af gedwongen door de afschaffing van getoeter en door die telkens vermanende witte ladder patronen in den weg dei- wielen. Het probleem van de dichtheid van het verkeer en de ontoe reikendheid van de straatruimte wordt hache lijker naarmate meer motorvoertuigen in de steden verschijnen. Toeneming van verkeer moet onafwendbaar tot vertraging leiden. E-en einde van het proces, dat van verkeer stilstand zou maken, behoeft echter niet te worden ge vreesd. Ontdaan van alle bijkomstigheden is de vraag deze: Wat weegt het zwaarst. 7000 gesneuvelden per jaar cp het wegfront of een gedeeltelijke miskenning van het doel van verkeer? De Minister is klaarblijkelijk van meening dat het met die miskenning zoo'n vaart niet zal loopen maar dat een bewinds man, die niet al het mogelijke en het bijna onmogelijke zou doen om de slachting te ver minderen, het vertrouwen, dat hem door zijn benoeming is gegeven, ernstig zou beschamen. A. K. v. R. De groote zeilwedstrijd. (Van onzen Londenschen correspondent.) LONDEN, 17 September. De eerste wedstrijd van de zeven (het jacht dat vier van de zeven wedstrijden wint is winner) tusschen de Amerikaansche Rainbow en de Engeische Endeavour is tenslotte bij be slissing van het comité geen wedstrijd ge weest. Een van de bepalingen is dat de 30 mijlen van de wedstrijdbaan moeten worden afgelegd binnen 5 1/2 uur. Aangezien dit bij de heerschende windkalmte niet mogelijk bleek kreeg men, in de termen van dit evenement, „no contest". De jachten hebben dus de gansche serie nog voor de boegen. De serie bestaat zooals gezegd uit zeven kampen, maar ze wordt uiteraard niet voortgezet wan neer een der jachten er vier heeft gewonnen. Voor de Endeavour was het gelukkig dat de eerste race niet telde, zooals het ongelukkig was voor de Rainbow, die toen het onherroepe lijk uur aanbrak zoowat anderhalven kilometer vóór was. Het Amerikaansche jacht was toen nog een kleinen kilometer van het eindpunt af. Toen zijn bemanning merkte dat het ge vaar voor „no contest" zeer einstig werd zette zij alle zeilen bijtevergeefs.*) Van Endea vour is verklaard, dat ze bij kalmte haar beste eigenschappen toonde, hoezeer ze in forschen wind al het zeilvermogen kon ontwikkelen dat Engeische jacht-constructie en Engeische zeil vaardigheid een jacht kunnen verschaffen. In de Atlantische wateren ter hoogte van New port heerschte zeker in de tweede helft van den wedstrijd die kalmte, die Endeavour's kans heette te zijn. De troost, welke de Engelschen hebben gekregen, is dat Endeavour in elk ge val een veel betere uitdaagster is dan alle Shamrocks van Lipton, den sportsman-krui denier, ooit zijn geweest. Rainbow was 2 mi nuten en 40 seconden vóór aan het einde van de heenreis tegen den wind. Tegen dien tijd was er van wind zoo goed als niets meer over gebleven. De thuisreis was een zaak van Mee- resstille en om de omstandigheden zonder haar complement „Glueckliche Fahrt". Zeil werd bijgezet om vooruit te komen en ieder vleugje wind te vangen. Hoewel wordt gezegd dat de amateur-bemanning van Endeavour perfect was in de behandeling van de zeilen wordt deze voorstelling tegengesproken in de gedetailleerde beschrijvingen van hijschen en spannen. Bij de Rainbow scheen dit niets, bij Endeavour veel te wenschen over te laten. In dit feit herkent men het eenige permanente nadeel waarmede een Engelsch jacht, dat de America'. Cup terug wil winnen, in dezen tijd nog te ktmpen heeft. De bemanning van het Engeische jacht moet geoefend worden in de voorwedstiijden thuis en in den korten tijd in Amerika, die voor den aanvang van den wed strijd beschikbaar is. De tijd er tusschen moet worden besteed aan het oversteken van den oceaan. De Amerikaansche bemanning kan intusschen met trainen voortgaan. In het ge val van de Endeavour is het nadeel geaccen tueerd, omdat de beroepsbemanning er den brui aan heeft gegeven (algemeen als een bui tengewoon onsportieve daad gekenschetst) en een amateur-bemanning in de laatste stadia voor den overtocht moest worden verzameld. De overtocht zelf wordt niet langer als een handicap beschouwd, nu dit sleependerwijze mag geschieden en nu de jachten zoo stevig van bouw zijn, dat ruwe oceaangolven er geen kwaad meer aan kunnen doen. De jongste bepalingen voor den wedstrijd verlangen dat de jachten practisch van de zelfde grootte, lengte en tonnage moeten zijn en ook van den zelfden stevigen bouw, Lloyd's 100 A. Masthoogten en zeiloppervlak moeten ook gelijk zijn; en de gelijk- en gelijkvormig heid binnen zekere nauwe grenzen moet zijn voortgezet in de verblijven van den eigenaar, zijn gasten en de bemanning, en hun uitrus ting. Wanneer men dat verneemt vindt men het wat raadselachtig dat het Amerikaansche jacht 80,000 en het Engeische daarbij verge leken „slechts" 30.000 heeft gekost. Zooals steeds bij deze wedstrijden is er ook ditmaal weer extra nadruk gelegd op den sportleven geest, welke de tegenstanders en volgelingen ver en nabij bezielt. Maar zooals eveneens steeds het geval is, zijn in het uit dagende kamp verwijtende stemmen gehoord. De Rainbow wordt volgens eenige Engeische beoordeelaars weer te veel een zeil-„machine" geacht. En zij hebben gemeend te mogen zeg gen dat de inwendige inrichting van Rainbow niet in overeenstemming is met de voor den wedstrijd vastgestelde bepalingen. Zij kunnen het niet hebben gezegd zonder eenige recht vaardiging. En men zal dus mogen aannemen dat de bepalingen wat rekbaar zijn in uitleg ging en dat de Amerikanen die rekbaarheid hebben aangewend om aan hun boot die ma chinale eigenschappen te geven in den vorm van hulpmiddelen voor behandeling der zeilen waartegen eenige Britsche deskundigen als stuurlui aan den wal vruchteloos verzet aan- teekenen. Deze eerste wedstrijd wordt niet zoo ge wichtig geacht als de race over de driehoeks- baan van 10 mijl per zijde, die eerst goed laat zien wat de jachten waard zijn. Wij veniamen uit bevrienden kring de bladen hebben er, voorzoover wij hebben kunnen nagaan, geen gewag van gemaakt dat een der leden van de amateur-bemanning van de Endeavour een Nederlander is. Het Amerikaansche jacht is, zooals de meeste Amerikaansche pleizierj ach ten, grootendeels met Skandinaviërs bemand, A. K. VAN R. Inmiddels is de eerste race overgezeild en door het Engeische jacht Endeavour met een halven mijl voorsprong gewonnen Red. DAMMEN. WEDSTRIJDEN TE LISSE. Uitslag le ronde bondenwedstrijd P. D. L. V. Lisse. le tiental: MöhlmannGastelaars afgebroken. C. BlomK. van Essen, af gebroken. S. van DuinA. Wïjnland 2—0 J. C. HoboG. Balkenende 20 D. VergunstI. v. d. Meulen 20 2e tiental: P. BoogerdD. Algera afgebroken, H. BaartmanTh. Booden 20 C, v. d. LudeBouwmeester 0—2 S. KleinZ. de Jong afgebr. Y. de Jong—N. N. 1—1 3e tiental: C. BoogerdEigenbrood 02 Kersbergen,L. Boogerd 20

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 12